به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

رفع مشکلات ماشین لباسشویی

رفع مشکلات ماشین لباسشویی

برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی چه می‌توان کرد؟ بسیاری از این مشکلات را می‌توانید خودتان به سادگی در منزل رفع کنید، ولی برای حل مشکلات جدی‌تر، نیاز دارید تا با تعمیرکاران ماشین لباسشویی تماس بگیرید. البته در بیشتر موارد، با کمی دقت می‌توانید عیب ماشین خود را انجام دهید. حال در این مطلب قصد داریم تا ۹ مشکل رایجی که ماشین های لباسشویی با آن ها مواجه می‌شوند را برای شما بیان کرده و راه حلی برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی منزل شما پیدا کنیم!

رفع مشکلات ماشین لباسشویی

رفع مشکلات ماشین لباسشویی

 1. ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود

اگر پس از فشردن دکمه پاور، ماشین شما روشن نمی‌شود، می‌توان چندین راه حل برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی شما ارائه کرد:

پاور

در اولین قدم برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی منزل خود، منبع تغذیه‌ی آن را چک کنید. می‌توانید با یک مولتی متر، ولتاژ برق خروجی پریز را اندازه بگیرید. ماشین را به پریزهای برق مختلف وصل کنید.

موتور

اگر موتور ماشین بیش از اندازه داغ شود، دستگاه خود به خود خاموش خواهد شد. یک یا دو بار خاموش شدن ماشین مشکلی نیست، ولی اگر داغ شدن موتور ماشین بیش از چند بار اتفاق بیفند، این مشکل می‌تواند جدی باشد. حل این مشکل از عهده تعمیرکاران مجاز برمی آید.

سوئیچ درب

ماشین‌های لباسشویی طوری طراحی شده‌اند که اگر درب آن‌ها باز باشد متوقف شوند. سوئیچ درب یک قطعه پلاستیکی کوچک است که در زیر درب جاسازی شده است. برای فعال شدن سوئیچ، درب ماشین باید بسته شود. پس سالم بودن و محل قرارگیری این سوئیچ را هم بررسی کنید.

دستگیره تایمر

در برخی مدل‌ها، دستگیره تایمر باید دقیقا با گرافیک‌های کنترل پنل سازگار شود. اگر دستگیره فقط کمی غیرتراز باشد، ماشین روشن نخواهد شد. برای بررسی این مورد، فقط تایمر را کمی به جلو برده و ماشین را دوباره راه‌اندازی کنید.

 1. تخلیه آب به درستی صورت نمی‌گیرد

برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی که از تخلیه آب نادرست آن نشات می‌گیرند، راه های گوناگونی وجود دارد. این مشکل می‌تواند به دلیل گرفتگی شیلنگ تخلیه، خرابی پمپ و غیره اتفاق بیفتد.

شیلنگ تخلیه

در بیشتر موارد، تخلیه نادرست آب از ماشین به دلیل گرفتگی شیلنگ تخلیه‌ی آن است. بنابراین در اولین قدم، شیلنگ تخلیه ماشین را چک کنید. می‌توانید با استفاده از فشار آبی که از یک شیلنگ معمولی خارج می‌شود، درون شیلنگ تخلیه ماشین را تمیز کنید. موارد زیر را هم بررسی کنید:

 • شیلنگ تخلیه نباید هیچ گونه پیچ خوردگی داشته باشد.
 • فیلترهای موجود در شیلنگ تخلیه بررسی شوند و فیلترهای کهنه تعویض شوند.
 • آیا فاضلاب منزل شما سالم بوده و هیچ گونه گرفتگی ندارد؟
 • Standpipe (لوله عمودی که به فاضلاب منزل وصل است) را چک کنید. قطر این لوله حداقل باید ۲٫۵ سانتیمتر بوده و ارتفاع آن نباید از ارتفاع مخزن ماشین لباسشویی شما بیشتر باشد. در ضمن دقت کنید که محل تلاقی شیلنگ تخلیه با Standpipe به خوبی مهر و موم شده باشد و هیچ گونه نشتی آبی از آنجا صورت نگیرد.

پمپ تخلیه

اگر فکر می‌کنید پمپ نخلیه دچار مشکل شده، ماشین را تخلیه کرده، از برق بکشید و لوله‌های آن را برای یافتن شی خارجی چک کنید. حتما ورودی‌های پمپ را هم چک کنید. حتی شاید نیاز باشد تا پمپ را از ماشین خارج کرده تا نگاهی به آن بیندازید، شاید پمپ ماشین گیرپاژ کرده باشد. شاید تسمه‌ی پمپ یا پولی آن از کار افتاده باشند.

همچنین ممکن است یاتاقان‌های پمپ دچار مشکل شده باشند و یا حتی گیر کردن یک شی خارجی مثل سکه، خودکار یا جوراب باعث از کار افتادن پمپ شده باشد. حتی ممکن است پروانه‌های پمپ شکسته باشند که در این صورت باید پمپ ماشین را تعویض کنید.

اشیای خارجی

اگر اشیای خارجی بین سبد و مخزن ماشین گیر کرده باشند یا به داخل پمپ نفوذ کرده باشند، تخلیه آب از ماشین به سختی انجام می‌گیرد و حتی ممکن است تا اصلا تخلیه آب صورت نپذیرد.

ماده شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده باعث تولید کف فراوانی شده که باعث می‌شود تا تخلیه آب از ماشین به درستی صورت نپذیرد.

 1. سبد ماشین نمی چرخد

برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی راه های زیادی وجود دارد. اما دلایل نچرخیدن ماشین یا لرزش بالای آن برای شروع حرکت در چیست؟

رفع مشکلات ماشین لباسشویی

پر کردن بیش از اندازه‌ی لباس در ماشین

اگر بیش از حد لباس در ماشین بریزید، دستگاه دچار عدم تعادل شده و نمی‌چرخد. همچنین باید دقت کنید تا لباس‌ها را به طور متعادل در درون سبد ماشین توزیع کنید.

سوئیچ‌ها و تنظیمات

خراب بودن سوئیچ درب باعث می‌شود تا ماشین شروع به کار نکند. در صورت خرابی باید آن را تعویض کنید. این سوئیچ وظیفه دارد تا زمانی که درب ماشین بسته نشده است، به آن اجازه‌ی کار ندهد. همچنین بررسی کنید که تنظیمات کلید انتخاب سرعت به درستی انجام شده باشد. این سلکتور نباید بر روی سرعت‌های مختلف تنظیم شده باشد.

پمپ تخلیه

شاید یک شی خارجی در پمپ تخلیه‌گیر کرده باشد. در این صورت به طور مداوم یک صدای خاصی (صدای آواز مانند) از ماشین هنگامی که پر از آب است می‌شنوید.

تسمه‌ها

ماشین لباسشویی دارای چندین تسمه مختلف بوده که نیروهای محرکه را انتقال می‌دهند. در صورت خرابی و پوسیدگی هر تسمه، علاوه بر تعویض آن، پولی مربوط به آن تسمه را هم چک کنید.

موتور

موتور اصلی، مسئول چرخاندن سبد لباس ها است. موتور ماشین به طور مستقیم و مداوم، چرخش را با استفاده از یک کلاچ ایجاد می‌کند. در خلال انتقال نیرو محرکه ماشین، یک چرخدنده‌ی کج با میله های پیوسته وجود دارد که سبب تکان دادن سبد می‌شود. عملکرد ناصحیح هریک از این اجزا می‌توانند باعث ازکار افتادگی ماشین شوند. برای حل مشکلات موتور بهتر است با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

 1. نشتی آب از ماشین

برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی که دارای نشتی آب است، معمولا نیاز به هزینه زیادی نخواهید داشت! در بیشتر موارد، با یک تعمیر ساده یا تعویض یک قطعه ارزان قیمت مشکل شما حل می‌شود.

شیلنگ تخلیه

اگر ماشین فقط در هنگام کار کردن دارای نشتی است، پس احتمال دارد مشکل از شیلنگ تخلیه است. اتصالات و وصعیت قرارگیری این شیلنگ را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که چیزی در درون شیلنگ گیر نکرده باشد. در قسمتی که شیلنگ تخلیه به ماشین متصل می‌شود، امکان وجود ترک یا شکستگی بالا است. در این صورت می‌توانید قسمتی از شیلنگ را بریده و تکه‌ی باقی مانده را به ماشین متصل کنید و یا شیلنگ را به طور کامل تعویض نمایید.

دریچه ورودی آب

دریچه ورودی آب را برای وجود نشتی بررسی کنید. وجود زنگ زدگی یا قدیمی بودن شیر آب می‌تواند باعث نشتی شود.

استفاده بیش از حد از شوینده

اگر سختی آب منطقه شما بالاست و از نرم کننده استفاده می‌کنید، ممکن است تشکیل بیش از حد کف باعث نشتی در ماشین لباسشویی شما شود. آب با سختی کم و داغ نسبت به آب سخت و سرد، نیاز به شوینده‌ی کمتری برای شستشو دارد. برای حل مشکل تشکیل کف بیش از اندازه، از شوینده کمتری استفاده کنید.

مهر و موم درب

در ماشین‌های قدیمی‌تر، امکان از بین رفتن آب بندی درب ماشین و ایجاد نشتی وجود دارد. همچنین وجود آشغال بر روی قسمت درزگیر درب می‌تواند باعث وجود این اشکال شود که باید هر چند وقت یکبار آن را تمیز کنید.

پمپ تخلیه

پمپ‌های تخلیه معمولا دارای یک درزگیر بر روی پولی خود هستند که به مرور زمان فرسایش می‌یابد. بنابراین اگر نشتی از قسمت پمپ تخلیه بود، نیاز به تعمیر یا تعویض آن دارید.

 1. ماده شوینده در داخل محفظه ماشین توزیع نمی شود

دیسپنسر وظیفه توزیع ماده شوینده به داخل محفظه ماشین را بر عهده دارد. برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی که ناشی از عملکرد بد دیسپنسر هستند، ۲ راه وجود دارد:

 • دیسپنسر را هر ماه با یک لیوان سرکه سفید گرم تمیز کنید. سرکه را به داخل دیسپنسر ریخته و ماشین را روشن کنید. بنابراین هرگونه گرفتگی داخل دیسپنسر باید رفع شود.
 • از شوینده مناسب استفاده کنید. مثلا اگر ماشین شما برای سفیدکننده مایع طراحی شده است، استفاده از سفیدکننده پودری می‌تواند باعث گرفتگی دیسپنسر آن شود.

رفع مشکلات ماشین لباسشویی

 1. ماشین لباسشویی تکان خورده و حرکت می‌کند

لرزش و حرکت زیاد ماشین لباسشویی در هنگام شستسو بسیار آزاردهنده است. اما نگران نباشید، چون برای رفع این مشکل راه حل‌های ساده‌ای وجود دارد.

ماشین را تراز کنید.

اگر ماشین به خوبی بر روی ۴ پایه خود تراز نشده باشد و وزن آن به طور متعادل بر روی پایه‌ها تقسیم نشده باشد، در هنگام کار تکان خواهد خورد. بهتر است ماشین لباسشویی خود را بر روی تخته های چوبی چندلایه سوار کنید. دو پایه‌ی جلویی ماشین ها قابلیت تنظیم دارند. بنابراین با تنظیم صحیح ارتفاع آن‌ها، ماشین در هنگام کار کردن تکان نخواهد خورد.

بار ماشین نامتعادل است

اگر رخت‌های شستنی شما به طور نامتعادل در ماشین بار شوند، باید آن ها را خارج کرده و به طور متعادل در ماشین بارگذاری کنید، یعنی وزن آن ها را در داخل محفظه‌ی ماشین پخش کنید. در ضمن در هر چرخه‌ی شستشو، به هیچ وجه نباید بیش از ظرفیت اسمی ماشین لباسشویی آن را بارگیری کرد.

 1. ماشین دارای سر و صدای زیادی است

سر و صدا می‌تواند به دلیل وجود یک شی سخت خارجی در محفظه ماشین باشد. شاید هم مشکل از اجزای درونی خود ماشین باشد. برای رفع مشکلات ماشین لباسشویی وقتی که سر و صدای زیادی دارد، اول از همه باید رخت های خود را چک کنید و مطمئن شوید که هیچ شی سختی در درون ماشین نباشد. ۳ نوع صدای رایجی که از ماشین های لباسشویی خارج می‌شود به صورت زیر هستند:

صدای شر شر

صدای شر شر می‌تواند نشان دهنده‌ی گرفتگی در راه تخلیه‌ی آب از ماشین باشد. البته این گرفتگی جزئی است و تخلیه انجام می‌شود، ولی نه به طور صحیح و کامل.

صدای کلیک

وجود اشیایی مثل سکه در تخلیه ماشین می‌تواند صدایی شبیه به کلیک ایجاد کند.

وزوز یا سوت

ورود یک شی خارجی به داخل پمپ می‌تواند باعث ایجاد صدای وزوز شود. در صورت آسیب رسیدن به پمپ، باید آن را تعویض کنید.

 1. ماشین لباسشویی بو می‌دهد

وجود بوی بد (مثل بوی کپک زدگی) از ماشین‌های لباسشویی نادر نیست. این بو می‌تواند از داخل یا پیرامون دستگاه احساس شود و نشان دهنده رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها است. در واقع محفظه ماشین، محلی تاریک و مرطوب است که برای رشد انواع کپک و قارچ مناسب است.

در تمامی ماشین‌های لباسشویی، نوعی فیلم نازک یا غشای زیستی (bio-film) که یک ماده‌ی همیشه مرطوب در حال فساد است ایجاد می‌شود. برخی از ماشین‌ها بیشتر مستعد تولید این غشا هستند. پس از گذر زمان، این غشا شروع به بو گرفتن کرده و بوی بد آن حتی می‌تواند به لباس‌های شما هم منتقل شود.

بنابراین بهترین راه برای مقابله با بوی بد، این است که ماشین خود را به طور ماهانه تمیز کنید. همچنین اطراف ماشین را برای یافتن کپک و قارچ جستجو کنید. وجود قارچ و کپک در محیط آشپزخانه به دلیل رطوبت و نبود نور اتفاق می‌افتد. برای مقابله با بوی بد، موارد زیر را رعایت کنید.

مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده باعث تولید کف بیش از اندازه شده و در نتیجه، پس مانده‌های کثیف در سبد و دیگر قسمت‌های ماشین ته نشین می‌شوند. پس همواره از میزان کافی شوینده و نرم کننده استفاده کنید. با این کار منابع غذایی قارچ‌ها را محدود خواهید کرد!

دما

آب داغ می‌تواند غشای زیستی را در خود حل کند. بنابراین سعی کنید تا حداقل مرحله‌ی آخر راه اندازی ماشین خود را طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید از آب داغ برای شستشو استفاده کنید. اگر بیش از حد با مشکل بوی بد مواجه می‌شوید، پس از هر بار شستشوی لباس، ماشین را یک بار با آب داغ راه‌اندازی کنید.

فیلتر پمپ تخلیه

این فیلتر باید هر ماه تمیز شود، اما معمولا، ما فقط وقتی که این فیلتر به مشکلی برخورد آن را بررسی می‌کنیم. وجود یک شی خارجی کوچک در فیلتر می‌تواند عبور جریان آب از آن را کند کرده و مکانی مناسب برای رشد قارچ ها فراهم کند.

 1. ماشین سیکل شستشو را تمام نمی کند

و اما به آخرین مورد از مطلب رفع مشکلات ماشین لباسشویی می‌رسیم. عیب یابی این مشکل بسیار آسان است. اگر حتی پس از پایان زمان شستشو، ماشین همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، یعنی به احتما زیاد تایمر آن خراب شده است. کنترل پنل را باز کرده و اتصالات تایمر را بررسی کنید. وجود خوردگی و زنگ زدگی می‌تواند باعث قطع شدن اتصالات تایمر شود. اگر اتصالات مشکلی نداشتند، پس تایمر خراب بوده و باید آن را تعویض کنید.

در صورت نیاز می‌توانید درخواست تعمیر دستگاه خود را در “آچارباز ، سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل” ثبت کنید تا کارشناسان مجرب آچارباز در محل شما حاضر شده و اقدام به رفع عیب دستگاه شما نمایند.

تعمیرات انواع ماشین لباسشویی در محل شما
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. این سامانه با داشتن وبسایت و اپلیکیشن اختصاصی خود، سریع‌ترین راه را برای اعزام تعمیرکار متخصص و مجرب پیش روی شما قرار داده است. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:

 

 

 


نویسنده :

رفع مشکلات ماشین لباسشویی
2 رای، میانگین 4.5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.