به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

چرا کولر گازی دچار یخ‌ زدگی می‌شود؟

علت یخ زدگی کولر گازی

یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی که ممکن است برای کولر گازی رخ دهد، یخ زدگی پنل داخلی یا خارجی کولر گازی است. یخ‌زدگی همان برفک زدن کولر گازی هیچ ارتباطی به نوع فصل گرم یا سرد سال ندارد و در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. معمولا زمانی این اتفاق می‌افتد که یکی از قسمت‌های سیکل خنک‌کننده از کار بیفتد. در این مطلب، علت یخ زدگی کولر گازی را با هم بررسی می‌کنیم و از راه های جلوگیری از آن می گوییم.

کولر گازی چطور کار می‌کند؟

بیایید ابتدا با نحوه عملکرد کولر گازی آشنا شویم. کولرگازی برای خنک کردن محیط از فرآیند تبخیر مایع استفاده می‌کند. گاز خنک کننده در این لوله‌ها توسط کمپرسور فشرده می‌شود و به کندانسور می‌رود. در این مرحله گاز خنک کننده سرد شده و به مایع تبدیل می‌شود. این مایع وقتی از لوله‌ها گذر می‌کند، دچار افت فشار می‌گردد. بر اثر افت فشار دمای جوش پایین آمده و باعث ایجاد گرمای مورد نیاز مایع می‌گردد. این ماده وارد اواپراتور می‌شود و گرمای داخل اتاق را می‌گیرد و آن را تهویه و خنک می کند.

چرا کولر گازی یخ می زند
نحوه کار کولر گازی در تمام انواع و مدل های کولر گازی به یک صورت است.

چه قطعاتی از کولر گازی دچار یخ زدگی می شوند

معمولا یخ زدگی در کولر گازی در قطعات خاصی از آن اتفاق می افتد. پس باید حواستان به بررسی دوره ای این قطعات باشد. کندانسور کولر گازی،لوله های ارتباطی بین دو پنل،پنل داخلی و پنل خارجی بیشترین قطعاتی هستند که با این مشکل روبرو می شوند.

علت های شایع یخ زدن کولر گازی چیست؟

اگر بخواهیم برای یخ زدن کولر گازی چند دلیل فنی داشته باشیم، می‌شود به طور خلاصه این موارد را نام برد:

عدم وجود گاز در کولر گازی

یکی از دلایل برای برفک زدن کولر گازی، می تواند کم شدن یا نشتی گاز کولر باشد. اگر کولر گازی شما نشتی داشته باشد، فرآیند سرمایش آن با مشکل مواجه می‌شود، پس پنل داخلی یا لوله‌های آن دچار یخ زدگی می‌شوند. این مشکل با شارژ کردن گاز برطرف می‌شود. اگر با روشن شدن کولر گازی و شروع به کار آن لوله ها شروع به برفک زدن یا یخ زدن می کنند و تا ۱۵ دقیقه پس از روشن شدن دستگاه یخ زدگی لوله ها را مشاهده می کنید، باید حتما به کمک یک متخصص کولر گازی، میزان گاز مبرد کولر را بررسی کنید، ممکن است این گاز دچار نشتی شده باشد یا اینکه میزان آن از حد استاندارد کمتر شده باشد. برای بررسی میزان گاز یا نشتی گاز کولر حتما از یک متخصص کمک بگیرید، برای اینکار می توانید از خدمات تعمیر کولر گازی آچارباز هم استفاده کنید.

اگر یخ زدگی در ساعت‌های سرد روز یعنی پیش از صبح و یا آخر شب اتفاق می‌افتد، در کولرهای پنجره‌ای درجه ترموستات را کم کنید و در کولرهای دو تکه‌ای درجه ترموستات را بالا ببرید به صورتی که کولر به حالت OFF دربیاید.

انسداد لوله‌های کولر گازی

وقتی لوله های مویی یا قطعاتی مثل شیر برقی دچار گرفتگی یا انسداد شوند، احتمال یخ زدگی کولر به شدت بالا می‌رود.

کار کردن مداوم کمپرسور

کمپرسور یکی از مهمترین قطعات کولر گازی است. ممکن است برد فرمان کولر،خرابی خود کمپرسور،خرابی سنسور کولر گازی، خرابی کنتاکتور کولر گازی باعث شود که کمپرسور کولر به صورت دایمی و بدون قطع کردن کار کند. این یکسره کار کردن کمپرسور کولر گازی می تواند باعث یخ زدگی در پنل داخلی و لوله های آن بشود.

خرابی کمپرسور دلیل یخ زدگی
کمپرسور کولر گازی قلب تپنده آن است و در صورتی که اختلالی در عملکرد آن ایجاد شود باعث یخزدگی در کولر می شود.

خرابی فن بلوور یا همان فن داخلی اواپراتور

فن بلوور داخلی کولر گازی یکی از مهمترین وظایف را در عملکرد کولر گازی به عهده دارد. به این صورت که این قطعه هوای گرم را به داخل پنل می‌کشد، هوای گرم با برخورد به اواپراتور سرد، به هوای خنک تبدیل شده و به محیط بر‌می‌گردد. اگر فن بلوور یا فن داخلی کولر گازی نتواند هوای سرد تولید شده را از روی اواپراتور یا کویل های داخلی تخلیه کند، پنل داخلی شروع به یخ زدن می‌کند. همچنین اگر فیلترهای هوا کثیف باشند، فن بلوور خراب باشد یا حتی موتور فن سوخته باشد، هوا به طور کامل از روی پنل داخلی رد نمی‌شود و این شروع فرآیند یخ زدگی است.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

علت یخ زدگی کولر گازی در زمستان

خیلی از ما کولر گازی را با هدف سرمایش در تابستان و گرمایش در زمستان تهیه می کنیم، یکی از مشکلاتی هم که در زمستان برای کولر گازی پیش می آید یخ زدگی آن است. دلایل آن را با هم بررسی می کنیم.

نحوه تولید گرمایش کولر گازی در زمستان

در درون سیستم کولر گازی، گاز مبرد وجود دارد که این گاز در زمان استفاده از سیستم گرمایش در زمستان باید در داخل کمپرسور گرم شود و از طریق شیر برقی که یک شیر چهار طرفه است به داخل اواپراتور منتقل شود. اواپراتور اسپلیت شامل قطعات آلومینیومی و لوله های مسی است، هوای گرمی که در کمپرسور با گرم کردن گاز کولر تولید شده است وارد این محفظه شده و باعث گرم شدن لوله ها و محیط داخل اواپراتور میشود، این هوای مطبوع گرم به محیط دمیده و هوای سرد مکیده و به بیرون فرستاده می شود. این هوای سرد به اضافه سرمای هوای زمستان می تواند امکان یخ زدگی را بالا ببرد.

سنسور بیرونی کولر گازی خراب است

با خراب شدن یا مختل شدن سنسور بیرونی یا برد فرمان کولر گازی، دستور گرم کردن کمپرسور کولر گازی ارسال نمی شود. همین مورد باعث یخ بستن کندانسور کولر گازی می شود.

فن کندانسور خراب شده است

وظیفه تولید باد گردم درون موتور در زمستان به عهده فن کندانسور است، اگر فن کندانسور از کار بیفتد باعث یخ بستن و یا برفک زدن کندانسور می شود.

شیربرقی خراب شده است

در پمپ های حرارتی کولر گازی نوعی شیر وجود دارد به نام شیر حرارتی، این شیر جهت شارش جریان مبرد را عوض و برعکس می کند. اگر این شیر از کار بیفتد در زمستان هوای سرد بیرون به داخل کولر مکیده می شود و یخ زدگی را ایجاد یا تشدید می کند.

گاز کولر گازی کم شده است

همانطور که قبل تر هم توضیح دادیم، کم شدن گاز کولر گازی چه در زمستان و چه تابستان می تواند یکی از دلایل یخ زدگی کولر گازی شود.

شارژ گاز کولر گازی
کم شدن گاز کولر گازی می تواند دلیل خیلی از اختلالات در دستگاه باشد. یکی از آنها برفک زدن پنل است.

با رعایت این نکات از یخ زدگی کولر گازی پیشگیری کنید

 • سرویس کولر گازی را فراموش نکنید. بازدید دوره‌ای از کولر باعث می‌شود از بسیاری ایرادات پیشگیری کنیم. سالم بودن هر یک از قطعات را چک کنید. عدم کارکرد صحیح یا سوختن هر کدام از قسمت‌ها می‌تواند فرآیند یخ زدگی را شروع کند یا به آن سرعت ببخشد.
 • وقتی هوای بیرون سرد است، کولر گازی را تا جایی که می‎‌توانید روی حالت فن قرار دهید. استفاده بیش از حد از حالت سرمایش، باعث یخ زدن سیکل و در نتیجه آن لوله‌ها خواهد شد.
 • شارژ کولر گازی اهمیت خیلی زیادی دارد. کمبود گاز، لوله‌ها را دچار یخ زدگی می‌کند.

وقتی به کولر گازی منزلتان نیاز ندارید، آن را خاموش کنید. روشن گذاشتن بی‌وقفه کولر گازی هم مصرف برق را به شدت بالا می‌برد و هم باعث استهلاک و خرابی قطعات داخلی آن می‌شود.


نویسنده :

۲ دیدگاه

 • Avatar Imsterenger گفت:

  سلام وباسپاس فراوان که برای اولین بارمطلبی دردنیای مجازی کمک وراهنمایی خوبی بمن داد….باتشکروبهروزی موفقیت شما….!!!

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اینکه مقاله مورد پسند شما بوده و توانسته کمکی بکند، بسیار خوشحالیم.
   موفق باشید

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.