×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

چگونگی تعویض پروانه کولر آبی و شفت کولر

نحوه تعویض کولر آبی

به دلیل استفاده زیادی که از کولر آبی می‌شود، با گذشت زمان، قطعات آن فرسوده شده و نیاز به تعمیر و حتی گاهی هم نیاز به تعویض دارند. هر زمانی که قصد سرویس کولر آبی را داشتید، باید تمامی قطعات آن را خوب بررسی کنید و قطعات فرسوده را با قطعه جدید، جایگزین کنید.

در ادامه بحث قصد داریم به چگونگی تعویض پروانه کولر آبی بپردازیم. البته ناگفته نماند که گاهی در کنار تعویض پروانه کولر، نیاز است که قطعات جانبی آن هم تعویض شوند تا بعد از گذشت مدتی کوتاه، قطعه قدیمی، موجب آسیب به قطعه جدید نشود.

هر آنچه باید در مورد پروانه کولر بدانید

در قسمت مرکزی کولر، یک قطعه بزرگ فلزی با ظاهری شبیه به حلزون قرار دارد که به آن حلزونی هم می‌گویند. در مرکز این قطعه، یک محور مرکزی قرار گرفته که یک پروانه بزرگ به دور آن می‌چرخد. این پروانه بزرگ را فن، پره یا همان پروانه می‌نامند. باد خنکی که از کانال کولر خارج می‌شود، نتیجه چرخش این پروانه است.

این فن که به واسطه موتور به چرخش در می‌آید، موجب جریان هوا داخل کولر آبی می‌شود. در واقع تسمه کولر آبی نیروی موردنیاز برای چرخش پروانه را از موتور الکتریکی گرفته و به پولی و در نهایت محور پروانه منتقل می‌کند. با وجود واتر پمپ که آب را در جریانی مداوم به پوشال‌ها می‌رساند، این جریان هوا خنک شده و از طریق کانال کولر به داخل اتاق هدایت می‌شود. پس همانطور که دیدید، این پروانه نقش کلیدی در عملکرد کولر آبی دارد.

قطعه پروانه کولر آبی از قطعات به نسبت ارزان قیمت این دستگاه است. زیرا تنها قطعات گران قیمت کولر، موتور الکتریکی و واتر پمپ هستند. مابقی قطعات را در صورت فرسوده شدن و در زمان سرویس کولر آبی، به راحتی می‌توانید تعویض کنید.

پروانه کولر آبی
سرویس تابستانه کولر آبی، عملکرد قطعات کولر از جمله پروانه را بهبود می‌بخشد.
سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

چه زمانی نیاز است پروانه کولر را تعویض کنیم؟

گاهی به دلایل مختلفی ممکن است پروانه کولر آبی دچار مشکل شود و دیگر کارایی درستی نداشته باشد. اینجاست که شاید دیگر باد کولر به خنکی قبل نباشد و یا صداهای ناهنجار در هنگام روشن بودن کولر به گوش برسد. در صورت بروز مشکل برای پروانه، تنها راه حل ممکن، تعویض آن است. زیرا در صورت تاب برداشتن پروانه نمی‌توان آن را تعمیر کرد.

پیشنهاد مطالعه

علت خرابی پروانه کولر چیست؟

یکی از دلایل صدای ناهنجار و جیر جیر کولر، تاب برداشتن پروانه است که به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • کیفیت پایین محور پروانه
 • تراز نبودن کولر آبی
 • خرابی یاتاقان‌های کولر آبی
 • خرابی پولی
 • ضعیف بودن محور به نسبت قدرت موتور الکتریکی

ناگفته نماند که در صورت تاب برداشتن فن کولر آبی، امکان تعمیر وجود ندارد و باید آن را تعویض کنید.

خرابی پروانه کولر آبی
یکی از دلایل صدای ناهنجار کولر آبی، تاب برداشتن پروانه است.

علت سفت شدن پروانه کولر آبی چیست؟

سفت شدن تسمه کولر و خرابی پولی، در سفت شدن پروانه کولر آبی تاثیر دارد. تعویض پروانه کولر آبی در این مواقع از جمله موارد تاثیرگذار در بهبود عملکرد کولر آبی است.

پیشنهاد مطالعه

نحوه تعویض پروانه کولر آبی

جهت تعویض پروانه کولر آبی باید ابزار موردنیاز و دانش کافی داشته باشید. زیرا این کاری نیست که به راحتی بتوان آن را انجام داد. برای تعویض پروانه کولر آبی، باید ابتدا کولر را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید.

سپس با استفاده از آچار مناسب، پیچ‌های دو سر محور را باز کرده و با دقت پولی را خارج کنید. به همین شکل پروانه را نیز از خای خود خارج کنید و با دقت بعد از روغن کاری، پروانه جدید را جایگزین کنید. این کار شاید آسان به نظر برسد، اما کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است که بهتر است به یک تعمیرکار ماهر سپرده شود.

ناگفته نماند که اگر قصد تعویض محور و یا حتی پروانه کولر را دارید، بهتر است نسبت به تعویض یاتاقان کولر آبی هم اقدام کنید. زیرا ممکن است یاتاقان معیوب، محور و پروانه سالم را خراب کند.

روش تعویض شفت کولر

برای تعویض محور پروانه در ابتدا پیچ های فولی را باز کنید و پولی را توسط پولی کش بیرون بیاورید. سپس پیچ هایی که روی پروانه قرار گرفته تا میل شفت در هنگام چرخش هرز نچرخد، را باز کنید. در ادامه پیچ های یاتاقان ها را هم کمی باز کنید و شفت را به صورت چرخشی بیرون بیاورید. حالا می توانید میل شفت نو را جایگزین محور قدیمی و پیچ ها را سفت کنید.

تعویض فن کولر آبی
تعویض شفت و فن کولر آبی باید توسط تعمیرکار کولر انجام شود.

آیا در حین سرویس کولر آبی، نیاز به تعویض شفت پروانه کولر آبی هست؟

شفت پروانه کولر آبی، همان محور پروانه کولر است. هر بار که کولر آبی را سرویس می‌کنید؛ نیازی نیست که شفت و یا حتی پولی‌های کولر آبی را تعویض کنید. تعویض شفت کولر آبی، فقط زمانی الزامی است که این قطعه آسیب دیده باشد.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
3.9/5 - (16 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫22 دیدگاه ها

 1. علت نچرخیدن پروانه کولر ابی چیست دوستان؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 2. اینقدر که شما دقیق یاد میدیدو در جزییات غربق شدید که ادم با یک بار خواندن یاد میگیره. من که فلج شدم. دیگه ادم اینقدر روشن نکنید

  1. با سلام
   پورغفار عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 3. سلام.پروانه کولر من 6ـ7تاازپره هاش به دلیل پوسیدگی شکسته وجای آنهاخالیه.سوال اولم اینه که آیااین اشکال می تونه باعث لرزش کولربشه باتوحه به اینکه کولر دقیقا تراز درمحل خودش مستقرشده.ثانیا من تاحدودی دست به آچارهستم ولی تاحالالوازم داخل کولررابازیاتعمیرنکردم وفقط سعی کردم پیچ هایی راکه درمسیردسترسی به پروانه قرارداردرسوب زدایی وبرای راحت بازشدن آماده کردم امابه نظر می آید که پروانه قطرش ازقطر محفظه پروانه حداقل چندمیل بزگتراست وبعیده ازاونجاخارج بشه.لطفابفرمائید حدس وگمان بنده اشتباه است یااگر حدسم درست است راه دیگربیرون آوردن پروانه چیه؟ممنون که صبوری می فرمائید وکاربران راراهنمایی می کنید.

  1. با سلام
   علی عزیز، با توجه به مشکل کولر شما، بهتر است پروانه کولر توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

 4. با سلام و عرض خسته نباشید
  میله شفت کولر هیچ سوراخی برای پیچهای پولی نداره؟ چطور پولی روی شفت گیر میکنه؟

 5. سلام ،تراز کولر درست است ولی موقع کار خیلی زیاد می لرزه یاتاقان هاشو هم عوض کردم و قولی هاش هم سالمه

  1. با سلام
   یوسف عزیز، این مشکل اغلب به دلایلی مثل نصب کولر روی آجر یا پایه های غیر اصولی، نصب مستقیم کولر به کانال به وجود می آید. در صورتیکه این موارد مشکلی ندارد احتمالا قطعاتی مثل پروانه، موتور یا پولی ایراد پیدا کرده اند. می توانید در صورت تمایل درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید تا کارشناس فنی مشکل کولر شما را برطرف کند.

 6. سلام شفت پروانه کولرراباچه ابزاری بپیچونیم.چون خیلی سفت است.باتشکر

  1. باسلام
   مرتضی عزیز، شفت اگر با اچار خارج نمیشود، لازم است با اسید زنگ زدگی را تمیز کنید و روغن بزنید تا خارج شود. اگر سفت خیلی قدیمی باشد، چاره‌ای جز نابود کردنش نیست. باید با سنگ فرز آن را بریده و خارجش کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 7. چند دقیقه بعد از روشن کردن کولر دائم دور کولر کم و زیاد میشه و این موضوع ادامه داره تا کولر رو خاموش کنم و یکم بگذره . بعد که روشن میکنم دوباره این موضوع تکرار میشه . مشکل از کجاست؟

  1. با سلام
   کامران عزیز، این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی رخ داده باشد و باید قطعاتی مثل پولی، محور شفت یاطاقان، تسمه و دینام بررسی شود.
   در صورت تمایل درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

  1. با سلام
   روح الله عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 8. سلام کولر مون وقتی روشن میکنی شفت از جاش هرز میچرخه و پروانه رو نمیچرخونه پیچ های پروانه هم سفت هستن. آیا باید پروانه عوض بشه یا شفت؟

  1. با سلام مصطفی عزیز
   به طور معمول سفت شدن پروانه کولر آبی به دلیل سفت شدن تسمه کولر و خرابی پولی است. در این مواقع بهتر است پروانه کولر آبی تعویض شود. شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 9. پولی کولر را با دستم راحت می تونم بچرخونم ولی وقتی کلیدای کولر رو میزنم و روشن میکنم درست کار نمیکنه انگار قفل کرده ایرادش از چیه؟ ممکنه پروانه مشکل داشته باشه؟

  1. باسلام
   بهنام عزیز این اختلال می‌تواند ناشی از خراب شدن سر و ته دینام و بلبرینگ‌ها باشد. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 10. سلام. یک کولر آبی مارک آبسال 7500 صداهای ناهنجاری می دهد. تعمیرکار نمایندگی آن گفت که می شود با تعویض پروانه مشکل را حل کرد، ولی هزینه زیادی دارد و به علت مشکل بودن تنظیمات، آخرش هم باز باید سال دیگر همین کار و هزینه اش را تکرار کرد. برای همین هم به صرفه این هست که اصلا یک کولر نو تهیه کنید.
  آیا چنین چیزی صحیح است؟

  1. سلام
   باید دید که چند سال از خریدن کولر شما می‌گذرد.
   پیشنهاد میکنم برای بررسی دقیقتر، در سامانه درخواست عیب یابی کولر را ثبت کنید، تا کارشناس آچارباز نظر قطعی را به شما بدهد.

   1. با سلام
    محمد عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا