به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی چیست؟

آشنایی با ترمیستور و انواع آن

کولر گازی از اجزای مختلفی تشکیل شده است، یکی از این اجزا، ترمیستور یا سنسور دمایی کولرگازی است. این قطعه نقش مهمی را در کولر گازی با قابلیت تخشیص دمای خود، برعهده دارد. در این مقاله از آچارباز به سوال ترمیستور چیست پاسخ داده و پس از بیان وظیفه اصلی آن انواع ترمیستور یا همان سنسور دمایی را معرفی و روش تست آن را به شما می‌آموزیم. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

ترمیستور چیست ؟

تا به حال به عملکرد کولر گازی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما چگونه کولر گازی متوجه تغییرات دمایی شده و شروع به کار و یا کار خود را متوقف، می‌کند؟ در پاسخ به این سوال‌ها باید به قطعه‌ی مهم کولر گازی، ترمیستور و یا سنسور دمایی اشاره کرد. ترمیستور، قطعه‌ای است که جهت بررسی دمای محیط و لوله‌ها درون کولر گازی قرار گرفته و اطلاعات به دست آمده را به برد ارسال می‌کند. برد با توجه به داده‌های ارسالی ترمیستور، فرمان‌های مربوط به ادامه و یا توقف عملکرد را به موتور، ارجاع می‌دهد.

وظیفه اصلی ترمیستور

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، ترمیستور در روشن شدن و شروع به کار کولرگازی نقش کلیدی را ایفا می‌کند. برد به وسیله سیگنال‌هایی که به ترمیستور ارسال می‌کند و بررسی مقاومت این قطعه، متوجه تغییرات دمایی محیط می‌شود. ترمیستور کولر گازی در صورتی که سالم باشد، با توجه به مدل آن، با افزایش دما، مقاومتش، بالا و یا پایین، می‌رود. در نتیجه برد با محاسبه و توجه به میزان مقاومت ترمیستور، دستور شروع به کار و یا توقف را به کمپرسور می‌دهد. پس وظیفه اصلی ترمیستور، ارتباط مداوم با برد، حساسیت و واکنش در برابر تغییرات دمایی است.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی
آشنایی با وظایف ترمیستور
ترمیستور از قطعات اساسی در کولر است که اختلال در آن، منجر به عدم روشن شدن کولرگازی شما می‌شود.

انواع ترمیستور کولر گازی

پیشتر گفتیم که ترمیستورهای کولر گازی در برابر افزایش یا کاهش دما با توجه به مدلشان، مقاومتشان تغییر می‌کند. ترمیستورهای کولرگازی، دارای دو نوع زیر هستند:

  • سنسور فلزی یا همان پایپ (PTC)

سنسورهای پایپ (PTC)، در صورت کاهش دما، هنگام دریافت ولتاژ از برد، مقاومت کمی نشان می‌دهند و در هنگام افزایش دما، مقاومتشان بالا است. در فصل زمستان سنسورهای PTC، اهمیت بالاتری دارند.

ترمستورها با توجه به برند تولید کننده کولرگازی در دماهای مختلف، مقاومت‌های مختلفی را نشان می‌دهند.

انواع سنسور دما در کولر گازی

تصویر سمت راست مربوط به سنسور NTC و تصویر سمت چپ مربوط به سنسور PCT است.

  • سنسور اتاقی و یا همان محیطی (NTC)

ترمیستور اتاقی یا همان سنسور محیطی، اگر دمای محیط بالا باشد، هنگام دریافت ولتاژ از برد مقاومت پایینی دارد، ولی اگر محیط خنک باشد، این مقاومت افزایش پیدا می‌کند.

روش تست ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی

جهت تست ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی، از اهم متر استفاده می‌شود. در این راستا:

  • ترمیستور یا همان سنسور دمایی را از برد کولرگازی خارج کنید.
  • ترمیستور را گرم کنید و مقاومتش را با استفاده از اهم متر، اندازه گیری کنید.

نکته یک: ترمستورها با توجه به برند تولید کننده کولرگازی در دماهای مختلف، مقاومت‌های مختلفی را نشان می‌دهند. جهت بررسی صحت آنها، می‌توانید از دفترچه راهنمای کولرگازی خود و یا جدولی که در ادمه در اختیارتان قرار می‌دهیم، استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه

آموزش تست سنسوری کولر گازی
تست سنسورهای کولرگازی نیاز به دانش و تجربه فنی کافی دارد.

نکته دو: اگر به جدول تغییرات دمایی ترمیستور کولرگازی، با توجه به کمپانی تولید کننده آن دسترسی نداشتید، بررسی کنید که با افزایش و کاهش دمای سنسور، اعداد نمایش داده شده روی ترمیستور، تغییر کند. اما توجه کنید که این روش قابل اتکایی برای تست ترمیستور یا همان سنسور دمایی کولر گازی نیست.

نکته سه: اغلب مقاومت سسنورهای PTC (پایپ)، در دمای ۲۵C حدود ۲۰۰ هزار اهم و مقاومت سنسورهای   NTC (محیطی)، حدود ۱۰ هزار اهم است.

جدول دمایی سنسور یا ترمیستور کولر گازی سامسونگ

جدول زیر، شامل تغییر مقاومت سنسور یا ترمیستور کولر گازی سامسونگ، در نوع اتاقی (NTC) و لوله (PTC)، است.

مقاومت بر حسب هزار اهم درجه دمای محیط
۳۶۲.۴۱۰
۲۹۵.۴۱۵
۲۴۲.۵۲۰
۲۰۰.۰۲۵
۱۶۵.۷۳۰
۱۳۷.۸۳۵
۱۱۵.۴۴۰
۹۶.۹۵۴۵
تغییر مقاومت اتاقی NTC
مقاومت بر حسب هزار اهم درجه دمای محیط
۱۸.۶۱۱۰
۱۵.۱۸۱۵
۱۲.۴۸۲۰
۱۰.۳۰۲۵
۷.۷۵۸۳۰
۷.۱۷۴۳۵
۶.۰۳۵۴۰
۵.۰۹۴۴۵

جدول دمایی سنسور یا ترمیستور کولر گازی ال جی

جدول زیر، شامل تغییر مقاومت سنسور یا ترمیستور کولر گازی ال جی، در نوع محیطی و پایپ، است.

تغییر مقاومت سنسور PTC
مقاومت بر حسب هزار اهم درجه دمای محیط
۳۶۲.۴۱۰
۲۹۵.۴۱۵
۲۴۲.۵۲۰
۲۰۰.۰۲۵
۱۶۵.۷۳۰
۱۳۷.۸۳۵
۱۱۵.۴۴۰
۹۶.۹۵۴۵

با توجه به آنچه گفته شد و جدول‌های بالا می‌توانید ازصحت سنسور دمای کولر گازی خود مطلع شوید. اما پیشنهاد ما هواره به شما، تماس با کارشناسان متخصص در تعمیر کولر گازی است.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.