به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

نگهداری از ماشین لباسشویی: نکات مهم برای مراقبت از ماشین لباسشویی

نگهداری از ماشین لباسشویی

بسیاری از مردم، ماشین لباسشویی “درب از جلوی” خود را به دلیل مصرف کارآمد و بهینه‌ی آب و انرژی، ارگونومی خوب و شستشوی بسیار تمیز لباس‌ها دوست دارند. در حقیقت، امروزه در بیشتر منازل، ماشین های لباسشویی درب از جلو جایگزین ماشین‌های قدیمی‌تر سطلی شده‌اند.

ماشین های درب از بالای قدیمی یا همان سطلی مصرف آب بسیار بالایی داشته و از نظر مصرف انرژی وضعیت مطلوبی نداشتند، اما حتی ماشین های لباسشویی مدرن هم با این ظاهر زیبا و شیک خود کاملا بی عیب نیستند. در این اواخر در یک اقامه طرح دعوی در دادگاهی در آمریکا، گفته شده که بسیاری از ماشین های لباسشویی درب از جلوی برخی از سازندگان معروف دنیا که ساخت سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد بوده اند، از نظر فنی معیوب به حساب می‌آیند، چرا که طراحی غیر مهندسی آن ها باعث می‌شود تا قارچ ها، انگل ها و انواع کپک ها در درون این ماشین ها رشد کنند.

این در حالی است که این ماشین های لباسشویی معیوب همچنان در سرتاسر دنیا فروخته می‌شوند! پس با این حساب کاملا ضروری است تا با ترفندهای نگهداری از ماشین لباسشویی آشنا شوید.

نگهداری از ماشین لباسشویی؛ مهم ترین نکاتی که باید رعایت کنید!

علاوه بر این، تعویض قطعات معیوب یک ماشین لباسشویی می‌تواند آنچنان گران باشد که شاید به جای این کار، شما ترجیح دهید تا یک ماشین لباسشویی جدید خریداری کنید. بنابراین صرف نظر از سن ماشین، چند راهنمای ساده درباره‌ی نگهداری از ماشین لباسشویی می‌تواند کارایی بالا به همراه کمترین خرابی را برای دستگاه شما به ارمغان بیاورد. در این مطلب نکاتی برای نگهداری از ماشین لباسشویی (مدل های درب از جلو و درب از بالا) را برای شما ارائه می‌دهیم.

نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو

نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو

برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک در درون یک ماشین لباسشویی، فضای درونی آن باید پس از هر بار استفاده به خوبی تمیز و خشک شود. اگر ماشین شما دارای گزینه “خود تمیز کنندگی” یا self-cleaning است، که بسیار عالی است، اما باز هم برای دوری از هرگونه مشکل احتمالی، می‌توانید چندین کار مختلف را انجام دهید.

نگهداری از ماشین لباسشویی حتما قرار نیست که هزینه‌بر و مشکل باشد، بلکه چندین تغییر کوچک در عادات شستشوی شما می‌تواند باعث افزایش چشمگیر عمر دستگاهتان شود. در ادامه با ارائه ۸ روش مختلف برای نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو همراه شما هستیم.

۱- همیشه از مواد شوینده ساخته شده برای ماشین‌های با کارایی بالا (high-efficiency machines) استفاده کنید و همچنین سعی کنید تا استفاده از ماده شوینده را به حداقل ممکن خود برسانید، زیرا بیشتر بودن همیشه به معنای بهتر بودن نیست!

مواد شوینده عادی باعث تولید کف بیشتری می‌شوند و در طول زمان می‌توانند یک لایه بر روی درام و شیلنگ دستگاه ایجاد کنند که تبدیل به زمینی برای پرورش قارچ ها می‌شود. این لایه حتی می‌تواند به قسمت های مکانیکی و الکتریکی یک ماشین لباسشویی درب از جلو هم آسیب برساند.

 • برای شناخت بهتر ماده شوینده، لیبل روی بسته بندی آن را به دقت بخوانید. برخی از این مواد شوینده دارای برچسب “HE compatible” (سازگار با ماشین های با بازدهی بالا) هستند، اما همچنان کف زیادی را تولید می‌کنند. ماشین‌های درب از جلوی با بازدهی بالا از مقدار بسیار کمی آب استفاده می‌کنند، در نتیجه تولید کف بسیار زیاد برای آن ها اصلا مفید نیست. در بدترین حالت، استفاده از ماده شوینده نامناسب می‌تواند باعث از دست رفتن گارانتی دستگاه شما هم بشود.

۲- از کمترین مقدار از نرم کننده‌های پارچه‌ی مایع استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری از این نرم کننده ها برای شستشوی یک سیکل کامل لباس کافی است.

این امر برای سفیدکننده‌ها هم صادق است. استفاده از یک قاشق غذاخوری برای سفیدکننده‌های غلیظ و با درصد غلظت بالا و دو قاشق غذاخوری برای سفیدکننده‌های معمولی کافی است. یادتان باشد که ماشین های با کارایی بالا (HE) از مقدار آب بسیار کمی استفاده می‌کنند، بنابراین به شوینده زیادی هم احتیاج ندارند.

۳- لباس‌‎های شسته شده را پس از پایان سیکل شستشو، به سرعت از ماشین خارج کنید. برخی افراد اجازه می‌دهند تا لباس‌های خیس برای مدتی در درون ماشین باقی بمانند که این کار بسیار اشتباه است. شما با این کار محیطی ایده آل برای رشد کپک و بوی ناشی از آن را فراهم خواهید کرد.

۴- وقتی ماشین شما خاموش است و از آن استفاده نمی کنید، درب آن را نیمه باز بگذارید. با این کار جریان هوا به درون ماشین جاری می‌شود و از رشد قارچ و کپک جلوگیری به عمل می‌آید. اما همیشه توجه داشته باشید تا کودکان یا حیوانات خانگی به درون سبد شستشوی ماشین لباسشویی شما داخل نشوند.

۵- درزگیر پلاستیکی درب ماشین را هرچند وقت یکبار با استفاده از محلول پنجاه درصد آب و سرکه پاک کنید. مناطقی که دسترسی به آن ها مشکل است را با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به سرکه تمیز کنید.

هر گونه شی اضافی، از تکه های پارچه گرفته تا موی آدمیزاد را از درون ماشین پاک کنید. زیرا همین اجسام کوچک محل بسیار مناسبی برای رشد قارچ ها را فراهم می‌سازند. داخل درام ماشین لباسشویی را هم با استفاده از همین محلول به خوبی تمیز کنید.

۶- همچنین برای نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلوی خود، باید ماهانه یکبار ماشین را به جای استفاده از ماده شوینده، با کمی محلول سرکه سفید به همراه یک فنجان نوشابه راه اندازی کنید. به این صورت که سرکه سفید را به جای مواد شوینده در دیسپنسر بریزید و نوشابه را به طور مستقیم به درون درام ماشین اضافی کنید. با این کار PH محیط درونی ماشین خنثی می‌شود.

ماشین لباسشویی را برای داغ ترین سیکل ممکن راه اندازی کرده و یک سیکل آب کشی اضافی را هم در انتها اضافه کنید. اگر بوی کپک زدگی شدیدی از درون ماشین خود حس می‌کنید، به جای سرکه از مایع سفیدکننده استفاده کنید و چند سیکل کوتاه با آب داغ را راه اندازی کنید. اگر ماشین لباسشویی شما دارای سیکل self-cleaning می‌باشد، با استفاده از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود، نحوه فعال کردن این سیکل را فرا بگیرید.

۷- فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را هر چند وقت یکبار یا هر زمان که با مشکل تخلیه آب، ارتعاشات بیش از حد دستگاه، لباس‌های خیس پس از چرخش نهایی، افزایش زمان شستشوی سیکل (بیش از حد معمول) و یا توقف های غیرمعمولی در طی هر سیکل شستشو مواجه شدید، تمیز کنید.

مو، پارچه و تکه های کوچک آشغال می‌توانند باعث مسدود شدن مسیر آب از فیلتر پمپ تخلیه شده و خروج آب از ماشین لباسشویی را با مشکل روبه رو کنند. مکان فیلتر پمپ تخلیه در ماشین های مختلف فرق دارد (از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود کمک بگیرید)، اما معمولا در زیر ماشین، قسمت جلو در پشت یک دریچه جای گرفته است.

 

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

 

۸- یکی از مهم ترین نکات در نگهداری از ماشین لباسشویی ، تنظیم درست سرعت چرخش ماشین در هنگام کار می‌باشد. سرعت چرخش ماشین در هنگام شستشو باید با میزان باری که در آن قرار دارد سازگار باشد.

سرعت های چرخش بسیار بالا می‌توانند لباس ها را قبل از قرار دادن آن ها در خشک کن، به طور نسبی خشک کنند؛ اما در عوض، سرعت های بالا باعث فرسایش قطعات و قسمت های درونی ماشین لباسشویی شده و عمر مفید دستگاه را کاهش می‌دهند.

اگر شما این نکات نگهداری از ماشین لباسشویی (ماشین های لباسشویی درب از جلو) را رعایت کنید، عمر مفید آن افزایش یافته و کمتر با مشکل روبه رو خواهید شد. در صورت بروز هرگونه مشکلی هم می‌توانید بسیاری از عیوب دستگاه را در منزل خود عیب یابی کنید. می‌توانید از مطالب رفع مشکلات ماشین لباسشویی و راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

چگونگی نگهداری از ماشین لباسشویی درب از بالا

نگهداری از ماشین لباسشویی درب از بالا

شما وقتی از حمام خارج می‌شوید از حوله‌ی خود استفاده می‌کنید، یعنی فقط زمانی که بدنتان تمیز شده از حوله مخصوص حمام استفاده می‌کنید. پس از آن هم حوله را در جایی آویزان می‌کنید تا خشک شود.

پس با این حساب، حوله حمام هیچ گاه نباید کثیف شود! ولی واقعیت امر این است که شما هر چند وقت یک بار نیاز به شستن حوله خود را به دلیل بوی بد احساس می‌کنید! داستان تمیز نگه داشتن ماشین های لباسشویی درب از بالا هم بدین شکل است. شاید فکر کنید که این ماشین‌ها در هنگام شستشوی لباس‌ها خود را تمیز کرده و پس از آن هم به دلیل ورود هوا به درون ماشین، به سرعت خشک شده و باکتری و قارچ ها در درون آن رشد نمی کنند. اما در واقع، شما برای نگهداری از این نوع ماشین ها هم باید نکات خاصی را رعایت کنید.

در بسیاری از ماشین‌های لباسشویی درب از بالای جدید (به خصوص در مورد ماشین‌های high-efficiency)، سبد درون ماشین در طی بسیاری از سیکل‌های شستشو با آب پر نمی‌شود، یعنی برخی مناطق سبد ماشین به ندرت به زیر آب فرو می‌روند.

همچنین، بین یک محیط بهداشتی با محیطی که فقط ظاهر آن تمیز است، تفاوت زیادی وجود دارد. آلرژن ها (موادی که باعث بروز حساسیت می‌شوند) و باکتری‌ها می‌توانند حتی در محیط هایی که فکرشان را نمی‌کنید رشد کنند. چرا باید میلیون‌ها ریال پول صرف خرید یک ماشین لباسشویی مدرن برای تمیز کردن لباس های خود کنیم، در حالی که با نگهداری نادرست، کمترین بازدهی ممکن را از آن دریافت کنیم؟ برای بهترین نتیجه، ماشین لباسشویی (درب از بالا) خود را باید ماهانه بین ۱ تا ۳ بار تمیز کنید.

۵ نکته مهم برای نگهداری از ماشین لباسشویی درب از بالا

۱- بیشتر ماشین های لباسشویی درب از بالای امروزی دارای یک سیکل sanitize (سیکلی برای تمیز کردن ماشین از انواع باکتری ها، قارچ ها و دیگر آلودگی ها) هستند. این ماشین ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

اگر ماشین شما دارای هیتر آنبرد (onboard) است، می‌تواند خود را با ایجاد گرمای بسیار بالا، بدون نیاز به وایتکس و هیچ گونه ماده‌ی شیمیایی دیگری sanitize کند. در غیر این صورت برای انجام سیکل sanitize باید از مواد پاک کننده و سفید کننده‌ی خاصی کمک بگیرید. از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید تا نحوه استفاده از سیکل sanitize مخصوص ماشین خود را فرا بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

۲- اگر ماشین لباسشویی شما دارای سیکل sanitize نیست، شما باید این سیکل را با بالاترین درجه حرارت آبی که ماشین شما از آن استفاده می‌کند و بالاترین باری که می‌توانید در آن قرار دهید شبیه سازی کنید. وقتی ماشین را پر از آب کردید، یک لیتر سرکه سفید و ۱۲۰ گرم جوش شیرین را به آن اضافه کنید.

البته به جای یک لیتر سرکه سفید می‌توانید از ۲ فنجان آب لیمو هم استفاده کنید. این محلول علاوه بر زدودن جرم‌های موجود، رسوبات آب را هم از بین می‌برد. حال ماشین را روشن کنید. پس از این که ماشین کمی چرخید و جوش شیرین را به خوبی در خود حل کرد، آن را متوقف کنید و اجازه دهید تا محلول به مدت نیم ساعت در درون ماشین باقی بماند. سپس ماشین را ریستارت کرده و اجازه دهید تا سیکل خود را به پایان برساند. همچنین پس از هربار استفاده از ماشین، بهتر است تا سطوح داخلی آن را با محلول آب گرم و سرکه سفید تمیز کنید.

۳- اگر ماشین شما دارای دیسپنسر هایی برای نرم کننده، پودر لباسشویی یا مایع سفیدکننده است، این دیسپنسرها یا اجزایی که آن‌ها را در ماشین نگه داشته‌اند می‌توانند به محلی برای تجمع چرک و کثیفی تبدیل شوند. با استفاده از یک تکه پارچه و به وسیله آب داغ این مناطق را تمیز کنید. با استفاده از یک گوش پاک کن یا یک مسواک قدیمی و بی مصرف هم می‌توانید زاویه های دور از دسترس را پاک کنید.

۴- حتما از مواد شوینده‌ی مناسب ماشین خود استفاده کنید. همانند مورد اول در قسمت نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم عمل کنید.

۵- اگر بر روی سبد ماشین لباسشویی شما لکه یا تغییر رنگ مشاهده می‌شود، محلول سرکه و جوش شیرین برای پاک کردن آن کافی نخواهد بود. در این صورت مراحل مورد ۲ را انجام دهید، ولی به محلول خود یک لیتر سفیدکننده‌ی کلرین هم بیفزایید. دقت کنید که در چرخه‌ی تمیزکاری درون ماشین، به هیچ وجه نباید هیچ گونه لباسی را وارد دستگاه کنید.

نگهداری و استفاده‌ی صحیح از ماشین لباسشویی درحالت کلی

برای نگهداری صحیح از ماشین لباسشویی، به دفترچه‌ی راهنمای داخل بسته‌بندی توجه و تمام نکات را رعایت کنید. توجه به این نکات موجب عملکرد صحیح دستگاه می‌شود. در ادامه به بررسی نکات ضروروی می‌پردازیم:
 • تحت هیچ شرایطی بیشتر از حجم ماشین داخل آن را پر نکنید. قرار دادن بیش‌از ظرفیت مجاز لباس داخل ماشین لباسشویی، فشار زیادی به موتور وارد کرده و با گذشت زمان آن را دچار اختلال می‌کند.
 • همیشه توجه کنید که در صورت وجود لباس داخل ماشین، باید زمانی که از زاویه روبرو داخل مخرن ماشین را نگاه می‌کنید، فضای بالای مخزن خالی باشد.
 • همانطور که نباید حجم لباسی که با ماشین لباسشویی می‌شویید بیش از حد مجاز باشد، حجم کمتر لباس هم موجب خرابی دستگاه می‌شود.
 • قبل از هر چیزی لباس‌ها را براساس رنگ، جنس و نوع شست‌وشو تفکیک کنید تا رنگ آن‌ها باهم ترکیب نشود.
 • بهتر است لباس‌های کودکان را جداگانه و بعد از ضدعفونی کردن مخزن بشویید.
 • با توجه به کثیفی لباس‌ها، درجه‌ی مناسب برای شست‌وشو را انتخاب کنید.
 • در هنگام شستن هر لباسی به تگ چسبیده روی آن دقت کنید تا طبق دستورالعمل صحیح شسته شوند.
 • استفاده‌ی مداوم از آب با دمای بالا، آسیب جدی به مخزن و لاستیک‌های دور تا دور درپوش وارد می‌کند.
 • بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی، دوشاخه را از پریز برق کشیده و بعد از آن لباس‌ها را خارج کنید.
 • بعد از هر بار استفاده، درپوش را باز گذاشته تا خشک شود، زیرا مکان‌های مرطوب منبعی برای تجمع انواع باکتری و میکروب است.

اگر مراحل ذکر شده در این مطلب را به خوبی رعایت کنید، مطمئن باشید که ماشین لباسشویی گران قیمت شما تا سال ها، بدون مشکل خاصی برای شما کار خواهد کرد. اما اگر احساس کردید که به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز دارید حتما با آچارباز در تماس باشید.

 

 


نویسنده :

۸ دیدگاه

 • Avatar شادی گفت:

  سلام شلنگ تخلیه لباسشویی پاره شده تمام آشپزخونه من رو آب گرفت. چیکار کنم؟

 • Avatar نیلویی گفت:

  لباسشوییم یه بوی بدی گرفته. انگار بوی آهن میده و روی بوی لباس هامم تاثیر میذاره. چیکار کنم؟ با وایتکس درست نشد

 • Avatar سهیلا گفت:

  سلام لباسشویی من بعد ابگیری و خشک کردن نمیره مرحله بعدی. در لباسشویی هم باز نمیشه که لباسارو خالی کنم. توروخدا راهنمایی کنید

 • Avatar مینا گفت:

  ماشین لباسشویی من هیچ مشکلی نداشت، اما تازگیا وقتی لباسو میریزم تو ماشین به شدت سروصدا میکنه و حتی از جاش درمیاد! میخوام بدونم آچارباز میتونه تو این زمینه کمکم کنه؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.