×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

نشانه‌های خرابی شیر برقی کولر گازی چیست؟

خرابی شیربرقی کولر گازی

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کولر گازی، که آن را از دیگر وسایل سرمایشی متمایز می‌کند، استفاده از آن در فصل سرما است. زیرا برخی از مدل‌های این دستگاه، دارای سیستم سرمایش در فصل گرما و سیستم گرمایش در فصل سرما هستند. این تغییر کارکرد به وسیله شیربرقی کولر گازی انجام می‌گیرد. اما اگر این قطعه به هر دلیلی خراب شده باشد، تغییر کارکرد با مشکل مواجه خواهد شد. در مقاله نشانه های خرابی شیر برقی کولر گازی چیست تمامی نشانه‌ها را بررسی کرده و توضیح داده‌ایم. همچنین برای رفع مشکل می‌توانید در قسمت تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی آچارباز درخواست ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

شیر برقی کولر گازی یا شیر چهار طرفه چیست؟

شیر برقی کولر گازی قطعه‌ای است، که در اسپلیت‌ها و کولرگازی‌هایی که همزمان دارای سیستم سرمایش و گرمایش هستند به کار می‌رود. دستگاه از این قطعه برای تغییر از سرمایش به گرمایش و یا بالعکس استفاده می‌کند. شیر برقی کولر گازی این کار را با، تغییر جهت مبرد انجام می‌دهد. اگر کولر گازی شما مجهز به این قطعه باشد، به راحتی می‌توانید با فشردن یک دکمه در فصل سرما، از گرمای مطبوع دستگاه لذت ببرید. اجزا و ساختار شیر برقی کولر گازی شامل بدنه، ورودی و خروجی سیال، قاب سیم پیچ و اتصال آن‌ها، میله فلزی و فنر و البته دریچه خروجی است. بهتر است برای بالا بردن قدرت این قطعه، تمیز کردن فیلتر کولر گازی و همچنین سرویس کولر گازی را در برنامه خود بگذارید.

بعد از دستور سیستم کنترل کولر گازی، این قطعه مسیر مبرد را که در حالت سرمایش قرار گرفته و از کمپرسور به سمت یونیت بیرونی می‌رود را تغییر داده و بعد قرار دادن آن در حالت گرم، مبرد را از کمپرسور به سمت یونیت داخلی می‌کشد.

شیر برقی کولر گازی چیست؟
شیر برقی کولر گازی برای تغییر جهت مبرد به کار می‌رود
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

نحوه کار شیر چهارطرفه کولر گازی چگونه است؟

شیربرقی که یک سیر چهار طرفه است، یک بویین دارد که با فرمان گرفتن از سیستم کنترل و فرمان کولر گازی مسیر گاز خروجی هوای گرم کمپرسور را که در حالت سرمایشی کولر است، از بیرون به داخل تغییر می دهد و باعث گرم شدن باد خروجی از یونیت داخلی می شود. به عبارتی باد گرمی که حاصل از فرایند خنک کردن کولر بود در حالت گرمایشی به جای خروج از پنل خارجی به داخل پنل داخلی و اواپراتور منتقل می شود.

از چهار لوله ای که روی شیربرقی وجود داردلوله تکی به خروجی کمپرسور(DIScharge) و از سه لوله سمت دیگر آن لوله وسطی به مکش کمپرسور(SUCTION) لوله بعدی به کندانسور و اواپراتور وصل می شوند. پس از تعویض جهت شارَ جریان مبرد، چرخه عملکردی کولر گازی از سرمایش به گرمایش و برعکس تبدیل می شود.

پیشنهاد مطالعه

علائم خرابی شیر برقی چیست؟

 • بخش‌ها و قطعات شکسته مانند لوله و اهرم‌ها می‌تواند از علائم خرابی شیر برقی کولر گازی باشد.
 • قطع و وصل بیش از اندازه شیر برقی کولر گازی می‌تواند علت داغ شدن شیر برقی باشد و در نهایت سیم پیچ برقی شیر را بسوزاند.
 • شکستگی بست الکتریکی و یا بریدگی سیم اتصالات می‌تواند در جریان الکتریکی اختلال ایجاد کرده و باعث خرابی شیر برق شود.
 • عوامل خارجی بسیاری، مانند کلید خراب می‌تواند از رسیدن جریان به شیر برقی جلوگیری کرده و مانع از کارکرد درست آن شود.
 • بالا و پایین شدن جریان برق و ولتاژ نامناسب نیز می‌تواند باعث مشکل در شیر برقی کولر گازی شود.
 • تراز نبودن و روان کاری نامناسب نیز، می‌تواند باعث عدم جابه‌جایی درست مبرد و در نتیجه اختلال در کار شیر برق کولرگازی شود.
علائم خرابی شیر برقی کولر
بالا و پایین بودن جریان برق نیز می‌تواندیکی از علائم خرابی شیر برقی کولر گازی باشد

روش تست شیر برقی کولر گازی

یک روش بسیار ساده، برای تست شیر برقی کولر گازی وجود دارد، شما می‌توانید برای اطمینان از درستی کارکرد این قطعه، پس از روشن کردن دستگاه با فشردن دکمه کنترل کولر گازی، حالت سرمایش را به گرمایش و یا بالعکس تغییر دهید. اگر این تغییر حالت به سرعت انجام گیرد، یعنی شیر برقی کولر گازی نیز عیبی ندارد. اما اگر متوجه مسئله غیر عادی مانند صدای اضافی، کندی تغییر فاز، عدم تغییر فاز کولر خود شدید، احتمالا شیر برقی دستگاه دارای مشکل است. به طور کلی برای جلوگیری از خرابی شیر برقی و پرتاب آب از کولر گازی باید به موقع برای تعمیر دستگاه اقدام کنید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

حذف شیر برقی کولر گازی

همانطور که گفته شد وظیفه ی شیر برقی تعویض مدار سرمایش به حالت گرمایش است. اگر شیر برقی دستگاه خراب شده است راه حل آن حذف شیر برقی نیست. بعد از حذف شیر برقی دیگر قابلیت گرمایش کولر گازی عمل نمی کند. اگر کولر گازی را بعد از حذف این قطعه بر روی حالت گرمایش قرار دهید، مبرد به صورت مایع برگشت می کند و باعث خرابی کمپرسور می شود.

تعمیر شیر برقی

شیر برقی کولر گازی قابل تعمیر نیست و اگر مشکلی برای این قطعه ایجاد شود شما مجبور به تعویض آن هستید. برای این کار شما نیاز به دستگاه هوا گاز دارید تا شیر  برقی را از محل اتصال به دستگاه جدا کرده و شیر برقی جدید را نصب نمایید.

اگر سرویس کولر گازی را هر سال در زمان مناسب انجام دهید، قبل از خرابی کامل قطعات می توانید از مشکلات کولر گازی باخبر شوید.

تعمیر شیر برقی کولر گازی
فقط با فشردن یک دکمه در کنترل کولر گازی می‌توانید از سالم بودن شیر برقی کولر گازی مطمئن شوید

هزینه تعویض و قیمت شیر برقی کولر گازی

شیر برقی کولر گازی، از قطعات گران قیمت این دستگاه محسوب می‌شود. در صورت خرابی این قطعه، می‌توان آن را از فروشگاه‌های آنلاین سفارش داد و خرید. اما بهتر است تعویض این قطعه را، به متخصصین این زمینه بسپاریم زیرا این فرایند نیاز به مهارت دارد و نباید توسط افراد غیر فنی انجام شود. پس برای جلوگیری از آسیب به دیگر قطعات، تعویض شیر برقی کولر گازی را به افراد ماهر بسپارید.

برای تعویض شیر برقی کولر گازی، می‌توانید از سامانه‌های اعزام تعمیرکار به محل استفاده کنید. یکی از این سامانه‌ها آچارباز است که دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیز هست. برای استفاده از تعمیر کولر گازی می‌توانید وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شوید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. درصورت عدم دسترسی به اینترنت نیز، می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست شما در سامانه آچارباز، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار را به محل مورد نظر شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام،کولرگازی نشتی داشت نشتیش البته نزدیک شیربرقیش بودالان درست شده فقط روحالت گرماکه میزنم کارنمیکنه موتورکلا خاموش میشه میشه شیربرقیش خراب شده باشه؟البته باسیم که اتصالش بدم شیربرقی کارمیکنه روحالت گرمی میره بنظرشمامشکلش چیه

  1. با سلام
   کاربر عزیز، با توجه به مشکل دستگاه شما، بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

 2. کولرگازی جنرال خریدم ۲۴هزار…نو هستش الان اولین بارکه روشن کردم خنک نمیکنه نمیدونم چشه…آک بند هست تاحالا استفاده نشده

  1. با سلام
   سعید عزیز، خنک نکردن کولر گازی نو معمولا به دلایلی مثل محل نامناسب نصب کندانسور، ظرفیت کم کولر گازی، مشکل خازن و گاز کولر دارد. در صورت تمایل می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر گازی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 54591616-021 تماس بگیرید تا کارشناس کولر مشکل کولرتان را برطرف کند.

 3. من یه کولر گازی گری دارم بعضی وقتا در حین کار کردن بادش خیلی گرم میشه و صداش فرق میکنه هر کاری کردم نتونستم درستش کنم ، زنگ زدم از آشنامون که تعمیرات سرش میشه سوال پرسیدم گفت شیربرقی رو جدا کنم ، جدا کردم باز هم مشکل برطرف نشد.

  1. درود بر شما
   مظاهری عزیز، احتمالا ایراد از پیستون شیر برقی است. درخواست سرویس و تعمیر کولر گازی خود را در سامانه ثبت کنید تا مشکل توسط کارشناس فنی بررسی گردد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره 02154591616 در ارتباط باشید.
   موفق باشید

  1. درود بر شما
   بهتر است درخواست خود را در سامانه آچارباز https://a4baz.com/air-conditioner-service ثبت کنید و یا برای دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه از طریق شماره 02154591616 با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 4. سلام
  کولر گازی اوجنرال ۳۰ هزار دارم
  قبلاً ازش استفاده می کردم سرمایش و گرمایش
  مجبور به جابه‌جایی شدم .الان نصب کردم سرمایش به خوبی انجام میشه الان که روی گرمایش میزنم کندانسور
  کار می کنه اما باد سرد میزنه مثل اینکه گذاشته باشم روی سرمایش
  امسال تابستان نصب کردم.
  می تواند اشکال از نصب هم باشد

  1. درود بر شما
   ممنون از توضیح بسیار دقیقتان
   علت وزیدن باد سرد، هنگامی که کولر در حالت گرمایش قرار گرفته است می‌تواند به چند دلیل باشد:
   1-کمپرسور کولر گازی خراب و نیاز به تعمیر پیدا کرده است.
   2-شارژ کولر گازی تمام شده است.
   3-سنسور کولر از کار افتاده است.
   4-فن دستگاه خراب است.
   5-برد دستگاه نیاز به تعمیر دارد.
   بهتر است برای حل این مشکل دستگاه را خاموش کرده و به سرعت برای تعمیر دستگاه اقدام کنید. می توانید از این لینک https://a4baz.com/air-conditioner-service برای ثبت تیکت کمک بگیرید

 5. سلام
  درصورت استفاده از کولر گازی در فصل زمستان، آیا نصرف برق کمتر از تابستان است؟

  1. سلام

   میزان مصرف برق در فصل زمستان به دمای بیرون بستگی دارد. هرچه اختلاف بین دمای بیرون و دمایی که برای اسپلیتر درنظر میگیرید، بیشتر باشد، میزان مصرف برق بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا