×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

۱۳ دلیل اصلی خنک نکردن کولر آبی

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
خنک نبودن باد کولر آبی

در فصول گرم سال برای خنک شدن محیط از دو نوع کولر استفاده می‌شود. کولر گازی و کولر آبی. کولر گازی برای مناطق مرطوب و شرجی مانند شمال و جنوب کشور مناسب است. اما برای نواحی خشک، بهترین گزینه کولر آبی است. کولر آبی در کنار تامین سرمایش، هوای داخل ساختمان را لطیف‌تر می‌کند.

امکان دارد کولر آبی به دلایل متعددی، مانند سابق باد خنک نداشته باشد. همیشه ایراد از موتور کولر نیست و امکان دارد موتور کولر آبی به‌خوبی کار ‌کند، اما باد گرمی از آن خارج ‌شود. عمر زیاد کولر آبی، مشکلات فنی و … از جمب دلایل گرمی باد کولر است. در این شرایط اگر مشکل را بررسی نکنید، فشار زیادی به موتور وارد شده و عمر دستگاه را کم می‌کند.

در ادامه این مقاله می خوانید:

۱- روشن نبودن دکمه آب کولر آبی

کلید کولر آبی دارای سه عدد دکمه با کاربردهای روشن/ خاموش، کم/ زیاد و پمپ آب دستگاه می باشد.

اگر فقط کلید روشن و سرعت آن فعال باشد، کولر آبی همچون پنکه عمل کرده و فقط باد گرم خارج از ساختمان را به داخل هدایت کرده و به جای خنک کردن محیط باعت گرم شدن آن می شود. این مسئله ساده می تواند دلیل سرد نبودن باد کولر آبی باشد.

۲- کم شدن و یا نبودن آب داخل کفی

همانطور که می‌دانید همیشه باید مقدار استانداردی آب داخل مخزن کولرهای آبی وجود داشته و پوشال‌ها خیس باشند. کم شدن میزان آب عملکرد پمپ آب را کاهش داده و اگر این مورد ادامه‌دار باشد، پمپ و در نهایت دینام کولر خواهند سوخت.

یکی از دلایلی که موجب کم شدن آب داخل کولرو در نتیجه خنک نبودن کولر آبی می‌شود، تنظیم نبودن شناور است. در صورتی که شناور تنظیم نباشد، آب کولر هم کاهش خواهد یافت. پس اولین کاری که باید انجام داد، بررسی وضعیت و تنظیم شناور در زمان کوتاه است.

یکی از مسائلی هم که باید به آن توجه شود، گرفتگی لوله و یا شلنگ انتقال آب است. ممکن است به دلیل وجود رسوب و یا پارگی شلنگ، مسیر انتقال آب مسدود شود. پس باید لوله‌ها و شلنگ را کامل بررسی کنید.

به دلیل اینکه کولرها در ارتفاع قرار دارند، گاهی فشار آب بسیار کم می‌شود. پس باید یک پمپ در مسیر آب وصل کنید. یا حتی یک منبع آب روی پشت بام گذاشته تا آب موردنیاز کولر تامین شود.

۳- پاره بودن شلنگ رابط و مسدود بودن لوله‌های توزیع آب

داخل کولر یک شلنگ انتقال آب و چند لوله توزیع آب قرار دارد. گاهی به هر دلیلی بدنه و یا بست‌های این شلنگ و یا لوله پاره و جدا می‌شود که در نهایت موجب عدم انتقال آب کافی به پوشال‌ها خواهد شد. یا حتی وجود رسوب و جرم، مسیر شلنگ و لوله‌ها را سد می‌کند.

بعد از باز کردن دریچه‌ها باید ابتدا شلنگ انتقال آب و سپس لوله‌های توزیع آب را بررسی کنید تا از سالم بودن بست‌ها و مسدود نبودن لوله‌ها مطمئن شوید.

خرابی پمپ آب کولر
پمپ آب یکی از قطعات مهم کولر آبی است

۴- خرابی واتر پمپ (پمپ آب) دلیل خنک نکردن کولر آبی

یکی از دلایل خنک نکردن کولر آبی خرابی پمپ آب است. واترپمپ، فرایند انتقال آب را انجام می‌دهد. به این صورت که آب را از کف به داخل کشیده و از طریق شلنگ به لوله‌های توزیع سه‌گانه منتقل می‌کند. محل قرارگیری واترپمپ در نزدیکی فن است. این قطعه نباید در کنار پوشال‌ها و یا لوله‌های توزیع قرار گیرد.

گاهی به دلیل مشکلاتی که برای واترپمپ بوجود می‌آید، عملکرد آن را مختل  شده و پمپ آب کولر آبی کار نمی کند. انسداد شلنگ واتر پمپ، وجود رسوب و یا زباله‌های ریز مانند برگ درختان و یا حتی خرده‌های پوشال کولر موجب انسداد سری شلنگ واترپمپ می‌شود. همچنین وجود یک شی می‌تواند مانع از چرخش پره‌های پمپ آب شود که این خود عملکرد دستگاه را دچار مشکل می‌کند. پس درنظر داشته باشید که پمپ آب همیشه داخل سبد قرار داشته باشد. این سبد مانع از عبور ذرات ریز و اشیاء به داخل پمپ می‌شود. با یک وسیله تیز مانند فنر و یا میله فلزی ، سری شلنگ واترپمپ را تمیز کنید.

ریزش آب روی پمپ آب یکی از دلایل خرابی آن است. قرار دادن پمپ در جای نادرست موجب می‌شود آب از لوله‌های توزیع روی پمپ ریخته و موجب خرابی آن شود.

وجود جرم روی قطعات پمپ آب هم یکی دیگر از دلایل خراب شدن آن است. گاهی باید پمپ آب را تمیز کنید تا بدنه و قطعات آن دچار رسوب نشود. همچنین بعد از تمیز کردن واترپمپ باید آن را روغن‌کاری کنید.

۵- تنظیم نبودن تسمه کولر آبی

تسمه رابط میان دینام و فن کولر است. در واقع فن به کمک تسمه نیروی چرخش را از دینام می‌گیرد. حال اگر تسمه پاره، شل و یا سفت باشد، به طور قطع، عملکرد فن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. پس باید با فاصله‌های زمانی کوتاه تسمه را کنترل کنید. عملکرد تسمه تاثیر بسیاری در کیفیت کارایی کولر و خنک بودن باد کولر آبی دارد.

پیشنهاد مطالعه

۶- پارگی پارچه برزنتی و خنک نکردن کولر

پارچه برزنتی دهانه کولر را به کانال متصل می‌کند. درنتیجه جریان بادی که از کولر خارج شده و به کانال هدایت می‌شود، در صورت پارگی برزنت به بیرون درز می‌کند. این خود یکی از مهم‌ترین دلایل خنک نبودن باد کولر است. باید تمام سطح برزنت را بررسی کنید که پاره نبوده و بست‌ها دچار مشکل نباشند. در این صورت فشار زیادی به دینام کولر وارد شده و موجب خرابی آن می‌شود.

استفاده از پوشال نامناسب و گرمی باد
نقش پوشال در خنک کردن هوا توسط کولر آبی مهم است

۷- پوشال نامناسب دلیل باد گرم کولر آبی

هر کولر دارای یک سایز مشخصی است و باید پوشالی مناسب با همان سایز را خریداری کنید. گاهی به دلیل بزرگ و یا کوچک بودن ابعاد پوشال، کولر به قدری که باید فضا را خنک نمی‌کند و باد گرم از کولر آبی خارج می شود.

یا حتی در صورت کهنه بودن پوشال‌ها هم باد کولر از حد انتظار خارج است. بهتر است پوشال‌های کولر را هر ساله تعویض کنید تا هم از رشد باکتری و قارچ جلوگیری شود، و هم بیشتر از توان دینام از آن کار کشیده نشود.

۸- خرابی دینام کولر

دینام کولر یکی از حساس‌ترین بخش‌های آن است که تعمیر و سرویس آن از توان شما خارج است. تنها کاری که شما برای دینام می‌توانید انجام دهید، تمیز کردن و روغن‌کاری آن است. پس در صورتی که مشکل کولر به خرابی دینام برمی‌گردد و با روغن‌کاری برطرف نمی‌شود، باید تعمیر دینام را به کارشناس متخصص بسپارید. هیچ‌وقت خودتان برای تعمیر دینام دست به‌ کار نشوید.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

۹- بسته بودن اطراف کولر آبی

گاهی به دلیل بسته بودن فضای اطراف کولر، هوادهی به کولر به درستی انجام نمی‌شود. اگر هوا به درستی در اطراف کولر در گردش نباشد، باد کولر سرمای سابق را ندارد و گرم است. تعیین فضای مناسب برای هر کولر باید براساس ابعاد آن صورت گیرد. البته این کار بهتر است با مشورت کارشناس انجام شود.

۱۰- طولانی بودن کانال کولر

ممکن است کولر سالم بوده و تمام نکاتی که برای بهبود عملکرد آن انجام داده‌اید هم طبق استانداردهای لازم انجام شده باشد، اما به دلیل طولانی بودن مسیر کانال کولر و پیچ‌های پی‌درپی، موجب کاهش باد کولر شود. قبل از هر چیز تمام موانع موجود در کانال را برطرف کنید.

طولانی بودن کانال کولر
کانال کولر نباید خیلی طولانی باشد

۱۱- متناسب نبودن کولر آبی و فضا

اندازه کولر آبی باید متناسب با فضای مورد استفاده انتخاب شود. به عنوان مثال برای یک فضای ۱۰۰ متری نمی‌توان از یک کولر آبی ۳۵۰۰ استفاده کرد. کولرهای آبی مانند دیگر کولر ها برای مکان هایی با متراژ متناسب پاسخگو هستند.

 • برای فضاهای با متراژ ۴۰ الی ۶۵ متر کولرهای آبی با قدرت باد دهی ۳۵۰۰
 • برای فضاهای با متراژ ۶۵ الی ۱۰۰ متر کولرهای آبی با قدرت باد دهی ۵۵۰۰
 • برای فضاهایی با متراژ ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر کولرهای آبی با قدرت باد دهی ۷۰۰۰

۱۲- گرم بودن بیش از حد هوا و بالا بودن میزان رطوبت

گرمای بیش از حد هوا باعث پایین آمدن راندمان کاری کولر آبی می شود. به همین دلیل است که شبها کولر آبی باد خنک تری دارد. استفاده از سایبان برای کولر آبی راه حل این مشکل است. با استفاده از سایه بان تقریبا شدت گرما ۴۰ تا ۳۵ درصد کمتر و خنکی کولر ۲۰ درصد بیشتر می‌شود.

کولر آبی مختص آب و هوای خشک می باشد و قابلیت جذب رطوبت محیط را ندارد. چنانچه از کولر آبی در مناطق آب و هوایی مرطوب با درجه رطوبت بالا استفاده شود، دمای ساختمان کاهش پیدا نمیکند.

۱۳- نبوده جریان هوا در فضایی که کولر روشن است

در فضایی که کولر آبی روشن است باید هوا در جریان باشد. نبود جریان هوا باعث فشار آمدن به کولر می‌شود. زیرا کولرهای آبی برای کار کردن در یک فضای بسته ساخته نشده اند و باید در فضای کار کنند که جریان هوا رفت و آمد دارد. پس در هنگام روشن بودن کولر حتماً یک در یا پنجره باید به مقداری باز باشد تا جریان هوا به طور کامل در محیط در  رفت و آمد باشد.


نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۴۷ دیدگاه

 • محمد گفت:

  سلام
  کولر ۳۵۰۰ برای دفتر کارم نصب کردم مشکل اینه که هوای اتاق دم می‌کنه پنجره و در را هم باز می‌ذارم ولی باز هوا دم می‌کنه و خنک نمیشه
  دریچه کولر بصورت مستقیم و از یکی از پنجره ها باد را به داخل اتاق میزنه
  اگه دقیقا روبروی بادش بشینم سردم میشه اگه سمت دیگه اتاق اصلا انگار نه انگار کولر روشنه
  اتاق دفتر از صبح تا غروب آفتاب بهش میتابه
  دفتر حدودا ۴۰ متره
  باتشکر

 • امیر کریمی گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون مشکل ما اینه که ما خونمون بر خیابون اصلیه و به تبع سر و صدای زیادی از پنجره میاد و ما وقتی مقداری پنجره رو باز میکنیم تا هوا عوض شه و کولر دم نکنه خیلی اذیت میشیم میخواستم بپرسم مثلا اگر یه فن بزرگ روی در حمومون نصب کنیم که هوا رو به داخل کانال تهویه ساختمون هدایت کنه آیا راه حل مناسبی برای باز گذاشتن پنجره هست یا نه ممنون میشم اگه پاسخ بدید واقعا دغدغمون شده

 • غزل گفت:

  سلام
  پمپ نو کولر رو نصب کردیم ولی توان نداره درصورتی ک مشخصات فنیش مثل پمپ قبلیشه ک خوب کار میکرد ولی این پمپ نو آبی که میکشه یجورایی هی برمیگرده از شلنگش ب کف کولر میشه باید مشکلش چیه؟ پمپ نو هس و تست شده

 • احمد طبسی گفت:

  سلام این کولر های آبی کوچک که موتورشون وسط قسمت گردون هستش
  به اصطلاح ۲۸۰۰ رومیزی اصلا خنک نمیکند نمیشه حلزونی رو سوراخ کرد که باددهی کمتر اما با خنکی بیشتری داشته باشیم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   احمد عزیز، این مورد باعث افزایش هزینه‌های برق شما خواهد شد، بهترین راه برای افزایش خنک کنندگی قرار دادن کولر در سایبان و استفاده از پوشال مناسب است.

   • احمد طبسی گفت:

    سلام ممنون بابت پاسختون مجدد درباره ایجاد سوراخ دیواره حلزونی سوال میکنم
    کولر کلا نو هستش و سایبان عالی هم براش درست کردم کلی خرج پایه دیواری و غیره کردم دیگه دلم نمیاد عوضش کنم بزرگتر بگیرم
    کولر دیگمون به مرور قسمت پایین حلزونیش پوسیده و سوراخ شده احساس میکنم بادش کمتر ولی خیلی خنک تر شده الان دو ساله همونطوری داره کار میکنه خداروشکر
    حالا کلا جدا از هزینه برق آیا سوراخ بدنه حلزونی میتونه باد این کولر کوچک با پوشال های کوچکو خنک تر کنه آخه باد داخل فضای مرطوب کولر بیشتر میچرخه دیگه

    • تحریریه آچارباز گفت:

     باسلام
     احمد عزیز، این مورد را توصیه نمیکنیم، ولی اگر پیش‌تر تست کرده و نتیجه گرفته اید، می‌توانید امتحان کنید. البته پیشنهاد میکنیم کولر توسط کارشناس بررسی شود.

 • برمکی گفت:

  سلام .کولر ابی ۷۰۰۰ مارک امید درطبقه هم کف ساختمان دوطبقه نصب کردم پرتاب بادخنکش کم است ممنونم راهنمایی کنید.

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/خانم برمکی عزیز، برای رفع مشکل، از تمیزی پوشال‌ها مطمئن شوید. مسیر آب ورودی به پمپ و عملکرد آن را تست کنید. بررسی کنید که برزنت کولر سالم و موتور به درستی در گردش باشد.

 • یاسمن گفت:

  سلام کولر ما در یک فضای بسته قرار گرفته و هیچ گونه راه جابه جایی هم وجود نداره چیکار باید کرد که حداقل بتونه خنک کنه کولر اصلا باد زیادی نداره در حالی که جدید هست

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   یاسمن عزیز، برای اینکه کولر بازدهی و راندمان بیشتری داشته باشد می‌توانید آن را سرویس کنید. نصب سایبان روی کولر، تعویض و خیس کردن پوشال‌ها، بازدید برزنت و کانال کولر همگی باعث افزایش باد کولر و خنک شدن باد تولیدی می‌شوند. در صورت تمایل می‌توانید درخواست تعمیر خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 • کیانوش گفت:

  اگر کولر سلولزی هم داشته باشم باید هرسال پوشالش رو عوض کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   کیانوس عزیز، پد های کولر سلولزی عمر بیشتری نسبت به پوشالهای معمولی دارند و در صورتی که از آنها بدرستی استفاده شوند، می توانید چند سال از آنها استفاده کنید

  • مجید گفت:

   در واقع آنچه مهمه اینه که چه پوشال و چه پدهای سلولوزی در حالیکه به خوبی خیس شده اند هوا را به راحتی از خود عبور دهند در هر منطقه ای به خاطر املاح آب روی پوشال ها و یا پدها پس از مدتی رسوب به حدی میرسد که هوا به راحتی عبور نمیکند و همچنین آب در بافت پوشال نفوذ نمی کند هرگاه این وضعیت پیش آمد موقع تعویض پوشال هاست شاید هرسال ،شاید هر چند سال البته تراکم پوشال ها هم باید مناسب باشد نه کم و نه بیش ازحد

 • ویدا گفت:

  سلام خسته نباشید کولر ما همه چیش سالمه آبم میکشه بادش تا دو روز بیش خوب بود الان باد خنک میده ولی خیلی قدرتش کم شده علتش چیه ممنون

 • ایرج انسان گفت:

  با سلام و احترام به عنوان مصرف کننده با تجربه موارد زیر را به استحضار میرسانم:
  ۱- فرض بفرمائید آپارتمان ما یک کیسه نایلون است که کولر آبی دارد آنرا باد میکند. وقتی کیسه نایلون کاملآ باد شد، اگر این کیسه نایلون هیچگونه دررو و سوراخی نداشته باشد، دیگر کولر آبی قادر نیست به فرستادن هوای خنک خود به داخل آپارتمان ادامه دهد. فقط به همان مقدار کمی که هوا از درزهای احتمالی درب و پنجرها به بیرون نشت میکند میتواند هوای تازه و خنک وارد آپارتمان نماید در نتیجه هوا در داخل منزل دم میکند و باد کم و ناچیزی از دریچه های کولر وارد هر اطاق میشود. باید به میزانی که انتظار داریم هوای خنک و تازه وارد هر اطاق شود، لای پنجره همان اطاق را به همان مقدار برای بیرون رفتن هوای کهنه باز کنیم. نه بیشتر. همچنین باید ترفندی بزنیم که پنجره در آن حالت محکم شود که هم با فشار کولرآبی بسته نشود و هم به هر دلیلی بیشتر از آن بازتر نشود. بهتر است سازندگان خانه ها یک پنجره کوچک مجهز به تور سیمی به همین منظور در قسمت بالائی یکی از پنجره های هر اطاق نصب نمایند یا خودمان بدهیم برایمان بسازند تا بتوانیم آن دریچه را مادامیکه کولر آبی کار میکند کاملآ باز بگذاریم. ضمنآ مطمئن باشیم که تا وقتی کولر آبی کار میکند، امکان ندارد پشه، مگس و گرد وغبار یا دود از لای پنجره وارد شود چون هوای کهنه با فشار زیاد دائم در حال بیرون رفتن است. این اقدام فرایند تهویه را کامل می نماید.
  ۲- بالای سر هر ورقه پوشال نصب شده درون هر قاب پوشال کولرهای آبی، درست به اندازه عرض یا ضلع بالائی قاب، یک جوی دیواره فلزی وجود دارد که هنگام سرویس این جوی باید کاملآ از آشغال و رسوب پاک شود و با نوک یک چاقو تک به تک درز شکافهای پخش کننده آب بر روی پوشال را کاملا از رسوب و هرگونه مانع ریز پاک نمائیم.
  ۳- بعد از نصب هر پوشال جدید درون هر یک از سه قاب، و قبل از نصب قاب روی بدنه، یک قیچی را بدست گرفته و هر تراشه باریک چوبی از پوشال که بیرون زده باشد و بتواند باریکه هائی از آب را بر روی بدنه پمپ آب شره کند(بریزد) را قطع کنیم یا سر تراشه را به داخل پوشال برگردانیم.
  ۴- علاوه بر اجرای تمهیدات سفارش شده توسط مقاله فوق(مقاله سرکار خانم چگینی در این سایت) و توجه به سه مطلب بنده، اگر کارشناس آچار باز صلاح بداند وقتی مخزن کف کولر آبی مان از آب پر شد و پمپ آب را روشن نمودیم، یک دبه ۳ یا ۴ لیتری سرکه انگور تقطیری را آرام آرام به داخل سبد پلاستیکی پمپ آب درحال کار خالی نمائیم تا تمامی رسوبات آهکی مسیر رساندن آب به روی پوشالها بطور کامل رسوب زدائی شیمیائی شوند. پس از ۱۵ دقیقه، پمپ آب را خاموش نموده و به تعویض آب مخزن اقدام نمائیم و دقت کنیم هیچگونه آشغالی درون مخزن باقی نمانده باشد.

 • احمد جدیدی گفت:

  والا همه اینارو چک کردم اصلا تازه سرویسکار اومد برامون تنظیم کرد. ولی هنوز باد کولر خنک نیست. نمیدونم فکر کنم انقدر هوا گرمه اینجوریه!

 • شهرام گفت:

  امان از آب های تهران. کف کولرم به شدت رسوب کرده، موقع سرویس تعمیرکار درستش کرد اما باز ایجاد شده.

 • شاهرخ گفت:

  سلام و روز بخیر. راجع به فیلتر هوای کولر سوال داشتم اینکه چند وقت یک بار باید عوض بشه؟!!! ممنون میشم از راهنماییتون

 • علی گفت:

  سلام ما یک کولر ابی ۷۰۰۰ سپهرالکتریک داریم که با وجود ۷۰۰۰ بودن باد زیادی نداره وقتی کولر روی دور کنده خیلی فرقی با خاموش نداره و روی دور تند مثل دور کند کار میکنه گفتیم شاید مشکل از تسمه و یا پوشال باشه هر دو رو تعویض کردیم اما هنوز هم نتیجه رضایت بخش نیست کولر نو هست و تمام قطعات سالم هستند به نظرتون ایراد از کجاست؟ اینم بگم کولر طبقه چهارمه و ما طبقه دوم هستیم برزنت هم سالمه واقعا برام سواله کولر ۷۰۰۰ باید قدرت بالایی داشته باشه اما باد زیاد نیست واقعن ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   قدرت باد کولر آبی فقط به پوشال، تسمه و برزنت مربوط نمی‌شود. ممکن است پمپ آب دچار مشکل شده باشد و یا موتور کولر نیاز به بررسی داشته باشد.
   پیشنهاد میکنم که شما این مشکل را با تعمیرکار کولر آبی مطرح کنید تا تمام موارد را بررسی کند. شما می توانید برای اینکار درخواست تعمیر کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

  • مجید گفت:

   در بعضی از مدل های کولرآبی به نسبت قطر پولی و فلکه دقت نمیشود .این اندازه نسبت مستقیمی با قدرت موتور و همچنین سرعت گردش پروانه دارد ،بطوریکه هرچه قطر پولی بیشتر ویا قطر فلکه کمتر باشد سرعت پروانه زیادتر میشود البته اگر از حد معینی این اندازه ها به هم نزدیکتر شود به موتور فشار آمده و موتور میسوزد
   اگر موتور کولر ۳/۴ باشد در بهترین حالت میتوان از پولی ۸/۹ همراه با فلکه‌ی ۳۲ سانتی متری و یا پولی ۷/۵ همراه با فلکه ۲۵ سانتی استفاده کرد،مثلاً اگر پولی کولر ۷/۵ سانتی باشد و فلکه ۳۲ یا بیشتر، سرعت خیلی کم میشود و تا حد ۲۵ سانت میشه فلکه را کوچک کرد مجدداً تاکید میکنم این اندازه ها فقط تا حدی قابل تغییر است و حتماً قدرت موتور را باید در نظر داشت برای موتور۱/۲ اسب بخار فلکه ۳۲ را با پولی ۸ همراه کنید ،و سپس تسمه را با حرکت موتور روی پایه موتور ریگلاژ کنید و اگه اندازه نشد ، تسمه هم تعویض میشود

 • محمد علی گفت:

  از یک قسمت دریچه کولر آب کمتری روی پوشالها میریزه نسبت به دو دریچه دیگه راه حلش چیه ؟!

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   احتمالا مسیر انتقال آب در آن قسمت مسدود شده است. در زمان سرویس کولر آبی با استفاده از میله باریک، مسیر لوله را باز کنید.

  • مجید گفت:

   به غیر از مسدود بودن مسیر که چک کنید ،دقت کنید اولاً خود کولر حتماً باید تراز باشه همینطور ناودانی ها هم باید جداگانه چک بشه که تراز باشه .اگه ناترازی داشت با بالا ،پایین بردن پیچهایی که ناودانی را به دریچه ها متصل کرده اونو تراز کنید

 • lrmoghadamn گفت:

  سلام. پمپ آب کولر کار میکنه، اندازه آب داخل کولر کافیه اما باز هم باد خنک نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • پوری گفت:

  رفع شوره کولر آبی هم جزو سرویس کولر شما هست؟ فکر کنم نزدیک ۲ سالی هست که سرویس نشده چون بی استفاده بوده

 • بهشتی گفت:

  سلام. کولرم جیر جیر یه صدایی میده. روزها خوبه ها شب ها اذیت کنندست. چیکا رکنم؟ پیشاپیش ممنون از پاسختون

 • رستمی گفت:

  چرا آب از بالا که رو پوشال می ریزه بیشترش از اطراف کولر می ریزه بیرون تعمیر کار آوردیم تنظیم کرد اما آب بازم می ریخت بیرون و همینطور آب ریخت رو دینام کولر و سوخت ..کولر ما کانالش از سقفه و ۴طرف پوشال میخوره

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   تنها مشکلی که موجب منحرف شدن مسیر ریزش آب روی پوشال‌ها می‌شود، تنظیم نبودن سیستم انتقال آب کولر است. لطفا این بخش از کولر را با دقت تنظیم کنید که آب فقط روی پوشال‌ها بریزد.

 • قاسم نوری گفت:

  سلام از دیروز وقتی کولر رو روشن میکنم فیوز میپره. چرا؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممکن است سیستم برق کشی ساختمان شما دچار مشکل شده باشد. بهتر است با برقکار مشورت کنید تا وضعیت برق ساختمان را بررسی کند. تا زمان مراجعه برقکار هم لطفا کولر را روشن نکنید. شما می توانید برای اعزام برق کار به محل درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • پویا علی نژاد گفت:

  سلام و درو به شما بابت مقاله های خوبتون. من یه سوال داشتم اینکه موتور کولر خوب کار میکنه، ولی باد گرم از کولر میاد دلیلش چی میتونه باشه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   مشکلات زیادی موجب گرم شدن باد کولر است. قرار گرفتن کولر در جریان آفتاب و نداشتن سایبان، از دلایل اصلی گرم بودن باد کولر است. شما لطفا تمامی مواردی که در متن گفته شده را در مورد کولر خودتان بررسی کنید.

 • شفقی گفت:

  سلام جند وقتیه که کولر آبی رو دوباره راه اندازی کردم اما فقط دور کندش کار میکنه. روی دور تند یه بوی سوختگی انگار از کولر میاد بیرون.چرا

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.