×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

ترمیم سوراخ کف کولر با انواع عایق کولر آبی

سوراخ کف کولر

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در فروردین 1399 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

بدنه و کف کولر آبی از فلز ساخته شده و در تماس مستقیم با آب است. این بدان معناست که بدنه کولر آبی، در معرض زنگ زدن و پوسیدگی قرار دارد. پس جای تعجب ندارد که چند سال بعد از خرید کولر شاهد پوسیدن یا سوراخ شدن کف کولر باشید. در این زمان یک راه تعویض کولر آبی یا کفی آن است و راه حل دیگر عایق بندی و رفع پوسیدگی است. در این مطلب آچارباز قصد داریم با نحوه عایق کاری کف کولر و بستن سوراخ کف کولر آشنا شویم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

چنانچه خودتان مهارت و ابزار یا فرصت کافی برای این کار را ندارید می‌توانید در این صفحه روی کلمه تعمیر کولر آبی کلیک کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید. کارشناسان ما پس از هماهنگی به محل شما اعزام شده و مشکل دستگاه را برطرف می‌کنند.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول کاربران درباره سوراخ کف کولر

در این قسمت پرتکرارترین سوالات کاربران درباره سوراخ کف کولر و نحوه عایق کاری کف کولر را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. بهترین عایق کف کولر چیست؟
 2. زمان خشک شدن قیر کف کولر چقدر است؟
 3. چطور از چسب آکواریوم برای کف کولر و عایق کاری استفاده کنیم؟

3 دلیل زنگ زدگی، پوسیدگی یا سوراخ کف کولر آبی

بدنه کولر از فلز ساخته شده و این بدنه در تماس مستقیم با آب است. با گذشت زمان، شاهد ایجاد رسوب و در نهایت زنگ زدن بدنه کولر هستیم. وجود املاح و رسوب داخل آب، استفاده از فلرات بی‌کیفیت برای بدنه کولر و تابش آفتاب، همگی دست به دست هم می‌دهند تا بدنه کولر در معرض زنگ زدگی قرار گیرد.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

عایق کولر آبی چیست؟

کسانی که از انواع کولرهای آبی استفاده می‌کنند، با اصطلاحاتی از قبیل فیلتر و عایق کولر آبی، آشنا هستند. عایق و فیلتر کولر آبی برای نگهداری بهتر کولر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمانیکه بدنه کولر زنگ می‌زند یا کف کولر آبی سوراخ می‌شود و از آن آب چکه می‌کند، باید به فکر عایق کاری کولر آبی باشید. با این کار برای مدت زمان بیشتری بدون مشکل، قابل استفاده است. این عایق، دارای نوع و ترکیبات متنوعی است که قادر هستید از فروشگاه‌های ابزار خریداری کنید.

انواع عایق کف کولر

انواع عایق کف کولر عبارتند از:

 • عایق قیر سرد

عایق سرد برای پوشاندن زنگ زدگی و سوراخ کف کولر آبی، استفاده می‌شود. این عایق مانند چسب، کف کولر را پوشانده و مانع از فرسوده شدن آن می‌شود. استفاده از این عایق بسیار آسان است و براحتی و با کمک ابزارهایی که همیشه در دسترس هستند، قابل انجام است. در سوال بهترین عایق کف کولر چیست؟ باید بگوییم به عقیده تعمیرکاران عایق قیر سرد بهترین بهترین عایق کف کولر است.

 • عایق اسپری قیر

یکی از کاربردی‌ترین مواد برای ترمیم سوراخ کف کولر ابی، عایق اسپری قیر است. استفاده از این اسپری بسیار آسان است و برای تمام سطوحی که در تماس مستقیم با آب هستند، کاربرد دارد. برای استفاده از این اسپری، ابتدا آب کولر را تخلیه کرده و زمان دهید تا کف کولر خشک شود. در صورت وجود زنگ زدگی و رسوب، ابتدا کف کولر را تمیز کرده و سپس با استفاده از این اسپری، تمام سطح موردنظر را بپوشانید.

 • عایق ایزوگام

عایق ایزوگام بیشتر زمانی کاربرد دارد که کف کولر سوراخ شده است. در این زمان بهتر است کفی کولر را عایق ایزوگام بزنید تا سوراخ و پوسیدگی آن بیشتر نشود.

 • عایق نانو الاستیک

یکی از انواع عایق‌های کولر آبی برای رفع سوراخ کف کولر، عایق نانو الاستیک هست. این عایق پلیمری بعد از استفاده روی سطوح، بی‌رنگ و شفاف شده و برای پوشش بدنه و کف کولر آبی، گزینه خوبی است. عایق نانو الاستیک را باید در دو مرحله روی کفی کولر زده و با کاردک صاف کنید. سپس صبر کنید تا لایه اول عایق خشک شود، بعد لایه دوم عایق را روی کفی بریزید.

عمر بیشتر بدنه کولر با عایق کولر آبی
با عایق کردن قسمت‌های زنگ زده کولر آبی، مانع از فرسوده شدن بدنه کولر شوید.

ترمیم سوراخ کف کولر؛ نحوه عایق کاری کف کولر

اگر کف کولر سوراخ شده، برای ترمیم آن باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا باید برای پاک کردن شوره کولر آبی اقدام کنید. با استفاده از برس سیمی، شوره و زنگ زدگی بدنه و کف کولر را برطرف کنید و سپس کولر را تمیز بشویید.
 • سپس اگر کف کولر سوراخ است، با استفاده از یک لایه کارتن، سوراخ‌ها را پوشانده و با استفاده از یک قلمو یا غلتک، سطح کولر را به مواد عایق آغشته کنید.
 • برای سطوح افقی، ابتدا مقداری از مواد عایق را روی سطح ریخته و سپس اقدام به صاف و یکدست کردن آن کنید. برای عایق کردن سطوح عمودی هم باید با استفاده از قلمو این کار را انجام دهید.
 • این کار را با دقت انجام دهید، تا هیچ قسمتی بدون پوشش نماند.
 • بعد از اینکه کولر را عایق کردید، نباید تا 24 ساعت روی سطوح عایق شده آب بریزید. باید زمان دهید تا تمام قسمت‌های سطح کولر خشک شوند.

مزایای استفاده از عایق کف کولرآبی

 • جذب رطوبت و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید روی بدنه کولر
 •  افزایش طول عمر پوشال‌ها
 • بالا بردن میزان توان خنک کنندگی کولر آبی
 • مناسب برای انواع کولر آبی

بهترین زمان برای عایق کاری کولر آبی

با توجه به اینکه عایق کاری کولر آبی باید در فصل گرم سال انجام شود، پس بهترین زمان برای این کار، فصل بهار و در زمان سرویس و تعمیر کولر آبی است. هر زمانی که برای سرویس تابستانه کولر آبی اقدام کردید، بهترین زمان است که اگر بدنه کولر دچار زنگ زدگی شده، با استفاده از عایق، سطح کولر را ترمیم کنید.

ترمیم سوراخ کف کولر
برای عایق کردن کولر آبی، ابتدا باید قسمت‌های زنگ زده را تمیز کنید.

نکات مهم برای ترمیم سوراخ کف کولر و نحوه عایق کاری کف کولر

 • اگر می‌خواهید از قیر به عنوان عایق کف کولر استفاده کنید باید اجازه دهید تا آن به طور کامل خشک شود. اما زمان خشک شدن قیر کف کولر چقدر است؟ این عایق حداقل به 3 ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند.
 • اگر کف کولر سوراخ شده، یکی از راه‌های ساده و کم هزینه برای رفع آن استفاده از چسب آکواریوم است. چطور از چسب آکواریوم برای کف کولر و عایق کاری استفاده کنیم؟ کافیست سطح مورد نظر را بخوبی تمیز و خشک کنید آن را با چسب آکواریوم بپوشانید. البته این روش بیشتر برای لکه‌گیری‌های مقطعی و کوچک مناسب است.
 • یکی از راه‌های کم هزینه و سریع برای عایق کف کولر آبی استفاده از ایزوگام چسبی کف کولر است. این ایزوگام‌ها مانند برچسب هستند و براحتی می‌توانید آنها را روی سطح مدنظر قرار داده و زاویه‌های آن را بخوبی پوشش دهید.

آنچه درباره سوراخ، پوسیدگی و نحوه عایق کاری کف کولر آموختیم

در این مقاله با دلایل پوسیدگی یا سوراخ شدن کف کولر آشنا شدیم و انواع عایق‌ها برای رفع مشکل، بهترین زمان عایق کاری و نحوه عایق کاری کف کولر را آموختیم. با دانستن این نکات بسته به تعداد و عمق سوراخ‌ها می‌توانید روش مناسب عایق کف کولر را تشخیص دهید و آن را اجرا کنید.

چنانچه با این راهکارها مشکل پوشیدگی و سوراه کف برطرف نشد یا میزان پوسیدگی بسیار زیاد است باید کفی را تعویض کنید. برای اینکار می‌توانید از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید. کافیست در این صفحه روی کلمه سرویس کولر آبی سفارش ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
4.2/5 - (17 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫44 دیدگاه ها

 1. دوستان درود. بنده خودم تعمیرکارم و این موارد برای نحوه عایق کاری کف کولر رو پیشنهاد میدم:

  1- استفاده از لایه‌های عایق حرارتی مانند پنل‌های پلی‌استایرن یا فوم پلی‌یورتان.
  2- استفاده از رنگ‌ها و پوشش‌های عایق حرارتی.
  3- استفاده از مواد بازتابنده حرارت مانند روکش‌های سفید یا نقره‌ای.
  4- استفاده از عایق‌های حرارتی قابل اسپری.
  5- به‌روزرسانی و ارتقاء کولر با افزودن عناصر عایق در نقاط حساس.

 2. با سلام بنده از زاهدان مزاحم میشم اگه طولانی قبلا عذرخواهم
  کف کولر آبی ما چی در تشت و چه در بدنه تشت سوراخ فراوان داشت من از شناختی که با ایزوگام دلیجان داشتم به اندازه کل تشت ایزوگام تهیه کردم و به سختی و مشقت فراوان که در نهایت به چند تیکه شدن آن انجامید و درزهایی در آن پیدا شد و خلاصه که نتیجه خوبی نگرفتم حال سوال بنده این است که آیا باید کل ایزوگام اای نصب شده را کنده و پس از آن اسپری تهیه و استفاده کنم یا اینکه میشود روی آن هم یعنی روی ایزوگام های نصب شده میشود اسپری قیر سرد تهیه و مصرف کنم .
  با سپاس فراوان اول از صبر عوامل و نیاز حقیر جهت راهنمایی با سرعت زیاد.

 3. سلام و خداقوت به شما.
  کف کولر کاملا زنگ زده ولی خداروشکر سوراخ نشده قبلا از قیر سرد استفاده کردم ولی قیر دچار ترک خوردگی شده ایا بهتره ایزوگام شه کف کولر؟ این ایزوگام با ایزوگامی ک روی پشت بوم انجام میشه جنسش فرق داره؟ ممنون جواب بدین

  1. با سلام
   فرشید عزیز، میتوانید برای رفع مشکل از ایزوگام یا عایق نانو الاستیک استفاده کنید. چنانچه تمایل دارید از ایزوگام استفاده کنید میتوانید از ایزوگام‌های چسبی که در بازار وجود دارد و نصب آنها بسیار ساده است استفاده کنید. این ایزوگام ها نیازی به شعله و آتش ندارد. فقط کافیست کف کولر را کاملاً خشک باشد و هرگونه زنگ‌زدگی و پوسته‌ها را با سمباده از بین ببرید، سپس با دقت شروع به چسباندن ایزوگام کف کولر کرده و پوسیدگی‌ها را بپوشانید.
   چنانچه فرصت کافی برای انجام این کار را ندارید می‌توانید درخواست خود را در قسمت سرویس کولر آبی ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا تعمیرکاران آچارباز اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

 4. با سلام ، پارسال کف کولر را با عایق سیاه رنگ کف کولر که سیاه و همانند قیر سرد بود استفاده کردم اما متاسفانه دچار ترک ترک خوردگی شده مثل خاک کویر ،از دو قوطی هم استفاده کردم ،حالا موندم ته کولر را با کاردک بکنم و این دفعه عایق سفید بریزم ، یا کف کولر را ایزوگام کنم؟؟ مشکل اینجاست که کولر در تراس آپارتمان هست و باز کردن کف کولر بسیار دشوار و غیر دسترس هست!و کولر بالا دمنده است؟ آیا با حرارت دادن سرپیچ میترسم عایق قبلی که مثل قیر سیاه هست دچار آتش بشود؟! لطفاً بنده را راهنمایی بفرمایید بهترین راه ترمیم مجدد این ترکها بدون درد سر چیست؟؟ سپاس

  1. سلام،با آب جوش امتحان کنید ولی اگه امکانش نبود و یا نشد با حرارت دادن مستقیم سرشعله از زیر کولر امتحان کنید ویا با حرارت ملایم از روی قیر انجام بدید

  2. با سلام
   سید داوود عزیز، میتوانید برای رفع مشکل از ایزوگام یا عایق نانو الاستیک استفاده کنید. چنانچه تمایل دارید از ایزوگام استفاده کنید میتوانید از ایزوگام‌های چسبی که در بازار وجود دارد و نصب آنها بسیار ساده است استفاده کنید. این ایزوگام ها نیازی به شعله و آتش ندارد. فقط کافیست کف کولر را کاملاً خشک باشد و هرگونه زنگ‌زدگی و پوسته‌ها را با سمباده از بین ببرید، سپس با دقت شروع به چسباندن ایزوگام کف کولر کرده و پوسیدگی‌ها را بپوشانید.

 5. سلام وقت بخیر کف کولر ما ب اندازه ۲بند انگشت سوراخ شده است ممنون میشم راهنمایی کنید.باتشکر

  1. با سلام
   حکیم عزیز، میتوانید برای رفع مشکل از ایزوگام یا عایق نانو الاستیک استفاده کنید.

 6. سلام و درود بر شما
  زیر پیج کناری کولر ما آب پس میده نمیدونم سوراخ شده یا باید پیجش رو سفت کرد. لطفا راهنماییم کنید اگه پیج زنگ زده و سوارخ شده با چی باید پوشش بدم و اینکه آب کولر رو چطور تخلیه کنم. سپاس

  1. با سلام
   مینای عزیز، سوراخ کف کولر ابتدا باید پوشانده شود سپس روی آن را با عایق بپوشانید. عده‌ای هم کف کولر را با ایزوگام می‌پوشانند. اما پیشنهاد ما به شما این است که از تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا مشکل را برطرف کند.

 7. با سلام خدمت کادر مجرّب آچارباز
  برای عایق کاری یا ایزوگام کردن کف کولر ، کف کولر حتما باید خشک باشه یا اگه مقداری هم نمناک بود امکانپذیره؟

  1. باسلام
   پویان عزیز، بهتر است که کف خشک باشد، در صورت وجود نم از یک پارچه برای خشک کردن محل، استفاده کنید.

  1. باسلام
   مهدی عزیز این راهکار به صورت موقتی مشکل را رفع میکند. برای رفع مشکل از نوار ایزوگام چسبی استفاده کنید.

 8. سلام
  میشه کف کولر جرم و رسوب زیادی داشته باشه میتونیم از جوهر نمک استفاده کنیم؟

  1. با سلام
   زهرا عزیز، چنانچه جرم و رسوب کولر کم است می توانید از محلول سرکه سفید و آب برای تمیز کردن کولر استفاده کنید ولی اگر میزان رسوب زیاد است می توانید از جوهر نمک استفاده کنید. ولی با توجه به اسیدی بودن این ماده باید نکات ایمنی را رعایت کنید و بعد از چند دقیقه آن را از کف کولر بشویید زیرا ممکن است باعث سوراخ شدن کف کولر شود.

  1. با سلام
   کریمی عزیز، در حال حاضر ارائه خدمات در محل آچارباز مختص تهران، کرج و اصفهان است. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم در خدمتتان باشیم.

  1. با سلام
   فرحناز عزیز، برای بررسی موضوع ابتدا آب ریز کف کولر را بررسی کنید و در صورتیکه مشکل از آب ریز نیست احتمالا کف کولر سوراخ یا ترک ریز دارد. می توانید از عایق های نانوالاستیک، قیر یا ایزوگام استفاده کنید یا در صورت تمایل درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی ثبت کنید تا کارشناس با رفع ایراد آن را انجام دهند.

 9. سلام علیکم
  یه تانر آب دارم در کارواش ۷۰۰۰لیتری هست کفش پوسیده چند تا سوراخ داره چگونه باید کفش رو عایق کنم
  باتشکر

  1. باسلام
   اسماعیل عزیز، برای عایق بندی کف تانکر و مخازنی که ارتباط مستقیم با آب دارند، میتوانید از اسپری قیر کف و یا نوار ایزوگام چسبی (عایق ایزوگام ) استفاده کنید.

 10. کف کولر پوسیده و اندازه یه کف دست اومد تو دستم. خود کولر سالمه سالمه. چکار کنم تو این گرونی؟

  1. باسلام
   اسد عزیز، شما می‌توانید کفی کولر را با عایق‌های کفی، عایق بندی کرده و یا پس از تعمیر سوراخ، از قیر سرد، برای پوشاندن سطح آن استفاده کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 11. من هیچ سالی آب کف کولرم رو خالی نمیکردم امسال که اومدم خالی کنم دیدم هیچی آب توش نیست. دقت کردم دیدم تو کف کولر پر سوراخ ریز شده و آبها خودش اومده بیرون. یه تعمیرکار آوردم گفت تعمیرش فایده نداره و باید کفش عوض بشه. شما کف کولر رو عوض می کنید؟

 12. با سلام سوالی داشتم چند تا سوراخ ریز در کف کولر ایجاد شده راه حل مناسب برای تعمیرش چیه کارشناساتون تو کدوم مناطق تهران و حومه هستن ممنون

  1. سلام
   بهترین راه برای رفع مشکل کولر شما، عایق کاری هست. شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی را ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
   در حال حاضر، خدمت تعمیر کولر آبی در مناطق 22 گانه تهران ارائه می‌شود.

    1. باسلام
     دوست عزیز درحال حاضر خدمات در تهران ارائه می‌شود. انشالله به زودی آچارباز در سایر استانها نیز حضور پیدا می‌کند.

 13. باسلام و عرض خسته ادب
  چنانچه کفی کولر پوسیدگی و سوراخ شده باشد اگر منطقه سوراخ شده به اندازه یک سکه 500 تومانی و دو، سه سوراخ ریز تر نیز اطراف آن، که همه در یک گوشه از کف کولر واقع شده است،آیا میتوان از عایق کاری با قیر سرد استفاده کنیم؟ به چه اندازه باید تهیه کرد و حدوداً چقدر هزینه دارد؟
  ضمناً، مش فایبرگلاس که روی کارتن انداخته می شود، چیست، اندازه و هزینه مقدار مورد نیاز؟
  از شما و کلیه اعضای تیم مجرب آچار باز تشکر کرده و امیدوارم که همیشه سلامت، موفق و سربلند باشید.

  1. سلام
   سوراج کف کولر ابتدا باید پوشانده شود سپس روی آن را با عایق بپوشانید. عده‌ای هم کف کولر را با ایزوگام می‌پوشانند. اما پیشنهاد ما به شما این است که از تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا مشکل را برطرف کند. هزینه هم بعد از بررسی وضعیت کولر تعیین میشود.

 14. سلام همسر من سر خود رفته دو بسته گریس ریخته کف کولر حالا داریم خفه میشیم میگم چرا این کارو کردی میگه همه میکنن. برای این که کف کولر سوراخ نشه.خواهش میکنم ی راه کار بدین دارم از سر درد میمیرم بوش تمومی نداره

  1. سلام

   با توجه به اینکه گریس از طریق سیستم انتقال آب به پوشال‌ها هم رسیده، بهترین کار است است که تمام قطعات کولر را باز کرده و با مواد شوینده بشویید. کف کولر باید با یک فرچه مخصوص تمیز شود. حتما پوشال‌ها را تعویض کنید. دریچه ها را هم به خوبی با مواد شوینده بشویید تا تمام اثر گریس از بین برود. اگر امکان دارد سیستم انتقال آب به پوشال‌ها را هم بشویید. سپس برای چندروز دریچه‌های کولر را باز گذاشته تا بوی گریس از بین برود. بعد از راه اندازی مجدد کولر، مقداری مواد خوشبوکننده داخل آب کولر بریزید تا با روشن شدن کولر، بوی مطبوع در فضا پخش شود.
   برای اینکه کف کولر پوسیده نشود، بهترین گزینه استفاده از اسپری عایق و یا قیرگونی است. تعمیرکار کولر به خوبی می‌تواند این کار را انجام دهد. شما می توانید از خدمات سرویس و تعمیر کولر آچارباز استفاده کنید.

  2. دمت گرررررم خیلی خندیدم الهی خدا از بهشت نجاتت بده😂😂😂🙌
   خیلی جالب گفتی خیلی باحالی 😂😂😂

  1. سلام

   هر زمانی که کف کولر پوسیده و نازک شود، تعمیرکار کولر آبی با استفاده از قیر، آن را عایق خواهد کرد تا روند پوسیدگی را کُند کند.

  1. سلام

   در فصل تابستان که تابش آفتاب به بدنه کولر بسیار شدید است، بهتر است بدنه کولر را با فیلتر هوا عایق کنید تا سرمای کولر هدر نشود.
   قسمتهایی از بدنه که دارای زنگ زدگی و سوراخ هستند هم با عایق قیر بپوشانید.

   1. خانم مهندس اگه بدنه کولر رو با پشم شیشه بپوشونیم، هوا از کجا واردکولر بشه تا خنک بشیم؟

    1. سلام

     بدنه کولر را با فیلتر هوا عایق کنید. فیلتر هوا هم مانع از ورود گردوغبار به کانال شده و هم موجب خنک شدن باد کولر میشود. برای نصب فیلتر هوای کولر آبی هم می‌توانید از سرویسکاران آچارباز کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا