ماشین ظرفشویی

7 راه رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

رفع بوی ماشین ظرفشویی

یکی از کاربردی‌ترین لوازمی که در آشپزخانه دارید، ماشین ظرفشویی است. تمام ظرف‌ها را داخل آن می‌چینید و تنها با زدن یک دکمه شسته خواهند شد. اما بعد از شستن ظرف‌ها، بوی خیلی بدی از آنها استنشاق می‌شود. با وجود این بو، شما دیگر نمی‌توانید از ظروف شسته شده با این ماشین استفاده کنید. اما اصلا نگران نباشید در این مقاله سعی کردیم راهکارهایی ساده برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی را معرفی کنیم. ما اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را در منزل از بین ببرید و مجبور به تعمیر ماشین ظرفشویی خود نشوید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با بررسی فیلتر تخلیه

ماشین ظرفشویی هم مانند سینک ظرفشویی دارای خروجی آب است. همانطور که برای خروجی سینک یک فیلتر قرار می‌دهید که ذرات باقیمانده غذا داخل آن جمع شده و مسیر خروج آب را مسدود نکند، ماشین ظرفشویی هم به همین صورت، دارای یک فیلتر تخلیه است تا ذرات باقیمانده در آن جمع شوند.

اولین کاری که برای بوزدایی ماشین ظرفشویی انجام می‌شود، بررسی فیلتر تخلیه است. فیلتر را از کف دستگاه خارج کرده و با آب گرم و مواد شوینده بشویید. اگر نیاز بود، از یک برس نرم برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

فقط قبل از اینکه دوباره فیلتر را در جای خود قرار دهید، مسیر تخلیه آب را بررسی کنید که مسدود نباشد.

رفع بوی ظرفشویی با شستن فیلتر
یکی از دلایل اصلی بوی بد ماشین ظرفشویی، وجود ذرات غذا داخل فیلتر تخلیه است

تمیز کردن بدنه داخلی فراموش نشود!

بدنه داخلی ماشین ظرفشویی مدام در معرض آلودگی است. پس ممکن است با گذشت زمان، لایه‌های از چربی و کثیفی روی بدنه ایجاد شود. این امر خود یکی از دلایل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی است.

تمیز کردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی

تمام سطح داخلی ماشین ظرفشویی را با مواد پاک‌کننده بشویید

یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای بدنه داخلی ماشین ظرفشویی، محلول سرکه و جوش شیرین است. با اسفنج و این محلول، تمام سطوح داخلی ماشین را بشویید. دقت کنید که نقطه‌ای از زیر نظرتان در نرود.

اگر این محلول کارساز نبود، از شوینده‌های چندمنظوره استفاده کنید. سپس با یک شلنگ، آب فشار قوی را به دیواره‌ها بگیرید تا تمام ذرات چسبیده به ماشین، از بدنه جدا شوند.

شستن سبدهای ماشین ظرفشویی

سبدهای ماشین ظرفشویی در تماس مستقیم با ظروف هستند. پس درصورت چسبیدن ذرات مواد غذایی به آنها، بوی نامطبوعی از ماشین ظرفشویی به مشام خواهد رسید.

رفع بوی بد سبد ماشین ظرفشویی
بهتر است هر 3 هفته یکبار، سبدهای ماشین ظرفشویی را بشویید

پس، تمام سبدهای ماشین را خارج کرده و با استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین، یا مواد شوینده و پاک‌کننده چندمنظوره بشویید. مراقب باشید که بدنه‌ سبدها دچار زنگ‌زدگی نشده باشند. برای رفع بوی بد ماشین ظرف شویی این قسمت را با دقت تمام انجام دهید. بعد از اتمام کارتان متوجه می شوید تنها بوی تمیزی را حس خواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه

تمیزی واشر درب ظرفشویی یادتان بماند

یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی، تجمع ذرات مواد غذایی در لایه‌های واشر درب ماشین ظرفشویی است. در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی، واشر دور درب، امکان جدا شدن دارد. آن را جدا کرده و با دقت بشویید. برای شستن آن از مواد شوینده استفاده کنید.

اگر واشر جدا نمی‌شود، با اسفنج و مواد شوینده، آن را کامل بشویید. هنگام شستن وسواس نشان دهید اگر اینکار را انجام ندهید ممکن است که واشر ماشین ظرف شویی خراب شود.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی

 

بوزدایی ماشین ظرفشویی با شستن واشر درب
با شستن ماشین ظرفشویی، بوی نامطبوع را از بین ببرید

ساده ترین روش برای شستن بازوی آبپاش

یکی دیگر از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی، مسدود شدن بازوی آبپاش با ذرات مواد غذایی است. بازوی آبپاش را باز کنید و با اسکاچ و مواد شوینده بشویید. در قسمت زیرین بازوی آبپاش هم دستگیره‌ای قرار دارد که باید تمام مواد غذایی جامانده در آن را تمیز کنید. با یک شی تیز، مانند خلال دندان، حفره‌های بازوی آبپاش را تمیز کنید. سپس با فشار آب را از آن عبور دهید تا مطمئن شوید که این بازو مسدود نیست.

پیشنهاد مطالعه
تمیز کردن بازوی آبپاش ظرفشویی
از میدود نبودن حفره‌های بازوی آبپاش مطمئن شوید

بهترین روش رفع بوی بد ماشین ظرفشویی شستن بازوی آبپاش است؛ به این توجه کنید که از مواد شوینده ای استفاده کنید که بعد از شستن بوی خوبی بدهد نه اینکه کاری روی کارها اضافه شود.

شلنگ تخلیه ماشین ظرف شویی مسدود نباشد!

یکی دیگر از مواردی که بوی نامطبوعی در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند، مسدود بودن شلنگ تخلیه است. گاهی به‌دلیل تجمع ذرات مواد غذایی، شلنگ تخلیه مسدود می‌شود و آب به‌خوبی تخلیه نشده و حتی آب از سینک به ماشین ظرفشویی برگرد. مسیر شلنگ رو بررسی کنید تا در شرایط خوبی قرار گرفته و شیب آب به سمت پایین باشد.

رفع بوی بد ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

برای اینکه بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی را از بین ببرید، یک فنجان سرکه را در طبقه بالای ماشین قرار داده و ماشین ظرفشویی را روی یک برنامه کامل قرار دهید تا مرحله تمیز شدن ماشین انجام شود.

یا اینکه کمی جوش شیرین کف ماشین ظرفشویی بریزید و آن را روی یک برنامه کامل قرار دهید تا مرحله تمیز شدن ماشین انجام شود.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین یک روش بسیار کاربردی و سالم است، زیرا این مواد هیچ ضرری برای سلامت انسان و حتی دستگاه ندارند.

تمام مواردی که در این بحث ذکر شد، می‌تواند برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی کاربردی باشد، اما مهم‌ترین نکته، روش استفاده شما از ماشین است.قبل از اینکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، مواد غذایی را کامل از آنها پاک کنید. بیشتر از حجم ماشین ظرفشویی، داخل آن ظرف نچینید. از مواد شوینده سازگار با ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام. روش های که گفتین رو انجام دادم اما هنوز بوی بد ماشین ظرفشویی وجود داره نمی دونم باید از چه مواد تمیز کننده ای استفاده کنم. لطفا راهنماییم کنید . ممنون

 2. ماشین ظرفشویی من هیچ وقت آبش کامل تخلیه نمیشه. ممکنه از شلنگ خروجی باشه؟ باید عوضش کنم؟

  1. سلام

   بله. ممکن است شلنگ تخلیه جرم گرفته باشد و یا شیب شلنگ درست تنظیم شده باشد. پس بهتر است با یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی مشورت کنید. شما میتوانید درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کرده تا کارشناس راهنماییتان کند.

   https://a4baz.com/kitchen/dishwasher

 3. ظرفشویی من واشر نداره اصلا
  مشکل من اینه دور درش جرم میگیره و به خاطر اینکه یه سری سوراخ رو درش به سمت داخل هست این جرمها در دسترس نیستن و اصلا نمیشه تمیزش کرد
  چطوری تمیزش کنم؟ مواد خاصی هست که این جرم ها رو از بین ببره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا