×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

چگونگی تنظیم تسمه کولر آبی و تعویض آن

نقش تسمه در کولر آبی

با آمدن فصل تابستان، باید به سراغ کولر بروید و وضعیت آن را بررسی کنید. علی‌الخصوص کسانی که از کولر آبی استفاده می‌کنند، بیشتر باید به سرویس کولر آبی توجه کنند. تسمه کولر آبی از قطعاتی است که نقش کلیدی در عملکرد کولر دارد. در اینجا به بررسی نقش تسمه کولر و چگونگی تعویض و تنظیم آن خواهیم پرداخت.

تسمه کولر آبی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

تسمه کولر آبی، نیروی چرخشی را از موتور کولر، به پولی منتقل می‌کند. تسمه به دور پولی کوچک که به موتور متصل است و همچنین پولی بزرگ می‌چرخد و انرژی حرکتی را از موتور به پروانه منتقل می‌کند.

تسمه کولر آبی یا کمربند V، یک نوع کمربند بسیار بلند است که در کنار شناور و توربین هوای کولر جزو قطعات مکانیکی دستگاه به حساب می‌آید.این قطعه با چرخش خود باعث انتقال نیرو از سمت موتور به قطعات دیگر کولر می شود و به کارکرد درست کولر کمک می‌کند.

برای تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

روش تنظیم تسمه کولر آبی؛ میزان سفتی تسمه کولر چقدر است؟

هر کولری با توجه به مدل و ابعادش، به یک نوع تسمه نیاز دارد، به همین دلیل، شماره تسمه روی بدنه آن نوشته شده است. مهم‌ترین چیزی که به تسمه مربوط می‌شود، چگونگی تنظیم آن است. اگر تسمه شل و یا حتی سفت باشد، آسیب جدی متوجه موتور خواهد بود. البته اگر تسمه مناسب برای کولر خریداری کنید، بعد از نصب آن، مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما اگر احساس کردید که تسمه کمی شل و یا سفت است، پیچ‌های پایه موتور را کمی شل کنید و سپس با جابجا کردن تسمه، آن را تنظیم کنید.

برای تنظیم تسمه کولر، با دو انگشت دست، دو طرف تسمه را به هم نزدیک کنید، با این کار باید دو طرف تسمه به اندازه یک بند انگشت باید با هم فاصله داشته باشند.

روش دیگر این است که بعد از نصب تسمه، کولر را برای چند لحظه روشن و سپس خاموش کنید. بعد از خاموش شدن کولر، فن کولر باید حداقل 5 دور چرخیده و سپس متوقف شود. با چرخش بیشتر و یا توقف ناگهانی کولر، متوجه می‌شوید که تسمه به درستی تنظیم نیست.

تسمه کولر آبی نباید به قدری سفت باشد که مانع از چرخیدن موتور و یا پروانه شود. در صورت سفت بودن تسمه کولر آبی، به دینام کولر، فشار زیادی وارد خواهد شد و با گذشت زمان کوتاهی، دینام خواهد سوخت.

تنطیم سفتی تسمه کولر
با سرویس تابستانه کولر آبی، هزینه آب مصرفی کاهش می‌یابد.

علت پاره شدن تسمه کولر آبی چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که موجب پاره شدن تسمه کولر آبی می‌شوند و ناگفته نماند که پاره شدن تسمه کولر آبی، آسیب جدی به دینام کولر وارد می‌کند. پس بررسی دوره‌ای تسمه کولر آبی را در دستور کار خود قرار دهید و یا اینکه اگر صدایی ناهنجار از کولر شنیده شد، سریع آن را خاموش کرده و تسمه را بررسی کنید.

دلایلی که موجب پاره شدن تسمه کولر آبی می‌شوند شامل:

 • بی کیفیت بودن تسمه کولر آبی
 • فرسوده شدن تسمه کولر آبی
 • بیش از حد سفت بودن تسمه کولر آبی
 • استفاده از تسمه نامناسب برای کولر آبی
 • وجود لبه‌های تیز در قسمت پولی موتور کولر آبی، که موجب آسیب به تسمه می‌شود
علت پارگی تسمه کولر آبی
برجستگی‌های تیز اطراف پولی می‌تواند موجب پاره شدن تسمه شود.
پیشنهاد مطالعه

 علائم شل بودن تسمه کولر آبی چیست؟

 • ایجاد صداهای ناهنجار
 • لرزش کولر آبی
 • لغزش موتور کولر
 • باد گرم کولر آبی
علت شل بودن تسمه
تنظیم درست تسمه، موجب حرکت روان محور می‌شود.
پیشنهاد مطالعه

چه زمانی باید تسمه را تعویض کرد؟

اگر متوجه هرگونه خوردگی و پارگی و یا صداهای غیرمعمول شدید، یعنی کولر آبی نیاز به تسمه جدید دارد.

اگر کولر کار می‌کند و صدای غیر طبیعی ندارد ولی قدرت تولید هوای خنک را ندارد این مشکل ناشی از شل شدن تسمه کولر باشد. در مقاله ۱۳ دلیل خنک نبودن باد کولر آبی می توانید دلایل دیگر این مشکل را بخوانید.

چگونگی تعویض تسمه کولر آبی؛ نصب تسمه

اولین قدم برای تعویض تسمه، که از قطعات کولر آبی است که نقش کلیدی هم دارد، انتخاب یک تسمه مناسب برای کولر است. پس با توجه به مدل کولر آبی، تسمه مناسب را خریداری کنید.
به سراغ کولر بروید. کولر را خاموش کرده و دریچه‌های کولر را باز کنید. تسمه را با دو انگشت گرفته و مقداری به سمت بیرون کشیده و به سمت پولی بزرگ حرکت دهید تا خارج شود.
تسمه جدید را ابتدا به دور پولی کوچک انداخته و کمی بچرخانید، سپس تسمه را به دور پولی بزرگ انداخته و دوباره کمی بچرخانید تا خوب جا بیوفتد. مطمئن شوید که چیزی مانع از چرخیدن موتور و پولی‌ها نمی‌شود.

تعویض تسمه کولر آبی
بعد از نصب تسمه، مطمئن شوید که تسمه درست در جای خود قرار گرفته است.

رگلاژ کردن تسمه کولر

مورد بسیار مهمی که باید در رابطه با تعویض تسمه کولر آبی به آن توجه شود، چگونگی تنظیم آن در زمان رگلاژ کردن است. در صورتی که بعد از رگلاژ کردن تسمه کولر، تسمه زیادی سفت و یا حتی شل باشد، هم در حرکت پروانه و موتور خلل ایجاد می‌کند و هم ممکن است صداهای ناهنجار ایجاد کند.

برای رگلاژ کردن تا 4 پیج که در زیر دینام قرار دارد را باز کنید. برای سفت کردن دینام را بالاتر و برای شل کردن، دینام را پایین تر بکشید و بعد پیچ ها را ببندید.

پیشنهاد مطالعه

علت خیس شدن تسمه در حین کار کولر

اگر پوشال درست نصب نشده باشد، آب از طریق پوشال روی تسمه میریزد. در هنگام کار کولر بر روی دور تند، خیسی تسمه باعث لغزش آن می شود.

برای پیدا کردن دلیل ریزش آب روی تسمه می توانید درب سمت موتور رو بسته و درب دیگر را باز بگذارید. سپس کولر را روشن کنید و چک کنید آب روی تسمه به چه شکل و از کجا ریخته می شود.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
3.5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫36 دیدگاه ها

 1. سلام آیا میشه دور موتور کولر رو کم کرد ؟
  کولر بزرگه و فضا کوچیک
  میخام ببینم آیا میشه کاری کرد که دور موتور کولر کم بشه و از همین کولر استفاده کرد ؟
  یکی هم گفت با شل کردن تسمه کولر ! آیا امکانش هست؟ روی موتور فشار ایجاد نمیشه؟

  1. بهترین گزینه انتخاب کولر مناسب می‌باشد ولی شل کردن تسمه باعث ایجاد هرزگردی تسمه و آسیب زدن به پولی ها و تسمه میشود . اگر خیلی اصرار به استفاده از همین کولر داری . پولی موتور رو سایز کوچکتری انتخاب کنید .

 2. سلام و خسته نباشید
  مدتی هست داخل بدنه کولر دقیقا در مسیر تسمه، روی بدنه و پوشال کولر یک دوده سیاه ریخته می شود. دست میزنم خیلی چسبنده و مثل جنس تسمه هست.
  بنظرتون ایراد از چی هست
  ممنونم

  1. باسلام
   آقا/ خانم محمدی عزیز، بله اختلال در تسمه باعث اختلال در عملکرد موتور شده و به آن آسیب خواهد زد.

 3. سلام .کولر آبی ما دور کند کار میکنه یدفعه صدای جی جیر میده و دگ کار نمیکنه .تسمه روهم تازه عوض کردیم اما بازم این اتفاق میوفته.!!کولر داغ میکنه کار نمیکنه !!دلیلش چیه؟؟

  1. باسلام
   آقا/خانم علی زاده عزیز، این اختلال می‌تواند ناشی از تراز نبودن محور پروانه کولر و یا اختلال در یاتاقان‌ها به وجود بیایید برای رفع مشکل خود موارد مذکور را بررسی و از سفت یا شل نبودن تسمه مطمئن شوید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 4. سلام خسته نباشید تسمه کولر ابی رو به علت پارگی تعویض کردم و الان وقتی کلید رو میزنم صدای موتور میاد اما کار نمیکنه و باید با دست کمک کنم و تسمه رو بچرخونم تا راه بیفته البته ناگفته نماند با همون تسمه پاره هم ابن مشکل وجود داشت ممنون بابت پاسخگویی

  1. باسلام
   وحید عزیز بررسی کنید که عمل رگلاژ کردن به درستی صورت گرفته باشد. همچنین صحت قطعاتی چون پروانه، موتور و دینام را بررسی کنید. شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

  2. چند علت می تواند داشته باشد، 1-سیم پیچ استارت قطع شده است2_کلید گریز از مرکز موتور مشکل پیدا کرده است3-خازن موتور مشکل دارد. بحرحال موتور را باز کرده به یک سیم پیچی باید ببرید.

   1. باسلام
    سجاد عزیز، ممنونیم که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 5. سلام من به تازگی سیم پیچی موتور رو تعویض کردم. اما دور تند الان از دور کند سیم پیچی قبلی هم کمتر شده صدای کولر هم کم هستش. مشکل از چی میتونه باشه

  1. باسلام
   سروش عزیز، برای حل مشکل مطمئن شوید که تسمه شل و یا سفت نباشد. همچنین این امکان وجود دارد که سیم پیچ راه انداز به کلید گریز از مرکز وصل نبوده و یا سوخته باشد. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 6. کولر من در حال کار کردن دوده می دهد . تسمه و یاتاقن رو هم عوض کردم ولی مشکل برطرف نشد میشه کمک کنین؟

  1. با سلام
   آرش عزیز، احتمالا این مشکل به دلیل تراز نبودن و ناهماهنگی بین پولی های بزرگ و کوچک کولر است.

 7. تسمه کولرم پاره شده بود یه تسمه جدید خریدم ولی بعد از روشن کردن صدای زیادی از خودش درمیاره

  1. باسلام
   اکبر عزیز ممکن است سایز تسمه خریداری شده با سایز تسمه اصلی کولر مطابقت نداشته باشد. اغلب سرو صدای زیاد کولر به دلیل شل یا سفت بودن تسمه به وجود می آید.

 8. سلام
  بعد از تعویض یاتاقان پروان با بدنه برخورد میکنه و باعث ایجا صدا میشه
  برای تعمیر چکار باید کرد؟

  1. سلام
   باید پروانه را تراز کنید تا در جای خود قرار گیرد. باید شفت پروانه را بررسی و تراز کنید.

 9. سلام
  چرا تسمه از کولر بعد از چند دقیقه کار کردن از رو مسیر خودش خارج میشه؟

  1. سلام
   باید از تسمه با اندازه مناسب برای کولر استفاده کنید. در صورت استفاده از تسمه نامناسب، در جای خود به درستی نخواهد چرخید.

 10. سلام
  موتور من بدون تسمه روان کار میکنه ولی وقتی تسمه رو روش میندازم موتور سرجاش تکون میخوره.البته باز هم روان حرکت میکنه . پیچاش هم سفته.
  تسمه هم تنگ نیست.
  طبیعیه یا مشکلی داره؟

  1. سلام
   بهتر است برای اطمینان از وضعیت کولر، کارشناس متخصص آن را سرویس کند. میتوانید از خدمت سرویس کولرآبی آچارباز استفاده کنید.

 11. سلام
  میخواستم بدونم چرا پاره شدن تسمه به دینام آسیب میزنه. اگر موتور بدون بار تسمه کار کنه مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام
   دوست عزیز، بدون تسمه نیروی چرخشی از موتور به پروانه منتقل نشده و در واقع کولر هیچ فایده‌ای برایتان ندارد.

 12. سلام. تسمه کولر ما ۶۰ بود و خارجی بود ولی فروشنده بهمون ۵۹ ایرانی داد، با این روش که فرمودین جا نمیره… آیا اندازه هاشون فرق میکنه یا با تغییر پیچ موتور جا بندازم؟

  1. سلام
   بهتر بود تسمه سازگار با کولر را خریداری می‌کردید. اما اگر تسمه جا نمیوفتد، لطفا با فشار آن را جا نیندازید. برای عملکرد بهتر تسمه، لطفا تسمه مناسب با نوع کولر را تهیه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال، با مرکز پشتیبانی با شماره 02154591600 تماس بگیرید.

 13. برای تنظیم تسمه کولر، با دو انگشت دست، دو طرف تسمه را به هم نزدیک کنید، با این کار باید دو طرف تسمه به اندازه یک بند انگشت باید با هم فاصله داشته باشند.؟ میشه عکس بزارید از این کارتون

  1. سلام

   با توجه به درخواست شما، مقاله به روزرسانی شده و می توانید آن را مجدد مطالعه کنید

  1. سلام

   تسمه کولر در صورت فرسوده شدن و یا منتاسب نبودن با نوع کولر پاره خواهد شد. شما باید برای کولر آبی، تسمه مناسب انتخاب کنید تا فشاری به پولی‌ها وارد نشود. تعمیرکار کولر آبی تسمه مناسب برای کولر شما را انتخاب می‌کند.

 14. تسمه تایم باید با هر سرویس کولر تعویض شود یا زمان خاصی برای تعویض دارد؟
  تسمه تایم رو خودمون هم میتونیم تعویض کنیم؟

  1. سلام

   تا زمانی که تسمه پاره و یا فرسوده نشود، نیازی به تعویض آن نیست. البته بعد از چند ماه استفاده از کولر، تسمه تایم فرسوده خواهد شد. گاهی هم به دلیل بیش از حد سفت بودن تسمه، پاره خواهد شد.
   بله خودتان هم قادر به تعویض تسمه تایم هستید.

  1. سلام

   تسمه کولر اگر آسیب دیده باشد، باید تعویض شود. درصورت وجود کوچکترین نشانی از پوسیدگی باید آن را تعویض کنید. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×