به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

تمیز و ضدعفونی کردن لباسشویی را جدی بگیرید

ضدعفونی کردن لباسشویی

ماشین لباسشویی در دسته پرکاربرد‌ترین لوازم خانگی قرار می‌گیرد و مانند دیگر وسایل، به نظافت نیاز دارد. اغلب افراد تصور می‌کنند چون این وسیله خود فرآیند شستشو را انجام می‌دهد، احتیاجی به تمیز کردن ندارد. این درحالیست که فضای داخلی ماشین لباسشویی دارای درز‌ها و شکاف‌های فراوانی است که محل تجمع باکتری‌ها هستند. رطوبت نیز می‌تواند عامل مهمی برای رشد و تکثیر کپک باشد. بنابراین هر چند وقت یکبار تمیز و ضدعفونی کردن لباسشویی را در برنامه خود قرار دهید.

ضدعفونی کردن لباسشویی

چرا لباسشویی را باید تمیز کنیم؟

اغلب ما گمان می‌کنیم چون لباسشویی خود یک وسیله شوینده به حساب می‌آید، پس خود به خود تمیز هم می‌شود. اما این تفکری غلط است.

جالب است بدانید، ماشین لباسشویی در حین شستن لباس‌ها، بیشتر در معرض باکتری و آلودگی‌ها قرار می‌گیرد. تمام مراحل شستشو در ماشین لباسشویی، با آب ولرم رو به سردی انجام می‌شود. بیشتر اوقات این دما برای از بین بردن میکروب‌ها کافی نیست و میکروب و باکتری‌های موجود در لباس‌های کثیف، در حین شستشو در این درز‌ها و شکاف‌ها قرار می‌گیرند و زمینه را برای رشد قارچ و کپک فراهم می‌کنند.

مواد شوینده باقی مانده و املاح سختی که درون آب‌ وجود دارند در این محیط شروع به رسوب گذاری می‌کنند. درنهایت، همه این شرایط باعث می‌شوند دیگ ماشین کثیف شده و لباس شما به طور کامل تمیز و ضدعفونی نشده و تیره به نظر برسد.

اگر این نشانه را دیدید دست به کار شوید!

اگر بین تمیز کردن یا نکردن ماشین لباسشویی مردد مانده‌اید و نمی‌دانید وقت تمیز کردن آن رسیده است یا نه، در اینجا چند نشانه را به شما می‌گوییم، که اگر آنها را در ماشین لباسشویی خود مشاهده کردید وقت تمیز کاری است.

۱- بوی ناخوشایند حس می‌کنید

اگر زمان شستشوی ماشین لباسشویی را به تاخیر انداخته باشید، بعد از مدتی بوی نامطبوعی را از آن حس می‌کنید. این بوی ناخوشایند به خاطر باکتری‌های درون دیگ لباسشویی است و باید بدانید که این باکتری‌ها در حین شستشو، به راحتی به لباس شما منتقل می‌شوند.

ضدعفونی کردن لباسشویی

۲- کپک زدن ماشین لباسشویی

ظاهر دستگاه را کنترل کنید. به دقت قسمت درب لباسشویی را بررسی کنید، زیرا واشر پلاستیکی آن یک خانه امن برای پرورش کپک است. آب کثیف در حین شستشو در این قسمت از ماشین جمع می‌شود و باید بعد از فرایند تمیز کردن لباس،‌ با پارچه‌ای تمیز این بخش را به خوبی خشک کرد تا واشر کپک نزند. اگر این بخش را باز کردید و با کپک یا نقطه‌های سیاهی روبرو شدید باید به سرعت برای تمیزکردن آن اقدام کنید. این کپک‌ها می‌توانند در حین فرایند شستشو به لباس شما منتقل و باعث بروز ناراحتی‌های پوستی شوند.

ضدعفونی کردن لباسشویی

۳- لباس‌ها را بررسی کنید

بعد از فرایند شستشو، لباس‌ها را به طور کامل بررسی کنید و اگر لکه‌های سیاهی روی لباس مشاهده کردید، زمان تمیز کردن ماشین لباسشویی است. این لکه‌های سیاه می‌تواند به خاطر آهک باشد. آهک می‌تواند به داخل لوله‌های ماشین نفوذ کرده و تاثیر مخربی روی آنها بگذارد، پس برای پیشگیری از هزینه‌های سنگین این نشانه را جدی بگیرید.

ضدعفونی کردن لباسشویی

چه زمانی ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی برنامه زمانی خاصی را در نظر بگیرید، زیرا ماشین لباسشویی باید حداقل سالی یکبار تمیز شود. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که سختی آب در آن بالاست برای جلوگیری از رسوب گیری هر سه ماه یکبار آن را تمیز کنید. این برنامه در نواحی گرم و مرطوب نیز صدق می‌کند.

ضدعفونی کردن لباسشویی

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز و ضدعفونی کنیم؟

اگر حتی یک نشانه از موارد بالا را در ماشین لباسشویی خود مشاهده کردید، وقت آن رسیده است که ماشین خود را تمیز کنید. این روند ممکن است بسیار طولانی به نظر رسد، اما در اصل بسیار راحت و آسان است. روش‌های مختلفی برای تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی وجود دارد که در اینجا به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید

نیازی نیست به فکر انتخاب یک ماده شوینده صنعتی برای تمیزکردن دستگاه باشید، زیرا یک روش طبیعی وجود دارد که به خوبی فرایند پاکیزگی را انجام می‌دهد. سرکه و جوش شیرین، دو ماده طبیعی هستند که برای نظافت بخش‌های مختلف خانه به‌کار می‌روند. در مقاله تمیز کردن اجاق گاز و مقاله شستشوی مبل به نحوه تمیز کردن آن‌ها با جوش شیرین و سرکه اشاره کرده‌ایم. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که، آیا این دو ماده قدرت پاک کنندگی بالایی دارند؟

سرکه یک ماده ضدعفونی کننده قوی و البته طبیعی است که به خوبی باقی مانده مواد شوینده در ماشین لباسشویی را که باعث رسوب گیری می‌شود را از بین می‌برد.

جوش شیرین نیز یک راه حل مناسب برای از بین بردن بوی بد داخل ماشین است.

ضدعفونی کردن لباسشویی

چگونگی تمیز کردن  ماشین لباسشویی درب از بالا

اگر ماشین لباسشویی شما از نوع سطلی است، در اولین قدم آن را روشن کنید و آب گرم را برای شستشو انتخاب کنید تا ماشین از آب گرم پر شود.

در این مرحله، هیچ ماده شوینده و صابونی به کار نبرید و اجازه دهید آب گرم وظیفه خود را که از بین بردن باکتری‌ها است، به‌خوبی انجام دهد.

درب ماشین را باز کنید، این به معنی متوقف شدن فرایند نیست.

سه یا چهار فنجان سرکه را به این آب گرم بیافزایید.

حالا نوبت افزودن جوش شیرین به ترکیب آب گرم و سرکه است. نصف فنجان جوش شیرین را به محلول اضافه کنید و اجازه دهید باهم به خوبی ترکیب شوند.

پس از ترکیب ماشین لباسشویی را متوقف کنید و اجازه دهید این محلول جادویی به مدت یک ساعت درون ماشین باقی بماند. باقی ماندن  و استراحت کردن محلول درون ماشین باعث می‌شود باکتری و کپک ها از بین بروند.

حالا نوبت به قسمت‌های بیرونی ماشین رسیده است. یک پارچه لطیف بردارید و آن را با محلول آب و سرکه مرطوب کنید.

حالا آن را بر دستگیره‌ها و  بدنه ماشین بکشید، دقت کنید که هیچ قسمتی را از قلم نیندازید. می‌توانید برای پاک کردن نقاط دور از دسترس از مسواک استفاده کنید.

بعد از تمام شدن چرخه شستشو، یک دستمال تمیز بردارید و درون سطل را تمیز کنید. این فرایند را تا تمیز شدن کامل چندین بار انجام دهید.

ضدعفونی کردن لباسشویی

سفید کننده را هم امتحان کنید

اینکه سفید کننده نیز می‌تواند داخل ماشین لباسشویی را تمیز کند شما را متعجب کرده است؟

اگر حوصله اندازه گیری‌ پیمانه جوش شیرین و سرکه را ندارید این روش را امتحان کنید.

نیمی از محلول سفید کننده را درون فنجان آن بریزید، درب ماشین لباسشویی را باز کنید و محلول را داخل آن بریزید.

ماشین را روشن کرده و داخل آن را با آبگرم پر کنید. این محلول به خوبی سطل درون ماشین را تمیز می‌کند.

اجازه دهید تا محلول برای حدود یک ساعت درون سطل باقی بماند.

حالا که چرخه شستشو به پایان رسیده نگاهی به درون ماشین بیاندازید. اگر همچنان لکه‌های سفید درون ماشین شما را نگران کرده است، چرخه دوم شستشو را آغاز کنید.

آبگرم را درون ماشین به جریان بیاندازید و از شر لکه‌های سفید خلاص شوید.

ضدعفونی کردن لباسشویی

چگونگی تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو

ابتدا محفظه درون ماشین لباسشویی را با محلول سه چهارم آب و سرکه پر کنید و سپس درب آن را ببندید.

ماشین لباسشویی را در حالت شستشو قرار داده و زمان دهید آب و سرکه در داخل ماشین به جریان بیافتند. با این روش سرکه تمام میکروب‌های داخل ماشین را از بین می‌برد.

پیشنهاد مطالعه

وقتی که ماشین در حال کار کردن است، در یک سطل بزرگ یک لیتر سرکه و نصف فنجان جوش شیرین را ترکیب کنید.

یک دستمال تمیز و لطیف بردارید، آن را به محلول آغشته کنید و روی بدنه ماشین بکشید.

بعد از اتمام فرایند شستشو ،بار دیگر ماشین را در حالت آبکشی تنظیم کنید. در این مرحله هیچ ماده شوینده شیمیایی و یا طبیعی به کار نبرید. با اینکار تمام دیگ داخل ماشین لباسشویی تمیز شده و بوی سرکه از بین می‌رود. با پایان این مرحله فرایند شستشوی ماشین شما نیز به پایان می‌رسد.

ضدعفونی کردن لباسشویی

قرص جرم گیر ماشین لباسشویی

جوش شیرین و سرکه تنها راه حل نیستند و قرص جرم گیر ماشین لباسشویی نیز یک گزینه ایده‌آل است. این قرص تمام رسوبات باقیمانده در دیگ و المنت‌های ماشین را پاک می‌کند و بوهای نامطبوع را ازبین می‌برد. برای به کاربردن این ماده شوینده، ابتدا ماشین لباسشویی را خالی کنید، هیچ چیز نباید درون آن وجود داشته باشد. یکی از این قرص‌ها را برداشته و درون دیگ ماشین قرار دهید. چرخه شستشو با آبگرم را انتخاب کنید و اجازه دهید قرص به آرامی در داخل آب حل شود. به همین سادگی دیگ ماشین لباسشویی تمیز می‌شود.

ضدعفونی کردن لباسشویی

برای تمیز نگه داشتن ماشین لباسشویی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

ماشین لباسشویی وسیله‌ای پرکاربرد در زندگی است، پس باید از آن به درستی مراقبت کنیم. با رعایت نکاتی که در ادامه گفته خواهد شد شما می‌توانید عمر مفید و کارایی ماشین لباسشویی خود را افزایش دهید.

 

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

 

۱- نگذارید لباس‌های خیس درون ماشین بمانند

بعد از کامل شدن چرخه شستشو، لباس‌ها را به سرعت بیرون بیاورید و نگذارید که این لباس‌ها درون ماشین باقی بمانند. اگر لباس‌های خیس درون ماشین لباسشویی رها شوند، به دلیل وجود رطوبت، به محلی برای رشد و تکثیر باکتری و قارچ‌ها تبدیل خواهند شد. این مسئله باعث ایجاد بوی نامطبوع نیز می‌شود و می‌تواند بر عملکرد ماشین تاثیر منفی بگذارد.

ضدعفونی کردن لباسشویی

۲- درب ماشین را باز بگذارید

بعد از کامل شدن شستشو، درب ماشین لباسشویی را باز کنید و اجازه دهید رطوبت تبخیر شود. بستن درب آن باعث می‌شود رطوبت، درون دیگ به دام بیفتد. به همین دلیل رطوبت درون دستگاه باعث رشد میکروب خواهد شد.

با یک پارچه خشک، لایه پلاستیکی دور دیگه ماشین را خشک کنید، در فرایند شستشو این قسمت پر از آب می‌شود و باید آب آن گرفته و خشک شود.

تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی را جدی بگیرید، املاح و مواد معدنی موجود در آب و مواد شوینده می‌توانند باعث رسوب گذاری در قسمت‌های مختلف ماشین شوند. اگر  تمیز کردن و رسوب زدایی به موقع انجام نشود، می‌تواند آثار مخربی روی سیستم و نحوه عملکرد ماشین بگذارد و باعث ایجاد هزینه شود. اگر ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده است و به رسوب زدایی یا تعمیر احتیاج دارد، کافیست درخواست خود را در سایت یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید.

ضدعفونی کردن لباسشویی

 


نویسنده :

 • Avatar زیبا گفت:

  ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی با وایتکس هم ممکنه؟

 • Avatar مینا گفت:

  یه چند وقتیه که این پلاستیک دور در لباسشویی زرد شده. سفید کننده هم زدم نرفت انگار که رفته به خوردش چیکار کنم تمیز بشه؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   سلام
   شما با استفاده از راه‌های طبیعی گفته شده در این مقاله به راحتی می‌توانید ماشین لباسشویی خود را تمیز و ضدعفونی کنید. اگر لکه‌های گفته شده با این مواد طبیعی هم پاک نشدند، بهتر است از خدمت تعمیر ماشین لباسشویی در محل استفاده کرده، تا لاستیک دور درب لباسشویی را تعویض کنید.

 • Avatar پونه گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه ممنون از پاسخگویی شما. من یه چند وقته استیل داخل لباسشوییم بوی بدی گرفته. با هر شستشو هم بهتر نمیشه.

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   شما مراحلی که برای تمیز کردن ماشین لباسشویی در متن ذکر شد را انجام دهید، مطمئن باشد که مشکل برطرف خواهد شد.

 • Avatar الهه مراد زاده گفت:

  سلام قرص جرم گیر ماشین لباسشویی از کجا میتونم پیدا کنم؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام بر شما از فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجی کالا، بدون اینکه ازخانه خارج شوید، سفارش دهید

 • Avatar ملیکا گفت:

  من فکر میکنم تمیز کردن واشر ماشین لباسشویی خیلی مهمه چون قشنگ خیس بمونه هم میپوسه هم کپک میزنه

 • Avatar معصومه گفت:

  من اصلا نمیدونستم که ماشین لباسشویی هم کثیف میشه…چه برسهبه اینکه بخوام با جوش شیرین و سرکه هم ضدعفونیش کنم> اینجوری باشه باید خود ماشین ظرفشویی رو هم شست درسته؟

 • Avatar هستی گفت:

  ماشین لباسشویی من درب از جلو هستش و خب متاسفانه بعد از هر بار شستن من واشر پلاستیکی جلو رو خشک نکردم…این واشر کلا کثیفی و اشغالای دیگرو به خودش گرفته بود اما خب الان خداروشکر دیگه تمیزش کردن
  ممنون از راهنمایی مفید شما

 • Avatar عباس گفت:

  سلام. دلیل صدای لباسشویی چیه؟ امروز موقع شستن صداهای عجیبی داشت. زنگ زدم نمایندگی ولی جواب درستی ندادن! ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.