×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

ماشین لباسشویی

با رعایت این نکات عمر ماشین لباسشویی خود را بالا ببرید!

با رعایت این نکات عمر ماشین لباسشویی خود را بالا ببرید!

مدت زیادی از خرید ماشین لباسشویی جدید نمی‌گذرد، که متوجه مشکلی در کارکرد آن می‌شوید. حالا باید وقت و  هزینه زیادی برای تعمیر آن بگذارید، تا بتوانید دوباره از دستگاه استفاده کنید. اگر برای شما نیز سوال شده‌است که چگونه عمر ماشین لباسشویی خود را بالا ببریم تا سال‌ها بدون نیاز به تعمیر لباسشویی از دستگاه استفاده کنیم، باید نکات نگهداری از ماشین لباسشویی را بدانید!

آنچه در این مقاله در مورد نگهداری از ماشین لباسشویی خواهید خواند:

راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از ماشین لباسشویی

قبل از هرکاری بهتر است، برای نگهداری صحیح از ماشین لباسشویی، به دفترچه‌ی راهنمای داخل بسته‌بندی مراجعه و تمامی نکات را بخوانید. زیرا توجه به این نکات ،موجب عملکرد صحیح دستگاه می‌شود. دفترچه را در مکانی مخصوص قرار داده تا آن را گم نکنید، زیرا پیدا کردن دفترچه راهنمای مدل خاص ماشین لباسشویی در اینترنت بسیار مشکل خواهد بود. به یاد داشته باشید که در هنگام ظاهر شدن ارور‌ها و مشکلات مختلف این راهنما به کمک شما خواهد آمد.

برای تعمیر لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

جسم سنگین روی لباسشویی ممنوع است

از گذاشتن اجسام سنگین، لوازم دکوری و یا نشستن روی ماشین لباسشویی خودداری کنید، با اینکار فشار بسیاری بر قطعات داخلی دستگاه می‌آورید.

نحوه باز کردن درب دستگاه

درب دستگاه را به آرامی باز و بسته کنید، محکم کوبیدن درب، باعث خرابی میکروسوئیچ خواهد شد. با خرابی این قطعه، درب دیگر درست بسته نشده و چرخه شستشو آغاز نخواهد شد. به عبارتی دیگر، اگر بعد از فشردن دکمه start می‌بینید که دستگاه کار نکرده و لباس‌ها شسته نمی‌شوند باید بدانید میکروسوئیچ خراب شده است.

ظرفیت مناسب دستگاه

تحت هیچ شرایطی بیشتر از حجم ماشین داخل آن را پر نکنید. دستگاه برای چرخش و شستشوی لباس‌ها نیاز به فضا دارد. قرار دادن لباس بیش‌ از ظرفیت مجاز داخل ماشین لباسشویی، فشار زیادی به موتور وارد کرده و به مرور آن را دچار اختلال می‌کند. ریختن لباس کمتر از ظرفیت مشخص نیز باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

در صورت وجود لباس داخل ماشین، باید زمانی که از زاویه روبرو داخل مخرن ماشین را نگاه می‌کنید، فضای بالای مخزن کمی خالی باشد.

تفکیک لباس ها در لباسشویی

قبل از هر چیزی لباس‌ها را براساس رنگ، جنس و نوع شست‌وشو تفکیک کنید تا رنگ آن‌ها باهم ترکیب نشود. در دفترچه راهنمای ماشین، تمامی این اطلاعات به طور کامل بیان شده است.

بهتر است لباس‌های کودکان را جداگانه و بعد از ضدعفونی کردن مخزن بشویید.

تنظیم درجه مناسب دستگاه

با توجه به کثیفی لباس‌ها، درجه‌ مناسب برای شست‌وشو را انتخاب کرده و در هنگام شستن هر لباسی به تگ چسبیده روی آن دقت کنید تا طبق دستورالعمل صحیح شسته شوند.

استفاده‌ی مداوم از آب با دمای بالا، آسیب جدی به مخزن و لاستیک‌های دور تا دور درپوش وارد می‌کند.

خشک کردن دستگاه

بعد از هر بار شستشو و خالی کردن لباس‌ها، باید درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید. این پروسه علاوه بر اینکه باعث می‌شود دیگ خشک شده و زنگ نزند، از رشد باکتری و کپک نیز در داخل دستگاه جلوگیری خواهد کرد. زیرا محیط مرطوب و خیس دیگ، مکان بسیار مناسبی برای رشد کپک خواهد بود. به یاد داشته باشید، باید لاستیک دور درب دستگاه را نیز، با یک پارچه تمیز خشک کنید تا از پوسیدگی آن جلوگیری کنید.

تمیز کردن دستگاه

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی را از یاد نبرید، این قطعه وظیفه دارد لوازمی که در لباس به جا مانده‌اند را گرفته و از ورود آن به پمپ جلوگیری کند. اگر مدت زیادی است که قطعه را تمیز نکرده‌اید، فیلتر پر از سکه، دکمه و کرک و پرز خواهد بود، پس حداقل سالی یکبار این قطعه را تمیز کنید.

تمیز کردن محفظه جاپودری را در برنامه خود بگزارید. اگر این قطعه را به موقع تمیز نکنید، با مشکل استفاده نشدن نرم کننده در جاپودری مواجه خواهید شد، که از مشکلات رایج ماشین لباسشویی است.

جدا از تمیز کردن قطعات مختلف دستگاه که به آن‌ها اشاره شد، باید تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی را در برنامه خود بگذارید. اغلب افراد به دلیل اینکه لباسشویی خود پروسه تمیز کردن را انجام می‌دهد، اهمیتی به نظافت دستگاه نمی‌دهند. در حالیکه دیگ ماشین مکان بسیار مناسبی، برای رشد و تجمع باکتری و کپک‌ها است. برای انجام این فرایند از پاک کننده‌های طبیعی، مانند جوش شیرین و سرکه کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

توجه به صدای دستگاه

اگر احساس می‌کنید، ماشین لباسشویی در حین کار سروصدا و لرزش زیادی دارد دستگاه تراز نیست. تراز نبودن ماشین لباسشویی می‌تواند، باعث مشکلات فراوانی برای قطعات شود.

اگر مراحل ذکر شده در این مطلب را به خوبی رعایت کنید، مطمئن باشید که ماشین لباسشویی گران قیمت شما تا سال ها، بدون مشکل خاصی برای شما کار خواهد کرد. اما اگر احساس کردید که به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز دارید حتما با آچارباز در تماس باشید.

فراموش نکنید که بهترین راه، برای نگهداری از ماشین لباسشویی و افزایش عمر مفید آن سرویس دوره‌ای دستگاه است. با سرویس دوره‌ای، ایرادات کوچک که در آینده به مشکلاتی بزرگ تبدیل خواهند شد برطرف می‌شوند. بنابراین بهتر است، علاوه بر رعایت تمامی موارد سرویس دوره‌ای را نیز در برنامه خود بگذارید. راهنمای خرید محافظ برق یخچال ، تلویزیون و لباسشویی نیز به شما کمک می‌کند بتوانید از لباسشویی در برابر نوسانات ناگهانی برق محافظت کنید.

مراقبت از ماشین لباسشویی
از قرار دادن اجسام سنگین و دکوری و یا نشستن روی ماشین لباسشویی خودداری کنید
پیشنهاد مطالعه

نگهداری از ماشین لباسشویی درب از بالا

شاید در نظر خیلی‌ها، تمیز کردن ماشین درب از بالا کمی عجیب به نظر برسد. اکثر افراد گمان می‌کنند که، چون ماشین لباسشویی خود پروسه شستشو را انجام می‌دهد پس دیگر نیازی به تمیز کاری نخواهد داشت.

شاید فکر کنید که این ماشین‌ها در هنگام شستشوی لباس‌ها خود را تمیز کرده و پس از آن هم به دلیل ورود هوا به درون ماشین، به سرعت خشک شده و باکتری و قارچ ها در درون آن رشد نمی‌کنند. اما در واقع، شما برای نگهداری از این نوع ماشین‌ها هم باید نکات خاصی را رعایت کنید.

در بسیاری از ماشین‌های لباسشویی درب از بالای جدید به خصوص در مورد ماشین‌های high-efficiency سبد درون ماشین در طی بسیاری از سیکل‌های شستشو با آب پر نمی‌شود، یعنی برخی مناطق سبد ماشین به ندرت به زیر آب فرو می‌روند.

همچنین، بین یک محیط بهداشتی با محیطی که فقط ظاهر آن تمیز است، تفاوت زیادی وجود دارد. آلرژن ها (موادی که باعث بروز حساسیت می‌شوند) و باکتری‌ها می‌توانند حتی در محیط هایی که فکرشان را نمی‌کنید رشد کنند. برای بهترین نتیجه، ماشین لباسشویی (درب از بالا) خود را باید ماهانه بین ۱ تا ۳ بار تمیز کنید.

سرویس و نگهداری ماشین لباسشویی
سبد درون ماشین لباسشویی درب از بالا، مکان بسیار مناسبی برای تجمع باکتری‌ها است

۵ نکته مهم که باید در نگهداری ماشین لباسشویی درب از بالا دقت کنید:

بیشتر ماشین های لباسشویی درب از بالای امروزی دارای یک سیکل sanitize (سیکلی برای تمیز کردن ماشین از انواع باکتری ها، قارچ ها و دیگر آلودگی ها) هستند. این ماشین ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

۱- اگر ماشین شما دارای هیتر آنبرد (Onboard) است

می‌تواند خود را با تولید گرمای زیاد، بدون نیاز به وایتکس و هیچ گونه ماده‌ شیمیایی دیگری sanitize کند. در غیر این صورت برای انجام سیکل sanitize باید از مواد پاک کننده و سفید کننده‌ی خاصی کمک بگیرید. از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید تا نحوه استفاده از سیکل sanitize مخصوص ماشین خود را فرا بگیرید.

۲- اگر ماشین لباسشویی شما دارای سیکل Sanitize نیست

شما باید این سیکل را با بالاترین درجه حرارت آبی که ماشین شما از آن استفاده می‌کند و بالاترین باری که می‌توانید در آن قرار دهید شبیه سازی کنید. وقتی ماشین را پر از آب کردید، یک لیتر سرکه سفید و ۱۲۰ گرم جوش شیرین را به آن اضافه کنید.

البته به جای یک لیتر سرکه سفید می‌توانید از ۲ فنجان آب لیمو هم استفاده کنید. این محلول علاوه بر زدودن جرم‌های موجود، رسوبات آب و بوی بد ماشین لباسشویی را هم از بین می‌برد. ماشین را روشن کرده و پس از این که دستگاه کمی چرخید و جوش شیرین را به خوبی در خود حل کرد، آن را متوقف کنید و بگذارید محلول به مدت نیم ساعت درون ماشین باقی بماند.

سپس ماشین را ریستارت کرده و اجازه دهید تا سیکل خود را به پایان برساند. همچنین پس از هربار استفاده از ماشین، بهتر است تا سطوح داخلی آن را با محلول آب گرم و سرکه سفید تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

۳- اگر لباسشویی دارای دیسپنسر نرم کننده، پودر لباسشویی یا مایع سفیدکننده است

می‌توانند به محلی برای تجمع چرک و کثیفی تبدیل شوند. با استفاده از یک تکه پارچه و آب داغ این مناطق را تمیز کنید.

با یک گوش پاک کن یا یک مسواک قدیمی و بی مصرف هم می‌توانید زاویه های دور از دسترس را پاک کنید.

۴-  از مواد شوینده‌ مناسب ماشین خود استفاده کنید

۵- اگر بر روی سبد ماشین لباسشویی شما لکه یا تغییر رنگ مشاهده می‌شود

محلول سرکه و جوش شیرین برای پاک کردن آن کافی نخواهد بود. در این صورت مراحل مورد ۲ را انجام دهید، ولی به محلول خود یک لیتر سفیدکننده‌ی کلرین هم بیفزایید. دقت کنید که در چرخه‌ی تمیزکاری درون ماشین نباید هیچ لباسی داخل دستگاه بریزید.

پیشنهاد مطالعه
نگهداری ماشین لباسشویی
برای نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو، کافیست زمانی را برای تمیز کردن آن اختصاص دهید

نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو

نگهداری از ماشین لباسشویی قرار نیست که هزینه‌بر و مشکل باشد، بلکه چندین تغییر کوچک در عادات شستشوی شما می‌تواند باعث افزایش چشمگیر عمر دستگاهتان شود. در ادامه با ارائه چندین روش مختلف برای نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو همراه شما هستیم:

استفاده از مواد شوینده مناسب

همیشه از مواد شوینده ساخته شده برای ماشین‌هایی با کارایی بالا (high-efficiency machines) استفاده کنید. زیرا مواد شوینده عادی باعث تولید کف بیشتری می‌شوند و در طول زمان می‌توانند یک لایه روی درام و شیلنگ دستگاه ایجاد کنند که تبدیل به محیطی برای پرورش قارچ ها می‌شود. این لایه حتی می‌تواند به قسمت های مکانیکی و الکتریکی یک ماشین لباسشویی درب از جلو هم آسیب برساند.

برای شناخت بهتر ماده شوینده، می‌توانید لیبل روی بسته بندی آن را به دقت بخوانید. برخی از این مواد شوینده با اینکه دارای برچسب “HE compatible” (سازگار با ماشین های با بازدهی بالا) هستند، اما همچنان کف زیادی را تولید می‌کنند. ماشین‌های درب از جلوی با بازدهی بالا از مقدار بسیار کمی آب استفاده می‌کنند، در نتیجه تولید کف بسیار زیاد برای آن ها اصلا مفید نیست. در بدترین حالت، استفاده از ماده شوینده نامناسب می‌تواند باعث از دست رفتن گارانتی دستگاه شما هم بشود.

استفاده از مواد شوینده بی کیفیت، ارزان با برند‌های ناشناخته شاید در ابتدا در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی کند، اما در نهایت باعث خرابی دستگاه شما خواهد شد. به میزان لازم و بر حسب ظرفیت، داخل دستگاه مواد شوینده بریزید. زیاد ریختن مواد شوینده، کمکی بر شستشوی بهتر لباس نخواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه

نرم کننده و سفید کننده به مقدار لازم

از ریختن نرم کننده زیاد، داخل دستگاه خودداری کنید. یک قاشق غذاخوری از این نرم کننده ها برای شستشوی یک سیکل کامل لباس کافی است پس به اندازه مصرف کنید تا به دستگاه آسیبی وارد نشود.

سفید کننده‌ها نیز، از همین قانون پیروی می‌کنند. برای سفید کننده‌هایی با درصد غلظت بالا از یک قاشق غذاخوری و برای سفید کننده‌های معمولی از دو قاشق غذاخوری استفاده کنید.

یادتان باشد که ماشین های با کارایی بالا (HE) از مقدار آب بسیار کمی استفاده می‌کنند، بنابراین به شوینده زیادی هم احتیاج ندارند.

تمیزکردن ماشین لباسشویی
با استفاده از مواد طبیعی پاک کننده به راحتی می‌توانید رسوبات، بوی بد و جرم درون ماشین لباسشویی را از بین ببرید

خشک کردن قطعات داخلی دستگاه

لباس‌‎های شسته شده را پس از پایان سیکل شستشو، به سرعت از ماشین خارج کنید. باقی گذاشتن لباس‌های خیس درون ماشین، اشتباه بزرگی است. شما با این کار محیطی ایده آل برای رشد کپک و بوی ناشی از آن را فراهم خواهید کرد.

وقتی ماشین شما خاموش است و از آن استفاده نمی کنید، درب آن را نیمه باز بگذارید. با اینکار هوا درون ماشین جریان خواهد داشت و از رشد کپک و زنگ زدگی جلوگیری خواهد کرد.

بعد از فرایند شستشو، واشر پلاستیکی درب ماشین پر از آب کثیف خواهد شد. بعد از خالی کردن لباس‌ها، این قسمت را با یک پارچه تمیز با دقت خشک کرده و تمام رطوبت آن را بگیرید. اگر این کار را انجام ندهید، واشر لاستیکی پوسیده و پر از کپک خواهد شد.

بهتر است را وقت یکبار با استفاده از محلول پنجاه درصد آب و سرکه، واشر لاستیکی را پاک کنید. مناطقی که دسترسی به آن ها مشکل است را، با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به سرکه تمیز کنید. از کشیدن الکل و مواد صنعتی به درون و بیرون ماشین لباسشویی به شدت خودداری کنید. روی لینک چگونه از ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟ کلیک کنید تا با نکات ضروری نگهداری از این وسیله پرکاربرد آشنا شوید.

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی

کودکان یا حیوانات خانگی نباید به درون سبد شستشوی ماشین لباسشویی شما بروند، جانب احتیاط را رعایت کنید.

هر گونه شی اضافی، از تکه های پارچه گرفته تا موی آدمیزاد را از درون ماشین پاک کنید. زیرا همین اجسام کوچک محل بسیار مناسبی برای رشد قارچ ها را فراهم می‌سازند. داخل درام ماشین لباسشویی را هم با استفاده از همین محلول به خوبی تمیز کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

اشاره کردیم که، ماشین لباسشویی مکان بسیار مناسبی برای رشد میکروب و قارچ‌ها است. پس حداقل سالی یکبار را، به تمیز کردن ماشین لباسشویی اختصاص دهید، بهتر است با مواد شوینده طبیعی این پروسه را انجام دهید تا دستگاه به طور کامل جرم گیری شود. اگر علاقه‌ای به استفاده از مواد طبیعی پاک کننده ندارید، ماشین را در چرخه داغ‌ترین حالت گذاشته و با کمی مواد شوینده آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که، در این حالت دستگاه باید خالی و بدون لباس باشد. اگر ماشین لباسشویی شما دارای سیکل self-cleaning می‌باشد، با استفاده از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود، نحوه فعال کردن این سیکل را فرا بگیرید.

تعمیر لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به تعمیر آن هستند. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست خود را در اپلیکیشن یا سایت ثبت کنید:
تعمیر لباسشویی

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. به عنوان یه مقاله مربوط به نگهداری ماشین لباسشویی خیلی کار راه انداز بود.

  1. با سلام
   مصطفی عزیز، عملکرد برنامه Self Clean آلودگی‌ها و باکتری‌های داخل مخزن ماشین لباسشویی را از بین می‌برد. پیشنهاد می‌کنیم پس از 20 بار شستشو یکبار از این برنامه استفاده کنید.

 2. ما در ماشین لباسشویی رو همیشه بعد از شست و شو تا دوازده ساعت باز میزاریم ولی همیشه بخار میزنه از داخل حتی وقتی خاموشه و به برق متصل نیست . چیکار کنم

  1. درود بر شما
   مصطفی عزیز، سوال نامفهوم است. لطفا سوال خود را واضح‌تر بیان کنید.
   موفق باشید

 3. سلام شلنگ تخلیه لباسشویی پاره شده تمام آشپزخونه من رو آب گرفت. چیکار کنم؟

 4. لباسشوییم یه بوی بدی گرفته. انگار بوی آهن میده و روی بوی لباس هامم تاثیر میذاره. چیکار کنم؟ با وایتکس درست نشد

 5. سلام لباسشویی من بعد ابگیری و خشک کردن نمیره مرحله بعدی. در لباسشویی هم باز نمیشه که لباسارو خالی کنم. توروخدا راهنمایی کنید

 6. ماشین لباسشویی من هیچ مشکلی نداشت، اما تازگیا وقتی لباسو میریزم تو ماشین به شدت سروصدا میکنه و حتی از جاش درمیاد! میخوام بدونم آچارباز میتونه تو این زمینه کمکم کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا