×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

ماشین لباسشویی

همه چیز درباره تعویض تسمه ماشین لباسشویی

همه چیز درباره تعویض تسمه ماشین لباسشویی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در آذر 1399 نوشته شده بود و در مرداد 1402 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

برای انجام درست پروسه شستشو، قطعات بسیاری در داخل ماشین لباسشویی تعبیه شدند. این قطعات در یک سیستم قرار گرفته‌اند و همدیگر را کامل می‌کنند. با خرابی هر یک از این قطعات،  فرایند شستشو دچار مشکل شده و در نهایت ماشین از کار می‌افتد. یکی  از این قطعات مهم، تسمه ماشین لباسشویی است. عوامل متعددی می‌تواند باعث خرابی تسمه شوند. در این زمان باید اقدامات لازم برای تعویض تسمه لباسشویی توسط تعمیرکار انجام شود.

در ادامه این مقاله آچارباز قصد داریم تمام نکاتی که باید در ارتباط با تعویض تسمه ماشین لباسشویی بدانید را به شما آموزش دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید. البته با توجه به اینکه برای اینکار باید درب لباسشویی باز شود و اینکار بسیار حساس است باید از یک تکنسین حرفه‌ای کمک بگیرید و خودتان آن را انجام ندهید. برای ارتباط و اعزام تعمیرکار به محل می‌توانید در قسمت تعمیر لباسشویی آچارباز سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت در محل شما حاضر شده و مشکل دستگاه را برطرف می‌کنند.

تسمه ماشین لباسشویی چیست؟

تسمه ماشین لباسشویی، قطعه شبیه کمربند است که اغلب از لاستیک ساخته شده وظیفه انتقال قدرت از موتور لباسشویی به دیگ را برعهده دارد. هنگامی که دستگاه را روشن می‌کنید، این قدرت باعث چرخش دیگ لباسشویی می‌شود. تسمه روی دوپولی قرار گرفته و یکی از پولی‌ها به دیگ و دیگری به موتور متصل است. برای اینکه تسمه لباسشویی کمتر آسیب ببیند باید پولی کوچک و بزرگ ماشین لباسشویی در یک راستا قرار بگیرند.

تسمه ماشین لباسشویی چیست؟
یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی تسمه ماشین لباسشویی، نچرخیدن دیگ آن است
پیشنهاد مطالعه

انواع تسمه ماشین لباسشویی

همانطور که ماشین‌های لباسشویی، براساس قدرت، برند و ظرفیت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، تسمه‌ها نیز انواع مختلفی دارند. در ادامه مقاله، به انواع تسمه ماشین لباسشویی اشاره می‌کنیم.

 • تسمه شیاردار
 • تسمه ذوزنقه شکل دندانه‌ای در سطح مقطع
 • تسمه تایم (نام دیگر آن تسمه دندانی است.)
 • تسمه ذوزنقه در سطح مقطع

شماره تسمه ماشین لباسشویی

انواع تسمه مشخص می‌کند که در لباسشویی شما باید چه مدل تسمه‌ای نصب شود. اما اندازه این تسمه‌های برای لباسشویی‌های مختلف متفاوت هستند؛ یعنی از نظر طول، عرض، ارتفاع و ضخامت از A تا M تقسیم می‌شوند.

تسمه‌های نوع A کوچک‌ترین مدل و هرچه سمت M پیش می‌رود، تسمه بزرگ‌تر می‌شود. تفاوت این تسمه‌ها با یکدیگر، اغلب به دلیل کاربرد، قدرت و تعداد دور در دقیقه است. زمانی‌که تصمیم دارید تسمه لباسشویی را تعویض کنید باید حتما اندازه و نوع تسمه جدید مشابه تسمه قدیمی باشد. اطلاعات تسمه قدیمی روی بدنه ماشین لباسشویی یا روی خود تسمه درج شده است.

شماره تسمه ماشین لباسشویی
کوچک‌ترین شماره تسمه ماشین لباسشویی، شماره a است

مشکلاتی که با تعویض تسمه ماشین لباسشویی از بین می‌روند

 1. مشکلات مختلفی ممکن است در اثر خرابی تسمه لباسشویی به وجود آید که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
 • درست نچرخیدن دیگ لباسشویی

با نچرخیدن دیگ دستگاه هم، پروسه شسشتو صورت نگرفته و ماشین از کار می‌افتد. تسمه پوسیده، شل و یا پاره شده باشد دیگ دستگاه نیز به درستی نخواهد چرخید.

 • ایجاد سروصدای زیاد حین فرآیند شستشو و خشک کردن

در ماشین لباسشویی‌های درب از جلو، تسمه‌هایی که در گوشه‌های دیگ قرار گرفته‌اند، آن را در وسط ماشین نگه می‌دارند. به مرور زمان این تسمه‌های پلاستیکی پوسیده و پاره می‌شوند. با خرابی تسمه‌ها دیگ نیز، در هنگام چرخش به بدنه ماشین لباسشویی برخورد کرده و سروصدا و لرزش زیادی را درست می‌کند.

 • لرزیدن بدنه لباسشویی در زمان کار

یکی دیگر از مشکلاتی که در اثر فرسودگی یا خرابی تسمه به وجود می‌آید، لرزیدن بدنه حین کار است. این مسئله بیشتر در زمان اجزای برنامه خشک کن لباسشویی به وقوع می‌پیوندند.

تعمیر لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به تعمیر آن هستند. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست خود را در اپلیکیشن یا سایت ثبت کنید:
تعمیر لباسشویی

زمان تعویض تسمه ماشین لباسشویی چه موقع است؟

برخی از افراد تصور می‌کنند می‌توانند تسمه را با چسب تعمیر کنند، اما باید بگوییم این کار به هیچ عنوان اصولی نیست و می‌تواند به سایر قطعات لباسشویی شما آسیب بزند؛ در نتیجه زمانی که تسمه آسیب دیده یا فرسوده شده یا چندین سال است که روی لباسشویی نصب شده، باید برای تعویض آن توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شود. زمان دقیق تعویض تسمه را می‌توانید از بروز نشانه‌های بالا (لرزیدن و تولید صدای زیاد یا نچرخیدن دیگ) تشخیص دهید. همچنین می‌توانید اقدامات زیر را برای مطمئن شدن زمان تعویض تسمه ماشین لباسشویی سامسونگ، ال جی و … انجام دهید:

 • ابتدا درب لباسشویی را ببندید و یک برنامه برای شستشو انتخاب کنید.
 • به طور دقیق بررسی کنید که آب به دیگ وارد می‌شود یا خیر.
 • آیا بعد از ورود آب، دیگ شروع به چرخیدن می‌کند؟
 • چنانچه بعد از پر شدن آب، دیگ نچرخد یعنی زمان تعویض تسمه لباسشویی فرا رسیده است.
 • همچنین اگر در زمان خشک کردن، آب تخلیه شده ولی دیگ نچرخد یعنی مشکلی در تسمه وجود دارد.
 • حتی اگر سرعت چرخش دیگ کمتر از حد استاندارد است یا لباس‌ها خیلی خشک نشده یعنی مشکلی در تسمه وجود دارد و باید برای تعویض تسمه لباسشویی از یک تعمیرکار کمک بگیرید.
پیشنهاد مطالعه

مراحل تعویض تسمه ماشین لباسشویی

پس از اینکه تشخیص دادید تسمه ماشین لباسشویی‌تان ایراد پیدا کرده باید اقدامات لازم برای تعویض تسمه را انجام دهید. در اولین قدم با شماره 02154591616 تماس بگیرید یا در قسمت تعمیر لباسشویی آچارباز سفارش‌تان را ثبت کنید تا تعمیرکار برای رفع ایراد به محل شما اعزام شود. سپس مشاهده می‌کنید که تعمیرکار برای تعویض تسمه ماشین لباسشویی سامسونگ، دوو، جی پلاس و … اقدامات زیر را انجام می‌دهد.

 1. قبل از هرکاری، ابتدا ماشین را خاموش کرده و دوشاخه را از برق می‌کشد.
 2. اگر ماشین شما دارای پنل پشتی بود، آن را با پیچ‌گوشتی باز می‌کند. دربعضی مدل‌ها پنل پشتی قابل جداشدن نیست و باید پنل جلویی جدا شود.
 3. تعمیرکار پوشش پنل جلویی را باز می‌کند.
 4. پخش کننده پودر را برمی‌دارد. (یک دکمه کوچک در داخل آن برای راحت بیرون آوردن وجود دارد.)
 5. کنترل پنل را برداشته و آن را در قسمتی دیگر قرار می‌دهد تا برای او مزاحمتی ایجاد نکند.
 6. پنل پایین را باز کرده و سپس به سمت خود می‌کشد تا کامل بیرون بیاید.
 7. بعد از باز کردن پنل، تسمه قابل مشاهده است. در این مرحله وضعیت آن را بررسی می‌کند زیرا ممکن است فقط شل شده و نیازی به تعویض نداشته باشد.
 8. پیچ‌گوشتی را لبه تسمه گذاشته. سپس همینطوری که کمی بالا آمده، تسمه را روی قرقره و پولی به یک سمت می‌چرخاند. هنگام چرخش، تسمه بالا آمده و به راحتی در دست قرار می‌گیرد. بعد می‌توانید آن را به طورکلی خارج می‌کند.
 9. حالا وقت جا زدن است و باید، از پولی کوچک شروع کند. در این مرحله دقت می‌کند که شیارهای تسمه مطابق با خود پولی باشد. سپس تسمه را کشیده و به سمت قرقره دوم می‌برد. البته همان‌طور که قرقره را می‌چرخاند، به‌آرامی تسمه روی آن جایگذاری می‌کند.
 10. اگر دسترسی خیلی خوبی به جایگاه تسمه نداشته باشد، می‌تواند آن بخش بسته شده را با سیم ببندد.
 11. بعد از جا زدن، همه وسایل را سرجای خود قرار داده و پیچ‌های ماشین لباسشویی را محکم می‌کند.
 12. همچنین یک برنامه شستشو را انتخاب کرده و وضعیت کار لباسشویی را بررسی می‌کند تا در صورتی‌که مشکلی وجود دارد، آن را برطرف کند.

گاهی ممکن است تسمه نیاز به تعویض نداشته و فقط مقداری شل شده باشد؛ در اینصورت با رگلاژ کردن آن می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

تعویض تسمه ماشین لباسشویی دوقلو

همانطور که اشاره کردیم، نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی معمولی و دوقلو متفاوت است. برای تعویض این مدل تسمه هم باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید. اما با دانستن مراحل انجام کار می‌توانید بر کار او نظارت کنید. در اولین قدم پس از ثبت سفارش، تعمیرکار به محل شما اعزام شده و مشکل به وجود آمده را می‌پرسد تا بتواند قسمت‌های معیوب را شناسایی کند. سپس اقدامات زیر انجام می‌شود.

 • باید دستگاه را به طور کامل خاموش و سیم برق آن را از پریز جدا می‌کند..
 • حالا چاقوی بتونه را برداشته و آن را بین قسمت اصلی و پنل جلویی ماشین لباسشویی قرار می‌دهد. برای این کار باید کمی به چاقو فشار آورده تا بتواند فنر‌هایی که در دو طرف ماشین قرار دارند را آزاد کند. در این زمان پنل جلویی به راحتی، از ماشین جدا خواهد شد.
 • حالا قطعات داخل ماشین لباسشویی به خوبی قابل مشاهده است. تسمه در قسمت پایینی ماشین لباسشویی قرار دارد، لبه‌های این قطعات کمی تیز هستند پس تعمیرکار از دستکش ایمنی باید استفاده کند تا دست او آسیبی نبیند.
 • در حال حاضر تسمه‌های جدید بسیار سفت هستند و کشیدن آن برای موتور بسیار سخت خواهد بود. در این شرایط بهتر است از تعدادی حلقه لاستیکی استاندارد استفاده کرده و آن‌ها را روی شفت موتور نصب کند.
 • حالا باید با کمک بست پلاستیکی، تسمه را به دور پولی بسته و آن را دور شفت موتور بیاندازد.
 • سپس باید با کمک سیم چین، بست پلاستیکی که تسمه را به دور پولی بسته است را باز می‌کند.
 • بعد از باز کردن آن چندباری پولی که اکنون به دور آن تسمه قرار گرفته است را می‌چرخاند. تا از درست نصب شدن تسمه روی پولی مطمئن شود.
 • اکنون باید حلقه لاستیکی که روی شفت موتور قرار داده‌ را برداشته و دوباره پولی را بچرخاند.
 • در مرحله نهایی پنل جلویی لباسشویی را در جای خود می‌بندد.
 • سپس ماشین لباسشویی را به کار می‌اندازد تا از وضعیت کارکردن لباسشویی مطمئن شود.

رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی چگونه است؟

همانطور که اشاره شد، گاهی ممکن است تسمه نیاز به تعویض نداشته و فقط مقداری شل شده باشد؛ در اینصورت با رگلاژ کردن آن می‌توانید مشکل را برطرف کنید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی نیست. برای این کار کافیست اقدامات زیر را انجام دهید:

 • پیچ‌های پشت ماشین لباسشویی را باز کنید تا به تسمه دسترسی داشته باشید.
 • حالا به کمک پیچ گوشتی مقداری پایه‌های دینام را شل کنید.
 • سپس با یک اهرم، آن را به عقب بکشید.
 • در این شرایط، تسمه نباید خیلی سفت شده باشد.
 • اکنون باید پیچ‌های دینام را با دقت، محکم کنید.
رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی
برای رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی، ابتدا باید پایه‌های دینام ماشین را شل کنید

هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی چقدر است؟

هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی به مدل دستگاه، نوع تسمه، کیفیت تسمه و میزان کار یا خرابی لباسشویی بسته دارد. در نتیجه نمی‌توان یک قیمت کلی در این زمینه اعلام کرد. پس از ثبت سفارش، تعمیرکار با شما تماس می‌گیرد و هزینه‌های حدودی را به شما اعلام می‌کند. چنانچه هزینه‌ها مورد تاییدتان بود، کارشناس به محل اعزام شده و کار تعویض تسمه ماشین لباسشویی را آغاز می‌کند.

سوالات متداول کاربران در رابطه با تعویض تسمه ماشین لباسشویی

چندسال یکبار باید برای تعویض تسمه ماشین لباسشویی اقدام کنیم؟

بسته به مدل دستگاه، میزان و نوع استفاده از لباسشویی پاسخ به این سوال متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی تسمه‌های لباسشویی حدود 5-10 سال عمر می‌کنند و بعد از آن نیاز باید تعویض شوند.

اگر دیگ لباسشویی نیم دور بچرخد و سرعت کمی داشته باشد یعنی تسمه خراب شده است؟

اگر تسمه جای بازی داشته باشد، مشکل از تسمه نیست. اما اگر موتور نمی‌چرخد ممکن است ایرادی در تاخو، برد الکترونیکی و سیم پیچی موتور وجود داشته باشد. باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه را بررسی کند.

چه کار کنم هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی کم شود؟

برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند از تسمه‌های ارزان قیمت در بازار استفاده کنید که این مورد به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست. زیرا ممکن است به سرعت خراب شده یا به سایر قطعات آسیب بزند. با سرویس دوره‌ای یا سپردن کار به یک تعمیرکار باتجربه می‌توانید از پرداخت هزینه‌های هنگفت جلوگیری کنید.

آیا تعویض تسمه ماشین لباسشویی گارانتی دارد؟

کلیه خدمات انجام شده در آچارباز یک ماه گارانتی دارند. بابت مدت زمان گارانتی قطعه باید هماهنگی‌های لازم را با تعمیرکار انجام دهید. در این مطلب سعی کردیم همه آنچیزی که باید درباره تسمه و تعویض تسمه ماشین لباسشویی بدانید را به زبان ساده به شما آموزش دهیم. تعویض تسمه ماشین لباسشویی کاری تخصصی و پیچیده است و نیاز به مهارت، تجربه و ابزار مخصوص دارد؛ در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم در قسمت تعمیر لباسشویی آچارباز سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما در اسرع وقت مشکل شما را برطرف کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام. ما یه لباسشویی داریم که موقع کار میاد وسط آشپزخونه 😅 یکی از دوستانم گفت که احتمالا مشکل از تسمه ماشین لباسشوییه. کی باید برای تعمیرش اقدام کنم. فعلا که داره کارامو انجام میده

  1. درود بر شما
   بیتا عزیز، بله اغلب اوقات سروصدا و لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی به دلیل خرابی تسمه است. سروصدا و لرزش ناهنجار می‌تواند، باعث آسیب به دیگر قطعات دستگاه شود، پس بهتر است هرچه زودتر برای تعمیر ماشین لباسشویی اقدام کنید. می‌توانید در این زمینه با شماره تماس 02154591616 با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

 2. سلام خسته نباشید تسمه سالم است جا میندازم ولی بعد ۱۰ دقیقه در میره دلیلش چیه

  1. با سلام
   دوست عزیز، ممکن است تسمه تایم شل باشد، برای بررسی بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 3. سلام خوبید؟ مدتیه تایدی که که میریزم تو لباسشویی حل نمیشه همینجوری درشت درشت میمونه چرا؟

  1. سلام
   دوست عزیز ممکن است پودری که برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌کنید از مرغوبیت کافی برخوردار نباشد، از این رو بهتر است از برند دیگری برای شستن لباس‌ها استفاده کنید.
   اما اگر با تغییر برند، مشکل همچنان ادامه داشت، از تعمیرکار ماشین لباسشویی بخواهید تا دستگاه را بررسی کند.

  1. سلام
   مورادی از قبیل:
   تسمه
   کمک فنرهای لباسشویی
   بارگیری بیش از ظرفیت دستگاه
   تزار نبودن لباسشویی
   خرابی درب لاستیک
   و …
   می‌توانند دلیل صدای جیرجیر ماشین لباسشویی باشند.
   اما بهتر است دستگاه شما توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی بررسی شود.

 4. سلام و درود به شما خسته نباشید. ماشین لباسشویی من مدتیه که فقط آب می گیره و بعدش دیگه اتفاق نمیوفته

  1. سلام

   ممکن است موتور ماشین لباسشوی دچار مشکل شده و دیگ را نمی‌چرخاند. یا اینکه قفل درب ماشین عمل نمی‌کند. وجود مشکل در تسمه هم یکی از دلایل است. پس باید تعمیرکار ماشین لباسشویی، دستگاه شما را بررسی کند. شما می توانید درخواست تعمیر لباسشویی در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا