Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم؟

رفع شوره کولر آبی

با نزدیک شدن به روزهای گرم سال، باید به فکر راه اندازی یا سرویس کولر آبی بود. سرویس تابستانه ، موجب عملکرد بهتر آن برای خنک کردن اتاق می‌شود. یکی از مراحل آن، رفع شوره‌های روی قطعات و بدنه است. در اینجا بهترین روش برای رفع شوره کولر آبی را به شما خواهیم گفت.

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کولر یا همان سرویس کولر آبی شامل شستن و روغن کاری تمام قطعات داخلی، بدنه و بررسی دریچه و برزنت کولر آبی می‌شود. برای تمیز کردن کولر آبی، باید:

 • دریچه‌ها را باز کرده
 • پوشال‌ها را باز کنید
 • بدنه کولر را بشویید
 • قطعات داخلی را روغن کاری کنید
 • واتر پمپ را بررسی کنید
 • دینام را کنترل کنید
 • تسمه را تعویض کنید
 • پوشال‌های جدید را ببندید
 • برزنت کولر را بررسی کنید
 • و …

با انجام این مراحل، در نهایت کولر شما تمیز و آماده استفاده در تابستان خواهد شد.

برای تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

دلایل ایجاد شوره کولر آبی چیست؟

کولر آبی که نام دیگر آنها کولر تبخیری است، روزانه حجم بالایی آب مصرف می‌کنند. با وجود املاح زیادی که در آب شهری وجود دارد، با گذشت زمان، شاهد تشکیل شدن رسوب و شوره روی بدنه و حتی قطعات داخلی کولر خواهیم بود. حتی بعد از اینکه کولر جدیدی را خریداری کنید، بعد از گذشت 3 الی 4 ماه، شوره و رسوب روی آن تشکیل می‌شود. چه بسا کسانی هستند که توجه زیادی به تمیز کردن و سرویس کولر آبی نکرده و بدنه کولر به دلیل وجود رسوب، خیلی زود فرسوده می‌شود.

دلیل ایجاد شوره کولر آبی
وجود رسوب و شوره روی بدنه و قطعات کولر، موجب فرسوده شدن کولر آبی می‌شود.

مزایای تمیز کردن شوره کولر

تشکیل شدن شوره روی بدنه و قطعات کولر آبی، عمر کولر و این قطعات را کاهش می‌دهد. عملکرد کولر را کاهش داده و دیگر نمی‌توانید انتظار کارکرد روزهای اول را از آن داشته باشید. وجود رسوب روی دریچه‌ها مانع از جریان هوای تمیز شده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند.

همچنین وجود شوره و آهک روی قطعات مکانیکی کولر، چرخش آنها را دچار مشکل کرده و شاید در مدت زمان کوتاهی، منجر به سوختن کولر شود. پس از مهم‌ترین مزایای از بین بردن جرم کولر آبی، صرفه جویی در هزینه‌های غیرمنتظره آینده برای تعویض و تعمیر کولر است.

پاک کردن شوره آب کولر؛ چگونه رسوب کولر را پاک کنیم؟

پاک کردن شوره کولر آبی بسته به سختی میزان شوره و رسوب ایجاد شده، چندین روش دارد. هرچه میزان رسوب کمتر باشد، خوب تمیز کردن آن، آسان‌تر خواهد بود. اما اگر مدت زمان زیادی به تمیز کردن کولر توجه نکرده باشید، به طور قطع باید از مواد قوی تری برای پاک کردن شوره کولر استفاده کنید. در اینجا چند روش برای پاک کردن شوره کولر معرفی خواهیم کرد:

1-شستن کولر با آب و مواد شوینده

زمانی که شوره کولر بسیار کم است، به راحتی با آب و مقداری مواد شوینده و یا حتی مواد سفیدکننده، می‌توانید آن را تمیز کنید. بهتر است یک برس برای تمیز کردن شوره روی قطعات کولر استفاده کنید. گاهی استفاده از یک برس سیمی، بسیار موثر است.

به آرامی تمام قطعات قابل شستشوی کولر آبی را باز کرده و با محلول آب و مواد شوینده آن را خیس کنید و با فرچه به سراغش بروید. به نرمی فرچه را به همه قسمت‌هایی که شوره دارند بکشید و کامل، همه قطعات را تمیز کنید.

سشتن شوره از قطعات کولر
مواد شوینده اسیدی می‌توانند به بدنه کولر آبی، آسیب جدی وارد کنند.

2-پاک کردن شوره کولر با سرکه

همانطور که می‌دانید، سرکه قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و برای تمیز کردن جرم روی لوازم و سطوح فلزی و شیرآلات، بسیار مناسب است. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به صورت دوره‌ای و با فاصله زمانی کم، کولر را تمیز می‌کنند، برای پاک کردن شوره کولر، سرکه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مقداری سرکه روی قطعات و کف کولر ریخته و بعد از چند دقیقه با برس تمیز کنید.

فقط به این نکته توجه کنید که برای مدت طولانی، سرکه روی قطعات و بدنه کولر نماند.

3-پاک کردن شوره کولر با جوهرنمک

گاهی پاک کردن شوره کولر با مواد شوینده و سرکه ممکن نیست و باید از مواد پرقدرت‌تری استفاده کنید. یکی از این مواد، جوهرنمک بوده که خطرناک است و در زمان استفاده از آن باید موارد ایمنی را رعایت کنید. در حین استفاده از جوهرنمک، باید از دستکش ایمنی به دست داشته باشید تا دستان شما آسیب نبیند. در صورت امکان ماسک به صورت بزنید تا بوی اسید را استشمام نکنید.

مقداری از جوهر نمک را روی قطعات رسوب‌دار و تشتک کولر ریخته و بعد از چند دقیقه با آب زیاد و بادقت آنها را بشویید. جوهرنمک، خیلی سریع نتیجه مطلوب را به شما می‌دهد، پس از قرار دادن طولانی مدت قطعات کولر آبی داخل جوهرنمک خودداری کنید.

راه‌های جلوگیری از ایجاد شوره کولر آبی

قبل از اینکه خود را درگیر تمیز کردن شوره کولر آبی کنید، بهتر است با انجام چند روش ساده، از ایجاد شدن این حجم از شوره و رسوب روی بدنه کولر جلوگیری کنید. تمام مواردی که برای جلوگیری از ایجاد شوره کولر آبی بیان می‌کنیم، از مراحل سرویس کولر آبی است. کارهایی شستن کولر، مثل تعویض پوشال، روغن کاری قطعات کولر، تعویض برزنت کولر آبی، بررسی اتصالات و ارائه راهکاری برای جلوگیری از شوره کولر آبی، در مرحله سرویس تابستانه انجام می‌شوند.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه کولری تمیز و با حداقل میزان شوره داشته باشید.

1-انتخاب جایگاه مناسب برای کولر

یکی از دلایل ایجاد شوره در بدنه کولر آبی، قرار گرفتن کولر در معرض تابش شدید آفتاب است. با تابش مستقیم آفتاب، آب کولر سریع‌تر بخار شده و شوره زیادی روی بدنه کولر آبی تشکیل می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، پیشنهاد می‌شود که کولر را در جایی از پشت بام قرار دهید که در معرض تابش آفتاب نباشد. استفاده از سایبان کولر آبی هم از می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد.

نصب سایبان کولر آبی
وجود سایبان برای کولر آبی، می‌تواند از تشکیل شوره جلوگیری کند.

2-قرار دادن فیلتر رسوب‌گیر در مسیر آب ورودی کولر آبی

برای اینکه آبی که وارد کولر می‌شود، قبل از ورود به مخزن کولر، رسوب‌گیری شود، در مسیر ووردی آب، یک فیلتر رسوب‎گیر قرار دهید. این فیلترها دارای یک ورودی و یک خروجی هستند و داخل بدنه آنها، یک فیلتر رزینی قرار دارد. املاح و رسوب موجود در آب، به واسطه این فیلتر گرفته می‌شود و آهک و سوره کمتری روی بدنه کولر ایجاد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

3-استفاده از پدهای سلولزی

استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال، به جلوگیری از تشکیل نمک کولر کمک می‌کند. این پدهای سلولزی، رسوب کولر را در خود نگه داشته و مانع از تشکیل آهک روی بدنه می‌شوند. با توجه به قابل شستشو بودن این پدها، شما قادر هستید پدها را بشویید و خواهید دید که رسوب تشکیل شده روی آنها، به راحتی شسته خواهند شد.

4-استفاده از شوره گیر کولر آبی

چندسالی است که موادی با عنوان توپ شوره‌گیر کولر آبی، وارد بازار شده که به جلوگیری از ایجاد شوره روی بدنه کولر آبی کمک می‌کند. این مواد ساخته شده از اسید چرب هستند که یون‌های موجود در آب را جذب می‌کنند. توپ‌های شوره گیر کولر آبی را داخل تشتک کولر قرار دهید. این توپ‌ها در صورت قرار گرفتن داخل آب تشتک، تبادل یونی پیدا کرده و کلسیم و منیزیم موجود در آب را جذب خواهند کرد.

شوره گیر کولر آبی
قرار دادن توپ‌های شوره گیر داخل مخزن کولر، موجب جلوگیری از ایجاد رسوب می‌شود.

انداختن صابون در کولر درست یا غلط؟

یکی از روش هایی که برای از بین بردن شوره کولر آبی پیشنهاد می شود انداختن صابون در سینی کولر است. ولی بهتر است این کار را انجام ندهید و انداختن صابون در کولر آبی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. با این روش نه تنها جرم کولر به خوبی از بین نمی رود بلکه برای سلامتی نیز مضر است.

قیمت شوره گیر کولر آبی

شوره گیر کولر آبی قیمت چندان زیادی ندارد. در زمان نگارش این مطلب، با صرفه هزینه‌ای در حدود 12 هزار تومان تا 20 هزار تومان، می‌توان یک بسته دو عددی شوره گیر کولر آبی خریداری کرده و از ایجاد رسوب و آهک، روی بدنه کولر جلوگیری کنید.

تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و رفع ایراد انواع کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعمیر کولر آبی
4.4/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫41 دیدگاه ها

 1. سلام.هفته پیش یه تعمیرکار اومد برای تنظیم شناور کولر آبی که داریم بعد گفت که شناورتون درست متصل نشده.از کجا بفهمم که درست غلط بودنش چه فرقی داره؟

  1. با سلام
   محمد عزیز، بهتر است برای پیشگیری از تشکیل رسوبات و شوره در کولر ، از روش هایی همچون ریختن مواد شوره گیر کولر آبی، نصب پدهای سلولزی، نصب سختی گیرهای خانگی، رسوب گیر کولر، محلول جوهر نمک و سرکه در داخل آب کولر استفاده کنید.

 2. سلام دوستان من از کف کولر با 8 متر لوله پلی اتیلن به فلاش تانک دستشویی وصل کردم و اب کولر دایم تفویض میشود و کولر کمتر شوره میزندودر مصرف اب هم صرفه جویی مشود

  1. با سلام
   قبادی عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

 3. سلام ممنون از راهنماییتون ببخشید میخواستم بدونم میشه در کولری که از ابتدا پوشال برده شده از پد سلولزی استفاده کرد؟

  1. با سلام
   محمد عزیز، در داخل درب کولر پوشالی پد سلولز بخوبی جای نمیگیرد و بطور اصولی جایگزین نمیشود پس اگر انجام نشود بهتر است

 4. آره ولی کولر آبی چون چند ساله مخصوصا امسال کیفیت اب خیلی پایین اومده بنظر من کلا باید یه رسوبگیر و ازاد کننده الکتریکی قبل از شناور کولر ابی قرار داد تا ابی که میاد داخلش یه اب کاملا سالم و تمیز پاک باشه و یک شیز برقی تخلیه اب کولر بصورت هفتگی مثلا زیر کولر یا کنار فلوتر باشه با تشخیص سنگینی اب خودکار مقداری مواد ازاد و قبلش اب قدیمی رو خودکار مثل لباسشوئی تخلیه کنه و سیستم ابرسانی کولر و نوع پوشال ها رو هم باید اپدییت کنیم من ده ساله کارم اینه شاید بعنوان مثال یه کولر که با نور داغ خورشید از سقفش بگیره و مصرف برق سالم داشته باشه با پنل های خورشیدی و باطری لیتیونی کادمیومی اتمی که در طول روز اصافی برق رو برای شب ذخیره کنه انرژی پاک مثل پروژه سیلا در سر دارم و به این همه خرابی و نواسانات و مخارج اضافی برای همیشه پایان بدیم با قرار دادن کولر ابی مرکزی در نز ساختمان و کنترل ساکنین با کنترل دستی از طریق کم زیاد کردن میزان دبی مصرفی از طریق کانالهای هوشمند مجهز به حسگرهای حرارتی یا همون ترموستات مثلا و مصرف بهینه مثلا دیگه لازم نیست دیگه کسی هشتا دهتا کولر رو پشت بئم با ده تا شلنگ شیر اب جدا از هم که همش هزینه و جلی بیشتر و بزق اب بیشتر مصرف میکنن و ریسک خرابی بالا و کارایی پایین طرحی که من دارم برای کولر های ابی یکی دو تا نیست زیادن و تا به ثبت اختراع نرسونم نمونه اولیه و دومی این سری کارها رو رو نمیکنم چون ممکنه به قیمت از دست دادن جونت توسط مافیای تولید کننده شرکتهای تولید کننده محصولات وابسته که سالانه پولهای زیادی. رو از طریق سیاست های یک بام دو هوا از جیب ملت به سمت حسابهای بانگیشون سرازیر میکنند من به اینا کار ندارم دنبال انرژی پاکم که از خورشید خود گرانش زمین و خود اب باد هوت و علم فیزیک و شیمی کمک بگیرم در اینده ای تزدیک با کارگاه اختراعات سامان اسمان ابری زندکی مردم جاشو به آسمان ابی و تمیز رویاهای دست نیافتنی تبدیل میکنیم به عبارتی زندگی سالم و دست یافتنی و پاک و ارزان و قابل دسترس برای همگان با صرفه و بدون خرابی و همیشه رو به جلو چرا مگه ما نمیتونیم فقط المان امریکا میتونن هرکه را بهر سمت هدایت کنن نه کنترل تمام شد نوبت زندگی جهان سومی هائیست که فکرجسم و روح روان نسل جدید چنان پرورش داده که کسی جلودارش نتونه باشه…

  1. باسلام
   سامان عزیز، ممنونیم از اینکه تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید و برای شما آرزوی موفقیت در مسیری که پیش گرفته‌اید، می‌کنیم.

  1. باسلام
   علی عزیز، خواهش میکنیم و ممنونیم از نظر و هراهی شما که انرژی بخش تیم آچارباز است.

 5. سلام سلنگی که آب رو از پمپ میبره بالا تا به در های کولر اب بریزه داخلش پر رسوبه، با چی میتونم اونو تمیز کنم، ممنونم

  1. با سلام
   فرهاد عزیز، همیشه یکی ازعوامل از بین برنده رسوب آب سرکه و جوش شیرین است. می توانید شلنگ را از کولر جدا کنید و چند ساعت داخل سرکه بگذاریند تا سرکه داخل آن رفته و رسوب ها را از بین ببرد. البته اگر رسوب شلنگ خیلی زیاد باشد باید شلنگ را تعویض کنید.

  1. با سلام
   حسین عزیز، برای از بین بردن بوی سرکه کولر کافیست کف کولر و قطعات را به خوبی با آب شست و شو دهید. بعد از خشک شدن قطعات بوی سرکه از بین می رود.

  1. با سلام
   پیرزاد عزیز، کولر های سلولزی رسوب ها و املاح را در خود نگه می دارند و مانع از رسوب بستن کولر می شوند.

   1. اتفاقا پوشال رو میتوانیم سریع عوض کنیم اما سولولز به سختی تمیز میشود و تعویضش مقرون بصرفه نیست

    1. باسلام
     مسعود عزیز ممنونیم که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید

 6. با سلام یک سوال.از حضرتعالی داشتم آیا می شود برای. جلوگیری از رسوب در کولر از فیلتر‌های مگنتی استفاده کرد با تشکر

  1. باسلام
   آقا/خانم جعفری عزیز، بله میتوانید از فیلترهای مگنتی در مسیر لوله آب ورودی به کولر استفاده کنید.

 7. سلام وقت بخیر میتونیم بدنه کولر رو با گیربکس یا روغن چرب کنیم تا زنگ نزنه؟

  1. باسلام
   بهرام عزیز، خیر این مورد ممکن است باعث به مشام رسیدن بوی بد از کولر شما شود، برای جلوگیری از زنگ زدگی بدنه، از عایق در کف کولر استفاده و روی دستگاه سایه بان قرار دهید. همچنین استفاده از عایق رطوبتی نیز پیشنهاد می‌شود.

  1. باسلام
   کمال عزیز، ممکن است پمپ آب با جوهر نمک آسیب ببیند. پیشنهاد می کنیم برای رسوب گیری، پمپ را باز کنید و در سرکه بگذارید تا رسوب ها برطرف شود.

  1. با سلام
   مهدی عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 8. با سلام از شیر تخلیه آب کولر استفاده کنید وسر شیر تخلیه را با شیلنگ یا از طریق لوله کشی به داخل فاضلاب هدایت کنید وسر آنرا هم شیر ببندید با این کار میتوانیدهر روز آب کولر را عوض کنیدو بدون مراجعه به کولر البته شیر تخلیه که به کف کولر نصب شده رو باز بگذارید تا دردسرش کمتر بشه در زمان باز کردن شیر پایینی فلکه آب کولر را هم ببندیدتا اسراف نشه البته اگه کولر در روی پشت بامه حتما از سایه بان وفیلتر های نانو جهت جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید وگرد وغبار به کولر استفاده کنید

  1. با سلام
   فرزاد عزیز، ممنون از پاسخگویی شما. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 9. سلام و درود
  ضمن عرض خسته نباشید از ارائه مطالب خوب تان تشکر و قدردانی می کنم
  لطفاً طریقه تمیز کردن پدهای سلولزی را که شوره بسیار زیادی گرفته اند نیز توضیح بفرمائید، من امسال برای کولر پد سلولزی تهیه کردم ولی متاسفانه در طی دو ماه چنان شوره ای به خود گرفته اند که بهیچ عنوان با شستن و حتی ریختن سرکه هم رفع نشد، البته ناگفته نماند که طریقه صحیح شوره زدائی با سرکه رو هم بلد نیستم فقط اینقدر میدونم که این شوره های سخت با سرکه رفع نمی شوند، اگر راهنمائی بفرمائید ممنون میشم

  1. سلام
   استفاده از مواد شوینده شیمیایی برای شستن پدهای سلولزی موجب آسیب به آنها میشود. بهترین روش برای شستن این پدها، استفاده از اسپری آب متعادل است. بهترین مواد شوینده برای پدها هم در بروشور آنها نوشته شده. حتما بروشور پد سلولزی را مطالعه کنید.
   در صورت داشتن هرگونه سوالی، لطفا با پشتیبانی آچارباز با شماره 02154591600 تماس بگیرید.

  2. باسلام و تشکر از مطالب مفیدتان مشکل من هم دقیقا مثل مشکل دوستمان آقای مهدی قاری می باشد که حتی با استفاده از رسوب زدای قوی مشکل آهک سخت شده روی سلولز ها را نتوانستم تمیز کنم لطفا اگر امکان دارد از کارشناسان خبره استفاده شود با تشکر

   1. سلام
    می‌توانید از مقدار کمی جوهرنمک برای زدودن رسوب ها استفاده کنید. البته موارد ایمنی را رعایت کنید.

   1. با سلام
    علیرضا عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

 10. من پارسال همین توپهای شوره گیررو بررسی کردم داخلش یک کیسه اسفنجی که داخل کیسه مقداری سنگ ریزه ودراصطلاح چیزی شبیه به کک ویا پوکه سبک مصالح ساختمانی به صورت ریز شده ومقداری قالب صابون برخورد کردم.پس معلوم شد که مشکل گچ یا اهک یانمک اب رامیشه با قالب صابون وچند تکه پوکه ساختمانی که ناخالصی آب رو جذب میکنه حل کرد.

  1. سلام

   برخی افراد با قرار دادن یک قالب صابون داخل تشتک کولر، به دیرتر شوره زدن آن کمک میکنند اما برای کسب نتیجه بهتر، است از توپ های شوره گیر استفاده شود

 11. مشکلی نداره که بعد از شوره گیری کولر آبی بدنه کولر رو رنگ بزنیم که ظاهرش تمیزتر بشه؟

  1. با سلام
   بهتر است قسمت هایی که زنگ زده و رسوب گرفته را رنگ بزنید تا اکولر شما دیرتر فرسوده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا