به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

راهکارهایی برای حل مشکل خنک نبودن باد کولر آبی

خنک نبودن باد کولر آبی

بعد از اینکه مدتی از نصب کولر گذشت، ممکن است عملکرد آن کمی کاهش یابد که این خود دلایل منطقی دارد. موارد بسیاری موجب کاهش قدرت کولر آبی می‌شود. باید مواردی را بررسی کنیم تا باد کولر آبی تقویت شوند. در این بحث به بررسی دلایل خنک نبودن باد کولر خواهیم پرداخت.

در فصول گرم سال برای خنک شدن محیط از دو نوع کولر استفاده می‌شود. کولر گازی و کولر آبی.

کولر گازی برای مناطق مرطوب و شرجی مانند شمال و جنوب کشور مناسب است. اما برای نواحی خشک، بهترین گزینه کولر آبی است. کولر آبی در کنار تامین سرمایش، هوای داخل ساختمان را لطیف‌تر می‌کند.

کولر آبی به دلایل متعددی، مانند سابق باد خنکی ندارند. موتور کولر به‌خوبی کار می‌کند، اما باد گرمی از آن خارج می‌شود. در این شرایط اگر مشکل را بررسی نکنید، فشار زیادی به موتور وارد شده و عمر دستگاه را کم می‌کند.

پس باید تمامی مشکلاتی که موجب کاهش باد کولر می‌شود را بررسی کرده و علت را برطرف کنید.

 

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر فقط با ۷۰۰۰۰ تومان!
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

 

۱- کم شدن و یا نبودن آب داخل کفی

همانطور که می‌دانید همیشه باید مقدار استانداردی آب داخل مخزن کولرهای آبی وجود داشته و پوشال‌ها خیس باشند. کم شدن میزان آب عملکرد پمپ آب را کاهش داده و اگر این مورد ادامه‌دار باشد، پمپ و در نهایت دینام کولر خواهند سوخت.

یکی از دلایلی که موجب کم شدن آب داخل کولر می‌شود، تنظیم نبودن شناور است. در صورتی که شناور تنظیم نباشد، آب کولر هم کاهش خواهد یافت. پس اولین کاری که باید انجام داد، بررسی وضعیت شناور است.

یکی از مسائلی هم که باید به آن توجه شود، گرفتگی لوله و یا شلنگ انتقال آب است. ممکن است به دلیل وجود رسوب و یا پارگی شلنگ، مسیر انتقال آب مسدود شود. پس باید لوله‌ها و شلنگ را کامل بررسی کنید.

به دلیل اینکه کولرها در ارتفاع قرار دارند، گاهی فشار آب بسیار کم می‌شود. پس باید یک پمپ در مسیر آب وصل کنید. یا حتی یک منبع آب روی پشت بام گذاشته تا آب موردنیاز کولر تامین شود.

۲- پاره بودن شلنگ رابط و مسدود بودن لوله‌های توزیع آب

داخل کولر یک شلنگ انتقال آب و چند لوله توزیع آب قرار دارد. گاهی به هر دلیلی بدنه و یا بست‌های این شلنگ و یا لوله پاره و جدا می‌شود که در نهایت موجب عدم انتقال آب کافی به پوشال‌ها خواهد شد. یا حتی وجود رسوب و جرم، مسیر شلنگ و لوله‌ها را سد می‌کند.

بعد از باز کردن دریچه‌ها باید ابتدا شلنگ انتقال آب و سپس لوله‌های توزیع آب را بررسی کنید تا از سالم بودن بست‌ها و مسدود نبودن لوله‌ها مطمئن شوید.

خنک نبودن باد کولر آبی

۳- خرابی واتر پمپ (پمپ آب)

واترپمپ، فرایند انتقال آب را انجام می‌دهد. به این صورت که آب را از کف به داخل کشیده و از طریق شلنگ به لوله‌های توزیع سه‌گانه منتقل می‌کند.

محل قرارگیری واترپمپ در نزدیکی فن است. این قطعه نباید در کنار پوشال‌ها و یا لوله‌های توزیع قرار گیرد.

گاهی به دلیل مشکلاتی که برای واترپمپ بوجود می‌آید، عملکرد آن را مختل می‌کند.

انسداد شلنگ واتر پمپ یکی از دلایل خرابی آن است. وجود رسوب و یا زباله‌های ریز مانند برگ درختان و یا حتی خرده‌های پوشال کولر موجب انسداد سری شلنگ واترپمپ می‌شود.

همچنین وجود یک شی می‌تواند مانع از چرخش پره‌های پمپ آب شود که این خود عملکرد دستگاه را دچار مشکل می‌کند. پس درنظر داشته باشید که پمپ آب همیشه داخل سبد قرار داشته باشد. این سبد مانع از عبور ذرات ریز و اشیاء به داخل پمپ می‌شود.

با یک وسیله تیز مانند فنر و یا میله فلزی ، سری شلنگ واترپمپ را تمیز کنید.

ریزش آب روی پمپ آب یکی از دلایل خرابی آن است. قرار دادن پمپ در جای نادرست موجب می‌شود آب از لوله‌های توزیع روی پمپ ریخته و موجب خرابی آن شود.

وجود جرم روی قطعات پمپ آب هم یکی دیگر از دلایل خراب شدن آن است. گاهی باید پمپ آب را تمیز کنید تا بدنه و قطعات آن دچار رسوب نشود. همچنین بعد از تمیز کردن واترپمپ باید آن را روغن‌کاری کنید.

۴- تنظیم نبودن تسمه

تسمه رابط میان دینام و فن کولر است. در واقع فن به کمک تسمه نیروی چرخش را از دینام می‌گیرد. حال اگر تسمه پاره، شل و یا سفت باشد، به طور قطع، عملکرد فن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. پس باید با فاصله‌های زمانی کوتاه تسمه را کنترل کنید.

۵-پارگی پارچه برزنتی

پارچه برزنتی دهانه کولر را به کانال متصل می‌کند. درنتیجه جریان بادی که از کولر خارج شده و به کانال هدایت می‌شود، در صورت پارگی برزنت به بیرون درز می‌کند. این خود یکی از مهم‌ترین دلایل خنک نبودن باد کولر است. باید تمام سطح برزنت را بررسی کنید که پاره نبوده و بست‌ها دچار مشکل نباشند. در این صورت فشار زیادی به دینام کولر وارد شده و موجب خرابی آن می‌شود.

خنک نبودن باد کولر آبی

۶- انتخاب پوشال مناسب

هر کولر دارای یک سایز مشخصی است و باید پوشالی مناسب با همان سایز را خریداری کنید. گاهی به دلیل بزرگ و یا کوچک بودن ابعاد پوشال، کولر به قدری که باید فضا را خنک نمی‌کند.

یا حتی در صورت کهنه بودن پوشال‌ها هم باد کولر از حد انتظار خارج است. بهتر است پوشال‌های کولر را هر ساله تعویض کنید تا هم از رشد باکتری و قارچ جلوگیری شود، و هم بیشتر از توان دینام از آن کار کشیده نشود.

۷- خرابی دینام کولر

دینام کولر یکی از حساس‌ترین بخش‌های آن است که تعمیر و سرویس آن از توان شما خارج است. تنها کاری که شما برای دینام می‌توانید انجام دهید، تمیز کردن و روغن‌کاری آن است. پس در صورتی که مشکل کولر به خرابی دینام برمی‌گردد و با روغن‌کاری برطرف نمی‌شود، باید تعمیر دینام را به کارشناس متخصص بسپارید. هیچ‌وقت خودتان برای تعمیر دینام دست به‌ کار نشوید.

۸- بسته بودن اطراف کولر

گاهی به دلیل بسته بودن فضای اطراف کولر، هوادهی به کولر به درستی انجام نمی‌شود. تعیین فضای مناسب برای هر کولر باید براساس ابعاد آن صورت گیرد. البته این کار بهتر است با مشورت کارشناس انجام شود.

۹- طولانی بودن کانال کولر

ممکن است کولر سالم بوده و تمام نکاتی که برای بهبود عملکرد آن انجام داده‌اید هم طبق استانداردهای لازم انجام شده باشد، اما به دلیل طولانی بودن مسیر کانال کولر و پیچ‌های پی‌درپی، موجب کاهش باد کولر شود. قبل از هر چیز تمام موانع موجود در کانال را برطرف کنید.

مشکلات رایجی که برای کولر ایجاد می‌شود را در این بحث بررسی کردیم. حال اگر مشکل کولر شما فراتر از این موارد بود، آن را با همکاران ما در واحد پشتیبانی آچارباز درمیان بگذارید. در خواست تعمیر کولر آبی را در سامانه و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن، کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

چگونه از کولر آبی استفاده کنیم؟

بعد از بررسی کلی کولر آبی به یک سوال کلی که اکثر مشتریان ما می پرسند خواهیم رسید اینکه از کولر آّبی چگونه استفاده کنیم تا کمترین مشکل و خرابی را در آینده برای ما بوجود بیاورد.

مرحله به مرحله نحوه استفاده از این سیستم  را برای شما توضیح خواهیم داد:

انتخاب مکان مناسب برای کولر آبی

اگر کولر خود را در پشت بام قرار می دهید پیشنهاد می کنیم در جای باشد که نور خورشید کمتر به آن برخورد کند. و اگر چنین جای را در پشت بام خانه شما وجود نداشته است؛ می توانید از یک سایبان برای جلوگیری تابش نور خورشید داشته باشید.

 دریچه کانال کولر آبی

چندین دریچه کانال کولر در اتاق خواب؛ هال و پذیرایی؛ آشپزخانه و جای دیگر قرار دارد شما می توانید اگر کانال ها که مورد نیاز نیست را حتما ببنید. اینگونه می توانید بادها بیشتری را به قسمت های دیگر وارد می شود.

کارنکردن پمپ کولر آبی

قبل از اینکه کولر آبی خود را تمام روشن کنید؛ پیشنهاد می کنیم دکمه پمپ آب کولر را حداقل چندثانیه روشن بگذارید تا کمی آب وارد کولر شود. اینطوری می توانید کمترین آسیب را به کولر بزنید.

دور تند کولر را بزنید

پس از اینکه پمپ را روشن کردید پیشنهاد می کنیم که دور تند کولر را بزنید تا کمی پره های موتور بکار بیافتد. بدین ترتیب می توانید فشار کمتری را به کولر وارد کنید؛ البته فراموش نکنید که بعد از دو دقیقه کولر را در دور کند بزنید.

 


نویسنده :

۲۶ دیدگاه

 • Avatar ویدا گفت:

  سلام خسته نباشید کولر ما همه چیش سالمه آبم میکشه بادش تا دو روز بیش خوب بود الان باد خنک میده ولی خیلی قدرتش کم شده علتش چیه ممنون

 • Avatar احمد جدیدی گفت:

  والا همه اینارو چک کردم اصلا تازه سرویسکار اومد برامون تنظیم کرد. ولی هنوز باد کولر خنک نیست. نمیدونم فکر کنم انقدر هوا گرمه اینجوریه!

 • Avatar شهرام گفت:

  امان از آب های تهران. کف کولرم به شدت رسوب کرده، موقع سرویس تعمیرکار درستش کرد اما باز ایجاد شده.

 • Avatar شاهرخ گفت:

  سلام و روز بخیر. راجع به فیلتر هوای کولر سوال داشتم اینکه چند وقت یک بار باید عوض بشه؟!!! ممنون میشم از راهنماییتون

 • Avatar علی گفت:

  سلام ما یک کولر ابی ۷۰۰۰ سپهرالکتریک داریم که با وجود ۷۰۰۰ بودن باد زیادی نداره وقتی کولر روی دور کنده خیلی فرقی با خاموش نداره و روی دور تند مثل دور کند کار میکنه گفتیم شاید مشکل از تسمه و یا پوشال باشه هر دو رو تعویض کردیم اما هنوز هم نتیجه رضایت بخش نیست کولر نو هست و تمام قطعات سالم هستند به نظرتون ایراد از کجاست؟ اینم بگم کولر طبقه چهارمه و ما طبقه دوم هستیم برزنت هم سالمه واقعا برام سواله کولر ۷۰۰۰ باید قدرت بالایی داشته باشه اما باد زیاد نیست واقعن ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   قدرت باد کولر آبی فقط به پوشال، تسمه و برزنت مربوط نمی‌شود. ممکن است پمپ آب دچار مشکل شده باشد و یا موتور کولر نیاز به بررسی داشته باشد.
   پیشنهاد میکنم که شما این مشکل را با تعمیرکار کولر آبی مطرح کنید تا تمام موارد را بررسی کند. شما می توانید برای اینکار درخواست تعمیر کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar محمد علی گفت:

  از یک قسمت دریچه کولر آب کمتری روی پوشالها میریزه نسبت به دو دریچه دیگه راه حلش چیه ؟!

 • Avatar lrmoghadamn گفت:

  سلام. پمپ آب کولر کار میکنه، اندازه آب داخل کولر کافیه اما باز هم باد خنک نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Avatar پوری گفت:

  رفع شوره کولر آبی هم جزو سرویس کولر شما هست؟ فکر کنم نزدیک ۲ سالی هست که سرویس نشده چون بی استفاده بوده

 • Avatar بهشتی گفت:

  سلام. کولرم جیر جیر یه صدایی میده. روزها خوبه ها شب ها اذیت کنندست. چیکا رکنم؟ پیشاپیش ممنون از پاسختون

 • Avatar رستمی گفت:

  چرا آب از بالا که رو پوشال می ریزه بیشترش از اطراف کولر می ریزه بیرون تعمیر کار آوردیم تنظیم کرد اما آب بازم می ریخت بیرون و همینطور آب ریخت رو دینام کولر و سوخت ..کولر ما کانالش از سقفه و ۴طرف پوشال میخوره

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   تنها مشکلی که موجب منحرف شدن مسیر ریزش آب روی پوشال‌ها می‌شود، تنظیم نبودن سیستم انتقال آب کولر است. لطفا این بخش از کولر را با دقت تنظیم کنید که آب فقط روی پوشال‌ها بریزد.

 • Avatar قاسم نوری گفت:

  سلام از دیروز وقتی کولر رو روشن میکنم فیوز میپره. چرا؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممکن است سیستم برق کشی ساختمان شما دچار مشکل شده باشد. بهتر است با برقکار مشورت کنید تا وضعیت برق ساختمان را بررسی کند. تا زمان مراجعه برقکار هم لطفا کولر را روشن نکنید. شما می توانید برای اعزام برق کار به محل درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar پویا علی نژاد گفت:

  سلام و درو به شما بابت مقاله های خوبتون. من یه سوال داشتم اینکه موتور کولر خوب کار میکنه، ولی باد گرم از کولر میاد دلیلش چی میتونه باشه؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   مشکلات زیادی موجب گرم شدن باد کولر است. قرار گرفتن کولر در جریان آفتاب و نداشتن سایبان، از دلایل اصلی گرم بودن باد کولر است. شما لطفا تمامی مواردی که در متن گفته شده را در مورد کولر خودتان بررسی کنید.

 • Avatar شفقی گفت:

  سلام جند وقتیه که کولر آبی رو دوباره راه اندازی کردم اما فقط دور کندش کار میکنه. روی دور تند یه بوی سوختگی انگار از کولر میاد بیرون.چرا

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.