ماشین لباسشویی

چرا تایمر لباسشویی گیر میکند؟

علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی

شاید تازگی متوجه شده اید که ماشین لباسشویی با وجود بسته بودن درب کار نمی‌کند، آب را تخلیه نمی‌کند و یا سطح آب در دیگ تنظیم نمی‌شود. اگر با این مشکلات برخورد کرده‌اید، باید بدانید ممکن است که تایمر ماشین لباسشویی خراب شده است. در این مقاله قصد داریم، به علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی پرداخته و روش‌هایی را برای رفع این مشکل بگوئیم. این مشکلات در تمامی برند‌های لباسشویی موجود در بازار مانند ماشین لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش و ال جی مشابه بوده و عیب یابی یکسانی دارند.

آن چه در این آموزش میخوانید:


تایمر ماشین لباسشویی چیست؟

تایمر مانند مغز ماشین لباسشویی عمل کرده و وظایف مختلف بخش‌ها را به آن‌ها ابلاغ و قسمت‌های مختلف دستگاه را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. بعد از روشن شدن دستگاه، تایمر کار‌هایی از قبیل گرم کردن آب، آبگیری و دور کند و تند دستگاه را انجام می‌دهد. به عبارت دیگر وظیفه تایمر ماشین لباسشویی، کنترل تمامی چرخه‌های انجام شده است. اگر می‌بینید که ماشین چرخه شستشو را به درستی انجام نمی‌دهد، تایمر دچار مشکل شده است. در حال حاضر تایمر‌ها، به دو دسته الکترونیکی و الکترومکانیکی تقسیم می‌شوند.

تایمر ماشین لباسشویی چیست؟
تایمر مانند مغز ماشین لباسشویی عمل کرده و بخش‌های مختلف آن را باهم هماهنگ می‌کند

مشکلات ناشی از خرابی تایمر لباسشویی

اجازه بدهید در ابتدای مقاله، به مشکلات ناشی از خرابی تایمر لباسشویی بپردازیم. تا با دانستن و مشاهده این مشکلات، به سرعت تایمر را عیب یابی و از خرابی دیگر قطعات جلوگیری کنید. زیرا مشکلات تایمر می‌تواند، نشان‌دهنده وجود ایراد در دیگر قطعات ماشین لباسشویی باشد.

تایمر لباسشویی حرکت نمی‌کند

در چنین شرایطی تایمر روی یک عدد خاص گیر کرده و دیگر جلو نمی‌رود. این می‌تواند به دلیل خرابی موتور تایمر یا گیرکردن چرخ‌دنده‌ها باشد. متخصصان برای بررسی این مشکل، باید دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق می‌کشند. برای اندازه گیری ولتاژ در این پروسه، از یک مولتی متر استفاده کرده و با جدا کردن تایمر و تنظیم مجدد آن، موتور تایمر را امتحان می‌کنند

تایمر لباسشویی در بعضی دورها کار می‌کند

اگر تایمر، فقط در بعضی از دور‌ها کار می‌کند احتمال شکستگی قطعات آن وجود دارد. همچنین مستهلک شدن سیم کشی تایمر نیز می‌تواند، باعث رخ دادن چنین مشکلی شود. در کل کار کردن تایمر در بعضی از دور‌ها، مشکل رایجی برای لباسشویی محسوب نمی‌شود.

بعضی از عملکردهای خاص در همه دورها کار نمی‌کنند

اگر یک عملکرد خاص مانند پروسه چرخش به طور کامل از کار بیافتد، مشکل از تایمر نیست. اما اگر همین عملکرد خاص در بعضی دورها فعال باشد و در بعضی دیگر غیرفعال، به احتمال زیاد تایمر خراب شده است.

مشکلات ناشی از خرابی تایمر لباسشویی
گاهی تایمر ماشین لباسشویی بخاطر خرابی موتور یا گیر کردن چرخ دنده ها از کار میفتد

علل خرابی تایمر ماشین لباسشویی چیست؟

خرابی تایمر ماشین لباسشویی، حتی می‌تواند باعث توقف کار چرخه شستشو شود. در ادامه مقاله قصد داریم به علت کار نکردن تایمر ماشین لباسشویی بپردازیم، تا با شناخت این علل یک دید کلی نسبت به مشکل ایجاد شده داشته باشید:

 1. سوئیچ درب ماشین لباسشویی
 2. موتور تایمر
 3. کنترل کننده سطح آب
 4. دستگیره تایمر
 5. پمپ تخلیه
 6. شیر ورودی آب

1- سوئیچ درب ماشین لباسشویی

میکروسوئیچی که در قسمت درب ماشین لباسشویی قرار گرفته است، وظیفه دارد درب را بسته نگه دارد. این یک ویژگی ایمنی بوده و مانع از کارکرد لباسشویی در حین باز بودن درب آن می‌شود. میکروسوئیچ، خبر بسته بودن درب را به تایمر می‌رساند. پس تا زمانیکه درب دستگاه به درستی بسته نشود، تایمر نیز کار نخواهد کرد.

