×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

ماشین لباسشویی

چرا دیگ ماشین لباسشویی نمیچرخد؟

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

همه چیز آماده است. دیگ را پر از لباس می‌کنید و بعد از ریختن پودر و فشار دادن دکمه استارت، دستگاه شروع به کار می‌کند؛ اما این وسط یک مشکل وجود دارد. اینکه دستگاه بعضی عملیات‌ اولیه را انجام می‌دهد؛ اما نمی‌چرخد. نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی یکی از مشکلات رایج در تمامی برندها مانند ال جی یا سامسونگ است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مشکلی که قابل برطرف شدن است.

در این متن سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که علت نچرخیدن ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و یا برندهای دیگر چیست؟ در واقع چه دلایلی اتفاق می‌افتد که مانع از چرخش دیگ دستگاه می‌شود. این متن به شما کمک میکند که ایده ای برای رفع مشکل داشته باشید ولی اگر هیچ سررشته ای در زمنیه تعمیر لباسشویی ندارید حتما از یک تعمیرکار حرفه استفاده کنید.

12 علت نچرخیدن یا بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

 1.  خرابی قفل درب ماشین لباسشویی
 2. خرابی چفت درب لباسشویی
 3. خرابی تسمه محرک لباسشویی
 4. مشکل موتور لباسشویی
 5. خرابی برد کنترلی موتور
 6. وجود مشکل در رتور یا استراتور
 7. کوپلینگ موتور لباسشویی
 8. آسیب‌ دیدگی کلاچ
 9. مشکل در سبد متحرک و بیرنگ
 10. بهم خوردن تعادل لباس
 11. متوقف شدن قرقره
 12. آسیب دیدگی بلبرینگ دیگ

1- خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

فعالیت ماشین لباسشویی زمانی شروع می‌شود که درب آن به طور کامل قفل شود و این برای تمامی حالت‌ها یکسان است. سوئیچ درب، حائلی بین قاب در اصلی و کابین است که مانع از ورود دست به داخل در، هنگام چرخش می‌شود.

حالا چه سوئیچ و چه قفل درب اگر خراب شوند، در به خوبی بسته نخواهد شد یا اگر بسته هم شود، احتمال باز شدن آن در هنگام عملیات وجود دارد. البته ماشین لباسشویی های جدید بسیار هوشمند بوده و ایرادات ریز را خیلی سریع متوجه می‌شوند. برای همین اگر هم در محکم بسته شده؛ اما ایرادی داشته باشد، کد خطایی نشان داده میشود. مساله اینجاست که در صورت مشکل در این دو، دیگ به هیچ وجه شروع به چرخش نخواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه

2- خرابی چفت درب لباسشویی

گاهی قفل در سالم است؛ اما چفت آن مشکل دارد. اگر در ماشین لباسشویی به هر دلیلی حتی اگر چفت هم نباشد، سیستم آن روشن نخواهد شد. حالا ممکن است که چفت در مکانیکی یا الکتریکی آن دچار آسیب شده باشد. سیستم‌های جدید هوشمند بوده و به هر ایراد کوچک در قفل حساس هستند. اگر به هر دلیلی بخواهد ماشین با یک مشکل ریز در قفل یا چفت روشن شود و دیگ آن حرکت کند، آب از آن بیرون خواهد زد.

علت نچرخیدن دیگ بخاطر خرابی چفت درب لباسشویی
مشکلات مربوط به در یا چفت نشدن آن در نچرخیدن دیگ

3- خرابی تسمه محرک لباسشویی

یکی دیگر از علل نچرخیدن، وجود پارگی یا اشکال در تسمه یا چرخ تسمه است. تسمه همان نواری است که دور چرخه تسمه قرار گرفته و باعث چرخش طبلک و در نتیجه کار کردن دستگاه می‌شود. این نوار ممکن است که در اثر استفاده زیاد یا قدیمی شدن، پوسیده، پاره یا ریش ریش شود. ماشین‌های جدید، دیگر تسمه‌ای نیستند؛ این مشکل در مدل های قدیمی وجود دارد.

ازطرفی ممکن است که مشکل از تسمه نباشد و چرخ آن آسیب دیده باشد. آسیب دیدن چرخ باعث می‌شود تا تسمه در هنگام کار سر بخورد یا پاره شود. به هر حال هر مشکلی در این دو قطعه باعث شده تا دیگ ماشین از کار بیفتد.

4- مشکل موتور لباسشویی

دلیل دیگر نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی مربوط به موتور است. اگر موتور دستگاه به مشکل برخورده باشد، کد خطایی روی صفحه پنل نمایش داده خواهد شد.
برای اینکه خاطر جمع شوید که مشکل از موتوراست، یک بار برنامه شست‌وشو را عوض کنید. اگر دیگ ماشین لباسشویی دوباره با کد خطایی دیگر نچرخید، پس احتمالاً موتور به مشکلی برخورده است.

همچنین اگر ماشین را به برق وصل کرده و صدای ناهنجاری شنیدید یا دستگاه به صورت عادی روشن شد، اما کار نکرد، باید گفت که مشکل از موتور است. البته وقتی همه قطعات هم سالم بودند، می‌توان فهمید که در نهایت موتور ماشین بوده که دچار مشکل شده است.

پیشنهاد مطالعه

5- خرابی برد کنترلی موتور

برد کنترلی موتور لباسشویی وظیفه تأمین نیروی لازم برای حرکت کردن خود موتور را دارد. بیشتر مشکل مربوط به موتور هم مربوط به همین قطعه است که باید تعمیر یا تعویض شود.

خراب شدن برد کنترلی موتور هم می‌تواند باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شود. البته ایرادات مربوط به موتور خیلی کم اتفاق می‌افتد؛ اما به هرحال نمی‌توان جلوی این موارد را گرفت.

6- وجود مشکل در رتور یا استاتور

چرخش دیگ ماشین لباسشویی زمانی اتفاق می‌افتد که میدان مغناطیسی در آن اعمال شود. این میدان از طریق دو قطعه روتر و استاتور است. آسیب‌دیدگی سیم‌پیچ استاتور یا خرابی آهن‌ربای رتور باعث ایجاد نشدن میدان و در نتیجه حرکت نکردن دیگ خواهد شد.
حالا اگر یکی از سیم پیچ‌های استاتور یا قطعه به ویژه آهن‌ربای رتور آسیب ببیند، عملاً میدانی اعمال نشده و در نتیجه حرکت ایجاد نخواهد شد.

مشکل روتر و استارتور در نچرخیدن ماشین لباسشویی
مشکل روتر و استارتور باعث نخرچیدن ماشین لباسشویی

7- کوپلینگ موتور لباسشویی

کوپل موتور وظیفه دارد تا موتور را به سیستم انتقال نیرو متصل کند. در واقع یکی از علت های نچرخیدن ماشین لباسشویی قرار دادن بیش از حد لباس در دیگ است. سنگین شدن موجب می‌شود تا سیستم انتقال نیرو به منظور جلوگیری از سایش دستگاه فعال نشده و عملاً چرخشی اتفاق نیفتد.

8- آسیب ‌دیدگی کلاچ

کلاچ قطعه‌ای است که ارتباط بین دیگ داخلی و دستگاه انتقال نیرو را انجام می‌دهد. در واقع به دیگ کمک می‌کند تا با سرعت مناسب و استاندارد در تمامی مراحل فرآیند به چرخش دربیاید. فرسودگی کلاچ باعث می‌شود تا دیگ ماشین لباسشویی از همان ابتدا نچرخد.

خرابی یا آسیب این قطعه می‌تواند باعث تغییر در میزان سرعت یا توقف آن شود. البته یکی از قطعات کلاچ، کیت باند است. کیت باند کلاچ باعث می‌شود تا گردونه در هنگام راه‌اندازی سرعت بگیرد.

9- مشکل در سبد محرک و بیرینگ

سبد محرک قطعه‌ای است که بین گردونه داخلی و سیستم انتقال نیرو قرار می‌گیرد. در صورتی که این دو قطعه مشکل نداشتند، باید به سراغ سبد محرک رفت؛ اما بیرینگ که درون گردونه خارجی قرار گرفته که باعث می‌شود تا گردونه داخلی خیلی نرم و سریع حرکت کند. یکی از دلایل چرخش بد مشکل در همین قطعه است.

مشکل بیرنگ در نچرخیدن ماشین لباسشویی
مشکل بیرنگ در نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

10- بهم خوردن تعادل لباس

در مرحله چرخش ماشین لباسشویی به صورت خودکار سعی می‌کند تا با پخش لباس‌ها و تغییر موقعیت آن‌ها، تعادلی را برقرار کند؛ اما گاهی این تعادل به دلیل زیاد بودن حجم لباس‌ها و نداشتن تناسب بین لباس‌های قرار گرفته، برقرار نمی‌شود؛ از این رو دیگ نمی‌چرخد.

برای برطرف کردن این مشکل بهتر است که دستگاه را خاموش کرده و بعد از باز کردن در با دست خودتان به جابه‌جایی لباس‌های درون دیگ برای برقراری تعادل دستی بپردازید. در حقیقت موقعیت آن‌ها را تغییر دهید.

11- متوقف شدن قرقره

قرقره‌ها در مدل‌های قدیمی هر برندی وجود دارد. تسمه روی قرقره سوار می شود و یک قرقره به دیگ و دیگری به موتور وصل است. در واقع اتصال بین موتور و دیگ ماشین لباسشویی از طریق همین قرقره‌ها و تسمه است.

قرقره ممکن است که به بنا بر دلایلی مانند خرابی، ساییدگی و آسیب در اثر استفاده طولانی یا شکستگی شود و از کار بیفتد. البته این چیزی نیست که خود شما بتوانید متوجه شوید و حتماً باید توسط یک تعمیرکار مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت نیاز تعمیر و تعویض شود.

12- آسیب دیدگی بلبرینگ دیگ

بلبرینگ دیگ در وسط دیگ خارجی نصب شده است و به دیگ داخلی کمک می‌کند تا نرم تر و راحت‌تر چرخش کند. هرگونه آسیب به بلبرینگ در ابتدا خود را با صدای بسیار بد در حرکت نشان می‌دهد و درنهایت مانع چرخش دیگ خواهد شد.

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی

چهار دلیل می‌توان برای کند چرخیدن ماشین لباسشویی برشمرد. چهار دلیلی که حتی در صورت بررسی نشدن، می‌تواند باعث کار نچرخیدن دیگ هم شوند. خراب شدن بلبرینگ، تسمه، موتور و قرار دادن لباس از اندازه تعریف شده، از جمله این دلایل هستند.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی ال جی

دلیل بد چرخیدن یا نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی در این برند نیز مشابه همه برندهاست که در بالا توضیح داده شده است.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی سامسونگ

مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی سامسونگ، موضوع خیلی متفاوتی از سایر برندها با همین مشکل نیست. ریشه مشکل در همه برندها یکی است.

جمع بندی

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث ‌شود دیگ ماشین لباسشویی نچرخد یا بد بچرخد. مساله این است که با یک بازدید و کارشناسی از نزدیک میتوان اظهار نظر درستی انجام داد. از آنجاییکه قیمت دستگاه هزینه بالایی دارد توصیه میشود برای تعمیر لباسشویی از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید.

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام لباس شویی مدیا نو تازه نصب کردم بار اول استفاده عادی شستشو انجام شد ولی اخر کار لرزش داشت که تراز کردیم ولی بعد از اون چند بار خواستم لباس بشورم ابگیری میکنه و بعد اب خالی میشه اما دیگ نمیچرخه و ارور ای ۱۰ میده چکار کنم ممنون

 2. سلام لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بنده کپک زده بود. تمیزش کردم اما مشخصه که دیگه کیفیت لازم رو نداره. چیکار کنم؟ راهی هست درست بشه یا باید تعویض بشه؟

  1. سلام
   گذشت زمان موجب فرسوده شدن لاستیک دور درب لباسشویی می‌شود و این قطعه قابل تعمیر نیست. برای تعویض لاستیک درب لباسشویی، درخواست تعمیر لباسشویی خود را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 3. سلام خوبید؟ تایمر لباسشویی رو که میکشم برای کار کردن، عمل نمیکنه. اصلا کار نمبکنه ماشین

 4. سلام. الان دوباره لباسام رو که میشورم خوب تمیز نمیشه و انگار کف مونده بهش و حالت سفیدک میزنه رو لباس ها. تشتکش نمیچرخه خوب یا مشکل از چیز دیگست؟

  1. سلام

   وجود سفیدک روی لباسها به نوع مواد شوینده برمیگردد. ممکن است شما از مواد شوینده بی کیفیت و یا نامناسب استفاده می‌کنید و یا مقدار پودری که داخل مخزن میریزید، بیش از حد استاندارد است. لطفا پودر لباسشویی خود را عوض کنید. زیاد بودن حجم لباس‌ها هم می‌تواند دلیل این امر باشد. این موارد را بررسی کنید و اگر مشکل برطرف نشد، از تعمیرکار ماشین لباسشویی مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا