به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

دلایل خاموش شدن کولر گازی

دلایل زیادی می‌تواند موجب خاموش شدن ناگهانی کولر گازی شود. اما اگر اطلاعات کافی در خصوص نگهداری از این وسیله را داشته باشید، در زمان بروز خاموشی، قادر به رفع آن خواهید بود. در اینجا به بررسی علت خاموش شدن کولر گازی خواهیم پرداخت.

به محض خاموش شدن ناگهانی کولر گازی، در صورتی که دلیل آن را نمی‌دانید، پیشنهاد می‌شود که برق را قطع کرده و با تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید. جدا از اینکه کولرهای گازی در برندها و مدل‌های متنوعی تولید می شوند، سیستم داخلی و نحوه کار در همه‌ی آنها تقریبا یکسان است و به یک روش کار می کنند، پس جدا از برند و مدل کولر گازی، برخی از خرابی ها و مشکلات مانند خاموش شدن کولر گازی، بین تمام انواع کولرهای گازی مشترک است.

دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

هر یک از موارد زیر می تواند دلیل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی شما باشند:

۱٫ مشکلات اتصالات برق و کابل کشی برق

۲٫ خرابی کمپرسور کولر گازی

۳٫ مشکلات برقی در کولر گازی

۴٫ خرابی برد کولر

۵٫ قطعی اتصالات و سیم کشی های داخلی کولرگازی

۶٫ ایراد در ترموستات کولر گازی

۷٫ خرابی رله اورلود

مشکلات کابل کشی ساختمان

گاهی دلیل خاموش شدن‌ کولر گازی وجود قطعی و یا اتصالی در کابل کشی ساختمان است. در ابتدا شاید متوجه دلیل خاموش شدن کولر نشوید و با نگرانی به تعمیرکار مراجعه کنید. اما هر تعمیرکار کولر گازی که تخصص کافی داشته باشد، در اولین قدم باید سیستم کابل کشی ساختمان را بررسی کند. زیرا وجود اتصالی در کابل کشی و یا حتی اتصالات برقی کولر گازی، ممکن است موجب خرابی جبران ناپذیر و یا سوختن کولر شود. پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه اقدام به نصب پنل کولر گازی کنید، کابل کشی پشتی پنل را بررسی کنید.

این نکته را هم به یاد داشته باشید کولرگازی اسپلیت شما برای راه اندازی و کارکردن به ۲۲۰ ولت برق نیاز دارد، این میزان ولتاژ می تواند به دلیل مشکلات برقی ساختمان دچار تناوب و زیاد و کم شدن بشود. در نتیجه برد کنترلی کولر دستور خاموش شدن کولر گازی را صادر می کند.

پیشنهاد مطالعه

خرابی کمپرسور کولر گازی

یکی از دلایل خاموش شدن کولر گازی، خرابی کمپرسور است. تا کمپرسور استارت نزند، کولر شروع به کار نمی‌کند. اگر چند دقیقه بعد از روشن شدن، کولر گازی خاموش شد، ممکن است کمپرسور آن دچار مشکل شده باشد. سرویسکاران کولر گازی، خرابی کمپرسور را در اصطلاح، آمپرکشی می‌نامند. این مورد، مشکلی نیست که خودتان از پس رفع آن برآیید، بلکه باید در اولین فرصت از سرویس تعمیر کولرگازی، استفاده کنید.

آمپرکشی یا دلایل خرابی کمپرسور

  • خازن راه انداز خراب شده یا سوخته است
  • قطعات کمپرسور دچار خرابی شده است.
  • ظرفیت نامی خازن تکمیل شده است
  • برق ورودی به کولرگازی ضعیف است
  • سیمی که برای لوله کشی استفاده شده آسیب دیده و یا خیلی بلند است.
  • کمپرسور ضربه خورده است
  • عمر بالای کولر گازی و قطعات کمپرسور
پیشنهاد مطالعه

نیم سوز شدن کمپرسور و موتور فن کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی را در نیم سوز شدن کمپرسور هم جستجو کرد. اگر متور کمپرسور نیم سوز شده باشد قدرت کار در زمان طولانی یا با قدرت بالا را ندارد، در نتیجه بعد از چند دقیقه کار خاموش می‌شود.برای بررسی ایراد کمپرسور کولر گازی باید مسیر گردش گاز و سلامت بودن رله را چک کرد. هر ایرادی در عملکرد این دو می تواند روی کارایی موتور کمپرسور موثر باشد.

خرابی ترموستات

قطعه‌ای در کولر گازی وجود دارد که وظیفه‌ی آن تنظیم دمای محیط است. به این صورت که شما درجه کولر را تنظیم می‌کنید و سنسور تا زمانی که دمای محیط، با دمای موردنظر شما یکی شود، کولر را روشن نگه می‌دارد. با یکی شدن دماها، سنسور کولر را خاموش خواهد کرد. سپس به محض بالا رفتن دمای محیط، کولر روشن خواهد شد .حال اگر ترموستات یا همان سنسور معیوب باشد، عملکرد کولر را دچار مشکل خواهد کرد. یعنی کولر خاموش ده و روشن نمی شود.

کمپرسور کولر گازی یکی از اجزای مهم در کنترل عملکرد دستگاه است.

خرابی برد کولر

گاهی دلیل روشن نشدن کولر گازی به مشکلات برد آن برمی‌گردد. به طور قطع اگر برد خراب شود، کولر یا خودبه‌خود خاموش می‌شود و یا اینکه روشن نخواهد شد. بعد از بررسی سیم کشی کولر گازی نکته بعدی در یافتن دلیل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی ایراد در بورد کولر گازی است. برد کولر گازی در حقیقت مغز آن است و فرماندهی به قطعات مختلف را به عهده دارد. اگر برد کولر گازی خراب شده باشد، یا به علت عمر بالای دستگاه برد فرسوده شده باشد، در ارسال فرمان آن مشکل ایجاد می شود.

بیشتر ایرادات برد کولر گازی قابل تعمیر است و در بسیاری از موارد نیازی به تعویض آن نیست. اما به‌دلیل حساسیت بالای قطعات کولر، برای تعمیر برد کولر گازی نباید خودتان دست به‌کار شوید و تعمیر آن را به کارشناس متخصص در این زمینه بسپارید.

اتصالات برق درون کولر گازی

همیشه دلیل خاموشی کولر به خرابی قطعات و یا قطعی برق ورودی به دستگاه برنمی‌گردد. گاهی هم دلیل آن وجود قطعی کابل در سیستم داخلی دستگاه است. قبل از هر کاری باید ابتدا تمام اتصالات را چک کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

سرویس و راه اندازی تابستانه کولر گازی با ۲۰۹ هزار تومان
برای سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل سرویس خواهند کرد.
تعمیر کولر گازی

خرابی اورلود کولر گازی

اورلود قطعه‌ای است که در صورت داغ شدن بیش از حد سیم پیچ کمپرسور، مسیر جریان اصلی کمپرسور را قطع کرده و در نتیجه کمپرسور خاموش می‌شود. حال اگر اورلود خراب شود، به طور قطع فشار زیادی به دستگاه وارد شده و یکی از دلایل خاموش شدن کولر گازی همین خرابی اورلود است. در صورت خرابی این قطعه، تنها راه‌حل آن، تعویض اورلود است.

خرابی رله استارت کولر

از دلایل دیگری که موجب خاموش شدن کولر گازی می‌شود، خرابی رله استارت است. رله استارت یکی از قطعاتی است که هر تعمیرکار اولین قدمی که برای تعمیر کولر برمی‌دارد، بررسی آن است. برای تست رله استارت، شستی اورلود را یکبار کمی فشار دهید و رها کنید. در صورت خرابی رله، کمپرسور به کار افتاده و خاموش نخواهد شد. تنها راه برای رفع این مشکل، جایگزینی رله استارت جدید با نوع خراب است.

رله استارت از قطعاتی است که قابل تعمیر نیست و می بایست تعویض شود.

کثیفی فیلترها

از دیگر دلایل خاموش شدن کولر گازی می‌توان به کثیفی فیلترها اشاره کرد. فیلترهای کولر گازی، گردوغبار و آلودگی محیط را پاک می‌کنند. این فیلترها باید در بازه‌های زمانی مشخص، شسته و یا تعویض شوند. اگر فیلترها کثیف باقی بمانند، کولر گازی مدت زمان بیشتری برای خنک کردن محیط نیاز دارد. این امر خود موجب از کار افتادن کولر و یا گرم شدن بیش از حد می‌شود که در نهایت جریان برق قطع خواهد شد.

برای رفع این مشکل باید به‌صورت دوره‌ای فیلترها را تمیز کنید. اگر هم با شستن کثیفی‌های فیلتر تمیز نشد، آنها را تعویض کنید.

فشار بیش از حد به سوئیچ‌های ایمنی فشار

سوئیچ‌های ایمنی فشار، روی پمپ حرارتی، مبرد و برخی از اجزا نظارت دارند. در صورت بالا رفتن بیش از حد فشار، به‌منظور جلوگیری از خرابی و آسیب به کولر، این سوئیچ‌ها موجب خاموش شدن کولر گازی می‌شوند.

کثیفی کویل‌های کندانسور

کثیفی کویل‌های کندانسور موجب می‌شود کولر مدت زمان طولانی‌تری کار کند، که این امر باعث گرم شدن بیش از حد سیستم می‌شود. وجود گردوخاک روی کویل‌ها مانند عایق عمل کرده و مانع از کاهش گرما می‌شود.

برای رفع این مشکل بهترین راه، تمیز کردن کویل‌های کندانسور است.

گرفتگی مسیر جریان گاز

گاز موجود در کمپرسور موجب تولید سرما در کولرهای گازی می‌شود. به هر دلیلی که مسیر جریان گار در کولرهای گازی مسدود شود، نتیجه کار خاموش شدن کولر گازی است.

مواردی که موجب خاموش شدن کولرهای گازی می‌شود را در این بحث شرح دادیم. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، مواردی مانند تمیز کردن فیلتر و یا کویل‌های کندانسور را خودتان می‌توانید انجام دهید. اما برای موارد تخصصی‌تر، پیشنهاد می‌شود با کارشناس و یا تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.