×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در فروردین 1399 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

در گرمای طاقت‌فرسای تابستان، کولر گازی به ناجی انسان تبدیل می‌شود. اما گاهی اوقات این ناجی، خود به کمک نیاز دارد. یکی از قطعات اصلی کولر گازی که در صورت خرابی عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خازن است. این قطعه در فصل گرما یا هنگام اوج استفاده بیشتر در معرض خرابی قرار می‌گیرد. بدون این قطعه، کولر گازی قادر به راه اندازی و عملکرد صحیح نیست. اما چطور از خرابی خازن کولر گازی مطلع شویم؟

در این مقاله آچارباز قصد داریم علائم خرابی خازن کولر گازی را بیان و نحوه تست و اقدامات لازم در صورت خرابی آن را اعلام کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید. چنانچه خودتان امکانات لازم برای عیب‌یابی یا تعمیر قطعه را ندارید می‌توانید از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده سفارش‌تان را در اپلیکیشن ثبت یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول درباره علائم خرابی خازن کولر گازی

در این قسمت برخی از مهم‌ترین و رایج‌ترین سوالات شما درباره علائم خرابی خازن کولر گازی را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. علت سوختن خازن کولر گازی چیست؟
 2. اگر خازن کولر گازی خراب باشد چه میشود؟
 3. چرا کلید فن را روی کلیه حالت‌ها قرار دادیم اما فن روشن نمی‌شود؟
 4. چرا موتور فن روشن می‌شود اما کمپرسور خاموش است؟

خازن کولر گازی چیست و چه نقشی دارد؟

قبل از اینکه علائم خرابی خازن کولر گازی را بدانید، ابتدا باید با نحوه کارکرد این قطعه و نقش آن در کولر گازی آشنا شوید.

خازن‌های کولر گازی قطعاتی به شکل استوانه‌ فلزی هستند. خازن‌ها از دو مدار فلزی تشکیل شده و در کولر گازی نصب شده‌اند تا انرژی الکتریکی موردنیاز آن را ذخیره و نگهداری کنند. خارن‌ها باعث راه اندازی کمپرسور و فن کولرگازی می‌شوند. ظرفیت هر خازن روی آن نوشته شده است. خازن‌های کولر گازی به سه گروه خازن فن بیرونی، خازن فن داخلی و خازن کمپرسور تقسیم می‌شوند.

مشخصات درج شده روی خازن های کولر گازی
خازن کولر گازی به سه دسته خازن فن بیرونی، خازن فن داخلی و خازن کمپرسور تقسیم می‌شود.
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

عواملی که باعث خرابی خازن کولر گازی می‌شوند

اما عوامل و علت سوختن خازن کولر گازی چیست؟ مهم‌ترین علت سوختن و خرابی خازن کولر گازی گرما، رطوبت و نوسان زیاد است.

 • گرمای ناشی از هوای داغ تابستان و گرمای کمپرسور می‌توانند در عملکرد کولرگازی و خازن اختلال ایجاد کنند.
 • رطوبت نیز باعث زنگ زدن بدنه خازن و از دست دادن کارایی خازن کولر گازی می‌شود.
 • بالا و پایین رفتن جریان برق یا نوسانات جریان نیز به مرور ممکن است باعث کم شدن توان خازن و در نهایت سوختن آن شود.
 • همه خازن‌ها برای عمر مشخصی طراحی شده‌اند؛ عوامل مختلفی می‌­توانند این عمر را کاهش یا افزایش دهند. اما هنگامیکه عمر خازن بالا رود، راندمان آن کاهش یافته و به مرور ظرفیت خازنی خود را از دست می‌­دهد.
تست جریان برق خازن کولر گازی
کپشن تصویر نوسانات جریان برق نه تنها باعث خرابی خازن، بلکه باعث خرابی برد الکتریکی کولرگازی نیز خواهد شد.

نشانه های خرابی خازن کولر گازی؛ علائم سوختن خازن کولر گازی

اگر خازن کولر گازی خراب باشد چه میشود؟ با خراب شدن خازن کولر گازی بدرستی کار نمی‌کند. مهم‌ترین علائم خرابی خازن کولر گازی را در این قسمت بیان می‌کنیم و هرکدام را در ادامه توضیح می‌دهیم:

 1. سخت روشن شدن کولر گازی
 2. بوی سوختگی
 3. تاخیر در روشن شدن دستگاه
 4. از کار افتادن فن
 5. از کار افتادن کمپرسور
 6. صدای وزوز کولر گازی
 7. مصرف بیش از حد انرژی حین کار

1- سخت روشن شدن کولر گازی

اولین مورد از علائم خرابی خازن کولر گازی، سخت روشن شدن دستگاه است. در این حالت با زدن دکمه پاور یا کمپرسور روشن نمی‌شود یا یونیت بیرونی لرزش داده و به سختی روشن می‌شود. در این حالت به احتمال زیاد خازن کولر ایراداتی مانند فرسودگی، برآمدگی یا نشت روغن دارد.

2- بوی سوختگی

اگر کولرگازی بعد از روشن شدن بوی سوختگی می‌دهد به احتمال زیاد خازن آن سوخته یا ایرادی دارد. علت سوختن خازن کولر گازی در این حالت گرم شدن بیش از حد آن است. البته در برخی مواقع بغیر از بوی سوختگی، دود هم از دستگاه بلند می‌شود. در این حالت باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا دستگاه را از نزدیک بررسی و ایراد را برطرف کند.

تعویض خازن کولر گازی توسط تعمیرکار
در صورت سوختن خازن کولر گازی باید با قطعه جدید تعویض شود.

3- تاخیر در روشن شدن کولر گازی

سومین مورد از علائم خرابی خازن کولر گازی، تاخیر در روشن شدن دستگاه است. البته این مشکل گاهی با روشن نشدن کولر هم نمایش داده می‌شود. بدلیل خرابی یا فرسوده بودن خازن، انرژی الکتریکی موردنیاز برای فن و کمپرسور کولرگازی تامین نشده و دستگاه روشن نمی‌شود.

برای رفع این ایراد باید تشخیص خرابی خازن کولر گازی انجام شده و سپس اقدامات لازم برای تعویض آن صورت پذیرد.

4- از کار افتادن فن کولر گازی

روشن نشدن یا از کار افتادن فن نیز چهارمین مورد از علائم خرابی خازن کولر گازی است. در این حالت ممکن است بپرسید چرا کلید فن را روی کلیه حالت‌ها قرار دادیم اما فن روشن نمی‌شود؟ در این حالت فن صدایی به مانند هوم داده و شروع به آمپرکشی می‌کند، در این شرایط اگر کلید فن را به موقع خاموش نکنیم، موتور فن خواهد سوخت. علت این است که با خراب شدن خازن، موتور فن خراب می‌شود با روشن شدن فن و کار نکردن آن، فن به طور کامل می‌سوزد.

برای رفع این ایراد باید ابتدا عیب‌یابی قسمت الکتروموتور و فن کولر گازی انجام شود. در صورتی‌که این قسمت‌ها سالم است ولی فن روشن نمی‌شود یعنی خازن سوخته و باید با نمونه مشابه تعویض شود.

5- از کار افتادن کمپرسور

چرا موتور فن روشن می‌شود اما کمپرسور خاموش است؟ کمپرسور یا موتور کولر گازی به کمک خازن به کار می‌افتد؛ پس در صورتیکه مشکلی برای خازن بوجود آمده باشد امکان روشن شدن آن وجود ندارد. از آنجایی که بررسی و عیب‌یابی کمپرسور کولرگازی پیچیده و حساس است پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار برای رفع مشکل کمک بگیرید.

نصب سایبان برای کولر گازی
زمانی که موتور کولر گازی در محیط های داغ یا در محیط ­های با تهویه کم مورد استفاده قرار می­ گیرند، طول عمر خازن به میزان قابل توجهی کاهش می ­یابد. خنک سازی موتور و ایجاد سایبان برای کولر گازی می‌­تواند طول عمر خازن را افزایش دهد.

6- صدای وزوز کولر گازی

چنانچه حین کار از کولرگازی صداهای غیرطبیعی مانند وزوز می‌شنوید به احتمال زیاد خازن آن ایراد پیدا کرده است. پس از شنیدن این صدا باید ابتدا کولرگازی را خاموش و دستگاه را عیب‌یابی کنید. چنانچه دستگاه با همین صدا کار کند ممکن است قطعات دیگر آن هم آسیب دیده و هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.

در این وضعیت باید ابتدا خازن را بررسی و در صورت امکان آن را با یک خازن جدید تعویض کنید. چنانچه بعد از تعویض همچنان این مشکل پابرجاست باید از یک تعمیرکار برای رفع مشکل کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

7- مصرف بیش از حد انرژی حین کار

آخرین مورد از علائم خرابی خازن کولر گازی، مصرف بیش از حد انرژی است. گاهی اوقات هیچ مشکلی در کارکرد وجود ندارد اما کولر گازی نسبت به گذشته، برق بیشتری مصرف می‌کند و پول قبض شما بیشتر می‌شود؛ زیرا در اثر خرابی خازن، کمپرسور انرژی بیشتری برای روشن شدن و کار دارد. در این حالت با تعویض خازن فرسوده مشکل برطرف شده و مصرف برق کولر گازی به حالت استاندارد برمی‌گردد.

نحوه تست خازن کولر گازی چگونه است؟

پس از مشاهده علائم خرابی خازن کولر گازی که بالا به آنها اشاره کردیم باید خازن را تست کنید تا از خرابی آن مطمئن شوید. برای بررسی و تست خازن کولر گازی می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. برای بررسی خازن کولر گازی ابتدا باید به صدای آن گوش دهید؛ اگر هنگام روشن شدن کمپرسور صدای وز وز از آن می‌شنوید، یعنی خزان ایراد داشته باید آن را تعویض کنید.
 2. از یک ولت متر هم می‌توانید کمک بگیرید، برای اینکار دو سر ولت متر را به خازن متصل کنید.
 3. حالت عقربه‌ها را در نظر بگیرید؛ اگر عقربه به سرعت به انتها رفته و دوباره به آرامی تا اواسط صفحه برگردد و سپس از وسط صفحه به کندی به نقطه اول برسد، نشان می‌دهد که خازن سالم است. اگر چیزی غیر از این را مشاهده می‌کنید، باید خازن را تعویض کنید.
 4. در صورت مشاهده علائم برآمدگی، ترکیدگی یا فرورفتگی نیز به احتمال زیاد خازن معیوب و خراب است.
نحوه تست خازن کولر گازی توسط تعمیرکار
ولتاژ روی خازن نباید از ولتاژ درج شده روی آن تجاوز کند. بطور کلی کاهش ولتاژ باعث افزایش شدت جریان(آمپر) شده و افزایش شدت جریان باعث افزایش دما می‌شود.

نحوه نصب تعویض خازن کولر گازی

پس از اینکه از خرابی خازن مطمئن شدید باید اقدامات زیر را برای تعویض آن انجام دهید:

 1. ابتدا باید به سراغ دفترچه کولر گازی رفته و با توجه به آن و مشخصات درج شده، خازن مناسب کولر گازی بخرید.
 2. بعد از خرید خازن مناسب، باید برق کولر را قطع کنید.
 3. سپس باید از اورلود نشدن کولر گازی مطمئن شوید.
 4. اگر روی خازن را مشاهده کنید، علائم‌ مختلفی را در آن می‌بینید.
  • علامت c به معنی com
  • حرف s به معنی استارت
  • حرف R به معنی رانینگ
  • دو علامت sub و main  نیز به معنی سیم پیچ اصلی و سیم پیچ راه انداز
 5. نحوه نصب خازن کولر گازی، بسیار ساده است کافیست ابتدا بست خازن قبلی را از کولر گازی جدا کنید.
 6. سپس سیم‌های متصل شده به خازن قبلی را، به خازن جدید وصل کنید.
 7. هر کدام از سیم‌ها را به ورودی خود متصل کنید.
پیشنهاد مطالعه

چکیده مقاله علائم خرابی خازن کولر گازی

در این مقاله با 7 مورد از علائم خرابی خازن کولر گازی، دلایل خرابی، نحوه تشخیص و تعویض خازن در کولرهای گازی آشنا شدید. تمام نکات اعلام شده در این مطلب برای کولرگازی پنجره‌ای نیز صادق است پس علائم خرابی خازن کولر گازی پنجره ای نیز مشابه علائم خرابی خازن کولر گازی معمولی است.

عمر مفید خازن‌ها حدود 10 سال است اما در صورتیکه از کولر کمتر استفاده کرده یا از آن بخوبی نگهداری کنی می‌توانید عمر را بالا ببرید. با دانستن نکات اعلام شده در این مطلب می‌توانید خودتان مشکلات مربوط به خازن را تشخیص و آنها را برطرف کنید. اما اگر برای عیب‌یابی خازن در حالت‌هایی که نیاز به مهارت و ابزار مخصوص دارد به یک تعمیرکار نیاز دارید می‌توانید از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده سفارش‌تان را در اپلیکیشن ثبت یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
4.7/5 - (11 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫56 دیدگاه ها

 1. سلام من یه کولر ۲۴ هزار جنرال گلد دارم موقع استارت کمپرسور به صورت لحظه ای ۱۷ آمپر میکشه و باعث میشه روشنایی ساختمون مثل لامپ و مهتابی خیلی ملموس کاهش نور داشته باشند ایا کولر مشکل داره یا طبیعیه و اگر طبیعیه میشه این مشکلو حل کرد ممنون میشم واسم ایمیل کنید

  1. با سلام
   محسن عزیز، آیا نصب کولر گازی توسط متخصص انجام شده است؟

 2. در کولر وست پوینت 32 هزار نقش رله سرامیکی ptc که بصورت موازی با خازن دائم کار کمپرسور بسته شده چیه و علائم خرابی ان ؟

 3. سلام
  کولر پنجره ای تراست بعد مدتی کار کردن یهو صدایی مثل ساییده شدن میده و بادش گرم میشه وقتی روی فن میزاریم چند دقیقه و بعد مجدد روی موتور میندازیم خوب میشه ولی باز تکرار میشه
  جدیدا لوله ها یخ میزنه

  1. با سلام
   رضا عزیز، مشکل یخ زدن کولر گازی اغلب به دلیل نشتی گاز فریون یا کمبودن گاز یا خرابی پنل داخلی و … به وجود می آید. برای اعلام نظر دقیق درباره این موضوع باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه را بررسی و عیب یابی کند.

 4. سلام کولر پنجره ای اوجنرال دارم که امسال با شروع فصل گرما و روشن کردن متوجه شدم کولر روی درجه یک فقط صدای کمپرسور میاد و فن کار نمیکنه ولی روی درجه دو فن و کمپرسور خوب و عادی کار مسکنن روی فن هم میزاری اصلا کولر خاموش میشود . بنظر شما میتونه مشکل از سلکتور جلو گولر باش یا خازن فن ؟ ولی نعجب روی درجه دو قشنگ خوب کار میکن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. سلام و عرض ادب…کولر اسپلیت 30هزار وست پوینت در حین کار خاموش شد و برق خونه کامل قطع شد..وقتی دوباره فیوز رو زدم به مدت 1دقیقه فن داخل کار کرد ولی روی کمپرسور نرفت و بازم برق خونه قطع شد…لطفآ راهنمایی کنید…سپاس

  1. رضا غلامی عزیز سلام، با توجه به توضیحات شما یک مشکل اتصالی در قسمت کمپرسور دستگاه با بردهای کنترل وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل یک تعمیرکار ماهر باید دستگاه شما را بررسی کند. برای استفاده از خدمات تعمیر کولر گازی آچارباز می‌توانید در سایت با اپلیکیشن ما ثبت درخواست کنید.

 6. سلام خسته نباشیدمن کولرگازی پنجره ایی توشیبا دارم چنددفعه ایی اتومات کارمیکرد خیلی بدموتور زیربارمیرفت الان فن کارمیکنه ولی تا میزنی کمپرسورروشن بشه فیوزقطع میشه بازش کردم دودفعه زدم حدودیک ثانیه موتورروشن شد دوباره برق ‌قطع کردفیوزپرید میشه راهنمایی کنید ممنون میشم.لوله بالای کمپرسور هم چرب شده .

 7. سلام،اسپلیت ۳۰ هزار ال جی دارم وقتی کولر را روشن میکنم صدائی می‌دهد و آمپر بالای ۵۰ میگیره و متوقف میشه،فقط وقتی که جریان برق کمپرسور در مدار است اینطوره و فن به تنهائی فعال است زمانیکه برق موتور را از کنتاکتور جدا میکنم،ضمنا حدود ۵ الی ۶ سال پیش خازن کمپرسور را تعویض کرده ام لطفا بفرمائید مشکل از کجاست.با تشکر

 8. باسلام ماکولرگازی گری 30000داریم دیرمیره روی گاز وبادگرم میکنه سنسوروترموستاتش روتعمیرکار چک کرده مشکلی تبوده،الان به نظرتون مشکلش چیه که بادگرم میکنه؟

 9. سلام کولر گازی وست پوینت شب خوب کار میکنه ولی تا میرسه به ظهر خاموش میشه و E1 میزنه

 10. سلام کولر گازی استوا ۳۶هزاز دارم یونیت بیرونی دو فن دارد یکی از آنها بعضی وقتها خاموش می شود وکار نمی کند و بعضی وقتها نیز با سرعت کمتر از فن بالایی کار می کند ظهر ها نیز کولر از موتور خارج شده و خاموش می شود ولی فن بیرون کار می کند بعد از دو الی سه دقیقه دوباره موتور روشن می شود ممنون می شوم راهنمایی کنید( خوزستان هستم )

 11. سلام یه اسپلیت ۳۰ هزار جنرال شکار دوماهه نصب کردم اوایل خنک می‌کرد ولی الان باید بشینی جلوش تا کمی خنک بشی محیط رو اصلا خنک نمیکنه گازش رو تعویض کردم فرقی نکرد چند دفعه هم برق خونم رفته در حین کارکرد کولر میشه راهنمایی کنید .سرویسهاشم انجام دادم.

  1. باسلام
   سعید عزیز برای رفع مشکل خود، صحت سنسور دما، تنظیمات ترموستات، برد و مسیر گاز در لوله‌ها را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 12. کولر پنجره ای داریم روی حالت دوم موتور خواستم بزارم زیر بار رفت خاموش کردم تا یه ساعت خنک که شد دوباره خوب شد الان باز یهو زیر بار رفته بعد چند روز و گرمه. از چی میتونه باشه؟

  1. باسلام
   آقا/خانم حیدری عزیز، برای رفع مشکل، صحت سوئیچ‌های ایمنی و تنظیمات ترموستات را بررسی کنید. پاک کردن کویل های کندانسور نیز میتواند به حل اختلال کمک کند. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

   1. کولر پنجره ای داریم گازش روی ۷۰ درجه هست نصف پایین رادیاتش سرده ولی نصفه بالاش سرد نیست با اینکه گازش ۷۰ درجه هم هست کولر ۲۰ هزاره. رادیات عقب و جلوش هم تمیز شده هست. انگار توان کولر ضعیف شده مشکل برقی هم در بدنه داره. از چی میتونه باشه؟

 13. سلام خدمت شما دوست عزیز
  کولر گازی پنجره ایی یکهو با لرزش شدید و صدا شدید میره رو فن و حدود چند دقیقه روی فن هست و باز دوباره میره روی کمپرسور و همش همینجوری میشه
  بیشترم ظهر و اول شب که ولتاژ برق پایینه این اتفاق میفته
  از همسایه هامون سوال کردیم هیچکدوم این مشکلو ندارن و ولتاژ برقشون خوبه
  نظر تون چیه؟!

  1. با سلام
   محمد امین عزیز، می توانید برای رفع مشکل اقداماتی مانند تمیز کردن اواپراتور و فن اواپراتور را انجام دهید و چنانچه مشکل برطرف نشد از یک تعمیرکار فنی بخواهید تا از نزدیک کولر شما را بررسی کند. زیرا ممکن است فن اواپراتور ایراد داشته باشد . در صورت تمایل می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولرگازی آچارباز ثبت کنید تا کارشناس فنی در اسرع وقت مشکل را برطرف کند.

  1. با سلام
   یعقوب عزیز، خوشحالیم که توانستیم به شما کمک کنیم و ممنونیم از نظر شما که انرژی بخش تیم آچارباز است.

 14. سلام. من اسپیلت جنرال مکس 30000دارم اسپیلت تا چند روز پیش خوب کار میکرد یهو رو کمپرسور نرفت برق ورودی و خازن رو چک کردم (بجای F#60 روی 58 بود) و الانم 1ساعت یکبار به مدت5دقیقه میره روی کمپرسور و دوباره فن خالی

  1. باسلام
   دانیال عزیز علاوه بر خازن، لازم است ترموستات کنترل دما کولر گازی و برد فرمان را نیز بررسی کنید. اختلال در هر یک از این دو قطعات نیز مانع از عملکرد صحیح کولر گازی شما خواهد شد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برق دستگاه را نیز بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 15. سلام
  کولر اسپیلت 12 هزار سامسونگ دارم .وقتی روشنش می کنم فن وکمپرسور بیرون کا ر می افتد ولی پنل داخل باد گرم می دهد.لطفا راهنمایی فرمایید علت خرابی ورفع ایراد آنرا.
  اگر نیاز به توضیحات بیشتری باشد بفرمایید تا ارائه نمایم .
  رشته خودم هم فنی است.
  باتشکر

  1. باسلام
   محسن عزیز، ابتدا مود کولر گازی را بررسی کنید که در حالتhot قرار نگرفته باشد، سپس عدم گرفتگی فیلتر، صحت فن، کمپرسور و ترموستات را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 16. سلام و خدا قوت
  من یه کولر پنجره‌ای ال جی دارم که ۱۰ ساله دارم ازش استفاده میکنم، چند روزیه که موقع استارت موتورش صدای بلندی میداد و بعدش روشن میشد، اما امروز بعد از چند ثانیه که صدای بلندی داد موتورش روشن نشد، بعد از چند دقیقه دوباره این سیکل تکرار شد.
  یه نکته اینکه موقع استارت ولتاژ روی محافظش حدود ۲۰ ولت میومد پایین.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. باسلام
   محمد علی عزیز، این مشکل میتواند ناشی از اختلال در خازن و یا ضعیف شدن کمپرسور کولر گازی باشد. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 17. سلام
  کولر 12 هزار سوپر جنرال دارم، صبح و شب باد خنک داره و خوبه اما از 12 ظهر تا 8_9 غروب فقط باد گرم میده تو این زمان هم هرموقع روشن میکنم دو دقیقه خنک میکنه دوباره باد گرم میده درحالیکه فن روشنه اما کمپرسور روشن نمیشه، میشه دلیلش رو بفرمایید، آیا از سنسور دماییشه یا خازن يا اينکه ولتاژ برق خونه مون تو این ساعات کمه که کولر جواب نمیده؟

  1. باسلام
   آقا/خانم موسوی عزیز برای رفع مشکل ابتدا منبع تغذیه را بررسی کنید که در این ساعات برق ورودی به دستگاه ضعیف نباشد، سپس از صحت کمپرسور، خازن، برد و ترموستات مطمئن شوید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 18. سلام دوستان کولر گازی ام روی فن کار میکند میخواهی بزنی روی گاز برق را جمع میکند حرکت نمیکند ضعیف روشن کار نمیکند

  1. باسلام
   آقا/خانم انوردکالی عزیز برای رفع مشکل صحت کمپرسور، خازن، برد و ترموستات را بررسی کنید. مشکل برق دستگاه نیز می‌توان چنین نتیجه‌ای در پی داشته باشد. لازم است اتصالات و منبع تغذیه را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر کولر گازی در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 19. سلام وقتتون بخیر
  من کولر گازی جنرال 30000 دارم رو حالت گرمایشی که روشنش می کنم سرو صدای زیادی میکنه ممکنه خازنش ایراد پیدا کرده باشه؟

  1. درود بر شما
   پرویز عزیز، این ایراد اغلب به دلیل خرابی ترموستات کولر به وجود می آید و با تعویض ترموستات ایراد برطرف می شود. بهتر است برای رفع این مشکل، از یک سرویسکار ماهر کمک بگیرید، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره 02154591616 در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 20. لوله های کمپرسور کولر گازیم جدیدا عرق میکنه باید چ کار کنم تا برطرف بشه> ممکنه ایراد از خازنی باشه؟

  1. درود بر شما
   رضا عزیز، این ایراد معمولا به دلیل کثیفی اواپراتور یا فیلتر اواپراتور و یا ضعیف شدن فن ، زیاد بودن گاز کولر یا عایق نبودن لوله ها به وجود می آید.
   موفق باشید

 21. سلام
  کولر پنجره یی اجنرال دارم یک دفعه خاموش شد و الان به دوشاخ که میزنم فیوز کولر میپره و یک اتصال از دو شاخ متوجه می شوی علت خرابی اش چیه ؟ اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. درود بر شما دوست عزیز
   عوامل مختلفی باعث پریدن فیوز کولر گازی می‌شوند، که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
   1- کثیفی فیلتر‌ها
   2-کم بودن میزان گاز مبرد
   3-از کار افتادن فن
   4-خرابی کمپرسور
   عوامل گفته شده تنها برخی از دلایل ایجاد چنین مشکلی بودند. در حالت عادی بهتر است برای جلوگیری از این مشکل سرویس و تعمیرکولر گازی را در برنامه خود بگذارید، تا ایرادات کوچک دستگاه، برطرف شده و به مشکلی بزرگ تبدیل نشوند.
   موفق باشید

 22. سلام
  خسته نباشید یه دونه اسپیلت ۱۲هزار مدل تراست دارم که زمانی که روشن می کنم فن بیرونی به مدت ۵ ثانیه روشن میشه و بعد قطع میشه روی فن میزارم یا هر ایتم دیگه فن روشن نمیشه و اسپیلت باد گرم میزنه خازن هر دو فن و ترموستات چک کردم با اهم مت خراب نیستن میشه خواهش کنم کمک کنید کمپرسور زمانی که روشن می کنم خیلی زود داغ میشه ممنون از کمکتون

  1. درود بر شما
   یکی از نشانه‌های داغ شدن بیش از حد کمپرسور، وزیدن باد گرم است. این رویداد می‌تواند به چند دلیل باشد:
   1- خرابی فن کولر گازی
   2-کثیفی فیلتر هوا
   3-کم شدن گاز مبرد کولر گازی
   4-کم شدن عمر مفید کمپرسور
   5-عایق نامناسب
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی را مطالعه کنید.
   موفق باشید. البته می‌توانید با شماره 021545591616 با کارشناسان آچارباز نیز در ارتباط باشید.

   1. سلام من کولر گازی اسپیلت ۱۲ هزار سوپرجنرال دارم موقع روشن کردن فن و بلوور روشن می شوند اما کمپرسور روشن نمی شود

    1. درود بر شما
     سید محسن عزیز، روشن نشدن کمپرسور می‌تواند به دلایل زیر باشد:
     1-برد الکترونیکی دستگاه دچار مشکل شده است
     2-خازن دچار ایراد شده است
     3-سنسور رزیستور سوخته است
     4-اورلود کمپرسور
     5-اتصالات و سیم‌های دستگاه دچار ایراد شده‌اند
     شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان ما از طریق شماره 02154591616 در ارتباط باشید
     موفق باشید

 23. سلام من کولر گازی فنش کارمیکنه ولی موتور فقط وزززز صدا میده روشن نمیشه اشکال از کجاست ممنون

  1. درود بر شما
   سروصدای زیاد کمپرسور یا موتور کولر گازی، از مشکلات رایج این دستگاه است. به طور کلی بعد از مدتی استفاده از دستگاه، سروصدای موتور را خواهید شنید.
   این مشکل اغلب به دلیل عدم سرویس دوره‌ای کولر گازی است.
   لطفا برای سرویس و تعمیر کولر گازی خود اقدام کنید و عمر مفید دستگاه را افزایش دهید.
   موفق باشید.

 24. سلام و درود
  کولر پنجره ای اوجنرال دارم مرتب ظهر ها که میشه کمپرسور جیغ میزنه و بادش گرم میشه. الان خازن رو درآوردم با میکرومتر تست کردم هیچ علائم خرابی داخلش نمیبینم. درضمن وقتی بازش کردم با پیچ گوشتی خواستم تخلیه اش کنم ولی برقی داخلش نبود که تخلیه بشه. قبل از بازکردن خازن ، کولر روشن بود و خاموشش کردم بعد اقدام به بازکردن خازن کردم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. درود بر شما
   عموما مشکلات مربوط به سروصدای کمپرسور مربوط به استفاده زیاد و فرسودگی کولر گازی است. شما می‌توانید این مشکل را به راحتی با سرویس دوره‌ای کولر گازی برطرف کنید. برای سرویس دوره‌ای کولر گازی کافیست به سامانه آچارباز مراجعه کنید و یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.
   موفق باشید

  1. سلام

   بهتر است قطعاتی که برای کولر خریداری می‌کنید مطابق با استانداردهای کولر باشد. زیرا ممکن است عملکرد آن را دچار مشکل کند و حتی موجب خرابی کولر شود.

  1. سلام

   شما با مراجعه به دفترچه راهنمای کولر، می‌توانید این کار را انجام دهید. روش کار هم در مقاله توضیح داده شده است. اما بهتر است برای نتیجه بهتر، این کار را به تعمیرکار کولر گازی بسپارید.

  2. سلام کولر اوجنرال پنجره ای دارم خاموش کردم ولی بعد یک ساعت خاستم روشن کنم فن کار می‌کنه اما کمپرسور زیر بار نمیره صدای ضعیف ازش میاد یکبار اینجور شد خود بخود دوباره کار کرد ممنونم راهنمایی کنید

 25. خیلی ممنون برای مقاله کاربردیتون ، من از راهنمایی شما برای تعمیر خازن کولرمون استفاده کردم . سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا