×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

طریقه تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای به زبان ساده

ترموستات کولر گازی پنجره ای باید روی چند باشه

تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای یکی از مشکلات کاربران این دستگاه است؛ چون ترموستات این نوع از کولر گازی روی خود دستگاه نصب است و این موضوع، باعث می‌شود که تشخیص گرم شدن محیط داخلی، توسط دستگاه با وقفه زمانی انجام شود. از طرف دیگر تنظیم نادرست ترموستات می‌تواند مصرف برق دستگاه را بیشتر کند.

شاید این موضوع یکی از ایرادات کولرهای گازی پنجره ای باشد؛ اما با تنظیم درست ترموستات و انتخاب دمای مناسب می‌توان تا حدی این مشکل را رفع کرد. تنظیم ترموستات در هر دوره سرویس یا تعمیرات کولر گازی انجام می‌شود. با تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای علاوه بر داشتن هوای مطبوع، در مصرف برق هم صرفه‌جویی می‌شود.

در این مقاله از آچارباز، در مورد نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای، نحوه ریست و تعویض آن صحبت می‌کنیم. اگر در کارهای فنی مهارت دارید و برای تنظیم ترموستات خود به دنبال راهنما هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید. اگر بدنبال یک سرویس کار کولر گازی هستید می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید یا در این صفحه سفارش‌تان را ثبت کنید.

[post_links]

تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای

در کولرهای گازی پنجره‌ای دو نوع ترموستات استفاده می‌شود. ترموستات مکانیکی و دیجیتال. برای تنظیم این بخش از کولر گازی پنجره‌‌ای بهتر است ابتدا کمی در مورد نحوه کار آن‌ها اطلاعات کسب کنیم.

انواع ترموستات کولر گازی پنجره ای
برای انتخاب درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای بهتر است با نحوه کار این بخش آشنا شوید.
برای سرویس کولر گازی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

ترموستات کولر گازی پنجره‌ای چگونه کار می‌کند؟

اساس کار ترموستات‌های مکانیکی و دیجیتال مشابه است. برای هر ترموستات یک دمای set point و یک دمای differential تعریف می‌شود. set point دمایی است که شما به عنوان دمای محیط در نظر می‌گیرید. دمای differential در واقع بازه تغییرات دمایی است.

برای درک بهتر دمای differential، این عدد را بر دو تقسیم کنید. حاصل این تقسیم را یک بار به دمای set point اضافه و یک باز از آن کم کنید؛به طور مثال اگر دمای differential ترموستات 4 و دمای set point آن، 20 درجه باشد، دستگاه در دمای 22 درجه شروع به کار می‌کند و وقتی دما به 18 درجه رسید خاموش می‌شود.

دمای differential ترموستات محل قرارگیری و فاصله آن از اواپراتور (بخش خنک کننده دستگاه) بستگی دارد. در کولرهای گازی پنجره‌ای که ترموستات در جلوی دستگاه نصب شده مقدار دمای differential 1 تا 2 درجه سانتی‌گراد است. در برخی مدل‌ها ترموستات روی اواپراتور نصب است؛ به همین دلیل دمای differential چیزی حدود 8 تا 12 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود.

به صورت یک اصل کلی سیستم‌های تهویه مطبوع از جمله کولرهای گازی پنجره‌ای طوری طراحی شده‌اند که اختلاف دمایی حدود 11 درجه با محیط بیرون ایجاد کنند.

پیشنهاد مطالعه

چطور درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای را تنظیم کنیم؟

برای تنظیم دمای differential ترموستات کولر گازی پنجره‌ای، به ابزارها و مهارت‌های خاص نیاز است؛ اما شما می‌توانید با انتخاب درست دمای set point، هوایی مطبوع داشته باشید و در مصرف برق هم صرفه‌جویی کنید. به صورت یک اصل کلی سیستم‌های تهویه مطبوع از جمله کولرهای گازی پنجره‌ای طوری طراحی شده‌اند که اختلاف دمایی حدود 11 درجه با محیط بیرون ایجاد کنند.

انتخاب دمای درست برای ترموستات کولر گازی پنجره ای
بهترین درجه ترموستات برای کولر گازی پنجره ای سامسونگ و ترموستات کولر گازی پنجره ای جنرال و دیگر برندها باید با توجه به دمای بیرون انتخاب شود.

اگر این اصل را در نظر بگیرید به راحتی می‌توانید به این سوال که ترموستات کولر گازی پنجره ای باید چند باشد ،  پاسخ دهید. اگر ترموستات کولر گازی پنجره‌ ای شما از نوع دیجیتال باشد با استفاده از جدول زیر می‌توانید دمای آن را دقیق‌تر تنظیم کنید.

دمای محیط بیرون (درجه سانتی‌گراد)بهترین درجه ترموستات برای کولر گازی پنجره ای (درجه سانتی‌گراد)
26.725.6
29.425.6
32.225.6
3525.6
37.826.7
40.629.4

اگر کولر گازی پنجره‌ای شما دما را به صورت درجه فارنهایت نشان می‌دهد برای تنظیم ترموستات آن می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

دمای محیط بیرون (درجه سانتی‌گراد)بهترین درجه ترموستات برای کولر گازی پنجره ای (درجه فارنهایت)
26.778
29.478
32.278
3578
37.880
40.685

در صورتی هم که ترموستات کولر گازی پنجره‌ای شما از نوع آنالوگ است و 1 تا 10 درجه دارد بهتر است آن را روی درجه 5 تنظیم کنید و برای داشتن هوایی مطبوع‌تر قدرت فن آن را کم و زیاد کنید.

تنظیم ترموستات کولرهای گازی پنجره ای آنالوگ
برای ترموستات کولر گازی پنجره ای سوپرا باید از دکمه‌های تنظیم روی دستگاه استفاده کنید.

گاهی با وجود تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به صورت صحیح، باز هم احساس می‌کنید که دمای محیط مناسب نیست در این زمان بهتر است یک بار ترموستات را ریست کنید تا مشکل حل شود.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

نحوه ریست کردن ترموستات کولر گازی پنجره ای

نحوه ریست کردن ترموستات به نوع آن بستگی دارد. در ادامه نحوه ریست کردن کولرهای گازی پنجره ای دیجیتال و آنالوگ توضیح داده شده است.

ریست کردن ترموستات‌های مکانیکی

برای کولرهای گازی پنجره‌ای آنالوگ که ترموستات مکانیکی دارد باید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. کولر گازی پنجره‌ای خود را خاموش و دو شاخ آن را از برق خارج کنید.
  2. کولر گازی را حداقل 20 دقیقه روشن نکنید.
  3. بعد از این مدت دوباره آن را به برق بزنید روشن کنید.

با استفاده از این سه مرحله ترموستات دستگاه ریست می‌شود.

ریست کردن ترموستات های دیجیتال

برای ریست کردن این نوع از ترموستات‌ها باید از دکمه ریست که روی دستگاه یا ریموت کنترل قرار دارد، استفاده کرد. در این حالت، دکمه ریست دستگاه را چند ثانیه فشار دهید. با این کار همه تنظیمات کولر گازی پنجره ای از جمله تنظیمات ترموستات به حالت کارخانه باز می‌گردد.

تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای
با انتخاب درست دمای کولر گازی پنجره ای می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی کنید.

با انتخاب درجه مناسب و تنظیم ترموستات کولر گازی علاوه بر مصرف برق کم‌تر به دستگاه هم فشار وارد نمی‌شود. در کنار انتخاب درست دما، انجام کارهایی مثل سرویس و تعمیرات کولر گازی ، تعمیر زودهنگام خرابی‌ها و استفاده از محافظ برق برای دستگاه،  می‌تواند عمر مفید کولر گازی پنجره‌ای شما را بیشتر کند.

آچارباز یک تیم خبره از سرویسکاران کولر گازی دارد. اگر برای سرویس و تعمیر دستگاه خود به کمک نیاز دارید می‌توانید درخواست خود را در سایت یا اپلیکیشن ما ثبت کنید.

برای تعمیر کولر گازی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

4.1/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام. کولر گازی پنجره‌ای ۲۴ هزار ال جی دیجیتال گاهی اوقات جلوی کندانسور برفک میزنه که باعث جلوگیری از خوب کار کردن میشه .این دستگاه تمام فابریک هستش ونوع هستش تمام لوازم تا بحال دست تعمیر کار نرفته خودم هر سال تمیز وسرویس میکنم . گاز هم پر هستش ونشتی هم نداره .علت از ترموستات هستش یا روغن کمپرسور؟
    ممنون راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا