به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

راهنمای سرویس کولر گازی

راهنمای سرویس کولر گازی

نگهداری صحیح از لوازم خانگی نیازمند سرویس به موقع آنها است. کولر گازی هم مانند سایر لوازم به سرویس منظم نیاز دارد. در اینجا قصد داریم تمام مواردی که باید در حین سرویس کولر گازی انجام شود را بررسی کنیم.

اواسط فصل بهار و قبل از شروع فصل گرما، بهترین زمان برای سرویس وسایل سرمایشی است.

این روزها هم کولر گازی و اسپلیت از وسایل خنک‌کننده پرمصرف هستند که با توجه به قیمت بالایی که دارند، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. سرویس کولر گازی هم مانند سرویس کولر آبی پیچیده نبوده و خود قادر به انجام آن هستید.

 

سرویس وتعمیر کولر گازی
سرویس و رفع ایراد انواع کولر گازی توسط سرویسکاران آچارباز. کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 

چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم؟

کولرهای گازی باید در ابتدا و انتهای فصل گرم سال به خوبی سرویس شوند تا از عمر مفید آن کاسته نشود.

سرویس و شست‌وشوی کولر گازی موجب رعایت اصول بهداشتی شده و با روشن شدن آن آلودگی وارد فضای خانه نخواهد شد. همچنین سرویس به موقع کولر به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مصرف برق کمک کرده و میزان خنک‌کنندگی آن افزایش می‌یابد.

همانطور که می‌بینید، با انجام منظم سرویس کولر، هم هزینه‌ها کاهش می‌یابد و هم خانه‌ای تمیز و خنک خواهید داشت.

البته توصیه می‌شود که به دلیل حساسیت بالای قطعات کولر گازی و احتمال نشت گاز، سرویس آن توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود تا آسیبی متوجه دستگاه نباشد.

مراحل سرویس کولر گازی:

کولر گازی شامل دو بخش است: پنل داخلی و پنل خارجی.

برای سرویس کولر گازی باید هر دو پنل را به دقت شست و تمیز کرد. همچنین در صورت نیاز هم باید فیلترها را تعویض کنید تا فیلتر جدید، جایگزین شود.

شست‌وشوی پنل داخلی

قبل از شروع کار باید کولر خاموش باشد و برق کولر گازی را قطع کنید تا خطری شما را تهدید نکند.

راهنمای سرویس کولر گازی

۱- شست‌وشو و یا تعویض فیلترها

برای شست‌وشو و یا تعویض فیلترهای کولر گازی، در ابتدای کار باید درپوش جلویی پنل را باز کرده و فیلترها را خارج کنید. حال فیلترها را بررسی کنید که آیا قابل استفاده هستند یا خیر. اگر بافت فیلتر همچنان انسجام خود را حفظ کرده و فرسوده نشده، به شستن آن اکتفا کنید. اما اگر آلودگی به قدری زیاد است که روزنه‌های فیلتر مسدود شده، بهتر است نوع جدیدی را جایگزین آن کنید.

البته توصیه می‌شود هر دو سال یکبار فیلتر کولر گازی را تعویض کنید.

به ادامه کار باز می‌گردیم. بعد از خارج کردن فیلترها، آنها را به کمی مواد شوینده سبک و یا اسپری پاک کننده آغشته کرده و سپس با فشار آب تمیز بشویید. با استفاده از مواد شوینده، چربی‌هایی که روی فیلتر تجمع کرده‌اند به راحتی تمیز خواهند شد.

بهتر است مواد شوینده حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه روی فیلتر بماند تا به تمیزتر شدن آن کمک کند.

 

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی
با پایان فصل گرما باید در پی جمع‌آوری کولرهای گازی و آبی برآیید. با این کار عمر مفید آن‌ها افزایش یافته و دیرتر دچار خرابی و فرسایش خواهند شد. جمع‌آوری کولرها کار بسیار سختی نیست، فقط چند نکته وجود دارد که باید رعایت شوند. در ادامه بخوانید:
بیشتر بخوانید

 

۲- تمیز کردن سنسور

بخش مهمی که در پنل داخلی کولر قرار دارد، سنسور یا ترموستات محیطی است. سنسور، قطعه‌ای فلزی است که روی پره‌های کویل پشت فیلتر قرار گرفته و وظیفه تعیین دمای محیط را برعهده دارد و کمک می‌کند تا کولر همیشه دمای محیط را به درستی تنظیم کند. خاموش و روشن شدن خودکار کولر هم از طریق همین سنسور انجام می‌شود. حال اگر سنسور کثیف باشد، دقت کولر کاهش یافته و قادر به تشخیص دمای اطراف نخواهد بود. از این رو باد کولر گرم خواهد شد.

تمیز کردن سنسور محیطی خیلی پیچیده نیست و با استفاده از مقدار کمی اسپری تمیز کننده و یا محلول آب و سرکه به‌راحتی می‌توان آن را از وجود آلودگی پاک کرد.

راهنمای سرویس کولر گازی

۳- تمیز کردن کویل گولر گازی

عملکرد کویل‌های کولر گازی، مانند رادیاتور ماشین بوده و همیشه باید تمیز باشند تا به خوبی بتوانند با هوای محیط ارتباط برقرار کنند و سرما را به فضای اتاق منتقل کنند.

برای تمیز کردن فین‌های کویل، ابتدا با یک آبپاش و یا اسپری، کمی آب یا اسپری شیشه‌شوی به آن بپاشید. حدود یک ساعت زمان دهید تا آلودگی‌ها خیس خورده و به قول معروف خود را رها کنند. سپس با یک برس به‌خوبی کویل را بشویید. برای تمیزی بیشتر می‌توانید از اسپری‌های پاک‌کننده و یا بخارشوی هم استفاده کنید. با این کار تمام چربی‌ها و غباری که روی کویل تجمع کرده به‌خوبی تمیز خواهد شد.

فقط این نکته را خاطرنشان کنیم که به دلیل ظرافت پره‌های کویل کولر گازی، باید با دقت آنها را تمیز کنید تا آسیبی متوجه آن نباشد.

۴- بررسی مسیر خروجی آب

یونیت داخلی کولر گازی دارای مسیر خروجی آب است که رطوبت داخل کولر را به بیرون هدایت می‌کند. حال تصور کنید مسیر این لوله گرفته باشد، که در اینصورت با فاجعه تجمع آب داخل کولر مواجه خواهید شد که در این شرایط کولر آسیب خواهد دید. البته شما فقط قادر هستید خروجی مسیر آب را بررسی کنید و اگر گرفتگی مربوط به مسیر لوله است، باید از یک تعمیرکار کولر گازی کمک بخواهید. این بخش از کار باید توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود.

در حین سرویس و شست‌وشوی کولر گازی اگر بوی نامطبوعی به مشام رسید و یا خوردگی در قسمت‌های مختلف به چشم خورد و یا متوجه نشتی گاز شدید، باید با یک سرویسکار کولر گازی مشورت کنید.

شست‌وشوی پنل خارجی

در حین سرویس کولر گازی، شاید شست‌وشوی پنل خارجی که به آن کندانسور هم می‌گویند، به سختی پنل داخلی نباشد و بتوانید آن را به راحتی تمیز کنید.

راهنمای سرویس کولر گازی

۱- شست‌وشوی فین‌ها

برای شروع کار ابتدا درهای بالایی کندانسور را باز کرده و اقدام به شست‌وشوی فین‌ها کنید.

برای تمیز کردن پنل خارجی به آب فشار قوی نیاز دارید. برای مثال بخارشوی، کارواش و یا شلنگی با یک سری آبپاش می‌توانند انتخاب خوبی باشند. با فشار بالای آب تمام قسمت‌های کویل را بشویید.

پنل خارجی هم مانند پنل داخلی دارای فین بوده که شبیه به رادیاتور خودرو عمل می‌کند و باید با ظرافت آن را بشویید. در صورتی که موتور فن خیس شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد، اما مراقب فین‌ها باشید تا شکل خود را از دست ندهند و آسیب نبینند. در صورت خم شدن فین‌ها، جریان هوا دچار اختلال خواهد شد.

۲- نظافت جعبه برق پنل

وضعیت ظاهری جعبه برق کندانسور را خوب بررسی کنید، در صورت وجود گردوغبار و کثیفی روی این جعبه، آن را تمیز کنید. لرزش‌های مداوم دستگاه ممکن است موجب شل شدن پیچ‌های جعبه شده باشد. توصیه می‌شود که پیچ‌ها را بررسی کنید و در صورت شل شدن، آنها را محکم کنید.

۳- کنترل نهایی پنل خارجی

در پایان شست‌وشوی پنل خارجی، باید تمام اتصالات، کابل‌ها و لوله‌های کولر گازی را بررسی کنید تا ترک، قطعی و یا شکستگی، زنگ‌زدگی و یا نشتی نداشته باشند.

همچنین تمام لوله‌ها را از رسوب و گرفتگی پاک کنید. زیرا وجود گرفتگی داخل لوله‌ها عملکرد کولر را کاهش داده و از راندمان آن خواهد کاست.

در انتهای کار که از سلامت دستگاه اطمینان حاصل کردید، آن را به مدت ۱ تا ۲ ساعت روشن نکنید تا تمام قطعاتی که شسته شده، خشک شوند.

در انتهای مطالعه این مقاله، شما به یک سرویسکار کولر گازی تبدیل نخواهید شد. اما اگر خودتان قصد سرویس کولر گازی را دارید، در صورت بروز هرگونه مشکلی، مراتب را به تعمیرکار کولر گازی اطلاع دهید تا با رسیدگی به موقع از ایجاد هزینه‌های سنگین جلوگیری شود.

در هر قسمتی از کار که بودید، در صورتی که متوجه آسیب به دستگاه شدید، خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید، با کارشناس متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا برای تعمیر کولر گازی شما وارد عمل شود.

وجود نشتی گاز در کولر گازی باید توسط تعمیرکار کولر گازی بررسی شود. همچنین خودتان اقدام به جابه‌جایی کولر نکنید. طبق گزارشات ارسالی از سوی کارشناسان فنی، آمار بیشتر نشت‌ گاز کولر، در اثر جابه‌جایی‌های غیراستاندارد صورت گرفته که این خود هزینه‌ی بالایی برای تعمیر دربر دارد.

بعد از شست‌وشوی کولر گازی آن را روشن کنید، اگر بدون هیچ مشکلی دستگاه به‌درستی روشن شد و باد خنکی داشت، که شما به خوبی از پس سرویس تابستانه آن برآمده‌اید. اما اگر کولر بوی نامطبوع داشت و یا باد آن گرم بود و با سروصدا روشن شد، آن را خاموش کنید و از تعمیرکار مربوطه در این زمینه کمک بخواهید.

سرویس وتعمیر کولر گازی
سرویس و رفع ایراد انواع کولر گازی توسط سرویسکاران آچارباز. کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 

 


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.