به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

مشکل Boot Manager کامپیوتر

مشکل Bootmgr کامپیوتر

امروزه استفاده از کامپیوتر در همه بخش‌های جامعه رواج دارد و تصور زندگی بدون آن دشوار و سخت است. اگرچه کامپیوتر زندگی را آسان کرده، اما زمانی که به مشکل برمی‌خورد، سبب ناراحتی و کلافگی می‌شود. یکی از رایج‌ترین مشکلات، مشکل Boot Manager کامپیوتر است. در ادامه به بررسی این مشکل می‌پردازیم.

بوت منیجر (Bootmgr) چیست؟

بوت منیجر (Bootmgr) مخفف کلمه (boot manager) و معرف برنامه window Boot Manager است. درواقع یک برنامه نرم افزاری کوچک است که در اولین سکتور پارتیشنی که ویندوز در آن نصب شده است با نام volume boot code ذخیره می‌شود. لذا می‌توان گفت بوت منیجر یک فایل خواندنی (Read–only) در ویندوز است، که به صورت پنهان در دایرکتوری ویندوز و یا همان روت (root) به صورت partition marked as active  و یا به صورت عمومی System Reserved Partition مشخص می‌شود.

اگر کامپیوتر شما System Reserved Partition داشته باشد، در این صورت احتمال دارد بوت منیجر در درایو c قرار داشته باشد. فایل بوت منیجر در زمان راه اندازی سیستم عملیات بارگذاری ویندوز یا همان سیستم عامل را مدیریت می‌کند.

 

رفع مشکلات کامپیوتر در محل
در صورتی که به هرگونه مشکل در کامپیوتر و لپ تاپ خود برخوردید، کارشناسان ما آماده رفع مشکل شما خواهند بود. کافیست درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

 

مشکل Bootmgr کامپیوتر

یکی از مشکلات شایع در زمینه بوت نشدن کامپیوترها مشکل بوت منیجر (Bootmgr) است. بوت منیجر نرم افزاری ساده در کامپیوتر است که روند بوت در سیستم را ذخیره و ثبت می‌کند و اجرا کردن آن سبب فعال شدن بخش‌های خاصی از سیستم می‌شود. دلیل اصلی این مشکل می‌تواند آسیب دیدن بوت سکتور و یا مفقود شدن آن باشد، که این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ممکن است به شکل‌های زیر ظاهر شود.

BOOTMGR is missing
Press Ctrl Alt Del to restart
BOOTMGR is missing
Press any key to restart
Couldn’t find BOOTMGR

این پیام‌های خطا در مدت کوتاهی بعد از روشن کردن کامپیوتر و بلافاصله بعد از کامل شدن فرایند Post یا Power On Self Test  که صحت و درستی سخت افزار سیستم را بررسی و تایید می‌کند، نمایش داده می‌شود.

دلایل ایجاد مشکل Boot Manager

برخی از دلایل شایع که سبب ایجاد این مشکل می‌شود، عبارتند از:

۱وجود فایل‌های مشکل‌دار در بخش فولدر بوت. اینها فایل‌هایی هستند که ساختار و محتوای آنها به هم ریخته و خراب شده‌اند، این فایل‌ها یکی از اصلی‌ترین دلیل ایجاد مشکل Boot Manager کامپیوتر هستند.

۲-مشکل در هارد درایور و همچنین بروز مشکل در زمان بروزرسانی سیستم عامل هم می‌تواند، سبب ایجاد مشکل Boot Manager کامپیوتر شود.

۳دلیل دیگر برای ایجاد این مشکل در کامپیوتر، وجود بدسکتورهایی در روی هارد درایو سیستم است. به ویژه اگر بدسکتور در فایل‌های مخصوص بوت نفوذ کرده و یا در آنها گیر کرده باشد.

۴-بروزرسانی نشدن بایوس سیستم و یا قدیمی بودن بایوس مادربورد از دیگر علل ایجاد مشکل بوت منیجر کامپیوتر است.

۵-همچنین یکی دیگر از علل ایجاد مشکل Boot Manager کامپیوتر مربوط به کابل‌های اتصال هارد درایو به سیستم و یا لق شدن و آسیب دیدن آنها به وجود می‌آید.

۶-دلیل دیگر برای به وجود آمدن این مشکل، خراب شدن Boot Configuration data و یا BCD است، که در این مواقع هم سیستم در بوت شدن به مشکل بر خورد می‌کند. لذا پارتیشن بندی اشتباه هم گاهی اوقات می‌تواند، سبب ایجاد مشکل Bootmgr کامپیوتر شود.

چگونگی برطرف کردن مشکل BootMgr کامپیوتر

برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کرده و دستور العمل‌های گفته شده را اجرا کنید.

۱-ری استارت کردن کامپیوتر

در برخی موارد این احتمال وجود دارد، که مشکل Bootmgr کامپیوتر با ری استارت کردن سیستم و بوت کردن برطرف شود. گاهی این مشکل اساسی نبوده و زودگذر است. از این رو، برای برطرف کردن آن در اولین فرصت سعی کنید، سیستم خود را ری استارت کنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

۲- تنظیمات Setup سیستم

در بسیاری مواقع مشکل bootmgr کامپیوتر زمانی مشاهده می‌شود که تنظیمات Setup کامپیوتر به هم ریخته و اولویت راه اندازی کامپیوتر تغییر کرده است. به همین دلیل در برخی موارد به دلیل اینکه سیستم تلاش می‌کند با استفاده از یک دی وی دی، سی دی، فلاپی، هارد درایو خارجی و غیر بوت شود، این مشکل به وجود می‌آید.

لذا در مرحله بعد برای رفع مشکل Bootmgr کامیپوتر همه اتصالات، پورت‌های یو اس بی، درایو نوری و غیره را چک کنید. در سیستم‌های قدیمی‌تر لازم است درایو فلاپی هم بررسی و کنترل شود.

چرا که در این مواقع سیستم سعی می‌کند از منبعی برای بوت شدن استفاده کند که قابل بارگزاری نیست. لذا همیشه توصیه می‌کنیم که در زمانی که با این مشکل مواجه شدید، تنظیمات Setup مادربورد را بررسی کنید و ببینید که ترتیب بوت شدت در بایوس به چه صورت تنظیم شده است و آیا مشکلی دارد و یا نه. برای ورود به Setup می‌توانید در زمان روش شدن سیستم کلید del و یا F2 را به صورت متوالی فشار دهید.

۳- بررسی کابل‌ها

گاهی احتمال دارد، مشکل Bootmgr کامپیوتر به دلیل لق شدن و یا درست عمل نکردن کابل برق و یا کنترلر دیتا و غیره به وجود آید، که در این صورت بهتر است برای رفع آن تمام کابل‌های برق و دیتای درایوها داخلی که شامل هارد و نوری می‌شود را جدا کرده و دوباره در جای خود نصب کنید. اگر به سالم بودن کابل SATA یا PATA  شک دارید، می‌توایند آن‌ها را تعویض کنید، چون آسیب دیدن این کابل‌ها هم می‌تواند دلیل مشکل Bootmgr  کامپیوتر باشد.

۴- استفاده از تعمیر استارت آپ

اگر با بررسی و انجام کارهای گفته شده، مشکل برطرف نشد در آن صورت می‌توانید از گزینه Startup Repair  اقدام کنید. برای این کار دیسک نصب ویندوز را در درون درایو نوری قرار دهید و به ترتیب بوت سیستم را طوری تنظیم کنید که سیستم بتواند از روی درایو نوری بوت شود. با انجام این کار فایل‌ها و فولدرهای خراب و ناقص که موجب ایجاد مشکل Bootmgr کامپیوتر می‌شدند با فایل‌های سالم جایگزین شده و مشکل می‌تواند برطرف شود.

برای رفع مشکل bootmgr کامپیوتر از طریق Startup Repair می‌توانید ابتدا دیسک نصب ویندوز را در داخل دستگاه قرار داده و دستگاه را ریست کنید. زمانی که پیام «کلیدی را برای بوت از سی دی و یا دی وی دی فشار دهید (Press any key to boot from CD or DVD) مشاهده کردید، یکی از کلیدهای صفحه نمایش را بزنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

در صفحه بعدی زبان و ورودی کلید را انتخاب کنید و بعد دکمه Next را بزنید و سپس روی گزینه تعمیر کامپیوتر (Repair your computer) کلید کنید. همین که پنجره ریکاوری سیستم (System Recovery option) که باز شد، روی درایوی که ویندوز در آن نصب شده کلید کنید و سپس دکمه Next را انتخاب کنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

و سپس گزینه Repair your computer را انتخاب کنید. حال سیستم عاملی که می‌خواهید آن را تعمیر کنید را انتخاب کرده و گزینه آغاز تعمیر (Startup Repair) بزنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

به این روش می‌توانید مشکل Bootmgr کامپیوتر را برطرف کنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

۵- تغییر Boot Manager کامپیوتر

یکی از روش‌های اساسی برای رفع مشکل bootmgr کامپیوتر تغییر Boot Manager به‌صورت دستی است. با تغییر بوت منیجر به‌صورت دستی شما می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. برای این کار دی وی دی ویندوز را بوت کنید و روی صفحهSystem Recovery option  بروید و صفحه Command Prompt را انتخاب کنید و یک نسخه از Boot Manager را از پارتیشن ویندوز به پارتیشن اکتیو بوت انتقال دهید و دستور زیر را در محیط Cdm اجرا کنید.

Bcdboot AA: \Windows /s BB: /

مشکل Bootmgr کامپیوتر

در این مرحله در نظر داشته باشید که AA پارتیشینی است که ویندوز را در آن نصب کرده‌اید و BB پارتیشن بوت اکیتو است. در صورتی که به‌درستی مراحل گفته شده را انجام دهید با پیام «ایجاد موفقیت آمیز بوت» مواجه می‌شوید. بعد از مشاهده این پیام، سیستم را ری استارت کنید و منتظر نتیجه باشید.

۶- تعویض ویندوز

اگر با روش‌های گفته شده هم مشکل Bootmgr کامپیوتر برطرف نشد، در آن صورت باید راه حل آخر را انتخاب و ویندوز کامپیوتر را عوض کنید و مجدد روی سیستم خود ویندوز جدید نصب نمائید. با تعویض ویندوز در نهایت این مشکل را برطرف خواهد شد. ولی در نظر داشته باشید که تعویض ویندوز آخرین راه باشد و ابتدا روش‌های دیگر را تست کنید.
با این حال باید گفت که گاهی اوقات با وجود تعویض و نصب ویندوز جدید هم این احتمال پیش می‌آید که مشکل Bootmgr کامپیوتر برطرف نشود. در این صورت احتمال دارد هارد درایو دچار مشکل سخت افزاری شده باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت ایراد تعویض گردد.

 

رفع مشکلات کامپیوتر در محل
در صورتی که به هرگونه مشکل در کامپیوتر و لپ تاپ خود برخوردید، کارشناسان ما آماده رفع مشکل شما خواهند بود. کافیست درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

 

منبع:
lifewire.com


نویسنده :

مشکل Boot Manager کامپیوتر
به این مطلب امتیاز دهید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.