به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کم کردن مصرف برق کولر گازی با نکاتی ساده

کاهش هزینه های کولر گازی

این روزها و با شروع شدن فصل گرما، هر کدام از ما به فکر خنک‌تر کردن فضای منزل و محیط کارمان هستیم. برخی برای این کار از پنکه استفاده می‌کنند و عده‌ای هم کولر نصب می‌کنند و یا سیستم تهویه هوای هوشمند دارند. استفاده از انواع کولر می‌تواند در نوع خودش هزینه‌بر باشد، چون کولرها با برق کار می‌کنند و می‌توانند مصرف انرژی منزل شما را چند برابر کنند.

اگر کولر گازی داشته باشید، پس می‌دانید که از نظر مصرف برق، گران‌قیمت‌تر از کولر آبی است. در این مطلب چند نکته ساده را می‌خوانیم که به‌راحتی در هر خانه یا اداره‌ای قابل اجرا هستند. با رعایت این چند نکته کاربردی، می‌توانید این تابستان با هزینه‌های منطقی از کولر گازی استفاده کنید. به یاد داشته باشید کولرهای گازی برای داشتن بهترین کارایی در مصرف باید به صورت درست نگهداری شوند، سرویس های دوره ای کولر گازی هم عمر دستگاه را افزایش می دهند و هم مصرف برق آنها را بهینه می کنند.

نحوه محاسبه مصرف برق کولر گازی

میزان مصرف برق کولر گازی به ظرفیت آن و مدت زمان و شرایط استفاده از آن بستگی مستقیم دارد. روی تمام کولرهای گازی کدی وجود دارد که به آن توان مصرفی کولرگازی یا پلاک کولر گازی گفته می شود. طرفیت کولرگازی با معیار BTU روی این پلاک درج شده است. به عنوان مثال در مدل AR12FC5UAEB عدد ۱۲ پس از حروف اختصاری AR میزان ظرفیت کولر گازی شماست که با ضرب این عدد در ۱۰۰۰ ظرفیت کولر شما مشخص می شود.

۱۲*۱۰۰۰=۱۲۰۰۰بی تی یو، کمترین ظرفیت کولر گازی ۱۲۰۰۰ بی تی یو است. هر ۱۲۰۰۰ بی تی یو معادل ۱ TON است که آن هم معادل ۱۲۰۰ وات برق مصرفی است.

میزانTON * تعداد ساعت استفاده از کولر گازی = میزان برق مصرفی کولر گازی به کیلو وات

میزان برق مصرفی کولرگازی به کیلو وات / ۱۰۰ = میزان برق مصرفی به کیلو وات ساعت

تنظیم دمای مناسب کولر گازی

شما هم تجربه سیستم‌های تهویه‌ای که خانه را سرد و غیرقابل تحمل می‌کنند داشته‌اید. با وجود این سیستم‌ها حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان باید لباس آستین بلند بپوشید و وقت خواب از پتو استفاده کنید. این اشتباه را نکنید، لازم نیست دمای خانه در حد یخچال پایین بیاید. دمای کولر را روی ۲۴ درجه تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. در این رنج دمایی، حتی با وجود روشن بودن فن پنل داخلی که مصرف برق آن بین ۱۵ تا ۳۰ وات است، کمپرسور دستگاه که بیشترین سهم را در برق مصرفی کولر دارد، بیشتر اوقات خاموش خواهد بود و در برق مصرفی صرفه‌جویی می‌شود.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

به برچسب انرژی کولر گازی خود دقت کنید

در مقاله راهنمای خرید کولر گازی به نکاتی که در زمان خرید کولر گازی باید بدانید اشاره کردیم. این نکته بسیار مهم است که در زمان خرید به برچسب انرژی که همان میزان مصرف میانگین انرژی دستگاه است توجه کنید. کولرگازی را انتخاب کنید که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژ A یا B هستند. در مدل های جدید و فناوری های جدید کولر گازی مانند فناوری اینورتر، دور موتور کمپرسور بر اساس میزان مصرف کاهش یا افزایش داده می شود بنابراین کولر گازی با مصرف و سرعت یکنواخت کا ر نمی کند.

مشخصات فنی دستگاه هم به شما کمک میکند، EER آیتم مهمی ست که برای بهینه کردن مصرف انرژی باید به آن توجه کنید. مثلا ممکن است دستگاه آمپر مصرفی کمی داشته باشد اما میزان سرمایشی که می تواند تولید کند دلخواه شما نباشد. مثلا شما کولر با قدر ۲۴۰۰۰ خریداری کرده ایداما سرمایش مورد نظر شما را ندارد و در نتیجه باید مدت زمان بیشتری کولر را روشن بگذارید تا دمای محیط به میزان مطلوب شما برسد. به همین دلیل هزینه برق مصرفی شما هم بالاتر می رود.

برچسب انرژی کولر گازی
برچسب انرژی یکی از مهمترین مواردی است که در زمان انتخاب کولر گازی باید به آن توجه کنید.

به میزان آمپراژ کولر گازی توجه کنید

استفاده از کولر گازی مثل تمام تجهیزات خانه، نیازمند رعایت نکات مراقبتی و محافظتی است. قبل از هر چیز باید بدانید که باید نصب این کولرها را به متخصص تعمیر کولر گازی بسپارید. پیش از نصب، نگاهی به کنتور برق ساختمان و واحد مسکونی یا اداریِ شخصی خود بیندازید. اگر کنتور برق واحد شما عدد ۲۵ آمپر را نشان می‌دهد، مجموع آمپراژ مصرفی کولرهای گازی که در واحد نصب می‌کنید نباید از ۲۰ آمپر بیشتر باشد. این نکته را هم فراموش نکنید که آمپر ارائه شده در برق مصرفی کولرهای گازی، آمپر اولیه یا به اصطلاح راه‌انداز این کولرها است و بعد از راه‌اندازی، اغلب جریان برق موردنیاز حدود ۳۰% از آمپر اولیه کمتر خواهد بود.

محل نصب مناسبی را برای کولر گازی انتخاب کنید

هنگام نصب، با متخصص مشورت کنید و پنل داخلی کولر را روبروی محل نشستن در فضا قرار بدهید. فراموش نکنید که هوای خنک کولر گازی از پنل داخلی، به سمت جلو (پنج تا ده متر) جریان دارد پس در زمان نصب، این موضوع را درنظر بگیرید. از نصب پنل داخلی کولر گازی مقابل درب ورودی و یا پنجره هایی که معمولا آنها را باز می گذارید خودداری کنید.

مصرف برق کولر گازی
برای پنل خارجی کولر گازی از سایبان استفاده کنید

اگر پنل بیرونی شما در تراس، حیاط یا هر جایی زیر نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد بهتر است روی آن سایبان نصب کنید. با نصب این سایبان، کندانسور دستگاه می‌تواند کار چرخش هوا و خنک کردن داخل را با مصرف برق کمتر و راندمان بالاتر انجام بدهد.

همچنین اینورترها یا تبدیل‌کننده‌های صنعتی هم می‌توانند در کاهش مصرف برق به شما کمک کنند. اینورتر با وارد کردن جریان برق DC و تبدیل کردن آن به جریان AC، برق مصرفی شما را کاهش می‌دهند. اینورترها می‌توانند بدون قطع جریان اصلی برق روشن و خاموش شده یا حتی از راه دور کنترل شوند.

پیشنهاد مطالعه

کولر گازی با ظرفیت مناسب انتخاب کنید

در انتخاب کولرگازی به این نکته توجه کنید که ظرفیت دستگاه می بایست با فضای شما متناسب باشد. جهت ساختمان شما، معماری ساختمان، طبقه، تعداد اتاق ها همگی در انتخاب کولر گازی مناسب تاثیر دارد. اگر منزل یا محیط کار شما در طبقه آخر است و سقف خانه شما همان پشت بام است، در طول ساعت های روز آفتاب بیشتری به خانه شما می تابد.

همچنین اگر پنجره های غربی دارید، در ساعات ظهر و عصر آفتاب بیشترب ه فضای شما می تابد و این یعنی گرمای بیشتر. در نظر داشته باشید برای واحدهای مسکونی به ازای هر متر مربع فضا ۷۰۰ تا ۸۰۰ بی تی یو، و برای واحدهای تجاری و اداری ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ بی تی یو ظرفیت سرمایش باید در نظر گرفته شود. اما برای ساکنین طبقات وسط برای واحد مسکونی ۴۰۰ تا ۵۰۰ بی تی یو و ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو در واحدهای اداری تجاری ظرفیت برودتی در نظر داشته باشید.

رعایت نکردن این موارد و انتخاب دستگاه نامتناسب با فضا، باعث صرف انرژی برق بیشتر توسط کولر گازی می شود.

تعمیر کولر گازی در محل
بهترین دما برای مصرف بهینه کولر گازی، ۲۵ درجه سانتی‌گراد است

لامپ های کم مصرف و تولید گرمای کمتر

با توجه به اینکه کولرهای گازی دو تکه یا اسپلیت نزدیکبه سقف نصب می شوند و به لامپ ها و لوسترها نزدیکترند، گرمایی که آنها تولید میکنند باعث می شود هوای گرمتری به داخل کولر مکیده شود برای خنک کردن این هوا هم به انرژی و برق بیشتری نیاز است.

فیلتر کولر گازی را تعویض یا تمیز کنید

در تمام مطالب مربوط به کولر گازی گفته ایم که ذرات معلق و گرد و غباری که وارد فیلتر کولر گازی می شود، منافذ آن را به مرور بسته و در نتیجه فشار بیشتری به کولر گازی وارد می کنند و در نتیجه کولر باید انرژی بیشتری برای خنک کردن هوا مصرف کند. این کار را در خدمات سرویس کولر گازی از متخصصین آچارباز بخواهید.


نویسنده :

۱ دیدگاه

  • Avatar سعیدی گفت:

    بسیار ممنون از توضیحاتتون

  • ارسال دیدگاه    استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.