×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

معرفی انواع گاز کولر گازی

انواع گازهای مبرد کولرگازی

گرمای یک روز داغ تابستانی را، تنها یک شربت خنک از بین نمی‌برد. بلکه این یک سیستم سرمایشی قوی و یک باد سرد است که می‌تواند کلافگی هوای گرم را از تن ما بیرون کند.

اگر در گرمای تابستان برای خنک کردن خود، از کولر گازی استفاده می‌کنید، می‌دانید باید برای عملکرد بهتر دستگاه، زمانی را برای سرویس یا تعمیرات کولر گازی اختصاص دهید. یکی از این رسیدگی‌ها بررسی و دانستن نکاتی درباره گاز کولرگازی است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع گازهای کولرگازی آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

اگر برای شارژ گاز کولر گازی بدنبال یک سرویس کار کولر گازی هستید، می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید یا در این صفحه درخواست‌تان را ثبت کنید.

گاز مبرد کولر گازی چیست؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که، گاز مبرد کولر گازی چیست؟ قبل از اینکه به این سوال پاسخی بدهیم ابتدا بهتر است فرایند کولرگازی و نقش گاز در خنک کردن محیط را بدانیم. در فصل داغ تابستان، کولر گازی خانه، هوای گرم محیط را می‌گیرد و با استفاده از تبخیر مایع آن را به هوای خنک تبدیل می‌کند. حال این سوال پیش می‌آید که تبخیر مایع چیست و چه نقشی در پروسه خنک کردن هوا دارد؟

کولرگازی از اجزای مختلفی مانند کمپرسور، اواپراتور و کندانسور تشکیل شده است. در کولر گازی نوعی گاز خاص یا ماده خنک‌کننده وجود دارد که توسط کمپرسور فشرده شده و گرمای خود را از دست می‌دهد و به مایع تبدیل می‌شود. سپس در کندانسور خنک شده و طی فرآیندی سرمای خود را به فضا می‌دهد.

باید بدانید این گاز خنک کننده می‌تواند بار‌ها و بار‌ها به مایع و گاز تبدیل شود. این فرآیند آنقدر ادامه پیدا می‌کند، تا گاز فاسد و یا در نهایت تمام شود. در این زمان است که افراد، به فکر شارژ گاز کولر گازی خود می‌افتند، زیرا کارکرد همیشگی کولر گازی دچار مشکل شده و دیگر خبری از آن باد خنک نیست. باید بدانید اجزای مختلف کولر گازی نیز در سرویس کولر گازی، برای عملکرد بهتر و بیشتر، به شیوه‌های مختلفی تمیز و پاکسازی می‌شوند، یکی از این قطعات خاص کندانسور است. باید بدانید شستشوی کندانسور کولر گازی، با رعایت اصول و قوانین می‌تواند بسیار راحت باشد.

گاز مبرد کولر گازی
کولر گازی از اجزا و قطعات مختلفی مانند کندانسور، اواپراتور و کمپرسور تشکیل شده است
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

گاز فریون

فریون در حالت عادی به صورت گاز بوده و یک ماده شیمیایی خنک کننده محسوب می‌شود، این ماده در صورتیکه تحت فشار قرار بگیرد و خنک شود به شکل مایع در میاید. این گاز سنگین تر از هوا بوده و از آن برای خنک کردن محیط استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

معرفی انواع گاز مبرد

بدون شک در چندسال اخیر، کولر‌های گازی از محبوب‌ترین سیستم‌های سرمایشی محسوب می‌شوند، این محبوبیت بی دلیل نیست و به خاطر راندمان و قدرت بالایی است که این دستگاه دارد. تاثیر گذار‌ترین عامل روی این قدرت و راندمان بالا، گاز کولر گازی است زیرا کمبود و یا نبود آن می‌تواند روی بهره وری کولر گازی اثر بگذارد. در اینجا قصد داریم به معرفی انواع گاز مبرد و انتخاب بهترین آن بپردازیم.

گاز‌های مبرد ویژگی و انواع مختلفی دارند، معروف‌ترین آن‌ها گاز‌های R22 و R410 هستند، که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت، اما قبل از آن بهتر است در مورد نحوه نام گذاری گاز‌های مبرد بیشتر بدانیم. همه‌ی این گاز‌ها براساس یک قرارداد بین المللی با حرف بزرگ R شناخته می‌شوند، حروف و اعداد و ارقامی که در ادامه این حرف بزرگ می‌بینید ترکیبات شیمیایی این گاز‌ها را نشان می‌دهد.

معرفی انواع گاز مبرد
معروف‌ترین گاز‌های مبرد، گاز‌های R22 و گاز‌های R410 هستند

گاز مبرد R22

همانطور که اشاره کردیم گاز R22 و R410 دو نوع از رایج‌ترین گاز‌های مورد استفاده در کولرگازی هستند. در چند دهه اخیر گاز R22 گوی رقابت را از سایر گاز‌‌های کولر گازی ربوده بود و به اولین انتخاب کاربران برای شارژ کولرگازی تبدیل شده بود. این گاز که از کلر، کربن، هیدروژن و فلوئور ساخته شده است، غیر قابل انفجار بوده و باعث رها گشتن گاز O3 به فضا می‌شود.

نشت و آزاد شدن گاز O3 در فضا، باعث تخریب لایه اوزون و در نهایت گرم شدن جو زمین می‌شود، به همین دلیل است که استفاده از این گاز در کشور‌های اروپایی و آمریکا ممنوع شده است. همه این نکات دست به دست هم داد تا کم کم، گازR410 جایگزین گازR22  شود.

گاز مبرد R22
استفاده از گاز R22 به خاطر تاثیرات منفی که بر آب و هوای زمین می‌گذارد منسوخ شده است

گاز مبرد R410

گاز R410 از ترکیب نصف به نصف گاز‌های R32  و R125 تشکیل شده است. این گاز فشار بیشتری به نسبت گاز‌های دیگر داشته و نقطه جوشی در حدود منفی 51.4 دارد. این رقم در گاز R22  چیزی در حدود منفی 40.8 است، همین عامل باعث می‌شود گاز R410 از بازدهی بیشتری نسبت به رقیب قدیمی خود برخوردار باشد و محیط را بهتر خنک کند.

جالب است بدانید که تعداد دفعاتی که گاز R410 به شارژ نیاز دارد، بسیار کمتر از گاز R22 است، همچنین استفاده از گاز R410 باعث افزایش عمر مفید دستگاه و دیگر قطعات آن می‌شود. همین ویژگی مثبت باعث می‌شود، دستگاهی که از گاز R410  استفاده می‌کند، مصرف برق کمتری داشته باشد. بنابراین بهتر است، همواره محصولاتی که از گاز‌های R410  استفاده می‌کنند را انتخاب کنید و فریب قیمت پایین و ارزان بودن برخی از کالا‌ها را نخورید. ارزان بودن این کالا‌ها بی دلیل نیست و به خاطر استفاده از گاز R22 است.  یکی از قطعاتی که وظیفه تبخیر مایع مبرد را برعهده دارد، کویل یا اواپراتور کولر گازی است، خرابی این قطعه موجب وزیدن باد گرم از کولر می‌شود، با دانستن نکاتی خاص درباره تعمیر اواپراتور کولر گازی به راحتی می‌توان آن را در خانه تعمیر کرد.

گاز مبرد R410
گاز R410  باعث بهتر کار کردن دستگاه و افزایش عمر مفید قطعات آن می‌شود

انتخاب بهترین مبرد کولر گازی

بهتر است در انتخاب مبرد کولر گازی دقت کنید و مبردی را انتخاب کنید که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • سازگاری با محیط زیست
 • درجه سمی پائین
 • قابل اشتعال و انفجار نباشد
 • نقطه ی جوش پایین
 • گاز پایدار با هزینه خرید و نگهداری  پایین

گاز R410 در این شرایط بهترین انتخاب بوده و علاوه بر آسیب‌های کمتر محیط زیستی، از قیمت خوبی نیز برخوردار است و به تعداد دفعات کمتری شارژ نیاز دارد.

اگر برای شارژ کولر گازی و تعمیر کولر گازی به دنبال متخصص هستید، می‌توانید از سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز استفاده کنید. به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن اچارباز بروید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید، بعد از ثبت درخواست شما، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار متخصص را به محل مورد نظر شما در ساعت دلخواهتان می‌فرستد.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام
  من از کولر گازیم برای گرمایش خونه استفاده می کنم ولی بعضی وقتا خیلی گرم میشه خونه و میزامش روی حالت سرما ولی سرد نمیکنه میشه دلیلش رو بگین؟

  1. درود بر شما
   پیمان عزیز، این مشکل ممکن است به دلیل سردی هوا باشد.
   با سردی هوا سنسور روی پنل باید گرم شده تا باد خنک تولید شود . می توانید با سشوار جلوی پنل کولر را گرم کنید تا سنسور فعال شود و کولر باد خنک تولید کند. در صورتی که مشکل برطرف نشود باید درخواست تعمیر کولر گازی خود را ثبت کنید تا تکنسین از نزدیک موضوع را بررسی کند.
   موفق باشید

 2. سلام
  زمانی که ما کولر گازی رو روشن میکنیم، از داخل پنل آب میریزه بیرون. دلیل آبریزی پنل داخلی کولر گازی چیست؟

  1. سلام

   دلیل اصلی آب ریزی پنل داخلی کولر گازی، گرفتی مسیر خروج آب است. باید مسیر آب را باز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا