به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

دلایل خاموش شدن کولر گازی

خاموش شدن کولر گازی

دلایل زیادی می‌تواند موجب خاموش شدن ناگهانی کولر گازی شود. اما اگر اطلاعات کافی در خصوص نگهداری از این وسیله را داشته باشید، در زمان بروز خاموشی، قادر به رفع آن خواهید بود. در اینجا به بررسی دلایل خاموش شدن کولر گازی خواهیم پرداخت.

به محض خاموش شدن ناگهانی کولر گازی، در صورتی که دلیل آن را نمی‌دانید، پیشنهاد می‌شود که برق را قطع کرده و با تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید.

اما با راهکارهایی که در این بحث مورد بررسی قرار می‌دهیم، ممکن است بتوانید مشکل ایجاد شده را تا حدی تشخیص و برطرف کنید.

دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر آبی

۱- مشکلات کابل کشی ساختمان

گاهی دلیل اصلی خاموش شدن‌ کولر گازی وجود قطعی و یا اتصالی در کابل کشی ساختمان است. در ابتدا شاید متوجه دلیل خاموش شدن کولر نشوید و با نگرانی به تعمیرکار مراجعه کنید. اما هر تعمیرکار کولر گازی که تخصص کافی داشته باشد، در اولین قدم باید سیستم کابل کشی ساختمان را بررسی کند. زیرا وجود اتصالی در کابل کشی، ممکن است موجب خرابی جبران ناپذیر و یا سوختن کولر شود.

پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه اقدام به نصب پنل کولر گازی کنید، کابل کشی پشتی پنل را بررسی کنید.

۲- خرابی کمپرسور

یکی از دلایل خاموش شدن کولر گازی، خرابی کمپرسور است و تا کمپرسور استارت نزند، کولر شروع به کار نمی‌کند. اگر چند دقیقه بعد از روشن کردن، کولر گازی خاموش شد، ممکن است کمپرسور آن دچار مشکل شده باشد. سرویسکاران کولر گازی، خرابی کمپرسور را در اصطلاح، آمپرکشی می‌نامند.

 

راهنمای سرویس کولر گازی
با پایان فصل گرما باید در پی جمع‌آوری کولرهای گازی و آبی برآیید. با این کار عمر مفید آن‌ها افزایش یافته و دیرتر دچار خرابی و فرسایش خواهند شد. جمع‌آوری کولرها کار بسیار سختی نیست، فقط چند نکته وجود دارد که باید رعایت شوند. در ادامه بخوانید:
بیشتر بخوانید

 

این خرابی می‌تواند به دلیل عمر بالای دستگاه ایجاد شود. همچنین دلایلی از قبیل ضربه خوردن کمپرسور ،سوختن یا خرابی خازن راه‌انداز، مشکلات مکانیکی کمپرسور، قدرت کم برق ورودی به کمپرسور و کولر گازی، کابل کشی نامناسب و وجود مشکل در لوله‌ها می‌تواند دلایل دیگر ایجاد آمپرکشی در کمپرسور باشند.

این مورد، مشکلی نیست که خودتان از پس رفع آن برآیید، بلکه باید در اولین فرصت با تعمیرکار کولر گازی، مشکل ایجاد شده را درمیان بگذارید.

برای رفع مشکل آمپرکشی، تعمیرکار مربوطه ابتدا تمام دلایل را بررسی کرده و سپس اقدام به رفع آن می‌کند.

خاموش شدن کولر گازی

۳- خرابی ترموستات

قطعه‌ای در کولر گازی وجود دارد که وظیفه‌ی آن تنظیم دمای محیط است. به این صورت که شما درجه کولر را تنظیم می‌کنید و سنسور تا زمانی که دمای محیط، با دمای موردنظر شما یکی شود، کولر را روشن نگه می‌دارد. با یکی شدن دماها، سنسور کولر را خاموش خواهد کرد. سپس به محض بالا رفتن دمای محیط، کولر روشن خواهد شد.

حال اگر ترموستات یا همان سنسور معیوب باشد، عملکرد کولر را دچار مشکل خواهد کرد.

۴- خرابی برد کولر

گاهی خرابی کولر گازی به مشکلات برد آن برمی‌گردد. به طور قطع اگر برد خراب شود، کولر یا خودبه‌خود خاموش می‌شود و یا اینکه روشن نخواهد شد. به‌دلیل حساسیت بالای قطعات کولر، برای تعمیر برد کولر گازی نباید خودتان دست به‌کار شوید و تعمیر آن را به کارشناس متخصص در این زمینه بسپارید.

۵- اتصالی و قطعی برق کولر

همیشه دلیل خاموشی کولر به خرابی قطعات و یا قطعی برق ورودی به دستگاه برنمی‌گردد. گاهی هم دلیل آن وجود قطعی کابل در سیستم داخلی دستگاه است. قبل از هر کاری باید ابتدا تمام اتصالات را چک کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

۶- خرابی اورلود کولر گازی

اورلود قطعه‌ای است که در صورت داغ شدن بیش از حد سیم پیچ کمپرسور، مسیر جریان اصلی کمپرسور را قطع کرده و در نتیجه کمپرسور خاموش می‌شود. حال اگر اورلود خراب شود، به طور قطع فشار زیادی به دستگاه وارد شده و یکی از دلایل خاموش شدن کولر گازی همین خرابی اورلود است. در صورت خرابی این قطعه، تنها راه‌حل آن، تعویض اورلود است.

 

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی
با پایان فصل گرما باید در پی جمع‌آوری کولرهای گازی و آبی برآیید. با این کار عمر مفید آن‌ها افزایش یافته و دیرتر دچار خرابی و فرسایش خواهند شد. جمع‌آوری کولرها کار بسیار سختی نیست، فقط چند نکته وجود دارد که باید رعایت شوند. در ادامه بخوانید:
بیشتر بخوانید

 

۷- خرابی رله استارت کولر

از دلایل دیگری که موجب خاموش شدن کولر گازی می‌شود، خرابی رله استارت است. رله استارت یکی از قطعاتی است که هر تعمیرکار اولین قدمی که برای تعمیر کولر برمی‌دارد، بررسی آن است. برای تست رله استارت، شستی اورلود را یکبار کمی فشار دهید و رها کنید. در صورت خرابی رله، کمپرسور به کار افتاده و خاموش نخواهد شد. تنها راه برای رفع این مشکل، جایگزینی رله استارت جدید با نوع خراب است.

خاموش شدن کولر گازی

۸- کثیفی فیلترها

از دیگر دلایل خاموش شدن کولر گازی می‌توان به کثیفی فیلترها اشاره کرد. فیلترهای کولر گازی، گردوغبار و آلودگی محیط را پاک می‌کنند. این فیلترها باید در بازه‌های زمانی مشخص، شسته و یا تعویض شوند. اگر فیلترها کثیف باقی بمانند، کولر گازی مدت زمان بیشتری برای خنک کردن محیط نیاز دارد. این امر خود موجب از کار افتادن کولر و یا گرم شدن بیش از حد می‌شود که در نهایت جریان برق قطع خواهد شد.

برای رفع این مشکل باید به‌صورت دوره‌ای فیلترها را تمیز کنید. اگر هم با شستن کثیفی‌های فیلتر تمیز نشد، آنها را تعویض کنید.

۹- فشار بیش از حد به سوئیچ‌های ایمنی فشار

سوئیچ‌های ایمنی فشار، روی پمپ حرارتی، مبرد و برخی از اجزا نظارت دارند. در صورت بالا رفتن بیش از حد فشار، به‌منظور جلوگیری از خرابی و آسیب به کولر، این سوئیچ‌ها موجب خاموش شدن کولر گازی می‌شوند.

۱۰- کثیفی کویل‌های کندانسور

کثیفی کویل‌های کندانسور موجب می‌شود کولر مدت زمان طولانی‌تری کار کند، که این امر باعث گرم شدن بیش از حد سیستم می‌شود. وجود گردوخاک روی کویل‌ها مانند عایق عمل کرده و مانع از کاهش گرما می‌شود.

برای رفع این مشکل بهترین راه، تمیز کردن کویل‌های کندانسور است.

۱۱- گرفتگی مسیر جریان گاز

گاز موجود در کمپرسور موجب تولید سرما در کولرهای گازی می‌شود. به هر دلیلی که مسیر جریان گار در کولرهای گازی مسدود شود، نتیجه کار خاموش شدن کولر گازی است.

مواردی که موجب خاموش شدن کولرهای گازی می‌شود را در این بحث شرح دادیم. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، مواردی مانند تمیز کردن فیلتر و یا کویل‌های کندانسور را خودتان می‌توانید انجام دهید. اما برای موارد تخصصی‌تر، پیشنهاد می‌شود با کارشناس و یا تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید.

 

 


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.