به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

چرا کولر گازی خنک نمی‌ کند؟

خنک نکردن باد کولر گازی

عوامل بسیار زیادی در خنک نکردن باد کولر گازی موثر است. اگر به موقع به دنبال رفع این عوامل نباشید، ممکن است قطعه‌ای از کولر گازی شما بسوزد. در ادامه این مقاله به دنبال ریشه‌یابی این دلایل هستیم. با آچارباز همراه باشید.

مناسب ترین کولر گازی را انتخاب کنید

قبل از هر چیز در خرید کولر گازی دقت کنید. بازار را به خوبی بگردید و بهترین برند را انتخاب کنید. کولر گازی نیز نسخه‌های تقلبی دارد. این نمونه‌های فیک به خوبی نمونه‌های اصلی فضا را خنک نمی‌کنند. اما هیچ‌چیز بی عیب نیست.

حتی بهترین برند‌ها نیز خراب‌شده و نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. پس اگر کولر گازی شما خراب شده، به دنبال تعمیرکار مناسب باشید. به سایت یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کرده و درخواست خود را برای تعمیرکار ثبت کنید.

انتخاب کولر گازی مناسب

کولر گازی خود را شارژ کنید

با شروع فصل تابستان بسیاری از افراد به سراغ این وسیله سرمایشی می‌روند. اما تنها چیزی که با روشن‌کردن کولرگازی نصیبشان می‌‎شود باد گرم است. این افراد ممکن است فکر ‌کنند که کولر گازی به تعمیر احتیاج دارد.

اما قبل از اینکه با تعمیرکار تماس بگیرید به این سوال پاسخ دهید: آخرین بار چه زمانی کولر گازی خود را شارژ کرده‌اید؟ یک سال پیش؟ دو سال پیش؟ یا تا به حال کولر شما نیاز به شارژ پیدا نکرده است؟ گاهی اوقات این تنها دلیلی است که کولر شما باد خنک نمی‌زند. گاز یا سیال خنک‌کننده کولر نیز بر اثر گذشت زمان یا استفاده مداوم فاسد و یا تمام می‌شود. شارژ کردن کولر گازی فرآیندی نیست که بتوان در خانه انجامش داد. برای انجام این فرآیند به یک متخصص ماهر در این زمینه مراجعه کنید. از متخصص ماهر بخواهید تعمیر یا سرویس دوره‌ای را برای شما انجام دهد. از سرویس دوره‌ای برای کولر‌های گازی غافل نشوید.

این سرویس‌ها دوره زمانی خاصی دارند و سالی یک بار یا هر شش ماه یک بار توسط متخصص انجام می‌گیرند. سرویس کولر گازی می‌تواند بسیاری از مشکلات کولر گازی را ریشه‌یابی کند.

شارژ کولر گازی

نشتی گاز کولر گازی

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که می‌تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد کند، نشتی گاز است. نشتی معمولا در جایی اتفاق می‌افتد که شما نمی‌بینید. به همین دلیل تشخیص آن می‌تواند بسیار سخت باشد.در این مواقع به دنبال یک تعمیرکار مناسب باشید تا بتواند کولر را عیب‌یابی کند. اگر به تازگی کولرخود را شارژ کرده‌اید و حالا دوباره احتیاج به شارژ دارد، می‌توانید مطمئن باشید که کولر شما نشتی دارد.

در بسیاری از کولر‌های گازی بی کیفیت و تقلبی، حتی شل شدن یک پیچ نیز می‌تواند باعث نشتی گاز شود. گفتنیست تعمیر نشتی گاز خنک کننده می‌تواند خطرناک باشد، پس هیچ وقت در خانه اقدام به تعمیر نکنید و حتما با یک متخصص تماس بگیرید.

نشتی گاز کولر گازی

نگذارید سیم های کولر گازی آسیب ببیند

اگر به خوبی به کولرهای گازی رسیدگی نکنید، آنها به راحتی یخ می‌بندند. یخ بستن قطعات بیرونی و سیم کولر گازی به راحتی می‌تواند باد خنک را به باد سرد تبدیل کند. اگر با سیم‌های یخ‌زده روبرو شوید اولی سوالی که به ذهنتان می‌رسد این است که اگر هوای داخل آن قدر سرد است که همه چیز یخ زده، پس چرا باد خروجی انقدر گرم است؟

بخش یخ‌زده، در واقع سیم پیچ اواپراتور است که هوای گرم را از محیط بیرون می‌گیرد و موجب خنک شدن فضا می‌شود. این سیم پیچ برای انجام وظایف خود، احتیاج به هوای گرم دارد. اگر این سیم پیچ هوای گرم را از دست بدهد، شروع به یخ‌زدگی خواهد ‌کرد.

کویل‌های کندانسور نیز که در محیط بیرون قرار می‌گیرند، بیشتر از سایر اجزاها در معرض الودگی‌ها هستند. با نشستن آلودگی‌ها بر روی این سیم‌ها، کندانسور انتقال گرما را به خوبی انجام نخواهد‌ داد. همین عامل باعث گرم شدن باد کولر می‌شود.

سیم کشی کولر را چک کنید. اگر مشکلی در سیم کشی کولر وجود داشته باشد، عملکرد آن را با اختلال مواجه خواهد ‌کرد. یک سیم کشی نامناسب می‌تواند تمامی عملکرد‌های قطعات کولر را زیر سوال ببرد. بهتر است کار با سیم‌ها را به تکنسین‌ها بسپارید. چون یک سیم لخت، شما را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می‌دهد.

خنک نکردن باد کولر گازی

تنظیمات ترموستات

این موضوع شاید ساده‌ترین و خنده‌دارترین دلیل گرمای کولر گازی باشد. بیشتر دستگاه‌های کولر گازی دو‌ حالت سرما و گرما دارند و بسیاری از مواقع، افراد فراموش می‌کنند که در بهار و تابستان باید دستگاه را روی حالت خنک‌کننده بگذارند. گاهی هم به شکل اتفاقی، دست شما یا بچه‌ها به دکمه تنظیم می‌خورد و هوای گرم اتاق را پر می‌کند، یا در حالت اتوماتیک، باد تنظیم شده دمای بالایی دارد. کافیست تنظیمات را تغییر دهید.

تنظیمات ترموستات

تعویض و تعمیر فیلترهای هوا

فیلترهای هوا، آلودگی و گرد‌و‌غبار را از محیط بیرون می‌گیرند تا هوای داخل خانه را تصفیه کنند. این فیلتر‌ها در معرض مستقیم آلودگی‌ها قرار دارند. با این حال کمتر کسی به فکر تعویض و یا تمیز کردن آن‌ها می‌افتد. کثیفی فیلتر هوا خود باعث خروج باد گرم از سیستم نمی‌شود، اما می‌تواند این عامل را تشدید کند.

فیلتر کثیف، باعث اختلال در جریان هوا می‌شود و فشار بیشتری بر روی کولر گازی وارد می‌کند و در نتیجه عملکرد مفید آن را کاهش می‌دهد.

تعویض و تعمیر فیلترهای هوا

کمپرسور کولر گازی

کار کمپرسور، گرفتن باد خنک کننده از اواپراتور و تبدیل آن به گازی داغ و پر فشار است. این گاز، سپس به کندانسور می‌رود. اگر کمپرسور کار نکند، کل سیستم از کار می‌افتد. به همین دلیل همیشه در مشکلات کولرهای گازی پای کمپرسور در میان است.

کمپرسور می‌تواند به دلیل مشکلات برقی، بازگشت گاز خنک‌کننده یا داغ شدن بیش از حد، عملکردش را از دست بدهد. کمپرسورها اگر متعادل استفاده شوند، می‌توانند تا بیست سال کار کنند، پس ساده‌ترین روش نگهداری از آنها، این است که وقتی هوا خیلی گرم نیست، کولر را خاموش کنید.

کمپرسور کولر گازی

یک کولر بهتر انتخاب کنید

در مقاله‌ی در خرید کولرگازی به چه المان‌هایی توجه کنیم ذکر کردیم که به ابعاد اتاقی که می‌خواهید کولر خود را در آن نصب کنید دقت کنید. اتاق شما بزرگ است یا کوچک؟ گاهی اوقات کولر گازی شما هیچ مشکلی ندارد، این اندازه اتاق شماست که مشکل‌ساز است. کولر گازی که برای خانه‌ی خود انتخاب کرده‌اید توان خنک‌کردن فضا را ندارد. در حقیقت اگر خانه‌ای بالای صدمتر دارید، باید از فروشنده برای انتخاب کولر مناسب مشاوره بگیرید. برای عیب‌یابی کولر به سراغ متخصصان ماهر بروید.

کافیست درخواست خود را در سایت آچارباز ثبت کنید. مشاوران ما به سرعت با شما تماس خواهند گرفت. اگر در عیب‌یابی کولر، تعمیرکار مشکل و ایرادی پیدا نکرد این یعنی، کولر گازی شما سالم است، فقط مناسب خانه شما نیست.

 

تعمیر کولر گازی در محل
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 

 


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.