×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبیمنتخب سردبیر

چگونگی تنظیم تسمه کولر آبی و تعویض آن

تنظیم تسمه کولر آبی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1398 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

با آمدن فصل تابستان، کولرآبی مانند یک ناجی هوای خنک را برای شما تولید می‌کند. اما این ناجی دوست‌داشتنی، برای کارکرد صحیح به اجزای مختلفی نیاز دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تسمه کولر گازی است. در این مقاله قصد داریم مطالب مفیدی در ارتباط با کاربرد، وظیفه، مشکلات و نحوه تنظیم تسمه کولر آبی بیان کنیم.

پس در صورتیکه تمایل دارید درباره این قطعه اطلاعات بیشتری بدست آورید و بتوانید خودتان تسمه را تعویض کنید؛ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. چنانچه فرصت، ابزار و مهارت لازم برای کار با کولرآبی را ندارید می‌توانید از کارشناسان آچارباز برای رفع مشکل کمک بگیرید. کافیست در این صفحه روی کلمه سرویس کولر آبی کلیک کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول کاربران درباره مشکلات و تنظیم تسمه کولر آبی

در این قسمت پر تکرارترین سوالات افراد درباره مشکلات و تنظیم تسمه کولر آبی را بیان می‌کنیم و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. اگر تسمه کولر ابی شل باشد چه می شود؟
 2. تسمه کولر آبی چقدر باید سفت باشد؟
 3. چرا تسمه کولر آبی پاره میشود؟
 4. سایز تسمه کولر آبی را چطور بفهمیم؟
 5. چرا تسمه کولر در میاد؟

تسمه کولر آبی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

تسمه کولر آبی، نیروی چرخشی را از موتور کولر، به پولی منتقل می‌کند. تسمه به دور پولی کوچک که به موتور متصل است و پولی بزرگ چرخیده و انرژی حرکتی را از موتور به پروانه منتقل می‌کند.

تسمه کولر آبی یا کمربند V، یک نوع کمربند بسیار بلند است که در کنار شناور و توربین هوای کولر جزو قطعات مکانیکی دستگاه به حساب می‌آید. تسمه کولر با چرخش خود باعث انتقال نیرو از سمت موتور به قطعات دیگر کولر می شود و به کارکرد درست کولر کمک می‌کند.

تعویض تسمه کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعویض تسمه کولر آبی

روش تنظیم تسمه کولر آبی؛ میزان سفتی تسمه کولر چقدر است؟

هر کولری با توجه به مدل و ابعادش، به یک نوع تسمه با سایز مناسب نیاز دارد؛ به همین دلیل، شماره تسمه روی بدنه آن نوشته شده است. مهم‌ترین نکته در ارتباط با تسمه مربوط به چگونگی تنظیم و میزان سفت و شلی آن است؛ اگر تسمه کولر ابی شل باشد چه می شود؟ اگر تسمه زیاد شل یا سفت باشد، آسیب جدی متوجه موتور وارد شده یا سروصدای زیادی حین کار تولید می‌شود.

تسمه کولر آبی چقدر باید سفت باشد؟ تسمه کولر آبی نباید به قدری سفت باشد که مانع از چرخیدن موتور یا پروانه شود. در صورت سفت بودن تسمه کولر آبی، به دینام کولر، فشار زیادی وارد خواهد شد و با گذشت زمان کوتاهی، دینام می‌سوزد.

برای تنظیم تسمه کولر آبی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اگر احساس کردید که تسمه کمی شل یا سفت است، پیچ‌های پایه موتور را کمی شل کنید و سپس با جابجا کردن تسمه، آن را تنظیم کنید.
 • برای تنظیم تسمه کولر، با دو انگشت دست، دو طرف تسمه را به هم نزدیک کنید؛ با این کار باید دو طرف تسمه به اندازه یک بند انگشت با هم فاصله داشته باشد.
 • روش دیگر این است که بعد از نصب تسمه، کولر را برای چند لحظه روشن و سپس خاموش کنید.
 • بعد از خاموش شدن کولر، فن کولر باید حداقل 5 دور چرخیده و سپس متوقف شود. با چرخش بیشتر یا توقف ناگهانی کولر، متوجه می‌شوید که تسمه بدرستی تنظیم نیست.
محل نصب تسمه در کولرآبی
اگر تسمه سایز مناسب را خریداری کنید با مشکل شلی یا سفتی تسمه روبرو نمی‌شوید.

رگلاژ کردن تسمه کولر

مورد بسیار مهمی که باید در رابطه با تعویض تسمه کولر آبی به آن توجه شود، چگونگی تنظیم آن در زمان رگلاژ کردن است. در صورتیکه بعد از رگلاژ کردن تسمه کولر، تسمه زیادی سفت یا حتی شل باشد، هم در حرکت پروانه و موتور خلل ایجاد می‌کند و هم ممکن است صداهای ناهنجار ایجاد کند.

برای رگلاژ کردن تا 4 پیج که در زیر دینام قرار دارد را باز کنید. برای سفت کردن دینام را بالاتر و برای شل کردن، دینام را پایین تر بکشید و بعد پیچ‌ها را ببندید.

علت شل بودن تسمه
تنظیم درست تسمه، موجب حرکت روان محور می‌شود.

علت پاره شدن تسمه کولر آبی

یکی از پرتکرارترین سوالات کاربران این است که چرا تسمه کولر آبی پاره میشود؟ دلایل زیادی وجود دارند که موجب پاره شدن تسمه کولر آبی می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین نشانه‌های پاره شدن تسمه، تولید سروصدای بسیار بعد از روشن کردن کولر است.

 • بی کیفیت بودن تسمه کولر آبی
 • فرسوده شدن تسمه کولر آبی
 • بیش از حد سفت بودن تسمه کولر آبی
 • استفاده از تسمه نامناسب برای کولر آبی
 • وجود لبه‌های تیز در قسمت پولی موتور کولر آبی، که موجب آسیب به تسمه می‌شود.

4 مورد از علائم شل بودن تسمه کولر

اینفوگرافیک دلایل شل شدن تسمه کولر آبی
در تصویر بالا مهم‌ترین دلایل شل شدن تسمه کولر آبی را بیان کرده‌ایم.

چه زمانی باید تسمه را تعویض کرد؟

اگر متوجه هرگونه خوردگی و پارگی یا صداهای غیرمعمول شدید، یعنی کولر آبی نیاز به تسمه جدید دارد. چنانچه کولر کار می‌کند و صدای غیر طبیعی ندارد ولی قدرت تولید هوای خنک را ندارد این مشکل ناشی از شل شدن تسمه کولر باشد. در مقاله ۱۳ دلیل خنک نبودن باد کولر آبی می‌توانید دلایل دیگر این مشکل را بخوانید.

5 مرحله تعویض تسمه کولر آبی

اولین قدم برای تعویض تسمه کولر آبی، انتخاب یک تسمه با سایز مناسب برای کولر است. اما سایز تسمه کولر آبی را چطور بفهمیم؟ سایز تسمه‌ها روی آنها نوشته شده است. اما اگر سایز حک شده روی تسمه شما پاک شده می‌توانید از جدول زیر برای خرید و پیدا کردن سایز تسمه کولر آبی استفاده کنید.

برند/ظرفیت کولر30003500400045005000600065007000
برفابA-45A-59A-60A-68A-68
آزمایشA-43A-44A-55A-56A-64A-72
آبسال A-44A-45A-57A-58A-68A-72
ارجA-46A-49A-59A-61A-66A-74
جنرال A-42A-43A-51A-53A-63A-68
 • پس با توجه به مدل کولر آبی باید تسمه مناسب را خریداری کنید.
 • بعد به سراغ کولر بروید برق آن را قطع کرده و دریچه‌های کولر را باز کنید.
 • تسمه را با دو انگشت گرفته و مقداری به سمت بیرون کشیده و به سمت پولی بزرگ حرکت دهید تا خارج شود.
 • تسمه جدید را ابتدا به دور پولی کوچک انداخته و کمی بچرخانید، سپس تسمه را به دور پولی بزرگ انداخته و دوباره کمی بچرخانید تا خوب جا بیافتد.
 • مطمئن شوید که چیزی مانع از چرخیدن موتور و پولی‌ها نمی‌شود.
تعویض تسمه کولر آبی

علت خیس شدن تسمه در حین کار کولر

اگر پوشال درست نصب نشده باشد، آب از طریق پوشال روی تسمه می‌ریزد. در هنگام کار کولر بر روی دور تند، خیسی تسمه باعث لغزش آن می‌شود. برای پیدا کردن دلیل ریزش آب روی تسمه می‌توانید درب سمت موتور را بسته و درب دیگر را باز بگذارید. سپس کولر را روشن کنید و چک کنید آب روی تسمه به چه شکل و از کجا ریخته می‌شود.

نکات مهم برای تنظیم تسمه کولر آبی

 • قبل از راه‌اندازی کولر برای فصل گرما وضعیت تسمه را بررسی و در صورت نیاز اقدامات لازم برای تعویض یا تنظیم تسمه کولر آبی را انجام دهید.
 • چرا تسمه کولر در میاد؟ بدلیل شل بودن بیش از حد یا پاره شدن، تسمه از کولر بیرون می‌آید.
 • با تعویض تسمه در زمان مناسب از می‌توانید از داغ شدن بیش از حد دینام و موتور جلوگیری کرده و هزینه نگهداری را کاهش دهید.
تعویض تسمه کولر آبی
بعد از نصب تسمه، مطمئن شوید که تسمه درست در جای خود قرار گرفته است.

آنچه درباره تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی آموختیم

در این مقاله با قطعه تسمه کولر آبی به طور کامل آشنا شدیم و مشکلاتی که ممکن است برای آن بوجود آید را همراه با روش‌های حل مشکل و مراحل تنظیم تسمه کولر آبی بیان کردیم. به کمک این مقاله می‌توانید خودتان مشکلات مربوط به تسمه را تشخیص داده و برای تعویض یا تنظیم تسمه کولر آبی اقدام کنید. اما در صورتیکه مهارت و فرصت کافی برای این کار را ندارید می‌توانید از کارشناسان آچارباز برای رفع مشکل کمک بگیرید. کافیست در این صفحه روی کلمه سرویس کولر آبی کلیک کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

تعویض تسمه کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعویض تسمه کولر آبی
4/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫44 دیدگاه ها

 1. سلام
  لطفا طریقه تعویض یاتاقان کولر آبی رو هم یه راهنمایی بکنید مشکل دارم. مرسی

 2. سلام آیا میشه دور موتور کولر رو کم کرد ؟
  کولر بزرگه و فضا کوچیک
  میخام ببینم آیا میشه کاری کرد که دور موتور کولر کم بشه و از همین کولر استفاده کرد ؟
  یکی هم گفت با شل کردن تسمه کولر ! آیا امکانش هست؟ روی موتور فشار ایجاد نمیشه؟

  1. بهترین گزینه انتخاب کولر مناسب می‌باشد ولی شل کردن تسمه باعث ایجاد هرزگردی تسمه و آسیب زدن به پولی ها و تسمه میشود . اگر خیلی اصرار به استفاده از همین کولر داری . پولی موتور رو سایز کوچکتری انتخاب کنید .

   1. با سلام
    کریمی عزیز، ممنون از پاسخگویی شما. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

  2. با سلام
   مجتبی عزیز، شل کردن تسمه موجب آسیب دیدن پولی و لرزش کولر شده و اصلا پیشنهاد نمیشود. بهترین راه حل خرید کولر مناسب است.

 3. سلام و خسته نباشید
  مدتی هست داخل بدنه کولر دقیقا در مسیر تسمه، روی بدنه و پوشال کولر یک دوده سیاه ریخته می شود. دست میزنم خیلی چسبنده و مثل جنس تسمه هست.
  بنظرتون ایراد از چی هست
  ممنونم

   1. با سلام
    سجاد عزیز، احتمالا از روغن کاری تسمه باشد یا تسمه بر اثر ساییدگی در حال تولید گرده است که با آب قاطی می شود.

  1. با سلام
   سجاد عزیز، اگر پوشال درست نصب نشده باشد، آب از طریق پوشال روی تسمه میریزد. در هنگام کار کولر بر روی دور تند، خیسی تسمه باعث لغزش آن می شود. سیاهی ها هم به نظر از روغن کاری تسمه باشد.

  1. باسلام
   آقا/ خانم محمدی عزیز، بله اختلال در تسمه باعث اختلال در عملکرد موتور شده و به آن آسیب خواهد زد.

  2. سلام آیا میشود تسمه ک خریداری شده ….بزرگ است را برش داد و ب وسیله منگنه بزرگ بهم چسباند چون تنظیم هم کردیم بزرگ است

 4. سلام .کولر آبی ما دور کند کار میکنه یدفعه صدای جی جیر میده و دگ کار نمیکنه .تسمه روهم تازه عوض کردیم اما بازم این اتفاق میوفته.!!کولر داغ میکنه کار نمیکنه !!دلیلش چیه؟؟

  1. باسلام
   آقا/خانم علی زاده عزیز، این اختلال می‌تواند ناشی از تراز نبودن محور پروانه کولر و یا اختلال در یاتاقان‌ها به وجود بیایید برای رفع مشکل خود موارد مذکور را بررسی و از سفت یا شل نبودن تسمه مطمئن شوید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 5. سلام خسته نباشید تسمه کولر ابی رو به علت پارگی تعویض کردم و الان وقتی کلید رو میزنم صدای موتور میاد اما کار نمیکنه و باید با دست کمک کنم و تسمه رو بچرخونم تا راه بیفته البته ناگفته نماند با همون تسمه پاره هم ابن مشکل وجود داشت ممنون بابت پاسخگویی

  1. باسلام
   وحید عزیز بررسی کنید که عمل رگلاژ کردن به درستی صورت گرفته باشد. همچنین صحت قطعاتی چون پروانه، موتور و دینام را بررسی کنید. شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

  2. چند علت می تواند داشته باشد، 1-سیم پیچ استارت قطع شده است2_کلید گریز از مرکز موتور مشکل پیدا کرده است3-خازن موتور مشکل دارد. بحرحال موتور را باز کرده به یک سیم پیچی باید ببرید.

   1. باسلام
    سجاد عزیز، ممنونیم که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 6. سلام من به تازگی سیم پیچی موتور رو تعویض کردم. اما دور تند الان از دور کند سیم پیچی قبلی هم کمتر شده صدای کولر هم کم هستش. مشکل از چی میتونه باشه

  1. باسلام
   سروش عزیز، برای حل مشکل مطمئن شوید که تسمه شل و یا سفت نباشد. همچنین این امکان وجود دارد که سیم پیچ راه انداز به کلید گریز از مرکز وصل نبوده و یا سوخته باشد. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 7. کولر من در حال کار کردن دوده می دهد . تسمه و یاتاقن رو هم عوض کردم ولی مشکل برطرف نشد میشه کمک کنین؟

  1. با سلام
   آرش عزیز، احتمالا این مشکل به دلیل تراز نبودن و ناهماهنگی بین پولی های بزرگ و کوچک کولر است.

 8. تسمه کولرم پاره شده بود یه تسمه جدید خریدم ولی بعد از روشن کردن صدای زیادی از خودش درمیاره

  1. باسلام
   اکبر عزیز ممکن است سایز تسمه خریداری شده با سایز تسمه اصلی کولر مطابقت نداشته باشد. اغلب سرو صدای زیاد کولر به دلیل شل یا سفت بودن تسمه به وجود می آید.

 9. سلام
  بعد از تعویض یاتاقان پروان با بدنه برخورد میکنه و باعث ایجا صدا میشه
  برای تعمیر چکار باید کرد؟

  1. سلام
   باید پروانه را تراز کنید تا در جای خود قرار گیرد. باید شفت پروانه را بررسی و تراز کنید.

 10. سلام
  چرا تسمه از کولر بعد از چند دقیقه کار کردن از رو مسیر خودش خارج میشه؟

  1. سلام
   باید از تسمه با اندازه مناسب برای کولر استفاده کنید. در صورت استفاده از تسمه نامناسب، در جای خود به درستی نخواهد چرخید.

 11. سلام
  موتور من بدون تسمه روان کار میکنه ولی وقتی تسمه رو روش میندازم موتور سرجاش تکون میخوره.البته باز هم روان حرکت میکنه . پیچاش هم سفته.
  تسمه هم تنگ نیست.
  طبیعیه یا مشکلی داره؟

  1. سلام
   بهتر است برای اطمینان از وضعیت کولر، کارشناس متخصص آن را سرویس کند. میتوانید از خدمت سرویس کولرآبی آچارباز استفاده کنید.

 12. سلام
  میخواستم بدونم چرا پاره شدن تسمه به دینام آسیب میزنه. اگر موتور بدون بار تسمه کار کنه مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام
   دوست عزیز، بدون تسمه نیروی چرخشی از موتور به پروانه منتقل نشده و در واقع کولر هیچ فایده‌ای برایتان ندارد.

 13. سلام. تسمه کولر ما ۶۰ بود و خارجی بود ولی فروشنده بهمون ۵۹ ایرانی داد، با این روش که فرمودین جا نمیره… آیا اندازه هاشون فرق میکنه یا با تغییر پیچ موتور جا بندازم؟

  1. سلام
   بهتر بود تسمه سازگار با کولر را خریداری می‌کردید. اما اگر تسمه جا نمیوفتد، لطفا با فشار آن را جا نیندازید. برای عملکرد بهتر تسمه، لطفا تسمه مناسب با نوع کولر را تهیه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال، با مرکز پشتیبانی با شماره 02154591600 تماس بگیرید.

 14. برای تنظیم تسمه کولر، با دو انگشت دست، دو طرف تسمه را به هم نزدیک کنید، با این کار باید دو طرف تسمه به اندازه یک بند انگشت باید با هم فاصله داشته باشند.؟ میشه عکس بزارید از این کارتون

  1. سلام

   با توجه به درخواست شما، مقاله به روزرسانی شده و می توانید آن را مجدد مطالعه کنید

  1. سلام

   تسمه کولر در صورت فرسوده شدن و یا منتاسب نبودن با نوع کولر پاره خواهد شد. شما باید برای کولر آبی، تسمه مناسب انتخاب کنید تا فشاری به پولی‌ها وارد نشود. تعمیرکار کولر آبی تسمه مناسب برای کولر شما را انتخاب می‌کند.

 15. تسمه تایم باید با هر سرویس کولر تعویض شود یا زمان خاصی برای تعویض دارد؟
  تسمه تایم رو خودمون هم میتونیم تعویض کنیم؟

  1. سلام

   تا زمانی که تسمه پاره و یا فرسوده نشود، نیازی به تعویض آن نیست. البته بعد از چند ماه استفاده از کولر، تسمه تایم فرسوده خواهد شد. گاهی هم به دلیل بیش از حد سفت بودن تسمه، پاره خواهد شد.
   بله خودتان هم قادر به تعویض تسمه تایم هستید.

  1. سلام

   تسمه کولر اگر آسیب دیده باشد، باید تعویض شود. درصورت وجود کوچکترین نشانی از پوسیدگی باید آن را تعویض کنید. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا