×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

کم کردن مصرف برق کولر گازی با نکاتی ساده

این روزها و با شروع شدن فصل گرما، هر کدام از ما به فکر خنک‌تر کردن فضای منزل و محیط کارمان هستیم. برخی برای این کار از پنکه استفاده می‌کنند و عده‌ای هم کولر نصب می‌کنند یا سیستم تهویه هوای هوشمند دارند. استفاده از انواع کولر می‌تواند در نوع خودش هزینه‌بر باشد، چون کولرها با برق کار می‌کنند و می‌توانند مصرف انرژی منزل شما را چند برابر کنند.

اگر کولر گازی داشته باشید، پس می‌دانید که از نظر مصرف برق، گران‌قیمت‌تر از کولر آبی است. در این مطلب ابتدا دلیل مصرف برق زیاد کولر گازی و سپس چند نکته ساده را می‌خوانیم که به‌راحتی در هر خانه یا اداره‌ای قابل اجرا هستند. با رعایت این چند نکته کاربردی، می‌توانید این تابستان با هزینه‌های منطقی از کولر گازی استفاده کنید. به یاد داشته باشید کولرهای گازی برای داشتن بهترین کارایی در مصرف باید به صورت درست نگهداری شوند؛ در غیر اینصورت باید برای تعمیرات کولر گازی از یک سرویس کار کولر گازی کمک بگیرید.

آمپر کشیدن؛علت مصرف برق زیاد کولر گازی

یکی از دلایل مصرف زیاد برق در کولر گازی آمپر کشیدن است. آمپر کشیدن در کولر گازی به معنی بالا بودن میزان آمپر مصرفی در هنگام روشن شدن و یا کار کردن کولر گازی است. در این حالت موتور کولر گازی با حداکثر توان خود تلاش به روشن شدن می کند. رخ دادن این اتفاق می تواند باعث پریدن فیوز کولر گازی، داغ کردن کمپرسور و از کار افتادن موتور کولر گازی شود.

عواملی که باعث آمپرکشیدن و بالا رفتن مصرف برق کولر گازی می شود عبارت اند از :

کثیفی و گرفتگی فیلتر هوا:

کثیفی فیلتر هوا مساوی است با فشار بیشتر به موتور برای تامین سردی مورد نظر و این اتفاق منجر به آمپر کشیدن در کولر گازی می شود.

کثیفی کویل‌های کولر گازی:

همانطور که می دانید محل قرارگیری کویل در کندانسور و یونیت خارجی کولر گازی است. کثیفی کویل ها بر روی تبخیر گاز کولر تاثیر می گذارد و راندمان و میزان سرمای آن را پایین می آورد. این اتفاق باعث مصرف بیشتر برق در کولر گازی می شود.

وجود مشکل در قطع کننده مدار الکتریکی:

خرابی قطع کننده مدار الکتریکی باعث ارسال نوسان به کولر گازی می شود و همین مشکل مصرف برق در کولر گازی را بالا می برد.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

نحوه محاسبه مصرف برق کولر گازی

میزان مصرف برق کولر گازی به ظرفیت آن و مدت زمان و شرایط استفاده از آن بستگی مستقیم دارد. روی تمام کولرهای گازی کدی وجود دارد که به آن توان مصرفی کولرگازی یا پلاک کولر گازی گفته می شود. ظرفیت کولرگازی با معیار BTU روی این پلاک درج شده است. به عنوان مثال در مدل AR12FC5UAEB عدد 12 پس از حروف اختصاری AR میزان ظرفیت کولر گازی شماست که با ضرب این عدد در 1000 ظرفیت کولر شما مشخص می شود.

12*1000=12000بی تی یو، کمترین ظرفیت کولر گازی 12000 بی تی یو است. هر 12000 بی تی یو معادل 1 TON است که آن هم معادل 1200 وات برق مصرفی است.

میزانTON * تعداد ساعت استفاده از کولر گازی = میزان برق مصرفی کولر گازی به کیلو وات

میزان برق مصرفی کولرگازی به کیلو وات / 100 = میزان برق مصرفی به کیلو وات ساعت

تنظیم دمای مناسب کولر گازی

شما هم تجربه سیستم‌های تهویه‌ای که خانه را سرد و غیرقابل تحمل می‌کنند داشته‌اید. با وجود این سیستم‌ها حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان باید لباس آستین بلند بپوشید و وقت خواب از پتو استفاده کنید. این اشتباه را نکنید، لازم نیست دمای خانه در حد یخچال پایین بیاید. دمای کولر را روی 24 درجه تا 26 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. در این رنج دمایی، حتی با وجود روشن بودن فن پنل داخلی که مصرف برق آن بین 15 تا 30 وات است، کمپرسور دستگاه که بیشترین سهم را در برق مصرفی کولر دارد، بیشتر اوقات خاموش خواهد بود و در برق مصرفی صرفه‌جویی می‌شود.

به برچسب انرژی کولر گازی خود دقت کنید

در مقاله راهنمای خرید کولر گازی به نکاتی که در زمان خرید کولر گازی باید بدانید اشاره کردیم. این نکته بسیار مهم است که در زمان خرید به برچسب انرژی که همان میزان مصرف میانگین انرژی دستگاه است توجه کنید. کولرگازی را انتخاب کنید که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژ A یا B هستند. در مدل های جدید و فناوری های جدید کولر گازی مانند فناوری اینورتر، دور موتور کمپرسور بر اساس میزان مصرف کاهش یا افزایش داده می شود بنابراین کولر گازی با مصرف و سرعت یکنواخت کا ر نمی کند.

مشخصات فنی دستگاه هم به شما کمک میکند، EER آیتم مهمی ست که برای بهینه کردن مصرف انرژی باید به آن توجه کنید. مثلا ممکن است دستگاه آمپر مصرفی کمی داشته باشد اما میزان سرمایشی که می تواند تولید کند دلخواه شما نباشد. مثلا شما کولر با قدر 24000 خریداری کرده ایداما سرمایش مورد نظر شما را ندارد و در نتیجه باید مدت زمان بیشتری کولر را روشن بگذارید تا دمای محیط به میزان مطلوب شما برسد. به همین دلیل هزینه برق مصرفی شما هم بالاتر می رود.

برچسب انرژی کولر گازی
برچسب انرژی یکی از مهمترین مواردی است که در زمان انتخاب کولر گازی باید به آن توجه کنید.

به میزان آمپراژ کولر گازی توجه کنید

استفاده از کولر گازی مثل تمام تجهیزات خانه، نیازمند رعایت نکات مراقبتی و محافظتی است. قبل از هر چیز باید بدانید که باید نصب این کولرها را به متخصص تعمیر کولر گازی بسپارید. پیش از نصب، نگاهی به کنتور برق ساختمان و واحد مسکونی یا اداریِ شخصی خود بیندازید. اگر کنتور برق واحد شما عدد 25 آمپر را نشان می‌دهد، مجموع آمپراژ مصرفی کولرهای گازی که در واحد نصب می‌کنید نباید از 20 آمپر بیشتر باشد. این نکته را هم فراموش نکنید که آمپر ارائه شده در برق مصرفی کولرهای گازی، آمپر اولیه یا به اصطلاح راه‌انداز این کولرها است و بعد از راه‌اندازی، اغلب جریان برق موردنیاز حدود 30% از آمپر اولیه کمتر خواهد بود.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

انتخاب محل نصب مناسب برای کولر گازی

برای پنل خارجی کولر گازی از سایبان استفاده کنید

هنگام نصب، با متخصص مشورت کنید و پنل داخلی کولر را روبروی محل نشستن در فضا قرار بدهید. فراموش نکنید که هوای خنک کولر گازی از پنل داخلی، به سمت جلو (پنج تا ده متر) جریان دارد پس در زمان نصب، این موضوع را درنظر بگیرید. از نصب پنل داخلی کولر گازی مقابل درب ورودی و یا پنجره هایی که معمولا آنها را باز می گذارید خودداری کنید.

اگر پنل بیرونی شما در تراس، حیاط یا هر جایی زیر نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد بهتر است روی آن سایبان نصب کنید. با نصب این سایبان، کندانسور دستگاه می‌تواند کار چرخش هوا و خنک کردن داخل را با مصرف برق کمتر و راندمان بالاتر انجام بدهد.

همچنین اینورترها یا تبدیل‌کننده‌های صنعتی هم می‌توانند در کاهش مصرف برق به شما کمک کنند. اینورتر با وارد کردن جریان برق DC و تبدیل کردن آن به جریان AC، برق مصرفی شما را کاهش می‌دهند. اینورترها می‌توانند بدون قطع جریان اصلی برق روشن و خاموش شده یا حتی از راه دور کنترل شوند.

انتخاب کولر گازی با ظرفیت مناسب با فضا

در انتخاب کولرگازی به این نکته توجه کنید که ظرفیت دستگاه می بایست با فضای شما متناسب باشد. جهت ساختمان شما، معماری ساختمان، طبقه، تعداد اتاق ها همگی در انتخاب کولر گازی مناسب تاثیر دارد. اگر منزل یا محیط کار شما در طبقه آخر است و سقف خانه شما همان پشت بام است، در طول ساعت های روز آفتاب بیشتری به خانه شما می تابد.

همچنین اگر پنجره های غربی دارید، در ساعات ظهر و عصر آفتاب بیشترب ه فضای شما می تابد و این یعنی گرمای بیشتر. در نظر داشته باشید برای واحدهای مسکونی به ازای هر متر مربع فضا 700 تا 800 بی تی یو، و برای واحدهای تجاری و اداری 900 تا 1200 بی تی یو ظرفیت سرمایش باید در نظر گرفته شود. اما برای ساکنین طبقات وسط برای واحد مسکونی 400 تا 500 بی تی یو و 700 تا 1000 بی تی یو در واحدهای اداری تجاری ظرفیت برودتی در نظر داشته باشید.

رعایت نکردن این موارد و انتخاب دستگاه نامتناسب با فضا، باعث صرف انرژی برق بیشتر توسط کولر گازی می شود.

استفاده از حالت فن

مصرف برق کولر گازی در حالت فن بسیار کم است. در بسیاری از کولر گازی‌ها در صورتی که ترموستات به خوبی عمل کند، هنگام رسیدن دمای هوا به درجه تنظیم شده روی دستگاه، کولر گازی روی حالت فن می‌رود.

پیشنهاد مطالعه
بهترین دما برای مصرف بهینه کولر گازی، 25 درجه سانتی‌گراد است

لامپ های کم مصرف و تولید گرمای کمتر

با توجه به اینکه کولرهای گازی دو تکه یا اسپلیت نزدیک به سقف نصب می شوند و به لامپ ها و لوسترها نزدیکترند، گرمایی که آنها تولید میکنند باعث می شود هوای گرمتری به داخل کولر مکیده شود برای خنک کردن این هوا هم به انرژی و برق بیشتری نیاز است.

پیشنهاد مطالعه

فیلتر کولر گازی را تعویض یا تمیز کنید

در تمام مطالب مربوط به کولر گازی گفته ایم که ذرات معلق و گرد و غباری که وارد فیلتر کولر گازی می شود، منافذ آن را به مرور بسته و در نتیجه فشار بیشتری به کولر گازی وارد می کنند و در نتیجه کولر باید انرژی بیشتری برای خنک کردن هوا مصرف کند. با تمیز کردن فیلتر کولر گازی می توان از فشار مضاعف به کولر گازی جلوگییر کنید. این کار را در خدمات سرویس کولر گازی از متخصصین آچارباز بخواهید.

دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی

دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی در واقع یک ذخیره کننده برق در کولر گازی است. هنگامی که کمپرسور کولر گازی به علت اشباع هوای سرد خاموش می‌شود، دستگاه کاهش مصرف برق، انرژی برق را در خود ذخیره می‌کند که این کار موجب صرفه جویی در مصرف برق می‌شود.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. با سلام
      سعیدی عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا