به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

چرا کولر گازی گاهی روی فن کار می‌کند

کاربرد فن در کولر گازی

همه با کارایی کولر گازی آشنا هستند اما فهمیدن کار قطعات داخلی کولر، کار هر کسی نیست. فن کولر نیز از این قائده جدا نیست. خیلی‌ها کارکرد فن در کولر گازی را چیزی شبیه به فن پنکه می‌دانند. اما این فکر درست نیست. حالت فن برای کولر گازی با سیستم‌های تهویه هوا یا  فن واحدهای خنک‌کننده دیگر تفاوت‌ زیادی دارد.

فن در کولر گازی چه کاری می‌کند

فن، هوایی را که در زمان روشن بودن دستگاه باید در آن بچرخد تامین می‌کند. این فن است که هوای گرم اتاق را به داخل یونیت می‌‍کشد و هوای سرد را به اتاق پرتاب می‌کند. کولر‌های گازی یا فن خارجی دارند یا فن داخلی، که خرابی هر کدامشان می‌تواند دستگاه را با مشکلات زیادی مواجه کند.

 

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

 

حالت فن چیست؟

اگر کمپرسور کولر خاموش باشد، فن بدون هیچ قطعی به‌طور مداوم کار کند. این حالت مصرف برق شما را به شدت پایین می‌آورد، اما کولرگازی شما خنک‌کنندگی چندانی ندارد. البته حالت فن به تسویه هوا کمک می‌کند و دما را کمی پایین می‌آورد، که به این فرایند حالت فن می‌گویند. وقتی کولر گازی شما در حالت فن قرار بگیرد بلوور یا هواپاش شما تحت کنترل قرار می‌گیرد. بلوور در واقع قسمتی است که هوا را در فضای شما پخش می‌کند. حالت AUTO در کولر گازی شما یعنی فن به‌صورت خودکار و تنها وقتی که سیستم در حال خنک کردن یا گرم کردن فضاست روشن می‌شود.

وقتی یونیت کولر گازی شما روی حالت فن قرار بگیرد برای چرخش حدود ۱۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند، در حالی که وقتی در حالت عادی کار کردنش باشد، حدود ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کند، اما در واقع این تفاوت مصرف انرژی به عوامل متعدد دیگری مانند درجه سردسازی یونیت هم بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه


اگر یونیت روی حالت سردسازی فوری باشد، تفاوت انرژی مصرفی، چندان زیاد نخواهد بود، با این حال، حالت فن هنوز هم کمتر انرژی مصرف می‌کند. وقتی کولرگازی روی فن قرار گرفت، کارکردش را در مقایسه با فن عادی در نظر بگیرید.

استفاده از یک پنکه عادی، از نظر مصرف برق و انرژی خیلی از گذاشتن کولر گازی روی حالت فن به صرفه‌تر خواهد بود. وقتی کولر گازی را روی حالت فن می‌گذارید، فقط میزان بسیار کمی از هوا به داخل کشیده می‌شود در حالی که یک پنکه عادی می‌تواند هوای بیشتری را به داخل بکشد و در فضای اتاق به چرخش دربیاورد. این موضوع به شما اجازه می‌دهد که حتی اگر فضای داخلی‌تان خیلی گرم است، بتوانید با صرف میزان کمتری از انرژی آن را خنک کنید.

تعمیر کولر گازی در محل

چرا گاهی کولر گازی به شکل خودکار روی حالت فن میرود

وقتی کمپرسور خاموش شده باشد کولر گازی روی حالت فن قرار می‌گیرد. پس وقتی موتور یا کمپرسور به هر دلیلی قطع باشد، سیستم کولر گازی اگر به شکل خودکار روی فن کار کند، در این مواقع باید با کمک یک تعمیرکار، موتور را تعمیر کنید.

پیشنهاد مطالعه

یکی از دیگر دلایل روشن ماندن فن در کولر گازی، مسدود شدن لوله‌های آب است. این لوله‌ها رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی برده و از اتاق خارج کنند. گاهی اوقات این لوله‌ها توسط گردوخاک یا جرم پوشیده می‌شود. وقتی لوله‎ها مسدود شوند، کولر خاموش شده و روی حالت فن قرار می‌گیرد. اگر در سیم‌کشی ساختمان هم مشکلی وجود داشته‌باشد، کولر گازی برق کافی برای روشن ماندن دریافت نمی‏کند، و دوباره به حالت فن قرار می‌گیرد.

اگر کندانسور کولر یخ بزند، کولر بالافاصله بعد از روشن‌شدن خاموش می‌شود و در حالت فن قرار می‌گیرد. کولرتان را به شکل منظم سرویس کنید، تا اگر مشکل یخ‎زدگی داشته باشد، رفع شود. برای سرویس و بازدید سالانه، می‌توانید به سایت آچارباز سر بزنید و درخواست خود را در سایت یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید. یخ‎زدگی می‏تواند به دلایل مختلفی مثل سرد شدن ناگهانی هوا، از کار افتادگی ترموستات یا آلودگی فیلترها رخ بدهد.

 


نویسنده :

 • Avatar R.A گفت:

  برای گردش هوا در فضا ، کولر گازی رو روی فن تنظیم میکنم ، آیا در این حالت لازم است محیط کاملا بسته باشد؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   اجباری برای بسته بودن کامل در و پنجره‌ها نیست. اما سرویسکاران کولر گازی پیشنهاد می‌کنند که نباید در و پنجره مداوم باز باشد، زیرا برای خنک کردن هوا، فشار زیادی به کولر وارد شده و مصرف برق افزایش می‌یابد.

  • Avatar پویا گفت:

   نه . در زمان FAN نیاز به بستن درب و پنجره نمیباشد . چون کمپرسور خاموش است و فقط هوای داخل را میچرخواند .

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >