به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

دلایل و راهکار رفع بوی نامطبوع کولر گازی

رفع بوی بد کولر گازی

در روزهای گرم تابستان، گویی زندگی و خنکی خانه همه ما به کولر بستگی دارد. هر کولری که استفاده کنیم، در فصل گرما حداقل چهار یا پنج ساعت در خانه روشن خواهد بود. اما گاهی، کولرها مشکلاتی پیدا می‌کنند که باید به آن‌ها رسیدگی کرد. یکی از این مشکلات بوی بد کولر گازی است.

کولرهای گازی با این که هوا را خنک‌تر می‌کنند و بدون مرطوب کردن فضا، آن را مطبوع می‌کنند، ممکن است مشکلاتی مثل بوی بد داشته باشند. وقتی کولر گازی روشن است، هوا را در اتاق شما به جریان می‌اندازد و این یعنی بو گرفتن خیلی از وسایل. همچنین چیزهایی که در اتاق بو می‌دهند ممکن است در فرایند چرخش هوا بوی خودشان را به کولر گازی منتقل کنند و بعد دوباره کولر با انتقال هوا به اتاق، بو را پخش کند. اما این بوی بد چه دلیلی دارد و چطور می‌توان آن را به راحتی از بین برد؟ در این مطلب با هم می‌خوانیم:

منبع بوی بد را بیابید

دلیل اصلی و عمده بوی بد کولر گازی را باید در کانال‌های آن بجویید، زیرا هر اتفاقی که بیفتد، منبعش در آنجاست. این بوی بد می‌تواند از قارچ و کپک‌هایی که در اثر کنداسیون در کویل‌های سردکن به وجود آمده‌اند، باشد و یا حتی به‌دلیل نشت سیستم ایجاد شوند. گاهی اوقات (بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید) ممکن است حیوانات مختلفی مثل کبوترها، موش یا انواع پرندگان داخل دستگاه بروند، آنجا گیر کنند و در اثر مرگشان، بوی خیلی بدی تولید شود.

 

رفع بوی نامطبوع کولر گازی
برای رفع بوی نامطبوع کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 

همچنین به دنبال گیاهان فاسدشده یا مواد مختلف مانده در کانال کولر بگردید. این مواد بدبو یا فاسد شده، می‌توانند در فیلترهای دستگاه هم وجود داشته باشند. خبر خوب این است که این فیلترها را بعد از تمیز کردن، می‌توانید دوباره استفاده کنید. برای این کار یک دستکش به دست کنید و قارچ‌ها، گیاهان فاسد یا حیوانات مرده را از کانال‌ها خارج کنید. بعد با یک پاک‌کننده و برس مخصوص داخل کانال را تمیز کنید.

بهتر است از پاک‌کننده کفی استفاده کرده و بگذارید ده تا پانزده دقیقه روی سطح بماند تا کثیفی‌ها و چربی‌ها کامل پاک شوند و بعد با آب، پاک‌کننده را بشویید و با بو کشیدن، مطمئن شوید اثری از هیچ آلودگی باقی نمانده است.

رفع بوی بد کولر گازی

منبع بوی بد را از کولر بیرون بیاورید

بعد از پیدا کردن چیزی که باعث بوی بد کولر گازی شما شده، باید آن را از کولر خارج کنید. بهتر است اگر در این کار حرفه‌ای نیستید یا از تعمیر کولر سر در نمی‌آورید، با یک متخصص تماس بگیرید. اما اگر دوست دارید در خانه این کار را بکنید، اول دستگاه را از روی پنجره بردارید و به زمین بگذارید، بعد با یک پیچ گوشتی پیچ‌ها را باز کنید تا به پنل‌ها یا صفحات خنک کننده دسترسی داشته باشید (بهتر است این کار را طبق دفترچه راهنما انجام بدهید).

از لوله‌های کندانس و تشت تخلیه غافل نشوید

خیلی وقت‌ها عامل بوی بدی که از کولر گازی شما بیرون می‌آید و کل فضا را بدبو می‌کند در لوله‌ها پنهان شده است. برای تمیز کردن این لوله‌ها می‌توانید سفیدکننده، آب داغ یا سرکه سفید رقیق را با فشار از داخل این لوله‌ها رد کنید تا قارچ‌ها و کپک‌ها از بین بروند. فراموش نکنید که آب و محیط مرطوب، بهترین محیط برای رشد میکروب است پس، پیش از بستن دوباره پکیج کولر، اجازه بدهید لوله‌ها کامل خشک شوند.

اگر این کار را انجام دادید و بو به قوت خودش باقی بود، تشت یا سینی تخلیه را بردارید و آن را با آب داغ و صابون (یا شوینده‌های ملایم) تمیز کنید. برای انجام این کار، می‌توانید از محلول سفیدکننده‌ رقیق یا سرکه سفید هم استفاده کنید. پیش از نصب، از خشک بودن کامل سینی مطمئن شوید.

رفع بوی نامطبوع کولر گازی

تمیز کردن فیلترها امری واجب و ضروری است

اگر تمام این مراحل را انجام دادید و مشاهده کردید که کولر گازی خانه‌تان هنوز هم بوی بدی می‌دهد، شاید مشکل از کثیف بودن فیلترهاست. بهتر است همه فیلترهای دستگاه را تعویض کنید. اگر این فیلترها سالم مانده‌اند می‌توانید دوباره از آن‌ها استفاده کنید. کافی است با آب داغ و صابون دوباره آن‌ها را تمیز کنید یا، محلول سفیدکننده‌ی رقیق با نسبت‌های ۱ به ۱۰ سفیدکننده و آب در آن بریزید. ضدعفونی کننده‌های مختلف هم گزینه‌های مناسبی هستند که هیچ شکی جهت باقی ماندن قارچ‌ها باقی نخواهند گذاشت.

در نهایت، بهتر است بدانید بوی بد کولر در بیشتر اوقات از این چند راه حل می‌شود اما اگر بعد از انجام تمام این کارها باز هم با بوی بد مواجه شدید، بهتر است با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا علت دقیق آن را پیدا و مشکل را حل کند. ممکن است مشکل از پنل داخلی باشد. جایی که گاز خنک‌کننده داخل آن جریان دارد.

در این پنل‌ها یک لایه برفک بسیار نازک روی لوله‌ها قرار دارد که به خاطر فضای بسیار سرد این پنل‌ها بویی ندارد، اما اگر به هر دلیل، مثل خاموش شدن کمپرسور و یا عدم شارژ کافی گاز و…، این لوله‌ها کامل سرد نباشند. همین موضوع، عبور هوا از داخل لوله‌ها را دچار مشکل می‌کند و بوی نم را وارد فضا خواهد کرد. این موضوع، یک مشکل فنی است و می‌تواند توسط تعمیرکار حل شود.

 

سرویس و تعمیر کولر گازی
سرویس و رفع ایراد انواع کولر گازی توسط سرویسکاران آچارباز. کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.