به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

بررسی دلایل کند شدن لپ تاپ و کامپیوترها

کندی لپ‌تاپ

کند شدن لپ‌تاپ، می‌تواند به دلایل نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری رخ دهد. در بیشتر موارد، می‌توان با چند راهکار کلی، تا حدودی مشکل کندی لپ‌تاپ را حل کرد.

افت سرعت و کند شدن لپ تاپ، یکی از مشکلات رایج و ناراحت‌کننده در زمان کار با لپ‌تاپ‌هاست. اگر لپ تاپ شما قدیمی است، بی‌شک زمان‌هایی بوده است که با کندی محسوس سرعت کار آن روبه‌رو شده‌اید. کند شدن لپ تاپ، چه ناشی از فرسودگی قطعات آن باشد و چه بر اثر مشکلات نرم‌افزاری رخ بدهد، با استفاده از چند راهکار ساده، می‌توانید به بررسی و رفع آن بپردازید.

کاهش سرعت لپ‌تاپ
آیکون‌ها و فایل‌های اضافی را از فضای دستکاپ سیستم خود پاک کنید

علت کند شدن لپ تاپ

ممکن است کند شدن لپ تاپ شما، به خاطر یکی از دلایل زیر باشد:

 • خاک‌گرفتگی و آلودگی قطعات سیستم

در صورتی که مدت‌هاست لپ‌تاپ خود را سرویس نکرده‌اید، به احتمال زیاد، در زمان پردازش‌های سنگین، صدای آزاردهنده‌ی فن را می‌شنوید که با کندی لپ‌تاپ نیز همراه است. در این صورت، باید با کمک تعمیرکاران لپ‌تاپ، به خاک‌گرفتگی و سرویس فن لپ‌تاپ بپردازید. این کار، با دستگاه هوای پرفشار انجام می‌گیرد.

 • آپدیت نبودن ویندوز

قدیمی بودن ویندوز از دلایل عمده‌ی کند شدن لپ تاپ است. بهتر است از جدیدترین نسخه‌ی ویندوز ۱۰ روی لپ‌تاپ خود استفاده کنید. اگر از به‌روز بودن ویندوز خود مطمئن نیستید، از قسمت تنظیمات، بررسی کنید که آیا ویندوز نیاز به به‌روزرسانی دارد یا نه.

 • پر بودن فضای دیسک هارد

پر بودن فضای درایو حافظه، می‌تواند به سرعت باعث کند شدن لپ تاپ شود. درایو ویندوز و فضای دسکتاپ لپ تاپ خود را بررسی کنید. درایو ویندوز همیشه باید فضای آزاد و در دسترس برای اجرای پردازش‌های سیستم عامل داشته باشد. همچنین آیکون‌های دسکتاپ خود را هم مرتب و معدود نگه دارید.

 • وجود بدافزارها

از یک آنتی‌ویروس قوی، غافل نشوید. به صورت دوره‌ای، فضای هارد درایو خود را توسط یک آنتی‌ویروس موثر، اسکن کنید تا از ورود برنامه‌های مخرب به فضای ویندوز، جلوگیری شود. بهتر است لیست نرم‌افزارهای نصب شده‌ی خود را بررسی کنید و نرم‌افزارهای مشکوک و یا بدون استفاده را از روی سیستم، پاک کنید.

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ
 • ظرفیت پایین حافظه‌ی RAM

سیستم عامل برای انجام پردازش‌های خود، از حافظه‌ی RAM استفاده می‌کند. ظرفیت محدود این حافظه و کم بودن آن در برخی از سیستم‌ها، می‌تواند عامل کندی کار لپ تاپ باشد. اگر ظرفیت حافظه‌ی RAM در لپ تاپ شما پایین است، در صورت امکان آن را ارتقا دهید. اگر ارتقای RAM با توجه به لپ‌تاپ شما ممکن نیست، بهتر است از اجرای همزمان برنامه‌های مختلف، خودداری کنید.

سرعت کار لپ‌تاپ
عوض کردن ویندوز، یک راه موثر در خلاصی از دست فایل‌های انباشته شده است
پیشنهاد مطالعه

علت کند شدن ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰، یک سیستم عامل پویاست که با بهینه‌سازی‌های مداوم، در پی بهبود تجربه‌ی کاربران از کار با ویندوز است. با این حال، دیده شده که برخی از کاربران، در زمان کار با این سیستم عامل، دچار کندی سرعت شده‌اند.

این می‌تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

 • ممکن است مشخصات سخت‌افزاری سیستم شما، برای اجرای ویندوز ۱۰ مناسب نباشد. دیده شده که برخی از سیستم‌ها، در زمان کار با ویندوز ۷ و ۸، سرعت و عملکرد بهتری دارند. گرچه نمی‌توان برتری کاربردی ویندوز ۱۰ را نسبت به نسخه‌های قدیمی ویندوز انکار کرد، اما اگر ویندوز ۱۰ روی لپ تاپ شما به درستی کار نمی‌کند، ممکن است مجبور به داون‌گرید یا بازگشت به نسخه‌های قدیمی ویندوز، مثل ویندوز ۷ یا ۸ باشید.
 • ممکن است کند شدن ویندوز ۱۰ بعد از آپدیت رخ داده باشد. این مشکل هم در میان برخی از کاربران دیده شده است. از آنجا که ویندوز ۱۰ یک سیستم عامل با بهینه‌سازی مداوم و آپدیت‌های منظم است، ممکن است در برخی از به‌روزرسانی‌ها، باگ‌ها و مشکلاتی وجود داشته باشد که باعث کند شدن لپ تاپ شود. در این صورت، پیشنهاد می‌کنیم منتظر آپدیت بعدی ویندوز ۱۰ بمانید. به طور معمول، در به‌روزرسانی بعدی، باگ‌های نسخه‌ی قبلی، برطرف می‌شود.
 • اما اگر نمی‌خواهید منتظر آپدیت بعدی ویندوز ۱۰ بمانید، می‌توانید از تنظیمات ویندوز خود، به آپدیت قبلی ویندوز ۱۰ داون‌گرید کنید. در این فرآیند، ویندوز به تنظیمات نسخه‌ی قبلی خود، برمی‌گردد. برای انجام این کار در ویندوز ۱۰، این مسیر را دنبال کنید:
 1. به بخش تنظیمات ویندوز ۱۰ وارد شوید.
 2. از صفحه‌ی تنظیمات، به مسیر Update & security > View Update History بروید.
 3. در قسمت Update History، تاریخچه‌ی به‌روزرسانی‌های ویندوز ۱۰ را می‌بینید. در اینجا، نام آخرین ورژن نصب شده‌ی ویندوز ۱۰ را مشاهده می‌کنید.
 4. در صورتی که می‌خواهید این آپدیت را کنار بگذارید، روی گزینه‌ی Uninstall updates کلیک کنید.
 5. با این کار، ویندوز به تنظیمات ورژن قبلی خود برمی‌گردد. سیستم را ری‌استارت کنید.

سیستم عامل برای انجام پردازش‌های خود، از حافظه‌ی RAM استفاده می‌کند. ظرفیت محدود این حافظه و کم بودن آن در برخی از سیستم‌ها، می‌تواند عامل کندی کار لپ تاپ باشد.

کندی سرعت لپ‌تاپ
ممکن است فایل‌های انباشته شده در سطل زباله‌ی ویندوز، فضای هارد درایو را پر کرده باشد

علت کند شدن هارد لپ تاپ

یکی از دلایل کاهش ناگهانی سرعت کامپیوتر، پر شدن منابع هارد دیسک است. این مشکل می‌تواند به علت نرم‌افزارهای حجیم و فایل‌های انباشته شده در فضای هارد لپ تاپ باشد. اما اگر از آزاد بودن فضای هارد دیسک خود مطمئن هستید، پس مشکل از یک منبع نرم‌افزاری است.

 • در این صورت، نرم‌افزارهای استارتاپ را مدیریت کنید. بیش از حد بودن پردازش‌های استارتاپ، باعث کندی عملکرد ویندوز می‌شود.
 • اگر مشکل شما حل نشد، ممکن است دچار باگ نرم‌افزاری حلقه‌ی جست‌وجوی ویندوز شده‌ باشید. این یک خطای نرم‌افزاری در ویندوز ۱۰ است که منابع ویندوز را در یک حلقه‌ی تکراری گیر می‌اندازد. برای غیر فعال کردن آن، در پنجره‌ی CMD عبارت exe stop “Windows search” را بنویسید و اینتر بزنید. این کار را در هر بار راه‌اندازی ویندوز، انجام دهید.
 • ممکن است مشکل از سرویس Superfetch باشد. برای حل آن، در پنجره‌ی CMD عبارت exe stop superfetch را تایپ کرده و اینتر بزنید.
 • مرورگر خود را آپدیت کنید. گاهی اوقات، عملکرد مرورگرها باعث اشغال بیش از حد فضای هارد دیسک می‌شود.
 • اگر از نرم‌افزار اسکایپ استفاده می‌کنید، از بخش System tray، اجرای آن را ببندید.
 • برای کنترل و بررسی فضای اشغال شده‌ی هارد دیسک، می‌توانید از پنجره‌ی Task Manager ویندوز خود، استفاده کنید. با انجام راهکارهای بالا، بررسی کنید که مشکل شما حل شده است یا نه.
افزایش سرعت لپ تاپ
برای اجرای سریع‌تر ویندوز، فضای هارد درایو خود را Defragment یا یک‌پارچه کنید

کند بودن لپ تاپ نو

در بالا، به دلایل کند بودن و راه حل‌های رفع آن در لپ‌تاپ‌های قدیمی پرداختیم. اما گاهی پیش می‌آید که کاربر در زمان کار با لپ‌تاپ نو خود نیز با مشکل کندی سرعت روبه‌روست. این ناامیدکننده است اما نباید خیلی نگران باشید.

 • مشکل کند بودن لپ تاپ نو، به احتمال زیاد به خاطر نصب نادرست درایورهای ویندوز است.
 • آخرین ورژن موجود درایورهای لپ‌تاپ خود را از وب‌سایت سازنده، دانلود و به طور کامل نصب کنید.
 • دقت کنید که از ورژن مناسب ویندوز استفاده کنید. ورژن‌های ۶۴ بیتی، از سرعت بالاتری برخوردارند.

در این مطلب، عوامل موثر در افزایش سرعت ویندوز را بررسی کردیم. امیدواریم این مقاله، در حل مشکل کند شدن لپ تاپ شما، مفید بوده باشد. در صورتی که نیاز به کمک گرفتن از تعمیرکارهای حرفه‌ای لپ تاپ دارید، می‌توانید از خدمات تعمیر لپ تاپ آچارباز استفاده کنید.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.