×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

ماشین لباسشویی

آموزش تعویض تسمه ماشین لباسشویی

آموزش تعویض تسمه ماشین لباسشویی

برای انجام درست پروسه شستشو، قطعات بسیاری در داخل ماشین لباسشویی تعبیه شدند. این قطعات در یک سیستم قرار گرفته‌اند و همدیگر را کامل می‌کنند. با خرابی هر یک از این قطعات،  فرایند شستشو دچار مشکل شده و در نهایت ماشین از کار می‌افتد. یکی  از این قطعات مهم، تسمه دستگاه است که عوامل متعددی می‌تواند باعث خرابی آن شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به، آموزش تعویض تسمه ماشین لباسشویی بپردازیم.


تسمه ماشین لباسشویی چیست؟

تسمه ماشین لباسشویی٬ قطعه ای از لباسشویی است و چیزی شبیه کمربند است. تسمه برای انتقال قدرت از موتور به دیگ ماشین است و هنگامی که دستگاه را روشن می‌کنید، این قدرت باعث چرخش دیگ لباسشویی می‌شود. تسمه روی دوپولی قرار گرفته و یکی از پولی‌ها به دیگ و دیگری به موتور متصل است.

علائم خرابی تسمه ماشین لباسشویی

 1. یکی از اصلی‌ترین، علائم خرابی تسمه ماشین لباسشویی، نچرخیدن دیگ دستگاه است. با نچرخیدن دیگ دستگاه هم، پروسه شسشتو صورت نگرفته و ماشین از کار می‌افتد. همانطور که اشاره کردیم، کار تسمه در لباسشویی، گرفتن انرژی از موتور و انتقال آن به دیگ است. اگر تسمه پوسیده، شل و یا پاره شده باشد دیگ دستگاه نیز به درستی نخواهد چرخید.
 2. در ماشین لباسشویی‌های درب از جلو، تسمه‌هایی که در گوشه‌های دیگ قرار گرفته‌اند، آن را در وسط ماشین نگه می‌دارند. به مرور زمان این تسمه‌های پلاستیکی پوسیده و پاره می‌شوند، با خرابی تسمه‌ها دیگ نیز، در هنگام چرخش به بدنه ماشین لباسشویی برخورد کرده و سروصدا و لرزش زیادی را درست می‌کند.
 3. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که، هر وسیله‌ای دارای میزان مشخصی عمر مفید است. اگر بیش از 6 سال است که از عمر ماشین می‌گذرد و تا به حال سرویس دوره‌ای روی آن انجام نشده است، امکان خرابی تسمه وجود داشته و باید تعویض شود.
تسمه ماشین لباسشویی چیست؟
یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی تسمه ماشین لباسشویی، نچرخیدن دیگ آن است
پیشنهاد مطالعه

انواع تسمه ماشین لباسشویی

همانطور که ماشین‌های لباسشویی، براساس قدرت، برند و ظرفیت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، تسمه‌ها نیز انواع مختلفی دارند. در ادامه مقاله، به انواع تسمه ماشین لباسشویی اشاره می‌کنیم.

 • تسمه شیاردار
 • تسمه ذوزنقه شکل دندانه‌ای
 • تسمه تایم
 • تسمه ذوزنقه

شماره تسمه ماشین لباسشویی

تسمه‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، از نظر طول، عرض، ارتفاع و ضخامت به انواع A B D E 5/9 M تقسیم می‌شوند. در نظر بگیرید که نوع A تسمه‌ها، کوچک‌ترین مدل و هرچه سمت M  پیش می‌رود تسمه بزرگ‌تر می‌شود. تفاوت این تسمه‌ها با یکدیگر، اغلب به دلیل کاربرد، قدرت و تعداد دور در دقیقه است.

شماره تسمه ماشین لباسشویی
کوچک‌ترین شماره تسمه ماشین لباسشویی، شماره a است

چه زمان تسمه ماشین لباسشویی به تعویض نیاز دارد؟

تعمیر این قطعه، به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد. ممکن است تسمه شل و یا پاره شده باشد. فرسودگی تسمه نیز، می‌تواند عاملی برای تعویض آن باشد. اگر دیگ ماشین لباسشویی نمی‌چرخد و می‌خواهید ببینید مشکل از تسمه هست یا نه، هنگامی که درون دیگ لباسی نیست آن را با دست بچرخانید. اگر دیگ ماشین بدون مشکلی چرخید، تسمه مشکل ندارد وگرنه، باید برای رفع مشکل اقدام کنید.

طریقه جا انداختن تسمه ماشین لباسشویی

 1. قبل از هرکاری، ابتدا باید ماشین را خاموش کرده و دوشاخه را از برق بکشید.
 2. اگر ماشین شما دارای پنل پشتی بود، آن را با پیچ‌گوشتی باز کنید. دربعضی مدل‌ها پنل پشتی قابل جداشدن نیست و باید پنل جلویی را جدا کنید.
 3. پوشش پنل جلویی را باز کنید.
 4. پخش کننده پودر را بردارید (یک دکمه کوچک در داخل آن برای راحت بیرون آوردن وجود دارد.)
 5. کنترل پنل را بردارید و آن را در بالا قرار دهید تا مزاحمتی ایجاد نکند.
 6. پنل پایین را باز کرده و سپس به سمت خود بکشید تا کامل بیرون بیاید.
 7. بعد از باز کردن پنل، تسمه را می‌بینید که ممکن است که شل شده و نیازی به تعویض نداشته باشد. به هر حال قبل از هر کاری، تسمه را به صورت دقیق مورد بازبینی قرار دهید.
 8. پیچ‌گوشتی را لبه تسمه بگذارید. سپس همینطوری که کمی بالا آمده، تسمه را روی قرقره و پولی به یک سمت بچرخانید. در هنگام چرخش، تسمه بالا آمده و به راحتی در دست قرار می‌گیرد. بعد می‌توانید آن را به صورت کلی خارج کنید.
 9. حالا وقت جا زدن است و باید، از پولی کوچک شروع کنید. مراقب باشید که شیارهای تسمه مطابق با خود پولی باشد. سپس تسمه را کشیده و به سمت قرقره دوم ببرید. البته همان‌طور که قرقره را می‌چرخانید، به‌آرامی تسمه روی آن جایگذاری کنید.
 10. اگر دسترسی خیلی خوبی به جایگاه تسمه ندارید، می‌توانید آن بخش بسته شده را با سیم ببندید. برای اینکه خیلی خوب محیط را ببینید، با چراغ قوه روشن کنید.
 11. بعد از جا زدن، همه وسایل را سرجای خود قرار دهید و محکم پیچ کنید.

برای تعویض تسمه، باید از اطلاعات و مهارت کافی برخوردار باشید تا به ماشین لباسشویی آسیبی وارد نکنید. در غیر اینصورت نه تنها در هزینه‌ها صرفه جویی نکردید، بلکه ممکن است هزینه‌ها و خسارات هنگفتی هم به دستگاه وارد کنید. پس بهتر است تعمیر لباسشویی را، به افراد ماهر و متخصص بسپارید.

پیشنهاد مطالعه

رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی

حالا باید، با روش رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی آشنا شوید. هنگامی که تسمه ماشین، شل شده باشد از رگلاژ استفاده کرده و فقط باید، پایه‌های دینام را کمی شل کرده و سپس با یک اهرم، آن را به عقب بکشید. دقت کنید که در این شرایط، تسمه نباید خیلی سفت شده باشد. اکنون باید پیچ‌های دینام را با دقت، محکم کنید.

رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی
برای رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی، ابتدا باید پایه‌های دینام ماشین را شل کنید
پیشنهاد مطالعه

تعویض تسمه ماشین لباسشویی دوقلو

در ادامه مقاله قصد داریم، به نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی دوقلو بپردازیم. در اولین قدم باید ابزار مورد نیاز را تهیه کنید، به یک چاقوی بتونه سفت، سیم چین، بست پلاستیکی و در نهایت به تسمه جدید نیاز دارید.

 • حالا قبل از اینکه، برای تعویض تسمه ماشین لباسشویی دو قلو اقدام کنید باید دستگاه را به طور کامل از برق بکشید.
 • حالا چاقوی بتونه را برداشته و آن را بین قسمت اصلی و پنل جلویی ماشین لباسشویی قرار دهید. برای این کار باید کمی به چاقو فشار آورده تا بتواند فنر‌هایی که در دو طرف ماشین قرار دارند را آزاد کند. پنل جلویی به راحتی، از ماشین جدا خواهد شد.
 • حالا می‌توانید قطعات درون ماشین لباسشویی را به خوبی مشاهده کنید. تسمه در قسمت پایینی ماشین لباسشویی قرار دارد، لبه‌های این قطعات کمی تیز هستند پس بهتر است قبل از هرکاری دستکش دستتان کنید.
 • در حال حاضر تسمه‌های جدید بسیار سفت هستند و کشیدن آن برای موتور بسیار سخت خواهد بود. در این شرایط بهتر است از تعدادی حلقه لاستیکی استاندارد استفاده کرده و آن‌ها را روی شفت موتور نصب کنید.
 • حالا باید با کمک بست پلاستیکی، تسمه را به دور پولی بسته و آن را دور شفت موتور بیاندازید.
 • سپس باید با کمک سیم چین، بست پلاستیکی که تسمه را به دور پولی بسته است را باز کنید، بعد از باز کردن آن چندباری پولی که اکنون به دور آن تسمه قرار گرفته است را بچرخانید. فقط برای اینکه از قرارگیری درست تسمه روی پولی، اطمینان حاصل کنید.
 • اکنون باید حلقه لاستیکی که روی شفت موتور قرار داده‌اید را برداشته و دوباره پولی را بچرخانید.
 • حالا باید بدنه پنل جلویی را که از ماشین جدا کردید، به آرامی به دستگاه بزنید. برای اینکار باید پنل را به دقت، روی گیره‌هایی که در بدنه وجود دارد قرار دهید. دقت کنید که پنل باید با این گیره‌ها چفت و در مکان درست خود قرار بگیرد.

به یاد داشته باشید روش‌های گفته شده به شما، یک دید کلی نسبت به مشکل پیش آمده خواهد داد و بهتر است کار تعویض و تعمیر را به تعمیرکار ماهر بسپارید. قبل از انجام این کار باید، شناسایی مشکلات ماشین لباسشویی را، در بنامه خود بگذارید تا ماشین را درست عیب یابی کرده و قطعه اشتباهی را تعمیر نکنید.

تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی


5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام. ما یه لباسشویی داریم که موقع کار میاد وسط آشپزخونه 😅 یکی از دوستانم گفت که احتمالا مشکل از تسمه ماشین لباسشوییه. کی باید برای تعمیرش اقدام کنم. فعلا که داره کارامو انجام میده

  1. درود بر شما
   بیتا عزیز، بله اغلب اوقات سروصدا و لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی به دلیل خرابی تسمه است. سروصدا و لرزش ناهنجار می‌تواند، باعث آسیب به دیگر قطعات دستگاه شود، پس بهتر است هرچه زودتر برای تعمیر ماشین لباسشویی اقدام کنید. می‌توانید در این زمینه با شماره تماس 02154591616 با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

 2. سلام خسته نباشید تسمه سالم است جا میندازم ولی بعد ۱۰ دقیقه در میره دلیلش چیه

  1. با سلام
   دوست عزیز، ممکن است تسمه تایم شل باشد، برای بررسی بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 3. سلام خوبید؟ مدتیه تایدی که که میریزم تو لباسشویی حل نمیشه همینجوری درشت درشت میمونه چرا؟

  1. سلام
   دوست عزیز ممکن است پودری که برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌کنید از مرغوبیت کافی برخوردار نباشد، از این رو بهتر است از برند دیگری برای شستن لباس‌ها استفاده کنید.
   اما اگر با تغییر برند، مشکل همچنان ادامه داشت، از تعمیرکار ماشین لباسشویی بخواهید تا دستگاه را بررسی کند.

  1. سلام
   مورادی از قبیل:
   تسمه
   کمک فنرهای لباسشویی
   بارگیری بیش از ظرفیت دستگاه
   تزار نبودن لباسشویی
   خرابی درب لاستیک
   و …
   می‌توانند دلیل صدای جیرجیر ماشین لباسشویی باشند.
   اما بهتر است دستگاه شما توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی بررسی شود.

 4. سلام و درود به شما خسته نباشید. ماشین لباسشویی من مدتیه که فقط آب می گیره و بعدش دیگه اتفاق نمیوفته

  1. سلام

   ممکن است موتور ماشین لباسشوی دچار مشکل شده و دیگ را نمی‌چرخاند. یا اینکه قفل درب ماشین عمل نمی‌کند. وجود مشکل در تسمه هم یکی از دلایل است. پس باید تعمیرکار ماشین لباسشویی، دستگاه شما را بررسی کند. شما می توانید درخواست تعمیر لباسشویی در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×