کولر گازی

علائم نشتی گاز فریون کولر گازی و نشانه ی کم بودن گاز

علائم نشتی گاز فریون

در مقاله انواع گازهای کولر گازی در مورد گازهای خنک کننده ای که در لوازم سرمایشی مانند کولر گازی استفاده می‌شود، صحبت کردیم. وجود این گاز برای تولید هوای خنک در کولر الزامیست. اگر گاز فریون کولر کم شود، فشار مضاعفی روی کارکرد کولر وارد می‌کند و در نتیجه کولرگازی شما برق بیشتری مصرف می‌کند تا بتواند دمای هوا را به درجه مطلوب شما برساند. کم شدن گاز کولر می‌تواند یک علت خطرناک هم داشته باشد و آن نشتی گاز است. در این مطلب در مورد نشتی گاز کولر، دلایل و علائم آن صحبت می‌کنیم.

چنانچه کولر شما هم این نشانه‌ها را دارد، می‌توانید برای رفع مشکل درخواستتان را در قسمت سرویس کولر گازی یا تعمیر کولر گازی ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

دلایل نشت گاز کولر گازی

فرسایش و کهنگی کولر گازی

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در نشت گاز فریون، استفاده بیش از اندازه از کولر گازی است. فرقی نمی‌کند کولر گازی شما چه برندی باشد، چه قیمتی داشته باشد و یا دست دوم یا نو باشد. استفاده بیش از اندازه و عدم سرویس به موقع دستگاه، تنها باعث فرسایش و مستهلک شدن قطعات خواهد شد.

لرزش های کولر گازی، خوردگی لوله ها و کویل های کندانسور احتمال نشت گاز را بیشتر می‌کند، اگر قصد خرید کولر گازی دسته دوم را دارید حتما به سالم بودن کویل ها و لوبه ها و کندانسور توجه کنید و ترجیحا آن را به یک تعمیرکار متخصص نشان بدهید. سرویس کولر گازی به طور سالیانه و دوره ای عمر مفید دستگاه شما را آفزایش می دهند، بسیاری از مشکلات دستگاه در همین بازدیدهای دوره ای مشخص می شود و از وارد آمدن خسارات بیشتر جلوگیری می کند.

دلائل نشتی گاز فریون کولر گازی
اگر باد خروجی کولر گازی گرم است، باید برای رفع نشت گاز کولر به دنبال متخصص باشید
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

ضربه خوردن کولر گازی

یکی از دلایل خالی شدن و نشت گاز فریون، ضربه خوردن بدنه کولر گازی است. این دستگاه گران قیمت به هیچ عنوان نباید ضربه بخورد، زیرا هر ضربه می‌تواند باعث شکستگی، شل و یاجدا شدن قطعات یا لوله‌های انتقال دهنده گاز شود.

به یاد داشته باشید همواره برای تعمیر کردن کولر گازی، از متخصصین و تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید. افراد غیر متخصص تنها به قطعات بیرونی و داخلی کولر گازی شما آسیب خواهند زد. لوله‌های مسی موجود درون کولر گازی، وظیفه انتقال گاز فریون را برعهده را دارند. هر گونه شکستگی، ترک و یا سوراخ در این لوله‌ها موجب نشتی گاز فریون کولر گازی خواهد شد.

نشتی گاز فریون کولر گازی، به دلیل نصب نادرست نیز هست. پس بهتر است برای جلوگیری از این مشکل، از سرویسکارانی متخصص و ماهر استفاده کنید.

خوردگی لوله، دلیل سوراخ شدن و نشتی در کندانسور

یکی دیگر از دلایل نشتی گاز کولر گازی و سوراخ شدن لوله های آن، خوردگی لوله های مسی کنداسور است. معمولا لوله های مسی کندانسور برای انتقال سرما بسیار نازک ساخته می شوند. نازک بودن این لوله ها باعث می شود فرآبند خوردگی تاثیر زیادی روی آنها داشته باشد. معمولا آلاینده هایی که در هوا وجود دارند باعث شروع فرآیند خوردگی می شوند.

راه تشخیص نشتی گاز کولر
استفاده بیش از اندازه و نادرست از کولر گازی، موجب نشتی گازفریون خواهد شد

علائم نشتی گاز فریون و خالی شدن گاز کولر

سوال بعدی که در این رابطه پیش می‌آید این است، که چگونه نشتی گاز فریون کولر گازی تشخیص دهیم؟ چندین نشانه برای این مسئله وجود دارد.

1. باد کولر بوی استون مانند می دهد:

در مقاله علت بوی بد کولر گازی چیست، در مورد دلایل انواع بوهایی که از کولر گازی ساتع می شود صحبت کردیم. یکی از بوهایی که باید شما را بسیار هوشیار کند، بوی استونمانند از باد کولر است. این بو می تواند زنگ خطری برای نشت گاز کولر گازی باشد. خیلی زود کولر گازی را خاموش کنید و در و پنجره ها را باز کنید، با مرکز تعمیر کولر گازی تماس بگیرید و از محیط خارج شوید تا متخصص کولر شما را بررسی کند.

2. باد کولر گازی خنک نیست:

یکی از علائم نشتی گاز، خنک نکردن کولر گازی و گرم بودن بادی است که از یونیت داخلی آن بیرون می آید. البته تنها دلیل برای این موضوع نیست، اما می تواند بارزترین دلیل برای آن باشد. متاسفانه بعضی افراد یا حتی تعمیرکاران پس از مواجه شدن با این علایم گاز کولر را شارژ می کنند، در حالیکه باید لوله ها و کویل ها به صورت کامل بررسی و چک شوند.

3. پنل ها یا لوله های مسی یخ زده اند:

تشکیل برفک یا یخ زدگی لوله های مسی و کندانسور و یا پنل اواپراتور از علایم شایع کم شدن گاز کولر گازی است. به دلیل کم شدن گاز کولر لوله ها نمی توانند به اندازه کافی گرما جذب کنند و دچار برفک می شوند.

پیشنهاد مطالعه

4. مبلغ قبض برق بالا رفته است:

در مقایسه با مدتی قبل متوجه می شوید که هزینه برق مصرفی این ماه بیشتر از ماه های گذشته است. این احتمال را در نظر داشته باشید که گاز کولر اگر کم شده باشد و به احتمالی نشتی داشته باشد فشار بیشتری به موتور وارد می کند تا بتواند فضای خانه را خنک کند و این فشار بیشتر به معنای مصرف بیشتر برق است.

5. تغییر رنگ لوله های داخلی کولر گازی:

همچنین با بررسی و بازدید قسمت های مختلف کولر می توانید متوجه خروج گاز از درزها، شیرها و لوله ها شوید. به عنوان مثال در لوله هایی که دچار نشتی شده اند، معمولا لکه های تیره دیده می شود. صدای سوت مانند در شیر انبساط ترموستاتیک هم می تواند نشانه ای برای همین اتفاق باشد. درست مثل پیدا کردن نشتی گاز در لوله های اجاق گاز می توانید از محلول کف و اسفنج برای پیدا کردن نشتی های کولر گازی استفاده کنید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

6. استفاده از مایع نشتی یاب:

متخصصین تعمیر کولر گازی از تجهیزات خاصی برای پیدا کردن محل نشتی استفاده می کنند، تجهیزاتی مانند عینک نشتی یاب گاز کولر و مایع نشت گیر کولر گازی. در نتیجه برای پیدا کردن دلیل و محل نشتی حتما از خدمات سرویس کولر گازی استفاده کنید تا قبل از وقوع اتفاق خاصی مشکلات احتمالی دستگاه شما تشخیص داده شوند.

دلائل نشتی گاز فریون کولر گازی
هرگونه ضربه به بدنه کولر گازی می‌تواند باعث آسیب به قطعات داخلی دستگاه شود

عوارض استنشاق گاز فریون

گاز فریون رنگ و بوی خاصی ندارد، به همین دلیل نمی‌توان میزان نشتی آن را تشخیص داد. اما علائم ناشی از مسمومیت این گاز سرگیجه و احساس خفگی هستند.

راهکار رفع نشتی کولر گازی

بسیاری از افراد برای حل مشکل نشت گاز کولر، ترجیح می‌دهند آن را دوباره شارژ کنند. باید بدانید شارژ گاز کولر گازی، راه حل مشکل نیست و جلوی نشت گاز را نخواهد گرفت. زیرا در این شرایط نیز گاز کولر گازی، نشت کرده و باید دوباره هزینه‌ای بابت شارژ آن بپردازید.

بهترین روش در اینجا، تعمیر و سرویس کولر گازی است. یک تکنسین ماهر در این کار می‌تواند مشکلات شما را به راحتی حل کند. در بیشتر موارد پس از بررسی تعمیرکار متخصص، پوسیدگی ها یا سوراخ های روی لوله ها یا کندانسور مشخص میشوند، در صورتی که این سوراخ ها کم یا ریز باشند تعمیر کار آنها را با سیم جوش نقره می پوشاند و دوباره با محلول کف تست می‌گیرد. اما اگر میزان سوراخ یا پوسیدگی زیاد باشد، تعمیرکار آنها را تعویض می کند.

4.2/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫18 دیدگاه ها

 1. سلام
  کولرم تقریبا نو هست ولی سردی هوای آن بسیار کم می باشد بطوریکه یک اتاق کوچک را خنک نمی کند مشکل آن چی می تونه باشه
  راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. با سلام
   فرهاد عزیز، آیا ظرفیت کولر را متناسب با متراژ اتاق خریداری کرده اید؟
   یکی از رایج ترین دلایل برای خنک نکردن اتاق در اثر استفاده از کولر گازی نو، نامناسب بودن ظرفیت کولرگازی است.

 2. سلام.کولر اسپیلت من از تابستان گذشته روشن نشد تا الان که روشن کردم دیدم لوله باریکه یخ میزنه وباد کولر زیاد خنک نیست مجبور شدم از کولر من کمک بگیرم دیدم گاز کم کرده .حالا هرچه محلول کف ریختیم محل نشت پیدا نکردیم حتی داخل لوله ها هوا زدیم یک روز موند ولی باکمال تعجب هیچی کم نکرد یعنی درجه فشار ینج مثل زمانی بود که داخل لوله ها هوا زدیم برا تست نشتی
  حالا مشکل از چی بوده که شارژ گاز کولر کم شده بود ؟نشتی که نداشت تست کردیم می ترسم گاز رو شارژ کنم ودوباره خالی کنه بعدا

  1. با سلام
   حمزه عزیز، با توجه به مشکل دستگاه شما، بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

 3. با سلام ما کولر اسپلتمونو اردیبهشت ماه خریدیم ولی امروز دیدم لوله خرطومی پلاستیکی که خروج آب باید باشه یه طرفش یه چیز صورتی رنگ شده تا ته لوله لطفا راهنماییم کنید

  1. با سلام
   آمنه عزیز، آیا به غیر از تغییر رنگ لوله مشکل دیگری برای کولر به وجود آمده است؟

 4. سلام روی لوله مسی که به کمپرسور بیرونی اسپلیت متصل هستند قطرات آب تشکیل شده ایا مشکل خاصی هست

  1. باسلام
   امین عزیز، یکی از دلایلا آب ریزش کولر گازی عایق نبودن لوله‌ها است. پیشنهاد ما ابتدا عایق بندی لوله‌ها و سپس بررسی عدم مسدودیت شلنگ تخلیه، کم شدن حجم گاز مبرد، اختلال در فیلتر، معیوب شدن پمپ و … است. برای رفع مشکل، صحت موارد مذکور را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 5. سلام و عرض ادب
  بزرگوار ما توی خونمون یه کولر گازی گری داریم که قبلا صاحب خونه درست نصبش نکرده بود بعد از اینکه ما یک ماه ازش استفاده کنیم به دلیل شل بودن اتصالات باز شد و افتاد. ما دوباره سرویسکار آوردیم و نصبش کردیم . بماند که کولر آفتاد روی تلویزیونم و خرج تعمیر تلویزیون هم افتاد رو دوشم . بعد از نصب کردن کولر دوباره کولرو گاز کردیم ولی الان دیکه هوا رو خوب گرم نمیکنه . لوله ی بزرگش گرم گرمه ولی لوله کوچیکش گرم نیست و نشتی گاز هم نداره میشه راهنماییم کنین؟

  1. درود بر شما
   اسماعیل عزیز، این ایراد اغلب اوقات به دلیل کم شدن گاز کولر به وجود می‌آید، به همین دلیل دستگاه باید مجدد شارژ شود. این احتمال هم هست که لوله کولر نشتی داشته باشد. بهتر است از سرویسکار فنی بخواهید تا از نزدیک موضوع را بررسی کند. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر دز زمینه سرویس و تعمیر کولرگازی با شماره 02154591616 در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 6. من جایی که منزل دارم هر چند ماه یکبار میرم آگه توی ای چند ماه کولر گازی خاموش باشد گاز آن خالی میشود

  1. درود بر شما گاهی اوقات به دلیل عدم استفاده از دستگاه و همچنین عدم سرویس به موقع دستگاه دچار نشتی گاز خواهد شد. برخی از کاربران گمان می‌کنند که اگر، شارز گاز کولر گازی را انجام دهند، مشکل نشتی نیز برطرف خواهد شد.
   این تفکر درست نیست، بهتر است هرچه زودتر برای سرویس و تعمیر کولر گازی اقدام کنید.

 7. سلام، خیلی ممنون بابت مطالب مفید در این سایت؛ من چند روزی است یک کولر گازی نصب کرده ام؛ در فاصله نیم متری اتصال لوله های یونیت داخلی با لوله های یونیت خارجی روغن ریزی دیده میشود؛ آیا این نشانه نشتی گاز یا چیز دیگری میباشد؟

  1. درود بر شما
   از علائم نشتی گاز فریون می‌توان به خنک نبودن باد کولر و یا افزایش هزینه‌های برق اشاره کرد. برای شناسایی و رفع این مشکل می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی خود را در سامانه اچارباز ثبت کنید تا دستگاه شما کارشناسی و تعمیر شود.

  1. سلام

   دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد. اولین دلیل، نشت گاز و کم شدن میزان گاز است.
   گرفتگی لوله های کولر گازی دلیل دیگر است.
   اگر کمپرسور شما یکسره کار کند و فن داخلی هم خراب شود، کولر یخ میزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا