×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

راهنمای نصب و راه اندازی کولر آبی برای مبتدی ها

راهنمای نصب کولر آبی

در این مقاله از سایت آچارباز قصد داریم مراحل نصب و راه اندازی کولر آبی را به زبان ساده به شما آموزش دهیم. پس از خواندن این مقاله اگر مبتدی هم باشید، می‌توانید خودتان کولر را راه اندازی کنید. البته باید بدانید نصب و راه اندازی کولر آبی کار تخصصی است و بهتر است توسط تکنسین تعمیر کولر آبی انجام شود. ولی اگر تمایل دارید خودتان کولر آبی را نصب کنید با رعایت نکات ایمنی اقدامات زیر را انجام دهید.

[post_links]

اگر پیش از این کولر آبی در محل نصب بوده، می‌توانید از لوله کشی و سیم کشی‌های قبل استفاده کنید. ولی اگر کولر را برای اولین بار در محل نصب می‌کنید باید لوله کشی آب و سیم کشی برق را انجام دهید. لوله‌کشی آب و سیم کشی‌های برق مهارت و تجهیزات مخصوص نیاز دارد و اگر درست نصب نشود، می‌تواند آسیب جدی به کولر و ساختمان وارد کند. پس اگر آشنایی با قطعات کولر آبی  ندارید، برای اینکه با خیال راحت از دستگاه استفاده کنید، بهتر است نصب آن را به تعمیرکار کولر آبی بسپارید.

نحوه درست سیم کشی و نصب برق کولر آبی

اولین مرحله برای نصب کولر آبی، نصب برق و سیم کشی آن است. لازم است سیم برق از پشت کنتر برق تا محل نصب کولر کشیده شود. قطر سیم کولر حدود 5.2 میلی‌متر و شامل رشته‌های فاز، نول و ارت است. برای اینکه سیم‌ها با آب در تماس نباشند باید داخل جعبه تقسیم کولر قرار بگیرند. سیم برق دیگری که در کولر آبی وجود دارد سیم کلید‌هاست که شامل پنج رشته‌ی نول، ارت، دورتند کولر، دور کند کولر و پمپ آب است.

برای تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

راهنمای نصب صحیح کلید کولر آبی

برای نصب کلید کولر باید رشته‌های سیم‌ را به کلید‌های مرتبط وصل کنید. هر کلید کولر شامل سه دکمه است.

 • دکمه اول مربوط به پمپ آب و به رنگ آبی است.
 • دکمه دوم مربوط به موتور کولر و به رنگ قرمز است.
 • دکمه سوم مربوط به دور تند و کند کولر است و رنگ‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد.
نصب کلید کولر آبی
به خاطر داشته باشید در حین کار با برق همه نکات ایمنی را رعایت کنید تا از حوادث ناگوار بعدی جلوگیری کنید.
پیشنهاد مطالعه

نصب صحیح و اصولی کلید کولر سه پل

اغلب بدلیل ارزان بودن و تصب آسان، این کلیدها برای کولر نصب می‌شوند. می‌توانید به راحتی با توجه به علامت‌های ثبت شده روی پیچ‌ها، رشته‌های سیم را پیچ مرتبط وصل کنید.

علامت رشته مرتبط
F دور تند کولر
S دور کند کولر
P پمپ کولر
L فاز کولر
نصب کلید سه پل کولر آبی
نصب کلید های سه پل از چهار پل بسیار ساده تر است.

راهنمای نصب صحیح کلید کولر چهار پل

کلید چهارپل، نسل جدید کلیدهای کولر آبی است. مزیت این کلیدها نسبت به کلیدهای سه پل این است که اگر زمانی کولر کار نکند، اتصال سیم نول به کولر را قطع می‌کند. این کلیدها دارای 6 پیچ هستند که باید به رشته‌های مرتبط وصل شوند.

علامت رشته مرتبط
SP دور تند کولر
SL دور کند کولر
P پمپ کولر
L فاز کولر
N پایین نول ورودی
N بالا نول خروجی
نصب کلید چهار پل کولر آبی
در زمان نصب کلید کولر، جریان برق را قطع کنید.

در حال حاضر نسل جدید از کلید‌های کولر آبی به نام کلید لمسی کولر آبی وارد بازار شده است که کنترل کولر را از راه دور نیز ممکن ساخته است.

پیشنهاد مطالعه

اتصال صحیح سیم کشی به ترمینال کولر

بعد از نصب کلید کولر، نوبت سیم کشی به ترمینال کولر است. سیم‌ها را از طریق جعبه تقسیم به کولر وصل کنید. از داخل جعبه تقسیم، سیم اتصال به زمین را به پیچ مربوطه و بقیه سیم‌ها را طبق علامت و رنگ ‌آنها به ترمینال کولر ببندید.

سیم کشی ترمینال کولر آبی
در بعضی از کولر‌ها سیم مربوط به ارت وجود ندارد.

روش صحیح انتقال آب به کولر

آب کولر آبی از کنتر آب تامین می‌شود. انتقال آب از کنتر به کولر توسط لوله‌های پلیمری یا فلزی انجام می‌شود. برای اینکار لازم است لوله کشی آب را تا نزدیک‌ترین محل به کولر انجام دهید. از لوله به خروجی شناور، شلنگ آبی را وصل کنید تا انتقال آب به کولر انجام شود.

انتقال آب به کولر آبی
برای انتقال آب از لوله شناور از شلنگ‌های مرغوب استفاده کنید تا به سرعت پوسیده نشود.

نحوه نصب صحیح آب ریز و شناور کولر

آب ریز کولر قطعه‌ای پلاستیکی است که مانع خروج دائمی آب از کف کولر می‌شود. برای اینکه آب‌ریز درست روی کولر نصب شود، باید با یک مهره و واشر به کف کولر محکم شود. شناور نیز برای کنترل حجم آب استفاده می‌شود. برای اینکه شناور درست کار کند باید کولر را کاملا تراز نصب کنید تا حجم درست آب کنترل شده و آب از آب ریز تخلیه نشود.

پیشنهاد مطالعه

راهنمای نصب چهارپایه کولر

پس از انتخاب محل مناسب، باید کولر روی چهارپایه‌اش نصب شود. محل نصب چهارپایه باید کاملا صاف باشد تا کولر پس از نصب کاملا تراز باشد. اغلب جنس پایه‌های کولر، فلزی است. زیرا برای تحمل وزن کولر باید از استحکام مناسبی برخوردار باشد.

اتصال صحیح کولر آبی به کانال

کانال‌ کولر از جنس فلز است. با توجه به جنس آن، برای نصب دهانه کولر به کانال می‌توانید از چسب، پیچ، تسمه فولادی یا گیره‌های پلاستیکی استفاده کنید. ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه اتصال دهانه به کانال گیره‌های پلاستیکی است.

اتصال کانال به کولر آبی
در صورت امکان کولر را در محلی نصب کنید که کانال کوتاه‌ترین فاصله را داشته باشد.
پیشنهاد مطالعه

راهنمای نصب صحیح موتور کولر آبی

برای اتصال برق به موتور، باید سیم‌ها را از داخل جعبه تقسیم، با توجه به رنگ‌ آن‌ها به پیچ‌های موتور وصل کنید. همچنین موتور را به نحوی نصب کنید که امکان نفوذ آب به آن وجود نداشته باشد. پس از نصب موتور، باید پولی و تسمه کولر را نصب کنید. بعد از نصب تسمه بررسی کنید که خیلی شل یا سفت نباشد. در نهایت موتور را به پمپ وصل کنید. برای اطلاع از نحوه نصب یا تعویض این قطعات می‌توانید مقالات «چگونگی تعویض و نصب موتور کولر آبی» ، «چطور پولی کولر آبی را تعویض کنیم؟»، «نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی در کمترین زمان ممکن!» و «چگونگی تعویض پروانه کولر آبی و شفت کولر» را مطالعه کنید.

نصب موتور کولر آبی
در صورتی که موتور درست نصب نشود، پس از روشن شدن صدای ناهنجار تولید می‌کند.

قرار دادن پوشال مناسب برای کولر آبی

برای تولید کردن باد خنک باید پوشال انتخاب شده متناسب با ظرفیت کولر باشد. برای نصب پوشال کولر اقدامات زیر را انجام دهید:

 • شبکه‌های روی درب‌ کولر را باز کنید.
 • پوشال‌ها را خیس کرده و در جای خود بگذارید.
 • شبکه‌های سیمی را روی درب گذاشته و با انبردست شبکه‌ها را ببندید.
پیشنهاد مطالعه

نحوه درست نصب کردن دریچه کولر آبی

برای اینکه دریچه‌های کولر را به درستی نصب کنید، لازم است اندازه دریچه‌ها را از داخل اتاق به صورت دقیق اندازه گیری کنید. بعد از اندازه گیری، دریچه با سایز مناسب را خریداری و در اتاق نصب کنید.

نصب دریچه کولر آبی
دریچه را روی محل قرار دهید و با پیچ گوشتی پیچ‌های آن را ببندید.

چگونه تست نهایی کولر را بعد از راه اندازی انجام دهید

برای اینکه از مراحل نصب و راه اندازی خود مطمئن شوید، نیاز است تا کولر را تست کنید. برای این کار اقدامات زیر را انجام دهید:

 • پمپ آب را روشن و گردش درست آب را بررسی کنید.
 • دو درب کولر را ببندید تا از خیس شدن پوشال‌ها مطمئن شوید.
 • موتور کولر را روشن و نحوه کار آن را بررسی کنید.
 • میزان خنکی باد کولر را چک کنید.
تست نهایی کولر آبی
در زمان تست نهایی کولر نکات ایمنی را رعایت کنید.
سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

نصب و راه اندازی کولر آبی را به تعمیرکار متخصص بسپارید

اگر به هر دلیل خودتان موفق به نصب کولر نشده یا کولر شما مشکلاتی دارد، می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی را در سایت آچارباز ثبت کنید تا کارشناسان متخصص به محل شما مراجعه کرده و با کمترین هزینه، نصب و راه اندازی کولر آبی یا رفع ایراد دستگاه را انجام دهند.
هزینه سرویس و رفع ایراد کولر آبی با توجه به نوع خدمات دریافتی متفاوت است ولی میانگین هزینه نصب آن 100 هزار تومان است. برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها و دریافت خدمات، می‌توانید به قسمت تعرفه خدمات در سایت  مراجعه کنید. همچنین پس از ثبت درخواست، کارشناسان فنی با شما تماس می‌گیرند و حدود هزینه را به شما اعلام می‌کنند.

در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی که میتواند به شما در نصب و راه اندازی کولر آبی کمک کند، صحبت کنیم. البته باید بدانید در ابتدا و انتهای فصل تابستان باید مجدد به کولر سر بزنید و مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از شروع فصل گرما و جمع کردن کولر آبی در پایان تابستان؛ نگهداری کولر آبی در زمستان را انجام دهید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

  1. عبادی‌زاده عزیز،
   جعبه تقسیم کولر آبی بخشی از ساختمان کولر است که بین پمپ، خازن و الکتروموتور دمنده به‌وسیله کابل ۵ رشته‌ای کولر ارتباطاتی را به وجود می‌آورد.

 1. سلام خونه من اپارتمان هست و من در نیم طبقه هست یعنی نزدیکه به همکف
  من کولر رو گذاشتم پشتبان و روشن کردم باد گرم می‌داد

 2. باسلام.لطفا طریقه نصب نازل های آب روی پوشالها رانیز توضیح دهید.ممنونم

  1. با سلام
   امین عزیز، در کولر های آبی، در سه جهتی که درپوش ها قرار می گیرند ، زیر سقف خارهایی برای قرار گرفتن شلنگ و نازل آب روی پوشالها تعبیه شده است.

 3. سلام
  وقتی کولر را روشن می کنم موتور تکان سختی خورده و برق کم و زیاد می شود علت و راه حل چیست

  1. با سلام
   رضا عزیز،احتمالا این مشکل به دلیل خرابی دینام یا در درب دینام باشد.در صورت تمایل می‌توانید درخواست تعمیر خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 4. من به تولیدی دارم حدودا 20 متره که با ایرانیت براش سقف زدم میخواستم بدونم برای اینجا میتونم کولرآبی نصب کنم؟

 5. ما کلید زیاد رو میزنیم باز کولر روی باد کم کار میکنه. اصلا درست کار نمیکنه

  1. باسلام
   علی عزیز، احتمال زیاد مشکل از کلید و اتصالات است، در صورتی که اتصالات سالم بودند، لازم است شال یا سفت بودن تسمه و صحت عملکرد موتور بررسی شود. چنانچه مشکل شما رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 6. با سلام. روی موتور کولر آبی جای 4 فیش تعبیه شده. 3 تا آنها که lo, hi, com نوشته و بر اساس همان سیمها را جاسازی میکنیم. اما یک سیم قرمز در موتور با سر سوکت تعبیه شده که دقیق نمیدانم به چه کار می آید و جای فیش چهارم که چیزی نوشته نشده برای چیست؟

  1. با سلام
   آرش عزیز، با توجه به مشکل برق کولر شما، بهتر است سرویسکار کولر از نزدیک بررسی کند تا نظر قطعی در این مورد اعلام شود

 7. سلام خیلی خوب بود من خودم کولر رو راه انداختم
  ولی یه مشکلی که داره اینه که خیلی بوی بدی از کولر میاد دلیلش چیه؟ باید پوشال هارو عوض کنم؟

  1. ساناز عزیز
   بسیار عالی، خیلی خوشحالیم که این مطلب به شما کمک کرد.
   بله ممکن است کولر آبی شما نیاز به تعویض پوشال داشته باشد.
   اما می‌تواند به دلایل دیگر هم باشد. حتما مقاله “۷ دلیل بوی بد کولر آبی و روش بر طرف کردن آن” را بخوانید تا مشکل شما برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا