×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

علت آب دادن از پنل داخلی و پنل خارجی کولر گازی

علت نشت آب از کولرگازی

در عملکرد کولر گازی به هنگام سرد شدن فن کویل ها به وسیله گاز مبرد داخل کمپرسور، رطوبت و بخار آب موجود در هوا با برخورد با این فن کویل ها، دچار میعان شده و به مایع تبدیل می‌شود. این بخار مایع شده را کولر گازی از یک ناودانی عبور داده و از طریق لوله های دفع آب خروجی یا همان لوله های درین از دستگاه خارج می‌کند. اما این قطرات آب گاهی اوقات از پنل داخلی کولر سرریز می‌شود. یکی از مشکلات رایج کولر گازی نشت آب از دستگاه است که با سرویس کولر گازی در زمان مناسب می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید. در این مقاله دلایل سرریز شدن آب یا چکه آب از کولر گازی و اسپلیت را بررسی می‌کنیم. اما در صورتی‌که برای کولر شما این مشکل وجود دارد، می‌توانید در قسمت تعمیر کولر گازی درخواست‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

1. بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب (ناودانی کولر)

اولین علت برای چکه کردن آب از پنل کولر گازی، بسته شدن ناودانی است. همانطور که گفتیم آبی که از سرد شدن رطوبت هوا و میعان آن در کولر گازی به وجود می آید، از طریق قطعه ای به نام ناودانی به سمت لوله های خروجی هدایت می شود. همچنین هوایی که به داخل پنل مکش می شود حاوی گرد و خاک و پرز است که همین ذرات معلق با رطوبت روی ناودانی ترکیب می شود و تبدیل به جرم هایی می شود که خروجی این قطعه را می‌بندد و در نتیجه آب پشت این سد جمع شده و روی پنل سرزیر می کند.

بسته شدن آبریز یا ناودان کولر گازی را از دو روش می توانید رفع کنید، البته انجام این کار به تخصص و مهارت اولیه نیاز دارد، در صورتی که تخصص لازم را ندارید از خدمات تعمیر کولر گازی استفاده کنید.

روش اول: پنل داخلی کولر گازی را بلند کنید

مانند تصویر زیر خارهای زیر پنل کولر را باز کنید و کولر را با دو دست خود با زاویه 70 درجه بلند کنید. وسیله ای مثل انبر دست یا لیوان یا هر چیز دیگری را به عنوان اهرم زیر پنل بگذارید تا پنل با همان زاویه از دیوار فاصله بگیرد. از بلند کردن زیاد از حد پنل خودداری کنید چون باعث شکستن آن خواهید شد. لوله تخلیه و ناودان را تخلیه کنید و کولر را به جای خود برگردانید.

خالی کردن آب ناودانی کولی گازی
ناودانی کولر گازی ممکن است به دلیل تجمع گردو غبار دچار گرفتگی شود و این گرفتگی باعث،آبریزش کولر گازی می شود.

روش دوم: باز کردن قاب پنل داخلی کولر گازی

در این روش قاب جلویی کولر را باز کرده و لوله تخلیه کولر گازی را بررسی می کنیم. موقع باز کردن قاب کولر خیلی احتیاط کنید چون در صورت شکستن قاب آن باید دوباره قاب کولر را تهیه کنید.

برای سرویس کولر گازی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

2. کثیفی و مسدود شدن فیلترهای کولر گازی

اگر فیلترهای کولرگازی خراب یا مسدود شوند، هوا در آن به خوبی جریان پیدا نخواد کرد. این فرایند کولرگازی را دچار یخ‌زدگی می‌کند. یخ، با خاموش شدن کولر، آب می‌شود. این آب شروع به حرکت می‌کند و به‌صورت چکه چکه بیرون می‌ریزد. سعی کنید فیلترهای هوا را چند هفته یک بار چک کنید. با فرچه‌ نرم یا یک دستمال تمیز، فیلترها را از آلودگی پاک کنید و از مشکل نشت آب راحت شوید. این مشکل با پاک کردن یا تعویض فیلتر به راحتی حل می‌شود و شما را از یک خرج بزرگ برای تعمیر نجات خواهد داد.

پیشنهاد مطالعه
مسدود شدن فیلتر کولر گازی

3. جاگذاری نادرست لوله درین کولر گازی

لوله درین کولر گازی همان لوله ی تخلیه ی آب در اسپلیت است.

قرار دادن لوله درین در سطل:

بعضی از نصاب ها بعد از نصب کولر گازی، لوله خروجی آب را داخل یک سطل می اندازند. این سطل بعد از مدتی پر می شود و دیگر آب از شلنگ خروجی بیرون نمی رود بلکه شروع به بالا آمدن نیز می کند و همین مورد هم می تواند آب را به داخل کولر برگرداند و باعث آبریزش آب کولر شود.

لوله درین تا خورده است:

تا خوردگی یا هر گونه پیچیدگی در لوله های درین، باعث بالا آمدن آب از لوله خروجی و یا کند شدن خروج آب از این لوله میشود و در نتیجه آب در لوله جمع شده و وارد پنل داخلی می شود.

گرفتگی لوله درین :

لوله درین می تواند پس از مدتی استفاده از کولر به دلیل سختی آب، وجود گرد و غبار و جرم گرفتن به مرور بسته شود و این بسته شدن آب را به مرور به داخل یونیت برمیگرداند و باعث چکه کردن آب از این یونیت می شود.

نداشتن شیب مناسب لوله درین:

لوله درین باید با یک شیب ملایم از کولر خارج شود اگر این شیب میزان درستی نداشته باشد و یا بعدا به دلیل جابجایی کولر یا هر گونه تغییری از بین برود آب به داخل پنل برمی گردد.

شیب مناسب لوله خروجی آب کولر گازی
لوله خروجی آب کولر گازی یا همان لوله درین باید با یک شیب ملایم از کولر خارج شود، این شیب به خارج شدن صحیح آب از ناودانی کمک می کند.

4. عایق نبودن لوله کولر گازی

یکی دیگر از علل شایع آبریزش کولر گازی، عایق نبودن لوله‌های آن خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی است که باعث ریزش آب از لوله ها می‌شود. لوله‌های کولر گازی مخصوصاً لوله برگشت یا لوله گاز بسیار خنک است و اگر با عایق کاملا پوشانده نشود رطوبت هوا که روی آن جمع می شود به‌صورت مایع و قطره‌ ای به داخل منزل می ریزد.

5. کم شدن گاز مبرد کولر گازی

کم شدن گاز کولر، خواه به دلیل نشتی آن و خواه به دلیل مصرف شدگی باعث یخ‌زدگی کولر گازی از جمله  پنل و لوله های فین پنل می شود. پس از خاموش شدن کولر گازی، این یخ زدگی ها به آب تبدیل شده و به داخل ناودانی می‌ریزد و در نتیجه از پنل کولر خارج می شود. با سرویس کولر گازی می توانید در زمان مناسب گاز کولر گازی خود را شارژ کنید یا از نشتی آن باخبر شوید.

6. خرابی پمپ تخلیه آب کولر گازی

پمپ تخلیه آب کولر گازی که در زیر کویل خنک کننده قرار دارد، آب را به منظور جلوگیری از نشت به صورت کامل تخلیه می کند. هنگامی که به دلیل تجمع گرد و غبار و آلودگی این پمپ خراب شود، منجر به چکه کردن و آب ریختن کولر گازی می شود.

کم شدن گاز مبرد کولر گازی

7. یخ زدن سیم‌پیچ‌ها

وقتی سیم‌پیچ‌های اواپراتور یخ بزنند، کل سیستم از کار می‌افتد. ذوب شدن یخ این سیم‌پیچ‌ها باعث نشتی آب خواهد شد. برای رفع این مشکل با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

8. برگشت آب باقی مانده در کولر گازی

بهتر است بدانید که در داخل سیستم کولر گازی، همیشه مقداری آب وجود دارد و این کولر با فرآیندهای درونی خودش آب را تخلیه می‌کند. درست کار نکردن این فرایند، باعث نشتی آب می‌شود. کولر گازی، همه رطوبت‌ جمع‌شده روی فین‌ها را از طریق یک لوله به بیرون منتقل می‌کند. گاهی این آب از مسیر چرخه خارج می‌شود و از پنل یا دریچه یا قسمت‌های دیگر چکه می‌کند.

بهترین راه حل برای تخلیه آب کولر گازی

بهترین راه حل برای تخلیه آب کولر گازی، استفاده از لوله کشی توکار یا  لوله مرکزی تخلیه آب است. منظور از لوله مرکزی، لوله فاضلاب نیست. زیرا به علت بوی بد، امکان ورود بوی نامطبوع از طریق کولر گازی بسیار زیاد است. به همین دلیل یک لوله جدا مخصوص کولر گازی کشیده شده و آب خروجی کولر گازی از این طریق تخلیه شود.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعمیر کولر گازی
4.4/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  1سال هست اسپیلت ایوولی داریم بعضی اوقات از زیر پنل قطره قطره آب میچکه و دیوار هم خیس شده مشکل چیه با توجه به اینکه نو هست و فکر نمی کنم قطعات مشکلی داشته باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  درضمن از شهرهای جنوبی پیام میدم

  1. با سلام
   سارای عزیز، هرکدام از موارد اعلام شده در مقاله ممکن است اتفاق افتاده باشد و باعث چکه کردن آب شود.

 2. سلام
  کولر گازی بعد از ۲تا ۳ ساعت روشن بودن از پنل داخلی آب قطره قطره می‌ریزه
  روزها دیرتر و شبها این اتفاق زودتر می افته
  راهنمایی میکنید
  نصاب یه بار اومد پنل داخلی رو تراز کرد و چند روز اکی بود ولی بعد چند روز دوباره شروع شد

  1. با سلام
   ابوالفضل عزیز، ابتدا بررسی کنید که محل نصب کولرگازی مجدد بهم نخورده و کولر تراز باشد. سپس می توانید وضعیت فیلترها را بررسی کنید که کقیف نشده باشد.
   همچنین دمای تنطیم شده کولر را بررسی کنید که روی دمای استاندارد باشد.
   چنانچه با این موارد مشکل برطرف نشد، باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه را عیب یابی و نظر قطعی را اعلام کند. می توانید درخواست تعمیر کولرگازی را ثبت کنید و از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید.

 3. سلام وقتتون بخیر،ما توی ساختمان متوجه شدیم سقفمون ی مقدار نم پیدا کرده پرس و‌جو کردیم دیدم که سقف کل ساختمان این شکلیه و به علت اینه که لوله کولر که توکار هست خراب شده،و چند وقتی هم هست کولر اتاق بعد از مدتی روشن شدن صدای شر شر اب میدن بدون اینکه ابی خارج بشه،خواستم بپرسم علت چیه؟ و‌ این نم دادن سقف و‌نشتی لوله میتونه خطر داشته باشه؟

  1. با سلام
   جزایری عزیز، با توجه به مشکل دستگاه شما، بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

 4. با سلام
  من کولر گازی نصب کردم .لوله ها رو کار رفته الان لوله ها عرق میکنه چک چک آب خودرو پر کرده . من شمال زندگی میکنم . راهی هست لوله ها رو عایق کرد ک این وضع نباشه

  1. با سلام
   فاضل عزیز، با استفاده از عایق و چسب مخصوص پرایمری این امر امکان پذیر است.

 5. سلام کولر 24هزار مارک بوش دارم از لوله تخلیه خیلی آب میاد مثلاً یک ساعت روشن باشه شاید 2لیتر آب بده میخواستم بدونم عادی هست یا مشکل داره ممنون

  1. با سلام
   مهدی عزیز، با توجه به میزان رطوبت هوا و اندازه ی کوئل، میزان آب خروجی متفاوت است. تعمیرکار باید دستگاه را از نزدیک بررسی و نظر قطعی اعلام کند.

 6. ببینید وقتی کولرو روشن میکنیم حدود ۵ دقیقه بعد کولر از داخل خونه اب میریزه اونم قطره قطره و بعد خاموش کردن اونم پنج دقیقه بعد اب ریزیش قطع میشه ،
  میشه اگه زحمتی نیست میشه بگید مشکلش از کجاس

  1. باسلام
   صدرای عزیز، این مشکل می‌تواند ناشی از خرابی پمپ تخلیه، گرفتگی لوله درین و یا کمبود گاز مبرد باشد. برای رفع مشکل موارد مذکور را برررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  2. وقتتون بخیر
   کولر اسپلیت گری از پنل خارجی از لوله تخلیه آب چند روز آب خارج نشده الان جدا از لوله خروجی از پایین موتور هم آب چکه میکند علتش چه چیزی می‌تونه باشه

 7. سلام
  من یه کولر پنجره ای دارم که روی لوله های کمپرسورش در حالت فن عرق میکنه، میشه لطفا راهنماییم کنین ایراد از چیه ؟

  1. با سلام
   حسین عزیز، این مورد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد برای حل مشکل باید قسمت های زیر را بررسی کنید:
   ۱- کثیفی فیلتر اواپراتور
   ۲- کثیفی اواپراتور
   ۳- خراب شدن فن اواپراتور
   ۴-زیاد بودن گاز کمپرسور
   ۵- عایق نبودن لوله ها
   همچنین شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا