به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی

تعویض پوشال کولر آبی

سرویس کولر آبی، به معنای بررسی وضعیت و شرایط آن است تا عملکرد تمامی قطعات را تست کنید و در صورت نیاز، برخی از قطعات کهنه و معیوب را تعویض کنید. اما تنها قسمتی که بهتر است هر ساله تعویض شود تا کارایی کولر افزایش یابد، پوشال کولر آبی است. در اینجا بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی را به شما خواهیم گفت.

انواع پوشال کولر آبی

پدهای مورد استفاده کولرهای آبی دارای دو نوع پوشالی و سلولزی هستند. پد پوشالی کولر آبی جنسی از الیاف چوبی دارند که آب را داخل خود ذخیره کرده و موجب خنک شدن باد کول می‌شود. اما پدهای سلولزی مزایای بیشتری نسبت به پوشالی دارند. پد سلولزی کولر آبی دارای بافتی یکدست است و آب را به صورت یکنواخت در خود نگه می‌دارد. این یک مزیت است و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی می‌شود و هم باد خنک‌تری از کولر خارج می‌شود.

پوشال کولر باکیفیت
پوشال سلولزی قیمت بالاتری دارد، اما در دراز مدت، موجب صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

آیا تبدیل کولر پوشالی به سلولزی امکان پذیر است؟ پد سلولزی جایگزین پوشال کولر می‌شود؟

بله، کولرهای پوشالی و سلولزی دارای قطعات یکسانی هستند و شما به راحتی می‌توانید کولر آبی پوشالی خود را به سلولزی تبدیل کنید. برای این کار فقط کافیست پدهای سلولزی مناسب با ابعاد کولر خود خریداری کرده و روی دریچه‌های کولر نصب کنید.

شاید در ابتدای کار قیمت پدهای سلولزی نسبت به نوع پوشالی گران‌تر باشد، اما برخلاف پدهای پوشالی، پدهای سلولزی را برای چندین سال متوالی می‌توانید استفاده کنید. در صورتی که پدهای پوشالی، در بهترین شرایط ممکن، تا ۲ سال قابل استفاده هستند. از طرفی با توجه به سرمادهی بیشتر پدهای سلولزی، مصرف برق و آب تا مقدار چشم‌گیری کاهش خواهد یافت.

بهترین نوع پوشال کولر آبی
بهتر است سالی یکبار پوشال کولر آبی را تعویض کنید.

عوض کردن پوشال کولر آبی؛ بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی

عوض کردن پوشال کولر آبی، یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌توان در رابطه با این دستگاه انجام داد. این کار بهتر است سالانه انجام شود. با توجه به میزان آلودگی و گردوغباری که در هوا وجود دارد و همچنین وجود املاح در آب، بعد از گذشت مدت کوتاهی، شاهد آلودگی و رسوب روی سطح پوشال کولر هستید، پس بهتر است پوشال کولر را هر ساله تعویض کنید. این کار از نظر بهداشتی هم بسیار بااهمیت است. زیرا در صورت فرسوده بودن پوشال‌های کولر آبی، بوی نامطبوع در اتاق خواهد پیچید و به دلیل مرطوب بودن فضا و وجود شرایط مطلوب برای رشد باکتری و قارچ، ممکن است آلودگی به اتاق منتقل شده و این خود منشا بیماری و آلرژی شود.

تعمیرکار کولر آبی
تعویض پوشال‌های کولر آبی، عملکرد کولر را بهبود می‌بخشد.

 تعویض پوشال‌های کولر آبی، نه به ابزاری خاص نیاز دارد و نه به مهارت زیادی. فقط کافیست یک انبردست داشته باشید و کمی حوصله.

ابتدا باید دریچه‌های کولر آبی را باز کرده و کنار بگذارید. برای باز کردن درپوش‌های کولر، دست خود در قسمت پایین که دو برش برای برداشتن درپوش تعبیه شده قرار دهید و با کمی فشار، درپوش را با بالا حرکت دهید و آن را از جایش خارج کنید.

تعمیر و سرویس کولر آبی
رسوب روی بدنه کولر را با یک برس تمیز کنید.

دریچه‌ها را روی زمین قرار دهید. با احتیاط، فنرهای نگهدارنده پوشال‌ها را باز کنید و پوشال را خارج کنید. حال باید دریچه‌ها را بشویید تا رسوب تشکیل شده روی آنها تمیز شود. بهتر است از یک برس و کمی مایع شوینده استفاده کنید.

به سراغ پوشال‌ها بروید و آنها را بشویید تا کامل خیس شده و گردوغبار روی آنها تمیز شود. سپس پوشال‌های جدید را داخل دریچه‌ها قرار داده و دوباره فنرهای نگهدارنده را روی پوشال‌ها جا بزنید. سپس بعد از بررسی قطعات داخلی و سیستم آبرسانی کولر آبی، دریچه‌ها را در جای خود نصب کنید.

سرویس تابستانه کولر آبی
فنرهای نگهدارنده پوشال را به خوبی در جای خود فیکس کنید.

فراموش نکنید که باید وضعیت تمامی قطعات را با دقت بررسی کنید. زیرا شاید نیاز به تعویض یاتاقان و یا تعویض پروانه کولر آبی داشته باشید. یا اینکه به دلیل فرسوده شدن تسمه، باید آن را تعویض کنید.

آیا تعویض پوشال با پد سلولزی، کاری سخت است؟

تعویض پوشال با پد سلولزی کار سختی نیست. فقط باید مطابق با ابعاد کولری که دارید، پدهای سلولزی مناسب انتخاب کنید و خیلی راحت، مانند زمانی که پوشال کولر آبی را تعویض می‌کنید، به جای پوشال، پدهای سلولزی را جا بزنید. این کار نه به تخصص زیادی نیاز دارد و نه به ابزاری خاص و خیلی سریع هم انجام می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

بهترین زمان تعویض پوشال کولر آبی چه فصلی است؟

 بهترین زمان برای تعویض پوشال کولر آبی، زمان سرویس تابستانه است. در سرویس تابستانه، شما کولر را برای استفاده در تابستان آماده می‌کنید. در این زمان باید تمامی قطعات را تست کنید و همچنین قطعات فرسوده را با قطعات جدید و سالم جابجا کنید.

در سرویس تابستانه، اگر پوشال کولر فرسوده شده، آن را تعویض و پوشال‌های جدید جای آنها نصب کنید. سرویس تابستانه هم در اواسط بهار و یا نهایت در اوایل تابستان انجام می‌شود.

برای سرویس تابستانه کولر آبی، موتور کولر را نیز بررسی کنید. شاید نیاز باشد موتور را روغن کاری کنید و یا شاید خازن موتور کولر آبی، فرسوده باشد و باید آن را تعویض کنید. زیرا موتور کولر، گران‌ترین قطعه آن است و نگهداری از این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرویس کولر آبی
اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سرویس تابستانه کولر آبی است.

بهترین مارک پوشال کولر آبی و قیمت پوشال کولر

در حال حاضر پوشال کولر با برندهای زاگرس و سه گل بیشترین تولید پوشال را در بازار دارند. قیمت پوشال کولر هم چیزی حدود ۳۵ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان است.

اما قیمت پوشال کولر سلولزی نسبت به نوع معمولی کمی بیشتر است.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر فقط با ۷۰۰۰۰ تومان!
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

نویسنده :

۱۷ دیدگاه

 • Avatar احمد گفت:

  با سلام
  ممکنه قیمت پوشال سلولزی کولر ۷۰۰۰رو بفرمایید و اینکه از کجا میشه قیمت و جنس مناسب رو تهیه کرد این روزها با این آشفته بازار هرکسی هرچقدر تیغش میبره دریافت میکنه فردی بدون اعلام قبلی قفل دربی که ۲۵۰ تومن قیمتش بود ۱۸۰ هزارتومن ایاب وذهاب گرفته این روزها شرافت اکسیر !!!

 • Avatar احمد گفت:

  بله بسیار جامع وقابل استفاده بوده ممنون که پاسخ یکایک افراد رو میدین🙏

 • Avatar کیانی گفت:

  وقتی کولر رو روشن میکنیم بوی خیلی بدی میده بوی زحم ماهی با اینکه کولر رو به تازگی خریداری کردیم میشه یه راه حل بدین؟

 • Avatar موسوی گفت:

  من پدکولرسلولزی ۷ هزارخریدم میبینم طول آنها بلند است چطورآنها رابه سایزمناسب تبدیل کنم؟

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما می‌توانید پاسخ سوال خود را از پشتیبانی آچارباز با شماره گیری ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ دریافت کنید.

 • Avatar پریا گفت:

  درود، ما در شهر آبیک زندگی میکنیم آب که نه آب نمک داریم بااین حال پد سلولزی در این بی صاحب آباد جواب میده؟ ممنون.

 • Avatar سیروس گفت:

  سلام من کولر آبی انرژی که پد سلولزی دارد ، دارم ولی پد سلولزی خیلی گران شده (حدود ۵۰۰ هزار تومان ) و قصد دارم پوشال در آن استفاده کنم. آیا امکان پذیر است ؟

 • Avatar سمیه گفت:

  سلام
  بنده با شماره ۵۴۵۹۱۶۱۶ آچارباز برای سرویس کولر تماس گرفتم و منتظرم کارشناس می باشم .ممنون از خدمات و اپلیکشن خوبتون

 • Avatar سعید حسنی گفت:

  طول عمر پد پوشالی آبی چقدر ست؟ چند بار میتوان آن را شست و استفاده کرد؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در بهترین شرایط اگر از کولر آبی خیلی کم استفاده کرده باشید و رسوب و آلودگی کمی روی پوشال نشسته باشد، تا ۲ سال پیاپی میتوانید از پوشال استفاده کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.