×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی؛ چرا کولر قدرت ندارد

علت کم شدن باد کولر گازی

اگر از استفاده کنندگان کولر گازی باشید، با مشکل کم شدن باد کولر گازی یا اسپلیت مواجه شده‌اید. اکثر افراد برای حل این موضوع سرعت و قدرت کولر را بالا می‌برند، اما این مسئله کمکی به کم شدن باد کولر نکرده و تنها باعث افزایش هزینه برق و فشار آمدن به دستگاه می‌شود.

کم شدن باد کولر گازی و اسپلیت که از مشکلات این دستگاه است، دلایل و علل مختلفی دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما به یاد داشته باشید، قبل از اینکه بخواهید برای حل این مشکل، دنبال راهکاری باشید ابتدا ریموت کنترل دستگاه را چک کرده و ببینید آن را چگونه تنظیم کرده‌اید. باید برای استفاده بهتر از کولر گازی راهنمای کنترل کولر گازی را بدانید.

کولر گازی خود به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، بخش داخلی شامل فن بلوور و اواپراتور است و بخش خارجی آن کندانسور و کمپرسور را دارد. کم شدن قدرت باد کولر گازی، مشکلی است که باید آن را در بخش داخلی اسپلیت و کولر گازی پنجره ای جستجو کرد.

هر وسیله برقی برای عملکرد بهتر و بیشتر نیازمند به یک سرویس دوره‌ای است. اگر سرویس کولر گازی به موقع انجام نشود و فقط از آن استفاده شود، پس از مدتی دستگاه خراب شده و از کار می‌افتد. در این صورت باید هزینه بیشتری برای تعمیر کولر گازی پرداخت کنید.

کثیفی فیلتر کولر گازی

گرد و غباری که همراه با هوا، از دریچه کولر گازی عبور می‌کنند، به راحتی می‌توانند به اجزا و قطعات داخلی کولر صدمه وارد کنند. فیلتر هوا که بعد از دریچه‌ها قرار دارد، برای این ساخته شده که، گرد و غبار موجود در هوا را به دام انداخته و مانع از ورود آن‌ها به سیستم شود.

با گذشت زمان، فیلتر نیز کثیف شده و با گرد و غبار مسدود می‌شود. کثیفی فیلتر هوا موجب اختلال در کارکرد دستگاه شده و مانع از پرتاب باد کولر می‌شود. در ضمن کثیف بودن فیلتر هوا می تواند یکی از دلایل خنک نکردن کولر گازی نیز باشد. برای جلوگیری بهتر است فیلتر هوا را ماهی یکبار به خوبی تمیز کنید و بشوئید، با اینکار راندمان و قدرت خنک کنندگی کولر گازی را بالا خواهید برد.

ممکن است کثیفی فیلتر هوا به حدی باشد، که به کارکرد دیگر قطعات آسیب بزند. در چنین شرایطی برای رفع مشکل نیاز به کمک یک تعمیرکار برای سرویس کولر گازی دارید.

چرا شدت باد کولر گازی کم شده است؟
اگر متوجه کم شدن باد کولر گازی شده‌اید، ابتدا تنظیمات دستگاه را چک کنید
برای سرویس کولر گازی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

اواپراتور کثیف شده است

فیلتر هوا بیشتر گرد و غبار موجود درون هوا را به خود می‌گیرد، اما بالاخره مقدار کمی از این ذرات موفق به عبور از فیلتر هوا می‌شوند. این گرد و غبار به پنل داخلی و اواپراتور رسیده و روی آن می‌نشینند، با گذشت زمان ضخامت گرد و غبار روی اواپراتور بیشتر شده و مانع از عبور جریان هوا می‌شود.

همچنین یخ زدگی کویل‌های اواپراتور نیز می‌تواند، باعث کم شدن پرتاب باد کولر شود. زیرا یخ زدگی آن‌ها می‌تواند، در جریان و عبور هوا از کولر گازی اختلال ایجاد کند و مانع از پرتاب باد کولر گازی شود.

اکثر افراد برای ذوب کردن یخ‌های روی کویل اواپراتور، ترموستات فن کولر را روشن می‌کنند. اگر حتی با روشن کردن ترموستات فن، هنوز یخی روی کویل می‌بینید، بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید و یا به مقاله چرا کولر گازی دچار یخ‌ زدگی می‌شود؟ مراجعه کنید.

کثیفی اواپراتور
یخ زدگی و کثیفی کویل کولر گازی می‌تواند یکی از علل کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت باشد

مشکلات بلوور کولر گازی

اگر دو مورد گفته شده را بررسی کردید و هیچ اشکالی در آن‌ها ندیدید، باید به سراغ بلوور کولر گازی بروید. این قطعه وظیفه دارد هوا را به گردش درآورده و خنک کند. چرخیدن این قطعه استوانه‌ای شکل را چک کنید و از درستی عملکرد آن مطمئن شوید. اگر دستگاه شما در نزدیکی آشپزخانه قرار دارد، به مرور چربی‌ها و گرد و غبار روی فن بلوور می‌نشینند، زیرا هوای در حال گردش حاوی این عناصر است. پس از مدتی این چربی‌ها که حالا سنگین شده‌اند، پره‌های فن را به طور کامل مسدود می‌کنند.

مسدود شدن پره‌های فن می تواند باعث کم و زیاد شدن باد کولر گازی شود و همچنین هوای خارج شده از آن دارای دوده سیاه باشد.

برای برطرف کردن این مشکل ابتدا برق کولر را قطع کنید. سپس قاب رویی پنل داخلی را باز کنید تا بتوانید به فن بلوور دسترسی داشته و با استفاده از یک مسواک یا برس کوچک فن داخلی را تمیز کنید. این کار را به آرامی انجام دهید تا به پره‌های فن آسیبی نرسد. در صورت وارد شدن آسیب به پرها، فن از بالانس خارج‌شده وصدای بلندی تولید میشود که در درازمدت صدمات جدی به کولر گازی وارد می‌کند!

وجود مشکل در موتور بلوور همی می تواند یکی دیگر از دلایل کم شدن باد کولر گازی باشد. البته بررسی موتور بلوور باید حتما توسط تعمیرکار کولر گازی انجام شود تا به مشکلی برای عملکرد اسپلیت به وجود نیاید.

خرابی بلوور کولر گازی
قطعه بلوور کولر گازی وظیفه چرخاندن و به گردش در آوردن هوا را دارد

مسدود شدن یا سوراخ شدن لوله های کولر گازی

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث کم شدن قدرت باد اسپلیت شود، وجود نشتی یا گرفتگی در لوله های کولر گازی است. این لوله ها وظیفه ی انتقال سرما را ره داخل فضا دارند. برای بررسی گرفتگی یا نشتی این لوله ها بهتر است حتما از یک متخصص یا سرویسکار کولر گازی کمک بگیرید.

کثیف بودن فیلتر کولر گازی
با نشستن گرد و غبار روی فیلتر کولر گازی، دستگاه با قدرت کمتری باد را پرتاب می‌کند

خرابی برد علت کم شدن قدرت باد کولر

اگر تمام موارد گفته شده را بررسی کرده‌اید و از درستی عملکرد آن‌ها مطمئن شدید، علت نوسان باد کولر گازی را باید در برد دستگاه جستجو کنید. نیم سوز و یا سوختن برد الکتریکی می‌تواند، روی قدرت کولر و میزان پرتاب باد تاثیر بگذارد. تشخیص و تعمیر این قضیه بر عهده یک متخصص خبره کولر گازی است.


خرابی برد و کم شدن باد کولر گازی
نیم سوز شدن برد الکتریکی کولر گازی می‌تواند، یکی از علل کم شدن پرتاب باد کولر گازی باشد

عدم سرویس به موقع، علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی پنجره ای و اسپلیت

یکی از دلایل کم و زیاد شدن باد کولر گازی، عدم سرویس به موقع آن است. پس بهتر است برای تعمیر کولر گازی، به دنبال یک متخصص ماهر در این زمینه باشید. می‌توانید برای استفاده از این سرویس، به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست تعمیر خود را در این راه‌های ارتباطی ثبت کنید.

بعد ار ثبت درخواست تعمیر، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار را در زمان دلخواه به محل مورد نظر شما می‌فرستد.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعمیر کولر گازی
4.6/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید. سرعت پرتاب کولر اسپلیت ما یهو کم شده. درصورتی ک فقط نزدیک پنج ماهه ازش استفاده میشه. ممکنه اشکال ازکجا باش

  1. با سلام
   حمیدی عزیز، این مشکل اغلب در اثر کثیفی فیلتر یا کمپرسور، خرابی برد، گرفتگی لوله های کولر گازی یا مشکلات بلوور به وجود میآید. بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند.

 2. سلام. یکی دو روزه بعد از اینکه اسپیلت به دمای ۲۵ درجه میرسه و به حالت پنکه میره صدای بلوور و میزان برتاب باد خود بخود کم و زیاد میشه. در واقع سرعت بلوور کم و زیاد میشه! لطف کنید علتش رو بگید و اینکه باید چکار کنم. در ضمن وقتی به حالت برف یا همون سرمایش بر میگرده بهد از چند دقیقه بلوور دوباره خوب کار میکنه.

  1. با سلام
   میلاد عزیز، این مشکل اغلب بدلایل مانند کثیف شدن فیلتر هوا، یخ زدن کویل‌های اواپراتور، انسداد یا نشتی لوله‌های کولر گازی، خراب شدن بلوور کولر گازی، نوسانات برق، خراب شدن محافظ برق،خراب شدن برد اصلی کولر گازی اسپلیت و … ممکن است به وجود آید. نظر قطعی باید توسط کارشناس بعد از بررسی دستگاه خدمتتان اعلام گردد.

 3. سلام وقت بخیر پنل را باز کرده و سرویس شده گاز کولر به اندازه بلورر تمیز ولی باد ضعیف میزند چکار باید کرد

  1. باسلام
   محمود عزیز برای رفع مشکل مطمئن شوید که کویل‌های اواپراتور یخ نزده باشد، همچنین لوله‌های کولر گازی دارای نشتی نباشند. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 4. با سلام و خسته نباشید
  ممنون از مطالب خوبتون
  من یه کولر گازی دارم که الان از حالت گرمایشیش استفاده می کنم ولی از دیشب دیگه باد گرم تولید نمیکنه و مجبورم خونه ام رو با هیتر گرم کنم میشه راهنمایی کنین؟

  1. درود بر شما
   هدایتی عزیز، اگر کولر در حالت گرمایشی باد سرد برند احتمالا ایراد در قسمت سنسور لوله یا برد کولر است.
   لطفا مشکل را بررسی کنید و در صورت تمایل درخواست سرویس و تعمیر کولر گازی خود را در سایت ثبت کنید تا مشکل توسط سرویسکار متخصص بررسی شود.
   موفق باشید

 5. الان که فصل استفاده از کولر نیست٬ آیا هزینه تعمیر فیلتر و کلا تعمیرات کمتره؟ کولر ما امسال باید تعویض فیلتر میشد ولی نکردیم. حتما با این وضع اقتصادی سال دیگه خیلی باید هزینه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا