به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

راهنمای استفاده از سری ۴، ۶ و ۸ ماشین ظرفشویی بوش

راهنمای استفاده از سری های ظرفشویی بوش

بعد از خرید ماشین ظرفشویی اولین اقدام  نصب و راه اندازی دستگاه و پس از آن مطالعه دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی برای استفاده است. اگر شما یکی از ۳ سری معروف ماشین ظرفشویی بوش یعنی سری ۴، سری ۶ و سری ۸ را خریداری کرده اید، در اینجا راهنمای استفاده از این سری‌ های ماشین ظرفشویی بوش را به شما خواهیم گفت.

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی بوش سری ۴

ماشین ظرفشویی بوش یکی از بهترین‌های موجود در بازار است که دارای مزایایی از جمله سروصدای کم، بازدهی بالا، کم مصرف بودن انرژی، شستشوی بهداشتی و … است. پس از خریداری دستگاه بوش باید ابتدا نصب ماشین ظرفشویی بوش را به خوبی و اصولی انجام دهید و سپس چگونگی کارکردن با آن را یاد بگیرید. برای استفاده ار سری ۴ ماشین ظرفشویی بوش دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

راهنمای استفاده از ظرفشویی بوش سری 4
قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی، حتما دفترچه راهنمای آن را بررسی کنید.

تنظیم سختی آب ماشین ظرفشویی بوش

در ابتدا باید میزان سختی آب را در نظر بگیرید تا بتوانید تنظیمات مناسب را برای شستشوی ظروف تغییر دهید. برای تنظیم سختی آب هفت حالت مختلف وجود دارد که با توجه به میزان سختی آب یکی از آنها را انتخاب می‌کنید.

 • اگر آب نرم است باید گزینه H:00 و H:01 را فعال کنید.
 • اگر میزان سختی آب متوسط است H:02 و H:03 و H:04 را می‌توانید فعال کنید.
 • در صورتی که لوله کشی آب منزل شما سخت است H:05 و H:06 و H:07 را فعال کنید تا میزان سختی آب گرفته شود.

و اما نکته اصلی اینکه چگونه تنظیمات سختی آب را انجام دهیم؟
در ابتدا دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. سپس دکمه A را به همراه دکمه استارت، حدود سه الی پنج ثانیه گرفته تا علامت H را روی صفحه نمایش مشاهده کنید. به صورت پیش فرض H:04 فعال است و شما با هر بار فشردن دکمه C می‌توانید یک درجه آن را اضافه‌تر کنید و زمانی که H:07 برسد دوباره از H:00 شروع خواهد شد.
در آخرین مرحله زمانی که تنظیمات سختی آب را به صورت کامل انجام دادید، دکمه استارت را زده و همه تنظیمات درون حافظه دستگاه ذخیره خواهند شد و به ادامه فرآیند راه اندازی ماشین ظرفشویی می‌پردازیم.

پر کردن مخزن نمک ظرفشویی بوش

در این مرحله از راهنمای استفاده از سری‌های ماشین ظرفشویی بوش باید مخزن نمک را پر کنید.
برای پر کردن مخزن نمک لازم است که ابتدا درپوش مخزن را باز کرده سپس مخزن را پر از آب کنید و نمک مخصوص را درون آن بریزید و درپوش را ببندید و سریعا ماشین ظرفشویی را راه اندازی کنید. در صورتی که درجه دستگاه روی ۰ درجه باشد نیاز به پر کردن مخزن نمک آن نیست.

پر کردن مخزن جلا دهنده و مواد شوینده

در مرحله بعد باید مخزن ماده جلا دهنده را پر کنید که باعث درخشندگی و تمیزی ظروف خواهد شد.
دریچه را باز کرده و مواد جلادهنده مخصوص را درون آن بریزید و سپس درب آن را به گونه‌ای که صدای بسته شدن چفت آن شنیده شود و از بسته بودن آن مطمئن شدید ببندید.

پرکردن مخزن مواد شوینده ماشین ظرفشویی بوش، مرحله بعدی است که میزان کثیفی ظروف، مقدار مواد شوینده را تعیین می‌کند. برای مثال اگر ظروف کثیف باشند مواد شوینده زیاد و اگر تمیز باشند مواد شوینده کمتر باید استفاده شود.
دریچه را باز کنید مراقب باشید که باید خشک باشد. زمانی که مواد شوینده را درون آن قرار دادید سپس درپوش آن را ببندید.

پیشنهاد مطالعه

روشن کردن ماشین ظرفشویی بوش

در آخرین مرحله از راهنمای استفاده از سری‌های ماشین ظرفشویی بوش باید ماشین ظرفشویی را روشن کرده و برنامه شستشو انتخاب شود. همچنین برنامه‌های اضافی‌ام وجود دارد که می‌توانید از آنها هم استفاده کنید.
برنامه‌های اضافی شامل برنامه‌هایی از قبیل:

 • شستشوی سریع (vario speed plus)
 • شستشوی پرفشار (intensive zone)
 • نصف ظرفیت شستشو (half load)
 • شستشوی بهداشتی (hygiene plus)
 • خشک کردن اضافه
 • و …
راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی بوش سری 8
یکی از بهترین نوع ماشین ظرفشویی‌های موجود دربازار ماشین ظرفشویی بوش سری ۴ است.

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی بوش سری ۶

این بخش از مقاله مربوط به راهنمای استفاده از سری‌های ماشین ظرفشویی بوش سری ۶ است که به صورت کامل توضیح داده خواهد شد. با مطالعه دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی بوش سری ۶ هم می توانید با طرز کار آن آشنا شوید.

۱- ابتدا دکمه خاموش/روشن دستگاه را فعال می‌کنیم تا دستگاه روشن شود و برنامه‌های دیگر هم قابلیت فعال شدن را داشته باشند.

۲- مرحله بعد مخصوص انتخاب برنامه برای شستشوی ظروف است. شامل برنامه‌های:

 • Auto یا قابلمه‌شو با دمای ۷۰ درجه است که برای شستن ظروف بسیار چرب هم بکار می‌رود.
 • حالت بعدی auto که برای مصارف روزانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و حدودا ۲.۵ ساعت، دستگاه با استفاده از یک قرص کار می‌کند.
 • برنامه دیگر اکو نام دارد که مصرف آب و برق را تا حد امکان کاهش می‌دهد. ولی تایم کار کردن دستگاه طولانی‌تر خواهد شد.
 • Silence: از دیگر برنامه‌ها می‌توان حالت سکوت را نام برد که این حالت معمولا برای شب استفاده خواهد شد، حدودا چهار ساعت بدون سروصدا کار کرده و شستشو را انجام خواهد داد.
 • حالت بعدی گلس‌شو است که معمولا دمای آب در این حالت ۴۰ درجه است و برای شستشوی ظروف شیشه‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • یکی از دیگر حالات، سریع‌شو نامیده شده‌است که ظروف را نسبت به حالت عادی سریع‌تر شسته و دمای آب در این حالت ۶۵ درجه است.
 • یکی دیگر از حالات که معمولا دمای آن ۴۵ درجه است برای شستن ظروف صبحانه به کار می‌رود. در این حالت ظروف کمی درون دستگاه قرار گرفته و به سرعت شسته خواهند شد.
 • از دیگر حالات آن میوه‌شو است و به این منظور است که حدودا ۱۵ دقیقه با آب سرد هر چیزی که درون دستگاه است را شستشو خواهد داد.
 • برنامه‌های کمکی آن شامل شیشه بچه شو، آلرژی و … هستند که برای تمیزتر شدن ظروف می‌توانید آنها را هم فعال کنید.
 • Start in Hour: یکی دیگر از برنامه‌های ماشین ظرفشویی بوش سری ۶ این است که با استفاده از علامت‌های + و – روی دستگاه، می‌توانید تایمی را از ۰ تا ۲۴ ساعت فعال کنید تا دستگاه در زمان مدنظر شما روشن شود.
  برای مثال شما قصد میهمانی رفتن دارید دستگاه را روی ۸ ساعت کوک می‌کنید پس از ۸ ساعت دستگاه روشن شده و شروع به شستشوی ظروف می‌کند.
 • از دیگر برنامه‌ها می‌توان speed را نام برد، این حالت وظیفه نصف کردن تایم شستشو را دارد به گونه‌ای سرعت شکن نامیده شده است.
 • Machine Care: آخرین برنامه ماشین‌شو است.

۳- در مرحله بعد باید مخزن مواد شوینده را با قرص، پودر یا ژل شستشو پر کنید. قرص را زمانی استفاده کنید که دستگاه پر از ظرف است، اما ژل و پودر زمانی مورد استفاده قرار گیرد که ظروف کمی درون دستگاه قرار دارد.

۴- مخزن مواد جلادهنده در کنار مخزن مواد شوینده قرار دارد و روی درب آن ستاره حک شده است که به معنای درخشش است. در صورتی که می‌خواهید ظروف براق و درخشنده باشند، می‌توانید مخزن مواد جلادهنده را پر کنید.

۵- در مرحله بعد ظروف را مرتب درون دستگاه چیده و درب دستگاه را ببندید حال می‌توانید دکمه استارت را فشرده تا دستگاه روشن شود. برای خاموش و روشن کردن دستگاه هم می‌توانید از دکمه ری ستارت استفاده کنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی

دکمه machine care در ماشین ظرفشویی بوش سری ۶

دکمه machine care یا ماشین شو در ماشین های ظرفشویی بوش یکی از دکمه های کاربردی می باشد. به وسیله ی این دکمه می توانید درون ماشین ظرفشویی بوش خود را شسته و جرم گیری کنید. برای استفاده از این برنامه، جرم‌گیر درون ماشین ظرفشویی ریخته و این حالت را فعال کنید تا دستگاه کاملا تمیز شود. به صورت کلی سرویس ماشین ظرفشویی بوش باید هر دو الی سه ماه یک‌بار انجام شود،

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی بوش سری 6
ماشین ظرفشویی بوش سری ۶ تنوع زیادی در انتخاب نوع شستشوی ظروف دارد.

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی بوش سری ۸

سری ۸ ماشین ظرفشویی های بوش مانند سری ۶ این برند، بسیار پر طرفدار هستند. سری ۶ و ۸ ماشین ظرفشویی زئولیت دار هستند که یکی از ویژگی های جدید این دستگاه است.
این سری از ماشین ظرفشویی از نظر کار کردن کاملا شبیه به سری ۶ است و شما می‌توانید با مطالعه دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی بوش سری ۸ چگونگی کارکردن با آن را هم آموزش ببینید. اگر دستگاه شما در حین کار کردن دچار مشکل شد می‌توانید از مرکز تخصصی تعمیر ماشین ظرفشویی در محل کمک بگیرید.

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی بوش 8
با سیستم زمان‌بندی شستشوی ماشین ظرفشویی، می‌توانید دستگاه را در ساعت دلخواه روشن کنید.

تفاوت سری ۶ و ۸ ظرفشویی بوش

تفاوت سری ۶ و ۸ ماشین ظرفشویی بوش را در این بخش برای شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 • صفحه نمایش سری ۸ بزرگ‌تر از سری ۶ است و همه چیز درون آن نمایش داده خواهد شد. برای مثال نشان می‌دهد که درب دستگاه باز است، مایع ندارد، نمک ندارد و ….
 • ماشین ظرفشویی سری ۸، Active Water Echo ، یعنی فوق العاده کم مصرف است.
 • دکمه‌های ماشین ظرفشویی سری ۸ بالای درب آن به صورت مخفی قرار گرفته‌اند یعنی زمانی که درب دستگاه بسته شود اصلا دیده نخواهند شد. در صورتی که سری ۶ دارای دکمه‌های لمسی در جلوی درب دستگاه، در اطراف صفحه نمایش است.
 • صفحه نمایش هر دو سری روی درب قرار دارد.
 • در همه ماشین ظرفشویی‌های سری ۸ ویژگی Home Connect وجود دارد که در سری ۶ فقط در برخی از آنها وجود دارد. این ویژگی باعث خواهد شد که شما به کمک اینترنت اشیاء بتوانید از راه دور عملکرد دستگاه را کنترل کنید.
 • سری ۸ درون دستگاه دارای لامپ LED است در صورتی که در سری ۶ این ویژگی وجود ندارد.
 • رده مصرف انرژی در سری ۸، +++A و در سری ۶، ++A است یعنی می‌توان گفت که سری ۸ کم مصرف‌تر است.
 • هر دو سری ۶ و ۸ ماشین ظرفشویی بوش دارای قفل کودک هستند.

پیشنهاد مطالعه

تفاوت سری 6 و 8 ماشین ظرفشویی بوش
در مقایسه ماشین ظرفشویی بوش سری ۶ و ۸ متوجه قدرت بیشتر سری ۸ نسبت به سری ۶ خواهید بود.

قیمت تعمیر ماشین ظرفشویی بوش سری ۸

قیمت تعمیر ماشین ظرفشویی بوش سری ۸ با توجه به مشکل به وجود آمده در دستگاه تعیین خواهد شد و شما برای دریافت دقیق هزینه تعمیر انواع قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی بوش سری ۸ می‌توانید به لیست تعرفه‌ها در آچارباز مراجعه کنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش سری 8
برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش خود در سری‌های مختلف می‌توانید از آچارباز مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید.

علامت ستاره در ماشین ظرفشویی بوش

علامت ستاره در ماشین ظرفشویی بوش در دو قسمت آن وجود دارد:

 • روی صفحه نمایش جهت نمایش براق کننده یا جلا دهنده
 • روی مخزن ماده جلادهنده

این دو مواد معمولا برای درخشان کردن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارند و علامت ستاره به منظور درخشنده شدن ظروف روی آنها تعبیه شده‌است. اگر علامت ستاره روی صفحه نمایش نمایانگر شد به معنای اتمام براق کننده است که باید مخزن آن را پر کرد.

علامت ستاره در ماشین ظرفشویی بوش
در صورتی که می‌خواهید ظروف درخشنده‌ای داشته باشید مخزن مواد جلادهنده را پر کنید.


نویسنده :

۲۴ دیدگاه

 • سینا گفت:

  مقاله های آموزشی در زمینه های مختلف خیلی می تونند به رفع مشکلات ما کمک کنند. یادمه یکبار سیفون فاضلاب آشپزخونمون دچار گرفتگی شد و با خوندن چند تا ترفند خفن تونستم فوری یک ترکیب خونگی و محلول لوله بازکنی درست کنم و تا دو ماه مسیر آبخوری رو باز نگه دارم بدون اینکه برام هزینه بر باشه و یا بخوام دغدغه ی کلاهبرداری آگهی لوله بازکنی برچسب ها رو داشته باشم.

 • سادات گفت:

  سلام لطفا فایل دفترچه راهنمای فارسی ماشین ظرفشوی بوش مدل SMS46MW01D را به ایمیلم ارسال نمایید.

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سادات عزیز، متاسفانه دفترچه راهنمای فارسی این برند موجود نیست، شما میتوانید سوالات خود را در رابطه با نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی بوش در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • Parisa گفت:

  سلام ماشین من سری ۶ هست و درجه استفاده از مابع جلا دهنده رو خود درب جلا از یک تا ١٢ هست و این زوی ٨ هست چطوری میشه درجه رو کم کرد؟؟؟؟

 • ن گفت:

  با سلام‌و خسته نباشین لطف میکنین برای شستشوی کریستال و خشک کردنش در سری هشت بوش راهنمایم کنید چون گزینه گلس نداره

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/خانم کرمانی عزیز، در صورتی که ظروف کریستالی شما Dishwasher Proof است اقدام به شستشوی آنها در ماشین ظرفشویی کنید، در غیر اینصورت شستن ظروف کریستال در ماشین ظرفشویی به آنها آسیب میزند. پس از اطمینان از این مورد، استفاده از برنامه‌ای که درجه حرارت آب بین ۴۸ تا ۶۰ درجه باشد، مناسب است.

 • رضا گفت:

  سلام. ماشین ظدفشویی مدل SMS69N22ME داریم. متاسفانه امروز بعد از اتمام ظرف شستن وقتی در را خواستیم باز کنیم صفت بود و به راحتی باز نمی شد. بعد از آنکه با زحمت باز کردیم در از جای خود درآمد. مجدد به زحمت تونستیم جا بندازیم ولی هر بار که باز می کنیم در از جای خود درمیاد. این ظرفشویی را ۵ سال پیش خریدیم و متاسفانه کاتلالک و دستورالعملش را هم نداریم و لطفا راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   رضای عزیز، به احتمال زیاد شما گزینه child lock را فعال کرده‌اید، برای رفع مشکل دکمه control lock یا علامت کلید را روی پنل دستگاه پیدا کرده و آن را به مدت ۳ تا ۴ ثانیه نگه دارید. شما میتوانید درخواست تعمیر ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • فاطمه گفت:

  سلام من مدل ظرفشویی رو یادم نیست…ازکجا میتونم بفهمم مدلشو؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فاطمه عزیز، اغلب مدل ماشین ظرفشویی، در دفترچه راهنمای ماشین و یا در کنار برچسب دکمه‌ها نوشته شده است.

 • کرمی گفت:

  سلام
  من ماشین سری ۴ بوش دارم
  بعد از شستشو ، ظروف لک آب دارند
  باید چه کارکنم؟ در اینترنت خوندم باید سختی آب تنظیم بشه. درسته؟
  چطوری باید این کارو انجام بدم؟
  ممنون

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/خانم کرمی عزیز، بررسی کنید که مخزن نمک ظرفشویی پر باشد. همچنین از مایع جلادهنده استاندارد برای شستشوی ظروف استفاده کنید. برای تنظیم سختی آب اغلب ماشین‌های ظرفشویی روی h4قرار دارند. ابتدا دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. سپس دکمه A را به همراه دکمه استارت، حدود سه الی پنج ثانیه گرفته تا علامت H را روی صفحه نمایش مشاهده کنید. به صورت پیش فرض H:04 فعال است و شما با هر بار فشردن دکمه C می‌توانید یک درجه آن را اضافه‌تر کنید.

 • محسنی گفت:

  سلام، ما ماشین ظرفشویی بوش سری هشت گرفتیم،وفتی روشن میکنیم، آب از ته ظرفشویی میاد بیرون،و کف آشپزخونه پر آب میشه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/خانم محسنی عزیز احتمال دارد، علت نشت آب زیر ماشین ظرفشویی گرفتگی یا ترک خوردگی بازوهای آبپاش یا اسپری کننده باشد. برای رفع مشکل صحت قطعات مذکور را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • amirseyedkarimi گفت:

  سلام برایه تنظیم اولیه ساعت ماشین ظرفشویی بوش سری۶ چکار باید بکنم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیر عزیز، کلید on/off را فشار داده سپس کلید ECO را نگهدارید تا H:00 برای تعیین سختی آب و شستشو نمایش داده شود.
   – بعد با استفاده از دکمه prerinse آن را تنظیم کنید.
   – برای شستشوی نرم و سریع روی H:01 برای شستشوی معمولی روی H:03 برای شتشوی سخت H:06 قرار داده و سپس دکمه Start را بزنید

 • محمدرضا گفت:

  سلام نحوه تغییر زبان در ظرفشویی مدل smi66mso1b چگونه است ؟ ممنونم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محمدرضای عزیز، متاسفانه امکان تغییر زبان وجود ندارد.

 • کتایون گفت:

  ماشین ظرفشویی بوش سری ۸ دارم . مخزن نمک همش پراز آبه و چون همیشه ازش آب سر ریز میشه ، نمیشه خیلی توش نمک ریخت به همین خاطر هر چند روزی چراغ هشدار نمک روشن میشه. من باید چیکار کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   کتایون عزیز، وظیفه مخزن نمک گرفتن سختی آب است پس خیس بودن آن امری عادی تلقی می‌شود. مخزن نمک را تا جایی که به اندازه یک بند انگشت با درب دریچه فاصله داشته باشد پر کنید و کمی با قاشق هم بزنید تا سنسورها نمک را شناسایی کنند.

 • پریساحسین پور گفت:

  سلام،ماشین ظرفشویی ساعت شروع و اتمامش بهم ریخته،چطوری میتونم درستش کنم؟ممنون

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • مجید شاملی گفت:

  سلام
  ماشین ظرفشویی بوش سری ۸ دارم متاسفانه از روز اول برنامه ها نصف و نیمه انجام میده مثلا اگر یک ساعت هست ۲۰ دقیقه کار میکنه بعدا بدون اینکه پیغام بده خاموش میشه علت چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، ممکن است تنظیمات دستگاه به درستی صورت نگرفته باشد و یا مشکل فنی وجود داشته باشد. شما می‌توانید درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و رفع کنند.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.