به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی

آَشنایی با قطعات برد کولر گازی

برد الکتریکی کولر گازی، از اصلی‌ترین قطعات این دستگاه کارآمد بوده و رفع ایراد و عیب یابی آن از چالش برانگیز‌ترین قسمت‌های عملیات تعمیر کولر است.

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کولرگازی، برد الکتریکی است و خرابی آن می‌تواند در عملکرد کولرگازی اختلال ایجاد کرده و پروسه خنک کردن فضا را با مشکل مواجه کند. تعمیر و رفع ایراد این قطعه، بسیار سخت و هزینه بر است، بنابراین بهتر است قبل از بروز مشکلات جدی، علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی را بدانیم و به آن‌ها توجه کنیم.

 

سرویس و راه اندازی تابستانه کولر گازی با ۲۰۹ هزار تومان
برای سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل سرویس خواهند کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

برد الکتریکی کولرگازی، مانند مغز کولرگازی عمل کرده و وظیفه‌ی کنترل و هماهنگ کردن روال و بخش‌های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. خاموش و روشن شدن کولر، کار کردن کمپرسور، کنترل فن داخلی و  تغییر حالت گرمایش و سرمایش تنها برخی از کار‌هایی است که درست انجام دادن آن‌ها، بر عهده برد الکتریکی کولر گازی است.

برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

برد الکتریکی کولر گازی به مانند مغز عمل می‌کند و وظیفه هماهنگ کردن اجزای مختلف را برعهده دارد

آَشنایی با قطعات برد کولر گازی

بهتر است برای شناخت علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی، ابتدا اجزا و قطعات این بخش از کولرگازی را بشناسیم.

 • ترانسفورماتور: این قطعه کنترل کننده‌ی مقدار ولتاژ مورد نیاز آی سی و رله‌ها است، ورودی ولتاژ در این قطعه ۲۲۰ ولت و خروجی آن ۲۴ یا ۱۲ ولت است. ترانسفورماتور، در پروسه کنترل ولتاژ، داغ می‌شود به همین دلیل برای حفاظت از آن یک فیوز حرارتی روی ترانس قرار می‌دهند، تا هر جریان کوتاه را بررسی کند. اگر این فیوز حرارتی بسوزد، جریان برق ورودی به ترانسفورماتور قطع می‌شود، در صورت سوختن این فیوز حرارتی، قبل از تعویض کردن آن ابتدا باید دلیل سوختن آن را بررسی کنید. زیرا سوختن فیوز ممکن است به خاطر وجود مشکلی بزرگ در برد الکتریکی باشد.
 • دیود: ولتاژ خروجی ترانسفورماتور، متناوب است و برای تغذیه برد‌های کنترل مناسب نیست، به همین دلیل این ولتاژ متناوب باید به ولتاژ مستقیم تبدیل شود. کار تبدیل کردن ولتاژ متناوب به ولتاژ مستقیم را دیود انجام می‌دهد.
 • آی سی رگولاتور یا ثبیت کننده ولتاژ: برای زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که مدار نیاز به یک ولتاژ صاف و ثابت دارد. اگر آی سی رگولاتور در جریان کشیدن آمپر، زیاد داغ شود باید برای خنک کردن آن از رادیاتور استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه

 • محل اتصال سیم‌ها: کولر گازی به دوبخش بیرونی و داخلی تقسیم می‌‌شود، بخش بیرونی که در خارج از آپارتمان قرار دارد، شامل بدنه، فن، کمپرسور و کندانسور است، بخش داخلی شامل پنکه، لوله مویی، اواپراتور و یک شیر انبساط است. سیم‌های رابطی که بین این دو بخش قرار دارند، جریان برق را به یونیت داخلی و خارجی منتقل می‌کنند. محل اتصال سیم‌ها در این دو بخش ترمینال ورودی داخلی نامیده می‌شود. به یاد داشته باشید که به دلیل عبور جریان بالای برق، اتصالات سیم‌ها در این نقطه باید به درستی انجام بگیرد، تا از هرگونه جرقه زدن و خطرات دیگر جلوگیری شود. بنابراین بهتر است اتصال سیم‌ها و کابل‌ها را همیشه بررسی کنید، برای رسیدن به این هدف می‌توانید از تعمیر کولر گازی استفاده کنید. برای بهره بردن از این خدمت کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شده و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید.
 • رله برد کولر گازی: اصلی‌ترین قطعه برد الکتریکی، رله کولر گازی است. این قطعه اندازه و شکل‌های متفاوتی دارد و خرابی آن می‌تواند، مشکلات زیادی را در کارکرد کولر گازی ایجاد کند. فنر، کنتاکت، بویین و اهرم فلزی از اجزای اصلی، رله برد کولر گازی محسوب می‌شوند.
 • وریستور: نوعی مقاومت تابع ولتاژ است، که وظیفه اصلی آن حفاظت از مدار‌‌های الکترونیکی و قطعات مربوط به آن، در برابر ولتاژ‌ها و انرژی‌های اضافی است.

نکته‌ای که همواره در عیب یابی قطعات برد کولر گازی باید در نظر بگیرید، این است که ابتدا تمام اتصالات و فیوز‌های روی برد را از نظر ظاهری و اتصالی بررسی کنید. سوکت‌ها و سنسور‌ها نباید از مکان خود خارج شده و یا اتصالی کرده باشند. حالا که با تعدادی از قطعات برد کولر گازی و نحوه عملکرد آن‌ها آشنا شدید، باید درباره علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی بدانید. به یاد داشته باشید برای عملکرد بهتر و بیشتر قطعات کولر گازی، می‌توانید آن‌ها در زمانی مشخص تمیز کنید. شستشوی کندانسور‌ها، تمیز کردن فیلتر‌ها و اواپراتور از قطعاتی هستند که می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید.

رله برد کولر گازی
رله برد کولر گازی، از اصلی‌ترین بخش برد الکتریکی است

پیشنهاد مطالعه

علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی

خرابی برد الکتریکی کولر گازی علائم زیادی دارد، اگر این نشانه‌ها را بشناسید، به موقع متوجه وجود اشکال در برد کولر گازی خواهید شد و از آسیب بیشتر به دیگر قطعات کولرگازی جلوگیری خواهید کرد.

 • کولر گازی روشن نمی‌شود. این امر می‌تواند، به دلایل مختلفی از جمله، کثیف بودن فیلتر، مسدود بودن راه آب و یا حتی سیم کشی اشتباه باشد. اما اصلی‌ترین دلیل این رخداد به خاطر، خرابی برد الکتریکی کولر گازی است.
 • کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند. خراب شدن خازن و یا از کار افتادن ترموستات می‌تواند دلیلی برای این امر باشد. اما این نشانه‌ای برای خرابی برد الکتریکی کولر گازی نیز هست.
 • قدرت خنک کنندگی کولر کم شده است. تمیز و سرویس نکردن دوره‌ای، عدم شارژ به موقع گاز کولر گازی و خرابی رله برد کولر گازی می‌تواند در کاهش قدرت سرمای کولرگازی بسیار موثر باشد. برای بالا بردن میزان خنک کنندگی کولر گازی، باید با انواع گاز مبرد کولر گازی آشنا باشید.
 • کولر گازی باد گرم می‌دهد. خرابی ترموستات و کمپرسور، سوختن فن و معیوب بودن برد الکتریکی کولرگازی می‌تواند باعث وزیدن باد گرم از کولر شود. همانطور که اشاره کردیم برد کولر گازی مانند مغز دستگاه عمل کرده و به سایر قطعات برای پروسه خنک کردن دستورات لازم را می‌دهد. اگر به هر دلیلی این قطعه خراب شود، کار کولر گازی با اختلال مواجه خواهد شد.
علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی
با دانستن علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی، از خراب شدن دیگر قطعات دستگاه جلوگیری کنید

عیب یابی برد کولر گازی

عیب یابی برد کولر گازی، کاری تخصصی است و باید توسط تعمیرکار ماهر انجام بگیرد. زیرا هر گونه اشتباه در تعمیر این قطعه، می‌تواند صدمات مالی زیادی به اجزای دیگر کولر گازی وارد کند.

بهترین روش برای عیب یابی برد کولرگازی استفاده از خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی در محل است. برای استفاده از این خدمات به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. تیم پشتیبان آچارباز به سرعت با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار متخصص را به محل دلخواه شما در زمان مورد نظرتان می‌فرستد.

 


نویسنده :

۲۱ دیدگاه

 • Avatar ارسلان گفت:

  سلام.. ما یه کولر ۱۲۰۰۰ داریم چند وقت پیش کمپرسورش سوخت رفتیم براش کمپرسور خریدیم تعویض کردیم اما الان یه مشکل عجیب داره که هر تعمیر کاری میاریم نمیدونه مشکل از کجاست بریم سراغ مشکل :
  کولر مثلا برا مدت ۲ ساعت روشنه بعد یدفه برا مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه سرماش به شدت کم میشه(مثل آف کردن) بعد که میریم پیش کندانسور میبینیم که هم موتور و هم فن روشنه و لوله کوچک گرم و لوله بزرگ یه مقدار کم خنکی داره بعد از گذشت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کولر دوباره برمیگرده به حالت عادی و کاملا خنک میکنی ( این اتفاق حدود ۸ تا ۱۰ بار در روز اتفاق میوفته) گاز کولر گازی هم چک شده و هیچ مشکلی نداره خواهشا اگه میدونین مشکل از کجاست یه راهنمایی کنید

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   برای رفع این مشکل بهتر است با کارشناسان تعمیر پکیج آچارباز در ارتباط باشید. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرد، تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.
   موفق باشید

 • Avatar حکمت گفت:

  سلام من کولر ۱۸هزار سوپر جنرال دوتیکه دارم بعضی وقت ها به خصوص تو گرمای شدید اهواز موتور خاموش میشه وفقط پانل روشن می مونه بعد از چند دقیقه خاموش کردن روشن میکنم البته روشن میشه ولی تا به خواد کامل روشن بشه موتور دباره خاموش میشه ولی گفتم وقتی چند دقیقه که استراحت بدم کار خودشو بدون مشکل ادامه میده

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   مشکل گفته شده می‌تواند ریشه در عوامل زیادی مانند خرابی برد الکتریکی،خرابی سنسور و یا خازن داشته باشد. بهتر است برای رفع این مشکل با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • Avatar محسن گفت:

  سلام. کولر گازی آرت کول ال جی ۹۰۰۰ من یکدفعه باد گرم داره. سرویسکار اومد و خاذن رو تعویض کرد. گاز رو هم شارژ کرد. الان اول در شروع کار حدود چند دقیقه ای سرمای خوبی میده ولی بعد گرم میشه. دلیل این چی میتونه باشه؟ با تشکر

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   عوامل زیادی در خنک نشدن باد کولر گازی موثر هستند، از خرابی فن دستگاه گرفته تا بهم خوردن تنظیمات ترموستات
   اما اصلی‌ترین دلیل برای خنک نشدن باد کولر گازی، می‌تواند به دلیل خرابی برد الکترونیکی باشد. برد الکترونیکی مانند مغز دستگاه عمل کرده و خرابی آن می‌تواند کل کارکرد قطعات کولر گازی را تحت تاثیر قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله چرا کولر گازی خنک نمی‌کند را بخوانید.
   موفق باشید

 • Avatar محسن گفت:

  سلام ببخشید کولر رو موقعی که روشن میکنیم بعد۳۰ ثانیه یاکمتر اتومات بدون اینکه به کنترل دست بزنیم خودش میره روی گرما خودش خاموش میشه یا سریع روشن میشه نمیدونم مشکل از کجای میشه راهنمایی بفرمایید

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   دوست عزیز برد کولر گازی، نقشی اساسی در دستگاه دارد زیرا وظیفه هریک از قطعات را به آن‌ها ارسال میکند. هرگونه مشکل در کارکرد آن، می‌تواند کل عمکلرد کولر گازی را دچار مشکل کند.
   بنابراین یکی از دلایل خاموشی ناگهانی کولر گازی، می‌تواند برای خرابی برد باشد.
   دلیل دیگر اورلود شدن موتور دستگاه است، البته گاهی اوقات سیم کشی نادرست و یا بر هم خوردن تنظیمات ترموستات نیز می‌تواند باعث ایجاد چنین مشکلی بشود.

 • Avatar نیوشادیوبند گفت:

  سلام اسپلیت گری داریم یکدفعه بدون دلیل بین کارکردن خاموش شد دیگه روشن نشد گفتن از بردشه؟ درسته؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   برد به عنوان مرکز دستگاه و یا مغز آن شناخته می‌شود.
   بله خاموش شدن ناگهانی اسپلیت می‌تواند به دلیل خرابی برد باشد. اما کثیفی کویل و فیلتر و عدم تنظیم درست ترموستات نیز، در ایجاد این مشکل موثر است.

 • Avatar حمید گفت:

  سلام ، کولر گازی samsung ما، در حالت Auto دچار مشکل می شود. به این صورت که پنل داخلی شروع به لرزه و صدا دادن می کند و از پنل،دود و بخار بلند می شود. مجبور شده ایم از حالت Auto استفاده نکنیم. در سایر حالت ها، هیچ مشکلی ندارد. به نظر شما باید مشکل از کجا باشد؟

 • Avatar صدیقه گفت:

  سلام کولرگازی ما باد گرم میزد فن و تعمیرکار عوض کرد الان یک ساعت بادش سرده ولی بعد یه ساعت باد گرم میزنه موتور کولر خاموش میشه علتش چیه؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   وزیدن باد گرم از کولر گازی، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و تنها مربوط به فن نیست. گاهی اوقات این کمبود گاز مبرد و نشتی آن است که می‌تواند باعث گرم شدن باد کولر شود. ممکن است تنظیمات مربوط به ترموستات به مشکل خورده باشد و یا حتی برد کولر گازی خراب شده باشد. بنابراین این تنها خرابی فن نیست که می‌تواند در وزیدن باد گرم موثر باشد. پیشنهاد ما به شما این است که، از خدمات تعمیر کولر گازی آچارباز استفاده کنید.

 • Avatar شیدا گفت:

  سلام.دیشب متوجه شدیم که دمایی که روی صفحه الکتریکی کولر نوشته میشه اصلا تغییر نمیکنه با اینکه هوای خونه گرم بود.کولر رو سریع خاموش کردیم
  مشکل خاصی هست؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما ممکن است ترموستات دستگاه که یکی از قطعات اصلی کولر گازی محسوب می‌شود خراب شده دچار مشکل شده باشد.

 • Avatar حامد گفت:

  سلام. متاسفانه بعد از وکیوم اسپلیت متوجه شدیم که فشار کمپرسور خیلی بالا رفته. همچنین دولوله ی فرودی و خورجی گاز هر دو گرم بودند و کسی که وکیوم می‌کرد به من گفت فورا خاموش کن. بعد از آن متوجه شدیم که جای دو سیم اشتباهی بسته شده است و ایراد را برطرف کرد. حال کولر به به خوبی عمل می‌کند اما متوجه ایراداتی شده ام. اول که نشانگر دمای روی پنل داخلی اصلا روشن نمیشود.. و دوم آن قسمت از دکمه ی کنترل که مربوط به دمای خانه است را میزنم و دمای اتاق را ۲۷درجه می‌زند در صورتی که با یک دماسنج سیار دما را اندازه گرفتم و متوجه شدم که دما متناسب با عدد روی کنترل است مثلا اگر من روی ۲۲درجه گذاشته باشم دماسنج سیار همین عدد را نشان می‌دهد ولی دماسنج خود اسپلیت عدد ۲۷درجه نشان می‌دهد. به نظر شما مشکل از کجاست؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   کولر گازی شما از ابتدای کار باید توسط تعمیرکار کولر گازی که مهارت کافی در تشخیص خرابی دارد، بررسی و راه اندازی می‌شد. همین مشکل دمای کولر هم باید از ابتدا تشخیص داده می‌شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل را ثبت کنید تا تعمیرکار کولر به محل شما اعزام شود. لطفا از دستکاری کولر خودداری کنید تا مشکلات جدی تری رخ ندهد.

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   با سلام
   با توجه به مشکل گفته شده، بهتر است برای سرویس و تعمیر کولر گازی اقدام کنید تا کارشناس در کمترین زمان ممکن مشکل شما را برطرف کند.

 • Avatar kazemi monfared گفت:

  سلام
  من کولر گازی ال جی دارم و تابستون سال گذشته که ازش استفاده میکردم متوجه شدم که یکسره کار میکنه و چون هوا سرد شد بهش اهمیت ندادم. امسال باید سرویس بشه. نمیدونم مشکل از کجاس دقیقا

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   یکسره شدن کولر گازی دلایل زیادی دارد. از جمله:
   کثیفی کویل های کندانسور
   خرابی ترموستات
   خرابی برد کنترل دما
   خرابی برد رله
   و…
   تمام این موارد هم باید توسط تعمیرکار بررسی شوند. بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. شما می توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.