به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم؟

رفع شوره کولر آبی

با نزدیک شدن به روزهای گرم سال، باید به فکر راه اندازی کولر بود. سرویس تابستانه کولر آبی، موجب عملکرد بهتر آن برای خنک کردن اتاق می‌شود. یکی از مراحل سرویس کولر آبی، رفع شوره‌های روی قطعات و بدنه است. در اینجا بهترین روش برای رفع شوره کولر آبی را به شما خواهیم گفت.

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کولر یا همان سرویس کولر آبی شامل شستن و روغن کاری تمام قطعات داخلی، بدنه و بررسی دریچه و برزنت کولر آبی می‌شود. برای تمیز کردن کولر آبی، باید:

 • دریچه‌ها را باز کرده
 • پوشال‌ها را باز کنید
 • بدنه کولر را بشویید
 • قطعات داخلی را روغن کاری کنید
 • واتر پمپ را بررسی کنید
 • دینام را کنترل کنید
 • تسمه را تعویض کنید
 • پوشال‌های جدید را ببندید
 • برزنت کولر را بررسی کنید
 • و …

با انجام این مراحل، در نهایت کولر شما تمیز و آماده استفاده در تابستان خواهد شد.

دلایل ایجاد شوره کولر آبی چیست؟

کولر آبی که نام دیگر آنها کولر تبخیری است، روزانه حجم بالایی آب مصرف می‌کنند. با وجود املاح زیادی که در آب شهری وجود دارد، با گذشت زمان، شاهد تشکیل شدن رسوب و شوره روی بدنه و حتی قطعات داخلی کولر خواهیم بود. حتی بعد از اینکه کولر جدیدی را خریداری کنید، بعد از گذشت ۳ الی ۴ ماه، شوره و رسوب روی آن تشکیل می‌شود. چه بسا کسانی هستند که توجه زیادی به تمیز کردن و سرویس کولر آبی نکرده و بدنه کولر به دلیل وجود رسوب، خیلی زود فرسوده می‌شود.

دلیل ایجاد شوره کولر آبی
وجود رسوب و شوره روی بدنه و قطعات کولر، موجب فرسوده شدن کولر آبی می‌شود.

مزایای تمیز کردن شوره کولر

تشکیل شدن شوره روی بدنه و قطعات کولر آبی، عمر کولر و این قطعات را کاهش می‌دهد. عملکرد کولر را کاهش داده و دیگر نمی‌توانید انتظار کارکرد روزهای اول را از آن داشته باشید. وجود رسوب روی دریچه‌ها مانع از جریان هوای تمیز شده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند.

همچنین وجود شوره و آهک روی قطعات مکانیکی کولر، چرخش آنها را دچار مشکل کرده و شاید در مدت زمان کوتاهی، منجر به سوختن کولر شود. پس از مهم‌ترین مزایای از بین بردن جرم کولر آبی، صرفه جویی در هزینه‌های غیرمنتظره آینده برای تعویض و تعمیر کولر است.

پاک کردن شوره آب کولر؛ چگونه رسوب کولر را پاک کنیم؟

پاک کردن شوره کولر آبی بسته به سختی میزان شوره و رسوب ایجاد شده، چندین روش دارد. هرچه میزان رسوب کمتر باشد، خوب تمیز کردن آن، آسان‌تر خواهد بود. اما اگر مدت زمان زیادی به تمیز کردن کولر توجه نکرده باشید، به طور قطع باید از مواد قوی تری برای پاک کردن شوره کولر استفاده کنید. در اینجا چند روش برای پاک کردن شوره کولر معرفی خواهیم کرد:

۱-شستن کولر با آب و مواد شوینده

زمانی که شوره کولر بسیار کم است، به راحتی با آب و مقداری مواد شوینده و یا حتی مواد سفیدکننده، می‌توانید آن را تمیز کنید. بهتر است یک برس برای تمیز کردن شوره روی قطعات کولر استفاده کنید. گاهی استفاده از یک برس سیمی، بسیار موثر است.

به آرامی تمام قطعات قابل شستشوی کولر آبی را باز کرده و با محلول آب و مواد شوینده آن را خیس کنید و با فرچه به سراغش بروید. به نرمی فرچه را به همه قسمت‌هایی که شوره دارند بکشید و کامل، همه قطعات را تمیز کنید.

سشتن شوره از قطعات کولر
مواد شوینده اسیدی می‌توانند به بدنه کولر آبی، آسیب جدی وارد کنند.

۲-پاک کردن شوره کولر با سرکه

همانطور که می‌دانید، سرکه قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و برای تمیز کردن جرم روی لوازم و سطوح فلزی و شیرآلات، بسیار مناسب است. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به صورت دوره‌ای و با فاصله زمانی کم، کولر را تمیز می‌کنند، برای پاک کردن شوره کولر، سرکه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مقداری سرکه روی قطعات و کف کولر ریخته و بعد از چند دقیقه با برس تمیز کنید.

فقط به این نکته توجه کنید که برای مدت طولانی، سرکه روی قطعات و بدنه کولر نماند.

تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
نصب کولر آبی در برندهای مختلف، تعمیر کولر آبی و سرویس کولر آبی به صورت کامل و راه اندازی آن در ابتدای فصل گرما و جمع آوری کولر در ابتدای فصل سرما از خدمات آچارباز است. با ثبت سفارش از طریق دکمه زیر و یا تماس با شماره تلفن ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تعمیرکار در سریعترین زمان برای خدمات رسانی به شما اعزام می ‌شود.
درخواست تعمیر کولر آبی

۳-پاک کردن شوره کولر با جوهرنمک

گاهی پاک کردن شوره کولر با مواد شوینده و سرکه ممکن نیست و باید از مواد پرقدرت‌تری استفاده کنید. یکی از این مواد، جوهرنمک بوده که خطرناک است و در زمان استفاده از آن باید موارد ایمنی را رعایت کنید. در حین استفاده از جوهرنمک، باید از دستکش ایمنی به دست داشته باشید تا دستان شما آسیب نبیند. در صورت امکان ماسک به صورت بزنید تا بوی اسید را استشمام نکنید.

مقداری از جوهر نمک را روی قطعات رسوب‌دار و تشتک کولر ریخته و بعد از چند دقیقه با آب زیاد و بادقت آنها را بشویید. جوهرنمک، خیلی سریع نتیجه مطلوب را به شما می‌دهد، پس از قرار دادن طولانی مدت قطعات کولر آبی داخل جوهرنمک خودداری کنید.

راه‌های جلوگیری از ایجاد شوره کولر آبی

قبل از اینکه خود را درگیر تمیز کردن شوره کولر آبی کنید، بهتر است با انجام چند روش ساده، از ایجاد شدن این حجم از شوره و رسوب روی بدنه کولر جلوگیری کنید. تمام مواردی که برای جلوگیری از ایجاد شوره کولر آبی بیان می‌کنیم، از مراحل سرویس کولر آبی است. کارهایی شستن کولر، مثل تعویض پوشال، روغن کاری قطعات کولر، تعویض برزنت کولر آبی، بررسی اتصالات و ارائه راهکاری برای جلوگیری از شوره کولر آبی، در مرحله سرویس تابستانه انجام می‌شوند.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه کولری تمیز و با حداقل میزان شوره داشته باشید.

۱-انتخاب جایگاه مناسب برای کولر

یکی از دلایل ایجاد شوره در بدنه کولر آبی، قرار گرفتن کولر در معرض تابش شدید آفتاب است. با تابش مستقیم آفتاب، آب کولر سریع‌تر بخار شده و شوره زیادی روی بدنه کولر آبی تشکیل می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، پیشنهاد می‌شود که کولر را در جایی از پشت بام قرار دهید که در معرض تابش آفتاب نباشد. استفاده از سایبان کولر آبی هم از می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد.

پیشنهاد مطالعه
نصب سایبان کولر آبی
وجود سایبان برای کولر آبی، می‌تواند از تشکیل شوره جلوگیری کند.

۲-قرار دادن فیلتر رسوب‌گیر در مسیر آب ورودی کولر آبی

برای اینکه آبی که وارد کولر می‌شود، قبل از ورود به مخزن کولر، رسوب‌گیری شود، در مسیر ووردی آب، یک فیلتر رسوب‎گیر قرار دهید. این فیلترها دارای یک ورودی و یک خروجی هستند و داخل بدنه آنها، یک فیلتر رزینی قرار دارد. املاح و رسوب موجود در آب، به واسطه این فیلتر گرفته می‌شود و آهک و سوره کمتری روی بدنه کولر ایجاد می‌شود.

۳-استفاده از پدهای سلولزی

استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال، به جلوگیری از تشکیل نمک کولر کمک می‌کند. این پدهای سلولزی، رسوب کولر را در خود نگه داشته و مانع از تشکیل آهک روی بدنه می‌شوند. با توجه به قابل شستشو بودن این پدها، شما قادر هستید پدها را بشویید و خواهید دید که رسوب تشکیل شده روی آنها، به راحتی شسته خواهند شد.

۴-استفاده از شوره گیر کولر آبی

چندسالی است که موادی با عنوان توپ شوره‌گیر کولر آبی، وارد بازار شده که به جلوگیری از ایجاد شوره روی بدنه کولر آبی کمک می‌کند. این مواد ساخته شده از اسید چرب هستند که یون‌های موجود در آب را جذب می‌کنند. توپ‌های شوره گیر کولر آبی را داخل تشتک کولر قرار دهید. این توپ‌ها در صورت قرار گرفتن داخل آب تشتک، تبادل یونی پیدا کرده و کلسیم و منیزیم موجود در آب را جذب خواهند کرد.

شوره گیر کولر آبی
قرار دادن توپ‌های شوره گیر داخل مخزن کولر، موجب جلوگیری از ایجاد رسوب می‌شود.

انداختن صابون در کولر درست یا غلط؟

یکی از روش هایی که برای از بین بردن شوره کولر آبی پیشنهاد می شود انداختن صابون در سینی کولر است. ولی بهتر است این کار را انجام ندهید و انداختن صابون در کولر آبی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. با این روش نه تنها جرم کولر به خوبی از بین نمی رود بلکه برای سلامتی نیز مضر است.

قیمت شوره گیر کولر آبی

شوره گیر کولر آبی قیمت چندان زیادی ندارد. در زمان نگارش این مطلب، با صرفه هزینه‌ای در حدود ۱۲ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان، می‌توان یک بسته دو عددی شوره گیر کولر آبی خریداری کرده و از ایجاد رسوب و آهک، روی بدنه کولر جلوگیری کنید.


نویسنده :

۱۳ دیدگاه

 • کمال گفت:

  تو پمپ آبم رسوب بسته میتونم جوهر نمک بریزم که رسوباش برطرف بشه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   کمال عزیز، ممکن است پمپ آب با جوهر نمک آسیب ببیند. پیشنهاد می کنیم برای رسوب گیری، پمپ را باز کنید و در سرکه بگذارید تا رسوب ها برطرف شود.

 • مهدی گفت:

  با سلام ممنون از راهنمایی های خوب و ارزنده شما

 • Farzad گفت:

  با سلام از شیر تخلیه آب کولر استفاده کنید وسر شیر تخلیه را با شیلنگ یا از طریق لوله کشی به داخل فاضلاب هدایت کنید وسر آنرا هم شیر ببندید با این کار میتوانیدهر روز آب کولر را عوض کنیدو بدون مراجعه به کولر البته شیر تخلیه که به کف کولر نصب شده رو باز بگذارید تا دردسرش کمتر بشه در زمان باز کردن شیر پایینی فلکه آب کولر را هم ببندیدتا اسراف نشه البته اگه کولر در روی پشت بامه حتما از سایه بان وفیلتر های نانو جهت جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید وگرد وغبار به کولر استفاده کنید

 • مهدی قاری گفت:

  سلام و درود
  ضمن عرض خسته نباشید از ارائه مطالب خوب تان تشکر و قدردانی می کنم
  لطفاً طریقه تمیز کردن پدهای سلولزی را که شوره بسیار زیادی گرفته اند نیز توضیح بفرمائید، من امسال برای کولر پد سلولزی تهیه کردم ولی متاسفانه در طی دو ماه چنان شوره ای به خود گرفته اند که بهیچ عنوان با شستن و حتی ریختن سرکه هم رفع نشد، البته ناگفته نماند که طریقه صحیح شوره زدائی با سرکه رو هم بلد نیستم فقط اینقدر میدونم که این شوره های سخت با سرکه رفع نمی شوند، اگر راهنمائی بفرمائید ممنون میشم

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   استفاده از مواد شوینده شیمیایی برای شستن پدهای سلولزی موجب آسیب به آنها میشود. بهترین روش برای شستن این پدها، استفاده از اسپری آب متعادل است. بهترین مواد شوینده برای پدها هم در بروشور آنها نوشته شده. حتما بروشور پد سلولزی را مطالعه کنید.
   در صورت داشتن هرگونه سوالی، لطفا با پشتیبانی آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید.

  • عباس گفت:

   باسلام و تشکر از مطالب مفیدتان مشکل من هم دقیقا مثل مشکل دوستمان آقای مهدی قاری می باشد که حتی با استفاده از رسوب زدای قوی مشکل آهک سخت شده روی سلولز ها را نتوانستم تمیز کنم لطفا اگر امکان دارد از کارشناسان خبره استفاده شود با تشکر

   • زهرا چگینی گفت:

    سلام
    می‌توانید از مقدار کمی جوهرنمک برای زدودن رسوب ها استفاده کنید. البته موارد ایمنی را رعایت کنید.

  • علیرضا گفت:

   سلام با جوهر نمک رفع میشود

 • حمیدرضا گفت:

  من پارسال همین توپهای شوره گیررو بررسی کردم داخلش یک کیسه اسفنجی که داخل کیسه مقداری سنگ ریزه ودراصطلاح چیزی شبیه به کک ویا پوکه سبک مصالح ساختمانی به صورت ریز شده ومقداری قالب صابون برخورد کردم.پس معلوم شد که مشکل گچ یا اهک یانمک اب رامیشه با قالب صابون وچند تکه پوکه ساختمانی که ناخالصی آب رو جذب میکنه حل کرد.

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   برخی افراد با قرار دادن یک قالب صابون داخل تشتک کولر، به دیرتر شوره زدن آن کمک میکنند اما برای کسب نتیجه بهتر، است از توپ های شوره گیر استفاده شود

 • saeed گفت:

  مشکلی نداره که بعد از شوره گیری کولر آبی بدنه کولر رو رنگ بزنیم که ظاهرش تمیزتر بشه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   با سلام
   بهتر است قسمت هایی که زنگ زده و رسوب گرفته را رنگ بزنید تا اکولر شما دیرتر فرسوده شود.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.