به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی؛ ۷ راه خلاص شدن از بوی بد

رفع بوی ماشین ظرف شویی

یکی از کاربردی‌ترین لوازمی که در آشپزخانه دارید، ماشین ظرفشویی است. تمام ظرف‌ها را داخل آن می‌چینید و تنها با زدن یک دکمه شسته خواهند شد. اما بعد از شستن ظرف‌ها، بوی خیلی بدی از آنها استنشاق می‌شود. با وجود این بو، شما دیگر نمی‌توانید از ظروف شسته شده با این ماشین استفاده کنید.

اکثر خانم ها شستن ماشین ظرف شویی را بعنوان سخت ترین و سنگین ترین کارها نظافت منزل می دانند. اما اصلا نگران نباشید در این مقاله سعی کردیم راهکارهای ساده را برای رفع بوی بد ماشین ظرف شویی معرفی کنیم. ما اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببرید.

قبل از هر چیزی باید علت بوی بد ماشین ظرفشویی را بیابید. تمام قسمت‌های داخلی ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. بررسی دلایل بوی مایع ظرفشویی به شرح زیر است:

مهم ترین کار رفع بوی بد ماشین ظرفشویی؛ بررسی فیلتر تخلیه 

ماشین ظرفشویی هم مانند سینک ظرفشویی دارای خروجی آب است. همانطور که برای خروجی سینک یک فیلتر قرار می‌دهید که ذرات باقیمانده غذا داخل آن جمع شده و مسیر خروج آب را مسدود نکند، ماشین ظرفشویی هم به همین صورت، دارای یک فیلتر تخلیه است تا ذرات باقیمانده در آن جمع شوند.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

 

اولین کاری که برای بوزدایی ماشین ظرفشویی انجام می‌شود، بررسی فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است. فیلتر را از کف ماشین خارج کرده و با آب گرم و مواد شوینده بشویید. اگر نیاز بود، از یک برس نرم برای تمیز کردن فیلتر استفاده کنید.

فقط قبل از اینکه دوباره فیلتر را در جای خود قرار دهید، مسیر تخلیه آب را بررسی کنید که مسدود نباشد.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی
یکی از دلایل اصلی بوی بد ماشین ظرفشویی، وجود ذرات غذا داخل فیلتر تخلیه است

تمیز کردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی فراموش نشود!

بدنه داخلی ماشین ظرفشویی مدام در معرض آلودگی است. پس ممکن است با گذشت زمان، لایه‌های از چربی و کثیفی روی بدنه ایجاد شود. این امر خود یکی از دلایل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی است.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی
تمام سطح داخلی ماشین ظرفشویی را با مواد پاک‌کننده بشویید

شستن لوازم آشپزخانه مخصوصا ماشین ظرفشویی جز چک لیست خانه تکانی نوروز خود قرار دهید.

یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای بدنه داخلی ماشین ظرفشویی، محلول سرکه و جوش شیرین است. با اسفنج و این محلول، تمام سطوح داخلی ماشین را بشویید. دقت کنید که نقطه‌ای از زیر نظرتان در نرود.

اگر این محلول کارساز نبود، از شوینده‌های چندمنظوره استفاده کنید. سپس با یک شلنگ، آب فشار قوی را به دیواره‌ها بگیرید تا تمام ذرات چسبیده به ماشین، از بدنه جدا شوند.

شستن سبدهای ماشین ظرفشویی؛ بادقت انجام دهید

سبدهای ماشین ظرفشویی در تماس مستقیم با ظروف هستند. پس درصورت چسبیدن ذرات مواد غذایی به آنها، بوی نامطبوعی از ماشین ظرفشویی به مشام خواهد رسید.

رفع بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی
بهتر است هر ۳ هفته یکبار، سبدهای ماشین ظرفشویی را بشویید

پس، تمام سبدهای ماشین را خارج کرده و با استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین، یا مواد شوینده و پاک‌کننده چندمنظوره بشویید. مراقب باشید که بدنه‌ سبدها دچار زنگ‌زدگی نشده باشند. برای رفع بوی بد ماشین ظرف شویی این قسمت را با دقت تمام انجام دهید. بعد از اتمام کارتان متوجه می شوید تنها بوی تمیزی را حس خواهید کرد.

تمیزی واشر درب ماشین ظرفشویی یادتان بماند

یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی، تجمع ذرات مواد غذایی در لایه‌های واشر درب ماشین ظرفشویی است. در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی، واشر دور درب، امکان جدا شدن دارد. آن را جدا کرده و با دقت بشویید. برای شستن آن از مواد شوینده استفاده کنید.

بوزدایی ماشین ظرفشویی
با شستن ماشین ظرفشویی، بوی نامطبوع را از بین ببرید

اگر واشر جدا نمی‌شود، با اسفنج و مواد شوینده، آن را کامل بشویید. هنگام شستن وسواس نشان دهید اگر اینکار را انجام ندهید ممکن است که واشر ماشین ظرف شویی خراب شود.

ساده ترین روش برای شستن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی 

یکی دیگر از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی، مسدود شدن بازوی آبپاش با ذرات مواد غذایی است. بازوی آبپاش را باز کنید و با اسکاچ و مواد شوینده بشویید. در قسمت زیرین بازوی آبپاش هم دستگیره‌ای قرار دارد که باید تمام مواد غذایی جامانده در آن را تمیز کنید. با یک شی تیز، مانند خلال دندان، حفره‌های بازوی آبپاش را تمیز کنید. سپس با فشار آب را از آن عبور دهید تا مطمئن شوید که این بازو مسدود نیست.

بوگیری ماشین ظرفشویی
از میدود نبودن حفره‌های بازوی آبپاش مطمئن شوید

کمک کننده ترین رفع بوی بد ماشین ظرفشویی شستن آپاش است؛ به این توجه کنید که از مواد شوینده ای استفاده کنید که بعد از شستن بوی خوبی بدهد نه اینکه کاری روی کارها اضافه شود.

شلنگ تخلیه ماشین ظرف شویی مسدود نباشد! 

یکی دیگر از مواردی که بوی نامطبوعی در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند، مسدود بودن شلنگ تخلیه است. گاهی به‌دلیل تجمع ذرات مواد غذایی، شلنگ تخلیه مسدود می‌شود و آب به‌خوبی تخلیه نشده و حتی آب از سینک به ماشین ظرفشویی برگرد. مسیر شلنگ رو بررسی کنید تا در شرایط خوبی قرار گرفته و شیب آب به سمت پایین باشد.

پیشنهاد مطالعه

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

برای اینکه بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی را از بین ببرید، یک فنجان سرکه را در طبقه بالای ماشین قرار داده و ماشین ظرفشویی را روی یک برنامه کامل قرار دهید تا مرحله تمیز شدن ماشین انجام شود.

یا اینکه کمی جوش شیرین کف ماشین ظرفشویی بریزید و آن را روی یک برنامه کامل قرار دهید تا مرحله تمیز شدن ماشین انجام شود.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین یک روش بسیار کاربردی و سالم است، زیرا این مواد هیچ ضرری برای سلامت انسان و حتی دستگاه ندارند.

تمام مواردی که در این بحث ذکر شد، می‌تواند برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی کاربردی باشد، اما مهم‌ترین نکته، روش استفاده شما از ماشین است.

قبل از اینکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، مواد غذایی را کامل از آنها پاک کنید. بیشتر از حجم ماشین ظرفشویی، داخل آن ظرف نچینید.

از مواد شوینده سازگار با ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

اگر با تمام کارهای که در بالا گفت شد؛ نتوانسته اید بوی بد ماشین ظرف شویی را از بین ببرید. خدمات نظافت منزل آچارباز با در اختیار گذاشتن افراد خبره و ماهر به شما این اطمینان را می دهد که خانه ی تمیز داشته باشید.

 


نویسنده :

۵ دیدگاه

 • Avatar شیما گفت:

  سلام. روش های که گفتین رو انجام دادم اما هنوز بوی بد ماشین ظرفشویی وجود داره نمی دونم باید از چه مواد تمیز کننده ای استفاده کنم. لطفا راهنماییم کنید . ممنون

 • Avatar سلیمی گفت:

  ماشین ظرفشویی من هیچ وقت آبش کامل تخلیه نمیشه. ممکنه از شلنگ خروجی باشه؟ باید عوضش کنم؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بله. ممکن است شلنگ تخلیه جرم گرفته باشد و یا شیب شلنگ درست تنظیم شده باشد. پس بهتر است با یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی مشورت کنید. شما میتوانید درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کرده تا کارشناس راهنماییتان کند.

   https://a4baz.com/kitchen/dishwasher

 • Avatar ستاره صبوری گفت:

  ظرفشویی من واشر نداره اصلا
  مشکل من اینه دور درش جرم میگیره و به خاطر اینکه یه سری سوراخ رو درش به سمت داخل هست این جرمها در دسترس نیستن و اصلا نمیشه تمیزش کرد
  چطوری تمیزش کنم؟ مواد خاصی هست که این جرم ها رو از بین ببره؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.