به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

علت آبریزش از کولر گازی چیست؟

علت نشت آب از کولرگازی

در عملکرد کولر گازی بهنگام سرد شدن فن کویل ها به وسیله گاز مبرد داخل کمپرسور، رطوبت و بخار آب موجود در هوا با برخورد با این فن کویل ها، دچار میعان شده و به مایع تبدیل می‌شود. این بخار مایع شده را کولر گازی از یک ناودانی عبور داده و از طریق لوله های دفع آب خروجی یا همان لوله های درین از دستگاه خارج می کند. اما این قطرات آب گاهی اوقات از پنل داخلی کولر سرریز می شود. دلایل سرریز شدن آب یا آبریزش کولر گازی را در این مطلب بررسی می کنیم.

۱٫ بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب(ناودانی کولر)

اولین علت برای چکه کردن آب از پنل کولر گازی، بسته شدن ناودانی است. همانطور که گفتیم آبی که از سرد شدن رطوبت هوا و میعان آن در کولر گازی به وجود می آید، از طریق قطعه ای به نام ناودانی به سمت لوله های خروجی هدایت می شود. همچنین هوایی که به داخل پنل مکش می شود حاوی گرد و خاک و پرز است که همین ذرات معلق با رطوبت روی ناودانی ترکیب می شود و تبدیل به جرم هایی می شود که خروجی این قطعه را می‌بندد و در نتیجه آب پشت این سد جمع شده و روی پنل سرزیر می کند.

بسته شدن آبریز یا ناودان کولر گازی را از دو روش می توانید رفع کنید، البته انجام این کار به تخصص و مهارت اولیه نیاز دارد، در صورتی که تخصص لازم را ندارید از خدمات تعمیر کولر گازی استفاده کنید:

روش اول: پنل داخلی کولر گازی را بلند کنید

مانند تصویر زیر خارهای زیر پنل کولر را باز کنید و کولر را با دو دست خود با زاویه ۷۰ درجه بلند کنید. وسیله ای مثل انبر دست یا لیوان یا هر چیز دیگری را به عنوان اهرم زیر پنل بگذارید تا پنل با همان زاویه از دیوار فاصله بگیرد. از بلند کردن زیاد از حد پنل خودداری کنید چون باعث شکستن آن خواهید شد. لوله تخلیه و ناودان را تخلیه کنید و کولر را به جای خود برگردانید.

خالی کردن آب ناودانی کولی گازی
ناودانی کولر گازی ممکن است به دلیل تجمع گردو غبار دچار گرفتگی شود و این گرفتگی باعث،آبریزش کولر گازی می شود.

روش دوم: باز کردن قاب پنل داخلی کولر گازی

در این روش قاب جلویی کولر را باز کرده و لوله تخلیه کولر گازی را بررسی می کنیم. موقع باز کردن قاب کولر خیلی احتیاط کنید چون در صورت شکستن قاب آن باید دوباره قاب کولر را تهیه کنید.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

۲٫ مسدود شدن فیلترهای کولر گازی

اگر فیلترهای کولرگازی خراب یا مسدود شوند، هوا در آن به خوبی جریان پیدا نخواد کرد. این فرایند کولرگازی را دچار یخ‌زدگی می‌کند. یخ، با خاموش شدن کولر، آب می‌شود. این آب شروع به حرکت می‌کند و به‌صورت چکه چکه بیرون می‌ریزد. سعی کنید  فیلترهای هوا را چند هفته یک بار چک کنید. با فرچه‌ نرم یا یک دستمال تمیز، فیلترها را از آلودگی پاک کنید و از مشکل نشت آب راحت شوید. این مشکل با پاک کردن یا تعویض فیلتر به راحتی حل می‌شود و شما را از یک خرج بزرگ برای تعمیر نجات خواهد داد.

تعمیر کولر گازی در محل

۳٫ جاگذاری نادرست لوله درین کولر گازی

قرار دادن لوله درین در سطل:

بعضی از نصاب ها بعد از نصب کولر گازی، لوله خروجی آب را داخل یک سطل می اندازند. این سطل بعد از مدتی پر می شود و دیگر آب از شلنگ خروجی بیرون نمی رود بلکه شروع به بالا آمدن نیز می کند و همین مورد هم می تواند آب را به داخل کولر برگرداند و باعث آبریزش آب کولر شود.

لوله درین تا خورده است:

تا خوردگی یا هر گونه پیچیدگی در لوله های درین، باعث بالا آمدن آب از لوله خروجی و یا کند شدن خروج آب از این لوله میشود و در نتیجه آب در لوله جمع شده و وارد پنل داخلی می شود.

گرفتگی لوله درین :

لوله درین می تواند پس از مدتی استفاده از کولر به دلیل سختی آب، وجود گرد و غبار و جرم گرفتن به مرور بسته شود و این بسته شدن آب را به مرور به داخل یونیت برمیگرداند و باعث چکه کردن آب از این یونیت می شود.

نداشتن شیب مناسب لوله درین:

لوله درین باید با یک شیب ملایم از کولر خارج شود اگر این شیب میزان درستی نداشته باشد و یا بعدا به دلیل جابجایی کولر یا هر گونه تغییری از بین برود آب به داخل پنل برمی گردد.

شیب مناسب لوله خروجی آب کولر گازی
لوله خروجی آب کولر گازی یا همان لوله درین باید با یک شیب ملایم از کولر خارج شود، این شیب به خارج شدن صحیح آب از ناودانی کمک می کند.

پیشنهاد مطالعه

۴٫ کم شدن گاز مبرد کولر گازی

کم شدن گاز کولر، خواه به دلیل نشتی آن و خواه به دلیل مصرف شدگی باعث یخ‌زدگی پنل و لوله های فین پنل می شود. پس از خاموش شدن کولر گازی، این یخ زدگی ها به آب تبدیل شده و به داخل ناودانی می‌ریزد و در نتیجه از پنل کولر خارج می شود.

تعمیر کولر گازی در محل

۵٫ سیم‌پیچ‌های منجمد

وقتی سیم‌پیچ‌های اواپراتور یخ بزنند، کل سیستم از کار می‌افتد. ذوب شدن یخ این سیم‌پیچ‌ها باعث نشتی آب خواهد شد. برای رفع این مشکل با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید. به سایت آچارباز سر بزنید و درخواست خود را ثبت کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند‌گرفت.

بهتر است بدانید که در داخل سیستم کولر گازی، همیشه مقداری آب وجود دارد و این کولر با فرآیندهای درونی خودش آب را تخلیه می‌کند. درست کار نکردن این فرایند، باعث نشتی آب می‌شود. کولر گازی، همه رطوبت‌ جمع‌شده روی فین‌ها را از طریق یک لوله به بیرون منتقل می‌کند. گاهی این آب از مسیر چرخه خارج می‌شود و از پنل یا دریچه یا قسمت‌های دیگر چکه می‌کند. اگر برای یافتن علت چکه کردن آب به مشکل برخوردید، به سایت آچارباز سر بزنید. درخواست خود را ثبت کرده و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

 


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.