به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

مشکلات رایج کولر گازی

مشکلات رایج کولر گازی

هیچکس دوست ندارد حتی یک روز را در دل تابستان بدون کولر بگذراند. شما هم مزه یک روز داغ تابستانی را بدون وسیله سرمایشی را چشیده‌اید؟ اگر جواب بله است، پس قدر یک سیستم خنک کننده سالم را می‌دانید. هر وسیله‌ای ممکن است روزی دچار مشکل شود، حتی کولرها. در این مقاله شما را با مشکلات رایج کولرهای گازی آشنا می‌کنیم و راه حل‌های آن‌ها را هم مرور می‌کنیم تا با رفع آن‌ها، هیچ مشکلی کولر گازی شما را تهدید نکند.

کولر گازی خنک نمی‌کند

یکی از مشکلات رایج کولر گازی، که اغلب کاربران با آن مواجه می‌شوند این است که کولر گازی خنک نمی‌کند. عوامل بسیاری در بروز این مشکل موثر هستند، از خرابی کمپرسور‌ها گرفته تا لوله‌های کثیف. اما اصلی‌ترین دلیل می‌تواند، مربوط به نشتی گاز فریون باشد. قبل از اینکه به نشتی گاز فریون بپردازیم، ابتدا باید کمی در مورد ماهیت آن بدانیم. این فریون یا مبرد کولر گازی است که رطوبت و گرما را از فضای خانه می‌گیرد و محیط را خنک می‌کند. گاز فریون توسط کمپرسور فشرده شده و گرمای خود را از دست داده و تبدیل به مایع می‌شود. این مایع در کندانسور خنک شده و سپس طی پروسه‌ای سرمای خود را به محیط می‌دهد.

اگر کولر گازی دچار نشتی گاز فریون شده باشد، دیگر توانایی خنک کردن محیط را ندارد و در نتیجه باد خنک به فضا نمی‌دهد. اولین موردی که می‌تواند در نشتی گاز فریون تاثیر گذار باشد، استفاده بیش از حد و البته نادرست از دستگاه است. دقت خود را تنها برای قیمت و برند کولر گازی نگذارید و در نحوه استفاده از آن نیز دقت کنید. سرویس و تعمیر کولر گازی را در برنامه خود بگذارید، تا از فرسودگی و مستهلک شدن قطعات جلوگیری کنید.

دومین مورد تاثیر گذار دیگر برای نشتی گاز فریون، ضربه خوردن بدنه دستگاه است. هر گونه ضربه به بدنه کولر گازی می‌تواند باعث خرابی، شکستگی و یا شل شدن قطعات و لوله‌های انتقال دهنده گاز شود.

علاوه بر خنک نبودن باد کولر گازی، چند نشانه و علائم دیگر نیز برای نشتی گاز فریون وجود دارد. یکی از آن‌ها بالا رفتن هزینه برق به نسبت ماه‌های گذشته است، به یاد داشته باشید اگر کولر گازی نشتی داشته باشد، فشار زیادی به موتور دستگاه وارد خواهد شد. این فشار بیشتر به معنی صرف انرژی بیشتر و در نهایت بالا رفتن هزینه برق است.

بسیاری از افراد برای حل مشکل نشتی گاز کولر، ترجیح می‌دهند آن را دوباره شارژ کنند. اما شارژ گاز، راهکار این مشکل نیست و باید برای رفع نشتی به سراغ یک متخصص در این زمینه بروید.

متخصص باید محل نشتی را پیدا کرده و آنجا را درست کند. این فرایند می‌تواند طولانی‌ و هزینه‌بر باشد به ویژه وقتی گاز، از بیشتر از یک نقطه نشت کرده باشد.

مشکلات رایج کولر گازی
نشت فریون کولر گازی می‌تواند در کارکرد دستگاه تاثیر گذاشته و نگذارد کولر محیط را خنک کند

علت یخ زدگی کویل اواپراتور چیست؟

اولین قطعه‌ای که در کولر گازی یخ می‌زند، کویل اواپراتور است. کار این سیم پیچ، جذب هوای گرم خانه و انتقال آن به بیرون است. این سیم پیچ‌ها به جریان هوای گرم احتیاج دارند، تا بتوانند درست کار کنند. اگر انتقال جریان هوا به خوبی انجام نگیرد و اواپراتور گرما از دست دهد، پروسه یخ زدگی آغاز خواهد شد. با یخ زدن کویل اواپراتور، فرایند خنک‌سازی محیط به خوی انجام نمی‌گیرد. علت یخ زدگی کویل اواپراتور، می‌تواند به دلیل نشتی گاز فریون نیز باشد. همانطور که می‌دانید فریون برای گرم کردن خانه، از مایع به گاز و از گاز به مایع تبدیل می‌شود. حجم فریون در هر کدام از این شرایط، به همان میزان ثابت باقی می‌ماند. اما اگر کولر گازی دچار نشتی فریون شود، این حجم کاهش یافته و در نتیجه کویل اواپراتور یخ می‌زند.

مشکلات رایج کولر گازی
نشتی کولر گازی نه تنها روی عملکرد کولر تاثیر گذاشته، بلکه باعث یخ زدگی قطعات آن نیز می‌شود

تمیز کردن کندانسور را فراموش نکنید

کویل‌های کندانسور که در محیط بیرونی قرار دارند‌، بیشتر از بقیه اجزای کولر در معرض آلودگی‌ها قرار می‌گیرند. گاز کولر گازی، بعد از بیرون آمدن از کمپرسور از فن و کندانسور می‌گذرد و حرارت خود را از دست می‌دهد. وقتی کندانسور با آلودگی پوشیده شده باشد، خوب کار نمی‌کند و نمی‌تواند عمل تقطیر را به خوبی انجام دهد.

این موضوع، یکی از مشکلات رایج کولرهای گازی در شهرهای بزرگ به حساب می‌آید. آلودگی کندانسور انتقال گرما را کند می‌کند و باعث می‌شود کولر، برای انجام کار‌های خود انرژی بیشتری مصرف کند و قطعات بیشتری را به کار بندازد، این مسئله تنها باعث افزایش استهلاک کولر گازی می‌شود.

مشکلات رایج کولر گازی
کندانسور به مرور زمان با آلودگی‌ها پوشیده می‌شود، این مسئله موجب می‌شود کولر برای خنک کردن محیط انرژی زیادی مصرف کند

پیشنهاد مطالعه

کار نکردن فن کولر گازی

یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر، که خرابی آن می‌تواند در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد کند فن است. هر کولر گازی دو فن دارد که یکی از آنها، هوای درون اتاق را از روی سیم پیچ‌های اواپراتور رد می‌کند و دیگری هوا را از روی کندانسور یونیت خارجی عبور می‌دهد تا گرمای جذب شده را به بیرون از ساختمان هدایت کند.
اگر هر کدام از این دو فن خراب باشند جریان هوا ضعیف و کولر با مشکل مواجه می‌شود. اگر به این مشکل رسیدگی نشود، کل سیستم از کار می‌افتد باید بدانید کار نکردن فن کولر گازی، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در اولین قدم می‌توانید خازن را بررسی کنید، زیرا با سوختگی این قطعه، که به کمپرسور متصل است، فن کولر گازی نیز کار نخواهد کرد.
ومین قدم بررسی رله برد فن کولر گازی است، این قطعه وظیفه تامین ولتاژ مورد نیاز قطعات کولر را بر عهده دارد. اگر تمام موارد بالا را بررسی کرده‌اید اما هنوز، علت کار نکردن فن کولر گازی را نمی‌دانید، باید سنسور کنترل دما را چک کنید. فن کولر گازی را می‌توان تعمیر و یا تعویض کرد، این بستگی به مشکل قطعه و البته تشخیص تعمیرکار دارد.

مشکلات رایج کولر گازی
با خراب شدن فن کولر، جریان هوا در دستگاه ضعیف شده و کل سیستم از کار خواهد افتاد

نشتی داکت و مجرا‌های کولر گازی

مجراهای کولر گازی از دیوارها عبور کرده و هوای سرد را به شکل مستقیم وارد اتاقتان می‌کنند. اگر این مجراها بر اثر عواملی مانند ضربه شکسته شده و سوراخ شده باشند، هوای خنک داخل مجراها باقی می‌ماند و اتاق شما را خنک نمی‌کند. همین موضوع باعث می‌شود کولر گازی شما، برای خنک کردن محیط بیشتر کار کند و انرژی زیادی مصرف کند. بیشتر کار کردن کولر گازی مساوی است با بیشتر شدن هزینه برق. همچنین گاهی اوقات، مجرای کولر گازی مکان بسیار مناسبی برای رشد قارچ می‌شود، این اتفاق باعث ایجاد بوی بد در داخل کولر گازی می‌شود.

برای رفع این مشکل بهتر است هرچه زودتر مجرا‌های کولر گازی را تمیز کنید و قارچ‌ها را از بین ببرید.

مشکلات رایج کولر گازی
ضربه و یا شکستگی مجرای کولر کولر گازی، می‌تواند مانع از عبور جریان هوای خنک شود

کولر گازی خاموش نمی‌شود

گاهی اوقات کولر گازی خاموش نمی‌شود و نمی‌تواند دستورات لازم را از سیستم کنترل خود دریافت کند. این مشکل، می‌تواند به دلیل خرابی و یا معیوب بودن ترموستات باشد. این قطعه برای کنترل کردن میزان دمای ولتاژ کمپرسور و فن کولر گازی به کار می‌رود، در صورت وجود مشکل در اتصال، ترموستات ولتاژ را به صورت دائمی به کمپرسور فرستاده و اجازه خاموشی به کولر را نمی‌دهد.

ترموستات کولر گازی به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می‌شود. اگر ترموستات‌ کولر از نوع جدید و قابل برنامه‌ریزی است، بهتر است قبل از دستکاری تنظیماتش یا دفترچه راهنمای دستگاه را بخوانید یا با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

مشکلات رایج کولر گازی
خرابی ترموستات کولر گازی باعث می‌شود، کمپرسور یکسره کار کند

رفع بوی بد کولر گازی

کولر گازی شما از هوای خانه می‌گیرد باید جایی تخلیه شود مگر نه؟ کار لوله در سیستم کولر گازی دقیقا همین است. لوله‌ها این رطوبت را به پَن یا سینی می‌ریزند و در نهایت از سیستم بیرون می‌برند. اگر لوله در هر قسمتی از این مسیر گرفته باشد یا سینی از آب پر شده باشد، آب می‌تواند به سیستم برگشته و به آن آسیب بزند. همچنین برای جلوگیری از رفع بوی بد کولر گازی، باید هر چند وقت یکبار لوله‌ها و سینی کولر گازی را کنترل کنید و در صورت وجود مشکل و کثیفی آن را تمیز کنید.
ازدیاد آب در سیستم دیوارها، سقف و وسایل خانه شما را خراب خواهد کرد و اگر به آن رسیدگی نکنید، باعث رشد کپک و قارچ در محیط می‌شود
اگر لوله‌ها، مجرا و سینی کولر گازی تمیز هستند، باید اشکال را در قسمت دیگر، یعنی فیلتر‌ها جستجو کنید. برای عملکرد بهتر و بیشتر کولر، باید هر چند وقت یکبار زمانی را برای تمیز کردن فیلتر بگذارید. فیلتر‌ها جلوی ورود گرد و غبار همراه هوا را می‌گیرند، اما خود نیز به مرور زمان کثیف شده و هر از گاهی نیاز به نظافت دارند.

مشکلات رایج کولر گازی
فیلتر‌های کولر گازی، مانع از ورود کثیفی و گرد و غبار به داخل دستگاه می‌شوند

چند راه ساده برای جلوگیری از مشکلات کولر گازی:

داکت‌ها را چک و نشتی آن‌ها را برطرف کنید. اگر هوای کافی و خنک از کولر شما خارج نمی‌شود یا قبض برق به شکلی غیرعادی گران شده، احتمالا داکت کولرتان نشتی دارد. وقت آن رسیده که با تعمیرکار معتبر در تماس باشید.

روی یونیت خارجی را بپوشانید. تابش مستقیم آفتاب، دشمن اجزای داخلی یونیت است.

ترموستات قابل برنامه‌ریزی را جایگزین ترموستات‌های قدیمی دستی کنید: این ترموستات‌ها علاوه بر کاربری ساده‌ای که دارند و جلوی مصرف بی‌رویه انرژی را می‌گیرند.

از سرویس سالانه غافل نشوید، خیلی از مشکلات گفته شده فقط و فقط به خاطر کهنگی یا کثیفی قطعات به وجود می‌آیند. با سرویس سالانه پیش از شروع فصل گرما، جلوی خرج‌های بزرگ‌تر را بگیرید. برای تعمیر کولر گازی می‌توانید، از خدمات آچارباز استفاده کنید. برای ثبت درخواست به صورت آنلاین به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن این سامانه مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار را در زمان دلخواه به مکان مورد نظر شما می‌فرستد.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

نویسنده :

 • Avatar فرامرز گفت:

  شما شارژ کولر گازی هم انجام می‌دین؟ الان اگه بخوایم سرویس دوره ای دارید؟

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.