ماشین لباسشویی

چگونه از ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی

اگر برای اولین بار از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید لازم نیست ترسی به دل خود راه دهید! استفاده از این دستگاه بسیار راحت است، اما باید برای اینکار چند نکته را رعایت کنید. به عنوان مثال باید بدانید که از چه نوع پودر شستشو یا مایع نرم کننده‌ای برای انواع پوشاک استفاده کنید و کدام لباس‌ها را با هم بشویید تا بهم رنگ ندهند. پس اگر برای شما نیز سوال پیش آمده که، چطور از ماشین لباسشویی استفاده کنیم تا نیازمند تعمیر لباسشویی نشویم ادامه مقاله را از دست ندهید.

جداسازی لباس ها بر اساس رنگ، جنس، برچسب لباس، وزن

بررسی برچسب لباس

اولین قدم برای رسیدن به پاسخ پرسش، چطور از ماشین لباسشویی استفاده کنیم، این است که دستورالعمل شستشوی هر لباس را از روی برچسب آن بخوانیم. پس ابتدا بیاموزید که، چگونه با لباس و پوشاک خود رفتار کنید. البته بیشتر لباس‌ها را می‌توان با لباسشویی شست، اما برخی از لباس‌ها ممکن است در اثر شستشو با آب گرم کوچک شده و یا در اصطلاح ساده تر آب بروند.

برخی لباس‌ها را می‌توان با سفید کننده شست، در حالی که سفید کننده باعث از دست رفتن رنگ برخی دیگر از لباس‌ها می‌شود. پارچه‌های ابریشمی و ظریف را هم نمی‌توان با ماشین لباسشویی شست. پس برچسب روی لباس خود را به دقت بررسی کنی، جنس آن را در نظر گرفته و سپس جداسازی لباس ها را انجام دهید.

 • اگر روی برچسب لباس عبارت “hand wash only” یا “dry clean only” را دیدید، پس برای شستشوی آن لباس نمی‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • در بیشتر تیشرت‌ها، برچسب مخصوص در قسمت چپ تیشرت یا قسمت پشت یقه قرار گرفته است.
 • در شلوارها هم معمولا این برچسب در قسمت داخلی، پشت شلوار چسبیده است.
پیشنهاد مطالعه

توجه به رنگ لباس

لباس‌های خود را برحسب “رنگ” از هم جدا کنید. جدا کردن لبا‌س‌ها بر اساس رنگ، به معنی تفکیک آن‌ها از روشن به تیره است. البته می‌توانید لباس ها را برحسب رنگ دقیقشان از هم جدا کنید تا مطمئن شوید که در هنگام شستشو هیچ گونه آسیبی به آن ها نمی‌رسد. لباس‌های رنگی، به ویژه آن‌هایی که جدید خریده‌اید، رنگ خود را در طول شستشو از دست می‌دهند. همچنین امکان رنگ دادن لباس‌ها، به هم وجود دارد.

 • تیره شامل رنگ های مشکی، خاکستری، سرمه ای، قرمز تیره، آبی تیره و… می‌شود
 • رنگ های روشن شامل سفید، صورتی، زرد، آبی روشن، سبز روشن و… می‌شود
 • جین یا کتان تیره، رنگ خود را پس می‌دهند و باید به طور جداگانه شسته شوند
جداسازی لباس ها
با جدا کردن لباس‌ها بر اساس رنگ، از رنگ دادن آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کنید
برای تعمیر لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

توجه به وزن لباس ها

لباس‌های خود را بر اساس وزن پارچه‌ آن‌ها از هم جدا کنید. با جدا کردن لباس‌های سبک از سنگین، می‌توانید از آن‌ها در مقابل چروک و پاره شدن در هنگام شستشو جلوگیری کنید. لباس‌ها در ماشین لباسشویی در هنگام چرخیدن با قدرت به اطراف پرت می‌شوند، بنابراین اگر لباس‌های سبک و سنگین وزن را با هم بشویید، لباس‌های سنگین‌تر می‌توانند باعث آسیب به لباس‌های سبک و ظریف‌تر شوند. همچنین، تنظیمات شستشوی لباس‌های ظریف و سبک با لباس‌های سنگین و کلفت متفاوت است.

 • لباس‌های ظریف مثل زیرپوش، شلوارک و برخی پارچه‌های قابل شستشوی ابریشمی را باید جداگانه بشویید
 • لباس‌های سنگین مثل شلوارهای ضخیم کتان و ژاکت را باید جدا بشویید

لباس‌های ظریف را درون یک کیسه‌ توری قرار داده و سپس با ماشین لباسشویی بشویید. با این کار از آسیب و پارگی آن‌ها، در هنگام شستشو جلوگیری می‌کنید. البته کیسه‌ی توری مانع رنگ دادن لباس‌ها نمی‌شود و همچنان باید پوشاک خود را بر اساس رنگ جدا کنید.

توجه به لکه دار بودن لباس

به هیچ وجه لباس‌هایی که دارای لکه‌های رنگی هستند را با ماشین نشویید. برخی از لکه‌ها قبل از شستشو باید پاک شوند و برخی لکه‌ها هم در اثر برخورد با آب گرم دیگر پاک نمی‌شوند.

جداسازی لباس ها براساس وزن
می‌توانید جداسازی لباس ها را بر اساس وزنی که دارند انجام دهید
پیشنهاد مطالعه

انتخاب سیکل مناسب ماشین لباسشویی

حالا باید سیکل شستشو و برنامه ماشین لباسشویی مناسب را انتخاب کنید. سیکل‌های شستشو از ۲ سرعت مهم تشکیل می‌شوند:

 1. یک سرعت که برای تلاطم و غلت زدن لباس در هنگام شستشو است
 2. سرعت دیگر٬ مناسب برای خروج آب از لباس‌ها است

بسته به نوع پارچه‌ها، سیکل شستشو باید طوری انتخاب شود که بیشترین پاک کنندگی، را با کمترین آسیب برای لباس‌های شما به همراه داشته باشد.

سیکل نرمال

این سیکل دارای رویکرد سریع/ سریع است. یعنی ماشین به سرعت می‌چرخد و لباس‌ها در ماشین با سرعت می‌غلتند. این کار باعث می‌شود تا لباس‌های بسیار کثیف و چرب به خوبی تمیز شوند. پارچه‌های محکم مثل کتان، یا انواع حوله و ملحفه و… با سیکل نرمال به خوبی شسته می‌شوند.

فشار دائم یا پرم (Permanent or Perm Press)

این سیکل دارای رویکرد سریع / آرام است. یعنی پارچه‌ها نیاز به تلاطم بالا برای تمیز شدن دارند، اما برای جلوگیری از چروک خوردن باید آرام بچرخند. از این سیکل برای شستشوی الیاف مصنوعی و ترکیبی مثل پلی استرها و استات‌ها و ابریشم‌های مصنوعی استفاده می‌شود. الیاف مصنوعی می‌توانند قلنبه شوند، یعنی گلوله های کوچکی از جنس فیبر بر روی آن ها تشکیل شود، بنابراین چرخش آهسته می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

سیکل ظریف

این سیکل دارای رویکرد آهسته / آهسته است. یعنی هم تلاطم و هم سرعت چرخش ماشین کم است، بنابراین از پاره شدن و آسیب دیدن لباس‌ها جلوگیری می‌شود. اگرچه، سطح پاکیزگی پارچه به دلیل غلتیدن آرام پارچه‌ها پایین‌تر است. این سیکل برای شستن برخی جامه‌های خاص، مثل لباس‌های زنانه، لباس‌های بنددار و جوراب شلواری مناسب است.

سیکل ویژه

مدل‌های جدید از ماشین‌های لباسشویی دارای چرخه‌های خاصی هستند که کارهایی نظیر پاکسازی و بخاردهی را انجام داده، از پارچه‌های سفید در هنگام شستشو محافظت می‌کنند و یا لکه‌های روی لباس‌ها را از بین می‌برند. بنابراین شما باید راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود را به دقت مطالعه کنید، تا از کاربرد هرکدام از این سیکل‌های مخصوص آگاه شوید.

برنامه ماشین لباسشویی
با انتخاب سیکل مناسب برای شستشوی لباس، از آسیب به بافت و جنس لباس‌ها جلوگیری خواهید کرد
پیشنهاد مطالعه

دمای آب مناسب در ماشین لباسشویی را تنظیم کنید

از نظر تئوری، گرم‌تر بودن آب باعث تمیزتر شدن پارچه می‌شود. آب داغ پارچه را ضدعفونی کرده و جرم‌ها را بهتر از بین می‌برد، مواد شوینده را بهتر در خود حل می‌کند و با زدودن لکه‌های سیاه از روی لباس‌ها، آن‌ها را براق‌تر و تمیزتر نشان می‌دهد.

اما در برخی موارد، آب داغ باعث آب رفتن و کوچک‌تر شدن پارچه، کم رنگ شدن الیاف، سخت‌تر کردن زدودن برخی لکه‌ها و مصرف انرژی بیشتر می‌شود. بنابراین در استفاده از آب داغ برای شستشو محدودیت وجود دارد و باید مناسب‌ترین دما برای شستشوی انواع پارچه ها انتخاب شود.

از آب سرد در سیکل ظریف برای شستشوی لباس‌های ظریف استفاده کنید. در شستشوی لباس‌هایی که امکان رنگ دادن آن‌ها وجود دارد یا لباس‌هایی که خیلی کثیف نیستند هم باید از آب سرد استفاده کرد. استفاده از آب سرد، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم خواهد شد.

از آب گرم در سیکل فشار دائم، شستشوی لباس‌های تیره رنگ و جامه‌هایی که کمی کثیف و چرک آلود هستند، استفاده کنید. لباس‌هایی که به طور روزمره مجبور به شستن آن‌ها هستید را بهتر است با آب گرم بشویید.

از آب داغ برای شستشوی حوله و ملحفه و لباس‌های ضخیم و محکم و پارچه‌های بسیار کثیف و چرک آلود استفاده کنید.

استفاده از آب سرد در مصرف انرژی به صرفه‌تر است. ۹۰ درصد از انرژی یک سیکل شستشو صرف گرم کردن آب می‌شود.

در برخی ماشین‌ها، دمای شستشو بر اساس سیکلی که انتخاب می‌کنید به طور پیش فرض تنظیم می‌شود. به عنوان مثال سیکل نرمال از آب گرم با دمای ۳۰ یا ۴۰ درجه سانتیگراد استفاده می‌کند.

پیشنهاد مطالعه
آشنایی با برنامه ماشین لباسشویی
اگر در جریان شستشو آب سرد را انتخاب کنید، در انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد

استفاده صحیح از برنامه شستشوی ماشین لباسشویی

در ادامه به معرفی برنامه ماشین لباسشویی می‌پردازیم، توجه داشته باشید که این برنامه‌ها بسته به برند دستگاه شما ممکن است کمی متفاوت باشند.

مدل‌های جدید ماشین لباسشویی، با سیستم اتوماتیک انتخابگر هوشمند، کار شستشوی لباس را برای شما بسیار آسان خواهند کرد. شما فقط باید یک برنامه شستشو را انتخاب کنید، تا ماشین لباسشویی به طور خودکار دمای صحیح، زمان شستشو و سرعت آن را تنظیم کند. برای این کار فقط باید، مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد را دنبال کنید:

 • شیر آب متصل به ماشین لباسشویی را باز کنید.
 • سپس باید کلید پاور دستگاه را بزنید.
 • حالا درب ماشین لباسشویی را باز کرده و سپس لباس‌ها را طوری که روی هم فشرده نشوند درون دیگ ماشین قرار دهید.
 • درب ماشین لباسشویی را ببندید.
 • اکنون باید پودر لباسشویی و در صورت تمایل نرم کننده را داخل محفظه مخصوص بریزید.
پیشنهاد مطالعه

معنی کلمات و اصطلاحات ماشین لباسشویی

برای انتخاب مرحله مناسب، باید جنس لباس شستنی را در نظر گرفته و انتخاب گر هوشمند را بچرخانید.

برنامه Cotton

مناسب پارچه‌های پنبه‌ای هستند و برای لباس‌هایی مانند پیژامه، پیرهن،  لباس شب، روتختی، رومیزی، حوله و لباس‌های زبر استفاده می‌شوند. حداکثر دما در این برنامه 95 درجه سانتیگراد است.

برنامه Coloureds

این برنامه برای پارچه‌های رنگی مناسب است و از نظر نوع لباس مثل برنامه Cotton است. حداکثر دمای این برنامه 60 درجه سانتیگراد است.

برنامه Synthetic

بلوز و پیراهن‌هایی از جنس پلی استر و پلی آمید مناسب این برنامه شستشو هستند. 60 درجه سانتیگراد حداکثر دمای این برنامه است.

برنامه Delicate

زمان این برنامه در حدود 55 دقیقه بوده و دمای آن 40 درجه سانتیگراد است. این زمان و دمای کم به این دلیل است که در جریان شستشوی لباس، آسیبی به آن وارد نشود. برنامه Delicate، برای لباس‌هایی نازک و یا پرده‌های توری مناسب هستند.

برنامه Wool

این برنامه برای لباس‌های پشمی که، در ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند به کار می‌رود. درجه دما 40 سانتیگراد و زمان برنامه نیز در حدود 40 دقیقه است.

برنامه Handwash

همانطور که از اسم آن مشخص است، این برنامه لباس‌ها را بسیار ملایم می‌شوید، مانند شستشوی لباس‌ها با دست. حداکثر دما در این برنامه 40 درجه سانتیگراد و زمان برنامه نیز در حدود 35 دقیقه است.

برنامه Quick

این برنامه برای لباس‌های پنبه‌ای، پیراهن‌ها و بلوز‌هایی با رنگ تیره و جین بسیار مناسب است. حداکثر دما در این برنامه 60 درجه سانتیگراد و زمان برنامه نیز 47 دقیقه است.

برنامه Baby Cotton

لباس‌های پنبه‌ای بچه گانه با این برنامه تمیز خواهند شد. حداکثر دما در برنامه baby cotton، 95 درجه سانتیگراد و زمان آن نیز در حدود 123 دقیقه است.

برنامه Heavy Soil

این برنامه مناسب، لباس‌های لکه دار خیلی کثیف است. لباس‌ها، روتختی‌ها، رومیزی‌ها، حوله، بلوز و لباس‌های جین می‌توانند با این برنامه شستشو تمیز شوند. حداکثر دما در این برنامه  60 درجه سانتیگراد و زمان برنامه نیز 77 دقیقه است.

برنامه Calm Wash

شستشو در این برنامه بی صدا بوده و زمان آن نیز در حدود 98 دقیقه است. لباس‌های پنبه‌ای، روتختی، رومیزی، لباس زیر و حوله و بلوز در این برنامه شسته می‌شوند.

برنامه Quick30

این برنامه برای لباس‌های رنگی و نخی مناسب است، که خیلی کثیف نشده باشند. با این برنامه امکان شستشوی سریع، در 30 دقیقه را خواهید داشت. حداکثر دما در این برنامه، 30 درجه سانتی گراد است.

برنامه Cotton Eco

این برنامه مناسب شستشوی پارچه‌های پنبه‌ای است، اما با مصرف انرژی کمتر. لباس شب، پیژامه، پیراهن از مواردی هستند که با این برنامه تمیز می‌شوند.

برنامه Easy Care

استفاده از برنامه Easy Care، برای مواقعی است که نمی‌خواهید بعد از شستشو لباس را اتو کنید. دمای این برنامه 40 درجه سانتی گراد است.

برنامه mix

این برنامه به شما این قابلیت را می‌دهد که، پارچه‌های از جنس مختلف را با یکدیگر بشوئید. دمای این برنامه، 40 سانتی گراد است.

برنامه silent wash

همانطور که از اسم این برنامه پیداست، شستشو لباس‌ها از صدا و لرزش کمتری برخوردار خواهد بود. این برنامه برای پیراهن، پیژامه و لباس شب مناسب است. دمای این برنامه 40 درجه سانتی گراد است.

برنامه refresh

این برنامه شستشوی لباس با بخار را فراهم کرده و چین و چروک را از بین می‌برد. این برنامه مناسب لباس پنبه‌ای و پلی استر بوده و فقط می‌توان سه تکه لباس را با refresh شست.

برنامه Duvet

این چرخه شستشو برای مواردی چون روتختی، بالش، روکش مبل و ملافه‌های پنبه‌ای مناسب است. این برنامه مناسب لباس‌های ظریف نیست.

برنامه Sports Wear

برنامه sports wear برای شستشوی لباس‌های ورزشی به کار می‌رود.

برنامه dark wash

برنامه مخصوص شستشوی لباس تیره، برای اینکه در هنگام شستشو، لباس‌ها بهم رنگ ندهند.

برنامه wool

این برنامه مختص به شستشوی لباس‌های پشمی و نخی است.

برنامه allergy care

این برنامه برای شستشوی ضد آلرژی است و مختص شستشوی لباس‌های پنبه‌ای، روکش بالش، ملافه و لباس کودک است. دمای این برنامه 60 درجه سانتی گراد است.

برنامه Intensive 60

ظرف 60 دقیقه، تمام لباس‌های کثیف را می‌شوید.

برنامه Down Wear

این برنامه برای پارچه‌هایی است که، درون آن‌ها با پر و الیاف مصنوعی پر شده است. برای شستشو از مواد شوینده مناسب استفاده کرده و دستورالعمل پارچه‌ها را بخوانید.

برنامه towels

این برنامه مناسب شستشوی حوله‌های نرم و پنبه‌ای است.

استفاده درست از برنامه ماشین لباسشویی
با استفاده از سیستم اتخابگر هوشمند می‌توانید بهترین برنامه را برای ماشین خود انتخاب کنید
پیشنهاد مطالعه

روش استفاده از سیکل شستشوی غیر اتوماتیک لباس

مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، برنامه‌های ماشین لباسشویی بودند. شما می‌توانید با استفاده از توضیحات داده شده، از چرخه شستشوی مناسب استفاده کنید. اما در نظر خیلی از کاربران، بهترین چرخه شستشو، شستن غیر اتوماتیک لباس‌ها است. برای این کار فقط باید، مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد را دنبال کنید:

 • شیر آب متصل به ماشین را باز کرده و دکمه پاور را فشار دهید.
 • درب دستگاه را باز کرده و لباس‌ها را بدون اینکه فشرده شوند درون دیگ بگذارید.
 • بعد از بستن درب ماشین، درون محفظه پودر ماشین لباسشویی را بریزید.
 • برای انتخاب درجه حرارت مناسب می‌توانید کلید Temperature را فشار داده و آب سرد، دمای 30، 40، 60 و 95 درجه سانتیگراد را انتخاب کنید.
 • کلید Rinse را برای انتخاب درجه آبکشی بفشارید. اگر بالا‌ترین درجه آبکشی را انتخاب کنید، زمان شستشو نیز بالاتر خواهد رفت.
 • دکمه Spin را فشار دهید تا یکی از سرعت‌های آن انتخاب شود.

نحوه شستن کفش کتانی در لباسشویی

برای بسیاری از کاربران، این سوال پیش آمده که آیا می‌توان از لباسشویی برای شستن کفش‌ها نیز استفاده کرد یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که، اغلب متخصصان توصیه می‌کنند از قرار دادن کفش‌های چرم، جیر و ابریشمی در داخل ماشین خودداری کنید. زیرا به بافت کفش آسیب خورده و آب آن را خراب خواهد کرد. بهتر است

برای پاک کردن کفش‌های گفته شده، از مواد مخصوص استفاده کنید. اما برای کتانی‌های پارچه‌ای، شستشو در ماشین می‌تواند گزینه مناسبی باشد. زیرا آن‌ها جنسی از پلی استر و نایلون هستند و برای شرایط شستشو در ماشین مناسبند.

اما بهتر است قبل از هرکاری، ابتدا از فروشنده درباره این موضوع سوال کرده و ببینید که آیا کفشی اکه انتخاب کردید از این قابلیت برخوردار هست یا نه.

البته اگر این سوال را در هنگام خرید از فروشنده نپرسیده‌اید، می‌توانید به لیبل اطلاعات کفش نیز دقت کرده و آن را چک کنید. اگر کفش شما، از این قابلیت برخوردار است، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای شستشوی کفش در لباسشویی را که در ادامه گفته خواهد شد مطالعه کنید.

1- یک شب قبل از قرار دادن کفش، درون ماشین لباسشویی، باید کفی آن را بیرون آورده و برای اینکه کفش بو ندهد، مقداری جوش شیرین درون آن بریزید.

2- لکه‌ها و کثیفی‌های بزرگ را با یک دستمال پاک کنید، اگر گلی به کفش چسبیده است آن را تمیز کنید. با نادیده گرفتن این پروسه، کفش در حین شستشو در ماشین چرک مد خواهد شد.

3- بند کفش‌ها را باز کنید، باید آن‌ها را جداگانه در ماشین بگذارید. اگر بند کفش را باز کنید، کثیفی و گل و لای در سوراخ‌های بند کفش خواهد ماند. می‌توانید خودتان جداگانه، بند کفش‌ها را بشوئید.

4- کاربران توصیه می‌کنند که، به همراه کفش کتانی خود، مقداری حوله و پارچه قدیمی که از آن استفاده نمی‌کنید هم در ماشین قرار دهید. حوله‌ها باعث می‌شوند، برنامه شستشو ملایم عمل کرده و کفش‌ها در حین چرخیدن در دیگ سروصدای زیادی ایجاد نکنند.

5- شما می‌توانید کفش‌های خود را درون یک کیسه پارچه‌ای و یا کیسه توری قرار دهید، با این روش کفش بهتر شسته می‌شود.

6- از مواد شوینده پودری استفاده نکنید، زیرا امکان چسبیدن آن به کفش وجود دارد. بهتر است از مواد شوینده مایع استفاده کنید. برنامه ماشین را هم، با دور ملایم و آب سرد انتخاب کنید، تا آب گرم آسیبی به دستگاه شما نزند.

7- بعد از شستشو، سریع کفش‌ها را از ماشین بیرون آورده و در فضای آزاد قرار دهید. اما این به معنی، قرار دادن کفش‌ها در معرض نور شیدید خورشید نیست، زیرا امکان چروک شدن کفش‌ها وجود دارد. می‌توانید برای حفظ بافت و فرم کفش، مقداری روزنامه نیز در داخل آن قرار دهید، تا رطوبت به آن‌ها جذب شده و کفش هم سریع‌تر خشک شود.

پیشنهاد مطالعه
راهنمای شستشوی کفش در لباسشویی
برای شستشوی بهتر کفش‌ها می‌توانید آن‌ها را درون یک کیسه توری قرار دهید

برنامه شستن پتو با ماشین لباسشویی

اگر می‌خواهید با ماشین لباسشویی، شستن پتو را نیز امتحان کنید، باید ابتدا ببینید که پتوی مورد نظر در دستگاه جا می‌شود یا نه. سپس برچسب مراقبت پتو را خوانده و ببینید که برای شستشو در ماشین مناسب است یا نه. قبل از شستشوی پتو، باید آن را فضای آزاد بتکانید، تا گرد و غبار نشسته روی آن جدا شود.

از رنگ ندادن پارچه پتو اطمینان حاصل کنید، البته این احتمال وجود دارد که روی برچسب پتو در مورد جنس و این ویژگی پارچه نیز توضیح داده شده باشد. برای شستشوی پتو نیز می‌توانید از دور ملایم و آب سرد استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه
شستشوی پتو در ماشین لباسشویی
قبل از قرار دادن پتو در ماشین، ابتدا آن را خوب بتکانید تا تمام گرد و غبار از روی آن جدا شود

نکات دیگری که در استفاده از لباسشویی باید به آن دقت کنید:

۱- توجه به صدای لباسشویی

سروصدای ماشین لباسشویی در حین کار، بسیار عادی است. اما اگر صدایی غیر عادی و آزار دهنده از ماشین بشنوید، باید بدانید دستگاه ایراد پیدا کرده است. توجه به صدای لباسشویی، می‌تواند باعث شود دستگاه را با سرعت و زحمت کمتری عیب یابی کنید. به عنوان مثال صدای تق تق یا جیر جیر ماشین، خبر از خرابی بلبرینگ‌ها می‌دهد.

خرابی کمک فنر نیز می‌تواند باعث لرزش بیش از اندازه و سروصدای زیاد ماشین شود. اگر از ماشین لباسشویی ال جی استفاده می‌کنید، شاید برای شما نیز سوال شده باشد که چرا ماشین لباسشویی ال جی سروصدا می‌کند. به طور کلی سروصدای ماشین لباسشویی اغلب نشان دهنده، یک ایراد سخت افزاری است.

اما در مواردی می‌تواند به دلیل عدم توازن و ناهموار بودن مکان قرارگیری دستگاه باشد. تراز نبودن ماشین لباسشویی، می‌تواند باعث سروصدا و در نهایت خرابی قطعات آن شود.

توجه به صدای لباسشویی
توجه به صدای لباسشویی می‌تواند به شما در عیب یابی و تعمیر آن کمک کند

۲- استفاده به اندازه از پودر لباسشویی

اغلب کاربران تصور می‌کنند که، هر چه بیشتر پودر لباسشویی درون ماشین بریزند لباس‌ها بهتر تمیز می‌شوند. اما این یک فکر اشتباه است، ریختن پودر زیاد در ماشین، باعث کف زیاد و در نهایت خرابی قطعات مختلف آن خواهد شد. امروزه پودر‌های لباسشویی، از قدرت پا کنندگی بسیار بالایی برخوردار هستند، پس استفاده به اندازه از پودر لباسشویی را در برنامه خود بگذارید.

نوع پودر لباسشویی باید براساس رنگ، جنس لباس، درجه حرارت و میزان کثیفی انتخاب شود. بهتر است از پودر لباسشویی با کف کم، که بسیار برای ماشین لباسشویی مناسب است استفاده کنید.

استفاده به اندازه از پودر لباسشویی
استفاده از پودر زیاد برای شستشو، باعث آسیب به قطعات داخلی ماشین خواهد شد
پیشنهاد مطالعه

۳- توجه به خالی بودن جیب لباس‌ها

قبل از قرار دادن لباس‌ها درون ماشین، باید زمانی را به بررسی کردن آن‌ها اختصاص داده و به خالی بودن جیب لباس‌ها دقت کنید. ابتدا جیب لباس‌ها را با دقت کامل بگردید‌ سکه و سنجاق قفلی و اشیایی از این دست را از لباس خارج کنید.

جا ماندن این قطعات در لباس، باعث آسیب به فیلتر و پمپ تخلیه خواهد شد. اگر در جیب دستمال کاغذی می‌بینید، آن را هم خارج کنید. دستمال کاغذی در حین شستشو در آب پخش شده و به صورت ذرات سفید رنگی به لباس شما می‌چسبد.

۴- توجه به زیپ‌ باز لباس‌ها، دقت کنید!

توجه به زیپ‌های باز لباس‌ها را، از یاد نبرید. تمام زیپ‌ها، دکمه‌ها و قلاب‌ها را ببندید. اگر لباس بند یا روبان دارد آن‌ها را محکم بهم گره بزنید. باز ماندن زیپ لباس، در حین شستشو می‌تواند به لباس‌های دیگر آسیب زده و آن‌ها را نخ کش کند.

 ۵- ازبین بردن لکه های لباس، قبل از شستن

اگر دقت کرده باشید، به شما گفتیم که قبل از قرار دادن پتو و کفش داخل ماشین ابتدا لکه‌ها و گرد و غبار را از آن جدا کنید. این موضوع در مورد لباس نیر صدق کرده و شما باید قبل از شستن لکه‌های لباس را نیز از بین ببرید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که، بعد از اینکه لباس لک شد به سرعت برای تمیز کردن آن اقدام کنید. اگر پاک کردن لکه را برای چند ساعت یا چند روز بعد بیاندازید، لکه چرک مد شده و دیگر پاک نخواهد شد. شستشو در ماشین لباسشویی نیز، شاید باعث کمرنگ شدن لک شود اما آن را از بین نمی‌برد.

پیشنهاد مطالعه

۶- استفاده از کیسه‌های شستشو، یک راه عالی

استفاده از کیسه‌های شستشو، یک راه عالی برای محافظت از لباس‌ هستند. این کیسه‌ها از جنس تور بوده و برای جداسازی لباس‌های ظریف و حساس در حین شستشو به کار می‌روند.

پارچه‌هایی که با شستشوی مستقیم در ماشین لباسشویی، امکان آسیب و پارگی آن‌ها وجود دارد. لباس‌های قلاب دار، ابریشمی، جوراب و لباس‌های بنددار را به راحتی می‌توانید درون این کیسه‌ها قرار داده و شستشو را آغاز کنید. لازم نیست با این کیسه‌ها، برنامه شستشو خاصی را روی ماشین اعمال کنید.

استفاده از کیسه های شستشو
کیسه‌های توری، به شکل یک لایه محافظتی از لباس‌های ظریف عمل می‌کنند

۷- استفاده از دمای آب مناسب، بهترین نتیجه

اگر از ابتدا تا به اینجا، مقاله را دنبال کرده باشید، می‌بینید که در هر برنامه شستشو دمای آب مناسب را ذکر کرده‌ایم. حتی برای شستشوی کفش و پتو نیز، دمای مناسب آب را گفته‌ایم. در برچسب لباس، کفش و پتو نیز، دمای مناسب شستشو برحسب جنسی که دارند ذکر شده است.

به طور کلی نباید، استفاده از دمای آب مناسب برای شستشو را نادیده بگیرید. زیرا اگر به درستی انتخاب نشود، علاوه بر اینکه لباس تمیز شسته نخواهد شد به بافت آن نیز آسیب خواهد خورد.

پیشنهاد مطالعه

۸- توجه به سالم بودن و بسته شدن درب ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از وسایل پرکاربرد خانه است و خرابی آن می‌تواند باعث هزینه‌های هنگفتی شود. پس برای اینکه مجبور نشوید برای تعمیر لباسشویی اقدام کنید، باید عملکرد آن را زیر نظر بگیرید.

به عنوان مثال توجه به سالم بودن و بسته شدن درب ماشین لباسشویی، در کنار دقت به صدای ماشین می‌تواند یک راه مناسب برای پیشگیری از خرابی دستگاه باشد. باز و بسته نشدن درست درب ماشین، می‌تواند به دلیل خرابی پمپ، خرابی برد، پوسیدکی لاستیک دور درب و یا بار زیاد ماشین باشد.

توجه به سالم بودن و بسته شدن درب ماشین لباسشویی
برای اینکه به سرعت متوجه مشکل در دستگاه شوید، باید عملکرد آن را زیر نظر بگیرید

۹- ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

اغلب افراد گمان می‌کنند که، چون خود ماشین لباسشویی پروسه تمیز کردن را انجام می‌دهد، پس دیگر نیازی به نظافت ندارد. اما این تصور درست نیست و ماشین لباسشویی نیز مانند هر وسیله دیگری، به نظافت نیاز دارد. بسته به اینکه ماشین لباسشویی درب از جلو داشته باشید یا درب از بالا، می‌توانید از روش‌های مختلفی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

سفید کننده‌ها یک روش عالی برای تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی هستند. اما اگر طرفدار مواد شوینده پاک کننده طبیعی هستید، می‌توانید از جوش شیرین و سرکه هم استفاده کنید و بوی ناخوشایند و کپک ماشین را از بین ببرید.

۱۰- شستن فیلتر ماشین لباسشویی

متخصصان این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنند که، 5 الی 6 بار در سال شستن فیلتر ماشین لباسشویی را انجام دهید. برای اینکار، مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد را دنبال کنید:

 • قسمتی که فیلتر ماشین لباسشویی در آن قرار گرفته، با برچسب مشخص شده است. این قسمت اغلب در سمت راست و پایین ماشین قرار دارد.
 • پوشش فیلتر را به سمت خود بکشید، فیلتر را چرخانده و آن را بیرون بکشید.
 • سکه، پرز و کثیفی‌های زیادی را در این قسمت مشاهده خواهید کرد، با استفاده از آب گرم این قطعه را تمیز کرده و آن را سرجای خود برگردانید.
پیشنهاد مطالعه

۱۱- استفاده از دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی

بهترین راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی، دفترچه راهنمای دستگاه است که به شما نحوه کار با دستگاه، برنامه‌های مختلف شستشو و معنای ارور‌های مختلف آن را توضیح داده است. پس به شما توصیه می‌کنیم، اگر تا به حال استفاده زیادی از ماشین لباسشویی نداشته‌اید، در نگهداری دفترچه راهنمای آن کوشا باشید. زیرا نکات گفته شده در این راهنما، مختص مدل دستگاه شما است و می‌تواند به شما در عیب یابی کمک کند. با رعایت این نکات عمر ماشین لباسشویی خود را بالا ببرید!

تعمیر لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به تعمیر آن هستند. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست خود را در اپلیکیشن یا سایت ثبت کنید:
تعمیر لباسشویی

4/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. سلام ماشین لباسشویی خاموش شده درش باز نمی شه روشنم نمی شه لباسشویی اوولی هستش چکار کنم درش باز بشه

  1. با سلام
   حسین عزیز، برای رفع این مشکل باید کارشناس از نزدیک دستگاه را بررسی کند. میتوانید در قسمت تعمیر ماشین لباسشویی درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناس فنی برای راهنمایی و اعزام به محل با شما تماس بگیرد.

 2. سلام لباس شوی روشن میکنم من ۵۵ دقیقه تنظیم میکنم ولی تا ۳۳ دقیقه میره بعدش وامیسته نمی شوره نمیدونم چکار کنم کمکم کنی واسم لباس شوی سامسونگه

  1. با سلام
   امیرعلی عزیز ، آیا در زمان توقف دستگاه اروری روی پنل نشان داده می شود؟
   لطفا برای پاسخدهی دقیق به مشکل مدل دقیق لباسشویی را اعلام کنید.

 3. سلام یه سوال داشتم از خدمتتون. دیروز لباسشویی رو روشن کردم ولی مایعی که برای شستشو ریختم اصلا پخش نشد و کلا لباس ها با آب خالی انگار شسته شده.

  1. با سلام

   ابتدا مطمئن شوید که این مشکل ایجاد شده است. شاید مقدار مایعی که داخل مخزن ریختید، نسبت به حجم لباس‌هایتان کمتر بوده است. لطفا یک بار هم با پودر لباسشویی تست کنید و لباس ها را بشویید. حتی پیشنهاد میکنم که بدون لباس و با ماشین خالی این کار را انجام دهید. اگر این کار را انجام دادید و مجدد مشکل تکرار شد؛ ممکن است ورودی مواد شونده را جرم گرفته است. مخزن مواد شوینده را خارج کرده و آن را بشویید. اگر مشکل برطرف نشد، لطفا با تعمیرکار ماشین لباسشویی مشورت کنید.

 4. درود. آب وارد لباسشویی نمیشه اصلا. شلنگ رو باید عوض کنم؟ راهنماییم کنید لطفا واجبه

  1. سلام

   ابتدا شیر ماشین لباسشویی را بررسی کنید و مطمئن شوید که آب از شیر خارج می‌شود. مسیر ورودی شلنگ ماشین لباسشویی را بررسی کنید که گرفته نباشد. بررسی باقی موارد هم باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی انجام شود.

 5. سلام تنظیمات ماشین لباسشوییم به هم ریخته. مدلشم ال جیه. موقع نصب خود سرویسکار برامون تنظیم کرد الان باید چیکار کنم؟

  1. سلام

   برای تنظیم ماشین لباسشویی ال جی خود، بهترین کار استفاده از دفترچه راهنما است. اگر بعد از مطالعه دفترچه قادر به انجام تنظیمات نبودید، می توانید درخواست تعمیر لباسشویی در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا