به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی ؛ چرا کولر قدرت ندارد

در گرمای تابستان، این کولر‌های گازی هستند که هوای خانه را خنک می‌کنند. یک کولر گازی مطبوع باید علاوه بر خنک کردن هوا، جریان و باد آن را به طور یکنواخت در فضا پخش کند. این دو عامل اساس کارکرد کولر گازی را تشکیل داده و نبود هر یک از آن‌ها، باعث ایجاد اختلال در عملکرد کولر گازی می‌شود. در این مقاله به بررسی یکی از این دو عامل، یعنی علت کم شدن باد کولر گازی می‌پردازیم.

علت کم شدن باد کولر گازی چیست؟

اگر از استفاده کنندگان کولر گازی باشید، با مشکل کم شدن باد کولر گازی مواجه شده‌اید. اکثر افراد برای حل این موضوع سرعت و قدرت کولر را بالا می‌برند، اما این مسئله کمکی به کم شدن باد کولر نکرده و تنها باعث افزایش هزینه برق و فشار آمدن به دستگاه می‌شود.

کم شدن باد کولر گازی که از مشکلات رایج کولر است، دلایل و علل مختلفی دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما به یاد داشته باشید، قبل از اینکه بخواهید برای حل این مشکل، دنبال راهکاری باشید ابتدا ریموت کنترل دستگاه را چک کرده و ببینید آن را چگونه تنظیم کرده‌اید. باید برای استفاده بهتر از کولر گازی راهنمای کنترل کولر گازی را بدانید.

کولر گازی خود به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، بخش داخلی شامل فن بلوور و اواپراتور است و بخش خارجی آن کندانسور و کمپرسور را دارد. کم شدن باد کولر گازی، مشکلی است که باید آن را در بخش داخلی کولر جستجو کرد.

اگر متوجه کم شدن باد کولر گازی شده‌اید، ابتدا تنظیمات دستگاه را چک کنید

فیلتر هوا کثیف شده است

گرد و غباری که همراه با هوا، از دریچه کولر گازی عبور می‌کنند، به راحتی می‌توانند به اجزا و قطعات داخلی کولر صدمه وارد کنند. فیلتر هوا که بعد از دریچه‌ها قرار دارد، برای این ساخته شده که، گرد و غبار موجود در هوا را به دام انداخته و مانع از ورود آن‌ها به سیستم شود.

با گذشت زمان، فیلتر نیز کثیف شده و با گرد و غبار مسدود می‌شود. کثیفی فیلتر هوا موجب اختلال در کارکرد دستگاه شده و مانع از پرتاب باد کولر می‌شود. برای جلوگیری بهتر است فیلتر هوا را ماهی یکبار به خوبی تمیز کنید و بشوئید، با اینکار راندمان و قدرت خنک کنندگی کولر گازی را بالا خواهید برد.

ممکن است کثیفی فیلتر هوا به حدی باشد، که به کارکرد دیگر قطعات آسیب بزند. در چنین شرایطی برای رفع مشکل نیاز به کمک یک تعمیرکار دارید.

با نشستن گرد و غبار روی فیلتر کولر گازی، دستگاه با قدرت کمتری باد را پرتاب می‌کند

پیشنهاد مطالعه

اواپراتور کثیف شده است

فیلتر هوا بیشتر گرد و غبار موجود درون هوا را به خود می‌گیرد، اما بالاخره مقدار کمی از این ذرات موفق به عبور از فیلتر هوا می‌شوند. این گرد و غبار به پنل داخلی و اواپراتور رسیده و روی آن می‌نشینند، با گذشت زمان ضخامت گرد و غبار روی اواپراتور بیشتر شده و مانع از عبور جریان هوا می‌شود. همچنین یخ زدگی کویل‌های اواپراتور نیز می‌تواند، باعث کم شدن پرتاب باد کولر شود. زیرا یخ زدگی آن‌ها می‌تواند، در جریان و عبور هوا از کولر گازی اختلال ایجاد کند و مانع از پرتاب باد کولر گازی شود. اکثر افراد برای ذوب کردن یخ‌های روی کویل اواپراتور، ترموستات فن کولر را روشن می‌کنند. اگر حتی با روشن کردن ترموستات فن، هنوز یخی روی کویل می‌بینید، بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

یخ زدگی و کثیفی کویل کولر گازی می‌تواند یکی از علل کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت باشد

مشکلات بلوور کولر گازی

اگر دو مورد گفته شده را بررسی کردید و هیچ اشکالی در آن‌ها ندیدید، باید به سراغ بلوور کولر گازی بروید. این قطعه وظیفه دارد هوا را به گردش درآورده و خنک کند. چرخیدن این قطعه استوانه‌ای شکل را چک کنید و از درستی عملکرد آن مطمئن شوید. اگر دستگاه شما در نزدیکی آشپزخانه قرار دارد، به مرور چربی‌ها و گرد و غبار روی فن بلوور می‌نشینند، زیرا هوای در حال گردش حاوی این عناصر است. پس از مدتی این چربی‌ها که حالا سنگین شده‌اند، پره‌های فن را به طور کامل مسدود می‌کنند. مسدود شدن پره‌ها موجب می‌شود، پرتاب باد کولر گازی کم شود و همچنین هوای خارج شده از آن دارای دوده سیاه باشد.

قطعه بلوور کولر گازی وظیفه چرخاندن و به گردش در آوردن هوا را دارد

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

اگر تمام موارد گفته شده را بررسی کرده‌اید و از درستی عملکرد آن‌ها مطمئن شدید، علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی را باید در برد دستگاه جستجو کنید. نیم سوز و یا سوختن برد الکتریکی می‌تواند، روی قدرت کولر و میزان پرتاب باد تاثیر بگذارد.

نیم سوز شدن برد الکتریکی کولر گازی می‌تواند، یکی از علل کم شدن پرتاب باد کولر گازی باشد

علت کم شدن باد کولر گازی، عدم سرویس به موقع

هر وسیله برقی برای عملکرد بهتر و بیشتر نیازمند به یک سرویس دوره‌ای است. اگر سرویس دستگاه به موقع انجام نشده و فقط از آن استفاده شود، پس از مدتی دستگاه خراب شده و از کار می‌افتد.

یکی از دلایل کم شدن باد کولر گازی، عدم سرویس به موقع آن است. پس بهتر است برای تعمیر کولر گازی، به دنبال یک متخصص ماهر در این زمینه باشید. می‌توانید برای استفاده از این سرویس، به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست تعمیر خود را در این راه‌های ارتباطی ثبت کنید.

بعد ار ثبت درخواست تعمیر، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار را در زمان دلخواه به محل مورد نظر شما می‌فرستد.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.