×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل

نحوه تعویض پوشال کولر آبی؛ آیا می توان کولر آبی را به کولر سلولزی تبدیل کرد؟

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
تعویض پوشال کولر آبی

سرویس کولر آبی، به معنای بررسی وضعیت و شرایط آن است تا عملکرد تمامی قطعات را تست کنید و در صورت نیاز، برخی از قطعات کهنه و معیوب را تعویض کنید. اما تنها قسمتی که بهتر است هر ساله تعویض شود تا کارایی کولر افزایش یابد، پوشال کولر آبی است. در اینجا بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی را به شما خواهیم گفت.

انواع پوشال کولر آبی

پدهای مورد استفاده کولرهای آبی دارای دو نوع پوشالی و سلولزی هستند.

پد پوشالی کولر آبی جنسی از الیاف چوبی دارند که آب را داخل خود ذخیره کرده و موجب خنک شدن باد کول می‌شود.

اما پدهای سلولزی مزایای بیشتری نسبت به پوشالی دارند. پد سلولزی کولر آبی دارای بافتی یکدست است و آب را به صورت یکنواخت در خود نگه می‌دارد. این یک مزیت است و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی می‌شود و هم باد خنک‌تری از کولر خارج می‌شود.

تعمیر پوشال کولر آبی یا تعویض آن؟

متاسفانه پوشال کولر آبی قابل تعمیر نیست و باید بعد از استفاده سالانه پوشال کولر را تعویض کنید. حتی پد و پوشال های سلولزی که دارای تکنولوژی جدیدتری هستند نیز قابل تعمیر نمی باشند.

نحوه تعویض پوشال کولر آبی

عوض کردن پوشال کولر آبی، یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌توان در رابطه با این دستگاه انجام داد. این کار بهتر است سالانه انجام شود. با توجه به میزان آلودگی و گردوغباری که در هوا وجود دارد و همچنین وجود املاح در آب، بعد از گذشت مدت کوتاهی، شاهد آلودگی و رسوب روی سطح پوشال کولر هستید، پس بهتر است پوشال کولر را هر ساله تعویض کنید. این کار از نظر بهداشتی هم بسیار بااهمیت است. زیرا در صورت فرسوده بودن پوشال‌های کولر آبی، بوی نامطبوع در اتاق خواهد پیچید و به دلیل مرطوب بودن فضا و وجود شرایط مطلوب برای رشد باکتری و قارچ، ممکن است آلودگی به اتاق منتقل شده و این خود منشا بیماری و آلرژی شود.

پیشنهاد مطالعه
نحوه تعویض پوشال کولر
تعویض پوشال‌های کولر آبی، عملکرد کولر را بهبود می‌بخشد.

تعویض پوشال‌های کولر آبی، نه به ابزاری خاص نیاز دارد و نه به مهارت زیادی. فقط کافیست یک انبردست داشته باشید و کمی حوصله.

ابتدا باید دریچه‌های کولر آبی را باز کرده و کنار بگذارید. برای باز کردن درپوش‌های کولر، دست خود در قسمت پایین که دو برش برای برداشتن درپوش تعبیه شده قرار دهید و با کمی فشار، درپوش را با بالا حرکت دهید و آن را از جایش خارج کنید.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی
شستشو پنل کولر آبی
رسوب روی بدنه کولر را با یک برس تمیز کنید.

دریچه‌ها را روی زمین قرار دهید. با احتیاط، فنرهای نگهدارنده پوشال‌ها را باز کنید و پوشال را خارج کنید. حال باید دریچه‌ها را بشویید تا رسوب تشکیل شده روی آنها تمیز شود. بهتر است از یک برس و کمی مایع شوینده استفاده کنید.

به سراغ پوشال‌ها بروید و آنها را بشویید تا کامل خیس شده و گردوغبار روی آنها تمیز شود. خیس کردن پوشال باعث می شود گرد و غبار اضافه آن تمیز شده و وارد کانال کولر نشود. این کار مانع از ایجاد آلرژی نیز می شود.پس حتما ابتدا پوشال‌ها باید به شکلی شسته شود که آب از داخل پوشال‌ها عبور کرده و هیچ بخشی از آن خشک نباشد.

پیشنهاد مطالعه

سپس پوشال‌های جدید را داخل دریچه‌ها قرار داده و دوباره فنرهای نگهدارنده را روی پوشال‌ها جا بزنید. سپس بعد از بررسی قطعات داخلی و سیستم آبرسانی کولر آبی، دریچه‌ها را در جای خود نصب کنید.

جاگذاری پوشال و خیس کردن آن
فنرهای نگهدارنده پوشال را به خوبی در جای خود فیکس کنید.

فراموش نکنید که باید وضعیت تمامی قطعات را با دقت بررسی کنید. زیرا شاید نیاز به تعویض یاتاقان و یا تعویض پروانه کولر آبی داشته باشید. یا اینکه به دلیل فرسوده شدن تسمه، باید آن را تعویض کنید.

بهترین زمان تعویض پوشال کولر آبی چه فصلی است؟

بهترین زمان برای تعویض پوشال کولر آبی، زمان سرویس تابستانه است. در سرویس تابستانه، شما کولر را برای استفاده در تابستان آماده می‌کنید. در این زمان باید تمامی قطعات را تست کنید و همچنین قطعات فرسوده را با قطعات جدید و سالم جابجا کنید.

در سرویس تابستانه، اگر پوشال کولر فرسوده شده، آن را تعویض و پوشال‌های جدید جای آنها نصب کنید. سرویس تابستانه هم در اواسط بهار و یا نهایت در اوایل تابستان انجام می‌شود.

برای سرویس تابستانه کولر آبی، موتور کولر را نیز بررسی کنید. شاید نیاز باشد موتور را روغن کاری کنید و یا شاید خازن موتور کولر آبی، فرسوده باشد و باید آن را تعویض کنید. زیرا موتور کولر، گران‌ترین قطعه آن است و نگهداری از این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. پس با خواندن مقاله علائم خرابی خازن موتور کولر آبی جلوی بروز این مشکل را بگیرید.

باید به زمان تعویض پوشال کولر آبی توجه کنید. بهتر است این کار سالانه انجام شود.

آیا تبدیل کولر آبی به کولر سلولزی امکان پذیر است؟

بله، کولرهای پوشالی و سلولزی دارای قطعات یکسانی هستند و شما به راحتی می‌توانید کولر آبی پوشالی خود را به سلولزی تبدیل کنید. برای این کار فقط کافیست پدهای سلولزی مناسب با ابعاد کولر خود خریداری کرده و روی دریچه‌های کولر نصب کنید. خیلی راحت، مانند زمانی که پوشال کولر آبی را تعویض می‌کنید، به جای پوشال، پدهای سلولزی را جا بزنید. این کار نه به تخصص زیادی نیاز دارد و نه به ابزاری خاص و خیلی سریع هم انجام می‌شود.

شاید در ابتدای کار قیمت پدهای سلولزی نسبت به نوع پوشالی گران‌تر باشد، اما برخلاف پدهای پوشالی، پدهای سلولزی را برای چندین سال متوالی می‌توانید استفاده کنید. در صورتی که پدهای پوشالی، در بهترین شرایط ممکن، تا ۲ سال قابل استفاده هستند. از طرفی با توجه به سرمادهی بیشتر پدهای سلولزی، مصرف برق و آب تا مقدار چشم‌گیری کاهش خواهد یافت.

پوشال سلولزی کولر آبی
پوشال سلولزی قیمت بالاتری دارد، اما در دراز مدت، موجب صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

زمان تعویض پوشال سلولزی کولر و نحوه تمیزی آن

در پدهای سلولزی از پوشش های رزینی برای افزایش مقاومت استفاده شده است. اما این پد ها باز هم نیاز به تعویض دوره ای دارند. اگر پوشال های معمولی پس از یک سال باید تعویض شوند، پدهای سلولزی هر چند سال یکبار (در برخی موارد تا ۵ سال) نیاز به تعویض دارند.

برای تمیز کردن پوشال های سلولزی کافی است جریان آب را با فشار متعادل روی آنها بگیرید تا شاهد خروج آب کثیف و تمیز شدن پدها باشید. دقت کنید که فشار آب بالا باعث خرابی پوشال های سلولزی می شود. پس شستن این پد ها نیاز به ۲۴ زمان برای خشک شدن دارند. بهتر است برای تمیز کردن این پوشال ها از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشود.

برای تعویض پوشال سلولزی نیز باید پدهای جدید را دقیقا متناسب با ابعاد مورد نظر تهیه کرده و مانند پوشال های معمولی در سر جای خود نصب کنید.

زمان تعویض پوشال کولر
اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سرویس تابستانه کولر آبی است.

بهترین مارک پوشال کولر آبی و قیمت پوشال کولر

در حال حاضر پوشال کولر با برندهای زاگرس و سه گل بیشترین تولید پوشال را در بازار دارند. قیمت پوشال کولر ( در زمان نگارش این مطلب) هم چیزی حدود ۳۵ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان است.

اما قیمت پوشال کولر سلولزی نسبت به نوع معمولی کمی بیشتر است.


نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۲۹ دیدگاه

 • مهدی گفت:

  سلام برای جایگزینی پد سلولزی به جای پوشال معمولی در کولر آبی ۳۵۰۰ توان، با توجه به اینکه ضخامت پد ۷.۵ سانت هست و ضخامت دریچه ۵ سانت ، چه کاری باید انجام داد، پد داخل دریچه جا میشه در این صورت؟

 • علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  باتوجه به گرانی پد سلولزی استفاده از دو لایه پوشال معمولی در کولرهای سلولزی مشکلی برای موتور و سرما دهی ایجاد نمی کند.با تشکر ازشما

 • محمدرضا مفیدرام گفت:

  باسلام وعصربخیر من میخواهم پوشال کولر سلولزی را باتوجه به گران شدن غیرمنطقی به پوشال عادی کولر ابی تبدیل نمایم لطفا مرا راهنمایی بفرمایید باتشکر مفید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محمدرضای عزیز، این مورد مشکلی ندارد، فقط کافیست پوشال سلولزی را به خوبی خارج و پوشال معمولی را جایگزین آن کنید. اما قطر پوشال باید کمی بیشتر از پوشال معمولی باشد.

 • ساناز گفت:

  کنار خونه ما آشپزخونه یه رستوران بزرگه و همیشه بوی سرخ کردنی میاد تو خونمون میخواستم ببینم اگر ما کولرمون رو سلولزی کنیم ممکنه بو نیاد داخل؟

 • سیامک گفت:

  پوشالی هست که بتونم برای چند سال استفاده کنم و نیاز نباشه هر سال عوض بشه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سیامک عزیز، اگر پوشال شما نو است و فرسوده نشده می‌توانید برای دو سال، از آن استفاده کنید. ولی ممکن است با مشکلاتی مثل پیچیدن بوی بد در محل، مواجه شوید. در حال حاضر کولر‌های سلولزی به بازار وارد شده‌اند که به جای پوشال از پد سلولزی استفاده می‌کنند و نیاز به تعویض سالیانه ندارند.

 • احمد گفت:

  با سلام
  ممکنه قیمت پوشال سلولزی کولر ۷۰۰۰رو بفرمایید و اینکه از کجا میشه قیمت و جنس مناسب رو تهیه کرد این روزها با این آشفته بازار هرکسی هرچقدر تیغش میبره دریافت میکنه فردی بدون اعلام قبلی قفل دربی که ۲۵۰ تومن قیمتش بود ۱۸۰ هزارتومن ایاب وذهاب گرفته این روزها شرافت اکسیر !!!

 • احمد گفت:

  بله بسیار جامع وقابل استفاده بوده ممنون که پاسخ یکایک افراد رو میدین🙏

 • کیانی گفت:

  وقتی کولر رو روشن میکنیم بوی خیلی بدی میده بوی زحم ماهی با اینکه کولر رو به تازگی خریداری کردیم میشه یه راه حل بدین؟

 • موسوی گفت:

  من پدکولرسلولزی ۷ هزارخریدم میبینم طول آنها بلند است چطورآنها رابه سایزمناسب تبدیل کنم؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما می‌توانید پاسخ سوال خود را از پشتیبانی آچارباز با شماره گیری ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ دریافت کنید.

 • پریا گفت:

  درود، ما در شهر آبیک زندگی میکنیم آب که نه آب نمک داریم بااین حال پد سلولزی در این بی صاحب آباد جواب میده؟ ممنون.

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   فرقی نمیکند که شما از کولر پوشالی استفاده کنید یا سلولزی، هر دو پاسخگوی نیاز شما هستند.

  • رضا گفت:

   درود، سلولزی بهتره تو آبیک جواب میده همراه با قرار دادن توپ‌های شوره گیر داخل مخزن کولر، موجب جلوگیری از ایجاد رسوب می‌شود.

   • زهرا چگینی گفت:

    سلام
    با تشکر از شما

    • سعید انصافی گفت:

     سلام خانوم چگینی من یه کولر کوچیک دارم مبخوام تبدیلش کنم به سلولزی خیلی برام حیاطیه اول میخوام بدونم میشه و تاثیرش مثبت هست ممنون میشم راهنمایی کنید

     • تحریریه آچارباز گفت:

      باسلام
      دوست عزیز، بله امکان تبدیل آبی پوشالی به کولر سلولزی وجود دارد، از نظر میزان سرمادهی و حذف هزینه خرید هرساله پوشال تاثیر مثبت دارد.

 • سیروس گفت:

  سلام من کولر آبی انرژی که پد سلولزی دارد ، دارم ولی پد سلولزی خیلی گران شده (حدود ۵۰۰ هزار تومان ) و قصد دارم پوشال در آن استفاده کنم. آیا امکان پذیر است ؟

 • سمیه گفت:

  سلام
  بنده با شماره ۵۴۵۹۱۶۱۶ آچارباز برای سرویس کولر تماس گرفتم و منتظرم کارشناس می باشم .ممنون از خدمات و اپلیکشن خوبتون

 • سعید حسنی گفت:

  طول عمر پد پوشالی آبی چقدر ست؟ چند بار میتوان آن را شست و استفاده کرد؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در بهترین شرایط اگر از کولر آبی خیلی کم استفاده کرده باشید و رسوب و آلودگی کمی روی پوشال نشسته باشد، تا ۲ سال پیاپی میتوانید از پوشال استفاده کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.