به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

علائم نشتی گاز فریون کولر گازی

علائم نشتی گاز فریون را بشناسید

در مقاله انواع گازهای کولر گازی در مورد گازهای خنک کننده ای که در لوازم سرمایشی مانند کولر گازی استفاده می شود صحبت کردیم. وجود این گاز برای تولید هوای خنک در کولر الزامیست. اگر گاز فریون کولر کم شود فشار مضاعفی روی کارکرد کولر وارد می کند و در نتیجه کولرگازی شما برق بیشتری مصرف می کند تا بتواند دمای هوا را به درجه مطلوب شما برساند. کم شدن گاز کولر می تواند یک علت خطرناک هم داشته باشد و آن نشتی گاز است. در این مطلب در مورد نشتی گاز کولر، دلایل و علایم آن صحبت می کنیم.

علت نشتی گاز کولر گازی

فرسایش و کهنگی کولر گازی

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در نشت گاز فریون، استفاده بیش از اندازه از کولر گازی است. فرقی نمی‌کند کولر گازی شما چه برندی باشد، چه قیمتی داشته باشد و یا دست دوم یا نو باشد. استفاده بیش از اندازه و عدم سرویس به موقع دستگاه، تنها باعث فرسایش و مستهلک شدن قطعات خواهد شد.

لرزش های کولر گازی، خوردگی لوله ها و کویل های کندانسور احتمال نشت گاز را بیشتر می‌کند، اگر قصد خرید کولر گازی دسته دوم را دارید حتما به سالم بودن کویل ها و لوبه ها و کندانسور توجه کنید و ترجیحا آن را به یک تعمیرکار متخصص نشان بدهید. سرویس های دوره ای کولرگازی عمر مفید دستگاه شما را آفزایش می دهند، بسیاری از مشکلات دستگاه در همین بازدیدهای دوره ای مشخص می شود و از وارد آمدن خسارات بیشتر جلوگیری می کند.

دلائل نشتی گاز فریون کولر گازی
اگر باد خروجی کولر گازی گرم است، باید برای رفع نشت گاز کولر به دنبال متخصص باشید

ضربه خوردن کولر گازی

یکی از دلایل خالی شدن و نشت گاز فریون، ضربه خوردن بدنه کولر گازی است. این دستگاه گران قیمت به هیچ عنوان نباید ضربه بخورد، زیرا هر ضربه می‌تواند باعث شکستگی، شل و یاجدا شدن قطعات یا لوله‌های انتقال دهنده گاز شود.

به یاد داشته باشید همواره برای تعمیر کولر گازی، از متخصصین و تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید. افراد غیر متخصص تنها به قطعات بیرونی و داخلی کولر گازی شما آسیب خواهند زد. لوله‌های مسی موجود درون کولر گازی، وظیفه انتقال گاز فریون را برعهده را دارند. هر گونه شکستگی، ترک و یا سوراخ در این لوله‌ها موجب نشتی گاز فریون کولر گازی خواهد شد.

نشتی گاز فریون کولر گازی، به دلیل نصب نادرست نیز هست. پس بهتر است برای جلوگیری از این مشکل، از سرویسکارانی متخصص و ماهر استفاده کنید.

اثرات نشت گاز کولر
استفاده بیش از اندازه و نادرست از کولر گازی، موجب نشتی گازفریون خواهد شد

علائم نشتی گاز کولر گازی؛ نشتی گاز فریون را تشخیص دهید

سوال بعدی که در این رابطه پیش می‌آید این است، که چگونه نشتی گاز فریون کولر گازی تشخیص دهیم؟ چندین نشانه برای این مسئله وجود دارد.

۱٫ باد کولر بوی استون مانند می دهد: در مقاله علت بوی بد کولر گازی چیست، در مورد دلایل انواع بوهایی که از کولر گازی ساتع می شود صحبت کردیم. یکی از بوهایی که باید شما را بسیار هوشیار کند، بوی استونمانند از باد کولر است. این بو می تواند زنگ خطری برای نشت گاز کولر گازی باشد. خیلی زود کولر گازی را خاموش کنید و در و پنجره ها را باز کنید، با مرکز تعمیر کولر گازی تماس بگیرید و از محیط خارج شوید تا متخصص کولر شما را بررسی کند.

۲٫ باد کولر گازی خنک نیست: یکی از علائم نشتی گاز کولر گازی خنک نبودن بادی است که از یونیت داخلی آن بیرون می آید. البته تنها دلیل برای این موضوع نیست، اما می تواند بارزترین دلیل برای آن باشد. متاسفانه بعضی افراد یا حتی تعمیرکاران پس از مواجه شدن با این علایم گاز کولر را شارژ می کنند، در حالیکه باید لوله ها و کویل ها به صورت کامل بررسی و چک شوند.

۳٫ باد کولر گرم است: گرم بودن باد کولر گازی هم می تواند دلیلی برای نشت گاز باشد.

۴٫ پنل ها یا لوله های مسی یخ زده اند: تشکیل برفک یا یخ زدگی لوله های مسی و کندانسور و یا پنل اواپراتور از علایم شایع کم شدن گاز کولر گازی است. به دلیل کم شدن گاز کولر لوله ها نمی توانند به اندازه کافی گرما جذب کنند و دچار برفک می شوند.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

۵٫ مبلغ قبض برق بالا رفته است: در مقایسه با مدتی قبل متوجه می شوید که هزینه برق مصرفی این ماه بیشتر از ماه های گذشته است. این احتمال را در نظر داشته باشید که گاز کولر اگر کم شده باشد و به احتمالی نشتی داشته باشد فشار بیشتری به موتور وارد می کند تا بتواند فضای خانه را خنک کند و این فشار بیشتر به معنای مصرف بیشتر برق است.

۶٫ تغییر رنگ لوله های داخلی کولر گازی: همچنین با بررسی و بازدید قسمت های مختلف کولر می توانید متوجه خروج گاز از درزها، شیرها و لوله ها شوید. به عنوان مثال در لوله هایی که دچار نشتی شده اند، معمولا لکه های تیره دیده می شود. صدای سوت مانند در شیر انبساط ترموستاتیک هم می تواند نشانه ای برای همین اتفاق باشد. درست مثل پیدا کردن نشتی گاز در لوله های اجاق گاز می توانید از محلول کف و اسفنج برای پیدا کردن نشتی های کولر گازی استفاده کنید.

۷٫ استفاده از مایع نشتی یاب: متخصصین تعمیر کولر گازی از تجهیزات خاصی برای پیدا کردن محل نشتی استفاده می کنند، تجهیزاتی مانند عینک نشتی یاب گاز کولر و مایع نشت گیر کولر گازی. در نتیجه برای پیدا کردن دلیل و محل نشتی حتما از خدمات سرویس کولر گازی استفاده کنید تا قبل از وقوع اتفاق خاصی مشکلات احتمالی دستگاه شما تشخیص داده شوند.

دلائل نشتی گاز فریون کولر گازی
هرگونه ضربه به بدنه کولر گازی می‌تواند باعث آسیب به قطعات داخلی دستگاه شود
پیشنهاد مطالعه

عوارض استنشاق گاز فریون

گاز فریون رنگ و بوی خاصی ندارد، به همین دلیل نمی‌توان میزان نشتی آن را تشخیص داد. اما علائم ناشی از مسمومیت این گاز سرگیجه و احساس خفگی هستند.

عوارض استنشاق گاز فریون
از عوارض استنشاق کولر گازی می توان به سرگیجه حالت تهوع و حالت خفگی شدید اشاره کرد

راهکار رفع نشتی کولر گازی

بسیاری از افراد برای حل مشکل نشت گاز کولر، ترجیح می‌دهند آن را دوباره شارژ کنند. باید بدانید شارژ گاز کولر گازی، راه حل مشکل نیست و جلوی نشت گاز را نخواهد گرفت. زیرا در این شرایط نیز گاز کولر گازی، نشت کرده و باید دوباره هزینه‌ای بابت شارژ آن بپردازید.

بهترین روش در اینجا، سرویس و تعمیر کولر گازی است. یک تکنسین ماهر در این کار می‌تواند مشکلات شما را به راحتی حل کند. در بیشتر موارد پس از بررسی تعمیرکار متخصص، پوسیدگی ها یا سوراخ های روی لوله ها یا کندانسور مشخص میشوند، در صورتی که این سوراخ ها کم یا ریز باشند تعمیر کار آنها را با سیم جوش نقره می پوشاند و دوباره با محلول کف تست می‌گیرد. اما اگر میزان سوراخ یا پوسیدگی زیاد باشد، تعمیرکار آنها را تعویض می کند.


نویسنده :

 • Avatar فریبا گفت:

  من جایی که منزل دارم هر چند ماه یکبار میرم آگه توی ای چند ماه کولر گازی خاموش باشد گاز آن خالی میشود

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما گاهی اوقات به دلیل عدم استفاده از دستگاه و همچنین عدم سرویس به موقع دستگاه دچار نشتی گاز خواهد شد. برخی از کاربران گمان می‌کنند که اگر، شارز گاز کولر گازی را انجام دهند، مشکل نشتی نیز برطرف خواهد شد.
   این تفکر درست نیست، بهتر است هرچه زودتر برای سرویس و تعمیر کولر گازی اقدام کنید.

 • Avatar ابراهیم امیری گفت:

  سلام، خیلی ممنون بابت مطالب مفید در این سایت؛ من چند روزی است یک کولر گازی نصب کرده ام؛ در فاصله نیم متری اتصال لوله های یونیت داخلی با لوله های یونیت خارجی روغن ریزی دیده میشود؛ آیا این نشانه نشتی گاز یا چیز دیگری میباشد؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   از علائم نشتی گاز فریون می‌توان به خنک نبودن باد کولر و یا افزایش هزینه‌های برق اشاره کرد. برای شناسایی و رفع این مشکل می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی خود را در سامانه اچارباز ثبت کنید تا دستگاه شما کارشناسی و تعمیر شود.

 • Avatar کریمی گفت:

  سلام
  کویل کولر گازی منزل ما یخ زده، یعنی مشکلش نشت گاز فریون هست؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد. اولین دلیل، نشت گاز و کم شدن میزان گاز است.
   گرفتگی لوله های کولر گازی دلیل دیگر است.
   اگر کمپرسور شما یکسره کار کند و فن داخلی هم خراب شود، کولر یخ میزند.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >