پرینتر

خرابی پرینتر برادر

یادداشت ویراستار: این مطلب در بهمن 1399 توسط کارشناسان پرینتر و ماشین‌های اداری آچارباز، بررسی و تایید شده است.

Brother یکی از معروف ترین برندهای تولیدکننده‌ی پرینتر در جهان است. پرینترهای برادر بیش از 20 سال است که در کشور ما، در سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی منازل شخصی مردم حضور دارند. اما مثل دیگر پرینترها، پرینترهای برادر هم گاهی ما را به دردسر می‌اندازند! در این مطلب، راه کارهایی ساده برای حل مشکلات رایج در خرابی پرینتر برادر را به شما آموزش می‌دهیم. در صورتی که این راه‌حل‌ها مفید فایده واقع نشدند، می‌توانید به تعمیرکاران مجاز و یا نمایندگی پرینتر برادر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای تعمیر در محل پرینتر، درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

راه حل‌های رفع خرابی پرینتر برادر Brother

شاید خرابی پرینتر برادر شما واقعا مشکل خاصی نباشد! در ادامه، مشکلات رایج این پرینترها را به همراه راه حل هایی عملی برای خلاص شدن از دست آن ها ارائه می‌کنیم.

مشکلات کپی

خط هایی عمودی و مشکی رنگ در صفحات چاپ شده دیده می‌شوند؟

این مشکل به دلیل آلودگی‌های روی نوار شیشه‌ای درون چاپگر اتفاق می‌افتد. دستگاه را از برق بکشید، کاور داکیومنت را بلند کنید و سطح پلاستیک سفید رنگ و شیشه‌ی اسکنر زیر آن را را با پارچه‌ای مرطوب تمیز کنید. همین کار را در ADF unit برای نوار سفید رنگ و قطعه شیشه‌ای اسکنر در زیر آن انجام دهید. حال مشکل خرابی پرینتر برادر شما رفع شده است و می‌توانید دستگاه را مجددا راه اندازی کنید.

کپی های ایجاد شده خالی هستند؟

از بارگذاری صحیح اسناد مطمئن شوید.

مشکلات پرینت در پرینترهای برادر Brother

دستگاه پرینت نمی‌گیرد؟

برق دستگاه را چک کنید. سپس بررسی کنید که آیا کارتریج جوهر به درستی در جای خود قرار گرفته است یا نه. کابل‌های اتصال بین دستگاه و کامپیوتر را چک کنید. مطمئن شوید که درایور پرینتر را به درستی بر روی کامپیوتر خود نصب کرده باشید. ببینید که چه کد خطایی بر روی نمایشگر دستگاه ظاهر شده است (پیام های خطا را از این لینک ببینید). در ویندوز، از قسمت کنرل پنل به قسمت Printers رفته و با انتخاب پرینتر برادر خود، مطمئن شوید که گزینه Use Printer Offline تیک نخورده باشد.

خرید کارتریج لیزری Brother      خرید کارتریج جوهری Brother

پرینت های گرفته شده خراب هستند؟

 1. سینی کاغذ را بیرون بکشید و صبر کنید تا ماشین متوقف شود. سپس دستگاه را خاموش کنید و تا چند دقیقه به برق متصل نکنید.
 2. تنظیمات را در برنامه نرم افزاری بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای کار با دستگاه شما تنظیم شده باشند.

ماشین چند پرینت اول را به درستی می‌گیرد، ولی پس از آن نه!

ابتدا تنظیمات اپلیکیشن را بررسی کنید، سپس کابل‌های اتصال دستگاه را چک کنید. شاید رایانه سیگنال کامل بافر ورودی دستگاه را تشخیص نمی‌دهد.

هدرها و فوترهای صفحات پرینت نمی‌شوند؟

در قسمت بالا و پایین صفحه یک منطقه‌ی غیر قابل چاپ وجود دارد. حاشیه‌های بالا و پایین را در سند خود تنظیم کنید تا این مشکل حل شود.

مشکلات اسکن Brother

OCR کار نمی‌کند؟

رزولوشن اسکن را زیاد کنید.

Network scanning کار نمی کند

به این لینک مراجعه کنید.

مشکلات نرم افزاری در پرینتر برادر Brother

پرینت های 2 در 1 یا 4 در 1 انجام نمی شوند؟

بررسی کنید که تنظیمات سایز صفحه در اپلیکیشن و درایور پرینتر یکسان باشند.

اسناد Adobe چاپ نمی شوند ؟

رزولوشن پرینت را پایین بیاورید.

مشکلات بررسی کاغذ

ماشین، کاغذها را بارگذاری نمی کند و نمایشگر آن، عبارت No Paper یا چیزی شبیه به آن را نشان می‌دهد؟

 1. مطمئن شوید که تمامی کاغذها بدون هیچ گونه تاخوردگی باشند. بعضی اوقات لازم است تا دسته کاغذها را خارج کرده، پشت و رو کنید و دوباره در سینی دستگاه قرار دهید.
 2. مقدار کاغذها را کاهش دهید.
 3. مطمئن شوید که حالت ورق گذاری دستی را انتخاب نکرده باشید.
 4. غلطک برداشت کاغذ را تمیز کنید.
 5. اگر مشکلتان حل نشد، برای حل این نوع خرابی پرینتر برادر به این لینک مراجعه کنید.

با پرینتر برادر Brother چگونه روی پاکت نامه پرینت کنیم ؟

شما می‌توانید پاکت نامه‌ها را از شکاف ورق گذاری دستی بارگذاری کنید. اپلیکیشن شما باید برای سایز پاکت نامه‌ای که استفاده می‌کنید تنظیم شده باشد. این کار معمولا از طریق Page Setup یا Document Setup در اپلیکیشن پرینتر شما انجام می‌شود. از راهنمای برنامه خود کمک بگیرید.

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر پرینتر

مشکلات کیفیت پرینت در پرینتر برادر Brother

صفحات چاپی تا خورده‌اند؟

کاغذهای بی کیفیت بسیار نازک یا ضخیم، و همچنین پرینت کردن بر روی قسمت‌های خارج از منطقه‌ی پیشنهادی می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند. برای حل این نوع خرابی پرینتر برادر، می‌توانید پشت و رو کردن دسته کاغذهای روی سینی را امتحان کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که نوع کاغذ انتخاب شده، مناسب نوع چاپی است که انجام می‌دهید.

صفحات چاپ شده دارای لکه هستند؟

شاید تنظیمات نوع کاغذ برای نوع پرینتی که انجام می‌دهید نامناسب باشند، یا رسانه‌های چاپی ممکن است بیش از حد ضخیم بوده و یا سطحی خشن داشته باشند. برای دیدن ورق‌های مناسب برای پرینت، به راهنمای کاربر نرم افزار خود مراجعه کنید.

متن های پرینت شده خیلی کم رنگ هستند؟

در واقع این مورد را نمی‌توان حالتی برای خرابی یک پرینتر برادر نامید. برای حل این مشکل:

 1. حالت ذخیره جوهر (Toner Save mode) را از تنظیمات منوی دستگاه خاموش کنید.
 2. Toner Save mode را از درایور پرینتر خود هم خاموش کنید.
 3. در تب اصلی درایور پرینتر، به قسمت تنظیمات وارد شده و تیک Enhance Black Printing را بزنید.

مشکلات شبکه در پرینتر برادر Brother

نمی توان از طریق یک شبکه‌ی LAN پرینت گرفت؟

بهتر است تا قسمت Network User’s Guide پرینتر خود را مطالعه کنید. از روشن و آماده بودن دستگاه ها مطمئن شوید. تنظیمات شبکه را بررسی کنید. لیست پیکربندی شبکه را چاپ کنید تا تنظیمات فعلی شبکه‌ی خود را ببینید. کابل های LAN را مجددا متصل کنید. اگر ممکن است، با استفاده از یک کابل دیگر، دستگاه را به یک پورت متفاوت از hub خود وصل کنید. اگر اتصالات درست باشند، LED روی پنل پشتی دستگاه سبزرنگ می‌شود.

ویژگی‌های اسکن شبکه یا پرینت شبکه کار نمی‌کنند؟

این نوع خرابی پرینتر برادر ممکن است به دلیل تنظیمات فایروال ویندوز کامپیوتر اتفاق بیفتد. اگر از فایروال شخصی استفاده می‌کنید، پیکربندی آن را مطابق با نوع فایروالتان تغییر دهید. اگر از فایروال ویندوز استفاده می‌کنید، باید در کنترل پنل، وارد قسمت فایروال شده و پورت مورد استفاده برای پرینتر خود را وارد لیست استثنائات کنید. در قسمت  Add port باید عدد 54925 را وارد کنید. این کار در ویندوزهای مختلف متفاوت است. نحوه‌ی کار با فایروال ویندوز خود را می‌توانید با یک سرچ ساده در گوگل فرا بگیرید.

کامپیوتر قادر به شناسایی پرینتر نیست؟

تنظیمات فایروال رایانه شما ممکن است اتصالات شبکه‌ی مربوط به پرینتر را رد کند. برای حل این نوع خرابی پرینتر برادر هم باید مثل مورد قبلی عمل کنید.

دیگر مشکلات در پرینتر برادر Brother

پرینتر روشن نمی شود؟

شرایط مضر در اتصال برق (مانند رعد و برق یا افزایش جریان) ممکن است مکانیسم های ایمنی داخلی دستگاه را فعال کنند. دستگاه را خاموش کرده و سیم برق را جدا کنید. 10 دقیقه صبر کنید، سپس سیم برق را وصل کرده و دستگاه را روشن کنید.

اگر خرابی پرینتر برادر شما حل نشد، دستگاه را خاموش کرده و دوشاخه‌ی ان را به یک پریز برق که از سالم بودن آن مطمئن هستید وصل کنید.

1.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫28 دیدگاه ها

 1. سلام پرینتر برادر مدلdcp-130c دارم سینی کاغذ از داخل دستگاه گیر کرده و به هیچ وجه بیرون نمیاد چه کنم ؟ لطفا راهنمایی فرمایید. متشکرم

 2. سلام و خسته نباشید. پرینتر من brother MFC- 7340 هست و مدت هاست که استفاده می کنم. الان سینی کاغذ با فشار زیاد باز میشه که ممکنه هر دفعه دچار خرابی یا شکستگی بشه. چه کار می توانم بکنم؟ ممنونم

 3. سلام
  بین پرینتر برادر مدل DCP-T510w و پرینتر اپسون مدل l1110 کدوم بهتره؟؟؟؟

 4. سلام
  من یک پرینتر برادر خریدم برنامش رو هم نهصب کردم ولی ست نمیشه و ارور سایز کاغذ میده اونم تنظیم میکنم ولی دوباره ارور سلیز کاغذ رو میده

 5. سلام.j200 دارم.اسکن میخوام بگیرم از پرینتر که میزنم میزنم اتصال به پی سی ولی اسکن نمیکنه.از کامپیوتر میرم تو تنظیمات پرینتر میزنم اسکن می‌کنه.اونم فقط به صورت عکس.من فایلشو میخوام

 6. پرینتر 2740 برادر دارم cisمشکل داره اسکن نمی کنه و کلهی هم که اسکن می کنه سیاه می ندازه. قسمت پرینتش عالیه. خواستم بپرسم این قسمت موحود دارین و تعمیر کنین

 7. با سلام عرض ادب
  من یک پرینتر برادر خریده ام به مشخصات MFC8910DW که کپی و اسکن خوب کار می کند ولی پرینت اش گاهی اشکال می دهد وقتی پرینت می کنم گاهی چاپ می کند گاهی چاپ نمی کند چند بارم خاموش و روشن می کنم اما فردا که به برق می زنم پی در پی مال دیروز را چاپ می کند نمی دونم مشکل چیست لطفا راهنماییم کنید ،

 8. سلام.چراغ تونر روشن می‌شود و تونر هم شارژ شده ولی باز هم چراغش روشن می‌شود و پرینت نمیگیرد.مشکلش از کجاست

  1. درود بر شما
   وحید عزیز، این امکان وجود دارد که تعویض یا شارژ کارتریج به درستی انجام نگرفته و قطعه چیپست تعویض نشده باشد. چیپست عامل ارتباط دهنده پرینتر با کارتریج است. اگر این قطعه تعویض نشود، حتی با وجود تعویض کارتریج، پرینتر کارتریج را شناسایی نکرده و ارور خالی بودن تونر را نشان داده و پرینت نمی‌گیرد.
   موفق باشید

 9. سلام و خسته نباشید. پرینتر 2700 ام اف سی برادر خریدم. وقتی به برق میزنم، خودبخود روشن میشه و نیازی به زدن دکمه ترن آن. نداره. همچنین وقتی این دکمه را برای چندین و چند ثانیه نگه میدارم که خاموش بشه، خاموش نمیشه. دکمه وایفا هم یکسره روشن است. ممنون میشم راهنمایی فرمائیند

  1. باسلام
   مرتضی عزیز، با نمایندگی برادر تماس بگیرید و یا شما می‌توانید درخواست تعمیر پرینتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  1. درود بر شما
   چند عامل باعث به وجود آمدن این مشکل میشود:
   1-ممکن است کاغذ‌ها را به درستی درون سینی نگذاشته باشید.
   2-غلطک‌های درون پرینتر، که وظیفه دارند کاغذ را به داخل بکشند خراب شده‌اند.
   3-از کاغذ غیر استاندارد، مرطوب و یا تا شده استفاده می‌کنید.
   4-درایور پرینتر بروز نشده است.
   بهتر است برای رفع این مشکل، به سرعت برای سرویس و تعمیر پرینتر اقدام کنید.
   موفق باشید

 10. سلام
  بخشید یک دستگاه سه کاره برادر مدل mfc9030 دارم که علی رغم کارتریج و تونر نو کمرنگ پرینت گرفته و دو خط سفید هم روی صفحات می اندازد.
  ممکنه راهنماییم کنید لطفا
  ممنون

 11. باسلام،پرینتربرادرj220 دارم،تست پرینت که میگیرم رنگ های آبی وصورتی کامل هستند،امارنگ زردناقص ومشکی اصلاچاپ نمی شود،لطفاراهنمایی بفرمایید
  باتشکر

   1. سلام،چاپگربنده تانک رنگ داره وسالم ونوهستش،رنگ های تمام تانک هاهم پراست
    بااین اوصاف اگه ازهدباشه،خودم نمی تونم درستش کنم؟
    اگه راهنمایی بفرماییدممنون میشم
    باتشکر

    1. سلام

     خیر، هد قطعه حساسی در پرینتر است و یک اشتباه باعث هزینه های زیاد و چه بسا خرابی پرینتر خواهد شد. بهتر است توسط متخصص بازدید شود.

 12. با سلام
  دستگاه بنده برادر 2540 است کپی میگیره اما پرینت نمیزنه دستور پرینتم صادر میشه ولی چاپ نمیکنه

  1. سلام

   درایور پرینتر را مجدد نصب کنید. در صورت عدم حل مشکل، کابل یو اس بی پرینتر تعویض شود.

 13. سلام پرینتر برادر j220 جوهر افشان است هنگام چاپ خط های افقی در کل قسمتهای صفحه دارد تمیز هم کردم نشدلطفا راهنمایی کنید

 14. سلام خسته نباشید
  پرینتر ارور میده unable to print
  چیکار کنم؟
  و زود زود کاغذ گیر میکنه مدل mfc 7420

  1. سلام. گیر کردن کاغذ سخت افزاری است. اگر پرینت نمی گیرد درایور را مجدد نصب کنید و کابل را تعویض کنید

 15. پرینترپیام can not printمیده میگه کارتریج راجابجاکن ،کارتریج راجابجاهم میکنم تغییری نداره چکارکنم؟ مدل dcp _j100جوهرافشان برادره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا