به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

زمان مناسب برای شارژ کولر گازی چه زمانی است،چطور انجام می شود؟

زمان مناسب شارژ کولر گازی

کولرهای گازی برای تولید هوای خنک و انجام تهویه هوا از گازهای خانواده فریون استفاده می کنند، گازهایی مانند R22-R410A-R407A. اگر میزان این گازها از حد استاندارد پایین تر بیاید و یا تمام شود، توان خنک کنندگی دستگاه از بین می رود. برای رفع این مشکلات باید گاز کولر گازی تان را شارژ کنید. ما در این مطلب در مورد انواع شارژ گاز کولر، روش های شارژ مراحل آن صحبت خواهیم کرد اما دقت داشته باشید این کار باید حتما توسط متخصص انجام شود. چرا که کم شدن گاز کولر ممکن است به دلیل نشتی گاز باشد که حتما باید متخصص این مورد را چک کند چون می تواند بسیار خطرساز باشد.

بیشتر کولر گازی ها با گاز R22 کار می کنند. تمرکز ما در این مقاله روی این نوع گاز است. ممکن است در مدل های مختلف کولر گازی انواع دیگری از گاز استفاده شود. همچنین در بعضی شرایط امکان عوض کردن گاز داخل کولر گازی به نوعی دیگرهم وجود دارد اما باید طبق استانداردها و شرایطی صورت بگیرد، یکی از آنها، تعویض روغن دستگاه است.

گاز کولر گازی چیست

گاز فریون نام گازی است که بر روی مواد شیمیایی سرد کننده یا مبرد با عنوان کلروفلوروکربن ها یا CFC گذاشته شده است. فریون در دمای عادی به صورت گاز است، اما زمانی که خنک می شود به حالت مایع در می آید. فریون ها بی رنگ و بی بو هستن و البته غیر قابل اشتعال. این گاز به عنوان سرد کننده در اکثر دستگاه های مبرد مثل یخچال و کولر گازی استفاده می شود. این گاز به در کولر گازی به متراکم کننده کولر گازی که در کندانسور آن و خارج از فضای منزل قرار دارد اضافه می شود.

میزان شارژ گاز کولر گازی
گازی که در کولرهای گازی باعث به جود آمدن سرما می شود از خانواده گاز های فریون است.

نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی

از علائم کمبود گاز کولر گازی می توان به یخ زدگی یونیت خارجی کولر گازی، پایین آمدن کارایی دستگاه و خنک نکردن هوا، صدای ایجاد حباب و افزایش هزینه برق را می توان نام برد. نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید این است که کم شدن گاز کولر گازی می تواند نشان دهنده خطر نشت گاز هم باشد. پس پیدا کردن دلیل کم شدن گاز بسیار مهم است. به این دلیل که گاز مبرد کولر یک گاز سمی و خطر ناک است و ممکن است باعث ایجاد مسمومیت و احساس خفگی شدید کند. حتی ممکن است پس از بررسی تعمیر کار و متخصص نیاز به جمع شدن و تخلیه گاز کولر به صورت کامل دیده شود. در نتیجه این کار را به هیچ وجه بدون وجود یک متخصص انجام ندهید. چون باید آب بندی دستگاه و بررسی نشتی به صورت کامل انجام شود، ممکن است در مواردی باعث شوید روغن کولر گازی خیلی زودتر از موعد فاسد شود و در دراز مدت باعث از کار افتادن کمپرسور کولر می شود.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

کولر گازی چگونه کار می کند؟

کولر گازی هوای گرم داخل خانه را می‌گیرد و طی فرآیند تبخیر مایع، آن را به هوای خنک تبدیل می‎‌کند. حالا سوال پیش می‌اید که فرایند تبخیر مایع چیست؟ گاز فریون موجود در اسپلیت توسط کمپرسور فشرده می‌شود وگاز مبرد یا خنک‌کننده گرمای خود را از دست داده و تبدیل به مایع می‌شود. این گاز در لوله‌های کولر گازی فشرده می‌شود و فشار خود را از دست می‌دهد و سپس طی فرآیندی سرمای خود را به محیط می‌دهد. فریون موجود در کمپرسور قابلیت این را دارد که بارها به مایع و گاز تبدیل شود. این فرآیند تا فاسد و یا تمام شدن گاز، ادامه پیدا می‌کند. 

 

نحوه کار کولر گازی
کولرهای گازی هوای گرم خانه را مکش می کنند و به کندانسور جهت تهویه و خنک سازی می کنند.

قبل از هر چیز، کولر را عیب یابی کنید

به این نکته اشاره‌کردیم که کولرهای گازی برای خنک کردن محیط، از سیال یا گاز‌های خنک‌کننده استفاده می‌کنند. کولر شما مثل گذشته محیط را خنک نمی‌کند؟ این مشکل به دلیل کمبود گاز است. پس قبل از اینکه به دنبال راهی برای شارژ کردن کولر باشید، ابتدا دلایل دیگر را در نظر بگیرید. شاید گاز نشت کرده است و لوله‌ها مشکلی دارند. در این زمان بهترین کار این است که برای تعمیر و عیب‌یابی کولر گازی  به یک متخصص مراجعه کنید. به سایت یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. حالا که همه مشکلات را برطرف کرده‌اید به سراغ شارژ کولر گازی بروید.

انواع شارژ کولر گازی

شارژ کولر گازی معمولا به سه شیوه انجام می‌گیرد:

۱. شارژ گاز وزنی با ترازو

۲. شارژ گاز آمپری

۳. شارژ گاز با جدول دمایی

انواع روش های شارژ کولر گازی
در صورتیکه شارز کولر گازی شما تمام نشده باشه و ظرفیت مخزن کاملا خالی نباشد و بدون کمک از تعمیرکار اقدام به شارز مجدد کنید ممکن است آسیب جدی به دستگاه شما وارد شود

شارژ گاز وزنی با ترازو

روش اول، دقیق‌ترین روش شارژ کولر گازی است. در این فرایند، مقدار گازی که کولر به آن احتیاج دارد را با استفاده از ترازو‌های مخصوصی وزن می‌کند. به یاد داشته‌باشید که در این روش کولر‌گازی باید عاری از هرگونه گاز باشد. اگر گازی درون وسیله باشد این فرایند با مشکل مواجه خواهد‌شد. زیرا شما از میزان دقیق گاز درون دستگاه اطلاعی ندارید. پس اگر این روش را انتخاب کرده‌اید، ابتدا سیستم را خالی و وکیوم کنید.

برای اندازه گیری میزان گاز در این روش، متخصص شارژ کولر گازی چندین آیتم را در کنار هم بررسی می کند. به عنوان مثال اگر کولر گازی با ظرفیت مشخص به میزان ۵۰۰گرم گاز مبرد برای خنک سازی نیاز داشته باشد، همچنین فاصله لوله کشی بین اواپراتور و کندانسور نرمال و استاندارد باشد(حدود ۵ متر)، نیم کیلوگرم گاز مبرد با ترازو وزن شده و به داخل سیستم تزریق می شود.

حالا اگر به میزان لوله کشی اضافه شود و فاصله پنل های داخلی و خارجی بیشتر شود، به ازای هر متر فاصله اضافه ۲۰ گرم گاز اضافه باید به سیستم منتقل شودبه عنوان مثال برای ۷ متر لوله باید ۴۰ گرم گاز را به میزان استاندارد اضافه کرد، در نتیجه ۵۴۰ گرم گاز با ترازو وزن شده و به کندانسور اضافه می شود.

پیشنهاد مطالعه

روش دوم،شارژ گاز آمپری

در روش دوم، آپتومتر را به دستگاه متصل می‌کنیم. براساس میزانی که آمپر نشان می‌دهد به میزان گاز مورد نیاز دستگاه پی می‌بریم. هر وسیله برقی دارای استاندارد مصرفی برق و آمپراژ مصرفی است. اگر میزان گاز درون دستگاه ایده آل و مناسب باشد عملکرد و میزان برق و ولتاژ مصرفی بیش از مقدار استاندارد نخواهد شد. تکنسین کولر گازی این آمپراژ را بررسی می کند و بر اساس آن میزان گاز درون دستگاه و میزان مورد نیاز را استخراج می کند.

روش سوم: شارژ گاز با جدول دمایی

در روش سوم تکنسین متخصص، دمای هوای اطراف داخل و خارج دستگاه را به دست آورده و با استفاده از جدول‌ گاز مبرد، میزان فشار گاز را برای دو دما به دست می‌آورد. بعد، با اتصال گیج مانوفیلد، فشار کولر گازی را تا حد مورد نظر می‌رساند.

انواع شارژ کولر گازی
اینکه کدام نوع از شارژ کولر گازی برای شما مناسب تر است به میزان گاز موجود در دستگاه و همچنین دلیل کم شدن آن بستگی دارد.

زمان مناسب شارژ کولر گازی

حال ممکن‌است این سوال برای شما پیش بیاید که چه زمانی کولرگازی نیاز به شارژ دارد؟

شارژ گاز کولر گازی آکبند

توجه‌ داشته‌باشید که در یک کولر نو به اندازه پنج متر لوله گاز وجود‌دارد. این گاز مبرد در داخل سیستم کندانسور قرار گرفته‌است. به سراغ یک متخصص بروید تا کولر را برای شما نصب کند. وقتی نصب به طور کامل انجام شد، متخصص باید سیستم را به طور کامل وکیوم کند. این عمل برای اینکه از عدم وجود هوا و رطوبت در داخل سیستم مطمئن شوید انجام می‌گیرد.

 

زمان شارژ گاز کولر گازی
زمان مناسب برای شارژ کولر گازی به وضعیت دستگاه شما و کارایی آن بستگی دارد و نمی توان گفت چه تاریخ دقیقی برای آن مناسب تر است. با استفاده از خدمات سرویس کولر گازی می توانید تمام موارد نگهداری و بهبود عملکرد دستگاه را رعایت کنید.

گاز کولر گازی خالی شده است

حال ممکن‌است، برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه باید کولر خالی از گاز را تشخیص داد؟ یک راه ساده برای درک این ماجرا وجود دارد. شیر سرویس گاز را فشار دهید. اگر گازی در کولر وجود داشته‌باشد، با فشردن این شیر از کولر بیرون می‌زند. شما به راحتی می‌توانید گاز را مشاهده کنید.

اگر غیر از این بود باید به سراغ یک متخصص بروید تا عمل شارژ گار را برای شما انجام دهد. متخصص باید اول دستگاه را به طور کامل وکیوم کند و بعد به دنبال علت نشتی گاز بگردد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره‌کردیم، ابتدا باید کولر را به طور کامل عیب‌یابی کنیم. با این روش، اگر نشتی در کولر‌های گازی وجود داشته‌باشد می‌توانیم ان را رفع و سپس برای شارژ کولر اقدام کنیم.

تکمیل شارژ گاز کولر گازی یا شارژ اضافه

۳- دستگاه به شارژ بیشتری احتیاج دارد: گاهی اوقات دستگاه احتیاج به شارژ کامل ندارد. تنها به شارژ بیشتری احتیاج دارد تا وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد. این حالت خود را به این چند روش نشان می‌دهد: کولر گازی به خوبی گذشته محیط را خنک نمی‌کند و یا کندانسور و اواپراتور یخ زده است. بعد از اینکه از نبود گاز کافی در درون دستگاه مطلع شدید، به سراغ انواع روش شارژ کولر گازی بروید.

شارژ کولر گازی نیازمند دانش و تخصصی است که باید توسط کارشناسی معتبر انجام شود. شما می‌توانید برای شارژ کولر گازی، درخواست خود را با کارشناسان آچارباز در میان بگذارید.


نویسنده :

 • Avatar محمد جواد گفت:

  سلام. کولر مانند گذشته خنک نمی کند. با بازدید کارشناس گاز هم کم نکرده و کارشناس اعتقاد به شارژ گاز نداشت. آیا لازم هست که گاز را کاملا تخلیه و مجددا شارژ کنم؟

 • Avatar عباس گفت:

  سلام
  شما سرویس دوره ای کولر گازی هم انجام میدین؟
  من اصلا یادم نمیاد اخرین بار کی ازش بازدید شده

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.