به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

چگونگی تنظیم تسمه کولر آبی و تعویض آن

نقش تسمه در کولر آبی

با آمدن فصل تابستان، باید به سراغ کولر بروید و وضعیت آن را بررسی کنید. علی‌الخصوص کسانی که از کولر آبی استفاده می‌کنند، بیشتر باید به سرویس کولر آبی توجه کنند. تسمه کولر آبی از قطعاتی است که نقش کلیدی در عملکرد کولر دارد. در اینجا به بررسی نقش تسمه کولر و چگونگی تعویض و تنظیم آن خواهیم پرداخت.

تسمه کولر آبی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

تسمه کولر آبی، نیروی چرخشی را از موتور کولر، به پولی منتقل می‌کند. تسمه به دور پولی کوچک که به موتور متصل است و همچنین پولی بزرگ می‌چرخد و انرژی حرکتی را از موتور به پروانه منتقل می‌کند.

تسمه کولر آبی یا کمربند V، یک نوع کمربند بسیار بلند است که در کنار شناور و توربین هوای کولر جزو قطعات مکانیکی دستگاه به حساب می‌آید.این قطعه با چرخش خود باعث انتقال نیرو از سمت موتور به قطعات دیگر کولر می شود و به کارکرد درست کولر کمک می‌کند.

روش تنظیم تسمه کولر آبی؛ میزان سفتی تسمه کولر چقدر است؟

هر کولری با توجه به مدل و ابعادش، به یک نوع تسمه نیاز دارد، به همین دلیل، شماره تسمه روی بدنه آن نوشته شده است. مهم‌ترین چیزی که به تسمه مربوط می‌شود، چگونگی تنظیم آن است. اگر تسمه شل و یا حتی سفت باشد، آسیب جدی متوجه موتور خواهد بود. البته اگر تسمه مناسب برای کولر خریداری کنید، بعد از نصب آن، مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما اگر احساس کردید که تسمه کمی شل و یا سفت است، پیچ‌های پایه موتور را کمی شل کنید و سپس با جابجا کردن تسمه، آن را تنظیم کنید.

برای تنظیم تسمه کولر، با دو انگشت دست، دو طرف تسمه را به هم نزدیک کنید، با این کار باید دو طرف تسمه به اندازه یک بند انگشت باید با هم فاصله داشته باشند.

روش دیگر این است که بعد از نصب تسمه، کولر را برای چند لحظه روشن و سپس خاموش کنید. بعد از خاموش شدن کولر، فن کولر باید حداقل ۵ دور چرخیده و سپس متوقف شود. با چرخش بیشتر و یا توقف ناگهانی کولر، متوجه می‌شوید که تسمه به درستی تنظیم نیست.

تسمه کولر آبی نباید به قدری سفت باشد که مانع از چرخیدن موتور و یا پروانه شود. در صورت سفت بودن تسمه کولر آبی، به دینام کولر، فشار زیادی وارد خواهد شد و با گذشت زمان کوتاهی، دینام خواهد سوخت.

تنطیم سفتی تسمه کولر
با سرویس تابستانه کولر آبی، هزینه آب مصرفی کاهش می‌یابد.

علت پاره شدن تسمه کولر آبی چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که موجب پاره شدن تسمه کولر آبی می‌شوند و ناگفته نماند که پاره شدن تسمه کولر آبی، آسیب جدی به دینام کولر وارد می‌کند. پس بررسی دوره‌ای تسمه کولر آبی را در دستور کار خود قرار دهید و یا اینکه اگر صدایی ناهنجار از کولر شنیده شد، سریع آن را خاموش کرده و تسمه را بررسی کنید.

پیشنهاد مطالعه

دلایلی که موجب پاره شدن تسمه کولر آبی می‌شوند شامل:

 • بی کیفیت بودن تسمه کولر آبی
 • فرسوده شدن تسمه کولر آبی
 • بیش از حد سفت بودن تسمه کولر آبی
 • استفاده از تسمه نامناسب برای کولر آبی
 • وجود لبه‌های تیز در قسمت پولی موتور کولر آبی، که موجب آسیب به تسمه می‌شود
علت پارگی تسمه کولر آبی
برجستگی‌های تیز اطراف پولی می‌تواند موجب پاره شدن تسمه شود.

 علائم شل بودن تسمه کولر آبی چیست؟

 • ایجاد صداهای ناهنجار
 • لرزش کولر آبی
 • لغزش موتور کولر
 • باد گرم کولر آبی
پیشنهاد مطالعه
علت شل بودن تسمه
تنظیم درست تسمه، موجب حرکت روان محور می‌شود.

چه زمانی باید تسمه را تعویض کرد؟

اگر متوجه هرگونه خوردگی و پارگی و یا صداهای غیرمعمول شدید، یعنی کولر آبی نیاز به تسمه جدید دارد.

اگر کولر کار می‌کند و صدای غیر طبیعی ندارد ولی قدرت تولید هوای خنک را ندارد این مشکل ناشی از شل شدن تسمه کولر باشد. در مقاله ۱۳ دلیل خنک نبودن باد کولر آبی می توانید دلایل دیگر این مشکل را بخوانید.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

چگونگی تعویض تسمه کولر آبی؛ نصب تسمه

اولین قدم برای تعویض تسمه، که از قطعات کولر آبی است که نقش کلیدی هم دارد، انتخاب یک تسمه مناسب برای کولر است. پس با توجه به مدل کولر آبی، تسمه مناسب را خریداری کنید.
به سراغ کولر بروید. کولر را خاموش کرده و دریچه‌های کولر را باز کنید. تسمه را با دو انگشت گرفته و مقداری به سمت بیرون کشیده و به سمت پولی بزرگ حرکت دهید تا خارج شود.
تسمه جدید را ابتدا به دور پولی کوچک انداخته و کمی بچرخانید، سپس تسمه را به دور پولی بزرگ انداخته و دوباره کمی بچرخانید تا خوب جا بیوفتد. مطمئن شوید که چیزی مانع از چرخیدن موتور و پولی‌ها نمی‌شود.

تعویض تسمه کولر آبی
بعد از نصب تسمه، مطمئن شوید که تسمه درست در جای خود قرار گرفته است.

رگلاژ کردن تسمه کولر

مورد بسیار مهمی که باید در رابطه با تعویض تسمه کولر آبی به آن توجه شود، چگونگی تنظیم آن در زمان رگلاژ کردن است. در صورتی که بعد از رگلاژ کردن تسمه کولر، تسمه زیادی سفت و یا حتی شل باشد، هم در حرکت پروانه و موتور خلل ایجاد می‌کند و هم ممکن است صداهای ناهنجار ایجاد کند.

برای رگلاژ کردن تا ۴ پیج که در زیر دینام قرار دارد را باز کنید. برای سفت کردن دینام را بالاتر و برای شل کردن، دینام را پایین تر بکشید و بعد پیچ ها را ببندید.

علت خیس شدن تسمه در حین کار کولر

اگر پوشال درست نصب نشده باشد، آب از طریق پوشال روی تسمه میریزد. در هنگام کار کولر بر روی دور تند، خیسی تسمه باعث لغزش آن می شود.

برای پیدا کردن دلیل ریزش آب روی تسمه می توانید درب سمت موتور رو بسته و درب دیگر را باز بگذارید. سپس کولر را روشن کنید و چک کنید آب روی تسمه به چه شکل و از کجا ریخته می شود.


نویسنده :

۲۰ دیدگاه

 • اکبر گفت:

  تسمه کولرم پاره شده بود یه تسمه جدید خریدم ولی بعد از روشن کردن صدای زیادی از خودش درمیاره

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   اکبر عزیز ممکن است سایز تسمه خریداری شده با سایز تسمه اصلی کولر مطابقت نداشته باشد. اغلب سرو صدای زیاد کولر به دلیل شل یا سفت بودن تسمه به وجود می آید.

 • مهدی معین گفت:

  سلام
  بعد از تعویض یاتاقان پروان با بدنه برخورد میکنه و باعث ایجا صدا میشه
  برای تعمیر چکار باید کرد؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   باید پروانه را تراز کنید تا در جای خود قرار گیرد. باید شفت پروانه را بررسی و تراز کنید.

 • پیام گفت:

  سلام
  چرا تسمه از کولر بعد از چند دقیقه کار کردن از رو مسیر خودش خارج میشه؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   باید از تسمه با اندازه مناسب برای کولر استفاده کنید. در صورت استفاده از تسمه نامناسب، در جای خود به درستی نخواهد چرخید.

 • محمد گفت:

  سلام
  موتور من بدون تسمه روان کار میکنه ولی وقتی تسمه رو روش میندازم موتور سرجاش تکون میخوره.البته باز هم روان حرکت میکنه . پیچاش هم سفته.
  تسمه هم تنگ نیست.
  طبیعیه یا مشکلی داره؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   بهتر است برای اطمینان از وضعیت کولر، کارشناس متخصص آن را سرویس کند. میتوانید از خدمت سرویس کولرآبی آچارباز استفاده کنید.

 • قاسم گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم چرا پاره شدن تسمه به دینام آسیب میزنه. اگر موتور بدون بار تسمه کار کنه مشکلی پیش میاد؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   دوست عزیز، بدون تسمه نیروی چرخشی از موتور به پروانه منتقل نشده و در واقع کولر هیچ فایده‌ای برایتان ندارد.

 • رهنما گفت:

  سلام. تسمه کولر ما ۶۰ بود و خارجی بود ولی فروشنده بهمون ۵۹ ایرانی داد، با این روش که فرمودین جا نمیره… آیا اندازه هاشون فرق میکنه یا با تغییر پیچ موتور جا بندازم؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   بهتر بود تسمه سازگار با کولر را خریداری می‌کردید. اما اگر تسمه جا نمیوفتد، لطفا با فشار آن را جا نیندازید. برای عملکرد بهتر تسمه، لطفا تسمه مناسب با نوع کولر را تهیه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال، با مرکز پشتیبانی با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید.

 • فرهاد گفت:

  برای تنظیم تسمه کولر، با دو انگشت دست، دو طرف تسمه را به هم نزدیک کنید، با این کار باید دو طرف تسمه به اندازه یک بند انگشت باید با هم فاصله داشته باشند.؟ میشه عکس بزارید از این کارتون

 • سیما گفت:

  سلام صبح بخیر .تسمه کولر آبی چجوری پاره میشود ؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   تسمه کولر در صورت فرسوده شدن و یا منتاسب نبودن با نوع کولر پاره خواهد شد. شما باید برای کولر آبی، تسمه مناسب انتخاب کنید تا فشاری به پولی‌ها وارد نشود. تعمیرکار کولر آبی تسمه مناسب برای کولر شما را انتخاب می‌کند.

 • محمدرضا گفت:

  تسمه تایم باید با هر سرویس کولر تعویض شود یا زمان خاصی برای تعویض دارد؟
  تسمه تایم رو خودمون هم میتونیم تعویض کنیم؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   تا زمانی که تسمه پاره و یا فرسوده نشود، نیازی به تعویض آن نیست. البته بعد از چند ماه استفاده از کولر، تسمه تایم فرسوده خواهد شد. گاهی هم به دلیل بیش از حد سفت بودن تسمه، پاره خواهد شد.
   بله خودتان هم قادر به تعویض تسمه تایم هستید.

 • زهرا گفت:

  سلام تسمه کولر تعویض بشه بهتره یا عوض بشه ؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   تسمه کولر اگر آسیب دیده باشد، باید تعویض شود. درصورت وجود کوچکترین نشانی از پوسیدگی باید آن را تعویض کنید. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.