×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

مشکل Boot Manager کامپیوتر

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
مشکل Bootmgr کامپیوتر

یادداشت ویراستار: این مطلب در بهمن ۱۳۹۹ توسط کارشناسان لپ تاپ و کامپیوتر آچارباز، بررسی و تایید شده است.

امروزه استفاده از کامپیوتر در همه بخش‌های جامعه رواج دارد و تصور زندگی بدون آن دشوار و سخت است. اگرچه کامپیوتر زندگی را آسان کرده، اما زمانی که به مشکل برمی‌خورد، سبب ناراحتی و کلافگی می‌شود. یکی از رایج‌ترین مشکلات، مشکل Boot Manager کامپیوتر است. در ادامه به بررسی این مشکل می‌پردازیم.

بوت منیجر (Bootmgr) چیست؟

بوت منیجر (Bootmgr) مخفف کلمه (boot manager) و معرف برنامه window Boot Manager است. درواقع یک برنامه نرم افزاری کوچک است که در اولین سکتور پارتیشنی که ویندوز در آن نصب شده است با نام volume boot code ذخیره می‌شود. لذا می‌توان گفت بوت منیجر یک فایل خواندنی (Read–only) در ویندوز است، که به صورت پنهان در دایرکتوری ویندوز و یا همان روت (root) به صورت partition marked as active  و یا به صورت عمومی System Reserved Partition مشخص می‌شود.

اگر کامپیوتر شما System Reserved Partition داشته باشد، در این صورت احتمال دارد بوت منیجر در درایو c قرار داشته باشد. فایل بوت منیجر در زمان راه اندازی سیستم عملیات بارگذاری ویندوز یا همان سیستم عامل را مدیریت می‌کند.

برای تعمیر کامپیوتر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

مشکل Bootmgr کامپیوتر

یکی از مشکلات شایع در زمینه بوت نشدن کامپیوترها مشکل بوت منیجر (Bootmgr) است. بوت منیجر نرم افزاری ساده در کامپیوتر است که روند بوت در سیستم را ذخیره و ثبت می‌کند و اجرا کردن آن سبب فعال شدن بخش‌های خاصی از سیستم می‌شود. دلیل اصلی این مشکل می‌تواند آسیب دیدن بوت سکتور و یا مفقود شدن آن باشد، که این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ممکن است به شکل‌های زیر ظاهر شود.

BOOTMGR is missing
Press Ctrl Alt Del to restart
BOOTMGR is missing
Press any key to restart
Couldn’t find BOOTMGR

این پیام‌های خطا در مدت کوتاهی بعد از روشن کردن کامپیوتر و بلافاصله بعد از کامل شدن فرایند Post یا Power On Self Test  که صحت و درستی سخت افزار سیستم را بررسی و تایید می‌کند، نمایش داده می‌شود.

دلایل ایجاد مشکل Boot Manager

برخی از دلایل شایع که سبب ایجاد این مشکل می‌شود، عبارتند از:

۱وجود فایل‌های مشکل‌دار در بخش فولدر بوت. اینها فایل‌هایی هستند که ساختار و محتوای آنها به هم ریخته و خراب شده‌اند، این فایل‌ها یکی از اصلی‌ترین دلیل ایجاد مشکل Boot Manager کامپیوتر هستند.

۲-مشکل در هارد درایور و همچنین بروز مشکل در زمان بروزرسانی سیستم عامل هم می‌تواند، سبب ایجاد مشکل Boot Manager کامپیوتر شود.

۳دلیل دیگر برای ایجاد این مشکل در کامپیوتر، وجود بدسکتورهایی در روی هارد درایو سیستم است. به ویژه اگر بدسکتور در فایل‌های مخصوص بوت نفوذ کرده و یا در آنها گیر کرده باشد.

۴-بروزرسانی نشدن بایوس سیستم و یا قدیمی بودن بایوس مادربورد از دیگر علل ایجاد مشکل بوت منیجر کامپیوتر است.

۵-همچنین یکی دیگر از علل ایجاد مشکل Boot Manager کامپیوتر مربوط به کابل‌های اتصال هارد درایو به سیستم و یا لق شدن و آسیب دیدن آنها به وجود می‌آید.

۶-دلیل دیگر برای به وجود آمدن این مشکل، خراب شدن Boot Configuration data و یا BCD است، که در این مواقع هم سیستم در بوت شدن به مشکل بر خورد می‌کند. لذا پارتیشن بندی اشتباه هم گاهی اوقات می‌تواند، سبب ایجاد مشکل Bootmgr کامپیوتر شود.

چگونگی برطرف کردن مشکل BootMgr کامپیوتر

برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کرده و دستور العمل‌های گفته شده را اجرا کنید.

۱-ری استارت کردن کامپیوتر

در برخی موارد این احتمال وجود دارد، که مشکل Bootmgr کامپیوتر با ری استارت کردن سیستم و بوت کردن برطرف شود. گاهی این مشکل اساسی نبوده و زودگذر است. از این رو، برای برطرف کردن آن در اولین فرصت سعی کنید، سیستم خود را ری استارت کنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

۲- تنظیمات Setup سیستم

در بسیاری مواقع مشکل bootmgr کامپیوتر زمانی مشاهده می‌شود که تنظیمات Setup کامپیوتر به هم ریخته و اولویت راه اندازی کامپیوتر تغییر کرده است. به همین دلیل در برخی موارد به دلیل اینکه سیستم تلاش می‌کند با استفاده از یک دی وی دی، سی دی، فلاپی، هارد درایو خارجی و غیر بوت شود، این مشکل به وجود می‌آید.

لذا در مرحله بعد برای رفع مشکل Bootmgr کامیپوتر همه اتصالات، پورت‌های یو اس بی، درایو نوری و غیره را چک کنید. در سیستم‌های قدیمی‌تر لازم است درایو فلاپی هم بررسی و کنترل شود.

چرا که در این مواقع سیستم سعی می‌کند از منبعی برای بوت شدن استفاده کند که قابل بارگزاری نیست. لذا همیشه توصیه می‌کنیم که در زمانی که با این مشکل مواجه شدید، تنظیمات Setup مادربورد را بررسی کنید و ببینید که ترتیب بوت شدت در بایوس به چه صورت تنظیم شده است و آیا مشکلی دارد و یا نه. برای ورود به Setup می‌توانید در زمان روش شدن سیستم کلید del و یا F2 را به صورت متوالی فشار دهید.

۳- بررسی کابل‌ها

گاهی احتمال دارد، مشکل Bootmgr کامپیوتر به دلیل لق شدن و یا درست عمل نکردن کابل برق و یا کنترلر دیتا و غیره به وجود آید، که در این صورت بهتر است برای رفع آن تمام کابل‌های برق و دیتای درایوها داخلی که شامل هارد و نوری می‌شود را جدا کرده و دوباره در جای خود نصب کنید. اگر به سالم بودن کابل SATA یا PATA  شک دارید، می‌توایند آن‌ها را تعویض کنید، چون آسیب دیدن این کابل‌ها هم می‌تواند دلیل مشکل Bootmgr  کامپیوتر باشد.

۴- استفاده از تعمیر استارت آپ

اگر با بررسی و انجام کارهای گفته شده، مشکل برطرف نشد در آن صورت می‌توانید از گزینه Startup Repair  اقدام کنید. برای این کار دیسک نصب ویندوز را در درون درایو نوری قرار دهید و به ترتیب بوت سیستم را طوری تنظیم کنید که سیستم بتواند از روی درایو نوری بوت شود. با انجام این کار فایل‌ها و فولدرهای خراب و ناقص که موجب ایجاد مشکل Bootmgr کامپیوتر می‌شدند با فایل‌های سالم جایگزین شده و مشکل می‌تواند برطرف شود.

برای رفع مشکل bootmgr کامپیوتر از طریق Startup Repair می‌توانید ابتدا دیسک نصب ویندوز را در داخل دستگاه قرار داده و دستگاه را ریست کنید. زمانی که پیام «کلیدی را برای بوت از سی دی و یا دی وی دی فشار دهید (Press any key to boot from CD or DVD) مشاهده کردید، یکی از کلیدهای صفحه نمایش را بزنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

در صفحه بعدی زبان و ورودی کلید را انتخاب کنید و بعد دکمه Next را بزنید و سپس روی گزینه تعمیر کامپیوتر (Repair your computer) کلید کنید. همین که پنجره ریکاوری سیستم (System Recovery option) که باز شد، روی درایوی که ویندوز در آن نصب شده کلید کنید و سپس دکمه Next را انتخاب کنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

و سپس گزینه Repair your computer را انتخاب کنید. حال سیستم عاملی که می‌خواهید آن را تعمیر کنید را انتخاب کرده و گزینه آغاز تعمیر (Startup Repair) بزنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

به این روش می‌توانید مشکل Bootmgr کامپیوتر را برطرف کنید.

مشکل Bootmgr کامپیوتر

۵- تغییر Boot Manager کامپیوتر

یکی از روش‌های اساسی برای رفع مشکل bootmgr کامپیوتر تغییر Boot Manager به‌صورت دستی است. با تغییر بوت منیجر به‌صورت دستی شما می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. برای این کار دی وی دی ویندوز را بوت کنید و روی صفحهSystem Recovery option  بروید و صفحه Command Prompt را انتخاب کنید و یک نسخه از Boot Manager را از پارتیشن ویندوز به پارتیشن اکتیو بوت انتقال دهید و دستور زیر را در محیط Cdm اجرا کنید.

Bcdboot AA: \Windows /s BB: /

مشکل Bootmgr کامپیوتر

در این مرحله در نظر داشته باشید که AA پارتیشینی است که ویندوز را در آن نصب کرده‌اید و BB پارتیشن بوت اکیتو است. در صورتی که به‌درستی مراحل گفته شده را انجام دهید با پیام «ایجاد موفقیت آمیز بوت» مواجه می‌شوید. بعد از مشاهده این پیام، سیستم را ری استارت کنید و منتظر نتیجه باشید.

۶- تعویض ویندوز

اگر با روش‌های گفته شده هم مشکل Bootmgr کامپیوتر برطرف نشد، در آن صورت باید راه حل آخر را انتخاب و ویندوز کامپیوتر را عوض کنید و مجدد روی سیستم خود ویندوز جدید نصب نمائید. با تعویض ویندوز در نهایت این مشکل را برطرف خواهد شد. ولی در نظر داشته باشید که تعویض ویندوز آخرین راه باشد و ابتدا روش‌های دیگر را تست کنید.
با این حال باید گفت که گاهی اوقات با وجود تعویض و نصب ویندوز جدید هم این احتمال پیش می‌آید که مشکل Bootmgr کامپیوتر برطرف نشود. در این صورت احتمال دارد هارد درایو دچار مشکل سخت افزاری شده باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت ایراد تعویض گردد.

نصب ویندوز و نرم افزار در محل با آچارباز
خدمت نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شامل تمامی خدمات مربوط به نصب، تعمیر و ارتقای ویندوز و نرم‌افزارهای کاربردی و تخصصی ویندوز و لپ تاپ می‌شود. در این خدمت، تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز برای نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شما، در هر بخش از مناطق ۲۲ گانه تهران به محلتان مراجعه خواهد کرد.
درخواست نصب ویندوز و نرم افزار

نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۳۴ دیدگاه

 • مینا گفت:

  سلام و خدا قوت ، کامپیوتر من ارور CMOS داد اول ، من باتری بایوس رو عوض کردم چون ی جا دیدمش اما الان بوت منو رو گیر داده ، و من هم وارد منو میشم اما کیبورد وسط منو کار نمیکنه انگار اصلا کیبورد بهش وصل نیس درصورتی کیبورد وصله و خوب هم کار میکنه ولی تو بوت منو نه لطفا کمکم کنید .

 • نادیا گفت:

  سلام ببخشید من وقتی بایوس رو باز میکنم گزینه boot menu برام باز نمیشه و لپتاپ خیلی عادی روشن میشه و اینکه گزینه launch csm رو نمیاره

 • جواد گفت:

  سلام خسته نباشید
  متاسفانه لبتاب داخل بوت منو گیر کرده هر کزینه ای هم میزنم بازم برمیگرده بوت منو. اطلاعات مهمی هم داخلش دارم چی کار کنم؟

 • Hany گفت:

  سلام من ویندوز ۷ دارم و وقتی هواستم دستگاه را ریستارت کنم یهو یه صفحه سیاه باز شد ک نوشت alt و ctrl و دل را فشار بدید تا ریستارت بشه ولی هر کاری میکنم درست نمیشه میشه بگید چجوری درستش کنم

 • دریا گفت:

  سلام. من وقتی لپتاپ رو روشن کردم یه صفحه اومده بالا و میگه بوت رو انتخاب کنید و پایینش دو گزینه داره من باید کدوم رو انتخاب کنم؟ میشه راهنمایی کنید

 • M.M.A.S گفت:

  سلام می خواهم ویندوز ۱۰ رو مجددن نصب کنم همه چیز در بوتیبل کردن فلش درسته ولی هنگام نصب کرد اون پیغام press any key… نمیاد میشه کمک کنید

 • محمد رضا گفت:

  سلام
  من هر وقت پیام press any key to…. میاد تنظیمات بایوس رو دیفالت میکنم و بعد از ری استارت ویندوز به درستی بالا میاد. آیا به نظرتون فایل بوت سیستم خراب شده ؟ یا باید تنظیمات خاصی در بایوس اعمال کنم ؟ ضمنا تنظیم بوت هم گزینه اول روی هارد درایو گذاشتم

 • نیما گفت:

  سلام.خطای bootmgr اومده.سی دی بوت میذارم ولی بعد از اینکه پیغام please enter any key… میاد باز هم صفحه bootmgr میاد.وارد سی دی نمیشه.چیکار کنم؟؟لطفا راهنمایی

 • اسماعیل گفت:

  سلام من کامپیوترم اینطوری شد رفتم داخل بوت هارد دومی رو انتخواب کردم داخل ستاپ بوت نشدم اولش برای انتخواب ساتا داتشت الان ویندوزم بالا اومده لطفا بگین کامپیوترم ریستارت کنم باز هم اینطوری میشه یا نه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   اسماعیل عزیز، اغلب این مشکل با ری استارت حل می‌شود. اما اگر همچنان با این مشکل روبرو بودید، از Startup Repair می‌توانید استفاده کنید. درصورتی که مشکل رفع نشد، می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مازيار گفت:

  سلام میشه خواهشا راهنمایی کنید ممنون میشم. سیشتم من این خطا رو میده no phisical memory is available at system boot manager . system cnnot continue. ویندوز ،رم گرافیک همه رو عوض کردم ولی خوب نشد و گاه گاهم هست بعضی وقتا ویندوز رو میاره و بعضی وقتا هم نه. خواهشا راهنمایی بکنید لطفا

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مازیار عزیز این مشکل می‌تواند ناشی از خرابی هارد دیسک باشد یا ماژول های حافظه خراب باشند. بهتر است سیستم شما توسط یک کارشناس ماهر بررسی شود. برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • زهرا گفت:

  سلام مال من هم این ارور رو میده می‌خوام ویندوز عوض کنم ویندوز بالا نمیاد بوت هم کردم ولی باز بالا نمیاد تجربه ویندوز عوض کردن هم دارم ولی اینبار اصلا چیزی نمیاره میشه کمک کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   زهرای عزیز ممکن است مشکل سخت افزاری و از هارد و یا رم و یا نرم افزاری و از تنظیمات بایوس باشد، لازم است سیستم توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • ارش گفت:

  سلام هر موقع تماس گرفتیم پاسخو نبودید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز از شما عذرخواهی می‌کنیم. شما می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ به کارشناسان ما دسترسی پیدا کنید.

 • مبین گفت:

  سلام کامپیوتر من ویندوز ۷ نصب کردم یه مدته باهاش کار میکنم الان صفحه مشکی ویندوز بوت منجر رو آورده باید چیکار کنم راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، قسمت «چگونگی برطرف کردن مشکل BootMgr کامپیوتر» در همین مقاله را مطالعه کنید. در صورتی که مشکل را نتوانستید برطرف کنید شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Ms گفت:

  با سلام
  ببخشید من ویندوز ۷ رو نصب میکنم تنظیمات بوت از سی دی رو هم میزنم ریست میشه press any key from نمیاد صفحه مشکی میشه خط تیره میاد و بعد چند دقیقه میره ویندوز قبلی میشه راهنمایی کنین ممنون

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز ممکن است این موضوع به این دلیل باشد که سی دی شما بوتیبل نیست. برایراهنمایی بیشتر نیز می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • عطيه گفت:

  سلام لب تاب روشن میکنم ی صفحه میاد روش زده ویندوز بوت منیجر و پایینش میزنه مشکل داره هر کاری میکنم درست نمیشه میخوام ویندوزم عوض کنم رفتم دیدم اطلاعات ویندوزم نیس میشه کمک کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا طبق متن مراحل را انجام دهید. اگر مشکل حل نشد، با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

  • علیرضا گفت:

   سلام .زمان روشن کردن کامپیوترم بعداز انجام مراحل اتوماتیک سیستم (آمدن نوشته های مخصوص )یکی پس از دیگری میگذره تا میرسه به صفحه ای که پایینش نوشته بادکمه alt+ ctrl+del سیستم را ریستارت کنید اینراکه انجام میدم برنامه بوت میاد وپسورد میخوادمنم پسورد را فراموش کردم تورا خدا راهنمایی کنید .چون کامپیوتر واسه پسرم هست .

   • تحریریه آچارباز گفت:

    با سلام
    برای کسب راهنمایی و مشاوره، لطفا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • Rolex گفت:

  سلام
  من دوتا ویندوز نصب کردم، اما زمانی ک ویندوز دوم رو حذف کردم، بازم توی صفحه windows boot manager اسم ویندوز دوم هست، در حالی ک کار نمیکنه.
  مثلا : windows 7 – windows 10
  من ویندوز ۷ رو حذف کردم، ولی بازم توی این صفحه هست و باعث میشه سیستم مستقیم ویندوز ۱۰ رو بالا نیاره.
  چیکار باید بکنم؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   لطفا برای راهنمایی بیشتر با شماره تلفن ۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

  • سینا فرامرزیان گفت:

   سلام دوست عزیز،این مشکل راه حلی نداره باز هم از برنامه های مدیریت بوت ویندوز استفاده کنید شاید راه حل یافت شد!!!چون منم همین مشکلو دارم و راه حلش نیست!!!!اگه میشه به منم کمک کنید،ترجیحا از طریق ایمیل

 • علی گفت:

  سلام ، من وقتی سی دی ویندوز رو قرار میدم ، چیزی نمیاد ، چکار کنم

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   سوال شما کمی گنگ است. لطفا مشکل را دقیق تر بیان کنید.

   • سینا فرامرزیان گفت:

    دقیقا سوال شما گنگ است،بیشتر توضیح بدین،فقط یه نکته هست:
    ۱_از تنظیمات ست آپ بایوس،تنظیمات بوت را روی دستگاهی که توش نصب کننده ویندوز هست قرار بدین همین

 • پریا گفت:

  سلام توروخدا کمکم کنید
  مال من فقط این پیام میاد چیکار کنم
  Bootmgr is missing
  Press ctrl + alt +del to restart
  ایمیلم پایینه لطفا راهنماییم کن

 • نیما گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ویندوزم بالا نمیاد فقط میاد روی صفحه مشکی و خطای Couldn’t find BOOTMGR

  میده از منوی بوت تنظیم کردم روی dvd اصلا نمیره برای ویندوز با فلشم زدم روی همون خطا میمونه تمامی ویندوزهارم تست کردم نشد .چند جا برم گفتن مادبردتو عوض مشکل سخت افزاریه اگر راهنماییم کنید ممنونتون میشم

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.