ماشین لباسشویی

علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

علل باز نشدن درب لباسشویی

گاهی اوقات بی دلیل درب لباسشویی شما قفل می‌شود.با اينكه فرايند شستشوي لباس‌ها كامل شده و دستگاه خاموش شده است اما درب آن باز نمي شود. اين مشكل مي تواند، به راحتی باز کردن قفل درب لباسشویی، یا به سختی تعمیر قطعات آن باشد. در این مطلب علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن را با هم بررسی میکنیم.

قفل شدن درب لباسشویی به دلیل عدم تخلیه کامل آب لباسشویی

یکی از علل باز نشدن درب لباسشویی تخلیه نشدن کامل آب دستگاه است. هنگامی که لباسشویی کار خود را به پایان می‌رساند، درب دستگاه باز می‌شود. ولی اگر باز نشد ممکن است به دلیل کامل نشدن مرحله آخر باشد. برای رفع این مشکل، مجددا دستگاه را تنظیم کرده و برنامه شستشوی جدیدی به آن بدهید. این بار احتمالا شستشو کامل می‌شود؛ اما اگر این کار انجام نشد، باز بودن لوله تخلیه را بررسی کنید. جهت رفع این ایراد، فیلتر و مسیر تخلیه را بشویید.

بیرون آوردن فیلتر و شستشوی آن را به دلیل حساسیت بالا بهتر است بر عهده تکنسین تعمیر لباسشویی بگذارید.

قفل شدن درب لباسشویی بخاطر مشکل میکروسوئیچ درب لباسشویی

قفل یا میکروسوئیچ درب لباسشویی وظیفه بسته نگه‌داشتن درب دستگاه در حین کارکردن آن را دارد. این قفل باعث می‌شود که درب بسته شده و ماشین لباسشویی به کار بیفتد. جهت رفع این خطا می‌توانید از ضامن دستی کمک گرفته و درب را باز کنید. مکان ضامن دستی در برندهای مختلف، متفاوت است. با استفاده از دفترچه راهنما آن را پیدا کنید.

خرابی میکروسوییچ درب لباسشویی
اگر قفل درب لباسشویی دچار مشکل شود، ممکن است درب دستگاه پس از پایان برنامه شستشو، باز نشود

قفل شدن درب ماشین لباسشویی به علت خرابی دستگیره درب

شکستگی یا خرابی دستگیره درب دستگاه ممکن است علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی باشد. شل شدن فلاپی یا دستگیره درب موجب شکستگی آن می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل از تعمیرکار متخصص تعمیر لباسشویی کمک بگیرید.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی بخاطر فعال بودن سیستم قفل کودک

اگر قفل کودک دستگاه بنا به دلایلی فعال شده باشد، باعث می‌شود که درب لباسشویی باز نشود. برای رفع این مشکل باید با توجه به برند لباسشویی، قفل کودک آن را غیرفعال کنید.

نکته: علائم فعال شدن قفل کودک در هر برند متفاوت است. برای مثال اگر قفل کودک لباسشویی با برند سامسونگ فعال شود، علامتی قرمز رنگ با صورت کودک بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود و یا نشانه قفل کودک در لباسشویی ال جی با کد CL بر روی صفحه نمایش همراه است.

پیشنهاد مطالعه

باز نشدن درب ماشین لباسشویی بخاطر فعال بودن قفل حرارتی

زمانی که کار شستشو و تخلیه ماشین لباسشویی به پایان می‌رسد، قفل حرارتی بعد از مدت زمان دو دقیقه غیرفعال می‌شود. این قفل وظیفه جلوگیری از گسترش گرما را در دستگاه دارد. بنابراین باید بعد از اتمام کار لباسشویی مدتی صبر کرده و سپس درب را باز نمایید. اگر بعد از گذشت پنج دقیقه باز هم درب لباسشویی باز نشد، می‌توانید با یک ضربه به ناحیه زبانه، درب را باز کنید.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی به علت گیر کردن لباس بین درب و محفظه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لباس‌ها را با عجله درون لباسشویی گذاشته باشید و لباس‌ها در بین درب دستگاه گیر کرده باشند. در صورت بروز چنین خطایی بعد از اتمام کار دستگاه، درب لباسشویی باز نمی‌شود. برای رفع این مشکل باید درب را توسط ضامن دستی باز کنید و لباس‌ها را بیرون بیاورید.

قفل شدن درب لباسشویی به علت حجم زیاد لباس در آن

حجم زیاد لباس ممکن است گاهی اوقات، علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی باشد. حجم بیش از اندازه لباس در درون لباسشویی باعث می‌شود که درب دستگاه بعد از پایان برنامه شستشو باز نشود. برای رفع این مشکل نیز باید از طریق ضامن دستی، درب دستگاه را باز کنید.

حجم زیاد لباس و باز نشدن درلباسشویی
اگر حجم لباسهای موجود در لباسشویی زیاد باشد، ممکن است درب لباسشویی پس از اتمام برنامه شستشو باز نشود

قفل شدن درب لباسشویی به علت گرم شدن بیش از حد لباسشویی

داغ شدن لباسشویی در بعضی مواقع ممکن است باعث از کار افتادن مدارهای موجود در دستگاه شود. از کار افتادن مدار ممکن است علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی شود. استفاده بیش از اندازه لباسشویی یکی از دلایل گرم شدن مدارهاست. اگر قسمت درب لباسشویی داغ شده است، پیشنهاد می‌شود، مدتی مکث کرده تا درب سرد شود. این مشکل در اغلب اوقات به راحتی برطرف شده و درب باز می‌شود. البته باید از استفاده بیش از حد لباسشویی به طور مداوم خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث سوختن مدارها شده و آسیب زیادی را به همراه داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه

باز نشدن درب ماشین لباسشویی به علت اشکال در سوئیچ فشار لباسشویی

به وجود آمدن مشکل در سوئیچ فشار لباسشویی و یا سیستم فشار آن هم باعث می‌شود که درب دستگاه باز نشود. در این وضعیت ممکن است آب به طور کامل تخلیه شود؛ ولی هوایی که قفل درب را کنترل می‌کند، موجب گیر کردن درب لباسشویی شود. در بعضی از انواع لباسشویی‌ باید سوئیچ فشار را ریست کنید تا قفل درب آزاد شود. جهت برطرف کردن این ایراد، بعد از اتمام کار لباسشویی مکث کنید تا قفل دستگاه خنک شده و درب آن باز شود.

قفل شدن درب لباسشویی به علت وجود اشکالی در لولای درب لباسشویی

قسمت درب لباسشویی در تمای برندها از زبانه و لولا تشکیل شده است. بخش لولای درب که از جنس پلاستیک است، موجب چرخش آسان درب می‌شود. اگر لولا پوسیده شود، درب قفل شده و باز نمی‌شود. برای رفع این مشکل، قسمت درب و زبانه را بررسی کنید. اگر از سلامت این قسمت و سفت بودن پیچ‌های آن مطمئن هستید، با تعمیرکار جهت بازکردن درب لباسشویی تماس بگیرید.

خرابی لولای درب لباسشویی
خرابی در لولای درب دستگاه باعث می‌شود که درب دستگاه باز نشود

نکته: در مورد لباسشویی‌های سطلی، معیوب بودن لولای درب باعث باز نشدن درب دستگاه می‌شود. این نوع از دستگاه‌ها دارای دو لولا در قسمت پشت درب هستند. لولاها در اثر گذشت زمان فرسوده شده و معیوب می‌شوند. اگر بتوانید پین‌های لولا را جایگزین کنید، مشکل برطرف می‌شود. در غیر این صورت با تعمیرکار تماس بگیرید.

علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش

اغلب درب مدل‌های جدید لباسشویی‌ بوش بعد از اتمام کار شستشو به راحتی باز می‌شوند. ولی به طور کلی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برند بوش به یکی از موارد زیر مربوط می‌شود:

 • گیر کردن قلاب قفل‌کن درب دستگاه
 • قلاب درب ماشین لباسشویی
 • فنر برگردان دستگاه
 • پر بودن ظرفیت دیگ بیش از 20%
 • تمام نشدن برنامه شستشوی دستگاه
 • خطاهای مربوط به آب لباسشویی

پیشنهاد مطالعه

علل باز نشدن درب لباسشویی بوش
اگر درب لباسشویی بوش باز نشود باید موارد مختلفی را بررسی کنید و در جهت رفع آن‌ها برآیید

علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین لباسشویی سامسونگ علاوه بر دلایل کلی که برای باز نشدن درب دستگاه ذکر کردیم؛ ممکن است به دلیل خرابی برد الکترونیکی نیز دچار این مشکل شود. برای رفع این مشکل باید از متخصصان کمک بگیرید تا برد را تعویض و یا تعمیر کنند.

علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی ال جی

لباسشویی‌های ال جی به همان دلایل کلی که برای باز نشدن درب لباسشویی‌ها ذکر کردیم؛ ممکن است دچار این ایراد شوند. برای این برند دلایل خاصی به غیر از موارد گفته شده وجود ندارد.

 

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی


لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر گاهی میخوام که یه لباس دیگه به لباسشویی که در حال کار هستش اضافه کنم. ماشین رو خاموش میکنم اما هرکاری میکنم در لباسشویی باز نمیشه٬ لباسشویی بوش دارم. چیکار باید بکنم؟

  1. باسلام
   مهناز عزیز آیا دستگاه شما قابلیت اضافه کردن لباس پس از شروع به کار را دارد؟ زیرا که در غیر اینصورت در صورت عدم توقف کامل ماشین و تخلیه نشدن آب آن امکان باز شدن درب نیست

 2. محض خاطر خدا یکی بگه اخه چرا این لباسشویی ها رو اینطوری میسازند٬ لااقل یه دکمه هم بذارن واسه قفل شدن های اینطوری. یه لباسشویی آ ا گ مدل جدید دارم٬ یه بار خواستم وسط کار متوقفش کنم. هرکاری کردم نشد که نشد و فقط با تعویض برنامه ها تند تند هی آبگیری میکرد جوری که مجبور شدم دریچه پایینی رو باز کنم که آب خالی کنه. ممنون میشم راهنمایی کنید که این جور وقتها که به هر دلیلی مجبوری در لباسشویی رو باز کنی چیکار باید بکنیم

  1. باسلام
   مهدیه عزیز، در صورتی که لازم بود درب لباسشویی را در حین کار باز کنید لازم است ابتدا آن را متوقف کنید. برای اینکار می‌توانید از دکمه شروع و توقف استفاده کنید و یا آن را از برق بکشید. سپس باید تخلیه آب را فعال کنید تا زمانی که لباسشویی آب دارد امکان باز شدن درب آن وجود ندارد.
   ناراحت نباشید سازندگان لباسشویی‌ها نیز برای این چالش فکری کرده‌اند و امروزه لباسشویی‌هایی با درب دوم جهت اضافه و یا کم کردن لباس در آن، ساخته و به فروش می‌رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا