به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی؛ مهم ترین آنها کدام اند؟

تفاوت مصرف برق کولر گازی اینورتر با معمولی

قصد خرید کولر گازی دارید؟ تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی را می‌دانید؟ برای بررسی و رسیدن به جواب این پرسش، ابتدا باید کارکرد و اجزای این دو دستگاه را باهم مقایسه کنید. بعد از این مقایسه و رسیدن به نتایج و جمع بندی، در پایان متوجه خواهید شد که باید چه نوع کولری را برای خانه خود انتخاب کنید.

تعمیر کولر گازی در محل با آچارباز
برای تعمیر کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

 

آشنایی با انواع کولر گازی

قبل از اینکه به تفاوت کولرگازی اینورتر با معمولی بپردازیم، ابتدا باید با انواع کولرگازی آشنا شویم. کولر‌های گازی خود به چهار دسته، ایستاده، پرتابل، اسپلیت و پنجره‌ای تقسیم می‌شوند. کولر‌های گازی ایستاده، به دلیل ابعاد کمپرسور و دیگر قطعات داخلی، وزن و اندازه بسیار بزرگی دارد. این وسیله سرمایشی، به نسبت دیگر کولر‌های گازی ارتفاع بیشتری داشته و به همین دلیل اتاق را سریع‌تر خنک می‌کند.

کولرگازی پرتابل، نصب بسیار آسانی دارد، اما کمپرسور آن در داخل دستگاه گذاشته شده است، که باعث می‌شود صدای دستگاه در داخل فضا بپیچد.

کولرگازی اسپلیت از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است. کمپرسور در بخش خارجی کولرگازی اسپلیت قرار گرفت است. کولر گازی پنجره‌ای نام خود را، از شکل خاصی که دارد گرفته است. این کولر برای محیط‌های اداری با فضا‌های بسیار کوچک، مناسب است.

بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر

کولر‌های گازی به چهار دسته، پرتابل، ایستاده، اسپلیت و پنجره‌ای تقسیم می‌شوند

تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی در چیست؟

اگر قصد خرید کولرگازی دارید، بی شک در بازار نام اینورتر و معمولی را شنیده‌اید. اگر نمی‌دانید بین این دو باید کدامیک را انتخاب کنید، ابتدا این دو را از نظر کارکرد باهم مقایسه کنید. هنگام بررسی تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی، باید در نظر بگیرید که این دو دستگاه در سیکل مکانیکی شبیه به یکدیگر بوده و تنها در مدار الکتریکی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

در مدار‌های الکتریکی اسپلیت و کولرگازی بدون اینورتر و یا معمولی، یک ترموستات به کار رفته است که به صورت دیجیتالی کار می‌کند. این ترموستات وظیفه دارد، دمای هوای محیط را سنجیده و با رسیدن درجه دما به حد تنظیم شده، برق کمپرسور را وصل و آن را روشن کند.

پیشنهاد مطالعه

کمپرسور در این کولر‌های معمولی تا رسیدن به دمای مطلوب، روشن مانده و به کار خود ادامه خواهد داد. هنگامی که کولر گازی روشن شده و راه انداخته می‌شود، در لحظه راه اندازی، جریان مصرفی برق تا دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از عیوبی که به مرور زمان در کولر گازی ایجاد می‌شود، خاموش شدن ناگهانی کولر گازی است.

کولر‌های گازی معمولی و کمپرسور آن‌ها، همواره با یک سرعت و قدرت ثابت کار می‌کنند و هنگامی که دمای فضا را به حالت تعادل و مطلوب می‌رسانند، خاموش می‌شوند. خاموش و روشن شدن متوالی این دستگاه موجب، مستهلک شدن کمپرسور و نوسان برق خواهد شد. بدین معنی که در حالت روشن بودن دستگاه، کمپرسور نیز روشن می‌شود، هنگامی که ترموستات حرارت مورد نیاز را تنظیم کرد، کمپرسور از کار افتاده اما فن همچنان کار می‌کند. سپس در شرایطی که ترموستات تغییر دما را احساس کرد، کمپرسور دوباره روشن می‌شود.

تفاوت مصرف برق کولر گازی اینورتر با معمولی
کمپرسور کولرگازی معمولی با سرعت و قدرت ثابتی کار می‌کند

پیشنهاد مطالعه

کولر گازی اینورتر چند تفاوت عمده با کولر گازی معمولی دارد، که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اولین تفاوت در میزان کارکرد کمپرسور آن‌ها است. در کولر گازی اینورتر، کمپرسور همواره روشن بوده و فقط سرعت آن تغییر می‌کند. به دلیل همین فناوری کولر‌های گازی اینورتر، سریع‌تر دمای محیط را، به حد مورد نظر می‌رسانند.

آلودگی صوتی و میزان سروصدای کولرگازی اینورتر نیز، بسیار کمتر از کولر گازی معمولی است. مهم‌ترین عاملی که باعث افزایش مصرف برق در کولر‌های گازی معمولی می‌شود، شروع به کار مجدد آن است. اما کولر گازی اینورتر در مصرف برق نیز صرفه جویی می‌کند، این دستگاه تا یک دهم از، هزینه‌های برق می‌کاهد.

کولر گازی اینورتر برای سرمایش، از گاز R410 استفاده می‌کند. این گاز از سایر گاز‌ها فشار بیشتری داشته و سریع‌تر محیط را خنک می‌کند، همچنین به نسبت گاز R22 به دفعات کمتری شارژ احتیاج دارد.

تمامی این عوامل دست به دست هم می‌دهند، تا کولر گازی اینورتر بازدهی و عمر مفید بیشتری از کولر گازی معمولی داشته باشد. اگر قصد خرید کولر گازی اینورتر را دارید، باید بدانید که این وسیله علاوه بر قیمت خرید بالا، هزینه سرویس و تعمیر بالایی نیز دارد.

بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر
گاز مورد استفاده کولر گازی اینورتر R410 است

بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر

در مناطق گرمسیر، گرمای هوا می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد، بنابراین بهترین روش برای خلاصی از هوای داغ و مرطوب، انتخاب و استفاده از یک وسیله سرمایشی مناسب است.

برای انتخاب بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر، باید علاوه بر هزینه و قیمت کولر گازی عوامل دیگری را نیز در نظر بگیرید. اگر در مناطق گرمسیری و مرطوب زندگی می‌کنید، باید وسیله‌ای را انتخاب کنید، که علاوه بر خنک کردن محیط، رطوبت را نیز به تعادل برساند. در چنین شرایطی اسپلیت می‌تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. اما قبل از هر چیز باید تفاوت اسپلیت و کولر گازی را بدانید.

اگر در مناطقی هستید که آب و هوای گرم و خشکی دارد و خبری از رطوبت نیست، دیگر لازم نیست هزینه‌ای اضافی بابت وسیله سرمایشی و قابلیت‌های آن برای متعادل کردن رطوبت بپردازید.

بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر
برای انتخاب بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر ابتدا میزان رطوبت را در نظر بگیرید

تعمیر کولر گازی اینورتر و معمولی

در این مقاله دو کولرگازی اینورتر و معمولی را از نظر کارکرد و طول عمر باهم مقایسه کردیم. بهتر است بنابر نیازی که دارید، شرایط آب و هوایی، متراژ خانه و هزینه‌ای که برای خرید کولر گازی در نظر گرفته‌اید، وسیله سرمایشی مناسب خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب و خرید کولر گازی، برای عملکرد بهتر و بیشتر  تعمیر کولر گازی را در برنامه خود قرار دهید.

برای استفاده از خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی، به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز رفته و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید.

بعد از ثبت درخواست شما در سامانه آچارباز، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، تعمیرکار را در زمان دلخواه شما، به مکان مورد نظرتان می‌فرستد.


نویسنده :

 • Avatar سهیلی گفت:

  سلام
  برای یک آپارتمان ۸۰متری؛ کولر گازی با چه ظرفیتی مناسب است؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   با سلام
   برای واحدهای بین ۸۰ تا ۱۸۵ متر، ظرفیت کولر گازی باید بین ۱۶۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰، BTU باشد

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >