ماشین لباسشویی

اجزای تشکیل دهنده ماشین لباسشویی چیست؟

نحوه کار با ماشین لباسشویی

آیا تا به حال به ظاهر ماشین لباسشویی و این که چگونه کار می‌کند دقت کرده‌اید؟ آیا این موضوع برای‌تان جالب نیست که این دستگاه با سیستم پیچیده‌ی خود، چگونه می‌تواند ناشی از خلاقیت بشر باشد؟ هر کدام از قطعات این دستگاه یک عمل ساده را انجام می‌دهند و تنها ممکن است در یک دید کلی پیچیده به نظر برسند. با آشنا شدن با طرز کار ماشین لباسشویی و قطعات آن می‌توانید به چگونگی هماهنگی و سازماندهی سیستم این دستگاه پی ببرید. می‌توانید اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی و رفع مشکلات سطحی دستگاه خود کنید.

قبل از آشنایی با طرز کار ماشین لباسشویی باید با اجزاء تشکیل دهنده و عملکرد آن‌ها آشنا شوید، که در ادامه برخی از قطعات اساسی ماشین لباسشویی و نحوه کار هر کدام آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

پمپ تخلیه از قطعات ماشین لباسشویی

پمپ آب یا همان پمپ تخلیه به دو منظور در ماشین لباسشویی تعبیه می‌شود. این قطعه علاوه بر این که وظیفه دارد آب را در چرخه‌ی شستشو به گردش درآورد، باید آب جمع شده در این دستگاه را نیز تخلیه کند.

پیشنهاد مطالعه

دیگ داخلی از قطعات ماشین لباسشویی

شما هنگام لباس شستن، لباس‌ها را در قسمت دیگ داخلی قرار می‌دهید تا عمل شستشو و خشک شدن بر روی آن‌ها انجام شود. این قطعه مانند یک محفظه استوانه‌ای طراحی شده که سطح داخلی آن دارای شیار و سوراخ‌های ریزی است که آب از آن‌ها عبور کرده و تخلیه می‌شود.

نمای کلی از دیگ داخلی
دیگ داخلی دارای سوراخ‌های کوچکی است که وظیفه دارند آب را برای تخلیه ازخود عبور دهند.
پیشنهاد مطالعه

دیگ خارجی از قطعات ماشین لباسشویی

دیگ خارجی همان محفظه‌ی ثابتی است، که دیگ داخلی درون آن قرار می‌گیرد. این قسمت از لباسشویی وظیفه دارد آب را درون دیگ داخلی و بر روی لباس‌ها ریخته و پس از تخلیه شدن آب دوباره عمل آبگیری را انجام دهد. لازم به ذکر است این قطعه عمل جداسازی مواد شوینده از روی لباس‌ها را نیز انجام می‌دهد.

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

شیر کنترل آب ورودی از قطعات ماشین لباسشویی

در مجاورت با آب ورودی ماشین لباسشویی یک دریچه الکترونیکی وجود دارد، که همزمان با قرار دادن البسه در لباسشویی و روشن شدن دکمه پاور، به صورت اتوماتیک باز شده، و پس از این که لباسشویی به میزان کافی آبگیری شد بسته می‌شود. در واقع در طرز کار ماشین لباسشویی، شیر کنترل آب به عنوان یک قطعه‌ی اساسی وظیفه تامین کردن آب سرد و گرم لباسشویی را بر عهده دارد.

شیر کنترل ورودی آب
شیر کنترل ورودی آب در حین آبگیری به صورت اتوماتیک کار می‌کند.
پیشنهاد مطالعه

همزن یا دیسک چرخان از قطعات ماشین لباسشویی

این قطعه که در وسط دیگ خارجی ماشین لباسشویی قرار دارد، مواد شوینده و لباس‌ها را با قدرت به گردش در می‌آورد. این کار موجب می‌شود ترکیب مواد شوینده و آب، آلودگی را از البسه بیرون بکشد. در واقع عملکرد این قطعه مهم‌ترین بخش تمیز شدن لباس‌ها در لباسشویی است.

لازم به ذکر است که چنین دیسکی تنها در ماشین لباسشویی‌هایی وجود دارد که دربشان از بالاست. و باید گفت: در لباسشویی‌های درب از جلو چرخش دیگ داخلی و افتادن البسه روی هم  به چرخش آب، سرعت و قدرت می‌بخشد و نقش همزن را ایفا می‌کند.

فنرها با عملکرد به موقع خود و متعادل کردن وزن لباس‌ها از تکان خوردن و لرزش لباسشویی جلوگیری می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

موتور از قطعات ماشین لباسشویی

چرخش همزن و دیگ داخلی لباسشویی بسته به عملکرد موتور، سرعت متغیری دارند. چرا که قدرت و سرعت موتور متناسب با بار ماشین لباسشویی کم و زیاد می‌شود. از این رو این دو قطعه که به موتور متصل هستند، متناسب با دور موتور سرعتشان تغییر می‌کند.

ظاهر موتور ماشین لباسشویی
اساسی‌ترین قطعه در چرخاندن دیگ داخلی و دیسک موتور ماشین لباسشویی است.

تایمر از قطعات ماشین لباسشویی

شما می‌توانید از قبل شروع به کار ماشین لباسشویی از طریق تایمر، زمان شستشو را تنظیم کنید. البته ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک به صورتی طراحی و تولید می‌شوند، که اگر تایمر را دستی تنظیم نکنید دستگاه خود به خود و به صورت اتوماتیک، متناسب با وزن البسه زماندهی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

برد جریان چاپی از قطعات ماشین لباسشویی

این قطعه از یک سری مدار و اجزاء الکترونیکی تشکیل شده است، که وظیفه دارد میزان بار و آب لباسشویی، زمان لازم برای شستشو و مقدار مواد شوینده‌ی لازم را برای یک شستشوی رضایت بخش تشخیص دهد. در بیشتر مواقع این قطعه دچار اشکالاتی می‌شود که باید از تعمیرکاران خبره و یا متخصصین این زمینه بخواهید عمل تعمیر ماشین لباسشویی و تعمیر برد چاپی آن را بر عهده بگیرند.

برد pcb یا همان برد چاپی
این قطعه تمامی برنامه‌های داده شده به ماشین لباسشویی را بر روی دستگاه مورد نظر اعمال می‌کند.
پیشنهاد مطالعه
پیشنهاد مطالعه

سنسور از قطعات ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی از آن دسته وسایلی هستند که مجهز به سنسورهای مختلفی‌اند. این سنسورها در طرز کار ماشین لباسشویی اهمیت زیادی دارند که در ادامه به معرفی آن ها و طریقه‌ی عملکردشان می‌پردازیم.

↵ سنسور دما

این قطعه وظیفه دارد دمای آب ماشین لباسشویی را اندازه گیری کند. در ماشین لباسشویی‌های جدید عملکرد این حسگر بر روی صفحه نمایش دستگاه نمایان می‌شود تا افراد از آن طریق از دمای درون ماشین لباسشویی آگاه شوند.

↵ سنسور میزان سطح آب

این حسگر با تشخیص میزان آب ورودی ماشین لباسشویی از پر شدن بیش از حد مجاز و به دنبال آن سرریز شدن آب لباسشویی جلوگیری می‌کند.

↵ سنسور کثیفی

این حسگر که در مدل‌های جدید ماشین لباسشویی دیده می‌شود. باعث تمیزتر شدن البسه می‌شود. شاید ازخود بپرسید که عملکرد این سنسور چگونه است؟ در واقع سرعت عبور مادون قرمز در آب زلال و کدر با هم متفاوت است. سنسور با دارا بودن اشعه‌ی مادون قرمز میزان کثیفی آب را تشخیص می‌دهد و ازاین رو باعث ادامه فرایند شستشو می‌شود.

↵ سنسور نشتی آب

همان گونه که از نام این حسگر پیداست در مواقعی که ماشین لباسشویی دچار نشتی آب ‌شود. این سنسور فعال می‌شود و افراد را از مشکل ایجاد شده آگاه می‌سازد.

پیشنهاد مطالعه

هیدروستات از قطعات ماشین لباسشویی

هیدروستات٬ قطعه ای است که وظیفه تنظیم میزان آب به درون دستگاه را به عهده دارد و زمان رسیدن آب به حد استاندارد، جلوی ورود آب به درون دستگاه را میگیرد. هیدروستات مانع از نشت کردن و سر ریز شدن آب از درون لباسشویی میشود. بنابراین یکی از مواردی که هنگام نشت آب از لباسشویی باید چک کرد٬ چک کردن این قطعه است.

داخل هیدروستات یک پیچ رنگی وجود دارد که این پیچ حد آب ورودی به داخل لباسشویی را کنترل و چک می‌کند. شل و سفت کردن این پیچ و دستکاری بیمورد٬ موجب برهم خوردن وضعیت میزان ارتفاع آب وارد شده به لباسشویی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

المنت از قطعات لباسشویی

قطعه ای که در لباسشویی موجب گرم شدن آب می‌شود، المنت است. همانطور که میدانید لباسشویی با آب گرم کار میکند. یکی از دلایلی که لباسها ممکن تمیز شسته نشوند مربوط به خرابی المنت و گرم نشدن آب دستگاه است. برای تست المنت از یک آومتر و چراغ سری کمک بگیرید تا در صورت اطمینان از خرابی٬ آن را عوض کنید.
توصیه میکنیم که این کار توسط یک تعمیرکار انجام شود اما چنانچه خودتان المنت را عوض کردید، بعد از تعویض المنت ابتدا درام را چندبار حرکت دهید تا از برخورد نکردن درام و المنت زمان انجام کار لباسشویی مطمئن شوید. اگر همه چیز درست بود ماشین لباسشویی را روشن کنید.

پیشنهاد مطالعه

ترموستات از قطعات ماشین لباسشویی

ترموستات یکی از قطعات ماشین لباسشویی که موجب تنظیم دمای آب دستگاه می‌شود است. روش کارش به این شکل است که با افزایش دما آب، ترموستات فعال ‌شده و باعث قطعی تولید گرما توسط المنت می‌شود. همچنین زمانیکه دمای آب کاهش پیدا میکند٬ ترموستات دوباره شروع به کار میکند و باعث کار کردن مجدد المنت می‌شود.

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام ما یک لباسشویی هاردستون داریم و همش خطای ای ۳۳ میزنه باید چیکارش کرد یعنی به چه قسمتی مربوط میشه

 2. سلام من یه سوال دارن وقتی شیر گرم وجود داره که آب گرم رو وارد ماشین کنه پس به المنت چه نیازی هست؟

  1. باسلام
   خانم موسوی عزیز، در برخی از مدل‌ها فقط یک شیر ورودی به ماشین ظرفشویی وجود. اغلب نیز توصیه می‌شود آن را به شیر آب گرم وصل کنید. شما با تنظیمات لباسشویی خود امکان افزایش دمای آب را با توجه به دمای استاندارد جهت شستشوی لباسهای خود را دارید. فرآیند گرم سازی به وسیله المنت انجام می‌شود. حال در مدل های دو شیر، نسبت به تک شیر این آپشن وجود دارد که، آب به سرعت به دمای تنظیم شده می‌رسد و مصرف برق کمتری را شاهد هستیم.

 3. سلام من یه سوالی داشتم٬ آیا امکان تعویض سبد داخلی لباسشویی مدل آ ا گ هم دارید؟ نوه ام شیطنت کرده و با پیچ گوشتی٬ داخلشو زخمی کرده و سوراخ شده :))

  1. یاسلام
   اشرف عزیز بله شما می‌توانید درخواست تعمیر ماشین لباسشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا