×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

نحوه تعویض پوشال کولر آبی؛ تبدیل کولر پوشالی به سلولزی

تعویض پوشال کولر آبی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1398 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در زمان سرویس تابستانه یا مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از شروع فصل گرما انجام دهید، تعویض پوشال کولر آبی است. اگر با نحوه انجام کار به صورت اصولی آشنا نیستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید؛ زیرا قسمت داریم مرحله به مرحله تعویض پوشال و تبدیل کولر پوشالی به سلولزی را به شما آموزش دهیم.

اگر می‌خواهیدسرویس یا تعمیر کولر آبی تان توسط کارشناسان آچارباز انجام شود در این صفحه سفارش‌تان ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول درباره تعویض پوشال کولر آبی

در ادامه برخی از مهم‌ترین و پرتکرارترین سوالات کاربران درباره پوشال کولر آبی را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. پوشال کولر آبی تعمیر میشه یا باید تعویض کنیم؟
 2. پوشال سلولزی را چندسال یکبار باید تعویض کنیم؟
 3. نحوه تمیز کردن پوشال سلولزی چگونه است؟

انواع پوشال کولر آبی

پدهای مورد استفاده در کولرهای آبی در انواع پوشالی و سلولزی در بازار موجود هستند.

 • پد پوشالی کولر آبی جنسی از الیاف چوبی دارند که آب را داخل خود ذخیره کرده و موجب خنک شدن باد کولر می‌شوند.
 • اما پدهای سلولزی مزایای بیشتری نسبت به پوشالی دارند. پد سلولزی کولر آبی دارای بافتی یکدست است و آب را به صورت یکنواخت در خود نگه می‌دارد. این یک مزیت است و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی کرده و هم باد خنک‌تری از کولر خارج می‌کند.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره انواع پدها بدست آورید می‌توانید مقاله «آشنایی با انواع پوشال کولر آبی» را مطالعه کنید.

تعویض یا تعمیر پوشال کولر آبی

یکی از سوالات کاربران این است که پوشال کولر آبی تعمیر میشه یا باید تعویض کنیم؟متاسفانه پوشال کولر آبی قابل تعمیر نیست و باید بعد از استفاده سالانه پوشال کولر را تعویض کنید. حتی پد و پوشال های سلولزی که دارای تکنولوژی جدیدتری هستند نیز قابل تعمیر نیست.

بهترین زمان تعویض پوشال کولر آبی چه فصلی است؟

بهترین موقع برای تعویض پوشال کولر آبی، زمان سرویس تابستانه است. در سرویس تابستانه، شما کولر را برای استفاده در فصل گرم بهار و تابستان آماده می‌کنید. در این زمان باید تمامی قطعات را تست کرده و قطعات را روغنکاری یا با قطعات جدید و سالم تعویض کنید.

در سرویس تابستانه، اگر پوشال کولر فرسوده شده، آن را تعویض و پوشال‌های جدید جای آنها نصب کنید. سرویس تابستانه هم در اواسط بهار یا نهایت در اوایل تابستان انجام می‌شود.

باید به زمان تعویض پوشال کولر آبی توجه کنید. بهتر است این کار سالانه انجام شود.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

7 مرحله تعویض پوشال کولر آبی

عوض کردن پوشال کولر آبی، یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌توانید در زمان سرویس انجام دهید. با تعویض پوشال کولر آبی می‌توانید از میزان آلودگی و گردوغباری موجود در هوا، تولید شدن بوی بد بعد از روشن کردن دستگاه و … جلوگیری کنید. در صورت فرسوده بودن پوشال‌های کولر آبی، بوی نامطبوع در اتاق می‌پیچد و به دلیل مرطوب بودن فضا و وجود شرایط مطلوب برای رشد باکتری و قارچ، ممکن است آلودگی به اتاق منتقل شده و این خود منشا بیماری و آلرژی شود.

پیشنهاد مطالعه
نحوه تعویض پوشال کولر
تعویض پوشال‌های کولر آبی، عملکرد کولر را بهبود می‌بخشد.

تعویض پوشال‌ کولر آبی، به ابزاری یا مهارت خاصی نیاز ندارد.

 • ابتدا باید دریچه‌های کولر آبی را باز کرده و کنار بگذارید. برای باز کردن درپوش‌های کولر، دست خود در قسمت پایین که دو برش برای برداشتن درپوش تعبیه شده قرار دهید و با کمی فشار، درپوش را با بالا حرکت دهید و آن را از جایش خارج کنید.
شستشو پنل کولر آبی
رسوب روی بدنه کولر را با یک برس تمیز کنید.
 • دریچه‌ها را روی زمین قرار دهید.
 • با احتیاط، فنرهای نگهدارنده پوشال‌ها را باز کرده و پوشال را خارج کنید.
 • حال باید دریچه‌ها را بشویید تا رسوب تشکیل شده روی آنها تمیز شود. بهتر است از یک برس و کمی مایع شوینده استفاده کنید.
 • در مرحله بعد باید سراغ پوشال‌ها بروید و آنها را بشویید تا کامل خیس شده و گردوغبار روی آنها تمیز شود. خیس کردن پوشال باعث می‌شود گرد و غبار اضافه آن تمیز شده و وارد کانال کولر نشود. این کار مانع از ایجاد آلرژی نیز می شود. پس حتما ابتدا پوشال‌ها باید به شکلی شسته شود که آب از داخل پوشال‌ها عبور کرده و هیچ بخشی از آن خشک نباشد.
 • سپس پوشال‌های جدید را داخل دریچه‌ها قرار داده و دوباره فنرهای نگهدارنده را روی پوشال‌ها جا بزنید.
 • سپس بعد از بررسی قطعات داخلی و سیستم آبرسانی کولر آبی، درب کولر را در جای خود نصب کنید.
جاگذاری پوشال و خیس کردن آن
فنرهای نگهدارنده پوشال را به خوبی در جای خود فیکس کنید.

آیا تبدیل کولر آبی به کولر سلولزی امکان پذیر است؟

بله، کولرهای پوشالی و سلولزی دارای قطعات یکسانی هستند و شما براحتی می‌توانید کولر آبی پوشالی خود را به سلولزی تبدیل کنید. برای این کار فقط کافیست پدهای سلولزی مناسب با ابعاد کولر خود بخرید و روی دریچه‌های کولر نصب کنید.

پوشال کولر آبی را تعویض می‌کنید، به جای پوشال، پدهای سلولزی را جا بزنید. این کار نه به تخصص زیادی نیاز دارد و نه به ابزاری خاص و خیلی سریع هم انجام می‌شود. اقدامات این مرحله مانند تعویض پوشال کولر آبی است.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

پوشال سلولزی را چندسال یکبار باید تعویض کنیم؟ برخلاف پدهای پوشالی، پدهای سلولزی را برای چندین سال متوالی می‌توانید استفاده کنید. در صورتیکه پدهای پوشالی، در بهترین شرایط ممکن، تا 2 سال قابل استفاده هستند. از طرفی با توجه به سرمادهی بیشتر پدهای سلولزی، مصرف برق و آب تا مقدار چشم‌گیری کاهش خواهد یافت.

پوشال سلولزی کولر آبی
پوشال سلولزی قیمت بالاتری دارد، اما در دراز مدت، موجب صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

زمان تعویض پوشال سلولزی کولر و نحوه تمیزی آن

در پدهای سلولزی از پوشش‌های رزینی برای افزایش مقاومت استفاده شده است. اما این پدها باز هم نیاز به تعویض دوره‌ای دارند. اگر پوشال‌های معمولی پس از یک سال باید تعویض شوند، پدهای سلولزی هر چند سال یکبار (در برخی موارد عمر پوشال سلولزی تا 5 سال است) نیاز به تعویض دارند.

نحوه تمیز کردن پوشال سلولزی چگونه است؟ برای تمیز کردن پوشال های سلولزی کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا جریان آب را با فشار متعادل روی آنها بگیرید تا شاهد خروج آب کثیف و تمیز شدن پدها باشید. دقت کنید که فشار آب بالا ممکن است باعث خرابی پوشال‌های سلولزی شود.
 • پس از شستن این پدها باید 24 ساعت به آنها زمان بدهید تا به طور کامل خشک شوند.
 • بهتر است برای تمیز کردن این پوشال ها از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشود.
 • برای تعویض پوشال سلولزی نیز باید پدهای جدید را دقیقا متناسب با ابعاد مورد نظر تهیه کرده و مانند پوشال‌های معمولی سر جای خود نصب کنید.
زمان تعویض پوشال کولر
اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سرویس تابستانه کولر آبی است.

آنچه درباره تعویض پوشال کولر آبی آموختیم

در این مقاله با انواع پوشال کولر آبی، نحوه شستشو، بهترین زمان و مراحل تعویض پوشال کولر آبی آشنا شدیم و نحوه تبدیل کولر پوشالی به سلولزی را آموزش دادیم. با دانستن این نکات می‌توانید خودتان برای تعویض پوشال کولر آبی اقدام کنید. اما در صورتی‌که برای کار فرصت کافی یا ابزار لازم را ندارید می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر کولر آبی سفارش ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
4.3/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫39 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر.آیا شما خدمات مربوط به تعویض پوشال کولر هم انجام میدین؟

  1. با سلام
   جلل عزیز، پد سلولزی کولر آبی دارای بافتی یکدست است و آب را به صورت یکنواخت در خود نگه می‌دارد. این یک مزیت است و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی می‌شود و هم باد خنک‌تری از کولر خارج می‌شود.

 2. سلام
  خسته نباشید آیا امکان تعویض پوشال با پد سلولزی هستش؟
  در کولر ۵۵۰۰ آبی.
  محمد از کاشان

  1. با سلام
   محمد عزیز، برای این کار فقط کافیست پدهای سلولزی مناسب با ابعاد کولر خود خریداری کرده و روی دریچه‌های کولر نصب کنید.

 3. سلام برای جایگزینی پد سلولزی به جای پوشال معمولی در کولر آبی 3500 توان، با توجه به اینکه ضخامت پد 7.5 سانت هست و ضخامت دریچه 5 سانت ، چه کاری باید انجام داد، پد داخل دریچه جا میشه در این صورت؟

  1. با سلام
   مهدی عزیز، در داخل درب کولر پوشالی پد سلولز بخوبی جای نمیگیرد و بطور اصولی جایگزین نمیشود پس اگر انجام نشود بهتر است

 4. سلام وقت بخیر
  باتوجه به گرانی پد سلولزی استفاده از دو لایه پوشال معمولی در کولرهای سلولزی مشکلی برای موتور و سرما دهی ایجاد نمی کند.با تشکر ازشما

  1. با سلام
   علی عزیز، استفاده از پوشال معمولی توصیه نمی شود.

 5. باسلام وعصربخیر من میخواهم پوشال کولر سلولزی را باتوجه به گران شدن غیرمنطقی به پوشال عادی کولر ابی تبدیل نمایم لطفا مرا راهنمایی بفرمایید باتشکر مفید

  1. باسلام
   محمدرضای عزیز، این مورد مشکلی ندارد، فقط کافیست پوشال سلولزی را به خوبی خارج و پوشال معمولی را جایگزین آن کنید. اما قطر پوشال باید کمی بیشتر از پوشال معمولی باشد.

 6. کنار خونه ما آشپزخونه یه رستوران بزرگه و همیشه بوی سرخ کردنی میاد تو خونمون میخواستم ببینم اگر ما کولرمون رو سلولزی کنیم ممکنه بو نیاد داخل؟

  1. با سلام
   ساناز عزیز، انتقال بو در کولرهای با پدهای سلولزی کمتر از کولرهای پوشالی است.

   1. باسلام
    حسن عزیز، ممنونیم که تجربه خود را با ما در میان گذاشتید.

 7. پوشالی هست که بتونم برای چند سال استفاده کنم و نیاز نباشه هر سال عوض بشه؟

  1. باسلام
   سیامک عزیز، اگر پوشال شما نو است و فرسوده نشده می‌توانید برای دو سال، از آن استفاده کنید. ولی ممکن است با مشکلاتی مثل پیچیدن بوی بد در محل، مواجه شوید. در حال حاضر کولر‌های سلولزی به بازار وارد شده‌اند که به جای پوشال از پد سلولزی استفاده می‌کنند و نیاز به تعویض سالیانه ندارند.

 8. با سلام
  ممکنه قیمت پوشال سلولزی کولر ۷۰۰۰رو بفرمایید و اینکه از کجا میشه قیمت و جنس مناسب رو تهیه کرد این روزها با این آشفته بازار هرکسی هرچقدر تیغش میبره دریافت میکنه فردی بدون اعلام قبلی قفل دربی که ۲۵۰ تومن قیمتش بود ۱۸۰ هزارتومن ایاب وذهاب گرفته این روزها شرافت اکسیر !!!

 9. بله بسیار جامع وقابل استفاده بوده ممنون که پاسخ یکایک افراد رو میدین🙏

  1. با سلام
   احمد عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 10. وقتی کولر رو روشن میکنیم بوی خیلی بدی میده بوی زحم ماهی با اینکه کولر رو به تازگی خریداری کردیم میشه یه راه حل بدین؟

 11. من پدکولرسلولزی 7 هزارخریدم میبینم طول آنها بلند است چطورآنها رابه سایزمناسب تبدیل کنم؟

  1. سلام
   دوست عزیز شما می‌توانید پاسخ سوال خود را از پشتیبانی آچارباز با شماره گیری 02154591600 دریافت کنید.

 12. درود، ما در شهر آبیک زندگی میکنیم آب که نه آب نمک داریم بااین حال پد سلولزی در این بی صاحب آباد جواب میده؟ ممنون.

  1. سلام

   فرقی نمیکند که شما از کولر پوشالی استفاده کنید یا سلولزی، هر دو پاسخگوی نیاز شما هستند.

  2. درود، سلولزی بهتره تو آبیک جواب میده همراه با قرار دادن توپ‌های شوره گیر داخل مخزن کولر، موجب جلوگیری از ایجاد رسوب می‌شود.

    1. سلام خانوم چگینی من یه کولر کوچیک دارم مبخوام تبدیلش کنم به سلولزی خیلی برام حیاطیه اول میخوام بدونم میشه و تاثیرش مثبت هست ممنون میشم راهنمایی کنید

     1. باسلام
      دوست عزیز، بله امکان تبدیل آبی پوشالی به کولر سلولزی وجود دارد، از نظر میزان سرمادهی و حذف هزینه خرید هرساله پوشال تاثیر مثبت دارد.

  3. سلام دوست عزیز.
   باتوجه به افزایش قیمت های و کیفیت اب منطقه سکونت شما، پیشنهاد و تجربه بنده اینه که شما از پوشال استفاده بکنین و برای افزایش راندمان یه کاور برای پوشال با استفاده از گونی کنفی ایجاد بکنین.

   1. با سلام
    امیرسام عزیز، ممنون از پاسخگویی شما. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 13. سلام من کولر آبی انرژی که پد سلولزی دارد ، دارم ولی پد سلولزی خیلی گران شده (حدود 500 هزار تومان ) و قصد دارم پوشال در آن استفاده کنم. آیا امکان پذیر است ؟

  1. سلام

   پدهای سلولزی نیاز به تعویض سالانه ندارند. شما می‌توانید آنها را شسته و دوباره استفاده کنید. پیشنهاد میکنم با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید تا وضعیت کولر شما را بررسی کند.

 14. سلام
  بنده با شماره 54591616 آچارباز برای سرویس کولر تماس گرفتم و منتظرم کارشناس می باشم .ممنون از خدمات و اپلیکشن خوبتون

  1. سلام

   در بهترین شرایط اگر از کولر آبی خیلی کم استفاده کرده باشید و رسوب و آلودگی کمی روی پوشال نشسته باشد، تا 2 سال پیاپی میتوانید از پوشال استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا