کولر گازی

تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی؛ مزایا و معایب هر کدام

تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی

اگر می‌خواهید کولر گازی بخرید، برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید باید از انواع این وسیله شناخت داشته و در کنار آن، تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی را دانسته و مزایا و معایب هرکدام را بشناسید. بعد از دانستن این اطلاعات، مقایسه و رسیدن به نتایج و جمع بندی، در پایان متوجه خواهید شد که باید چه نوع کولری را برای خانه خود انتخاب کنید. انتخاب درست مدل و نوع دستگاه می تواند شما را کمتر درگیر تعمیرات کولر گازی کند. اما در صورتی که کولر شما دائم به مشکل می‌خورد می‌توانید با سپردن کار به سرویس کار کولر گازی تعمیرات اصولی دستگاه خود مطمئن باشید.

انواع کولر گازی را بشناسید!

با نزدیک شدن فصل سرما، خرید و فروش کولر گازی نیز رونق می‌گیرد. اگر شما هم قصد خرید کولر گازی را دارید، نباید تنها به برند و مارک دستگاه دقت کنید. باید ببینید که به چه مقدار بودجه برای خرید دستگاه دسترسی دارید و مهم‌تر اینکه در کدام منطقه از کشور سکونت دارید. بعد از اینکه به پرسش‌های بالا پاسخ دادید، باید با انواع کولر گازی، که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم آشنا شوید. زیرا هر کدام متناسب با فضا و محیط‌هایی خاص بوده و عملکردی متفاوت دارند.

 • کولر گازی یونیت دار (پنجره‌ای)
 • کولرگازی (اسپلیت دیواری)
 • کولرگازی پرتابل
انواع کولر گازی
از انواع کولر گازی می‌توان به کولر گازی یونیت دار،دیواری و پرتابل و…اشاره کرد

کولرگازی یونیت دار

کولر گازی یونیت دار یا پنجره‌ای، همانطور که از اسم آن پیدا است روی پنجره نصب شده و باید به جریان هوای آزاد دسترسی داشته باشد.

کولر گازی یونیت دار در دسته کولر‌های خانگی قرار گرفته و یک تکه هستند. بعد از نصب کولر‌های یونیت دار، بخشی که در داخل اتاق قرار می‌گیرد پنل جلویی و قسمت دیگری که در خارج از ساختمان قرار گرفته است، پنل پشتی نامیده می‌شود. فن‌های به کار رفته درون این دستگاه، هوای اتاق را گرفته و بعد از خنک کردن آن را به اتاق بر می‌گردانند. گرمای تولید شده از این فرایند نیز، از طریق پنل پشتی خارج می‌شود.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

کولر گازی دیواری

کولر گازی یا همان اسپلیت، گاز را به مایع و مایع را به گاز تبدیل کرده و سرمای حاصل از این پروسه را به محیط منتقل می‌کند.

کولر گازی یا اسپلیت نیز، از دو قسمت تشکیل شده است، به قسمتی که درون اتاق شما قرار می‌گیرد پنل داخلی و به قسمتی که در محیط بیرون تعبیه می‌شودپنل خارجی می‌گویند.

کولر گازی پرتابل

ساختار این دسته از کولر‌های گازی، به گونه‌ای است که کمپرسور درون خود آن قرار گرفته و به طور جداگانه نصب نخواهد شد. قرار گیری و نصب این کولر‌ها بسیار آسان بوده و می‌توانند هوایی خنک و بدون رطوبت را ایجاد کنند. کولر گازی ایستاده بسیار بزرگ‌تر از کولر گازی دیواری بوده و فضای زیادی را اشغال می‌کند. این نکته را هم در نظر بگیرید که، چون کمپرسور در داخل خود کولر تعبیه شده، پس در هنگام کار سروصدای زیادی خواهد داشت.

تفاوت مصرف برق کولر گازی اینورتر با معمولی
کمپرسور در کولر گازی پرتابل، درون آن قرار گرفته است

کولر گازی اینورتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

اجازه دهید قبل از اینکه به کولر گازی اینورتر بپردازیم، در مورد خود قطعه اینورتر توضیحاتی بدهیم. اینورتر مبدل برقی است که وظیفه دارد، جریان برق مستقیم را به جریان برق متناوب تبدیل کند. این قطعه سرعت موتور را تنظیم کرده و آن را کنترل کرده و از موتور در برابر نوسانات برق و کاهش یا افزایش ولتاژ حفاظت می‌کند. حالا وقت آن رسیده که به پرسش، کولر گازی اینورتر  چیست و چگونه کار می‌کند پاسخ دهیم.

کولرگازی اینورتر، به نام کولر‌های کم مصرف نیز شناخته شده و نسل جدیدی از این وسایل سرمایشی محسوب می‌شوند. اما چرا این کولر‌های گازی را به نام کم مصرف می‌شناسند؟

در کولر‌های گازی قدیمی، بعد از اینکه کاربر دمای مورد نظر خود را روی اسپلیت تنظیم کرد، دستگاه با کمک ترموستات میزان دما را تشخیص داده و هنگامی که دمای محیط اطراف با دمای دستگاه یکسان می‌شود، کمپرسور دور ثابت را خاموش می‌کند.

این تنظیم دما و خاموش و روشن شدن‌های مداوم کمپرسور، باعث فشار به موتور و در نهایت افزایش مصرف انرژی می‌شود.

در نسل‌های جدید کولر گازی که به نام اینورتر شناخته می‌شوند، به جای استفاده از کمپرسور دور ثابت، از کمپرسور دور متغیر استفاده شده است. در کولر گازی اینورتر، بعد از یکی شدن دمای انتخابی کاربر با دمای محیط، به جای خاموش شدن موتور، دور و یا سرعت آن کاهش می‌یابد.

بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر
اینورتر وظیفه دارد جریان مستقیم را به جریان برق متناوب تبدیل کند
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی چیست؟

حالا که با انواع کولر گازی و کولر گازی اینورتر آشنا شدید، وقت آن رسیده که بدانید تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی چیست؟ در ادامه این مقاله قصد داریم، به این پرسش پاسخ دهیم و اگر قصد خرید کولر گازی اینورتر را دارید به شما راهنمایی‌های لازم را بگوئیم.

هزینه برق را در نظر بگیرید!

همانطور که اشاره کردیم، کولر گازی اینورتر با کمپرسور دور متغیری که دارد، از مصرف برق کاسته و در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند.

زیرا در کمپرسور دور متغیر، از خاموش و روشن کردن متوالی موتور خبری نیست و هر بار بعد از تنظیم دما، دور موتور نیز تنظیم می‌شود. در چنین شرایطی مصرف انرژی نیز متقابلا، کاهش یافته و در نتیجه هزینه برق نیز پایین می‌آید.

خبری از آلودگی صوتی نیست

کمپرسور دور متغیر کولر گازی اینورتر، تنها باعث کاهش مصرف انرژی نمی‌شود. عدم خاموش و روشن شدن متوالی کمپرسور، باعث کاهش سروصدای دستگاه در حین کار نیز خواهد شد. به عبارت دیگر با کولر گازی اینورتر، دیگر خبری از آلودگی صوتی نیست.

هزینه خرید، کمتر یا بیشتر؟

نوع تکنولوژی به کار رفته در کولر گازی اینورتر، باعث می‌شود قیمت و هزینه خرید آن نیز بالاتر برود. همچنین این تکنولوژی و فرایند پیچیده سبب شده، سرویس و تعمیرات کولر گازی اینورتر، بسیار سخت باشد و برای عیب یابی آن‌ها حتما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک گرفت.

مقاله راهنمای خرید کولر گازی در این زمینه راهنمای خوبی است.

بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر

در مناطق گرمسیر، گرمای هوا می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد، بنابراین بهترین روش برای خلاصی از هوای داغ و مرطوب، انتخاب و استفاده از یک وسیله سرمایشی مناسب است.

برای انتخاب بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر، باید علاوه بر هزینه و قیمت کولر گازی عوامل دیگری را نیز در نظر بگیرید. اگر در مناطق گرمسیری و مرطوب زندگی می‌کنید، باید وسیله‌ای را انتخاب کنید، که علاوه بر خنک کردن محیط، رطوبت را نیز به تعادل برساند. در چنین شرایطی اسپلیت می‌تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. اما قبل از هر چیز باید تفاوت اسپلیت و کولر گازی را بدانید.

اگر در مناطقی هستید که آب و هوای گرم و خشکی دارد و خبری از رطوبت نیست، دیگر لازم نیست هزینه‌ای اضافی بابت وسیله سرمایشی و قابلیت‌های آن برای متعادل کردن رطوبت بپردازید.

تعمیر کولر گازی اینورتر
برای انتخاب بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر ابتدا میزان رطوبت را در نظر بگیرید

تعمیر کولر گازی اینورتر و معمولی

در این مقاله دو کولرگازی اینورتر و معمولی را از نظر کارکرد و طول عمر باهم مقایسه کردیم. بهتر است بنابر نیازی که دارید، شرایط آب و هوایی، متراژ خانه و هزینه‌ای که برای خرید کولر گازی در نظر گرفته‌اید، وسیله سرمایشی مناسب خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب و خرید کولر گازی، برای عملکرد بهتر و بیشتر  تعمیر آن را در برنامه خود قرار دهید.

برای استفاده از خدمات آچارباز می‌توانید به سایت، وب اپ یا اپلیکیشن آچارباز رفته و درخواست تعمیرات کولر گازی خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

بعد از ثبت درخواست شما در سامانه آچارباز، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار را در زمان دلخواه شما، به مکان مورد نظرتان می‌فرستد.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام

   با سلام
   برای واحدهای بین 80 تا 185 متر، ظرفیت کولر گازی باید بین 16000 تا 28000، BTU باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا