به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

علت صدای کولر گازی و روش های بررسی آن

صدای جیر جیر کولر گازی

بیشتر مدل های کولر گازی، فناوری ضد صدا و کمپرسورهای دو مرحله‌ای (با قابلیت تغییر سرعت) دارند تا سطح صدا را زیر پنجاه و پنج دسیبل نگه دارند. پس اگر از کولر گازی‌تان در هنگام عملکرد، صداهای عجیب و غریب می‌شنوید به آن‌ها اهمیت بدهید، معنی این صداها ممکن است این باشد که کولر شما نیاز به تعمیر یا سرویس دارد.

بی‌توجهی به صداهای عجیب کولر گازی می‌تواند مشکلات کوچک را به هزینه‌هایی بزرگ تبدیل کند. مشکلات کوچکی مثل یک سرویس کوچک یا نیاز به تعمیر که ممکن است شما را مجبور کنند که کولر جدید بخرید. در این مطلب علت صدای زیاد کولر گازی و راهکارهای از بین بردن صدای کولر گازی را بررسی می‌کنیم .

علت صدای کولر گازی پنجره ای

قبلا در مقاله راهنمای خرید کولر گازی، انواع کولر گازی را با هم بررسی کردیم و گفتیم اولین و ابتدایی ترین نوع کولرهای گازی، کولرگازی پنجره ای است. کولر گازی پنجره ای برخلاف کولر های اسپلیت که دو تکه هستند، ساختاری یک تکه دارند. در کولرهای اسپلیت به دلیل اینکه موتور و کمپرسور کولر گازی از پنل آن مجزا است، صدای موتور به داخل منتقل نمی شود. اما کولرهای پنجرای و همچنین کولرهای گازی پرتابل یا متحرک، موتور و پنل را به صورت یکجا دارند و همین باعث ایجاد سر و صدای زیاد آنها می شود. با وجود اینکه صدای کولر گازی پنجره ای جزیی از منطق ساختاری آن است، اما ممکن است دلایلی که در ادامه در مورد علت سر و صدای کولرگازی اسپلیت هم گفته می شود، شامل نوع پنجره ای هم شده باشد.

علت صدای کولر گازی

۱– وجود جسم خارجی در کندانسور

شنیده شدن صدای ناگهانی در کولر گازی در شرایطی که در حالت طبیعی در حال کار کردن است، خبر از وجود جسم خارجی در کولر را می دهد. در کولر های اسپلیت یا دو تکه پنل خارجی در خارج از ساختمان است. به دلیل گرمایی که پنل خارجی دارد مامن خوبی برای پرندگان و لانه آنها است.

اگر این صدای ناگهانی را شنیدید کولر را خاموش کنید و پنل را با یک چراغ قوه کاملا بررسی کنید. اگر جسم خارجی در پنل وجود داشت آنرا خارج کنید.

۲- کج شدن تیغه های فن کولر گازی

یکی از دلایلی که باعث ایجاد سر و صدا در کولر گازی می شود، شکستن یا کج شدن قطعاتی مثل تیغه های فن کولر گازی است. برای بررسی علت صدا دادن پنل داخلی کولر گازی، کافیست پره های فن را چک کنید، اگر تاب برداشته یا کج شده است، به حالت قبل برگردانید. به پره های فن فشار نیاورید و در صورت نیاز در صفحه تعمیر کولر گازی آچارباز، تیکت ثبت کنید تا تعمیرکار کولر گازی این مورد را برای شما بررسی کند.

۳– تراز نبودن کولر گازی

دلیل صدای غیر عادی کولر گازی شما می‌تواند تراز نبودن کولر باشد، این تراز نبودن هم می تواند از سمت پنل داخلی باشد هم پنل خارجی که در زمان نصب به تراز بودن آنها دقت نشده است. توجه کنید این کاری نیست که افراد غیر متخصص انجام بدهند، حتما از تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید.

سرویس و راه اندازی تابستانه کولر گازی با ۲۰۹ هزار تومان
برای سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل سرویس خواهند کرد.
تعمیر کولر گازی

۴– شل بودن قاب جلوی کولر گازی

یکی دیگر از دلایل صدا دادن کولر گازی، درست بسته نشدن درب جلوی پنل کولر است. اگر قاب جلویی کولر گازی درست بسته نشده باشد، صدای تق تق ایجاد می کند. این مشکل را می توانید با باز کردن قاب جلویی کولر و دوباره بستن آن حل کنید. احتیاط کنید که به درب فشار وارد نکنید.

۵- شل شدن پایه های کندانسور؛ صدای کوبیده شدن در کولر

وقتی حس می‌کنید صدایی شبیه به کوبیده شدن قطعات شنیده می‌شود، نشانه این است که یک قطعه در داخل کولر شما در رفته یا شل شده است. مثل یک پیچ پیستون، یک سیم رابط یا یک میل لنگ. همچنین ممکن است مشکل از عدم تعادل قسمت داخلی پاشش هوا باشد. صداهای کوبشی همچنین ممکن است نشانگر نیاز سیستم به تعویض کمپرسور یا موتور باشد که در این صورت باید با تعمیرکار تماس بگیرید. خراب بودن یا کثیف بودن هواپاش‌ها یا بلوورها هم یکی از دیگر دلایل صداهای کوبشی است. پس بهتر است با تعمیرکار خود تماس بگیرید یا با باز کردن کولر، داخل هواپاش‌ها را با یک فرچه نرم و مرطوب از آلودگی و گرد و خاک تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

۶- صدای زیاد کمپرسور کولر گازی

معمولا منشا صدای زیاد کولرگازی، کمپرسور کولر گازی است. هر قدر که از عمر دستگاه ها می گذرد، قطعات فرسوده می شوند و کم کم به صدا می افتند. سرویس کولر گازی یکی از عواملی است که این فرسودگی را به تاخیر می اندازد و عمر دستگاه شما را افزایش می‌دهد و با سرویس و تمیزکاری کولر صدای کمپرسور شما قطع می شود. اگر کمپرسور شما صدای زوزه میدهد به سرعت باید از تعمیرکار کمک بگیرید چون ممکن است سیم پیچی ها نیم سوز شده باشند یا روتر به مشکل خورده باشد. در این شرایط بهتر است کمپرسور تعویض شود چون به هزینه تعمیر آن نمی ارزد.

۷- شل بودن قطعات یا عدم نصب صحیح

چه خودتان کولر گازی منزل یا محل کارتان را نصب کرده باشید و چه آن را به دست یک متخصص سپرده باشید، باید از نصب صحیح آن مطمئن شوید. اولین راه برای مطمئن شدن این است که کولر را بلافاصله روشن کنید و اگر صدای عجیبی از آن می‌شنوید از سرویسکار بخواهید آن را باز کرده و دوباره نصب کند.

گاهی اوقات بر اثر نصب غیرصحیح یا گذشت زمان، ممکن است اتصالات مختلف کولر شل شوند یا یکی از پایه‌های کولر در جای مخصوص قرار نگرفته باشد که همه این موارد در پنل کولر گازی شما، صدا ایجاد می‌کنند. بعضی از افراد، پایه‌های کولر گازی را به پنجره نصب می‌کنند که این موضوع هم به مرور باعث زنگ‌زدگی پنجره می‌شود و هم لرزش کولر را به پنجره منتقل کرده و باعث ایجاد صدا می‌شود. بهتر است برای کولرتان پایه بخرید تا پنجره را نلرزاند.

۸- صدای شبیه به کلیک‌های کوچک

کلیک…کلیک.. کلیک…

شنیده شدن مداوم این صدا می‌تواند برای شما که در محیط زندگی یا کار هستید، به شدت آزاردهنده باشد. صدای کلیک می‌تواند نشان دهنده آغاز یا پایان یک چرخه خنک‌کننده باشد، تا این جا همه چیز طبیعی است. اما صدای ادامه‌دار یا مداوم کلیک نشانه عدم کنترل چرخه یا ترموستات خراب است. کولر شما قطعات الکتریکی زیادی دارد بنابراین لازم است که سالی یک بار توسط یک برقکار متخصص چک شود و مشکلات، پیش از جدی شدن، حل شوند.

۹- صدای نویز مانند زیر موتور کولر

گاهی اوقات کولر گازی شما روشن می‌شود و با وجود عملکرد درست، بوی سوختگی و یک صدای زیر و مداوم از خود منتشر می‌کند و این صدا یعنی موتور بلوور یا هواپاش شما سوخته و دیگر نمی‌تواند بچرخد. شوک‌هایی که این سوختگی به موتور یا کمپرسور وارد  می‌کند، صدای نویز ایجاد می‌کنند. در صورتی که این صدا را همراه با بوی سوختگی از کولرتان حس می‌کنید هرچه زودتر آن را خاموش کرده و با یک تکنیسین متخصص تماس بگیرید.

۱۰- صدای جیر جیر کولر گازی

این صداها از بلوور (هواپاش) یا فن ناشی می‎شوند و از درون داکت کولر گازی به گوش شما می‌رسند (و البته بلندتر و آزاردهنده‌تر از بقیه صداهای کولر گازی هستند). وقتی موتورهای یونیت بیرونی و هواپاش‌های یونیت درونی به هر دلیلی خوب نچرخند، گیر می‌کنند و این صدا را ایجاد خواهند کرد. “خوب کار نکردن” یعنی شکستگی یا کثیف بودن پره‌ها. می‌توانید طبق دفترچه راهنما، یونیت کولر را باز کنید و پره‌های موتور را با یک دستمال سبک تمیز کنید اما اگر موتور شکسته باشد باید با تعمیرکار تماس بگیرید. برای رفع صدای جیر جیر کولر گازی روغن کاری فن کولر گازی را فراموش نکنید.

اگر تمام این راه حل‌ها را امتحان کردید و صدای کولرتان رفع نشد، پیچ‌های کندانسور بیرونی یا پنل داخلی را به دقت چک و در صورت لزوم با پیچ گوشتی محکم کنید. شل بودن پیچ‌ها قطعات را در داخل کولر به لرزه در می‌آورد و حتی به مرور باعث ساییده یا خراب شدن آن‌ها می‌شود. سینی‌ها هم سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. اگر هنگام نصب روی دیوار سینی گذاشته‌اید، از محکم بودن پنل روی آن مطمئن شوید تا لرزشش، کل سینی را به صدا در نیاورد. همان طور که دیدید، بیشتر مشکلات یک کولر گازی پر سر و صدا مربوط به نصب اشتباه هستند پس در هنگام نصب و سرویس، دقت کنید.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.