به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی

آَشنایی با قطعات برد کولر گازی

برد الکتریکی کولر گازی، از اصلی‌ترین قطعات این دستگاه کارآمد بوده و رفع ایراد و عیب یابی آن از چالش برانگیز‌ترین قسمت‌های عملیات تعمیر کولر است.

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کولرگازی، برد الکتریکی است و خرابی آن می‌تواند در عملکرد کولرگازی اختلال ایجاد کرده و پروسه خنک کردن فضا را با مشکل مواجه کند. تعمیر و رفع ایراد این قطعه، بسیار سخت و هزینه بر است، بنابراین بهتر است قبل از بروز مشکلات جدی، علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی را بدانیم و به آن‌ها توجه کنیم.

مشکلات رایج کولر گازی
هیچکس دوست ندارد حتی یک روز را در دل تابستان بدون کولر بگذراند. شما هم مزه یک روز داغ تابستانی را بدون وسیله سرمایشی را چشیده‌اید؟ اگر جواب بله است، پس قدر یک سیستم خنک کننده سالم را می‌دانید. هر وسیله‌ای ممکن است روزی دچار مشکل شود، حتی کولرها.
بیشتر بخوانید

برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

برد الکتریکی کولرگازی، مانند مغز کولرگازی عمل کرده و وظیفه‌ی کنترل و هماهنگ کردن روال و بخش‌های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. خاموش و روشن شدن کولر، کار کردن کمپرسور، کنترل فن داخلی و  تغییر حالت گرمایش و سرمایش تنها برخی از کار‌هایی است که درست انجام دادن آن‌ها، بر عهده برد الکتریکی کولر گازی است.

علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی
برد الکتریکی کولر گازی به مانند مغز عمل می‌کند و وظیفه هماهنگ کردن اجزای مختلف را برعهده دارد

آَشنایی با قطعات برد کولر گازی

بهتر است برای شناخت علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی، ابتدا اجزا و قطعات این بخش از کولرگازی را بشناسیم.

  • ترانسفورماتور: این قطعه کنترل کننده‌ی مقدار ولتاژ مورد نیاز آی سی و رله‌ها است، ورودی ولتاژ در این قطعه ۲۲۰ ولت و خروجی آن ۲۴ یا ۱۲ ولت است. ترانسفورماتور، در پروسه کنترل ولتاژ، داغ می‌شود به همین دلیل برای حفاظت از آن یک فیوز حرارتی روی ترانس قرار می‌دهند، تا هر جریان کوتاه را بررسی کند. اگر این فیوز حرارتی بسوزد، جریان برق ورودی به ترانسفورماتور قطع می‌شود، در صورت سوختن این فیوز حرارتی، قبل از تعویض کردن آن ابتدا باید دلیل سوختن آن را بررسی کنید. زیرا سوختن فیوز ممکن است به خاطر وجود مشکلی بزرگ در برد الکتریکی باشد.
  • دیود: ولتاژ خروجی ترانسفورماتور، متناوب است و برای تغذیه برد‌های کنترل مناسب نیست، به همین دلیل این ولتاژ متناوب باید به ولتاژ مستقیم تبدیل شود. کار تبدیل کردن ولتاژ متناوب به ولتاژ مستقیم را دیود انجام می‌دهد.
  • آی سی رگولاتور یا ثبیت کننده ولتاژ: برای زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که مدار نیاز به یک ولتاژ صاف و ثابت دارد. اگر آی سی رگولاتور در جریان کشیدن آمپر، زیاد داغ شود باید برای خنک کردن آن از رادیاتور استفاده کرد.
  • محل اتصال سیم‌ها: کولر گازی به دوبخش بیرونی و داخلی تقسیم می‌‌شود، بخش بیرونی که در خارج از آپارتمان قرار دارد، شامل بدنه، فن، کمپرسور و کندانسور است، بخش داخلی شامل پنکه، لوله مویی، اواپراتور و یک شیر انبساط است. سیم‌های رابطی که بین این دو بخش قرار دارند، جریان برق را به یونیت داخلی و خارجی منتقل می‌کنند. محل اتصال سیم‌ها در این دو بخش ترمینال ورودی داخلی نامیده می‌شود. به یاد داشته باشید که به دلیل عبور جریان بالای برق، اتصالات سیم‌ها در این نقطه باید به درستی انجام بگیرد، تا از هرگونه جرقه زدن و خطرات دیگر جلوگیری شود. بنابراین بهتر است اتصال سیم‌ها و کابل‌ها را همیشه بررسی کنید، برای رسیدن به این هدف می‌توانید از سرویس و تعمیر کولر گازی استفاده کنید. برای بهره بردن از این خدمت کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شده و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید.
  • رله برد کولر گازی: اصلی‌ترین قطعه برد الکتریکی، رله کولر گازی است. این قطعه اندازه و شکل‌های متفاوتی دارد و خرابی آن می‌تواند، مشکلات زیادی را در کارکرد کولر گازی ایجاد کند. فنر، کنتاکت، بویین و اهرم فلزی از اجزای اصلی، رله برد کولر گازی محسوب می‌شوند.
  • وریستور: نوعی مقاومت تابع ولتاژ است، که وظیفه اصلی آن حفاظت از مدار‌‌های الکترونیکی و قطعات مربوط به آن، در برابر ولتاژ‌ها و انرژی‌های اضافی است.

نکته‌ای که همواره در عیب یابی قطعات برد کولر گازی باید در نظر بگیرید، این است که ابتدا تمام اتصالات و فیوز‌های روی برد را از نظر ظاهری و اتصالی بررسی کنید. سوکت‌ها و سنسور‌ها نباید از مکان خود خارج شده و یا اتصالی کرده باشند. حالا که با تعدادی از قطعات برد کولر گازی و نحوه عملکرد آن‌ها آشنا شدید، باید درباره علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی بدانید.

رله برد کولر گازی
رله برد کولر گازی، از اصلی‌ترین بخش برد الکتریکی است

پیشنهاد مطالعه

علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی

خرابی برد الکتریکی کولر گازی علائم زیادی دارد، اگر این نشانه‌ها را بشناسید، به موقع متوجه وجود اشکال در برد کولر گازی خواهید شد و از آسیب بیشتر به دیگر قطعات کولرگازی جلوگیری خواهید کرد.

  • کولر گازی روشن نمی‌شود. این امر می‌تواند، به دلایل مختلفی از جمله، کثیف بودن فیلتر، مسدود بودن راه آب و یا حتی سیم کشی اشتباه باشد. اما اصلی‌ترین دلیل این رخداد به خاطر، خرابی برد الکتریکی کولر گازی است.
  • کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند. خراب شدن خازن و یا از کار افتادن ترموستات می‌تواند دلیلی برای این امر باشد. اما این نشانه‌ای برای خرابی برد الکتریکی کولر گازی نیز هست.
  • قدرت خنک کنندگی کولر کم شده است. تمیز و سرویس نکردن دوره‌ای، عدم شارژ به موقع گاز کولر گازی و خرابی رله برد کولر گازی می‌تواند در کاهش قدرت سرمای کولرگازی بسیار موثر باشد. برای آشنایی بیشتر با گاز کولر گازی می‌توانید مقاله انواع گاز مبرد کولر گازی را بخوانید.
  • کولر گازی باد گرم می‌دهد. خرابی ترموستات و کمپرسور، سوختن فن و معیوب بودن برد الکتریکی کولرگازی می‌تواند باعث وزیدن باد گرم از کولر شود. همانطور که اشاره کردیم برد کولر گازی مانند مغز دستگاه عمل کرده و به سایر قطعات برای پروسه خنک کردن دستورات لازم را می‌دهد. اگر به هر دلیلی این قطعه خراب شود، کار کولر گازی با اختلال مواجه خواهد شد.
علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی
با دانستن علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی، از خراب شدن دیگر قطعات دستگاه جلوگیری کنید

عیب یابی برد کولر گازی

عیب یابی برد کولر گازی، کاری تخصصی است و باید توسط تعمیرکار ماهر انجام بگیرد. زیرا هر گونه اشتباه در تعمیر این قطعه، می‌تواند صدمات مالی زیادی به اجزای دیگر کولر گازی وارد کند.

بهترین روش برای عیب یابی برد کولرگازی استفاده از خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی در محل است. برای استفاده از این خدمات به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. تیم پشتیبان آچارباز به سرعت با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار متخصص را به محل دلخواه شما در زمان مورد نظرتان می‌فرستد.

تعمیر کولر گازی در محل
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.