×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

7 علت کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپلیت + راه حل رفع

کار نکردن کنترل کولر گازی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1399 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

ریموت کنترل کولر گازی به کاربران اجازه می‌­دهد که به آسانی و از فاصله دور، فرمان‌های دلخواه را برای کولرگازی ارسال کنند؛ بنابراین با خراب شدن یا کار نکردن کنترل کولر گازی باید هربار که می‌خواهید دما را تغییر دهید یا دستگاه را روشن و خاموش کنید باید نزدیک کولر شوید و از دکمه‌های پنل استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم با «7 علت کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپلیت آشنا شویم و روش رفع مشکل را به شما آموزش دهیم را به شما آموزش می‌دهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

برای رفع مشکلات کولر گازی می‌توانید از کارشناسان آچارباز کمک بگیرید؛ کافیست در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده و سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول درباره کار نکردن کنترل کولر گازی

در ادامه مهم‌ترین سوالات درباره علت کار نکردن کنترل کولر گازی را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. چرا کنترل کولر گازی کار نمیکنه و دستگاه رو روشن نمیکنه؟
 2. تعویض باتری کنترل کولر گازی چگونه است؟
 3. چرا کنترل کولر گازی قفل شده است؟
 4. چگونه قفل کنترل کولر گازی را باز کنیم؟

7 علت کار نکردن کنترل کولر گازی

در این قسمت 7 دلیل کار نکردن کنترل کولر گازی را بیان کرده و هرکدام را مفصل توضیح می‌دهیم. این دلایل پاسخ سوال «چرا کنترل کولر گازی کار نمیکنه و دستگاه رو روشن نمیکنه؟» هستند:

 • فاصله نامناسب یا وجود مانع بین کنترل و کولر
 • کثیف شدن سنسور کنترل
 • تمام شدن باطری کنترل
 • خرابی ریموت کنترل
 • خرابی برد ریموت کنترل
 • خرابی چشمی گیرنده کولرگازی
 • خرابی کنترل از راه دور مادون قرمز IR
 • قفل شدن کنترل کولر گازی
اینفوگرافیک دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی
در تصویر بالا 7 مورد از مهم‌ترین دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی را مشاهده می‌کنید.

1- فاصله نامناسب و وجود مانع

اگر کنترل را به سمت کولر گازی می‌گیرید ولی با فشار دادن دکمه‌های آن پاسخی دریافت نمی‌کنید، ممکن است به اندازه کافی نزدیک به دستگاه نباشید.

 • در کنترل کولر گازی مانند کنترل تلویزیون، سنسور باید در فاصله مناسب از دستگاه قرار بگیرد. بنابراین فاصله کنترل و کولر را کم کرده و دوباره وضعیت کنترل را امتحان کنید.
 • گاهی ممکن است یک مانع، مانند مبلمان در مسیر سنسور کنترل قرار بگیر؛ در اینصورت باید این مانع را از سر راه بردارید تا مشکل برطرف شود.

2- کثیف شدن سنسور کنترل

در صورتیکه سنسور ریموت، آلودگی یا کثیف باشد، ممکن است همین مورد ساده، علت کار نکردن کنترل کولر گازی باشد؛ زیرا گرد و خاک و آلودگی می‌تواند باعث عدم دریافت سیگنال‌های کنترل توسط کولر گازی ­شود.

 • برای رفع مشکل باید با استفاده از یک پارچه به آرامی سنسورها را پاک کنید.
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

3- اتمام باطری کنترل

اگر با فشار دادن کلید­های روی کنترل کولر گازی هیچ اتفاقی نمی‌افتد، این احتمال وجود دارد که ریموت دستگاه دچار اختلال شده باشد. در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن علت کار نکردن کنترل کولر گازی، مربوط به خالی شدن باطری‌ است. پس برای اینکه از داشتن باتری مطمئن شوید بهتر است باتری‌های آن را تعویض کنید. چنانچه مشکل با این کار برطرف نشد سراغ موارد بعدی بروید.

تعویض باتری کنترل کولر گازی چگونه است؟ برای تعویض باتری کنترل کولر گازی باید ابتدا درب آن را باز کنید سپس قطب مثبت و منفی باتری را با توجه به علامت مشخص شده در کنترل قرار دهید.

نکته: اگر باطری مناسب ریموت را عمر بالاتری داشته و کمتر مجبور می‌شوید آن را تعویض کنید.

بررسی اتمام باتری‌های کنترل
با بررسی خالی شدن باتری‌های کنترل علت کار نکردن کنترل کولر گازی را پیدا کنید.

4- خرابی ریموت کنترل

اگر موارد بالا علت کار نکردن کنترل کولر گازی نباشند، احتمال خرابی ریموت کنترل وجود دارد. دلایل مختلفی مانند سوختن لامپ ال ای دی در قسمت جلوی کنترل یا شکسته شدن قطعه رزوناتور (کریستال) برد ریموت ممکن است باعث خرابی آن شوند. در اینطور مواقع بهتر است برای تعمیر خرابی کنترل از یک تکنسین تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

5- خرابی برد ریموت کنترل

از دیگر مواردی که باعث می­‌شود هنگام فشردن دکمه‌های کنترل کولر گازی، پاسخی دریافت نکنید، خرابی برد ریموت کنترل است؛ سوختن آی سی یا ترانزیستور کنترل باعث اختلال در برد می­‌شود. با استفاده از تست ریموت کنترل گازی و اسپلیت می‌توانید به خرابی ریموت پی ببرید.

6- خرابی چشمی گیرنده کولرگازی

ششمین علت کار نکردن کنترل کولر گازی، مربوط به خرابی یا کثیفی چشمی گیرنده کولر گازی است. ابتدا آن را تمیز کنید اما اگر بعد از تمیز کردن هم دکمه‌ها را زدید ولی روی کنترل اتفاقی نیفتاد، باید از یک تعمیرکار کولرگازی کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

7- قفل شدن کنترل کولر گازی

گاهی ممکن است مشکلی برای کنترل بوجود نیامده باشد اما کنترل قفل شده باشد. اما چرا کنترل کولر گازی قفل شده است؟ و چطور مشکل را برطرف کنیم؟

این مورد در اثر فعال شدن قفل روی کنترل بوجود می‌آید. این حالت بیشتر برای زمانی که کودک خردسالی در محل دارید کاربرد دارد. با فعال کردن این قفل هیچ کدام از کلیدها کار نمی‌کند و در بسیاری از مواقع علت روشن نشدن کولر گازی با کنترل هم همین مورد است. چگونه قفل کنترل کولر گازی را باز کنیم؟ برای باز کردن این قفل می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید. بسته به مدل ریموت کنترل ممکن است نیاز باشد یک یا دو مورد را به طور همزمان پیاده کنید:

 • دکمه مربوط به قفل ریموت را فشار دهید.
 • دکمه‌های Mode و Temp را به مدت 5 ثانیه به صورت همزمان نگه دارید.
 • دکمه‌های + و – یا Temp به صورت همزمان نگه دارید.
 • دکمه‌های Timer on و Timer off به مدت 3 ثانیه نگه دارید.
 • دکمه‌های Swing و Direct را به مدت 3 ثانیه نگه دارید.

روش تست کنترل کولر گازی و اسپلیت

برای اینکه بتوانید بدرستی تشخیص دهید؛ آیا علت کار نکردن کنترل کولر گازی با خرابی ریموت در ارتباط است، نیاز به تست ریموت کنترل دارید. دو روش ساده برای تست ریموت کنترل کولر گازی وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم:

1- تست ریموت با استفاده از رادیو

 • اگر در منزل خود رادیو دارید آن را روش کنید.
 • در حالیکه ریموت کنترل را به سمت آن گرفته‌اید، یکی از دکمه‌های روی آن را فشار دهید.
 • چنانچه کنترل خراب نشده باشد، صدای نویز از رادیو به گوشتان می‌رسد.

گاهی ممکن است یک مانع، مانند مبلمان در مسیر سنسور کنترل قرار گرفته باشد و این مورد مانع از عملکرد صحیح ریموت گردد.

2- تست ریموت با استفاده از دوربین گوشی موبایل

روش تست ریموت با استفاده از دوربین عکاسی گوشی همراه بسیار ساده است. برای این کار کافیست:

 • ابتدا وارد برنامه دوربین موبایل خود شوید و ریموت کنترل را روبه‌روی آن بگیرید.
 • اگر با فشردن دادن یکی از دکمه‌های کنترل، لامپ جلوی ریموت، نور بنفش یا قرمز از خود ساطع کرد، یعنی کنترل کولر گازی سالم است.
 • در صورتی‌که لامپ جلوی ریموت هیچ عکس‌العملی نشان نداد و به اصطلاح همچنان بی­رنگ بود یعنی ریموت خراب شده و باید برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.
تست ریموت با استفاده از دوربین گوشی موبایل
توجه کنید که برای تست ریموت از دوربین گوشی‌های آیفون استفاده نکنید زیرا این دوربین‌ها، نور را فیلتر می‌کند.

آنچه درباره کار نکردن کنترل کولر گازی آموختیم

در این مقاله با 7 علت کار نکردن کنترل کولر گازی و روش‌های عیب‌یابی و رفع مشکل آشنا شدیم. همچنین نحوه تست کنترل کولر گازی را آموختیم. با شناخت این دلایل می‌توانید خودتان ایراد کنترل را پیدا کرده و برای رفع مشکل اقدام کنید.

چنانچه مشکل از برد یا چشمی کولر گازی است بهتر است از یک تعمیرکار برای رفع مشکل کمک بگیرید و خودتان دست به آچار نشوید؛ زیرا ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه بزنید و هزینه تعمیرات را بالا ببرید.

کافیست در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده و سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

4.6/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫21 دیدگاه ها

 1. سلام اسپیلت مدلش ایوولی هست کنترلش کار نمی کنه صفحه روشن میشه اما نمیشه از کنترل استفاده کرد باطری هم عوض کردم کنترل رو هم با استفاده از دوربین گوشی امتحان کردم کنترل خراب نیست اما نمیشه نه دما رو کم و زیاد کرد نه روشن خاموشش کرد چیکار کنم

 2. سلام
  کولر گازی ما جنرال هست فقط دکمه SET کار نمیکنه شماره هارو نمیارع بالا میشع کمک کنید علتش چیع

 3. با سلام کولر اسپیلت من دوو هست بعضی وقتا اصلا نمیشه با کنترل روشن کنم کولرو کنترلم سالمه ،باید برق رو قطع کنم شاید یکروز یا دو و حتی سه روز بعد شانسی روشن می‌کنه دیگه کار می‌کنه تا مدتها یه دفعه دوباره اینجوری میشه ،میشه لطفا بگید مشکل از چیست ؟

 4. باسلام اسپیلت پاناسونیک دارم بعد جابجایی حین کار موتور خاموش ولی پنل روشنه .میبینی کنترل اصلا دکمه های کار نمیکنه .مگر اینکه از دکمه پاور روی اسپیلت خاموش کنیم .یه وقتایی قشنگ زیر بار می‌ره وهیچ مشکلی ندارد .یه وقت میبینی موقع استارت خ صدای بلندی میده که انگار میخواد اتصالی رخ بده . بیزحمت راهنمایی کنین

 5. خیر سرمون کولر گرفتیم دوبار دما رو بالا پایین کردیم و حالت های مختلف چرخش بادش رو امتحان کردیم کنترل هنگ کرد و دیگه به کولر فرمان نمیده با کنترل زاپاسش امتحان کردم شد دو سه بار با اونم کار کردم نصف دکمه هاش از کار افتاده حالا خدا رو شکر دکمه خاموش روشنش سالمه هنوز اون یکی که خاموش روشنم نمیکنه نه ضربه ایی خورده نه چیزی تازه وقتیم خاموشو میزنی خاموش یه باد کمی میاد هی و پره ها بالا پایین میشن و خاموش نمیشه باید بازم خاموش رو بزنی تا خدا بخواد و خاموش شه

 6. سلام
  کولر من جنرال گلد هستش کنترلم همه دکمه هاش کار میکنه حتی با دوربین هم امتحان کردم اوکیه ولی مشکل اینه هر چی میزنم رو صفحه کولر نمیگیره یعنی هیچ تغییری نمیکنه نه کم میشه نه زیاد نه خاموش نه روشن مشکل از کولر؟

  1. با سلام
   ساناز عزیز، به احتمال زیاد مشکل از پنل کولر گازی است باید توسط تعمیرکار بررسی و رفع ایراد شود.

 7. سلام اسپیلت سامسونگ دارم رو فن هست دکمه های کنترل فقط خاموش وروشن با کم وزیاد کار میکنه دکمه های دیگه کار نمیکنه.ایا رو فن قفل چیکار باید بکنم

  1. با سلام
   محسن عزیز، آیا روی کنترل شما علامت قفل به نمایش درآمده است؟

 8. سلام
  کولر گازی ما ایران رادیاتوره امروز دیدم درجه دما رو کنترل با خود صفحه نمایش یکی نیست
  الان صفحه نمایش کولر ۷۵
  رو کنترل ۲۴
  باید چیکارش کنم تا درست بشه

  1. با سلام
   بنیامین عزیز، میتوانید چند دقیقه باطری های داخل کولر گازی را درآورید و سپس مجدد داخل کنترل بگذارید تا تنظیمات آن ریست شود. اگر مجدد اعداد نمایش داده شده روی کنترل و کولر یکی نبود ممکن است سنسور کولر شما آسیب دیده باشد در نتیجه بهتر است از یک تعمیرکار در این زمینه کمک بگیرید.

 9. سلام.کولر من وست پوینت هست، ساعت ریموت فعال هست و درجه دما روی ریموت مشخصه اما هیچکدوم از دکمه ها فعال نیس و نمیتونم کولرو روشن کنم چراغ ریموت هم خاموشه.البته بگم ک کنذرل دست بچم بود و این اتفاق افتاد

  1. با سلام
   مینا عزیز، به احتمال زیاد قفل کودک کنترل کولر شما فعال شده است. برای رفع ایراد باید این قفل را بردارید یا چند ثانیه باطری را از داخل کنترل خارج کنید و سپس مجدد داخل کنترل بگذارید تا تنظیمات آن ریست شود.

 10. سلام.دکمه های کنترل همشون کار میکنه به جز دکمه روشن و خاموش.چه کار باید کرد

  1. با سلام
   مسعود عزیز، احتمالا ارتباط این دکمه با پنل داخلی مشکل دارد با توجه به اینکه تعمیر کنترل ها مقرون به صرفه نیست، بهتر است یک کنترل جدید خریداری کنید یا در صورت امکان از طریق اپلیکیشن های موبایلی، کولر گازی خود را کنترل کنید.

 11. سلام
  کنترل من کار میکنه خاموش روشن میشه فقط اینکه میخوام درجه کولر رو تغییر بدم کار نمیکنه

  1. با سلام
   آیدا عزیز، اگر بقیه دکمه ها کار می کند و فقط دکمه کم و زیاد کنترل کار نمی کند، کنترل ایراد پیدا کرده و باید برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. ولی اگر بقیه دکمه ها هم ار نمی کند ممکن است کنترل قفل شده باشد و باید قفل کنترل را باز کنید.
   معمولا در زمانی که کنترل قفل می شود علامت قفل یا عبارت lock رئی صفحه نمایش داده می‌شود.

 12. سلام
  روی کنترل کولر گازی ال جی من یه دکمه هست نوشته temp میشه بفرمایین این دکمه چ کار میکنه ؟

  1. باسلام
   آقا/خانم فروغی عزیز، با استفاده از دکمه TEMP نوشته شده روی کنترل کولر گازی، می‌توانید دما را تنظیم کنید. دمای تنظیم شده بهتر است در رنج 22 تا 25 درجه سانتی گراد باشد.

   1. سلام
    کولر گازی ما جنرال هستش ، ریموت کولر تمام عملیات ها را انجام می دهد ولی صفحه نمایش آن روشن نیست ؟ خرابی از کجاست ؟ ممنون میشم پاسخ بدید

    1. با سلام
     یکتامنش عزیز، صفحه نمایش ریموت روشن نمی شود یا صفحه نمایش پنل کولر گازی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا