×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

ماشین ظرفشویی

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آن

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی در نظر خیلی‌ها کاری نه چندان مهم به نظر می‌رسد، غافل از اینکه باید نظافت ماشین ظرفشویی را در برنامه ماهانه  منزل قرار داد.

ماشین ظرفشویی، کار شستشوی ظروف را انجام می‌دهد و به خاطر این فرایند، بسیاری از کاربران گمان می‌کنند که این وسیله نیازی به نظافت و تمیزکاری ندارد. اما متاسفانه چنین نیست زیرا با گذشت زمان املاح معدنی موجود در آب، چربی غذا، باقی مانده مواد غذایی و ذرات موجود در مواد شوینده روی فیلتر و دیواره‌های ماشین ظرفشویی انباشته می‌شوند. بنابراین بهتر است تمیز کردن ماشین ظرفشویی را در نظافت ماهانه منزل خود قرار دهید. در این مقاله تمیز کردن ماشین ظرفشویی، فقط در 5 مرحله آسان را به شما خواهیم گفت.

طریقه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

یکی از نشانه‌های نیاز به جرم‌گیری ماشین ظرفشویی، بوی بد دستگاه است. اگر بوی بد بزرگ‌ترین مشکل ماشین ظرفشویی شما است، راه را برای هوای تازه باز کنید. بعد از فرایند شستشوی ظروف و خاموش شدن ماشین، به سراغ آن رفته و درب ظرفشویی را باز کنید. در این شرایط بخارات حاصل از شستشوی ظروف از ماشین ظرفشویی خارج می شود، پس بهتر است با فاصله از ماشین بایستید و درب آن را باز کنید. با اینکار اجازه می‌دهید هوای تازه درون ماشین ظرفشویی به جریان در بیاید.

نحوه تمیز کردن ماشين ظرفشويي
بعد از اتمام شستشو، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و بگذارید بخارات درون آن خارج شود

دومین روش فقط به شما و به طرز برخوردتان با ماشین ظرفشویی بستگی دارد. قبل از اینکه ظروف را برای شستشو درون ماشین ظرفشویی قرار دهید ابتدا زمانی را برای جدا کردن باقی مانده مواد غذایی از روی آن اختصاص دهید. ذرات درشت مواد غذایی، برنج، نان و حبوبات باقی مانده را با دقت از روی ظروف بردارید. سپس ظرف را زیر آب گرفته و پس از یک آبکشی کوتاه درون ماشین ظرفشویی قرار دهید.

اگر باقی مانده مواد غذایی را از روی ظروف پاک نکنید و آن‌ها را همانگونه درون ظرفشویی قرار دهید، ماشین ظرفشویی به سطل زباله ته مانده مواد غذایی تبدیل خواهد شد. همین امر سبب می‌شود داخل ماشین ظرفشویی بو گرفته و فرایند شستشو با اختلال مواجه شود. برای دانستن روش های متعدد از بین بردن بوی دستگاه می توانید مقاله رفع بوی بد ماشین ظرفشویی را بخوانید تا ظرفشویی شما هیچگاه دیگر بوی بد ندهد.

نحوه جرم‌گیری ماشین ظرفشویی و زمان انجام آن

جرم گیری ماشین ظرفشویی زمان خاصی ندارد. هربار که احساس کردید ماشین ظرفشویی شما بوی بدی می دهد و یا داخل آن کثیف شده و یا آهک بسته است باید به فکر جرم گیری باشید. استفاده پیاپی، همینطور باقی ماندن غذاها در ماشین ظرفشویی و همینطور تنظیم نبودن سختی آب می تواند باعث ایجاد آهک و جرم در ماشین ظرفشویی شود.

جرم گیری لاستیک ماشین ظرفشویی

برای جرم گیری واشر و لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی از یک دستمال تمیز و کمی سرکه استفاده کنید. با دستمال آغشته به سرکه تمامی درزها و دور لاستیک را کامل تمیز کنید.

جرم گیری داخل ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

پس از پایان هر چرخه‌ی شستشوی ماشین ظرفشویی، بعد از خالی کردن ظرف‌ها، قفسه نگه دارنده ظروف را بیرون بکشید و با دقت آن را بررسی کنید. کف، دیواره‌ها و حتی قسمت انتهایی ماشین ظرفشویی را با دقت از نظر بگذرانید. ممکن است در حین فرایند شستشو، مواد غذایی درون ماشین گیر کرده باشند، پس اگر مواد غذایی درون ماشین می‌بینید، به سرعت آن را بردارید. با این کار نیاز به جرمگیری کمتر نیز می‌شود.

تمیز کردن روزانه ماشین ظرفشویی

یک ترفند ساده برای جرمگیری ماشین ظرفشویی نظافت هفتگی است . لوازم مورد نیاز برای اینکار که فقط یک پارچه لطیف و یا یک قطعه اسفنج خواهد بود. یک اسفنج مرطوب بردارید و درب ماشین ظرفشویی را باز کنید، با این اسفنج سطح داخلی ماشین ظرفشویی را با دقت تمیز کنید و آن را از لکه‌های مواد غذایی و یا مواد شوینده پاک کنید. اگر می‌خواهید ماشین ظرفشویی خود را یک تمیزکاری اساسی کنید، بهتر است از یک فنجان سرکه کمک بگیرید. سرکه سفید با خاصیت ضد عفونی و باکتری زدایی که دارد به راحتی چربی و مواد غذایی چسبیده به بدنه و دیواره‌های ماشین ظرفشویی را پاک خواهد کرد. فقط کافیست یک فنجان برداشته و آن را از سرکه سفید پر کنید و درون ماشین ظرفشویی خالی از ظرف بگذارید. درب ماشین را بسته و آن را در حالت شستشوی نرمال با آب داغ قرار دهید. همین فرایند کافیست تا تمام ماشین ظرفشویی شما با دقت شسته و تمیز شود.

سبدها و طبقات درون دستگاه را فراموش نکنید. آنها نیز باید با فرچه و آب گرم به خوبی تمیز شوند. برای جرم گیری داخل ماشین ظرفشویی از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. این ترکیب تمام جرم های سطوح را از بین می برد.

جرم گیری و شستن فیلتر

فیلتر ماشین ظرفشویی، بی شک مهم‌ترین قسمت آن محسوب می‌شود، در هنگام شستشوی ظروف، مواد غذایی به سمت پایین، یعنی همان جایی که فیلتر ماشین ظرفشویی قرار گرفته است می‌روند و درون آن گیر می‌کنند. این پروسه، به مرور باعث ایجاد مشکلاتی در کارکرد ماشین و بوی بد درون آن خواهد شد. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار، فیلتر را از درون ماشین ظرفشویی جدا کرده و بیرون بیاورید و سپس آن را با آب گرم و مواد شوینده مناسب بشوئید.

می‌توانید برای بهتر تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی از یک مسواک استفاده کنید و با دقت تمام شکاف‌ها و درز‌هایی که احتمال می‌دهید درون آن‌ها چربی و روغن گیر کرده است را بشوئید. بعد از تمیز کردن فیلتر باید دوباره آن را سرجای خود قرار دهید. اگر برای دوباره سرهم کردن فیلتر به مشکل خورده‌اید، بهتر است از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه
شستن فیلتر ماشين ظرفشويي
مواد غذایی و لکه‌های روغن در جریان شستشوی ظروف می‌توانند درون فیلتر گیر کنند

نحوه استفاده از پودر و قرص جرمگیر ماشین ظرفشویی

 • ظرفشویی را از ظروف خالی نمایید.
 • هیچ ماده شوینده ای درون آن نریزید.
 • قرص جرم گیر و یا پودر جرمگیری ظرفشویی را از بسته خارج نمایید.
 • اگر از قرص استفاده می کنید آن را در کف ظرفشویی بیاندازید و اگر از پودر جرم گیر استفاده می کنید، پودر را در جای پودر ماشین ظرفشویی بریزید.
 • برنامه اتو را فعال نمایید و بگذارید ماشین ظرفشویی برنامه را به پایان برساند.

اگر با استفاده از روش های گفته شده در بالا ماشین ظرفشویی شما به صورت کامل تمیز و یا جرمگیری نشد با تعمیرکار متخصص تماس گرفته و به فکر تعمیر ماشین ظرفشویی خود باشید.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی

 

تميز كردن ماشين ظرفشویی با جوش شیرین
برای تميز كردن ماشين ظرفشویی با سرکه، فقط کافیست از یک فنجان سرکه استفاده کنید

تمیز کردن ماشین ظرفشویی سامسونگ و ال جی

روش‌هایی که در این مطلب برای جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی گفتیم، مختص به یک برند خاص نیست. ایتالیایی، آلمانی و یا کره‌ای فرقی نمی‌کند شما می‌توانید برای تميز كردن ماشين ظرفشویی سامسونگ و تميز كردن ماشين ظرفشویی ال جی و حتی تمیز کردن ماشین ظرفشویی بوش از این روش‌های گفته شده استفاده کنید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی برای بسیاری از افراد کاری سخت و دشوار محسوب می‌شود، زیرا برای تمیز کردن اصولی این وسیله خانگی پر‌کاربرد باید قوانین و نکات زیادی را رعایت کنند. روش ساده برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی و دیگر لوازم برقی کوچک و بزرگ خانه و آشپزخانه استفاده از خدمات نظافت منزل است.

پیشنهاد مطالعه
تميز كردن ماشين ظرفشویی سامسونگ
با این روش، می‌توانید همه ماشین‌های ظرفشویی از همه برند‌ها را تعمیر کنید

نحوه سرویس ماشین ظرفشویی

اگر بعد از تمیز کردن ماشین ظرفشویی، باز هم تغییری در کارکرد ماشین مشاهده نمی‌کنید و مشکلات هنوز وجود دارند، پس مشکل کثیف بودن دستگاه نیست. بهتر است برای عملکرد بهتر و بیشتر ماشین ظرفشویی بازدید و سرویس دوره‌ای دستگاه را در برنامه خود قرار دهید. نحوه سرویس ماشین ظرفشویی کاری تخصصی محسوب شده و نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد. کار را به کاردان بسپارید و از خدمت سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی در محل آچارباز استفاده کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر، الان 7 ماه هست بدلیل مسافرت از ماشین ظرفشویی استفاده نکردم، الان دو سه دفعه هست هر چی می‌شوریم تمییز نمیشوره،به نظرتون مشکل چیه

  1. با سلام
   علی عزیز، ممکن است تاریخ انقضای مواد شوینده استفاده شده در ماشین ظرفشویی گذشته باشد و آنها کیفیت خود را از دست داده باشند.
   در صورتی که مشکل از مایع شوینده دستگاه نباشد احتمالا ایراد ناشی از درست تنظیم نکردن برنامه دستگاه، گرفتگی سوراخ های بازوی دستگاه، کثیف بودن فیلترها، خرابی شیر ورودی، خرابی پمپ آب، ترموستات و … دستگاه باشد. در مقاله «دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی» جزئیات این مورد توضیح داده شده است. در صورتی که مشکل با راهنمایی های ارائه شده برطرف نشود، می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر ماشین ظرفشویی آچارباز ثبت کنید.

 2. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی بوش آلمان همین کارها رو میتونیم انجام‌بدیم؟

  1. سلام

   بله این راهکارها کاملا عمومی است و برای تمامی مدل های ماشین ظرفشویی کاربرد دارد.

 3. سلام. استفاده از جوش شیرین برای تمیز کرن ماشین ظرفشویی کار درستی هست. این اطمینان رو بهم میدن که مشکلی پیش نیاد؟ برای تمیز کرن ماشین ظرفشویی ایرانی مثل سنوا هم این روش خوبه یا نه؟

  1. سلام

   اگر به این روش اطمینان ندارید، می توانید از دیگر راهکارهای گفته شده استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا