به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

چرا کولر گازی خنک نمی‌ کند؟

خنک نکردن باد کولر گازی

عوامل بسیار زیادی در علت اینکه کولر گازی خنک نمی کند، موثر است. اگر به موقع به دنبال رفع این عوامل نباشید، ممکن است قطعه‌ای از کولر گازی شما بسوزد. در ادامه این مقاله به دنبال ریشه‌یابی این دلایل هستیم.

فیلتر هوای کولر کثیف شده است

یکی از مهمترین دلایل برای اینکه کولر گازی خوب خنک نمی کند، کثیف شدن فیلتر کولر گازی است.فیلترهای هوا، آلودگی و گرد‌و‌غبار را از محیط بیرون می‌گیرند تا هوای داخل خانه را تصفیه کنند. این فیلتر‌ها در معرض مستقیم آلودگی‌ها قرار دارند. اولین اقدام بعد از اینکه متوجه می‌شوید باد کولر گازی کرم است یا به اندازه قبل خنک نیست، بررسی فیلترهاست. پنل خارجی کولر را باز کنید، فیلتر هوا را بررسی کنید که آیا تمیز هست یا خیر.

اگر از زمان تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوای کولر خیلی گذشته باشد، این فیلتر با ذرات آلودگی و گرد و غبار هوا پوشیده شده و اجازه عبور باد خنک و جریان درست باد را نمی‌دهد. اگر به صورت دوره ای از خدمات سرویس کولر گازی هم استفاده کنید متخصص این کار تمام این موارد را برای شما چک خواهد کرد.

کثیفی فیلتر هوای کولر
یکی از اصلی ترین دلایل باد گرم یا بی جان کولر گازی کثیف بودن فیلتر هواست

فن کولر گازی را بررسی کنید

یکی دیگر از دلایلی که کولر گازی زیاد خنک نمی کند، این است که فن کولر به درستی کار نمی‌کند یا از کار افتاده است. فن در کولر گازی به گردش و جریان هوا کمک می‌کند. اگر فن به دلیل طول عمر بالا کند شده باشد یا پره های فن شکسته شده یا تاب برداشته باشد، گردش هوا به درستی صورت نمی گیرد ضمن اینکه موتور هم گرم تر می شود، همه اینها باعث می شوند باد کولر خنک نباشد. برای رفع این مشکل درب پنل خارجی را باز کنید و پره های پنل را بررسی کنید که آیا سالم هستند، در صورتی که تاب برداشته اند به آرامی آنها را صاف کنید، البته بهتر است برای این کار از خدمات تعمیر کولر گازی استفاده کنید.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

تنظیمات ترموستات یا دماسنج کولر گازی به مشکل خورده است

یک دلیل دیگر برای خنک نبودن باد کولر گازی، از کار افتادن یا تنظیم نبودن دماسنج یا ترموستان آن است. عملکرد کولر گازی به این صورت است که با تنظیم دمای دلخواه شما برای محیط، کولر گازی روشن می ماند تا هوا به آن درجه برسد، بعد از رسیدن دمای هوا به این عدد به صورت اتوماتیک کولر خاموش می شود. وظیفه دماسنج و ترموستات کولر گازی این است که این دما را توسط سیگنال هایی به کمپرسور ارسال کنند، تا فرمان روشن یا خاموش شدن کولر گازی را اجرا کند. اگر در ارسال این فرمان اختلالی پیش بیاید یا ترموستات دمای اشتباهی را برای کمپرسور ارسال کند میزان خنکی هوایی که خواهید داشت مطلوب نخواهد بود.

پیشنهاد مطالعه

برد فرمان کولر گازی خراب شده است

برد کولر گازی و دماسنج یا ترموستات با هم به صورت مکمل کار می کنند. برد فرمان ابتدا سیگنال دما را از ترموستات دریافت می کند و سپس دستور روشن شدن یا خاموش شدن را برای کمپرسور ارسال می کند. اگر برد در دریافت و ارسال این دستورات مشکل داشته باشد کولر گازی ما خنک نمی کند. این مشکل بسیار با اهمیت است، چون معمولا برد الکتریکی کولر قابل تعمیر نیست و باید هزینه زیادی را برای تهیه دوباره آن بپردازید. سریعا کولر را خاموش کنید و با تعمیرکار تماس بگیرید.

برد الکتریکی کولر گازی
برد الکتیرکی مغز کولر گازی است دمای مناسب را این برد تنظیم میکند.

کمپرسور یا خازن آن به مشکل خورده اند

کار کمپرسور، گرفتن باد خنک کننده از اواپراتور و تبدیل آن به گازی داغ و پر فشار است. این گاز، سپس به کندانسور می‌رود. اگر کمپرسور کار نکند، کل سیستم از کار می‌افتد. به همین دلیل همیشه در مشکلات کولرهای گازی پای کمپرسور در میان است.

پیشنهاد مطالعه

کمپرسور می‌تواند به دلیل مشکلات برقی، بازگشت گاز خنک‌کننده یا داغ شدن بیش از حد، عملکردش را از دست بدهد. کمپرسورها اگر متعادل استفاده شوند، می‌توانند تا بیست سال کار کنند، پس ساده‌ترین روش نگهداری از آنها، این است که وقتی هوا خیلی گرم نیست، کولر را خاموش کنید.

ضمنا در صورتی که خازن کمپرسور از کار افتاده باشد یا ضعیف شده باشد کمپرسور کار نمی کند و کولر خاموش می شود و یا کمپرسور داغ می کند و یکی از علایمش هم همین گرم شدن باد کولر است.

کمپرسور کولر گازی
کمپرسور کولر گازی فرمان روشن و خاموش شدن را از طیق برد فرمان دریافت می کند.

از کار افتادن مقاومت گرمایی کولر گازی

در کولرهای گازی قطعه ای وجود دارد به نام مقاومت گرمایی، که دما را تنظیم می کند. اگر موارد بالا را در دلیل خنک نکردن کولر گازی تان بررسی کردید و نتیجه نگرفتید، قطعه مقاومت گرمایی شما ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

نشت لوله های مسی وشیلنگ های کولر گازی

لوله مسی و شیلنگ در کولر گازی، هوای خنک را از کندانسور به اواپراتور منتقل می کنند و از طریق پنل داخلی هوای خنک به محیط تزریق می شود. اگر این لوله های مسی آسیب دیده باشند، پوسیده باشند یا نشتی داشته باشد هوای خنک به صورت کامل به اواپراتور نمی رسد.

خراب شدن مقاومت گرمایی کولر
خراب شدن مقاومت گرمایی کولر یکی از دلایل باد گرم کولر است

کولر گازی شما مناسب این فضا نیست

قبلا در مقاله راهنمای خرید کولر گازی به صورت کامل توضیح دادیم که چه مواردی را برای خرید کولر گازی در نظر بگیرید. یکی از این معیارها اندازه و نوع فضای شما و تعداد افرادی است که در آن تردد دارند.

همچنین چینش لوازم شما در محیط و شکل و معماری ساختمان شما هم در کارایی کولر گازی شما موثر است. در بعضی موارد هم این دمای محیط شماست که بیش از اندازه بالاست و کولر شما توان خنک کردن آن را ندارد. پس اگر تعمیرکار پس از بررسی کولر شما هیچ مشکل یا ایرادی پیدا نکرد باید به این موضوع فکر کنید که شاید این دستگاه برای محیط شما مناسب نیست و به همین دلیل حس می کنید کولر گازی شما خوب خنک نمی کند.

نتاسب کولر گازی با متراژ محیط
گاهی اوقات کولر کاملا سالم است اما برای محیط شما مناسب نیست

کولر گازی خود را شارژ کنید

با شروع فصل تابستان بسیاری از افراد به سراغ این وسیله سرمایشی می‌روند. اما تنها چیزی که با روشن‌کردن کولرگازی نصیبشان می‌‎شود باد گرم است. این افراد ممکن است فکر ‌کنند که کولر گازی به تعمیر احتیاج دارد.

اما قبل از اینکه با تعمیرکار تماس بگیرید به این سوال پاسخ دهید: آخرین بار چه زمانی کولر گازی خود را شارژ کرده‌اید؟ یک سال پیش؟ دو سال پیش؟ یا تا به حال کولر شما نیاز به شارژ پیدا نکرده است؟ گاهی اوقات این تنها دلیلی است که کولر شما باد خنک نمی‌زند. گاز یا سیال خنک‌کننده کولر نیز بر اثر گذشت زمان یا استفاده مداوم فاسد و یا تمام می‌شود. شارژ کردن کولر گازی فرآیندی نیست که بتوان در خانه انجامش داد. برای انجام این فرآیند به یک متخصص ماهر در این زمینه مراجعه کنید.

شارژ گاز کولر گازی
شارژ گاز به موقع کارایی کولر شمارا افزایش می دهد.

نشتی گاز کولر گازی

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که می‌تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد کند، نشتی گاز است. نشتی معمولا در جایی اتفاق می‌افتد که شما نمی‌بینید. به همین دلیل تشخیص آن می‌تواند بسیار سخت باشد.در این مواقع به دنبال یک تعمیرکار مناسب باشید تا بتواند کولر را عیب‌یابی کند. اگر به تازگی کولرخود را شارژ کرده‌اید و حالا دوباره احتیاج به شارژ دارد، می‌توانید مطمئن باشید که کولر شما نشتی دارد.

در بسیاری از کولر‌های گازی بی کیفیت و تقلبی، حتی شل شدن یک پیچ نیز می‌تواند باعث نشتی گاز شود. گفتنیست تعمیر نشتی گاز خنک کننده می‌تواند خطرناک باشد، پس هیچ وقت در خانه اقدام به تعمیر نکنید و حتما با یک متخصص تماس بگیرید.

نشتی گاز کولر گازی
گاز کولر گازی باید حتما در حد استاندارد خود بماند

اتصالات و سیم پیچی ها آسیب دیده اند

اگر به خوبی به کولرهای گازی رسیدگی نکنید، آنها به راحتی یخ می‌بندند. یخ بستن قطعات بیرونی و سیم کولر گازی به راحتی می‌تواند باد خنک را به باد سرد تبدیل کند. اگر با سیم‌های یخ‌زده روبرو شوید اولی سوالی که به ذهنتان می‌رسد این است که اگر هوای داخل آن قدر سرد است که همه چیز یخ زده، پس چرا باد خروجی انقدر گرم است؟

بخش یخ‌زده، در واقع سیم پیچ اواپراتور است که هوای گرم را از محیط بیرون می‌گیرد و موجب خنک شدن فضا می‌شود. این سیم پیچ برای انجام وظایف خود، احتیاج به هوای گرم دارد. اگر این سیم پیچ هوای گرم را از دست بدهد، شروع به یخ‌زدگی خواهد ‌کرد.

کویل‌های کندانسور نیز که در محیط بیرون قرار می‌گیرند، بیشتر از سایر اجزاها در معرض الودگی‌ها هستند. با نشستن آلودگی‌ها بر روی این سیم‌ها، کندانسور انتقال گرما را به خوبی انجام نخواهد‌ داد. همین عامل باعث گرم شدن باد کولر می‌شود.


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.