×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

علت پرتاب آب از کولر گازی چیست؟

پرتاب آب از کولر گازی

اگر از استفاده کنندگان کولر گازی باشید، بی تردید با مشکلات کوچک و بزرگ آن آشنا هستید. یکی از ایرادات رایج این دستگاه در اوج فصل گرما و استفاده از آن، پرتاب آب از کولر گازی و یا حتی تکه‌های کوچک یخ است. این مشکل می‌تواند باعث خیس شدن لوازم نزدیک به کولر و کف اتاق شود.

پرت شدن آب از کولر گازی و یا تکه‌های یخ، مشکلی است که در فصل گرما و در اوج مصرف از این دستگاه بروز می‌کند. وقتی متوجه پرت شدن آب از کولر گازی می‌شوید، باید برای جلوگیری از آسیب به دیگر قطعات، آب رفتگی کاغذ دیواری و نم کشیدن دیوار آن را سریع خاموش کنید. با سرویس کولر گازی در زمان مناسب می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

این رخداد می‌تواند، دلایل زیادی داشته باشد، که در اینجا قصد داریم به تعدادی از اصلی‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

علت پرت شدن آب از کولرگازی
پرتاب شدن آب از کولر گازی می‌تواند باعث نم کشیدن دیوار و از بین رفتن کاغذ دیواری شود

کمبود گاز مبرد

یکی از مهم‌ترین دلایل پرت شدن آب از کولر گازی، کمبود گاز مبرد دستگاه است. گاز مبرد نقشی اساسی، در عملکرد کولر گازی و خنک کردن خانه دارد. به همین دلیل کمبود و یا حتی نشت آن می‌تواند، در کل پروسه سرمایش اختلال ایجاد کرده و موجب یخ زدگی قطعات داخل کولر گازی مانند کویل‌ها و اواپراتور شود. در چنین شرایطی وقتی که یخ قطعات آب شوند، چکه کرده و از روی پنل رد شده و در مسیر پرتاب باد کولر گازی قرار می‌گیرند و از دستگاه پرت می‌شوند.

در چنین شرایطی بهتر است، از یک تعمیرکار کمک بگیرید، تا نشتی گاز مبرد را تعمیر کرده و آن را شارژ کنید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید مقاله زمان مناسب برای شارژ کولر گازی چه زمانی است؟ را مطالعه کنید.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی
کمبود گاز مبرد در کولرگازی
کم شدن گاز مبرد باعث یخ زدگی کویل‌ها و اواپراتور می‌شود

انسداد لوله‌های درین

لوله‌های درین مسیر خروجی آب کولر گازی هستند. گرفتگی لوله‌های درین و یا انسداد ورودی و خروجی آن‌ها موجب می‌شود در کارکرد آن اختلال ایجاد شده و رطوبت و آب از دستگاه خارج نشود. پنل آب را پس زده و آب در نهایت با پرتاب باد به شکل یخ یا آب از دستگاه خارج می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
پرتاب یخ از کولرگازی
گرفتگی لوله‌های درین باعث می‌شود رطوبت از کولر گازی خارج نشود

شکستگی سینی یا قاب ناودانی آب

یک دلیل دیگر برای پرت شدن آب از کولر گازی، شکستگی سینی یا قاب ناودانی است. این اتفاق به دلیل، عدم نصب درست کولر گازی و پنل رخ می‌دهد، پس به یاد داشته باشید کولر گازی باید درست نصب شده و تراز باشد. تراز نبودن پنل، به مرور زمان باعث شکستگی سینی می‌شود. آب خارج شده از این قطعه شکسته، روی فن بلوور ریخته شده و با چرخش آن به بیرون پرتاب خواهد شد. اگر به تازگی احساس می‌کنید قدرت پرتاب باد کولر گازی کم شده است،باید آن را بررسی و سپس تعمیر کنید.

نحوه تشخیص شکستن سینی ناودانی

برای تشخیص شکستگیبا بررسی سینی می بینیدکه  یک ترک بسیار ریز بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد ایجادشده است.چون آب کثیف از آن ترک خارج می‌شود این ترک سیاه شده و مانند یک خط سیاه روی قاب سفید پنل خودنمایی می‌کند.

تعمیر مشکل پرتاب آب و یخ از کولر
نصب درست کولر گازی و تراز کردن آن از پرتاب شدن آب جلوگیری خواهد کرد

چگونه پرت شدن آب از کولر گازی را تعمیر کنیم؟

در این مقاله، به تعدادی از دلایل پرت شدن آب از کولر گازی اشاره کردیم. با بر طرف کردن هر کدام از دلایل بالا می توانید مشکل پرتاب آب و یخ از کولر گازی خود را تعمیر کنید. بهتر است در صورت بروز این مشکل و یا هرگونه اختلال دیگری در عملکرد دستگاه، به دنبال تعمیرکار برای آن باشید.

پیشنهاد مطالعه

کولر گازی دستگاهی گران قیمت است، هر گونه تعلل برای عیب یابی آن می‌تواند، آسیب بیشتری به قطعات این دستگاه وارد کند. پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاقات، به سرعت برای تعمیر کولر گازی اقدام کنید.

می‌توانید به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز رفته و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست تعمیر، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار را در زمان دلخواه به مکان مورد نظر شما می‌فرستد.


نویسنده :

۲ دیدگاه

  • مهرداد یکتا گفت:

    من فکر میکردم این پاشیدن آب از کولر گازی یه قابلیته :)) اگر درستش نکنیم مشکلی پیش میاد؟ علائم خاصی از خرابی کولر نمیبینم

  • ارسال دیدگاه    استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.