×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

نحوه تنظیم شناور کولر آبی در کمتر از چند دقیقه

نصب و تنظیم شناور کولر آبی

شناور کولر آبی از قطعات غیرالکترونیکی است که نقش مهمی در تامین آب کولر دارد. در صورت تنظیم نبودن شناور، ممکن است آب موردنیاز کولر تامین نشود یا حجم بالایی آب از کولر هدر شود. در این بحث به بررسی تنظیم شناور کولر آبی خواهیم پرداخت. اغلب این قطعه در زمان سرویس کولر آبی بررسی می‌شود.

شناور کولر آبی چیست؟

شناور کولی آبی، عمل قطع و وصل کردن ورود آب به داخل مخزن را انجام می‌دهد. هربار که آب کولر کم می‌شود، شناور پایین رفته و آب با فشار بیشتری وارد تشتک کولر می‌شود. همچنین اگر آب در تشتک کولر به حدنصاب برسد، شناور بالا آمده و ورود آب به داخل کولر قطع می‌شود. تمام این موارد در صورتی که شناور در جای مناسبی تنظیم باشد، به‌درستی عمل می‌کنند و میزان آب کولر همیشه در وضعیت ثابتی قرار دارد.

انواع شناور کولر آبی

شناورهای قدیمی از دو میله تشکیل می‌شدند که به هم متصل بودند و در انتها هم دارای یک حباب پلاستیکی بودند. برخی هم طراحی ساده‌تری داشتن و از یک میله فلزی و حباب پلاستیکی تشکیل می‌شدند. اما شناورهای امروزی که در بازار موجود هستند و بیشتر برای کولر آبی های با تراز 3000 به بالا کار می کنند مانند نوع قدیمی برای تنظیم کردن مشکل‌ساز نیستند. این سری شناورها با داشتن درجه‌بندی، بسیار آسان‌تر قابل تنظیم شدن هستند.
شناورهای کولر آبی براساس وزن و ابعاد از یکدیگر تفکیک می شود و برهمین اساس در بازار موجود می باشد. بیشترین و پرفروش ترین شناور کولر وزنی حدود 150 گرم و ابعادی براساس 35*10*10 را دارا می باشند.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

قطعات تشکیل دهنده شناور

 • مهره
 • شیر بدنه
 • توپی یا گوی شناور
 • اهرم و یا میله یا بازو
 • واشر آب بندی
 • پین
 • مهره برنجی یک چهارم اینچی
 • سپر شناور

به کمک این قطعات، سیستم شناور از سمت بیرون به وسیله پیچ و مهره ها و پایه برنجی به لوله‌ آب وصل می‌شود و از سمت گوی شناور پلاستیکی روی سطح آب موجود در کولر قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه

نحوه نصب صحیح شناور کولر آبی

 1. جریان آب کولر را قطع کنید.
 2. پنل های بدنه کولر را جدا کنید.
 3. شناور را از کارتن خارج کرده و یک واشر و مهره بردارید. انتهای شناور را روی محل اتصاب به بدنه کولر قرار دهید و مجموعه مهره و واشر را پشت متصل کنید.
 4. مهره را برای محکم شدن شناور سفت کنید. گوی شناور باید به سمت کف کولر باشد اما به کف کولر برخورد نکند.
 5. پنل های کناری کولر را مجددا نصب کنید.

برای تنظیم شناور کولر آبی، مراحل زیر را پیش بگیرید:

1- ابتدا برق کولر را قطع کرده و پره‌های آن را باز کنید. دریچه اطمینان یا همان شیر تخلیه که در کف کولر قرار دارد را باز کنید و کف کولر را به خوبی بشویید. در صورتی که در تشتک کولر رسوب مشاهده کردید، با کاردک یا فرچه تمام رسوب ایجاد شده را تمیز کنید.

2- از سالم بودن شیر آب ورودی به داخل مخزن کولر اطمینان حاصل کنید.

تعویض شناور کولر آبی
نحوه نصب و تنظیم شناو در عملکرد کولر آبی تاثیر زیادی دارد

3- وضعیت شناور را با دست بررسی کنید که در جای خود ثابت بوده و پیچ آن شل نباشد. در صورتی که حس کردید شناور به درستی در جای خود تنظیم نیست، با آچار، مهره انتهای آن را محکم ببندید.

در صورتی که شناور فرسوده است، باید آن را تعویض کنید. استفاده از شناور فرسوده موجب هدر رفتن آب و یا عملکرد ضعیف کولر خواهد شد.

4- بعد از اینکه از سالم بودن شناور مطمئن شدید و یا آن را تعویض کردید، شیر آب را باز کنید، حال باید آب وارد تشتک شود. سپس با دست شناور را بالا بیاورید تا آب قطع شود. با این کار خواهید فهمید که شناور سالم است.

5- بعد از کنترل دقیق شناور و پر شدن تشتک کولر، شیر تخلیه و شیر آب را ببندید. تمام قسمت‌های کولر را بررسی کنید که آب از جایی نشت نکند و یا آب بیش از حد وارد کولر نشده و سرریز نشود.

با انجام این مراحل عملکرد کولر را افزایش داده و در مصرف آب هم صرفه‌جویی خواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه

دلایل از کار افتادن شناور کولر آبی

دلایل و علت های گوناگونی وجود دارد که شناور کولر شما از کار بیافتد. مهم ترین واصلی ترین دلیل کارنکردن کولر آبی را در ادامه برای شما بازگو خواهیم کرد:

1-قطع شدن آب کولر از فلکه اصلی

2- از کار افتادن و تمام شدن عمر قطعه کولر

3- بدرستی شناور به کولر متصل نشده است

4- وجود مشکل و ایراداتی در جریان ورودی و خروجی آب کولر

نحوه تعویض شناور کولر

 1. درست مثل روش نصب کردن شناور، ایتدا آب را قطع کنید و سپس پنل های کولر را باز کنید.
 2. ایتدا مهره پشت پایه شناور را به آرامی باز کنید. دقت کنید وزن گوی پلاستیکی پایه متصل به کولر را نشکند.
 3. شناور جدید را به کمک مهره و اتصالات جدید، جای شناور قدیمی نصب کنید.( نحوه نصب در ابتدای مقاله توضیح داده شده است)

حال اگر خودتان فرصت و یا ابزار موردنیاز برای تعویض و تنظیم شناور را ندارید، این کار را به کارشناس متخصص در این زمینه بسپارید. سامانه آچارباز آماده ارائه خدمت به شما خواهد بود. فقط کافی است درخواست خود را از طریق سامانه و یا اپلیکیشن ثبت کنید تا یک متخصص تعمیر کولر آبی به محل شما اعزام شود.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
4.5/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫22 دیدگاه ها

  1. با سلام
   نکو عزیز، برای باز کردن درپوش کف کولر آبی یک دست خود را بر روی قسمت بالایی شیر در داخل کفی کولر قرار داده و با دست دیگر مهره شیر را از زیر کفی کولر بپیچانید تا در پوش باز شده و آب خارج شود.

 1. پارسال من سه بار شیر تخلیه کولر رو عوض کردم ولی فایده ای نداشت و همیشه آب از کولر نشت می کرد

  1. باسلام
   مرتضی عزیز، اگر شیر تخلیه کولر شما سالم باشد، عدم تنظیم درست شناور، می‌تواند دلیل نشتی آب باشد. اگر شناور کولر پایین تر از حد استاندارد قرار بگیرد، آب بیشتری در کولر پر و از شیر تخلیه، آب سرازیر می‌شود. اگر شناور کولر ایرادی ندارد، کف کولر را چک کنید که سوراخ یا پوسیدگی نداشته باشد. در صورت وجود سوراخ می‌توانید با قیر سطح را بپوشانید تا مشکل برطرف شود. در صورتی که با موارد مذکور مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند

 2. سلام تو متن گفتید از کار افتادن و تمام شدن عمر قطعه کولر اینو از کجا ما باید متوجه بشیم؟ چه زمانی باید شناور کولر رو عوض کنم؟

  1. سلام

   شناور کولر سیستم پیچیده‌ای ندارد. وجود مشکل در آن کاملا قابل مشاهده است. اگر متوجه شکستگی و یا زنگ زدگی اتصالات آن شدید، باید شناور را تعویض کنید. شما می توانید تنظیم شناور کولر آبی درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

  1. سلام

   شاید اولین دلیل آبریزی کولر آبی تنظیم نبودن شناور باشد. ابتدا شناور را تنظیم کنید و اگر همچنان مشکل ادامه داشت، فشار آب ورودی به کولر را کم کنید. در صورت رفع نشدن مشکل آبریزی، با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید.

 3. شیلنگ آب کولرم پاره شده، برای تعویضش شما میاین؟ یا فقط سرویس کولر رو انجام میدین؟

 4. سلام، مدتیه که آب به کولر آبی من نمیرسه و تشتک کولر، آبی در داخلش جمع نمیکنه. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام

   شما ابتدا باید شیر ورودی را چک کنید که بسته نباشد. سپس مسیر شلنگ انتقال آب را بررسی کنید که پارگی و یا گرفتگی نداشته باشد. در آخر هم باید شناور کولر را کنترل کنید و از سالم و تنظیم بودن آن مطمئن شوید.

 5. شناور کولر آبی من از جاش در اومده، چیکار کنم؟ با این وضعیت کرونا هم نمیشه رفت بیرون دنبال تعمیرکار…

  1. سلام

   شما ابتدا باید ابتدا از طالم بودن شناور مطمئن شوید. اگر سالم بود، با استفاده از آچار، آن را در جای خود فیکس کنید. اگر هم خودتان قادر به انجام این کار نبودید، می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست تعمیر و سرویس کولر آبی را ثبت کنید. کارشناسان آچارباز با رعایت تمامی موارد بهداشتی برای خدمت حاضر می‌شوند.

  1. سلام

   دریچه‌های کولر را باز کنید و وضعیت شلنگ کولر را بررسی کنید. ممکن است به دلیل پاره شدن شلنگ، آب به داخل فن کشیده می‌شود و در نهایت موجب پاشش آب از دریچه ها خواهد شد.

 6. خب این تنظیم شناور کولر رو آچارباز انجام میده؟ حدود هزینه تعمیرات رو اعلام کنید لطفا

 7. وقت بخیر. یه قسمت از شناور کولر آبی من شکسته. این قطعه قابل تعویض هست؟ این شکستگی تاثیری روی عملکرد کولر داره؟

  1. سلام

   در صورت آسیب به شناور کولر، باید حتما آن را تعویض کنید. شناور خراب موجب می‌شود تشتک کولر تا حد استاندارد از آب پر نشود. یا آب کولر کم می‌شود و یا ممکن است آب کولر سرریز کند.

   برای تعویض شناور کولر آبی می توانید در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا