تلویزیون و مانیتور

آشنایی با نحوه تعمیر سوکت hdmi تلویزیون

آشنایی با تعمیر سوکت hdmi تلویزیون

تصویر تلویزیون قطع شده و شما را کلافه کرده است. مداوم کابل‌ HDMI تلویزیون را خارج و دوباره وصل می‌کنید؛اما تغییری ایجاد نمی‌شود. در این فکر هستید که مشکل از ورودی HDMI تلویزیون است و باید آن را تعمیر کنید. تعمیر سوکت hdmi تلویزیون چطور انجام می‌شود؟ آیا می‌توان این کار را در خانه انجام داد؟

عجله نکنید. گاهی مشکل از ورودی HDMI تلویزیون نیست. بهتر است ابتدا، وارد تنظیمات تلویزیون شوید و از قسمت INPUT گزینه HDMI را انتخاب کنید. حالا رزولوشن تلویزیون و دستگاهی که قصد اتصال به آن را دارید هماهنگ کنید. اگر باز هم مشکل وجود داشت، یک بار سیستم عامل تلویزیون را آپدیت کنید.

اگر علت مشکل، نرم‌افزاری باشد، با این کارها حل می‌شود؛ اما اگر واقعا سوکت HDMI خراب باشد، باید آن را تعمیر کنید. در این مقاله آچارباز، نحوه تعمیر سوکت HDMI تلویزیون را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش می‌دهیم. تعمیر و تعویض این سوکت، کار تخصصی است و نیاز به مهارت دارد. اگر قصد دارید این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید، می‌توانید از خدمات تعمیر تلویزیون در منزل آچارباز استفاده کنید. برای ثبت درخواست می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

راهکارهای فوری تعمیر سوکت hdmi تلویزیون

گاهی دیدن یک فینال مهم فوتبالی یا تجربه یک بازی جدید به شما مهلت نمی‌دهد که ورودی اچ دی ام آی را تعمیر کنید. این‌جاست که به دنبال یک راه سریع و بی‌دردسر هستید.

سوکت hdmi تلویزیون
برای تعمیر سوکت HDMI تلویزیون خود می‌توانید از خدمات آچارباز استفاده کنید.

به پشت تلویزیون خود نگاه کنید. ورودی‌های دیگری هم  وجود دارند که با استفاده از یک تبدیل ساده می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. دو ورودی که در اغلب تلویزیون‌ها وجود دارند، ورودی‌های کامپوزیت و RGB هستند؛ به همین دلیل استفاده از این دو ورودی را بیشتر توضیح می‌دهیم.

ورودی‌های پشت تلویزیون
در پشت تلویزیون ورودی‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید برای اتصال دستگاه‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید.
پیشنهاد مطالعه

استفاده از کابل VGA و تبدیل آن

اولین ورودی که به شما معرفی می‌کنیم، ورودی کامپوزیت است. با استفاده از یک تبدیل HDMI به کامپوزیت می‌توانید به راحتی کنسول بازی یا گیرنده دیجیتال را به تلویزیون متصل کنید. برای استفاده از این روش، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا سیم رابط کامپوزیت را به تلویزیون وصل کنید.
 2. حالا کابل و تبدیل را به هم متصل کنید..
تبدیل کامپوزیت به HDMI
برای اتصال گیرنده دیجیتال و کنسول بازی به تلویزیون می‌توانید از سیم و تبدیل کامپوزیت استفاده کنید.
 • بعد از انجام این اتصال، کابل HDMI دستگاه دیگر را به تبدیل وصل کنید.
اتصال سیم کامپوزیت و HDMI به هم
برای اتصال دستگاه‌های مختلف به تلویزیون می‌توانید از سیم کامپوزیت هم استفاده کنید.
 • حالا گیرنده یا کنسول بازی را روشن کنید.
 • در این مرحله باید تصویر را ببینید.

اگر شما اطلاعات دقیقی از بردهای الکترونیکی و قطعات آن‌ها ندارید بهتر است تعمیر سوکت HDMI را به فرد ماهری بسپارید.

استفاده از کابل RGB و تبدیل آن

ورودی بعدی که می‌توانید برای حل مشکل خرابی سوکت اچ دی ام آی تلویزیون از آن استفاده کنید، RGB است. در این مورد هم به یک تبدیل نیاز دارید: تبدیل HDMI به RGB.

 1. ابتدا تبدیل را به تلویزیون متصل کنید.
تبدیل RGB به HDMI
برای اتصال گیرنده دیجیتال می‌توانید از کابل RGB و تبدیل آن استفاده کنید.
 • حالا کابل HDMI را به تبدیل متصل و دستگاه دیگر را روشن کنید.
 • در اینجا باید تصویر به صفحه تلویزیون منتقل شود.
تعمیر تلویزیون در منزل با آچارباز
تعمیر تلویزیون در منزل شرکت آچارباز، شامل کلیه خدمات مربوط به تلویزیون مثل نصب، سرویس و ... است. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون در منزل

چون RGB یک اتصال برای انتقال تصویر است، ممکن است کیفیت صدا خوب نباشد. برای حل این مشکل می‌توانید مثل تصویر زیر  از یک کابل جداگانه برای انتقال صدا استفاده کنید.

تقویت صدای تلویزیون
در هنگام اتصال RGB برای تقویت صدا می‌توانید از یک کابل استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه

تعویض و تعمیر سوکت ای دی ام آی تلویزیون

اگر به پشت تلویزیون دقت کنید، می‌بینید که برای تعویض ورودی HDMI باید تلویزیون را باز کنید. قبل از باز کردن دستگاه به شما هشدار می‌دهیم که تلویزیون وسیله حساسی است و اگر شما اطلاعات دقیقی از بردهای الکترونیکی و قطعات آن‌ها ندارید بهتر است تعمیر سوکت HDMI را به فرد ماهری بسپارید.

تعمیرات تخصصی تلویزیون آچارباز در محل
برای انجام تعمیرات تخصصی تلویزیون می‌توانید از آچارباز کمک بگیرید.

اگر تجربه تعمیر وسایل الکترونیکی را دارید، برای انجام این کار می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. برای شروع کار همه اتصالات تلویزیون را جدا کنید. بهتر است تلویزیون را در همان حالت عمودی تعمیر کنید. خوابانیدن دستگاه برای تعمیر آن ممکن است به نمایشگر آسیب برساند.
تعمیر سوکت HDMI تلویزیون به صورت مرحله به مرحله
برای تعمیر سوکت HDMI تلویزیون، باید دستگاه را باز کنید.
 • تمام پیچ‌های پشت تلویزیون را به دقت باز کنید.
 • قاب پشت دستگاه را بردارید. اگر قاب از دستگاه جدا نمی‌شود به دنبال پیچ‌های بگردید که آن‌ها را باز نکردید.
 • حالا به ورودی HDMI نگاه کنید. این قطعه، به یک برد متصل شده است.
آموزش گام به گام تعمیر سوکت HDMI تلویزیون
مرحله چهارم از تعمیر سوکت اچ دی ام آی تلویزیون
 • در محل اتصال قطعه و برد، تعدادی پایه ظریف وجود دارد. این پایه‌ها را بررسی کنید که به درستی به برد لحیم شده باشند. اگر لحیم شکسته است، آن را ترمیم کنید.
نحوه تعویض سوکت HDMI تلویزیون
مرحله پنجم تعویض سوکت تلویزیون
 • اگر همه پایه‌ها سالم هستند؛ پس مشکل از خود ورودی HDMI است و باید آن را تعویض کنید.
 • برای تعویض این قطعه باید اتصالات لحیم شده را باز کنید. برای این کار با دستگاه لحیم، اتصالات را گرم کنید. لحیم ذوب شده را با استفاده از پمپ لحیم سریع جمع‌آوری کنید. ریختن این مواد روی برد، به آن آسیب می‌رساند.
تعمیر سوکت HDMI تلویزیون
مرحله هفتم از تعویض ورودی HDMI تلویزیون
 • حالا HDMI سالم را در جای خود قرار دهید و همه پایه‌های آن را لحیم کنید. در انجام این کار باید دقت زیادی داشته باشد؛ چون با وصل نشدن حتی یک پایه باز هم ورودی غیرفعال خواهد بود.

همان‌طور که دیدید، قطعات داخلی تلویزیون پیچیده هستند. برای تعمیر سوکت HDMI تلویزیون هم باید حداقل لحیم و پمپ لحیم داشته باشید؛ پس قبل از شروع کار حتما این وسایل را تهیه کنید تا در انجام مراحل دچار مشکل نشوید. اگر شناختی از بردهای الکترونیکی و نحوه انجام لحیم‌کاری قطعات آن‌ها ندارید، بهتر است تعمیر سوکت HDMI تلویزیون را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. آچارباز با کمک یک تیم از تعمیرکاران ماهر، آماده ارائه انجام تعمیر و تعویض قطعات تلویزیون شماست. همه مراحل تعمیر تلویزیون در منزل انجام می‌شوند و نیازی نیست که تلویزیون خود را به تعمیرگاه منتقل کنید. برای دریافت مشاوره با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

تعمیر تلویزیون در منزل با آچارباز
تعمیر تلویزیون در منزل شرکت آچارباز، شامل کلیه خدمات مربوط به تلویزیون مثل نصب، سرویس و ... است. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون در منزل

2.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. درود بر شما
   سمیه عزیز، آچارباز در زمینه تعمیر کابل تلویزیون فعالیت ندارد.

  1. درود بر شما
   حسن عزیز، این مشکل می تواند ناشی از خرابی بک لایت تلویزیون،برد پاور، پنل،کابل‌های متصل به تلویزیون،دنوسانات جریان برق و … به وجود می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا