به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

کولرها از لوازمی هستند که بودن آنها در هر خانه‌ و شرکتی واجب است. به خصوص در تابستان که بدون کولر، تحمل هوای داغ غیرممکن خواهد بود. هر کدام از کولرها با توجه به سیستم و شیوه کارکردشان می‌توانند دچار مشکلات زیادی شوند. مثل داغ شدن کمپرسور کولر گازی. در این مطلب با هم بیشتر درباره این مشکل می‌خوانیم. همچنین تعمیر کمپرسور کولر گازی را می‌توانید به تیم آچارباز بسپارید.

کمپرسور چیست و در کولر گازی چه کار می‌کند؟

در یک سیستم استاندارد کولر گازی، از همان‌ها که به احتمال در خانه شما هم پیدا می‌شود، کمپرسور در قسمت بیرونی کولر قرار گرفته. کار کمپرسور، چرخاندن سردکننده است، این چرخش برای منتقل کردن گرما در میان سیم‌ پیچ‌ها و همچنین رساندن انرژی به سردکننده ضروری است.

نیروی مورد نیاز کولر گازی برای خنک کردن فضا، در واقع برقی است که به کمپرسور وارد می‌شود تا بتواند کارش را به درستی انجام بدهد (الکتریسیته به فن‌ها قدرت می‌دهد تا حتی اگر نتوانند به تنهایی خنک‌کنندگی را انجام بدهند، در حالت “فن” کولر قرار بگیرند). موتور، به کمپرسور قدرت می‌دهد و خود کمپرسور که ساختاری شبیه به یک موتور دارد با سیلندر و پیستون کار می‌کند. کمپرسور، خنک‌کننده گازی را فشرده می‌کند و همین موضوع دمای خنک‌کننده را بالا می‌برد تا گاز آن، به گازی پرفشار تبدیل شود.

چرا کمپرسور کولر گازی داغ می‌شود؟

کمپرسور حیاتی‌ترین قسمت کولر گازی است. اصلی‌ترین دلیلی هم که باعث داغ شدن و در نهایت سوختن کمپرسور می‌شود، اتصال برق و یا قطع سیم‌های موتور است. همچنین اگر سیم‌ پیچ‌های کندانسور کثیف باشند، فشار بالا می‌رود و کولر داغ می‌شود. خراب بودن فن کندانسور، نشت گاز خنک‌کننده یا نزدیکی به منابع گرمازایی مثل خشک‌کن هم می‌تواند باعث داغ شدن کمپرسور شود. همچنین اگر کمپرسور روی دور کوتاه باشد یا کولر زیر آفتاب داغ قرار بگیرد، دمای آن بالا خواهد رفت.

همین موضوع، می‌تواند یک چرخه بی‌پایان از اتصالی را به وجود بیاورد و اوضاع را بدتر کند. یعنی هرچه دمای کمپرسور بیشتر باشد، در صورتی که به موقع خاموش نشود، حرارت زیادش باعث داغ شدن بعضی از بخش‌های کمپرسور و سیم‌های رابط می‌شود که این داغ بودن برای کمپرسور کشنده است و به راحتی می‌تواند باعث سوختن آن شود.

این دلایل هم می‌توانند کمپرسور کولر گازی را داغ کنند:

 • فیلترهای آلوده:

  وقتی فیلتر هوای شما با آلودگی یا انواع کثیفی‌ها پوشیده شده باشد، هوا نمی‌تواند در طول آن حرکت کند. بنابراین قسمتی که هوا را به بیرون خارج می‌کند باید طولانی‌تر و بیشتر کار کند (و به طبع انرژی بیشتری مصرف کند) تا جریان هوا را در سیستم نگه دارد. این فشار اضافی، موتور کولر را داغ می‌کند و حتی می‌تواند کل سیستم را خاموش کند.

 • سیم پیچ‌های کثیف کندانسور:

  شاید برای شما غیر قابل باور باشد اما یخ زدن سیم‌ پیچ ها هم می‌تواند کولر را داغ کند. وقتی سیم پیچ کثیف باشد یا یخ بزند، کولر گازی شما نمی‌تواند حرارت کافی از هوای فضا بگیرد. در این حالت، دمای هوا در فضا به میزانی که باید پایین نمی‌آید و چرخه‌های خنک‌کنندگی بیشتر و بیشتر طول می‌کشند. این یعنی مصرف انرژی بالاتر و دمای بیشتر در کمپرسور.

 • کمبود گاز خنک‌کننده:

  وقتی میزان خنک‌کننده در سیستم کولر گازی شما کم باشد، این سیستم نمی‌تواند به میزانی که باید فضای شما را خنک کند (چون برای بیرون بردن گرما از فضا، نیاز به خنک‌کننده دارد). در این حالت هم، کولر باید بیشتر و طولانی‌تر کار کند تا فضا را خنک کند و بعضی از قطعاتش (از جمله کمپرسور) داغ می‌شوند.

 • کهنه شدن موتور یا کمپرسور:

  وقتی که کولر گازی شما به انتهای عمر عملکردی خود می‌رسد، قدرت کارش در بسیاری از قسمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. اگر سیستم شما خیلی قدیمی باشد نمی‌تواند فضا را زیاد خنک کند. این موضوع به ویژه در هواهای خیلی گرم مشکل‌ساز خواهد بود. چون انرژی زیادی به قطعاتی وارد می‌شود که مستهلک و غیر کاربردی هستند و دمای سیستم خیلی خیلی بالا می‌رود.

 • عایق‌کاری نامناسب:

  یونیت‌های خارجی به طور معمول در فضای بیرون از خانه قرار دارند و زیر آفتاب هستند. تابش مستقیم نور آفتاب، خاصیت عایق این قسمت را از بین می‌برد و فشار وارد بر کمپرسور را زیاد می‌کند.

راه حل داغ نشدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

بهترین راه برای پیشگیری از این گونه مشکلات، این است که فیلتر هوا را هر ماه عوض کنید و سالی یک بار، پیش از رسیدن فصل گرما برای سرویس و شارژ دستگاه برنامه‌ریزی کنید. فیلترهای نو و تمیز باعث می‌شوند کثیفی در مسیر جمع نشود و در پی آن مشکلات مسیر هوا هم به وجود نیاید. همچنین تعمیرکار، وقت سرویس سیستم کولر گازی شما، به دنبال مشکلاتی که گفتیم می‌گردد و اگر به آن‌ها برخورد کرد، برطرفشان می‌کند.

بیشتر کولرها، به علت آماتور بودن ساکنان ساختمان و عدم نگهداری صحیح، وقتی بسوزند، سوختگی‌شان خیلی شدید خواهد بود. آن هم به این دلیل که گرمای بیش از حد، بخش بزرگی از سیم پیچ کمپرسور را دچار سوختگی می‌کند و در پی آن، مدار دستگاه‌ها هم آسیب خواهند دید. این آسیب رسیدن به مدار تبرید، همراه با دوده ناشی از سوختن و اسید و مواد خورنده دیگر خواهد بود که اگر در مدار باقی بمانند و توسط فرد حرفه‌ای خارج نشوند، خسارات خیلی خیلی گسترده‌ای به سیستم سرد کننده وارد می‌کنند.

در این مواقع بهتر است، کار را به متخصصین بسپارید. آچارباز با تیم متخصص و در هر زمانی که شما بخواهید، کولر گازی شما را تعمیر می‌کند. فقط کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 

تعمیر کولر گازی در محل
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.