به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

راهکارهایی برای رفع سر و صدای کولر آبی

رفع سرو صدای کولر آبی

در روزها و شب‌های تابستان، تنها صدای آزاردهنده، صدای جیر جیر موتور کولر آبی هست که به‌درستی سرویس نشده‌اند. این صدا به دلایل متعددی ایجاد می‌شود. در این بحث به بررسی راهکارهایی برای رفع سروصدای کولر میپردازیم.

سروصدایی که از کولر ایجاد می‌شود دلایل زیادی دارد. شل بودن پولی‌ها، اختلال در موتور کولر، شل و یا گشاد شدن یاتاقان، خرابی تسمه، اختلال در موتور فن  و … هر یک از این‌ها به تنهایی می‌تواند سروصدای زیادی ایجاد کند. پس قبل از اینکه مشکل جدی‌تری بوجود آید، با شنیدن اولین صدای جیرجیر کولر، به کولر سرزده و مشکل را پیگیری کنید.

در ادامه به بررسی مشکلاتی که می‌تواند دلیل ایجاد صدای زیاد موتور در کولر شود را بررسی می‌کنیم. و سپس راهکارهای برای از بین بردن صدای کولر آبی را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱-شل بودن پولی‌؛ دلیل اصلی سر و صدای کولر آبی

قطعه پولی در کولر، یکی از اجزای مکانیکی است که با کمک تسمه نیروی حرکتی را از دینام دریافت کرده و پروانه را می‌چرخاند. این قطعه جنسی از فلز بسیار محکم دارد و کمتر دیده شده که بشکند و یا خراب شود.

هر کولر دو عدد پولی با دو سایز مختلف دارد. پولی کوچک که به موتور کولر متصل است و محور آن را می‌چرخاند و پولی بزرگتر که در کنار پروانه قرار دارد و روی محور آن نصب است. این دو پولی از طریق یک تسمه لاستیکی باهم در ارتباط هستند.

پولی کوچک از طریق محور موتور می‌چرخد و تسمه را به حرکت درمی‌آورد و در اثر حرکت تسمه، پولی بزرگ‌تر می‌چرخد و نیرو را به محور پروانه منتقل می‌کند. به این صورت نیروی موتور به پروانه منتقل می‌شود.

 

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر فقط با ۷۰۰۰۰ تومان!
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

 

حال اگر این پولی شل باشد و به خوبی در جای خود قرار نگیرد، سروصدای آزاردهنده‌ای را خواهید شنید. در صورت شل بودن پولی بزرگ‌تر، این صدا بلندتر خواهد بود. بهتر است هر دو هفته یا سه هفته یکبار، پولی‌ها را روغن‌کاری کنید. روغن‌کاری پولی به عملکرد بهتر آن‌ها کمک خواهد کرد.

اگر متوجه شدید که پولی‌ها شل هستند، تسمه کولر را کمی شل کرده و آن را خارج کنید. سپس با آچار پیچ‌های پولی‌ها را سفت کنید.

از دلایلی که موجب خرابی پولی می‌شوند، خرابی تسمه، وارد شدن ضربه و یا خرابی یاتاقان است. همه‌ی این موارد موجب آسیب به پولی شده و تنها راه حل آن، تعویض پولی است.

در صورتی که پولی کولر نیاز به تعویض داشت و یا برای سرویس و تعمیر کولر به ابزار تخصصی نیاز داشتید، می توانید با کلیک روی لینک سرویس تعمیر کولر آبی کلیک کنید.

علت صدای زیاد موتور کولر آبی

۲- زنگ زدگی یاتاقان‌ها؛ چگونگی رفع صدای کولر آبی

از دیگر دلایل سروصدای کولر آبی بروز مشکل برای یاتاقان‌ها است. در صورتی که یاتاقان‌ها خشک شوند، در حین چرخش صدای ناهنجاری تولید می‌کنند. این شل شدن می‌تواند به محور مرکزی و پروانه هم آسیب وارد کند. پس با روغن کاری یاتاقان و در نهایت سفت کردن پیچ‌ها این مشکل را برطرف کنید.

اگر مدت زیادی از عمر یاتاقان‌ها می‌گذرد، باید آن‌ها را تعویض کنید، زیرا فرسوده هستند و سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند. اگر می خواهیدبا نحوه سرویس کولر آبی آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط  با آنرا حتما بخوانید. اینگونه می توانید خودتان با مشکلات کولر آبی آشنا شوید.

 

۳- خوردگی بوشن موتور کولر آبی

بوشن موتور کولر به دلیل سفت بودن تسمه، ضعف موتور و یا رطوبت بالا دچار خوردگی و آسیب می‌شود. در این شرایط باید تعمیر کولر را به سرویس‌کار بسپارید. این مشکل را نمی‌توانید خودتان حل کنید، زیرا هم ابزار تخصصی نیاز دارد و هم دانش و مهارت بالا.

۴- تاب برداشتن پروانه

محوری که در مرکز پروانه قرار دارد، به پولی و یاتاقان‌ها متصل است. در صورتی که پولی و یاتاقان‌ها شل شوند، محور را هم تحت تاثیر قرار می‌‎دهند و موجب تاب برداشتن و یا کج شدن آن خواهند شد. گاهی هم دلیل این مشکل براثر تراز نبودن کولر و یا جنس بد خود محور ایجاد می‌شود. تنها راه برطرف کردن این مشکل نیز تعویض محور به دست سرویس‌کار است.

۵- خرابی تسمه کولر

خرابی تسمه کولر یکی از دلایل ایجاد سروصدا است. در صورتی که تسمه پوسیده شود، صدای زیادی تولید می‌کند. پس در صورت مشاهده این موارد، باید تسمه را تعویض کنید.

گاهی بعد از تعویض تسمه همچنان صدای کولر برطرف نمی‌شود. این مشکل به دلیل بیش از حد شل و یا سفت بودن تسمه بوجود خواهد آمد. پس باید در انتخاب تسمه مناسب دقت کنید.

خرابی تسمه کولر؛ و رفع سر و صدای جیر جیر کولر

همانطور که گفتیم برخی از مشکلات کولر را قادر هستید خودتان برطرف کنید. اما گاهی رفع خرابی‌ها نیاز به تخصص، مهارت و ابزاری حرفه‌ای دارد. در این مواقع باید به سرویس‌کارها اعتماد کنید و مشکل خود را با همکاران ما در واحد پشتیبانی آچارباز درمیان بگذارید. درخواست خود را در سامانه و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن، کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

 


نویسنده :

 • Avatar صادق گفت:

  سلام ماکولرآبی۳۵۰۰داریم وجلوی پنجره جوشش زدیم ولی وقتی روشنش میکنیم خیلی صدامیده میشه بگیدمشکلش ازچیه

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   دلیل صدای کولر آبی، ثابت نبودن محل قرارگیری است. به دلیل لرزشی که در حین کار دارد؛ موجب برخورد به پنجره میشود. اطراف کولر را با عایق بپوشانید.

 • Avatar انی گفت:

  باسلام .کولر ما تازه سرویس شده اما امروز که روشنش کردیم یه صدای جیر جیر شدید میده و باد نمیزنه و کار نمیکنه علتش چی هست ممنون

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   منظور شما از اینکه کولر کار نمیکند چیست؟
   یعنی روشن نمیشود؟ آیا پمپ آب میکشد و موتور روشن میشود؟

 • Avatar سعید ماهر گفت:

  با سلام ؛ واحد ما طبقه چهارم و با کولر فقط به اندازه یک سقف فاصله هست و ارتفاع کانال خیلی کمه من تمام کارهایی که باعث بی صدا شدن و یا کم شدن صدای برای کولر رو انجام دادم ولی بازهم یه زوزه تو خونه میپیچه که تو روز میشه تحمل کرد ولی شب تا صبح بشدت غیرقابل تحمله ؛ کولرهای ساختمان ما همه از یه مدل هستند و کولر واحد ۳ یاتاقانش مشکل داره و صداش چند برابر کولر ماست ولی چون مسافت کانال زیاده صدا تو واحدشون شنیده نمیشه ؛ کولر من تو پشت بام خیلی بی صداست ولی تو واحد زوزه داره لطفا اگر راهکاری هست راهنمایی کنید . با تشکر

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   کولر را روغن کاری کنید.
   اما متاسفانه کولرهای آبی در بهترین شرایط هم با صدا کار می‌کنند.

   • Avatar سعید ماهر گفت:

    مرتب روغن کاری می کنم ؛ به نظر شما اگه مسافت کانال پشت بام رو یکی دو متر اضافه کنم صدا کمتر میشه ؟

    • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

     سلام
     منظور شما این است که کولر را جابجا کنید؟
     اگر امکان این کار وجود دارد، انجام آن خالی از لطف نیست. شاید مشکل را برطرف کرد.

 • Avatar رستگار گفت:

  سلام، علاوه برنظرات دوستان که فوقا اشاره شده، توجه نمائید که تسمه کولر که نو خریداری شده، خشک نباشد و با روغن آنرا کمی چرب کرده تا تسمه نرم شود. ضمنا به جای تسمه روی پولی ها هم توجه شود که زنگ زدگی و رسوب زدگی و چسبندگی نداشته باشد و در صورت لزوم تمیز گردد.

 • Avatar علب گفت:

  سلام کولر ابی هنگام کار کردن صدای جیر جیر دارد که گاهی نیم ساعت جیر جیر میکند و گاهی تا یک ساعت جیر جیر نمیکند علت چیست
  لطفا راهنماییم کنید

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   لطفا تمام مواردی که در مقاله گفته شد را در مورد کولر آبی بررسی کنید. به احتمال زیاد مشکل برطرف خواهد شد. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، پیشنهاد میکنم درخواست تعمیر کولر آبی را ثبت کنید تا کارشناس ما آن را عیب یابی کند.

 • Avatar بهرامی منش گفت:

  ممنونم بابت مقاله مفیدتون واقعا! اینارو همرو چک کردم تو کولرم متوجه شدم یاتاقان کولر زنگ زده خدا خیرتون بده

 • Avatar قربانی گفت:

  سلام وقت بخیر، این سر و صدایی که دارم از کولر بیشتر به خاطر لرزشه کولره از سقف صدا میاد ما طبقه چهارم هستیم و کولر دقیقا بالا سر ما رو پشت بومه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   به احتمال زیاد کولر شما در جای خود فیکس نیست. بهتر است از پایه برای کولر استفاده کنید و آن را در جای خود ثابت کنید. برای بررسی تخصصی تر هم می‌توانید از تعمیرکار کولر آبی مشورت بگیرید.

 • Avatar محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من کولر آبی رو روشن میکنم اول با تق تق و شلاق زدن حرکت میکنه وخیلی ضعیف دور تند که میزنم کار میکنه منتها موتور خیلی زوزه داره طوری که آدم کلافه میشه یاتاقانها سالمه تسمه هم شل نیست میشه از خرچنگیهای موتور باشه ؟؟

 • Avatar حسین زاده گفت:

  ببینید کولرم صدا نمیده ولی خیلی میلرزه جاش هم بد نیست الته تجربه اولمه که تو این خونه از این کولر استفاده میکنم. نمیدونم قبلا هم لرزش داشته یا نه

 • Avatar کاظمی گفت:

  ببینید از داخل کولر من صدای سوت میاد یه وقتایی قطع میشه یه وقتایی پی در پی صدا میده. پولی رو هم چک کردم مشکلی نداشت

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   صدای سوت کولر آبی، فقط به دلیل پولی نیست. سفت بودن تسمه، روغن کاری نشدن پروانه و شفت پروانه و … دلایل صدای کولر هستند. بهتر است از تعمیرکار کولر آبی کمک بخواهید تا مشکل را با دقت بررسی کند.

 • Avatar وحید محرابی گفت:

  سلام. کولرم صدا میداد. تعمیکار اومد تسمه کولر رو تعویض کرد اما هنوز صدا میده. میگفت ایراد از تسمه کولره که پوسیده شده.

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   دلایل صدای کولر در متن توضیح داده شده. بخاطر شل شدن حلزونی و یا محور پروانه این مشکل ایجاد می‌شود. گاهی هم به دلیل شل بدن پایه های کولر، صدا ایجاد می‌شود.

 • Avatar خشایار005 گفت:

  از کولر بوی بدی میاد، موی موندگی، بوی گندیدگی.. آب کولر هم تازه عوض شده اما هنوز بو میده

 • Avatar مجید اکبری گفت:

  سلام

  بدنه کولر آبیم اتصالی داره انگار دست بهش میزنیم برق داره. برای موتورشه؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   این مورد را خودتان نمی‌توانید برطرف کنید. سیستم برق کولر دچار مشکل شده. کولر را خاموش کرده و از تعمیرکار کمک بخواهید. شما می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar حمید مقدم گفت:

  سلام وقتتون بخیر، موتور کولر آبیم صدا میده ولی کار نمیکنه.

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   این مورد باید توسط تعمیرکار بررسی شود. لطفا کولر را روشن نکنید و در اولین فرصت به تعمیرکار مراجعه کنید. شما می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را در آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar رضايي گفت:

  سلام. من تازه یاتاقان های کولر رو عوض کردم، باز کولر صدا میده.

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   صدای کولر آبی فقط شامل یاتاقان‌ها نمی‌شود. شما باید تمام موارد گفته شده در متن را بررسی کنید. اگر با بررسی تمام موارد، کولر همچنان صدا داشت، باید از تعمیرکار کولر کمک بخواهید. شما می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را در آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar خیامی گفت:

  همکاران شما جرم گیری پروانه کولر آبسی رو هم انجام میدن؟ هزینش چقدره؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   تمام موارد مربوط به نظافت و جرم گیری کولر؛ در مرحله سرویس انجام می‌شود. شما باید درخواست سرویس کولر آبی را ثبت کنید. قیمت سرویس کولر در سال ۹۹ هم برابر با ۷۰ هزار تومان است.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.