سوئیچ و سوپاپ در به هم وصل هستند و سوپاپ در زیر صفحه اصلی قرار دارد. درواقع برق تایمر از طریق همین سوپاپ جریان میابد. یک پین یا اهرمی به در وصل است که به هنگام بسته شدن سوئیچ را فعال می‌کند. اگر قصد تعمیر سوئیچ درب ماشین لباسشویی را دارید، ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید.

سپس بعد از باز کردن پنل و دیدن سوئیچ، ببینید که چه چیزی مانع فعالیت آن شده است. اگر چیزی نبود، با مولتی متر جریان برق را بررسی کنید. اگر جریان برقی در این قطعه نبود، میکروسوئیچ خراب شده است. در غیر اینصورت، باید به دنبال ایراد در تایمر باشید.

2- موتور تایمر

دلیل دیگر خرابی تایمر ماشین لباسشویی در موتور تایمر است. این قطعه برای اینکه بتواند سری تماس‌های الکتریکی را به‌خوبی انجام بدهد، باید یک موتور داشته باشد. البته موتور را نیز، خود تایمر کنترل می‌کند. یکی از دلایل جلو نرفتن عدد هم می‌تواند، ناشی از خرابی موتور تایمر ماشین لباسشویی باشد. در برخی از مدل‌های تایمر، موتور از آن جدا و در سایر مدل‌ها نیز موتور متصل به تایمر است. بعد از خاموش کردن ماشین و باز کردن پنل، از یک مولتی متر برای جریان برق مانند بالا استفاده کنید.

3- کنترل کننده سطح آب

کنترل سطح آب همانطور که از اسمش پیداست، وظیفه کنترل و تنظیم سطح آب در ماشین لباسشویی را دارد. این قطعه وظیفه دارد، بعد از رسیدن سطح آب به میزانی مشخص به تایمر اطلاع دهد. گاهی می‌بینید که، سطح آب در لباسشویی به میزان مشخصی رسیده است، اما تایمر کار نمی‌کند. در چنین شرایطی، سنسور یا کنترل سطح آب است که خراب شده و به تایمر اطلاعات را نمی‌دهد. البته گاهی مشکل در سوراخ شدن شیلنگ است، که باید ابتدا آن را بررسی کنید.

علل کار نکردن تایمرماشین لباسشویی
با خرابی سنسور یا کنترل کننده سطح آب، تایمر اطلاعات لازم را دریافت نکرده و به مرحله بعد نمی‌رود

پیشنهاد مطالعه

4- دستگیره تایمر

تایمر از اجزای مختلفی مانند شفت، گیربکس و چرخ دنده تشکیل شده است. شفت به تایمر متصل و دستگیره تایمر نیز به شفت متصل است. با پیچاندن دستگیره تایمر، می‌توان مراحل مختلف و برنامه‌های مورد نظر را روی ماشین اعمال کرد.
دستگیره‌ها اغلب، به صورت چرخشی تولید می‌شوند و بعد از تنظیم و فشردن دکمه استارت، عملیات شروع می‌شود. جنس این دستگیره‌ها از پلاستیک است و بعد از استفاده طولانی مدت به دلیل شکستگی یا ساییدگی دیگر با شافت تایمر چرخیده نمی‌شود.

5- پمپ تخلیه

پمپ تخلیه، آب را در مرحله آخر از دیگ ماشین خالی می‌کند. به عبارت دیگر این سیستم، وظیفه تخلیه آب کثیف از ماشین را دارد. خرابی پمپ، گیر کردن کرک و پرز، جدا شدن و یا شکستگی شلنگ تخلیه می‌تواند مانع از تخلیه آب در مرحله آخر شود. در چنین شرایطی، واشر دیگ را خالی فرض نکرده و به مرحله بعدی نخواهد رفت.

در واقع خبر خالی شدن دیگ، به تایمر نخواهد رسید و این قطعه به مرحله بعد نخواهد رفت. در چنین مواقعی کد خطایی روی صفحه نمایش داده می‌شود، که با دانستن معنای آن متوجه خواهید شد مشکل اصلی از کجاست.

6- شیر ورودی آب

شیر ورودی آب برای تأمین آب سرد و گرم استفاده می‌شود. این شیرها دارای دو سیم‌پیچ استوانه‌ای الکتریکی هستند که در مواقع لزوم سوپاپ را باز می‌کنند. اگر در مرحله شست‌وشو یا پر کردن آن مشکلی به وجود بیاید، به احتمال زیاد مشکلی در شیر ورودی است.

البته ممکن است که مشکل از شیلنگ‌ها هم باشد. بهتر است ابتدا، شیر آب ورودی را چک کرده و از وجود مشکل در آن اطمینان یابید. گاهی مسدود شدن شلنگ و یا کثیفی فیلتر شیر می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در شیر آب ورودی شود.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی سامسونگ
بعد از یافتن ایراد تایمر٬نوبت تعمیر یا در صورت لزوم تعویض آن است

تعویض تایمر ماشین لباسشویی چگونه است؟

اگرچه اکثر تایمر مدل‌های جدید ماشین لباسشویی، طوری طراحی شده‌اند که از هم جدا و تعمیر شوند اما این کار نیاز به ابزار و مهارت خاصی دارد. تعمیر و تعویض تایمر ماشین لباسشویی، برای افرادی که مهارتی در این زمینه ندارند، کاری بسیار وقت گیر و دشوار است.

بنابراین باید این پروسه را به دست افراد ماهر بسپاریم، تا خساراتی به ماشین وارد نکنیم. گاهی با توجه به آسیب وارده به دستگاه، تنها راه عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی تعویض تایمر است. همانطور که اشاره کردیم، علت جلو نرفتن تایمر لباسشویی، در تمامی برند‌های ماشین لباسشویی مانند سامسونگ، ال جی و بوش یکسان بوده و روش‌های عیب یابی و تعمیر آن‌ها با یکدیگر مشابه است.

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

3.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام ماشین لباسشویی به نام RMANi آبگیری می شود و شروع به کار میکند و در همین شستشوی اول بصورت یکسره کار میکند و به مراحل دیگر شستشو نمی رود ضمنا سویچ درب و سنسور هیدراکسیدش را هم عوض کردم فرقی نکرد ه آیا عیبش ویست؟

 2. سلام خسته نباشید مدت زیادی است که لباسشویی سامسونگ مدلQ1420vww در مرحله اول که آبکشی میباشد تایمرش می ایستد ولگن نمیچرخد بعد مدت زیادی ارور4E میدهد تمام شیرهای ورودی وخروجی کنترل شده است ولی در زمان کوتاه مثلا فقط آبکشی لباس که به مدت ۱۷دقیقه میباشدیکبار خاموش میشود ولی دفعه دوم که روشن میکنم ودر این زمان قرار میدهم تا آخرش کار میکند وخودش خاموش میشود راستی صدای روشن وخاموش شدنش هم ضعیف شده یعنی موقعی که خاموش میشود صداش رو نمیشنوم توروخدا راهنمایی کنین؟

  1. درود بر شما
   آسیه عزیز، با توجه به شرایط گفته شده این احتمال وجود دارد که قطعات دستگاه، مستهلک شده و پروسه شست و شو را دچار مشکل کرده است. بهتر است برای تعمیر ماشین لباسشویی اقدام کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره 02154591616 در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 3. لباسشویی در بعد از مرحله 6 و آبگیری چند دور میخورد و بعد استپ میکند و سپس مجدد جزیی ابگیری میکند و به راه میوفتد،مشکل چیه به نظر شما؟هیدروستات را هم عوض کردیم

  1. درود بر شما
   بهروز عزیز، تایمر لباسشویی وظایفی از قبیل گرم کردن آب، آبگیری و دور کند و تند دستگاه را بر عهده دارد. پس اگر مشکلی در آبگیری دستگاه می‌بینید این تایمر بوده که مشکل پیدا کرده است.
   موفق باشید

 4. سلام لباسشوییه من سامسونگه امروز روشنش کردم کد ۸E میده یعنی چی این؟ روشن و خاموش کردن ولی باز درست نشد

  1. سلام

   ممکن است شما شلنگ آب سرد و گرم را جابجا بسته باشید. لطفا آنها را بررسی کنید.

  1. سلام

   شما می‌توانید ماشین لباسشویی را ریست کنید تا تنظیمات آن به حالت اول بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا