به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

تمام نکاتی که باید درباره لوله مویی کولر گازی بدانید

 لوله مویی کولر گازی

اگر برای خنک کردن خانه خود، کولر گازی را به عنوان سیستم سرمایشی انتخاب کرده‌اید، باید نکاتی را درباره بخش‌های بیرونی و درونی آن بدانید. این نکات در هنگام خرابی دستگاه و روشن نشدن آن به کمک شما آمده و باعث می‌شوند، به راحتی وسیله را عیب یابی و تعمیر کنید. یکی از این قطعات کولر گازی که باید بیشتر درباره آن بدانید، لوله مویی کولر گازی است. در ادامه مقاله، به تمام نکاتی که باید درباره لوله مویی کولر گازی بدانید اشاره می‌کنیم.

لوله مویی کولر گازی چیست؟

مویی یکی از بخش‌های اصلی سیستم تبرید بوده و نقش مهمی را در تنظیم وضعیت مایع مبرد (ماده خنک کننده) ایفا می‌کند. هنگامی که مایع مبرد از کندانسور می‌گذارد و به لوله مویی می‌رسد، فشار مایع مبرد در هنگام گذشت از لوله مویی کاهش یافته و به حالت گاز در می‌آید. لوله مویی نه تنها در کولر گازی بلکه در یخچال فریزر نیز وجود دارد و نقش شکست فشار را انجام می‌دهد، این قطعه بین کندانسور و اواپراتور قرار دارد. لوله مویی از جنس مس بوده و قطر بسیار کمی دارد، همین ویژگی سبب می‌شود وظایف خود را به درستی انجام دهد.

لوله مویی کولر گازی چیست
یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سیستم تبرید، لوله مویی کولر گازی است

علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

یکی از اصلی‌ترین علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی، آمپر کشیدن کمپرسور است. این حالت که بیشتر اوقات با خاموش شدن کولر گازی همراه است، می‌تواند به خاطر دلایل مختلفی از جمله کثیفی کندانسور و خرابی موتور باشد. اما اصلی‌ترین دلیل آن گرفتگی لوله مویی کولر گازی است، به خصوص اگر مقدار آمپر کشیدن از حد معمول کمتر باشد. باید بدانید هر زمان که احساس کردید با کاهش قدرت سرمایش و گرمایش دستگاه روبرو هستید، باید به سرعت کمپرسور را تعویض کنید، زیرا کم شدن قدرت دستگاه نشانی از خرابی این قطعه است، تعویض کمپرسور با تعویض الزامی لوله مویی همراه خواهد بود. تعویض الزامی لوله مویی، دستگاه را به شستشوی مدار سیکل تبرید خواهد رساند، در ادامه به شستشوی سیکل تبرید خواهیم پرداخت، قبل از آن باید درباره تعویض و سایز مناسب لوله مویی بدانیم.

 

سرویس و راه اندازی تابستانه کولر گازی
برای سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل سرویس خواهند کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی
گرفتگی لوله مویی در کولر گازیاگر قصد تعویض کمپرسور را دارید باید به همراه آن لوله مویی را نیز عوض کنید

تعویض لوله مویی و تنظیم فشار پشت لوله مویی

در صورت تغییر  کمپرسور حتما باید لوله مویی کولر گازی خود را نیز متناسب با کمپرسور جدید تعویض و تنظیم نمایید.

پس از تعویض کمپرسور برای تنظیم اندازه لوله مویی در حالی که یک شیلنگ گیج به خروجی کندانسور و قبل از لوله مویی وصل است باید کم کم طول لوله را کوتاه کنید تا جایی که فشار گیج بر روی عدد ۷۵ تا ۸۰ psi ثابت شود. فشار مناسب پشت لوله مویی بین ۷۰ تا ۸۰ است.

سایز لوله مویی کولر گازی

در ادامه به سایز لوله مویی کولر گازی به نسبت قدرت‌های مختلف این دستگاه از جمله کمپرسور اشاره خواهیم کرد.

BTU طول لوله برحسب سانتی متر قطر لوله برحسب سانتی متر
۴۰۰۰ ۲۷۵ ۱.۳۹۷
۵۰۰۰ ۱۸۳ ۱.۳۹۷
۶۰۰۰ ۲۲۰ ۱.۶۲۵
۱۲۰۰۰ ۱۸۳ ۲.۱۵۹
۱۴۰۰۰ ۱۵۳ ۲.۲۸۶
۲۴۰۰۰ ۱۰۰ ۸
۳۰۰۰۰ ۱۰۰ ۸
۳۲۰۰۰ ۷۵ ۹
۳۶۰۰۰ ۸۵ ۹

 

 شستشوی لوله مویی و سیکل کولر گازی

شستشوی سیکل کولر گازی به دلیل اطمینان یافتن از باز بودن مسیر آن انجام می‌گیرد، به یاد داشته باشید اگر این شستشو از قلم بیافتد، وجود هر گونه جسم خارجی درون سیکل کولر گازی، می‌تواند باعث سوختن کمپرسور شود.

شستشوی سیکل کولرگازی به دو روش صورت می‌گیرد، روش اول استفاده از گاز ازت است. این روش در جهان شناخته شده و توسط اکثر تعمیرکاران کولرگازی انجام می‌گیرد. روش دوم که خطرناک است و می‌تواند آسیب‌های مالی و جانی زیادی را به شما وارد کند، شستشوی سیکل کولر گازی با گاز R22 است. این گاز از انواع گاز‌های مبرد کولر گازی است.

شستشوی سیکل کولر گازی
از قلم انداختن شستشوی سیکل کولر گازی موجب می‌شود، کمپرسور ضعیف شده و بسوزد

شستن سیکل کولرگازی با گاز R22

تعمیرکاران کولرگازی، هیچکدام این روش را برای شستشوی سیکل کولرگازی پیشنهاد نمی‌کنند، زیرا این روش بسیار پر خطر بوده و به غیر از صدمات مالی، امکان آسیب‌های جانی مانند سوختن دستان وجود دارد. شستن سیکل کولرگازی با گاز R22، بدین صورت است که باید گاز را، در فواصل زمانی کوتاه به صورت مایع وارد دستگاه کنید. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از هرگونه آسیب فیزیکی باید برای اینکار، دستکش مناسب دست کنید. شستن هر کدام از قطعات کولر گازی، نیازمند به مهارت است، زیرا در این صورت شستشوی کندانسور، اواپراتور و یا فیلتر کولر گازی نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

شستشو سیکل با گاز r22
شستن سیکل کولرگازی با گاز R22 امری غیر قانونی و منسوخ است

شستن سیکل کولرگازی با گاز ازت

همانطور که اشاره کردیم شستشوی سیکل کولر گازی با گاز ازت، یک روش علمی و درست برای این کار است. فشار بالای گاز ازت، روغن‌های داخل سیستم را به سرعت از آن خارج می‌کند. برای این کار کافیست یک مغزی و والف را به سر لوله رفت کولرگازی بگذارید و گاز ازت را به آن متصل کنید. گاز ازت با فشار بالایی که دارد، تمامی روغن‌های لجن شکل را از درون این لوله‌ها مویی خارج می‌کند. این بهترین روش برای شستن سیکل کولرگازی و در نتیجه شستشوی لوله مویی است.

شما می‌توانید برای تعمیر کولرگازی خود از این روش بهره ببرید. کافیست برای ثبت درخواست سرویس و تعمیر کولرگازی خود، وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شده و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار متخصص را به محل مورد نظر شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.


نویسنده :

 • Avatar امیر حسین گفت:

  سلام یه سوال برای من پیش آمده که چرا لوله مویی را کنار اواپراتور کار گذاری نکردن؟
  ممنون از راهنمایی شما

 • Avatar سیدموسی گفت:

  سلام کولر پنجره ای الجی دارم که نصف رادیات داخلی سرده نصف دیگش گرم دلیلش چی تازه هم گاز گیری کردم

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   بهتر است برای رفع این مشکل با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید. شما می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید و یا درخواست تعمیر کولر گازی را از طریق سامانه اچارباز ثبت کنید.

  • Avatar reza گفت:

   دقیقا همین مشکل برا منم پیش اومده نصف رادیات سرد نصف دیگش گرم بردمش تعمیکار هم گفت مشکلی نداره اما الان اصلا خوب خنک نمیکنه پدرمون دراومد از گرما

 • Avatar مسعود گفت:

  سلام خدمت شما یه کولرگازی۲۴۰۰۰سامسونگ داریم پارسال موتورش سوخت تعویض کردیم یه چن ماهی هم خوب بود اما بعد از یه مدت دیگه خوب خنک نمیکرد فک کردیم گازش کم شده گاز زدیم براش حتی سرویسشم کردیم اما درست نشد به نظر شما مشکلش چیه؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   خنک نکردن کولر گازی ریشه در دلایل متعددی دارد و کمبود گاز فریون نیز یکی از آن‌ها است. تنظیم نبودن ترموستات، خرابی فن، کثیفی فیلتر هوا و یا نشتی از لوله‌های مسی نیز می‌تواند بر خنک نبودن باد کولر گازی موثر باشد.
   پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله چرا کولر گازی خنک نمی‌کند است. در ضمن شما می‌توانید برای سرویس و تعمیر کولر گازی در محل، از سامانه آچارباز نیز استفاده کنید.
   موفق باشید

  • Avatar ابی گفت:

   ممکنه لوله موییت عوض نشده باشه چون بعد از تعویض کمپرسور لوله مویی باید یا فشار موتور تنظیم بشه

 • Avatar مرتضی گفت:

  سلام کولر اسپلیت ۱۸ هزار هاسینس دارم وقتی کولر روشن میکنم هم فن هم کمپروسر روشن میشه ،کمپرسور داغ میکنه بعد ۷ دقیقه کمپروسر خاموش میشه( قبل اینکه به دمای تایین شده برسه) دوباره بعد حدودا ۲۰ دقیقه کمپروسر روشن میشه و فن هم اصلا خاموش نمیشه، خواهشاجواب بدین هزینه اضافه نکنم آیا کمپرسور نیم سوز شده؟ لوله مویی کیپ شده ؟ یا ،،،،؟؟؟

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما ممکن است میزان مبرد درون دستگاه کافی نباشد و یا سیم کشی دچار مشکل شده باشد البته یخ زدن قطعات و کثیفی کویل‌ها نیز می‌توانند باعث خاموشی کمپرسور کولر گازی شوند. بهتر است برای تعمیر کولر گازی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • Avatar سعید گفت:

  سلام خدمت مدیران واساتید
  وقتی کمپریسور ضیف بشه فشار پشت لوله مویی کم میشه یا زیاد
  و کلا فشار نرمال پشت لوله مویی چقدره ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 • Avatar تقوی گفت:

  سام وقت بخیر. یک کولر دوتیکه ۱۲۰۰۰ داریم که مدتی بود در هوای گرم ظهر در خوزستان کمپرسور خاموش و فقط فن دستگاه روشن هست و دیگه بادس خنک نمیکرد. یک تعمیرکار آوردیم دستگاه هم بیرونی هم داخلی سرویس شد و پنل داخل نشتی داشت که جوشکاری شد، سایر قطعات تست شد و گازگیری شد و… اما فقط یک روز کار داد دوباره اورلود میشه. سال گذشته هم خارن تعویض شده. مشکل میتونه از کجا باشه؟
  قراره باز تعمیرکار بیان ببینن
  ممنونم از پاسخگوییتون پیش پیش

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   سلام اورلود کولر گازی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شاید میزان گاز وارد شده به دستگاه از حد استاندارد دستگاه بیشتر بوده و به کمپرسور آسیب وارد کرده است. خرابی کندانسور نیز می‌تواند باعث آسیب به کمپرسور و در نهایت اورلود شدن دستگاه شود.

 • Avatar فرزاد گفت:

  سلام
  کندانسور کولر گازی ما در فصل زمستان دچار یخ زدگی میشود. مشکل از کدام قسمت می‌تواند باشد؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   دلایل زیادی برای یخ زدن فن کندانسور وجود دارد که شایع ترین آنها، خرابی سنسور بیرونی، خرابی فن کندانسور، خرابی شیر برقی و کاهش میزان گاز کولر است.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.