به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

چگونگی تعویض پروانه کولر آبی و شفت کولر

نحوه تعویض کولر آبی

به دلیل استفاده زیادی که از کولر آبی می‌شود، با گذشت زمان، قطعات آن فرسوده شده و نیاز به تعمیر و حتی گاهی هم نیاز به تعویض دارند. هر زمانی که قصد سرویس کولر آبی را داشتید، باید تمامی قطعات آن را خوب بررسی کنید و قطعات فرسوده را با قطعه جدید، جایگزین کنید.

در ادامه بحث قصد داریم به چگونگی تعویض پروانه کولر آبی بپردازیم. البته ناگفته نماند که گاهی در کنار تعویض پروانه کولر، نیاز است که قطعات جانبی آن هم تعویض شوند تا بعد از گذشت مدتی کوتاه، قطعه قدیمی، موجب آسیب به قطعه جدید نشود.

هر آنچه باید در مورد پروانه کولر بدانید

در قسمت مرکزی کولر، یک قطعه بزرگ فلزی با ظاهری شبیه به حلزون قرار دارد که به آن حلزونی هم می‌گویند. در مرکز این قطعه، یک محور مرکزی قرار گرفته که یک پروانه بزرگ به دور آن می‌چرخد. این پروانه بزرگ را فن، پره یا همان پروانه می‌نامند. باد خنکی که از کانال کولر خارج می‌شود، نتیجه چرخش این پروانه است.

این فن که به واسطه موتور به چرخش در می‌آید، موجب جریان هوا داخل کولر آبی می‌شود. در واقع تسمه کولر آبی نیروی موردنیاز برای چرخش پروانه را از موتور الکتریکی گرفته و به پولی و در نهایت محور پروانه منتقل می‌کند. با وجود واتر پمپ که آب را در جریانی مداوم به پوشال‌ها می‌رساند، این جریان هوا خنک شده و از طریق کانال کولر به داخل اتاق هدایت می‌شود. پس همانطور که دیدید، این پروانه نقش کلیدی در عملکرد کولر آبی دارد.

قطعه پروانه کولر آبی از قطعات به نسبت ارزان قیمت این دستگاه است. زیرا تنها قطعات گران قیمت کولر، موتور الکتریکی و واتر پمپ هستند. مابقی قطعات را در صورت فرسوده شدن و در زمان سرویس کولر آبی، به راحتی می‌توانید تعویض کنید.

پروانه کولر آبی
سرویس تابستانه کولر آبی، عملکرد قطعات کولر از جمله پروانه را بهبود می‌بخشد.

چه زمانی نیاز است پروانه کولر را تعویض کنیم؟

گاهی به دلایل مختلفی ممکن است پروانه کولر آبی دچار مشکل شود و دیگر کارایی درستی نداشته باشد. اینجاست که شاید دیگر باد کولر به خنکی قبل نباشد و یا صداهای ناهنجار در هنگام روشن بودن کولر به گوش برسد. در صورت بروز مشکل برای پروانه، تنها راه حل ممکن، تعویض آن است. زیرا در صورت تاب برداشتن پروانه نمی‌توان آن را تعمیر کرد.

پیشنهاد مطالعه

علت خرابی پروانه کولر چیست؟

یکی از دلایل صدای ناهنجار و جیر جیر کولر، تاب برداشتن پروانه است که به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • کیفیت پایین محور پروانه
 • تراز نبودن کولر آبی
 • خرابی یاتاقان‌های کولر آبی
 • خرابی پولی
 • ضعیف بودن محور به نسبت قدرت موتور الکتریکی

ناگفته نماند که در صورت تاب برداشتن فن کولر آبی، امکان تعمیر وجود ندارد و باید آن را تعویض کنید.

خرابی پروانه کولر آبی
یکی از دلایل صدای ناهنجار کولر آبی، تاب برداشتن پروانه است.

علت سفت شدن پروانه کولر آبی چیست؟

سفت شدن تسمه کولر و خرابی پولی، در سفت شدن پروانه کولر آبی تاثیر دارد. تعویض پروانه کولر آبی در این مواقع از جمله موارد تاثیرگذار در بهبود عملکرد کولر آبی می‌باشد.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

نحوه تعویض پروانه کولر آبی

جهت تعویض پروانه کولر آبی باید ابزار موردنیاز و دانش کافی داشته باشید. زیرا این کاری نیست که به راحتی بتوان آن را انجام داد. برای تعویض پروانه کولر آبی، باید ابتدا کولر را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید.

سپس با استفاده از آچار مناسب، پیچ‌های دو سر محور را باز کرده و با دقت پولی را خارج کنید. به همین شکل پروانه را نیز از خای خود خارج کنید و با دقت بعد از روغن کاری، پروانه جدید را جایگزین کنید. این کار شاید آسان به نظر برسد، اما کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است که بهتر است به یک تعمیرکار ماهر سپرده شود.

ناگفته نماند که اگر قصد تعویض محور و یا حتی پروانه کولر را دارید، بهتر است نسبت به تعویض یاتاقان کولر آبی هم اقدام کنید. زیرا ممکن است یاتاقان معیوب، محور و پروانه سالم را خراب کند.

پیشنهاد مطالعه

روش تعویض شفت کولر

برای تعویض محور پروانه در ابتدا پیچ های فولی را باز کنید و پولی را توسط پولی کش بیرون بیاورید. سپس پیچ هایی که روی پروانه قرار گرفته تا میل شفت در هنگام چرخش هرز نچرخد، را باز کنید. در ادامه پیچ های یاتاقان ها را هم کمی باز کنید و شفت را به صورت چرخشی بیرون بیاورید. حالا می توانید میل شفت نو را جایگزین محور قدیمی و پیچ ها را سفت کنید.

تعویض فن کولر آبی
تعویض شفت و فن کولر آبی باید توسط تعمیرکار کولر انجام شود.

آیا در حین سرویس کولر آبی، نیاز به تعویض شفت پروانه کولر آبی هست؟

شفت پروانه کولر آبی، همان محور پروانه کولر است. هر بار که کولر آبی را سرویس می‌کنید؛ نیازی نیست که شفت و یا حتی پولی‌های کولر آبی را تعویض کنید. تعویض شفت کولر آبی، فقط زمانی الزامی است که این قطعه آسیب دیده باشد.


نویسنده :

۵ دیدگاه

 • بهنام گفت:

  پولی کولر را با دستم راحت می تونم بچرخونم ولی وقتی کلیدای کولر رو میزنم و روشن میکنم درست کار نمیکنه انگار قفل کرده ایرادش از چیه؟ ممکنه پروانه مشکل داشته باشه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   بهنام عزیز این اختلال می‌تواند ناشی از خراب شدن سر و ته دینام و بلبرینگ‌ها باشد. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مهران گفت:

  سلام. یک کولر آبی مارک آبسال ۷۵۰۰ صداهای ناهنجاری می دهد. تعمیرکار نمایندگی آن گفت که می شود با تعویض پروانه مشکل را حل کرد، ولی هزینه زیادی دارد و به علت مشکل بودن تنظیمات، آخرش هم باز باید سال دیگر همین کار و هزینه اش را تکرار کرد. برای همین هم به صرفه این هست که اصلا یک کولر نو تهیه کنید.
  آیا چنین چیزی صحیح است؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   باید دید که چند سال از خریدن کولر شما می‌گذرد.
   پیشنهاد میکنم برای بررسی دقیقتر، در سامانه درخواست عیب یابی کولر را ثبت کنید، تا کارشناس آچارباز نظر قطعی را به شما بدهد.

  • محمد گفت:

   فکر نکنم نیاز به تعویض پروانه داشته باشد

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.