×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

با پایان فصل گرما باید در پی جمع‌آوری کولرهای گازی و آبی برآیید. با این کار عمر مفید آن‌ها افزایش یافته و دیرتر دچار خرابی و فرسایش خواهند شد. جمع‌آوری کولرها کار بسیار سختی نیست، فقط چند نکته وجود دارد که باید رعایت شوند.

با آمدن پاییز، دیگر کسی به سراغ کولر نخواهد رفت. فقط نکاتی برای جمع‌آوری کولرهای آبی  و گازی وجود دارند که با رعایت آن‌ها عملکرد دستگاه افزایش خواهد یافت.

نگهداری صحیح سیستم تهویه و کولر، موجب می‌شود به حضور تعمیرکار نیاز نداشته باشید و کارایی دستگاه افزایش خواهد یافت. در اینجا به شما خواهیم آموخت که چگونه کولر گازی را تمیز کنید.

همانطو که می‌دانید، سیستم کولر گازی از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول سیستم تهویه داخلی است که داخل ساختمان قرار می‌گیرد و بخش دیگر کمپرسور است که باید آن را در فضای باز قرار دهید.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

 

تمیز کردن بخش کمپرسور:

1- کولر را خاموش کنید و دوشاخه‌ای که به پریز برق متصل است را جدا کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

2- پیشنهاد می‌شود که فیلتر آن را تعویض کنید.

3- اگر در خانه یک پمپ باد یا همان دستگاه کپرسور هوای کوچک دارید، برای تمیز کردن کولر از آن استفاده کنید. با استفاده از این پمپ باد به همراه برس نرم، هوای داخل را به سمت پره‌ها هدایت کنید. تمام قسمت‌ها را از وجود علف، برگ، گردوخاک و هرچیزی که وارد پره‌ها شده تمیز کنید.

مراقب باشید تا به پره‌های کولر فشار وارد نشود. این پره‌ها بسیار ظریف هستند و سریع کج شده و یا خواهند شکست.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

4- پنجره‌های مشبک را از قسمت بالا و یا کناره‌های دستگاه باز کنید. اگر قصد باز کردن فن را دارید، مراقب باشید تا اتصالات آن کنده و یا جابه‌جا نشوند. این اتصالات را با احتیاط جدا کنید.

سپس با یک دستمال نم‌دار پنجره‌های مشبک را تمیز کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

5- یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای سرویس و تمیز کردن کولر باید انجام داد، روغن‌کاری است. پره‌های فن تهویه هوا را با استفاده از روغن مخصوص موتورهای الکتریکی ، روغن‌کاری کنید. فقط مقدار روغنی که به فن تزریق می‌کنید زیاد نباشد، حدود 5 قطره کافی است.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

6- حال با استفاده از شلنگ آب فشار کم و یا اسپری، مخزن خالی کولر را بشویید. با این کار آب از داخل کولر بیرون خواهد آمد و آلودگی‌ها را از بین خواهد برد.

 

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

7- حال تمام بخش‌های جدا شده را دوباره به محل قبلی خود بازگردانید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

8- تمام اتصالات و لوله‌ها را بررسی کنید. هیچ پاره‌گی و خوردگی در سطح آن‌ها نباید دیده شود. یک لوله سرد و دیگری باید گرم باشد. در غیراینصورت باید با تعمیرکار مشورت کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

تمیز کردن بخش داخلی کولر:

1- کولر را خاموش کرده و دوشاخه‌ی برق را از پریز جدا کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

2- بدنه کولر را تمیز کنید، پنل جلویی را باز کرده و با استفاده از یک دستگاه دمنده تمام گردوغبار موجود داخل بدنه را نیز تمیز کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

3- کاناله‌های تخلیه را در پایین تهویه با دقت بررسی کنید. این لوله‌ها نباید ترک و یا خوردگی داشته باشند. با یک دستمال و اسپری پاک‌کننده یا برس کوچک، این کانال‌ها را تمیز کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

4- پنل جلویی را که باز کنید، فیلتر را خارج کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

5- فیلتر تهویه را با آب گرم بشویید. اگر فیلتر قدیمی و کهنه است، توصیه می‌کنیم آن را تعویض کنید.

6- حال تمام قسمت‌هایی که از کولر باز کرده‌اید را سرهم کنید. فیلتر باید کاملا خشک باشد، سپس آن را در جای خود قرار دهید. پنل کولر را سر جای خود بسته و بار دیگر با استفاده از دستگاه دمنده تمام قسمت‌ها را تمیز کنید. سپس با استفاده از یک دستمال بدنه‌ی خارجی را هم تمیز کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن کولر گازی

با رعایت همین نکات نه‌چندان پیچیده، قادر هستید عمر دستگاه خود را افزایش دهید و برای تعمیر و سرویس کولر به کارشناس نیاز نداشته باشید. اما در صورت مشاهده کوچک‌ترین مورد مشکوکی، حتما آن را با کارشناس مربوطه در میان بگذارید.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا